ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s DONDERDAG 25 JUNI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURAMT ABONNEMENT s Prijs: In Zlertkzee !/1.60, elders [ƒ1.90 1797 - 1889 par kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt iederen werkdag!. Uitgave: N.Y. Zierikzeesche Nienwsbode,"jZierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 9897B JAARGANG So. 14968 ADVBRTBNTIBS Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 TWINTIG VIJANDELIJKE KOOPVAARDERS VERNIETIGD Het opperbevel van de weermacht deelde Woensdagmiddag ijj een extra-be richt het volgende mede Duitsche dnikbooten hebben in den strijd tegen do Britsohe en Amerikaau- sche ravitailleeringBScheepvaart nieuwe successen behaald. Zij hebben van be schermde konvooien op den Atlantischen Oceaan en in de door de Amerikaansche marine krachtig beschermde kustwate ren van Noord- en Midden-Amerika 20 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 br.t. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpedotreffers zwaar be schadigd. DE STRIJD OM SEBASTOPOL In drie weken jllOOO gevangenen gemaakt .Het opperbevel van de weermacht deelde Woensdag het volgende mede: In het Noordelijk deel van de vesting S e b a s t op o 1 werden de op ide uiter ste landtonjg, ten N. van de Serwernaj- baai, nog verzet biedende deelen van den vijand vernietigd. In het Oosten van het vestingfront doorbraken Duitsche en Rumeensche troepen in door kloven door sneden, onbegaanbare bosch- en strijk- gewasgebieden, krachtig versterkte en taai verdedigde vijandelijke stellingen en veroverden nieuwe verdedigingsinstalla- ties. De luchtmacht deed met formaties gevechtsvliegtuigen geconcentreerde aan vallen op veld- en artilleriestellingen. De verliezen van den vijand in den strijd om Sëbastopol bedragen in 'de periode van 7—22 Juni', 11.000 gevangenen en 258 stukken geschut. In hevige afzonderlijke gevechten werden 2014 aarden- en be tonnen kazematten veroverd ten 65254 mijnen onschadelijk gemaakt. In den cen- tralen sector van het Oostelijk front werd in het achterwaartsche gebied de zuive ringsactie tegen- bolsjewistische benden met succes voortgezet. Aan het Wolchowv front werd- de ring om ide ingesloten vijandelijke gevechtsgroep, in weerwil van de zeer moeilijke terreingesteldheid in taaie gevechten nauwer aangehaald. Nieuwe uitbrekingspogingen van den vij and mislukten. In de Finsche Golf brach ten lichte gevechtsvliegtuigen een bols jewistische motortorpedoboot tot zinken. Boven Moermansk schoten Duitsche ja gers 11 vijandelijke toestellen neer. Dl Noord-Afrika is het aantal der in de vesting Tobroek binnengebrachte' gevangenen tot 33.000 man gestegen. Aan de Egyptische grens plaatselijke gevech ten. Op Malta werd het bombardeer-en van vliegtuigsteunpunten in den afgeloo- pen nacht met goede uitwerking voort gezet. Aan de Noordzeekust schoot een boot van de havenbescherming een Britsch gevechtsvliegtuig neer. Bij aan vallen van Britsche bommenwerpers op het Fransche en Belgische kustgebied verloor ide vijand overdag en des nachts 9 vliegtuigen. Ie luitenant Schoemert be haalde boven de Duitsche bocht zijn 19 en 20e nachtelijke overwinning in de lucht. De korporaal-matroos Ludwig heeft zich aan boord van een mijnenveger in den strijd tegen Britsche matQrkamon- neerbooten bijzonder onderscheiden. HOE TQBROEK VIEL Aan berichten uit Libye is nog het volgende ontleend: De aanval van de Duitsche pioniers en infanteristen begon op 20 Juli na een verschriikkèlijken aanval van duik bommenwerpers op de vesting; geen van deze. mannen zal wel gedacht hebben dat hij des avonds nog op de hoogten, die Tobroek'beheerschen, zou staan. Tobroek is namelijk gevallen als ide rijpe vrucht, om d'it beeld eens te gebrhiken, van de tactiek van Rommel, die de kunst ver stond afdeelimgen van het Engelsche woestijnleger te isoleeren en afzonderlijk te verslaan. Rommel's prestatie nu, idle beslissend was voor den val van Tobroek, bestond hierin dat hij in den nacht van den aan val zijn divisies als met een ongemeen stoutmoedigen schaakzet in (de avondsche mering uit het Oosten terughaalde, ze gedurende den nacht, zonder rust te gun- n'en, in ide nieuwe aanvalsstellingen per ste en ze zoo in iden vroegen échtend van Zaterdag voor den aanval liet aan treden. Om; 5 uur 20 verschenen 50 Duit sche en Italiaansche duikbommenwerpers boven de stad en lieten een donderenden bommenhagel op ide vesting neerkomen. Direct daarop trommelde het vuur van ide op de slechts vijf km breede plaats van de doorbraakverzamelde Duitsche 'batterijen op de versterkingen van de vesting en, terwijl men het vuur steeds meer naar voren verlegde, verhieven zich de pioniers om snel hun opruimiings- werkzaamheden aan te vangen, versper ringen uit idem weg te nemen, draden idioor te knippen, mijnen onschadelijk te smaken. Deze aanval kwam zoo onverwacht en geschiedde in zoo'n heldhaftig tempo, dat ondanks het enorme artilleristïseha afweervuur van de Engelschem deze lie den zeer snel vooruitkwamen. Maar de aanval van de infanterie had moeten blijven steken, als het niet gelukt was onmiddellijk ide pantserwagens te laten optrekken. Er deed zich echter een hin dernis voor in den vorm van een gracht, die, langs de geheel versterkmigslinie loopenid en op geraffineerde wijze uitge graven, niet, gemakkelijk te overkomen was. Hier moesten Ide pioniers in allerijl bruggen aanleggen voor ide pantserwa gens: men ging op idrie plaatsen tege lijkertijd aan het werk en schoof heel- voorzichtig ide van te voren 'gereedge maakte bruggen in de grachten, daar werden zij gemonteerd en nu konden de stalen ongedierten komen. Toen bereids om negen uur de infan terie, ide pantserwagens, de artillerie en de pantserjagers door de smalle paden in de mijnenvelden doorbraken tot in den ring der versterkingen, was het IjOt van d e vesting reeds bezegeld. Rommel, die in zijn licht gepantserde wagen aan de spits repd en zich in het geheel niet bekommerde om hetgeen bezijden ide plaats van de dooibraak gebeurde, be reikte om 11 uur 30 ide kruising waar de weg van het Zuiden uit El Adem, die naar Tobroek leidt, en de Via Balbia elkaar ontmoetten, en stond zoodoende 12 km diep in de vesting. Nu ging het in stormachtige vaart naar de kust en in den loop van iden avond hadden ide Duitsche troepen de hoogten, die de stad Zuidwaarts beheerschen, in handen' en hiermede ook de waterplaat sen, idiie voor de verzorging van de stad Delival van Tobroek. Duittche pantserafdeelingen in den vestinggordel dezer Noord-Afrikaansche stad, wélke thans vast in handen ie van de verhonden legers. Tele foto Orbit-Holland-Pax Holland-s van beslissende beteekenis zijn. Hier van getuigt een bericht, volgens hetwelk de verdediging volkomen uitgeput was door gebrek aan water, sommige -mannen (hadden in dertig uur en langer niet gedronken1. In den nacht van Zaterdag op Zondag gingen de opslagplaatsen aan de haven in vlammen op, des middags hing een - dichte, kilometers ver zichtbare rook wolk van' brandende olie over ide zee. Diienzelfden middag verdedigden £ich nog de bezettingen van enkele fqirten die hardnekkig en1 taai verder vochten,. Maar over het lot van Tobroek was beslist, de Duitschers waren in het hart van een 4000 km2 groote vestingruimte. Itallaansck w^ermaehtsbericht Liichtgevechton boveir Malta Ini zijn 757e communiqué deelt het i Italiaansche Opperbevel mede: Plaatselijke acties van onze vooruit- j igjesehoven afdeelingen aan de grens tus- schen Lybië en Egypte. Als gevolg van i de) verdere ^zuiveringsoperaties in de Zone Tobroek, is het aantal krijlgjsgevanf- genen gestegen tot 33.000. Boven Pan- tellaria hebben onze jagjers een vijan delijke formatie tot den strijd genoopt, die numeriek sterker was en tijdens het. hierop ontstane luchtgevecht, drie Blen heims! neergehaald, zondier zelf verliep- zen) te lijden. De vliegvelden Venezia en Luca, op Malta, werden idoor de luchtmacht van de as gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten hébben ojize ja gers, die de bommenwerpers escorteer den, 8 spitfires neergeschoten. Van onze machines is er een niet teruggekeerd1. RADIOREDE VAN LAVAL Beroep op de Fransche arbeiders Laval, de chef van de Fransdie re geering, heeft naar het DNB, uit Viehy meldt, een radiorede gehouden, waarin hij! verklaarde, dat de regieering voor de enorme taak stond Zeer moeilijke binnenlandsche problemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie der voed selvoorziening. De regeering is vastbe sloten haar plicht te vervullen en voor gfeen (beslissing terug te schrikken om' léven en voedsel van de bevolking te verzekeren. Ten aanzien van buitenlandsche vraag stukken verklaarde Laval: „In 1939 heb ben Wij ongelijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 hadden wij on gelijk na een bevochten overwinning geen vrede, gekenmerkt door goede ver standhouding, met Duitschland te slui ten, Thans moeten wij pogen, dat in te halen. Wij moetentrachten alle mid delen te vinden om de grondslagen voor een definitieve verzoening te leggen. Ik zie niet in, dat de jeugd van onze Jbeide) 4anden elke'25 of 30 jaar op het slagf- veld moet bloeden. Voor wien en waar om? Wat hebben wij van onze over winning! van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italië nor male, op vertrouwen gebaseerde betrek kingen herstellen. Waiit uit dezen oor log zal onvermijdelijk een nieuw Euroi- pa ontstaan. Ik spreek den wensch uit, dat Frankrijk in het Europa van mor gen een dit land waardige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Euro pa op te bouwen een gigantischen strijd en moet daarvoor o.a. enorme offers brengen. Het offert daarbij hei bloed van zijn jeugld. Ik wensch de overwin-1 ning van Duitschland, want zonder deze zou zich moigen overal het bolsjewisme nestelen. Wij staan thans voor het al ternatief, dat ik reeds in April noem^ de, een dergelijke houding aannemen, dat onze eer en onze vitale belangen in eep nieuw, vredig Europa geacht wor den, of g|elaten toezien hoe onze be schaving verdwijnt. j Tenslotte deed Laval eett beroep op de Fransche arbeiders zich aan te mel den om in Duitschland te werken, waar hij wist, dat Zij goed zouden worden; opgienonwn. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegenover de groote offers, die Duitschland brengt, om een Europa op te bouwen, waarin Frankrijk feiijn plaats moet innemen. Naar Afip uit New York meldt, deelt Associated Press mede, dat de Britsche autoriteiten de evacuatie der burgerbe volking van Alexandrië hebben bevolen Naar radio Lyon meldt, is de Briti- sche districtscommissaris van Kenya door opstandige inlanders vermoord. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSEVELT EN CHURCHILL Een eerste communiqué De Britsche nieuwsdienst, aldus het het ANP uit Lissabon, maakt in een be richt uit Washington melding van het volgende communiqué over de bespre kingen tusschen president Roosevelt en Winston Churchill. „De president en de minister-president hebben met medewerking van hooge autoriteiten van het leger," de marine en de luchtmacht, te Washington on derhandelingen en besprekingen gevoerd die Vrijdag begonnen. Het hun daarbij voor oogen zwevende doel is de hoog ste concentratie van de geallieerde oor logsmacht tegen den vijand op den vroeglst mogelijken termijn, alsmede aan passing en voor zoover noodig wijzi ging van alle maatregelen, die sinds 'eenigen tijd genomen zijn om de oor logsinspanning der geallieerde volkeren verder te ontwikkelen en te handhaven Het is natuurlijk onmogelijk, eenig ver slag te geven over het verloop der on-' derhandelingen en alle daarop betrek king hebbende niet-officieele verklarin- 1 igen kunnenslechts op veronderstellin gen gebaseerd zijn. Tusschen alle deel nemers heerscht volkomen overeenstem ming en de grootste harmonie bij de behandeling van de omvangrijke en moei- lijfee taak, die voor hen ligit. Een aantak bijzonder op den voorgrond trédenide bijzonderheden, ^die slechts moeilijk schrif telijkl behandeld kunnen worden,.- zijd door ide betrokken technische ambtena ren na overleg met den president en den minister-president geregeld". Over deze gemeenschappelijke verkla ring heeft Early, de secretaris van Roo sevelt, aan de journalisten iglezegd, dat hier( slechts sprake is van een voor- loopige verklaring en dat mén naar alle waarschijnlijkheid een eindverslag! over de besprekingen mag verwachten. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 22,06. Morgen (Vrjjdag) zoi op 5 19; zon onder 22.06. Taeschen zonsondergangen zonsopgang moet worden ver- diüsterd. Maan onder 3 55; op 19.31 Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Êerste kwartier Dinsdag 21 Juli Distributie van 'boter, margarine en vet De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Vlsscherij maakt bekend, idat gjedurende het tijdvak van ,25 Juni tot en inlejt 4 (Juli a.s. elk twee tal der met „32" genummerde bonnen van Ide boterkaart recht geeft op liet koopeni van 250 gjram boter. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft elk tweetal der met „32" genummerde bonnen van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of mar-' garine of van 200 gram vet. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat het bij de beide laatste) artikelen gaat om enkele zeer kleine voorraden, welke nog bij den handel aanwezig, zijn. Het zal derhalve slechts bij uitzondering, mogelijk zijn deze ar tikelen te Verkrijgen. Inlevering aangiftebiljetten inkomstenbelasting Verschillende belastingplichtigen zijn tot dusverre in gebreke gebleven het hun 'uitgereikte aangiftebiljet voor de in komstenbelasting over het jaar 1941 in gevuld en onderteekend bij den desbe tref f enden inspecteur der belastingen terug te bezorgen. Aan deze belastimg- plichtingen zal, indien zij dit biljet niet alsnog binnen enkele dagen inleveren, ambtshalve een voorloopige aanslag in de inkomstenbelasting voor het jaar 1942 worden opgelegd. Er zal .geen gelegen heid bestaan tegen dezen aanslag bezwa ren in te dienen, een eventueel te veel geheven bedrag zal eerst bij de regeling van den definitieven aanslag over 1942 kunnen worden verrekend. Een waarschuwing tot het inleveren van het aangiftebiljet over 1941 z^l na deze ken nisgeving niet worden gezonden. Indien een belastingplichtige uitstel van de inlevering van zijn aangiftebiljet heeft verzocht, ds hij, indien hem dit uitstel is of wordt verleend, niettemin verplicht op een daartoe door iden inspecteur te verstrekken formulier opgave te doen van zijn vermoedelijk zuiver inkomen over 1941. Levert de belastingplichtige dit formulier niet binnen den gdfetelden termijn bij den inspecteur in, dan zal ook aan hem ambtshalve een voorloopige aamslag voor het jaar 1942 worden op gelegd. Voor zoover een inspecteur een ter mijn voor inlevering van de gegevens, benoodigd voor den voorloopige aanslag voor 1942, heeft toegestaan, welke na 1 Juli afloopt, wordt deze termijn door deze kennisgeving tot 1 Juli terugge bracht. Naar uit Lissabbn wordt medegedeeld, meldt de Britsche nieuwsdienst, dat bij den ondergang van de Britsche kruiser „Doindin", in December 1941, 421 man schappen zijn omgekomen. Van de 72 overlevenden zijn er later nog 5 over leden. De kapitein van de kruiser, Lovett, Wordt vermist, Onder leiding van ir. E. Nimtz is]Maandagavond uit 's-Gravenhage een Hollandsch Technisch Commando naar het Oosten vertrokken. De plaatsvervangende leider VI N.S.B., O. van Geelkerken, was by het vertrek tegenwoordig. j r) Polygoon Meyer-Pax Holland s >i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1