ZIER1KZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 26 JUNI 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zlerifcne eMen rf\.W 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag!. Uitgave: N.V. Zierikzeesche^Nieuwsbode^Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 14969 ADVBRTBNTIBS Advertenüën 10 cent per millimeter: in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter;'kleine advertentlën 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 Voortdurende verbitterde gevechten rond Sebastopol Capuzzo, Solloem en Halfaja bezet Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend In het vestinggebied van Sebastopol heeft de aanval der Duitsch-Rumeensche troepen in verbitterde bosch- en straat gevechten, opnieuw aan terrein gewon nen. Zware en doeltreffende aanvalLen van formaties vliegtuigen richtten zich vooral tegen de stellingen aan de Zuide lijke baai van Inkerman en tegen de verdedigingszöne om Nikolajefka. Ten Zuidoosten van Charkow is sinds 22 Juni een aanval, ter vernietiging van vijande lijke afdeelingen, aan den gang. Aan de rest van het Oostelijk front vallen geen essentiëele gevechten te bespeuren, afgezien van felle succesvolle gevechten met de vijandelijke strijdkrachten, die aan de Wolchow zijn ingesloten. Ver kenningsvliegtuigen vernietigden in de Finsche Golf een mijnenveger der bolsje wieken. Aan de kust van de Noordelijke IJszee bracht de luchtmacht in de baai' van Kola twee koopvaardijschepen van tezamen 11000 ton tot zinken en be schadigden nog een ander*5 groot vracht schip door bomtreffers. De bolsjewisten verloren gisteren 71 vliegtuigen; 7 éigen vliegtuigen worden vermist. In Noor d-A f r i k a braken de Duitsch- Italïaansché troepen het vijandelijk ver zet aan de grens tussehen Lybië en Egypte en namen de vesting Capuzzo. Solloem en Halfaja in. In scherpe ach tervolging van de verslagen Britten werd Sidi-el-Barani en het gebied ten Z.- oosten daarvan bereikt In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de lucht macht in den af geloop en nacht het in dustriegebied van Birmingham, alsmede belangrijke militaire doelen in Zuidoost Engeland met brisant- en brandbommen. De houder van het eikenloof bij het ridderkruis- van het IJzeren Kruis ober- feldwebel Steinbatz. vliegtuigbestuurder in een eskader jachtvliegtuigen, is, na zijn 99e overwinning in de lucht, van een vlucht naar den vijand niet terug gekeerd. Met hem verliest de lucht macht een van haar succesvolste jacht- vliegers. De Führer heeft het heldhaftig optreden van óberfeldwebel Steinbatz achteraf door het verleenen van het eikenloof met de zwaarden bij het rid derkruis .van het IJzeren Kruis geëerd. Bij de in het weermaehtsbericht van gis teren gemelde resultaten op den Atlan- tischen Oceaan heeft zich de duikboot, onder leiding van den len luitenant-ter zee, Rostin, bizonder onderscheiden. DE STRIJD IN LYBIË Voortzetting van Rommel's offensief Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft in een interview in het licht gestéld, dat de inspanning en belasting geweldig 'zijn geweest en ,d'at' de verliezen ^an beide zijden belangrijk genoemd moeten worden. De Duitsche verliezen, waarvan Rommel zoo openhartig gewaagde, zijn echter lang niet zoo groot als die der Engelschen, naar men te Berlijn stellig aanneemt. Behalve het aantal gevange nen, 30.000, had men aan Engelsche zijde veel gesneuvelden, gewondeni en offers van de woestijn. Van het Britsche achtste leger, de speciaal voor gevechten in 'de tropen opgeleide elitetroepen omvattende, zijn naar de opvatting te Berlijn slechtsj wrakstukken overgebleven. Generaal Auchinleck poogt deze res ten, die nauwelijks strijdwaardig worden geacht, weer op een zekere sterkte te brengen door het laten aanrukken van reserves van menschen en materiaal, in de eerste plaats natuurlijk uit de in Egypte aanwezige reserves en voorts uit die der in Syrië en Palestina staande divisies, klaarblijkelijk ook uit de West- Afrikaansche bezittingen van Engeland, alsmede uit Zuid-Afrika. De meeste van deze versterkingen, waarvan wordt ge zegd dat zij reeds onderweg zijn, z!ul- len echter te laat op de plaats van bestemming komen. Daarbij komt dat Engeland zijn politieke en militaire po sitie in het naburige Oosten verzwakt, wanneer het troepen uit Syrië wegtrekt, hetgeen vooral door Turkije met leven dige belangstelling zal worden geregis treerd. In tegenstelling tot de lange aanvoer» wegen van Engeland, zijn die van de spil nu aanmerkelijk korter geworden. Na het herstel van de haveninstallaties van Tobroek kan men deze belangrijke ravitailleeringshaven, dicht bij de Egyp tische grens, gebruiken, welke bovendien het voordeel biedt niet ver van Kreta te liggen. Na de jongste gnoote zege pralen en na hetgeen het Duitsche weer maehtsbericht meldde, n.l. dat Duitsdh- Italiaansche voorafdeelingen reeds de Egyptische grens hebben bereikt, moet men met de mogelijkheid, zelfs met de waarschijnlijkheid rekenen, dat Rommel thans hooger gestelde strategische doe; len gaat nastreven. Bardia'e beteekepis In militaire kringen wijst men er op, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., dat Tobroek wel is waar van beslissend belang is, vooral wegens zijn haven, die geheel intact in handen van Rommel is gevallen, doch dat voor de voortzetting der operaties te land het bezit van Bardia van niet minder beteekenis is. Dit steunpunt toch onder scheidt zich van alle andere door het feit, dat hier zoetwaterbronnen ontsprin gen, het vitale element voor iedere ver dere operatieve beweging. Tobroek zelf heeft dergelijke bronnen niet; men wint hier het noodige drinkwater door middiel van filtreer-installaties. In kringen van den generalen staf ver klaarde men, dat op het oogenblik niet zoozeer kwestie in zake verdere ope ratieve bewegingen van belang is dan wel hoe generaal-veldmaarschalk Rom mel de nieüwe, veelyuldige organisatie problemen zal oplossen gn hoe hij de geweldige hoeveelheden in Tobroek buit gemaakt oorlogsmateriaal, brandstofenz. zal gebruiken. Het vraagstuk der ravitailleering was door Rommel opgelost, uitgaande van de veronderstelling, dat de Britten er in zouden slagen het in Tobroek opgesla gen materieel, berekend op een belege ring van minstens een half jaar, op het laatste oogenblik nog te vernietigen. Rommel kan thans op deze hoeveelheden rekenen alsaanvullend materiaal, een feit, dat hem bij zijn besluiten zoo goed als onafhankelijk maakt van de zorg van een goed functionneerende onmiddellijke ravitailïeering voor het front. De blik semsnelle slagen van Rommel zullen, zoo meent men te Berlijn, ongetwijfeld door bliksemsnelle disposities gevolgd wordén. Zomer in^Kennemerland, De aardbeien worden geplukt en de bekende sloffen ge vuld met de door de zon rood gestoofde sappige vruchten. Pax-Holland-van Bemmels Itallaansch weermaehtsbericht Solloem, Halfaja en Sidi el Barani door de treepen der as veroverd Het 758e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: Na het verwéer igebroken te hebben, dat nojgi géboden werd idoör de over gebleven eenheden van het 8e Britsche léger» aan de grens tussehen Lvoië en Egypte, en na het fort CapuzZo, als mede Solloem en Halfaja te hebben ver overd, hebben de troepen van de as de achtervolging van den. vijand, die naar het Oosten uitweek, voortgezet. Sidi el Barani werd bezet en de zone ten Zuiden van deze plaats (gepas seerd. De militaire werken en installa ties van Mersa Nfatroe werden door onze eskaders bommenwerpers getroffen. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door Duit sche jagers neergeschoten. Een aanval op Bengasi veroorzaakte ©enige schade en gewonden. Een Engelsche machine door 't luchtdoelgeschut f.1;troffen, werd bran dend) neergehaald. De bombardementen van de vliegvelden, Micaba en Luca op het eiland Malta werden herhaald. Er ontstonden i^roote branden. Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerde In het Oostelijk bekken van de Middel- landsche Zee hébben onze vliegtuigen een aatival gedaan op een konvooi, waar bij een schip, ondanks de heviigé' reactie van de escorteerende vaartuigen, bescha digd werd. Op den Atlaritischen Oceaan heeft een. van onze duikbooten een ge wapend schip van 8000 ton tot zinken (gébracht, alsmede, een 'motorschip van 5500 ton. Een andere duikboot heeft een schipi van 6000 ton tot zinken (gebracht. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE Bijzonderheden over geheim verdrag Bijzonderheden over een geheim ver drag, dat Churchill en Molotof te Lom- den (gesloten hebben, werden eergiste ren in 'gfrooten opmaak gepubliceerd door de „Goeteborgs Morgenpost". In dit verdrag wordt 'geheel Europa aan de bolsjewisten uitgeleverd. Het geheime verdrag houdt de volgende afspraken' in: le. De aanspraken van de Sovjet-Unie op veiligheid en strategische grenzen met Finland, de Baltische landen, Poilen en Roemenië worden principieel erkend. Met betrekking tot Iran is een bijzonder ac- coord geslaten. 2e. De meeste gebieden, die aan idle Sovjet-Unie grenzen of in de nabijheid van de Sovjet-Ur;iir liggen, waaronder Finland, zékere deeleii van Noord-Scan- dinavië, Cecho-Slowakije, Roemenië, Bul garije en Joegoslavië worden als bolsje wistisch© belangensferen erkend. 3e. Als bescherming tegen toekomstige aanvallen der As-mogendheden wordt aan de Sovjet-Unie het recht verleend, steun punten te verkrijgen en garnizoenen krachtens pachtverdragen in te richten. Aan de Sovjet-Unie wordt verder vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noord zee en van de Zwarte Zee naar 'de Middellan'dsche Zee gegarandeerd. 4e. In een protocol' op art. 3b van het gepubliceerde pact, volgens het welk de geallieerden na beëindiging van dien oor log bijzondere veiligheidsmaatregelen te gen een nieuwen aanval zullen treffen, wordt aan de Sovjet-Unie het recht toe gekend, m overeenstemming met Groot- Bri'ttannië een militaire en politieke con trole over Finland', Duitschland, Honga rije, Roemenië en Bulgarije uit te oefenen 5e. Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich voor de definitieve liquida tie van het nationaal-socialistische en het fascistische regiegi en dergelijke regee- ringsstelsel in geheel Europa te zorgen. Behalve het bovengenoemde toege voegde protocol werd verder, volgens de „Goetéborgs Morgenpost", te Londen een geheim aceoord over de .militaire maatregelen gesloten, die voor de op richting van een tweede front nobdzake- lijk zijn. Bijzonderheden over idi't pro tocol, die ten gevolge van zijn zuiver! militair karakter absoluut geheim zijn, zijn buiten zeer kleinen kring niet be kend. De „Goeteborgjs Morgenpost" deelt mé de, dat het blad de bijzonjdeikeden van het gepubliceerde Britsdh-bolsjewistisChe igteheime verdrag van een goedingelidh- ten diplomaat ontvangien heeft, die een landj vertegfenwoordigt, dat nauwe be- trekkingten met de geallieerden onder houdt. Daar deze bron herhaaldelijk bij" vroegyfre gelegenheden, waarbij het blad in staat geweest is de gegevens te con troleeren, betrouwbaar glébleken is, heeft het blad niet 'geaarzeld, het telegram te publiceeren. De commissie voor igézinsvraagstukken heeft voorgesteld ook in Frankrijk de huwélijksleening! in te voeren. Deze zal 15.000 francs bedragten en zes maanden na het huwelijk geleidelijk terugbetaald worden. Bij de geboorte van een kind wordt telkens 25 pet. van dit bedrag) kwijt gescholden, zoodat een gezin met vier kinderen niets behoeft terug te be talen., De maatreglel is op alle lagen der 'bevolking toepasselijk* maar uiteraard moet het toekomstige echtpaar moreel' en physiek in staat zijn een gezin té stichten. DE SITUATIE OP DE ALEOETEN De door Japan bezette eilanden Zoowel Japan als de Ver. Staten be trachten groote terughoudendheid met mededeelingen omtrent den strijd op de Aleoeten, die zich trouwens in een on overzichtelijk en 's'zomers zeer nevelig gebied afspeelt. De Aleoeten worden in eenige groepen verdeeld, die van West naar Oost de Nahe-eilanden, waartoe At- toe behoort, Ratteneilanden met Kiska, Andrenow-eilanden en Vosseneilanden, w.aarvan Unimac en Unalaska en Unniac deel- uitmaken, genoemd worden. Door de Japansche strijdkrachten zijn met% zekerheid Attoe en Kiska bezet. At- toe is het meest Westelijke eiland der Aleoeten en ligt tegenover het Sovjet- Russische Kommandeurseiland. .Tot het Siberische schiereiland Kamsjatka be draagt de afstand ruim 200 mijl. De Ver. Staten hebben de haven Chiehagof op Attoe, dat ruim 700 vierkante mijl groot is, versterkt. Kiska, waarvan het verlies thans idoor Washington toegegeven is, heeft een belangrijk steunpunt voor duik booten in een beschutte baai, maar is overigens het meest' onherbergzame eiland van de geheele reeks. Volgens sommige berichten uit Tokio, zijn ook Unimac en Unalaska .bezet. Op Unalaska ligt de gelijknamige hoofstad der Aleoeten en de lucht- en vlootbasis Diutch Haibour, dat dus omsingeld zou zijn. Unimac tenslotte is het grootste eiland der Aleoeten en is slechts door een nauwe zeestraat van het vasteland van Alaska gescheiden. (VPB) 432 100 Men Vertelt u, dat Churchill naar Roo sevelt is gegaan om de laatste hand aan „de overwinning" te leggen, dat het ver lies! van Tobroek niets te beteekeneü heeft, dat de Sovjets stellig het Duit sche leger len Zijn bondgenooten zullen vernietigen, dat het „tweede front" nog een kwestie van enkele dagen is, dat de revolutie in Duitschland vandaag, of morgén, of anders beslist overmorgen, zal uitbreken. Ja, landgtenoot, dat vertelt men u. Men verzwijgt echter dat ginds aan het Oostfront een heldenstrijd ge streden wordt, waarvan de toekomst van Europa 'zal afhangen en dat de duizenden Nederlandsche mannen, die aan dezen strijd deelnemen, recht hebben op uw dankbaarheid. D' a t vertelt men u niet, maar dat is ook niet noodig. Een goed Nederlander behoeft dit niet te worden verteld. Hiji kent zijn plicht. Hij zorgt er voor, dat wij steeds meer pakketten naar onze; mannen aan het Oostfront kunnen zen den. Hij stort een flinke bijdrage op giro rekening 4321000 In. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, 's-Gravenhage. GENERAAL-PARDON VAN HET N.A.F. met 3 maanden verlengd Er bestaat nog1' steeds misverstand over de wijze, waarop de leden van het oude NVV overgaan naar het Arbeidsfront, Naar aanleiding hiervan kon worden me degedeeld, dat krachtens de desbetreffen de verordening! van den rijkscommissaris alle leden- van het vroeger^ NW, auto matisch lid rijn geworden van het NAF, fterwijl alle leden van het NW en van' de confessioheele organisaties, die eerder Zijn uitgetreden, door het generaal-par- don met behoud van hun oude rechten kunnen worden opgenomen. Het vragen- formulier, dat de vroegere NVV-ledenl hebben ontvangen, dient om beter te kunnen vaststellen, welke rechten deze oud-leden hebben. j Met betrekking tot den termijn, waar- i op het igeneraal-pardon eindigt, kan wor- j den medegtedeeld, dat het sluitingstijdstip 1 is verlengd. In het huis van den arbeid in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam! wordt momenteel met man en macht gearbeid om de aanmeldingen, die uit het geheele land komen, te verwerken, De administratieve moeilijkheden, die daarvoor Zijn ontstaan, zijn zoo gtoot, •dat het noodzakelijk is glebleken het ge- neraal-pardon, dat op 3d Juni zou af- loopen, met drie maanden te verlengen. BETALING ACHTERSTAND NV.V.-CONTRIBUTIES De centrale persdienst van het NAF meldt: Nogmaals wijzen wij de leden van de Voor de amatenr-.tabakstelers isjer'goed nieUWS. De tabaksplanten staan er goed voor. De bekende kweeker Kan ae Boer in zyn kas Pax-Holland van Bemmels Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 22.06. Morgen (Zaterdag) zou op 6.19; zon onder 22.06. TuBschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd, Maan onder 4.40; op 20.45 Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 3 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli bij het voormalïgte NW aangesloten vük- organisaties erop, dat zij in verband met den overg'gang naar het NAF moeten 'zorg' dragen, dat zij op 27 Juni a.s. geen) achterstand in contributie hebben. Betalingen van eventueele reglement taire toelaatbare schuld zullen in de week van 121 t,m. 27 Juni ten huize resp. ten kantore van den penningmeester van de vakorganisatie kunnen plaats vinden. Verzuimt men bestaanden achterstand aan te zuiveren, dan komen, oude aan spraken op de werkloosheidsverzekering! op 27' Juni a.s. te vervallen. NIJVERHEID EN "TECHNIEK Be spoorbioscoop binnenkort in gebruik Binnenkort zal de „spoorbioscoop" in gebruik worden genomen. Zooals destij'ds gemeld, os dit de bioscoop op „wielen" ten behoeve van wachtende reizigers op de stations. De cineast Korsmit uit Am sterdam heeft de beschikking gekregen over een spoorrijtuig dat vóór het ge- wenschte doel is verbouwd. De spoor bioscoop zal te Utreöht voor de eerste maal voorstellingen geven. Het treinrij- tuig wordt geplaatst bij den'ingang van het C.S-' aan het eerste perron. Het is de bedoeling om dan later, verschillende stations in den lande te bezoeken. Thans wordt de laatste hand aan het „theater" gelegd. ONDERWIJ8 HAAMSTEDE. Voor het Middenstands diploma slaagde te Middelburg de heer M. Slager alhier, een leerling van den heer A. J. de Ruijter te Busrgh, evenals mej, Landegent, die vorige week voor dit diploma slaagde. Op de voordracht voor onderwijzer aan de 0;.L. School II te Ierseke komt als no. 1 voor de heer J. P. L. 2onnii- ter, tijdelijk onderwijzer aan die school, afkomstig van Noordwelle en als no. 3 de heer J. H. Hage, tijdelijk onderwijzer te Vooiburg, afkomstig van Ouwerkerk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1