ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 JULI 1942 OPöEHO: ZIERIKZEESCHE COURANT I ABONNEMENTi Prijs: in Zieriklee 1/1.60, elders ^1.90 1797 - 18S9 par kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 16 cent. Losse nummers 16 cent. Vsischljilt iederen werkdag. Uitgave: N.VI Zierikzeesehe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Bo. 14974 ADVERTENTIES Advertentit-n ID cent per millimeter; ln- gesonden mededeel ingen 30 cent per millimeter; kleine advertentlên 84 cent By contract belangrijke korting. K 2620 Koningin en uitgeweken regeering van Londen naar Amerika Verbijstering in West-Indië ovar deze „zetelverplaatsing" Wat behelst Britsch-Solsj ewistisclie overeenkomst Inzake Nederland? Sinds eenigen tijd zijn in 'diverse buiii- tenlandsche bladen geruchten in omloop over een vertrek der voormalige Konin gin Wilbelmina naar Canada. Deze zijn thans officieel bevestigd, in dien zJh, dat de voormalige Koningin inderdaad in Ottowa aangekomen is en daar bij haar dochter intrek genomen heeft. Het zou in haar voornemen liggen, vervol gens naar Washington te reizen om Roo sevelt een bezoek te brengen. Thans wordt officieel uiit Londen ge meld, dat ook een deel der Nedierlanid- sche emigrantenregeering de wijk naar Amerika heeft genomen. Het eerst werd dit bericht verbreid vanuit Curagao, waar het een niet geringe verbazing, veront rusting en tenslotte verbittering gewekt, heeft Reeds het feit, dat de voormalige Ko ningin en leden van haar laatste regee- ring in het moederland wel tot een ver- bliji in Londen een toevlucht namen en er niet de voorkeur aan gegeven hadden, zich naar een der overzeeschegebieden te begeven, ontlokte destijds aan de West-Indische pers wrevelige commen taren. Tusschen bittere opmerkingen lieten, schrijft het HbL, diverse West-Indische bladen destijds evenwel toch nog in hun commentaren |de hoop doorschemeren, dat indien misschien een directe overkomst uit bijzondere politieke overwegingen1 niet mogelijk was, zulk een komst dan toch zeker op een later tijdstip kon worden tegemoet gezien. Toen daarop Amerikaan- sche en Engelsche troepen en hun offi cieren het commando van de aldaar ge? stationneerde Nederlanidsche troepenon- derdeelen overnamen, maakte deze laat ste hoop voor een niet geringe verbijste ring plaats. De jongste 'berichten over het uitwij ken 'der voormalige Koningin naar 'Ca nada en' het overbrengen van een deel der emigrantenregeering naar Amerika, •heeft nog in veel sterker mate opzien gewekt. De teleurstelling en ontgoocheling heb ben een dieptepunt bereikt. Zoowel in Curasao als in Nederlanidsche handels kringen in Landen ziet men in deze vlucht en hernieuwde „zetelverplaatsing" •een directe aanwijzing, dat bij het jong ste EngeJsch-Sowjet-Russische verdrag ook ten aanzien van den toekomstigen status van het moederland vergaande af spraken gemaakt zijn. Men neemt aan, idat dit verdrag tevens inhoudt, dat Sow- jet-Ruslaind bij een overwinning der Ge allieerden naast volledige vrije hand in Oost-, Noord- en Midden- en Zuid-Oost- Europa een gelijke zeggenschap in Ne derland zal krijgen. Wat men onder zullf een zeggenschap verstaat, blijkt duidelijk uit de veelzeggende commentaren', die men daarover onder verwijzing naar het Sowj et-optreden in Iran' en de Baltische staten ten' beste geeft. Dat de Nederlandsche emigrantenregee ring derhalve zijn zetel naar Amerika verplaatst, zoo' constateert men voorts niet zonder bitterheid, zou in zooverre juist zijn, omdat de Nederlandsche be zittingen in het Westelijke halfrond de eenig overgebleven gebieden zijn, waar over zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan maken. Zonder twijfel is New York de juiste plaats, van waaruit men idie zorgen het best overzien- kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New York nog nut heeft, wordt hierbij ten slotte opgemerkt, kan afgeleid worden uit in den jangsten tijd uitgevaardigde Amerikaansche militaire bevelen idle reeds thans allerwegen in de West-Indi sche gebieden doorslaggevend zijn. HOE MERSA MATROE VIEL Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt nader omtrent de nieuwe overwinning der Duitsch-ItaliaanSche troe pen bij Mersa Matroe het volgende mede: Aan de bestorming van de vesting gin gen gevechten vooraf, die den Britten zwart verliezen kosten. Nadat de Brit- sche achterhoede was teruggeslagen, brak het Duitsch-Italiaansche tankleger door de hoofdstellingen van den vijand ten Zuid-Oosten van Mersa Matroe en drong tot den grooten kustweg door. In deze zware gevechten leden de Brit sche formaties zware verliezen aan men- schen, tanks en artillerie. De hevig ge teisterde vijand werd in verscheidene groepen gesplitst, 'die ten deele werden omsingeld en verpletterd ten Zuid-Oosten van Mersa- Matroe, ten deele werden te ruggedreven naar deze stad. Door aanvallen van de Duitsche 90-ste lichte divisie en van een Italiaansch korps infanterie werd de ring om Mersa Matroe gesloten en steeds nauwer aangetrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ondernam de vijand verscheidene uitvals- pogingen uit de vesting, waarbij hij be halve zware verliezen aan dooden en gew.onden,l meer dan 1000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogstuig verloor. Maandagochtend vroeg werd toen de vesting bestormd. De groote beteekenis van Mersa Ma troe bestaat niet alleen in zijn gunstige ligging aan een ruime, natuurlijke ha ven, maar ook in het feit, dat hier het eerste groote station van den kustspoor- weg naar Alexandrië ligt en de stad tekens het beginpunt vormt vanden grooten woestijnweg/ naar de oase van Siwa benevens van andere karavaanwe gen naar het Zuid-Oosten. Vliegvelden en waterleidingen bewijzen de beteeke nis van deze versterkte plaats en te vens den omvang van het verlies der Britten, die in Mersa Matroe zijn be roofd van hun belangrijkste- ravitaillee- ringshaven tusschen Sblloem en Alexan- flrië. De val van Mersa Matroe werd door een verrassenden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers voorbereid, nadat den vorigen dag de luchtmacht de vijandelijke etappe, spoor lijnen en vliegvelden vernietigend had aangevallen. Gedurende 22 minuten ont ploften zonder onderbreking brisantbom men van het zwaarste kaliber jn de stad, die vol troepen en oorlogstuig was en in de talrijke opslagplaatsen in het haven gebied. In, het centrum en in de stellingen aan den rand der stad ontstonden na buitengewoon hevige ontploffingen uit gestrekte 'branden, die de geheeie stad in •dichte wolken smook hulden'. Uit de verte Biet te onderscheiden, De wachtpost heeft zich handig verdekt opgesteld, om de sovjet-stellingen zoodoende heter te kunnen bespieden. Atlantic Holland p.k. Zschcickel- Pax Holland-s. Uit de Zweedsche haven Ny'köping wordt gemeld, dat het Nederlanidsche^^. „Stad Dordrecht", groot 3781 ton, dat zich onderweg bevond van Lulea, Maan dagmiddag met zware averij te Nykö ping is aangekomen. Het schip was ten Noorden van Oxelasund aan den grond geloopen. De lading moest worden ge lost. De Britsche berichtendienst meldt, naar te Lissabon verluidt, uit Melbourne, dat aldaar officieel is bekend gemaakt, dat de torpedojager „Nestor",, tijdens een hevigen zee- en luchtslag op 15 Juni tot zinken is gebracht toen hij een con- vooi escorteerde. Doorbraak in den vesting gordel om Sebastopol Het fort Malakof -en de stad Balaklava veroverd Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: Bij den aanval op Sebastopol werd de bres in de binnensten vestingglordel op verscheidene plaatsen tot een door braak vergroot. Duitsche troepen .rukten, door de luchtmacht krachtig gesteund, tot aan de verdedigingsstellingen aan den Oostelijken rand van de stad op en namen het uit den Krimoorlog bekende fort Malakof stormenderhand, in. Van uit het Oosten aanvallende divisies dron gen ha de doorbraak door de Saprun- stellingen over een breed front tot "diep in het gevechtsterrein van 'het vesting- gebied door en bevinden zich voortdu rend in den aanval. Daarbij werd in hardnekkige gevechten de overgang over een uitgestrekte pantserafweergreppel af gedwongen en4 talrijke, door moderne ge vechtsinstallaties versterkte heuvelstellin gen veroverd. Rumeensche troepen namen in een snellen aanval stad en haven van Balaklava. In het Zuidelijke en centrale deel van het Oostelijk front zijn Duitsche en ver bonden troepen tot den aanval overge gaan. Nachtelijke aanvallen van formar tics gevechtsvliegtuigen op het vijande lijk ravitailleeringsverkeer, in het gebied tusschen Don en Oskol, veroorzaakten groote vernielingen in verscheidene be langrijke spoorwegknobppunten. In het gebied ten Westen van de Wplchow werd de zuivering van het terrein van verstrooide overblijfselen van den vijand voortgezet. Artillerie sloeg nieuw opge stelde troepenformaties der bolsjewisten voor het bruggehoofd aan de Wolchow uiteen. Aan het .cmsingelingsfront van Leningrad vielen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers met succes vijande lijke concentraties van pantserwagens aan en bestookten spoorweginstallaties in het Waldaïgebied. In het hooge Noorden wer den haven- en industriëele installaties, alsmede een vijandelijk luchtsteunplint, door de luchtmacht zwaar getroffen. In Egypte rukten Duitsche en Ita- liaansche troepen door het gebied van El Dab'a naar het Oosten op. Zij vallen de El Alamin-stellingen aan, de laatste vijandelijke versterking vóór Alexandrië. Voor Alexandrië viel een Duitsche duik- "boot een krachtig beschermd konvooi aan en bracht een troepehtransportschip van 13.000 brt. tot zinken. Op Malta bombar deerden gevechtsvliegtuigen in den afge- loopen nacht het vliegveld Lucca. Bom- voltreffers vernielden verscheidene op 'den grond staande vliegtuigen en' veroorzaak ten groote branden in de installaties van het vliegveld. De strijd tegen de vijandelijke ravi- tailleeringsscheep vaart leverde ook in de maand Juni groote successen op. 156 vijandelijke schepen, met een gezamen- lijken inhoud van 886.000 brt., werden tot zinken gebracht. Bovendien werden 58 vijandelijke koopvaardijschepen door torpedo's of bommen beschadigd. Aan deze successen had het i duikbootwapen, door het tot zinken brengen van 132 schepen met een gezamenlijken inhoud van 775500 brt., een schitterend aandeel. PRIJSREGELING VOOR GEBRUIKTE GOEDEREN De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart heeft ©en beschik king gegeven betreffende de prijzen van gebruikte goederen, waarin o.m. het vol gende wordt bepaald: Gebruikte roerende goederen mogen worden verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aanmerking genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhouding staat tot den op het moment van den verkoop toe laatbaren prijs voor hetzelfde of een soortgelijk nieuw goed. De voor gebruikte roerende goederen berekende prijs mag echter in geen ge val meer dan 75 pet. bedragen van den( prijs van nieuw goed. De bepalingen van deze beschikking •zijn niet van toepassing op: 1. gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling is of wordt getroffen; 12. goederen, welke verzamel- of kunst waarde bezitten. Deze beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 29 dezer en op dien datum in werking getreden. De tiidSvaniaelboschtessenplut is weer anngebroken. De Baamsche jeugd trekt er in haar vrye uren op uit en heeft al spoedig een goed plekje gevonden. foto J. O. Stevens-Pax Holland-s SEBASTOPOL GEVALLEN. Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakt in een extrabericht bekend: Sebastopol gevallen. Boven vesting, stad en haven waaien de Duitsche op Boemeensche oorlogsvlaggen. Onder leiding van den kolonel-generaal von Manstein hebben Duitsohe en Boemeensche troepen, schitterend gesteund door de beproefde luchtcorpsen voor strijd op korten afstand van kolonel-generaal Preiherr von Kicht- hofen, na een verbitterende worsteling van 23 dagen, de tot dusverre sterkste land en zeevesting der wereld, bedwongen. Sterke forten, in rotsen gehouwen forti ficaties, onderaardsche gevechtsinstallaties betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rotsversterkingen, werden in voorbeeldige 'samenwerking van alle wapens genomen. Hot aantal gevangenen en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Eesten van het verslagen Sebastopol-leger zijn gevlucht naar het schiereiland Chersonesus. Op een zeer nauw terrein opeen gedrongen gaan zij' hun vernietiging tegemoet. Italiaansch weermachtsbericht Verdere opmarsch der troepen Van de as in,! Het 764e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: De operaties van de Italiaansche en Duitsche pantserstrijdkrachten in Egypte, die het gebied van El Dab'a gepasseerd zijn, duren voort. De militaire inrichtin gen van Malta werden herhaaldelijk aan gevallen en gebombardeerd door forma ties vliegtuigen van de as. Twee Spitfires Werden neergehaald; een van onze ma chines is niet teruggekeerd. Tijdens ope raties, die voortvloeiden uit de ravitail leering van Cyrenaïca, hebben wij een escorteerend aviso door torpedeering verf lopen. Een goed deel der bemanning is gered. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche zee is ten Zuid-Westen van Jaffa een vijandelijk koopvaardijschip van 50QO ton, deel uitmakend van een geëscorteerd konvooi, door onze torpedo vliegtuigen tot zinken gebracht. AUCHINLECK OVER ROMMEL Bijjde bestorming vain Mersa Matroe is een bevel vam generaal Auchinleok, 'den Britschen opperbevelhebber van de strijdkrachten in het Midden-Oosten, ge vonden. In'dit bevel aan alle groeps leiders en afdeelingsleiders van het hoofdkwartier der Britsche troepen in Egypte, en der strijdkrachten in het Mid den-Oosten wordt woordelijk gezegd: „Onze vriend Rommel is geen „zwarte man" met bovenaardsche krachten, hij is slechts energiek en bekwaam, dat is alles. Hij is een doodgewone Duitsche generaal, ;over wien wij niet zooveel Wanneer verduisteren Heden (Donderdag)zon onder 22.05. Morgen (Vrijdag) zon op 5.23; zon onder 22.04. Tngachen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 0 32, onder 1138 Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Volle maan Maandag 27 Juli moesten spreken. Ik verzoejr u en alle bevelhebbers het daarheen te leiden, dat' van den „vijand" wordt gesproken en nooit speciaal van „Rommel". Dat is psy chologisch noodzakelijk, want anders ver sterkt men den indruk bij den troep, dat Rommel onoverwinnelijk is". Kenschet send is het onderschrift van generaal Auchinleok bij idit bevel nr. 23338/g, waar in hij poogt, iden indruk ictien Rommels overwinning op ide soldaten van het Brit sche leger heeft gemaakt, te verzwakken. Daarin wordt woordelijk gezegd„Ik beu heejemaal niet afgunstig op Rommel". „Wat nu gebeurt onttrekt zich aan onze kennis en is afhankelijk van Rommel". Met deze woorden kenschetst men in militaire kringen te Berlijn den toestand in Noord-Afrika na de verovering van Mersa Matros CHURCHILL IN 'T LAGERHUIS Seen verklaring inzake Egypte Churchill heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat hij thans niet voornemens is, ^enige verklaring af te leggen over den zwaren slag, welke zich op het oogenr blik in Egypte afspeelt. Churchill weigerde voorts, aldus det ANP uit Lissabon, de van Wavell ont vangen rapporten over het verlies van Malakka en Singapore te publiceeren In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde hij: „De verschillende rappor ten, die Wij van Wavell hebben ontvan- vangen, op grond van de concentratie van materiaal, waartoe hij opdracht had gekregen en over het verlies van Ma lakka en Singapore Zijn niet geschikt om in oorlogsijd gepubliceerd te worden. Toen) men bleef aandringen op publi catie verklaarde Churchill, dat deze do cumenten „alleen bestemd waren om de militaire autoriteiten op de hoogte te brengen en uitvoerig in te lichten en dat zij ongetwijfeld een groote ontstem ming in het geheeie .empire zopden ver oorzaken", Toen men (o'P^ieuw om in lichtingen aandrong, verklaarde Chur chill: „Ik heb thans op het oogenbük! geen verklaring op grond van deze do cumenten af te leggen''i v[

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1