ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPOENCI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 VRIJDAG 3 JULI 1942 ABONNB1HBNT Prijs: in ZlerikXM [ƒ1.60, elder» [ƒ1.90 pffr kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V1 Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 983TB JAARQABQ Bo. 14975 1 ADVBRTBNTIB8 AdvertentlSn 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentièn 84 ctent Bl) contract belangrijke korting. K 2620 Na de verovering van de vesting Sebastopol De stelling El Alamein in Noord-Afrika doorbroken Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag het volgende bekend: Na herhaling van het extra-bericht over de verovering van Sebastopol gaat het weermachtsbericht voort: Bij de gevechten om Sebastopol: hebben lichte zeestrijdikrachten van de Duitsche en Italiaansche marine, in sar menwerking met de ander bevel v an schout-bij-nacht Georgescu en van kapi tein ter zee Slatian staande Rumeensche marine, de vijandelijke ravitailleering be lemmerd, vesting en haven door verspêr- ringsoperaties afgesneden, de eigen ravi tailleering over zee uitgevoerd en met verre superieure vijandelijke zeestrijd- krachten succesvolle gevechten geleverd. Voor de Zuidpunt van de Krim vver- den 10 kleine, uit Sebastopol vluchtende schepen, w.q. 2 (bewakingsvaartuigen, door luchtaanvallen tot zinken gebracht of beschadigd. De aanvalsoperaties in den Zuidelijken en central-en sector van het Oostelijk front, hebben reeds bij aan vallen aanzienlijke successen opgeleverd Sterke f armaties van de luchtmacht meng den zich in onophoudelijk^ aanvallen in den strijd te land. Bij luchtaanvallen ,op Woronesj werden verscheidene, voor den oorlog belangrijke fabrieken, vernietigend getroffen. Vergezellende jagers schoten in luchtgevechten 52 bolsjewistische vlieg tuigen neer. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad en het scheepvaartverkeer in de baai van Kroonstadt. Zware bran den in de doelen werden waargenomen. Bij nachtelijke luchtaanvallen op be langrijke spoorwegknooppunten werd de groote ravitailleeringslijn Rostov- Mos'kcu op verscheidene plaatsen zwaar getroffen. Aan het front van de Noordelijke IJszee bestookten gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers kade- en stationsinstallaties van Moermansk met bommen van zwaar kaliber. In Egypte hebben Duitsche en Itali- aansche divisies, gesteund door sterke formaties duikbommenwerpers, na. ver bitterden strijd, de El Alameinstel- 1 i n g e n doorbroken. Zij achtervol gen de verslagen Britsche strijdkrachten, die zich op de Nijldelta terugtrekken, In het zeegebied van (Port Said heeft een Duitsche duikboot een4 Britseh muni tieschip van 1800 brt. tot zinken gebracht- Op het eiland Malta werden de luchtaan vallen op Britsche vliegvelden doeltref fend voortgezet. Bomtreffers veroorzaak ten in/het bijzonder op het vliegveld Lucca, tusschen op den grond staande vliegtuigen, zware vernielingen en bran- den. In den strijd tegen Groot-Brittannië j vielen formaties van de luchtmacht in i den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan de Engelsche Zuid- en Zuidwestkust aan. In het zee gebied van Sebastopol hebben de for maties van, den Italiaanschen fregatten- kapitein Mibelli, van den Rumeenschen kapitein ter zee, Bardescu, en van den Duitschen luit. ter zee le klasse Birn- baum, zich bizonder onderscheiden. Le verliezen aan het Oostfront Na den aanvang van den hevigem en succesvollen strijd tegen de Sovjetunie, maakt het opperbevel van de weer- nog het volgende bekend: In de periode van 22 Juni 1941 tot 21 Juni 1942 zijn- aan het Oostfront 271612 officieren, onderofficieren en manschap pen van de geheele. weermacht bij de trouwe vervulling van hun plicht den heldendood gestorven. Het aantal ver misten bedraagt in dezelfde periode 65730. Als gevolg van de hevigheid van den strijd moet er rekening mede wor den gehouden, dat ook van hen een belangrijk deel niet terugkeert. Van het totale aantal zijn in de 5 maanden van zegevierende aanvalsveld- slagen in den zomer van 1941 gevallen 162314 officieren, onderofficieren en man schappen. 33334 worden vermist. In de vijf maanden van zware af~ weergevechten gedurende den winter van 1941-'42 bedraagt het aantal gesneu velden .88977, het aantal vermisten 26319. 'In de beide laatste maanden, sedert de hervatting van vrij groote eigen aanvals- handelingeiD vielen 2032} officieren, on derofficieren en manschappen. Het aan tal vermisten bedraagt 6077. Het aantal slachtoffers toont den omvang van het gevaar dat boven Europa zweefde. Allen, 'die voor Duitschland vielen, zijn waar borgen vQ£r onze -overwinning, die de toekomst van Duitschland en daardoor de vrijheid van Europa waarborgt; Göbbels over de onmogelijk heid ven een invasie De 'kwestie van-het tweede front vormt het onderwerp van een artikel van dr. Göbbels in Das Reich. Engeland en de Vereenigde Staten, al dus dr. Göbbels, zullen wel niet aanne men, dat de Duitschers het gedeelte van het Europeesche vasteland, dat in aan merking komt voor teen inval, onverde digd hebben gelaten, omdat zij er op zouden rekenen, dat een dergelijke inval toch niet komt. Sedert maanhenheeft de Fiihrer alle mogelijkheden van een dergelijke front vorming onder de oogen gezien en heeft hij alle maatregelen genomen. Hij zal er, zoo nóódig, nog meer nemen. Onzo maatregelen, zoo gaat dr. Göbbels ver maatregelen, zoo gaat dr. Ggbbels ver der, zijn zeer omvangrijk en men zou zelfs wenschen, dat de Engelschen een invasie zouden ondernemen, omdat, als ze in Europa zouden probeeren te lan den, een debacle zouden' beleven, die de catastrophe van Duinkerken volko men in de schaduw zou stellen. Dr. Göbbels onderzoekt de vraag of tegelijk met een poging tot invasie ook opstanden, in de bezette gebieden zouden- kunnen uitbreken en hij schrijft dam een dergelijke poging zou vermoedelijk slechts een paar uur duren, want het is geheel wat anders om af en toe een spoorweg onbruikbaar te maken dan een strijdend leger in den rug aan te vallen. Wij veronderstellen dat men zich hier van in Noorwegen, in Nederland, in Bel gië en ook in Frankrijk volkomen be wust is. Dr. Göbbels laat de vraag in het mid den of men met groote waarschijnlijkheid met een poging tot invasie rekening moet houden. Hij noemt de geallieerde oorlogs leiding weinig intelligent Het artikel wijst verder op het risico, dat Churchill zou loopen, als hij uit zijn toestand van rust zou treden. Van den anderen kant merkt dr. Göbbels ten aan- J zien van ide Engelsche oorlogvoering op, 'dat een strategie, die zich slechts tot de j verdediging bepaalt, langzamerhand het initiatief en de activiteit van èen volk verlamt. De oorlógsleiding weet niet welken weg Churchill wil, zoo besluit dr. Göbbels zijn artikel, Europa is in elk geval in alle opzichten verdedigd en voorbereid. De Duitsche oorlogsleiding bedient zich bij gelegenheid van de improviatie maar zij steunt er niet op. (SPT) HET VRUCHTBARE NIJLDAL Stuwdammen regelen den waterstand De Nijl dankt zijn zegenbrengenden overvloed aan de watermassa's van Oost- Afrika, die de tropische regens in wis selenden, maar nimmer onderbroken om vang op de hoogvlakten uitstorten. Het water, dat de Nijl uit de equatoriale ge bieden ontvangt, wordt constant toege voerd door de zware regens, die hier vrijwel het hede jaar door vallen. De toevoer uit Abfflsinië blijft grootendeels beperkt tot de natte periode van Juni tot September, samenhangend met den meteorologischen toestand in den Indi- schen Oceaan. Maar dan ontvangt de Nijl ook zoovaal water, dat de bekende overstroomingen in dezen tijd, die Egypte eeuwenlang zijn ongeëvenaarde vruchtbaarheid hebben gegeven, er het gevolg van zijn. De laagste standen van den Nijl wor den bij Khartoem in den Soedan ge meten in April en Mei; bij Kairo om streeks half Juni. Dan stijgt het niveau eerst langzaam gedurende een maand, daarna sneller om in Augustus (Khar toem) of eind September (Kairo) een maximum te bereiken. Dpze gevolgen van den uiteenloopenden watertoevoer in het oorspronggebied worden 'door verschil lende natuurlijke en kunstmatige factoren eenigermate genivelleerd. De groote Afriikaansche meren vormen enorme reservoirs, die den toevoer van de maximale regenperiodes verspreiden. Itallaansch weermachtsbericht Se troepen van de as rakken in Egypte steeds verder voort Het 765e communiqué van het Itali aansche opperbevel luidt: De Britsche stellingen van El Alamein, aan de Arabische Golf, die krachtig Ver sterkt en verdedigd werden, zijn gisteren door de Italiaansch-Duitsche eenheden stormenderhand ingenomen. Na een ver woeden strijd braken de troepen van de as door de vijandelijke linies heen. De luchtmacht van de as, greep herhaal delijk in den strijd te land in en overr heersehte den toestand. De Britsche lucht macht verloor tijdens luchtgevechten 9 toestellen. Formaties Italiaansche en Duitsche vliegtuigen ondernamen hevige bomaanvallen op de steunpunten van Malta, waarbij tal van doelen getroffen werden. Tijdens hevige en herhaalde luchtgevechten schoten onze escortee- rende jagers 11 Engelsche machines neer. zonder eigen verliezen te Jijden. Een vijandelijk vliegtuig liet op het eiland Scarpanto, in de Aegeïsche Zee, eenige bommen vallen, die geen schade aan richtten. Voorts heeft men op verschillende plaatsen stuwdammen aangelegd, kunst matige reservoirs vormend, die Ide na tuurlijke reguleering nog versterken. Aan de eerste stuwdammen heeft de geniale heerschar Mehemet Ali aan het einde van-de jaren dertig van ide vorige eeuw reeds gedacht. Zij hadden ide bevloeiing van 'de delta ten doel en Mehemet*Ali wilde hiertoe zelfs de steenen van de pyramiden gebruiken. Het duurde nog tot 1890 eer de werk zaamheden érnstig ter hand werden ge nomen met het verbluffende gevolg dat de delta in korten tijd in een koren schuur, een katoenveld van onvergelij- kelijken rijkdom werd veranderd. Van dezen tijd dateert Egypte's opbloei. Ter wijl Napoleon's officieren nog getroffen werden door de armoede, waartoe het wonderland van de pharao's door Hero dotus als „geschenk van den Nijl" be wierookt, vervallen was, en de bevolking aan het einde van de afgeloopen eeuw een negen millioen telde, was dit aantal in het volgende kwarteeuw meer dan verdubbeld. Thans behoort het Nijlland tot de dichtst bevolkte en vruchtbaarste stre ken ter wereld met een spoorwegnet, dat, om een geschikte vergelijkingsgroot- heid te noemen, in lengte nauwelijks on derdoet voor het Belgische. Deze vrucht baarheid, zonder welke een dergelijke bevolkingsdichtheid hier onmogelijk zou zijn in het gèvolg van het tweede won der van den Nijl: ide enorme hoeveel heid natuurlijke meststoffen, die zander eenige menschelijke inspanning over het overstroomingsgebied worden verspreid. Berekeningen hebben diit jaarlijksche na- tuurgeschenk ,op niet minder dan hon derd millioen ton geschat. LIBYE, DE OUDSTE NAAM VOOR AFRIKA 0 Geschreven wordt het meestal' wel juist, als tenminste redactie, zetterij en correctie waakzaam zijn zoo begint de Frankf. Ztg. een aanteekenimg over Libye. (Het is een uitspraak, welke iedere Ne- derlandsche krant kan overnemen). Maar uitgesproken wordt het dikwijls onjuist, ook door hen, die ter zake kun dig zijn en wel als „Lubien", alsof de y in 'de eerste lettergreep voorkwam. De oude Grieksche naam „Libye", met het accent? op ide twee lettergreep, voor het .land, dat thans weer in het centrum van de gevechtshandelingen staat, wendt sedert 1936 door de Italianen voor het geheele Italiaansche grondgebied, in Noord-Afrika gebruikt. Want na dat jaar begon gouverneur-generaal Italo Balbo met de organisatie van de vroeger ge scheiden deelen Tripolitanië en Cyrenai'ca als één gebied, dat in vier provincies werd onderverdeeldTripolis, Misurata, Bengasi en Derna aldus genoemd naar ide hoofdsteden. In October 1938 heeft daarna de Groote Fascistische Raad de vier Lybische provincies tot bestanddee- len van het nationale Italiaansche grond gebied verklaard; uitdrukkelijk daarvan uitgezonderd werd het militaire gebied in het zuiden, in de woestijn. Libye is de oudste naam voor Afrika, voorzoover dat den Grieken bekend was. Het omvatte het geheele gebied ten wes ten van den Nijl tot aan den Atlantischen Oceaan, d.w-z. het land van de Libyers, In het bezette Oostelijk gebied komt het dageljjjksche leven onder leiding van het Duitsche economische commando weder op gang. De sovjet bevolking wordt nan den arbeid gezet om met haar primitieve ge reedschappen verschillende werktuigen te vervaardigen. Dputscher Verlag-Reola p. k. Menzendorf Pax Hollands een reeds in oud</ Egyptische geschriften vermeld. Hahiitisch volk, dat voorname lijk van veeteelt leefde. Toen de Grieken de Libyers leerden kennen, een volk, dat door zijn blanke huid, zijn blauwe oogen en zijn roodblond haar naar ras verwant was met de tegenwoordige Berbers, be woonden de Libyers vooral het hooge plateau van Barca en de ten westen van Egypte liggende oasen o.a. die van Jupi ter Ammon. De verder naar het westen voorbij de Syrten wonende Libysche stammen, de Aforicas, vanwaar de naam Afrika, warendoor de punische Cartha- gers, een semietisch volk, onderworpen. Wanneer verduisteren 7 Heden (Vrjjdag): zon onder 22.04. Morgen (Zaterdag) zon op 6.24; zon onder 22.04. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 0.58, onder 12.50 Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli BEKENDMAKING De Höhere SS und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlander Marceüs van Bemmel uit Monster is door een Duitsche militaire- rechtbank we gens begunstiging van den vijand en actie in een geheime organisa tie, alsmede wegens verzet bij zijn arrestatie, daar hij van zijn schiet wapen. gebruik wilde maken, ter dood veroordeeld. Het vonnis is door fusilleeren voltrokken. (get) RAUTER. De loterij- van de Winterhulp 1941 is thans geëindigd, vrijwel alle prijzen en premies zijn getrokken. Daar de nieuwe loterij op het punt staat aan te vangent s worden met ingang van Zaterdag 11 Juli geen loten, Waarop prijzen of pre mies zijn gevallen, meer ter verzilvering aangenomen. Het Amerikaansche Congres heeft na een debat van 34 uur, volgens United! i Press, de voorloopige oorlogsbegrooting j tot een bedrag van 42.8 milliard dollar j aangenomen. In totaal zijn ongeveer 45 milliard dollar goedgekeurd. 6 PORTUGAL'S POSITIE Neutraliteit ondergeschikt aan het nationale belang Minister-president Salazar heeft voor de radio een rede (gehouden over de eco nomische, moreele en politieke verdedi ging van Portugal. Aan het verslag van het DNB ontleenen wij: De regeering heeft er naar gestreefd, den normalen toestand zooveel mogelijk te handhaven. Zulks be teekent het be houd1 van de stabiliteit van productie, va luta, prijzen en loonen. De door Por-t tugal aangevoerde gronden voor een ver gemakkelijking van den invoer hebben bijl de Engelsche autoriteiten blijkbaar geen begrip gevonden. De verleende fa ciliteiten waren schaarsch en kwamen veelal te laat. Het Portugieesche bedrijfs leven beweegt zich thans in twee rich tingen, produceeren en sparen. Portugal heeft het zeldzame geluk, in Europa een geografische eenheid te» vor men met een gelijke taal, ras, geloof èn beschaving. Helaas zijn eenige Portugee- zen het slachtoffer geworden van bui- tenlandsche propaganda. Lang voor den oorlog hebben wij onze stellingen be trokken. Ten aanzien van de aan deri tijd gebonden vraagstukken zou het niet correct zijn, thans- een steunpunt te be palen. Waarom zouden wij ons wegens buitenlandsche belanglen verdeelen? Ts één daarvan wellicht eén nationaal be lang? Wanneer het dat wordt, dan zul len wij niet verdeeld zijn, maar solidair in onze eenheid. Op de eerste plaats staat de verdedi ging! van het nationale belang en op de tweede plaats de verdediging dér instellingen. De eerste omat de onafr hankelijkheld en onschendbaarheid van het vaderland, de tweede het regeeringsb stelsel en het beginsel, dat richting geeft aan het leven der natie, be regeering acht het nationale belang door de neu traliteit goed verdedigd. Wij hebben onze krachten, offers en arbeid niet gespaard en wij zullen dat blijven dóen met het eenige streven, dat onze soldaten hun plicht zullen vervullen als waakzame posten. Neutraliteit is niet voordeelig, waniieec zij niet het nationale belang dient. Men kan derhalve nooit zeggen, dat zij de finitief is. Zij is meer afhankelijk van anderen, die haar miskennen dan vpn hem die haar behouden wil. Wel nie mand kan beweren dat de in oorlog zijnde Wereld hem vreemd is. De wensch naar neutraliteit kan niet boven het na tionale belang gesteld worden en wan neer men oprecht neutraal is, zooals wij, acht ik het verstandig, dat onze geest niet verzwakt wordt door het denkbeeld' strijd te moeten leveren. Wat de regeeringsinsteilingen betreft, het probleem komt tenslotte hierop neer, na te gaan welke gevolgen de afloop van den oorlog kan hebben op het poi- litieke regime der Europeesche landen en hoe deze regimes zich tegen de dreigenf- de gëvaren kunnen beschermen. Ik let hierp vooral op de verwarring der gees ten, die ontstaan is door de Engelsch-' Russische alliantie en de ongerustheid, welke overal, zelfs bij de z-g*. geallieer de landen, ontstaan is over de solidari teit van de Engelsche en de Amerikaan sche democratie met de Sovjet-regeering. Wij zouden niets winnen, wanneer wij1 de oogen zouden sluiten voor de soms angstwekkende vraagstukken van onzen tijd. De aanmatiging, waarmede het En gelsche volk immuun meende te zijn voor den economischen en socialen strijd die sinds den vorigen oorlog tot aan het drama in Spanje min of meer heel Eurq- pa heeft aangetast, is wat pedant en vol gevaTen. S&lazar zei van meening te Zijn, dat het óverdreven is te zeggen, dat Enge land wenscht of voornemens is, het com munisme als de hoop van morglen te begunstigen, erkende echter, dat er ve len Zijn, die er belang bij hebben onu van een eventueele Engelsche overwin ning, een ideologische overwinning te maken, die 'de hoofdschuldigen aan de wanorde en de fouten in Europa van de laatste twintig jaar op hun plaatsen zou terugbrengen. Niemand kan in ernst gjelooven, dat deze oorlog begonnen wierd met het doel om weer politieke regimes aan het bewind te brengen, die velban nen zijn of afgedaan hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1