ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 29 JUNI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zierikze» Kl-60, eMem KIM par kwartaal. Weekabonnementen rasp. IS en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag1. 1797 - 1889 Uitgave: N.VJ Zierikzee3ohe]Nieuwabode,^Zierikzee, Sehnith.*Bj94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGAHQ Ho. 14971 ADVERTENTIES Advertentiën 10 cent per millimeter: in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertenJUn 34 cent By contractbelangrijke korting. K 2620 «Draaischijf van het Empire» Het nabije Oosten als schakel tusschen Europa en Azië Seaert fingeland vele landen van het Nabije Oosten onder zijn invloed heeft gebracht, speelt dit uitgestrekte gebied een zeer gewichtige rol in het Britsche Rijk. Als brug tusschen Europa en Azië vormt het een onmisbare schakel in den weg naar Bjritsch-Indië. Een schakel, die tevens als een bolwerk voor dit rijkste deel van het Rijk moet dienen. Verder bespoelen de drukbevaren wateren van de Miödellandsche Zee, Roode Zee en Perzische Golf de kusten van dit landen- complex., dat in oppervlakte ruim de helft van Europa beslaat. Over het algemeen was het Nabije Oosten vooral een doorgangsgebied van West naar Oost en omgekeerd. Het ver loop van den oorlog heeft echter ook de richting Noord-Zuid van belang doen worden. %eeds het vervoer van oorlogs materiaal door Iran vertoonde dit aspect, dat thans door de bedreiging in de om geving van de Zwarte Zee en in Egypte op den voorgrond treedt. Meer dan ooit is het Nabije Oosten een „draaischijf van het Empire", die in staat moet zijn in korten tijd troepen naar de bedreigde punten te verplaatsen. De concentratie van het negende leger uit Syrië en Pa lestina te Haifa om naar Egypte ver voerd te worden, stelt' deze functie in een helder licht. Autowegen zijn in het Nabije Oosten met zijn zandige terreinsgesteldheid nog van weinig belang, zoodat het 'vervoer voornamelijk per spoor moet geschieden. Tot voor kort is. bij den aanleg van spoorlijnen echter weinig rekening ge houden. met militaire overwegingen en eerst na het uitbreken van den oorlog is het net met het oog hierop uitge breid. Ondanks dit feit is het spoorweg net in deze' arme gebieden, bewoond door een bevolking met weinig behoef ten, nog zeer dun en bovendien in elk land van verschillende spoorbreedte. Egypte b.v. heeft normaalspoor, Irak een spoorbreedte van een meter en Palestina *behalve normaalspoor zelfs twee hier van afwijkende soorten rails. Twee belangrijke lijnen hebben groot© beteekenis voor het doorgaande verkeer. De bekende Bagdad spoorweg voert van Istamboel dwars dooir Turkije over Aleppo, Mosoel en Bagdad naar Basra aan de Perzische Golf. In Aleppo heeft deze een aftakking, den Mekka spoorweg, die door Syrië en Trans- jordanië naar Medina loopt. Op de grens van Syrië en Transjordanië begint een zijlijn door Palestina naar Egypte, die tenslotte in Tobroek zijn eindpunt had. Terwijl het verkeer tusschen Noord en Zuid aldus vooral door den Bagdad- en Mekkaspoorweg verzorgd wordt, bestaat tusschen beide lijnen geen verbinding. Palestina en Syrië eenerzijds en Irak anderzijds onderhouden een autoi- en luchtverkeer, dat de laatste jaren van veel beteekenis is geworden. De aanleg van spoorwegen door de woestijn zou op zeer groote moeilijkheden stuiten. Voor het olietransport van Mosoel in Noord-Irak naar de Middellandsche Zee zijn dan ook twee pijpleidingen aange legd. die in Haifa en Tripolis de kust bereiken. Turkije valt door zijn staatkundigen toestand en Iran door zijn ligging eenigszins buiten het Nabije Oosten. De beteekenis van het spoorwegnet in. deze landen mag echter, met het oog op dé oorlogsomstandigheden, niet onderschat worden. Sedert 1922 heeft T u r k ij e veel aandacht aan de uitbreiding van zijn spoorlijnen besteed. Behalve de Bag- dadspoorweg is thans nog een lijn voor het verkeer van West naar Oost beschik baar. Deze ijverbindt Ankara met Karsl aan de grens van Turkije en de Sovjet- Unie en loopt door' naar Tiflis in den Kaukasus. Bij Erzerum zal een aftakking worden aangelegd naar de ^raansche grens. Ook de belangrijke koper- en steenkoolmijnen zijn met verschillende zeehavens verbonden, De leveranties aan de Sovjet-Unie heb ben den Transiraanschen spoorweg eeni- gen tijd in het middelpunt der belang stelling geplaatst. Groote terreinmoeilijk heden moesten bij den aanleg overwon nen worden, maar thans zijn Bender Sjapoer aan de Perzische Golf en Ben der Sjah (een havenstad aan de Kas pische Zee) per rails met elkander ver bonden. Iran beschikt verder over slechts enkele korte traj(»cten, waarvan de lijn van Teheran in de richting van Tebris na voltooiing een directe verbinding tus schen de Iraansche 'hoofdstad en 'de Sov jet-Unie zal vormen. - DE SITUATIE BIJ CHARKQF De Okol-rivier bereikt In aanvulling op het weermachtbericht v.erneemt het D.N.B. van militaire zijde: Het nieuwe succes der Duitsche en Roeiheensche troepen in het gebied ten Zuidoosten van Charkof begon met een omvangrijken aanval op 22 Juni, in het verloop waarvan de bolsjewisten buiten gewoon hooge verliezen aan menschen en materieel leden. Nog opvallender dan de in het weer machtbericht genoemde getallen aan ge vangenen en buit, is de snelheidvan, de actie, die look door het boschabhtige, door vele wateren doorsneden gevechts- gebied, niet vertraagd kon worden. De Duitsche en Roemeensche troepen, die ten Oosten van de Donetz oprukten, hebben den Westelijken oever van de Okol-rivier bereikt en zoodoende een frontverkoTting verkregen, welke voor het gebied om de stad Charkof een vergroeiing vain de veiligheid beteekent. De bolsjewisten melden zelf, dat zij het spoorwegknoo.ppunt Koepjansk. onge veer 85 km ten Zuidoosten van Char kof, na een zwaren pantserslag hebben opgegeven. In het vestinggebied van Sebastopol zijn de Duitsche en Roemeensche troe pen opnieuw aan het oprukken, waarbij zij op actieve wijze gesteund worden door het Duitsche luchtwapen. Talrijke ^veldstellingen en gevechtsposten werden na doeltreffende luchtaanvallen genomen. Van bijzonder belang zijn ook de hooge .verliezen der bolsjewisten aan vliegtuigen, welke in het weermachtbe richt van Vrijdag voor den tijd van 12 tot 22 Juni becijferd worden op 468 vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar dóór het opperbevel der weermacht wordt gemeld, in een vlucht, die 800 km diep vijandelijk gebied binnenging, wapenfabrieken aan de boven- en mid- den-Wolga aangevallën. In de gebouwen en loodsen werden twee zware explosies waargenomen. Bovendien ontstonden langdurige branden, die op grooten af stand zichtbaar waren. Donderdagochtend werden spoorwegdoelen en een vliegveld bij Moskou bestookt. Op het vliegveld werden schuilplaatsen en de startbanen zwaar beschadigd. Sovjetlegers afgesneden en vernietigd Het opperbevel d^r Duitsche Weer macht maakte gisteren in een extra-be richt bekend: In Februari van dit jaar hadden het tweede Sovjet-Russische stormleger, be nevens onderdeelen van het 52ste en 59ste Sovjet-Russische leger, kans ge zien door een aanval over de bevroren Wolchow ten Noorden van het Ilmen- meec een diepe deuk in het Duitsche afweerfront tot stand te brengen. Onder aanvoering van cavallerie-generaal Lin- demann hebben troepen van het leger en van de Waffen SS, waaronder ook formaties Spaansche. Nederlandsche en Vlaarr.-sche vrijwilligers, met voortreffe- lijken steun van de luchtvloot van ge neraal Keiler, na een verbitterden strijd van maanden in het moeilijkste terrein en onder de ongunstigste weersomstandig heden, deze vijandelijke legers in de eerste plaats afgesneden van hun achter- waartsche verbindingen, vervolgens steeds dieper opeengedrongen en thans defini tief vernietigd. Daardoor is het grooit- scheepsche doprbraakoffensief van den vijand aan de Wolchow, met het doel Leningrad te ontzetten, mislukt en ge worden tot gen zwarenederlaag voor den tegenstander. De grootste last van deze zware gevechten hebben infanterie en pioniers gedragen. De vijand heeft volgens de thans beschikbare gegevens verloren: 32759 gevangenen, 649 stukken geschut, 171 tanks, 2904 machinegeweren, granaatwerpers en machinepistolen, be nevens een groote hoeveelheid ander .oorlogstuig. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aantal gevangenen. DE STRIJD OH SEBASTOPOL De Sovjettroepen' uit fortificaties geworpen Het Opperbevel der Duitsche Weer macht deelt mede: Aan het Oostelijke front van Sebas topol hebben Duitsche en Roemeensche troepen den tegenstander in zware bun- kergeveebten uit verscheidene sterk ge- fortificieerde hoogte-stellingen geworpen Door het succes van deze aanvallen werd den vijand gedwongen tot het opgeven van een belangrijken verdedigingssector. Het luchtwapen heeft voorts met sterke strijdkrachten versterkingsinstallaties en veldstellingen ten Oosten van de stad gebombardeerd, benevens een vliegveld der vesting. Ten Zuidoosten van Feodosia is een Bolsjewistische torpedobootjager door een bom van zwaar kaliber ge troffen. Bij de zee van Kertsj heeft zware kustartillerie vijandelijke scheepseon- traties onder doeltreffend vuur geno men. De scheepsforihaties werden uit eengedreven- en een schip werd in idem grond geboord. In iden Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben Duitsche en Italiaansche troepen verscheidene vij andelijke aanvallen onder bloedige ver liezen voor den tegenstander afgeslagen. In den centralen sector hebben troepen van een infanteriedivisdle bij een aanval 16 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Zondag in een>xtra hericht hekendDuitsche dnikhooten hehhen on danks krachtigen Amerikaanschen af weer op de Oaraihische Zee en de Golf van Mexico, aan de Oostkust der Ver- eenigde Staten en op den Atlantischen Oceaan, 16 6cbepen met een inhoud va* 107000 bruto registerton - tot zinken ge bracht. Daarbij heeft zich de duikboot onder leiding van den luitenant ter zee eerste klasse, von Bülow bijzonder onder scheiden. Ter gelegenheidïvan het driedraagsch'bezoek van den leider der ir. A. A. Mussert aan Noord-Holland, werd Donderdagavond op den Dam te Amsterdam een* groote bijeenkomst gehouden van de N.8.B, waar de leider een rede hield»* Pax Holland-de Haan-s tegen verbitterden weerstand in, 148 vij andelijke bunkers veroverd. Aan het front van de Wolchow. is de vernietiging van de ingesloten groepen strijdkrachten bijna voltooid. Sterke vij andelijke aanvallen op een bruggenhoofd zijn ineengestort. De vijand leed zware verliezen. Verscheidene pantsers werden vernield. In de wateren van ide Finscne Golf werden verscheidene kleine koop vaarders door gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht, respectievelijk in brand geworpen. Nachtelijke aanvallen van for maties gevechtsvliegers op spoorwegdoe len aan den Midden-D.on veroorzaakten vernielingen en branden bij spoorweg- installaties. In Noord-Afrika zijn voor ons succes volle gevechten in het gebied van Mersa Matroe aan d^p. gang. Op Malta is het vliegveld Luca vannacht wederom met bommen bestookt. Britsche bommenwer pers hebben in den af geloop en nacht eenige plaats,en in het Noordwesten van het Duitsche kustgebied, vooral de stad Bremen en hare voorsteden, aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. Van het relatief geringe aantal aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers, af weergeschut en marine-artillerie, 14 toe stellen neergehaald. Iii den Strijd tegen Engeland beeft het luchtwapen in den nacht van 27 op 23 Juni een kleine haven aan het kanaal van Bristol met succes aange vallen. Op de Noordzee en in Het Ka naal hebben mijnenvegers op 26 Juni vier Britsche jagers, marine-artillerie en' patrouillebooten drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Zopals in een extra-bericht is mede gedeeld hébben Duitsche"duikbooten, on danks krachtigen Amerikaanschen afweer, op de Caraïbische Zee, ip. de Golf van Mexico, aan de Oostkust der Vereenigde Staten en op den Atlantischen Oceaan 16 schepen tot zinkengebracht, met een inhoud van- totaal 107000 brt. Daarbij heeft zich de duikboot onder bevel van den luitenant ter zee le klasse, von Bülow, bijzonder onderscheiden. Jacht- eskader 52 behaalde aan het Oostelijke front zijn 2000ste luchtov erw inning. CHURCHILL WEER IN ENGELAND TERUG Overleg te Washington beëindigd Naar de Britsche nieuws- dienst meldt, is. Churchill uit de Vereenigde Staten in Enge land teruggekeerd. De Washingtönsche correspondent van de New York Times verklaart, dat Roo sevelt en Churchill hun nieuw© strategie inzake een offensieve oorlogvoering heb ben uiteengezet voor den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan en voor vooraan staande leden van het Congres. Roosevelt en Churchill gaven uitdrukking aan hun vertrouwen, dat het nieuwe plan het re sultaat zou opleveren, dat de geallieerden wenschen. Beide staatslieden hebben,' naar het werd uitgedrukt, in bemoedi gende bewoordingen een „algemeen over zicht gegeven van den oorlogstoestand. Churchill verklaarde, dat er geen gevaar, bestaat, Egypte te verliezen. De positie, waarin zich de Sow jet-Russische legers bevinden werd bevredigend genoemd'. Na de bespreking met Roosevelt en Churchill heerschte, zoo sclirijft de cor respondent verdesr, onder de leden van het Congres een optimistische stemming. De gezant van Nieuw-Zeeland, Nash, verklaarde na ide conferentie, idat de nieuwe oorlogst oestand over het alge meen tamelijk wel overeenkomt met de wijze, waarop Australië, Nieuw-Zeeland Duitsche stormtroepen nemen een bunker voor Sebastopol. Door de stukgeschoten ramen worden handgranaten naar den v0and geworpen. Wanneer verduisteren 7 Heden (Maandag): zon onder 22.06. Morgen (Dinsdag) zon op 5.21; zon onder 22.06. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- dnisterd. Maan onder 7.51op 23.28 en Tsjoengking den oorlogstoestand zagen. De minister van buitenlandsche zaken van Tsjoengking, So eng, die om grooten steun door de luchtmacht had verzocht, verklaarde, dat hij er niet aan -twijfelt, of ide geallieerden hebben „volledig be grip" van de beteekenis van den Stillen Oceaan. Op de vraag, wat hij e roven ■zeide, dat ide troepen van de spil reeds in Egypte oprukken, verklaarde de ge zant van Nieuw-Zeeland„ik geloof niet, dat de troepen van de spil naar Kaïro, komen" Een lid van het Congres, dat aan wezig was bij de besprekingen met Roo sevelt en Churchill, heeft den correspon dent van de New York Times een com mentaar gegeven, waaruit blijkt, dat Roo sevelt en Churchill het overzicht oven den algemeenen oorlogstoestand op zoo danige wijze hebben gegeven, dat het allen leden van het Congres had voldaan Stephen Early, de secretaris van pre sident Roosevelt, heeft meegedeeld, dat de laatste besprekingen tusschen den pre sident en Winston Churchill van groot belang zijn geweest.. Aan deze bespre kingen heeft ook de ambassadeur van de Sowjetunie, Litwinow, deelgenomen. Itallaansch weermachtsberieht De kustweg Oostelijk van Mersa Matroe bereikt HeïSltaliaansche weermachtsberieht van Zondag luidt: Gisteren* zijn eenheden der spil opge rukt ten Zuidoosten van Mersa Matroe. Zij hebben den kustweg, op een 30-tal kilometers ten Oosten van Mersa Matroe bereikt. Eenige honderden krijgsgevan genen werden binnengebracht. Eenige tientallen tanks en talrijke batterijen wer den vernield. Colonnes vrachtwagens eil verkeerslalooppunten werden getroffen door onze bommenwerpers, achter het front vaai den vijand. Tijdens luchtge- vechten werden vijf vijandelijke toestel len door Duitsche jagers vernield. Drie onzer toestellen zijn niet van de ope raties van 26 en 27 Juni teruggekeerd, j Aan fret kanaal van Sicilië werdpi zes Spitfires, die trachtten een hulpwater- vliegtuig aan te vallen, snel opgevangen doèr onze begeleidingsjagers, die er 2 brandend Jleden neerstortteri. In het t Oosten van de Middellandsche Zee is een geëscorteerd schip van 5000 ton ge- troffen door onze torpedovliegtuigen»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1