ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 1 JULI 1942 OPGEHOl ZIER1KZEESCHE COURANT v ABONNGMBNT Prijs: in Zlerikxee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 ptr kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent, Vjrschijnt lederen werkdag 1797 - 1889 Uitgave: N.Vi Zierikzeesehe Nienwsbode, Zierikzee, "Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No 14973 ADVBRTBNTIBS Advert«ntl5n ID cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlên 84 cent. Bfl contract belangrijke korting.' K 2620 14 kr opvaarders in den Westél. Oceaan vernietigd In een extra-bericht deelde het Duit- sche opperbevel Dinsdag mede: Sedert het laatste extra bericht van 28 Jtmi, hebben de Duitsche dnik- booten hun successen nog vergroot. In twee dagen hehben zij in het Westelijk deel van den Atlantischen Oceaan, in de Golf van Mexico en in de Caraïbische Zee, 14 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamen- lijken inhoud van 98000 br.t. tot zinken gebracht en nog twee andere schepen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte schepen was volgeladen met vlieg tuigen, munitie en ander oorlogsmate riaal, dat voor Afrika bestemd was. DE STRIJD OM SEBASTOPOL De Duitsche troepen in den binnensten vestinggordel doorgedrongen Het opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: Bij den aanval op Sebastopol hebben Duitsche divisies van het Noorden uit de Sewemajabaai overwonnen. Zij zijn ten Oosten van de stad, in weerwil van den taaien vijandelijken tegenstand in den bin: ensten vestinggordel doorgedrongen. Tegenaanvallen van de bolsjewisten le verden geen resultaten op. Bij den aan val van uit Oosten werden, in samenwer king met Rumeensehe formaties, de be- heerschende Sapronheuvels over bijna de geheele oppervlakte bestormd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vernielden vijandelijke versterkingsinstallaties, voor al op de Sapronheuvels en brachten den troepenconcentraties der bolsjewisten zware verliezen toe. Bij Kertsj werd een aanval van een formatie, bestaande uit 18 vijandelijke schepen, over de straat van Kertsj door doeltreffend artillerie vuur verijdeld. In het Donetzbekken stort te een door artillerie en luchtmacht ge steunde plaatselijke aanval van den vij- onder zware verliezen ineen. In het gebied van de vroegere omsingeling van de Wolchow werden bij zuiveringsope raties verscheidene verstrooide vijande lijke strijdgroepen vernietigd en opnieuwi 1100 gevangenen gemaakt. herhaalde aanvallen van den vijand op het bruggehoofd aan de Wolchow mis lukten na hevige gevechten als gevolg van den taaien tegenstand der infan terie, die door artillerie en luchtmacht doeltreffend gesteund werd. Daarbij wer-' den 21 vijandelijke pantserwagens ver nietigd en verscheidene batterijen door bomvoltreffers buiten gevecht gesteld. In de wateren van de Finsehe Golf brach ten gevechtsvliegtuigen een vijandelijk motortorpedoboot tot zinken en bescha digde twee andere kleine oorlogsvaar tuigen.' In de KoLabaai kregen twee groote koopvaardijschepen der bolsjewis ten bomtreffers van zwaar kaliber. Diiltsehe en Italiaansche pantserforma ties wierpen in Noor d-A f r i k a den verslagen vijand verder terug en bereik ten het gebied van Foeka. Sterke,Duit sche en Italiaansche luchtstrijdkrachten vielen de terugtochtswegen en verdtedi- gingsinstallaties der Britten met succes aan, vooral ten Zuiden van de Arabische Golf. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië bestookte de luchtmacht in den af- geloopen nacht militaire installaties in de Midlands en in het kustgebied van d^ Wash met bommen. Britsche bommen werpers vielen in den nacht van 29 op 30 Juni opnieuw de stad Bremen en haar voorsteden, v.n.l. met brandbommen aan. De burgerbevolking leed enkele verlie zen. Een poging van den vijand om ook het gebied van Hamburg te bereiken mislukte door het samengebundelde vuur van dé luchtdoelartillerie. De Britsdhe luchtmacht verloor^-opnieuw, voor zoo ver tot dusver is vastgesteld, 13 der in den strijd geworpen bommenwerpers. In de periode van 17—26 Juni verloor de Britsche luchtmacht 200 vliegtuigen. Hier van werden 23 door eenheden van dè Duitsche marine neergeschoten. Geduren de dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 37 eigen vlieg tuigen verloren. Itallaansch weermachtsbericht Foeka voorbij Het communiqué van het Italiaansche opperbevel maakte gisteren bekend: Italiaansche en Duitsche gemotori seerde pantserkolonnes hebben de vij andelijke pantser eenheden verder terug gedrongen en het gebied van Foeka be reikt, dat zij achter zich hebben gelaten. Aan de verovering van de afgesneden vesting Mersa Matree hebben de lichte strijdkrachten van de spilmogendheden een groot aandeel gehad. Alle Poorten vliegtuigen van de luchtmacht waren in den strijd geworpen en wedijverden met elkaar in snelheid en dapperheid. Mersa Matroe werd veroverd door de gelijk tijdige onstuimige stormloop van de van het Westen uit aanvallende formaties van ons 21e legercorps, waaraan het 7e Bersaglieri regiment was voorafgegaan jsn door de van het Oosten uit aan vallende troepen van de 90e Duitsche divisie. Bij de zuivering van Mersa Matroe werden opnieuw enkele duizen den gevangenen gemaakt. Oorlogsmate- rieel van allerlei soort werd in zeer groote hoeveelheden buit gemaakt. Formaties van ide luchtmacht vielen gis teren ide terugtochtslinies van den vijand hevig aan en plaatsten talrijke treffers op tde doelen. Drie Curtiss-toestellen wer den dn luchtgevechten neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibraltar door onze vliegtuigen gebom bardeerd. De dn de installaties vanhet vliegveld ontstane branden waren inog op grooten afstand) zichtbaar. Bij de Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostelijkjfront. Tfjdeni het middag- eten. Tegen demuggenplaag beschermen onze mannen zich door speciale sluiers Fellinga-88 p.k, BrantsenPax Holland-«Jg «DE STRIJD GAAT VOORT» in Egypte, op den Oceaan en in China „Wat er nu gebeuren Zal, onttrekt zich aan onze kennis en hangt geheel! af van Rommel". Met deze woorden ken schetst men in militaire kringen te Ber lijn den toestand in Noord-Afrika nai de verovering van Mersa Matroe. In be voegde Duitsche kringen vindt het be richt, dat ide troepen van de As reedis) 80 k.m. ten Oosten van Mersa Matroe zouden staan, geen bevestiging. Men noemt het een bericht van Britsche her komst. In| politieke kringen te Berlijn acht men de vraag, in hoeverre de Engel sehen, evenals in Birma, thans ook in Egypte zullen trachten de politiek der „verschroeide aarde" uit te voeren, een belangrijk probleem. Men gelooft niet, dat de Egyptenaren bij' een dergelijk optreden werkeloos zullen toezien. Over het geheel genomen achtte men de hui dige situatie in Egypte zeer in teressant. Terwijl men zich te Londen nog troost te, dat een uitgestrekte waterlooze woes tijn den opmarsch van de aanzienlijk verzwakte en afgematte pantserafdeelin gen der As zou remmen, is intusschen de sterke grensstelling Sollöem-Halfaya onderden voet geloopen, Sidi Barrani bezet en Mersa Matroe stormenderhand veroverd. De strijd in Egypte gaat ech ter voort Ook de duikb'ootoorlog in het Westen van den A tlantische m Oceaan ki*nt geen onderbreking. Wederom werden in de Caraïbische Zee, in de Golf van Mexico, aan ide Oostkust van Amerika,' en op den 'Atlantischen Oceaan 16 koop vaardijschepen met te Zamen 107.000 brt. ondanks den krachtigen Amerikaanschen afweer tot zinken gebracht. Ook deze strijd der duikbooten gaat voort. In de Oostelijke provincies van China maken omvangrijke Japansche operaties tegen de troepen van Tsjoenking goeden voortgang. In de provincie Kiang- si hebben de resten van een verslagen Tsj oenking-divisie zich aan de Japanners overgegeven. In de provincie Sjansi werd het 27 e Tsjoenking-leger ingesloten. In Honanj werd de achtste reserve-divisie van Tsjoenking verslagen. Ook de strijd van de Japanners tegen Tsjoenking gaat voorti i i I Over de Japansche landingsoperaties opi de Aleoeten is gemeld, dat op 7 Juni het eiland Kiska eh op 8 Juni hef eiland Attu bezet werden. Ook hier gaat de' strijd voort. Het Zou niet moeilijk Zijn, op grond van de deze week be-i haalde resultaten, voorspellingen vooreen verdere gunstige ontwikkeling te doen. Geen Engelsche of Amerikaansche pro pagandist zou zich deze gelegenheid la ten ontglippen. Voor ons is het echter voldoende, slechts dit te constateeren de strijd gaat voort. TWEEDE BESCHIKKING Van dén commissaris-generaal voor de openbare veiligheid over het optreden van joden in het openbaar. Op "grond van artikel 45 der verorde ning no. 138-1941 van den rijkscommissa ris^ voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het handhaven van dö openbare orde wordt bepaald: Artikel 1. Joden moeten zich van 20 Uur Itoft 6 uur binnen hun woningen op houden. Artikel 2. Aan joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen alsmede in andere voor herstel of ont spanning dienende particuliere inrichtin gen, van niet-joden, voor zoover deze niet op grond van bestaande huur- of arbeidsovereenkomsten noodzakelijk is. Jolden, die met niet-Joden getrouwd' Zijn, vallen buiten deze bepaling. Artikel 3. (1) Joden mogen winkels, die niet: als Joodsche zaken gekenmerkt zijn, alleen in den tijd van 15—17 uur betreden. Uitgezonderd zijn apotheken. "(2) Het is den Joden verboden, zich goederen thuis te laten bezorgen. (3) Deze verordening valt buiten de bijzondere maatregelen, die voor de stad Amsterdam door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris reeds getroffen zijn of nog getroffen zullen worden» Artikel 4. Het is den Joden verboden, kapperszaken en andere para-medische inrichtingen te betreden of van hun dien sten gebruik te maken, voor zoover deze zaken of inrichtingen niet ais Joodsche gekenmerkt zijn. Er wordt verwezen naar paragraaf 2 van de instructie, van den Bij het druivenkrenten in|het Westland komt men' handen tekort. De meisjes van den Nederlanaschen Arbeidsdienst uit de kaderschool te Wassenaar zjjjn, toen haar het verzoek werd' gedaan, bereidwillig een handje komen'helpen. I. P. R. 8. Zeegert-Pax Holland-s rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied ter uitvoering vair de verordening nr. 198-1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een be roep door Joden van 30 Juni 1942. Artikel 5. (1) Joden is het betreden' van spoorwegemplacementen en het-ge bruikmaken van alle openbare en parti culiere vervoermiddelen verboden. (2) Uitgezonderd zijn: (1) het gebruiken van ponten; (2) bet fietsen binnen de gemeente Amsterdam; i J i I i^ièiï '(B) gebruikmaking van bakfietsen voor goederenvervoer voor zakelijke doelein den voor zoover de uitoefening van hun beroep toegestaan is; (4) het vervoer en van ernstige zieken met een ziekenwagen en het vervoeren van invaliden met speciale voertuigen; (5) gebruikmaking van stadsverkeers- middelen door den bezitter van een door den bezitter van een door de Riistungsr inspektion Niederlande voorgestelde en door Sieherheitspolizei verleende rijver gunning. v (6)t gebruikmaking van ide spoorwe gen met een door de Sieherheitspolizei afgegeven reisvergunning. (7) gebruikmaking van verkeersmidde len door bezitters van een door de Zen- tralstelle für jiidische Auswanderung Amsterdam afgegeven reisvergunning. (3) Joden, die in deze gevallen van openbare verkeersmiddelen gebruik mo gen maken, moeten plaats nemen, in de laagste klasse (rookafdeeling). Zij mogen slechts dan instappen en zitplaatsen in nemen, wanneeer er voldoende plaats voor niet-Joo.dsche reizigers is. Artikel 6. Aan Joden is het verboden van openbare telefooininstallaties ge bruik te maken. Artikel" 7. Jood in den zin van deze verordening is hij, die ingevolge artikel 4 der verordening no. 189/1940 over de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en ver dere uitzonderingen op de bepalingen 1— 6 worden dn het Joodsche weekblad be kend gemaakt. Artikel 9. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1—6, dan wel deze ontduikt, wordt, voor zoover ingevolge andere voorschriften een zwaardere strafeis bedreigd, ge straft met hechtenis van ten hoogste zes. maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde iis onderhevig hij, die een ontduiking dezer bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij' zijn medewerking verleent. Het nemen van maatregelen op het gebied der Sieherheitspolizei blijft hierdoor on aangetast. Artikel 10. Deze beschikking treedt in werking op den dag harex afkondiging. 's-Gravenhage, 80 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid RAUTER. S.S.-Gruppenführer und Gene- ralleutenant der Polizei. Instructie van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied ter uitvoe ring van de verordening no. 198/1941 betreffende de regeling van het uitoefe nen van een beroep door Joden.- Op grond van artikel 2 der verorde ning no. 198/1941 betreffende de regeling voor het uitoefenen van een beroep door Joden bepaal ik: Artikel 1. Aan Joden is het verboden werkzaam te zijn als vendumeester, pand- beleener, arbeids- of beroepsmiddelaar, voorlichter inzake cieele en belasting aangelegenheden, drogist, huwelijksmake laar of gids vreemdelingen. Artikel 2. (1) Aan Joden is het ver boden werkzaam te zijn als accountant, evenals op het gebied van het bijzonder .onderwijs of van de para-medische be roepen, tenzij deze werkzaamheid uit sluitend ten behoeve van een Jood ge schiedt. (2) Onder para-medisch beroep in den zin van het vorige lid wordt verstaan het beroep van Jeeraar in de heilgym nastiek, var. natuurgeneeskundige, van oculist, van chiropodist (manicure en pe dicure), van bandagist, van masseur, van schoonheidsspecialist en van kapper. Artikel 3. (1) Aan Joden is het ver boden werkzaam te zijn als straatventer met uitsluiting op het gebied van den handel in goederen van oude metalen, lompen en afval. (2) Voor'het gebied der gemeente Am* sterdam of voor bepaalde gedeelten van dit gebied kan aan Joden, op verzoek van den gevolmachtigde van den rijks commissaris voor de gemeente Amster dam, ontheffing- van het verbod van het eerste lid worden verleend. Voor de ontheffing zijn rechten verschuldigd: Artikel '4. Een werkzaamheid in den zin van de artikelen 1 en '2, zoomede een werkzaamheid, voor welke geen ont heffing in den 2in van artikel 3 be staat. of wordt verkregen, mag, tof en met 31 Juli *1942 worden uitgeoefend, voorzoover dit geschiedt ter vervulling van een bij het in werking treden van deze verordening bestaande overeen komst. Artikel 5. (1) Jood in den zin dezer instructie is hij die ingevolge artikel 4 der verordening na 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Joiod wordt aangemerkt. (2) Handelingen in strijd met de be palingen dezer instructie worden ge straft met de in artikel1 6 der veror dening no. 138/1941 betreffende de hand having van de openbare orde, zooals gewijzigd bij de verordening noi. 182/, 1941, vastgestelde straffen. Artikel 6. Deze instructie treedt in werkin'g op den dag harer afkondiging., 's-Gravenhage, 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Namens dezen: Dr. Hans Fischböck; Commissaris-generaal voor fi nanciën en oeconomische zakeni

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1