ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 WOENSDAG 24 JUNI 1942 OPOEHOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT i Prijs: in Zierikzee [f 1.60, elder* 1/1.90 pir kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt iederen werkdag!. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Ho. 14967 ADVERTENTIES Ad verten tlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlên 84 cent Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE DUITSCHE TACTIEK IN DEN WOESTIJNOORLOG Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldt: De Duitsch-Italiaansche troepen ibeb- ben in de periode van 14 tot 20 Juni den vijand in Noord-Afrika verslagen. Zij hebben sterke strijdkrachten van het achtste Britsche leger in het gebied van Gazala omsingeld, andere deelen uit woestijnforten ten Zuid-Westen en ten Zuiden van Tobroek verdreven, deh tegenstand in het gebied van Acroma p en Ei Adem gebroken en bij het einde -> der week de omsingeling van de vesting Tobroek voltooid. Andere deelen zetten den succesrijken opmarsch naar het Oosten voort. Hel terrein in de woestijn wordt ge vormd door zandravijnen en duinen. Hierdoor wordt de strijd in de woestijn een strijd met open flanken. Verrassin gen en zijwaartsche bewegingen, het han dige profijt trekken van de terreinsge steldheid bepalen de tactiek, die ten doel heeft de vijandelijke gevechtskracht te breken. Deze tactiek heeft de leiding van de .Duitsch-Italiaansche formaties op superieure wijze toegepast. De verbit terde pantserslag in het gebied van Knighlsbridge en Ei Adem werd door deze tactiek beslist. Zij komt .tot uiting in de vijandelijke berichten,, die gewag maken van de groolte uitwerking van de Duitsche anti-pantserwapens. De wrak stukken van brandende tanks, achterge bleven auto's en de buitgemaakte npini- tie-opslagplaatsen omzoomen na dezen achtervolgingsslag den terugtochtsweg van de troepen van generaal Ritchie. Een beslissende bijdrage tot de groote successen werd echter ook gevormd door het uiteenslaan van het konvooi in de Middellandsche Zee door de Jucht- zeestrijdkrachten van de mogendheden van de spil. Zware verliezen als gevolg van de Duitsche en Italiaansche aanvallen worden door den vijand toegegeven. De moeilijkheden bij het aanvoeren van nieuwl materieel en het vervangen van verlcyen gegaan materieel zijn voor de Engel- schwi geweldig geworden. Om» de hevigheid yan de gevechten geheel op de juiste wijze te kunnen waardeeren, is een overzicht van de weersomstandigheden noodzakelijk. Een onbewolkte hemel en windstilte influtnceerden de operaties met 30 gra den hitte aan de kust en met 40 graden hitte in het binnenland. Onder deze weersomstandigheden hebben de troepen van de spil 'blijk gegeven van een on stuimige en ongebroken gevechtskracht, vijandelijke legers verslagen en de zwaar geteisterde overblijfselen van de vijande lijke groepen naar het Oosten gedreven, waar zij op hun terugtochtsweg aan gene zijde van de zware verdedigingsinstalla ties van Tobroek bloot staan, aan de ononderbroken aanvallen van de Duitsche luchtmacht. Tijdens dezen achtervolgingsslag zijn, volgens de tot dusver ontvangen onvol ledige berichten, meer dan 7500 gevan genen gemaakt. Hierdoor is het totaal aantal gevangenen, sedert het begin van den strijd tot ver oyer tfde 20.000 ge stegen. 88 neergeschoten vlfegtuigen ge ven een beeld van het optreden van de luchtmacht, terwijl in dezelfde periode op den grond 350 pantserwagens buit gemaakt of vernietigd werden. Dit zijn cijfers waarbij 'men nog de Engelsche verliezen'aan do,oden Vi gewonden moet optellen, om eeft beeld te krijgen van den beslissenden omvang van de ver liezen van generaal Aucjjinleck aan man- schappen en materieel. De ring om Tobroek werd- gesloten door den aanval van Duitsche verken ningstroepen en van een Italiaansche ge motoriseerde divisie naar het Noorden. Bij deze operates vieieu uc wanguj.^- sceuripunten Sidi Rezegli en Belhamed, zes kilometer ten Noord-Westen van Sidi Rezegh, in Duitsch-Italiaansche handen. Verkenningstroepen maken van dit suc ces gebruik om ver naar het Oosten door te dringen. DE STRIJD OM SEBASTOPOL front dapper verdedigd. Met andere formaties van het leger hebben deze Ontenapping uit Tobroek verhinderd 'eenheden thans een voortreffelijk aan deel aan andere operaties. In deze igtevechten in onbegaahd terrein heeft zich de divisie Meindl bij zonder onderscheiden. Luitenant Leykauf, vliegereommandant in een jachteskader, heeft aan het Oostfront in een nacht zes vijandelijke transportvliegtuigen neer geschoten. Het opperbevel van de weermacht deelde Dinsdag medef 1 In het Noordelijk vestinggebied van Se- bastopol zijn de op de uiterste landtong. ten N. van de baai van Sewernaja nog'' verzet biddende overblijfselen van den 1 vijand ingesloten. Aan het overige ves- tingfront werden in zware afzonderlijke gevechten, onder Zeer moeilijke terreins- J gesteldheden, talrijke kazematten over- j wonnen en andere verdedigingsinstalla- ties veroverd. Sterke formafies gevechts vliegtuigen steunden de aanvallen en bombardeerden vijandelijke [reserves en munite-opslagplaatsen. Aan de Noord kust van de zee van Azow werd een plaatselijke landingspoging der bolsjewis ten afgeslagen. In het boschgebied ten N.O. van Charkow nog aanwezige over blijfselen van de verslagen bolsjewisti- J sche divisies werden vernietigd. 660 doo- dooden werden geteld, 946 gevangenen werden gemaakt en 200 stukken geschut werden buitgemaakt. In den centrallen sector van (het Oostfront geringe gevechts- activiteit. Aan het Wolchow-front leed de vijand in verbitterde afwisselende .boschgevechten zware verliezen. De bols jewistische luchtmacht verloor gisteren overdag 100 vliegtuigen; 5 eigen vlieg tuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben de voorste deelen van Duitsch-Italiaansche divisies de Lybisch-Egyptische grens bereikt. Bij de inneming van de haven van Tobroek hebben formaties van het leger een, ka nonneerboot en zes 'kleine transportsche pen, met eengezamelijken inhoud van 5200 'brt. tot zinken glébracht, die met Britsche troepen trachten te ontsnappen. De aan boord bevindende soldaten wer den gevangen genomen. Op Malta be stookten Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen de installaties van het vliegveld Luca met bommen van zwaar kaliber. De stad Embden werd in den afge- loopen nacht opnieuw door Britsche bom menwerpers aangevallen. De burgerbe volking leed geringe verliezen. Talrijke gebouwen in woonwijken werden getrof fen. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. In de zware win- terveldslagen aan het Oostelijk front hebben bataljons van de luchtmacht in de stellingen pp den grond vliegvelden en vooral ook bedreigde sectoren van het Zomer op het land. De maaier scherpt tljjn zeis. Pax Holland v Bemmel-s In het Dorcester Hotel te Londen heeft een opzienbarende juweelendiefstal plaats gehad. De Engelsche gravin Beatty werd daar, naar het Spaansche bipd „Ya" meldt voor 40.000 pond sterling aan juweelen ontstolen. Onder de sieraden bevonden zich diamanten kettingen, aswarte paar- len, gouden kammen en gouden schoen gespen. Een p aarlenketting ter waarde van 9000 pond sterling werd door den dief op Zijn vlucht verloren. In het ^Stadion te Utrecht werd Zaterdag door 3000 functionarissen^der^N%8.B. de eed vanltrouw aan den leider dtrJN.S.B., A. A. Mussert, afgelegd. Een overzicht tfjdens de plechtigheid. Stapf-Mol-Pax Holland s BESCHIKKING Van den commissaris-generaal vqor de openbare ledigheid betreffende zich in Joódsch bezit bevindende rijwielen. Op grond van artikel 45 der verorde ning no. 138/1941 betreffende de hand having van de openbare orde, zooals gewijzigd bij verordening no. 182/1941 beschik ik; Artikel 1. 1. Rijwielen, welke rechtens of oeoonomisch aan. Joden toebehooren, dienen uiterlijk tap 24 Juni 1942, te .13 uur. met alle toebehooren, met inbegrip van reserve binnen1- en buitenbanden, in berijdbaren en behoorlijken toestand bij den burgemeester der gemeente, waar de Jood zijn woonplaats heeft, of waar Zaak CrPVOCtiavH ffx nri**'1- gelevera. 2. De rijwielen moeten eveneens wor den ingeleverd, wanneer derden er recht op hebben. 3. Tot inlevering gehouden is: 1. de eigenaar; 2. hij die bevoegd is den eigenaar te vertegenwoordigen 3. hij die in het bezette Nederlandsöhe gebied houder is van het rijwiel of het zelve in bewaring heeft. Artikel 2. Het is verboden een Jood bij voortduring of tijdelijk een rijwiel af te staan. Artikel 3. Deze beschikking is niet van toepassing op rijwielen, welke 1) toebehooren aan joden, die in de gemeente Amsterdam wonen, dan wel 2) tot den voorraad van een rijwiel handelaar behooren. Artikel 4. Jood in den zin van deze beschikking is hij die ingevolge van artikel 4 der verordening aio. 189/1940 betreffende het aangeven van onderne mingen, Jood is of als Jood wordt aan gemerkt. Artikel 5. (1) Hij die ingevolge artikel 1 op hem rustenden plicht tot inleve ring niet tijdig, of njet volledig, na komt, dan wel die in strijd handelt met het verbod van artikel 2, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste een duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Maatregelen op 'het gebied der veiligheidspolitie blijven onaangetast. 's Gravenhage, .20 Juni 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, Rauter. JjJS-Gruppenführer und General» leutnant d. PolizeL In dit verband wordt van officieele zijde nog eens gewezen op het in par. 18 alinea 2 der verordening 58/42 over de behandeling van Joodsche vermogens waarden uitgesproken beschikkingsver bod. volgens hetwelk met ingang van 21 Mei 1942 de commissaris-generaal voor de veiligheid alleen de beschikking ge kregen heeft over land- en watervoer- tuigen van allerlei aard, alsmede over paarden. Elke verkoop van dergelijke voor werpen en elke deelneming aan derge lijke transacties wordt volgens deze ver ordening dienovereenkomstig gestraft. Itallaansch weermachtsbericht De; Lybisch-Egyptische grens hereiht Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Vooruittrekkende afdeelingten der troe pen van de as hebben de Lybïsch-EgJyp- tische igirens bereikt. Na voltooiing der zuiveringswerkzaamheden is het aantal bij en in Tobroek gemaakte gevange nen tot 28,000 gestegen. Onze luchtmacht ondernam hevige bomaanvallen op de lucht- en vlootbases van Malta', waar door talrijke igroote branden ontstonden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De Fransche admiraliteit deelt offi cieel mede, dat de duikboot „Monge" waarvan men sedert 5 "Mei van dit jaar niet meer glehoord had, als ver loren moet worden beschouwd. De duik boot had destijds aan de verdediging XSP destenomen. Van de kon vermoedelijk niemand gfered worden De Fransche marine heeft daarmee de achtste duikboot verloren sedert den wa penstilstand. Tusschen Cuba en de Ver. Staten is een pact van militairen bijstand afgeslo ten. Cuba zal den Vereenigden Staten steunpunten voor de Amerikaansche vloot en de Ver. Staten en Engeland havens: ter beschikking stellen. De steunpunten 'zullen, naar uit Cuba wordt vernomen, aldus SPT, later in het bezit van het Cubaansche leger overgaan. De Cubaan- sche vliegvelden zullen worden gebruikt voor de opleiding van 'Britsche en Ame rikaansche piloten. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 22.06. Morgen (Donderdag) zoi op 5.08; zon onder 22.06. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet wórden ver duisterd, Maan onder 319; op 18.13 Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Ëèr s£e w aftier*DI n scfag §1 Juli Engelsche bommen op ons land In het af geloop en, weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen verscheidene ma len boven Nederlandsch gebied gevlogen. Op verschillende plaatsen werden tal rijke brisant- en brandbommen neerge worpen. die deels lichte, deels zware schade toebrachten aan woonhuizen, als mede aan een ziekenhuis. Hier en daar uitgebroken branden konden snel ge- bluscht worden. In totaal vallen er on der de burgerbevolking 2 dooiden en 9 gewonden, onder wie 2 van ernstigèn aard. te betreuren. Identiteit van Heydrich*. moordenaars onthuld In December doer een Britschen bommenwerper uitgelaten Nu het voornaamste deel van het on derzoek geëindigd is, heeft de Reich führer der SS en chef dei* Duitsche po litie de volgende bijzonderheden over de opsporing vaxA, de moordenaars van den chef der veiligheidspolitie,, en SS Obergruppen fübrer Heydrich bekendge maakt: De aanslag op SS-Obergruppenführer Heydrich, werd, zpoals destijds reeds be kendgemaakt, uitgevoerd door tweeman nen, van twie één een bom wierp en de andere probeerde uit een Engelsch machinepistool te schieten'. Het uitge breide onderzoek van de staatspolitie, vopral aan de hand Van de moordwerk tuigen, die op de plek van den aanslag en tijdens de vlucht zijn achtergelaten, resp. weggegooid, en andere voorwer pen, hebben, tot het resultaat geleid, dat de volgende personen de daders van den aanslag waren; 1. Jan Kubis, geboren 24 Juni 1913, die de bom gegooid heeft; 2. Josef Gabcik, geboren 8 April 1912, die uit het "machinepistool geschoten heeft Beiden zijn na de instelling van het protectoraat langs verschillende wegen naar Engeland uitgeweken, waar zij door de moordcentrale van Benesj ter beschik king van de Engelschen gesteld werden, om als valscherm-agenten opgeleid te worden voor daden van sabotage en ter reur. Voorzien van ten deele ook op de plek van dé misdaad gevonden moord werktuigen en met de uitdrukkelijke op dracht den aanslag op Heydrich uit te voeren, werden zij in den nacht van 28 op 29 December in de buurt van Pilsen door een Britschen. bommenwerper uit- i gelaten. Uit hetzelfde vliegtuig werden j in de buurt van Podlebrad nog andere I handlangers, onder wie een zekere Jozef Walcik, neergelaten. Bij verschillende Ce chische families vonden deze agenten onderdak en hulp. Zij traden in contact met andere Cechische agenten, die even eens uit Engelsche vliegtuigen waren neergelaten1. Het onderzoek Jieeft uitgewezen, dat de aanslag met medewerking van in middels gearresteerde kringen uit de Ge- chische bevolking* sj'stematisch is, voor bereid en op 27 Mei 1942 op de reeds officieel bekendgemaakte wijze uitge voerd. Nadat talrijke ooggetuigen uit de Cechische bevolking ten deele belangrijke aanwijzingen gegeven hadden, om den daders op heispoor te komen, kreeg de geheime staatspolitie te Praag op 17 Juni 1942 eerste positieve gegevens in handen voor de verblijfplaats van de moorde naars. Met medewerking van Cechische valscherm-agenten, die zich vrijwillig aan gemeld hadden, werd vervolgens als ver blijfplaats gevonden de kerk van Caro- lus Borromeus te Praag. Hier waren zij te zamen met andere valscherm-agenten door de inmiddels gearresteerde priesters van de kerk sinds den aanslag verborgen gehouden. In de eerste ochtenduren yan 18 Juni 1942 greep de staatspolitie in.' De moordenaars, die zich in de jkerk ver schanst hadden1, probeerden met pistolen en handgranaten actief verzet te bieden. Om dit verzet te breken, maakte de te vens gearriveerde Waffen-SS gebruik van handgranaten en doodde verscheiden ter roristen, onder wie ook de beide moorde naars. Ónder de gedooden bevond zich, be halve de voren genoemden, ook nog de luitenant van het vroegere Cecho-Slo- waaksche regiment berginfanterie Adolf Opalka. De door de Duitsche Rijksregee- ring uitgeloofde belooning van een mil- lioen Rijksmarken en het tweede milli- oén Rijksmark, dat door ide regeering van het protectoraat was uitgeloofd, wor den aan de talrijke Cechische helpers bij het opsporen van de daders de komendie dagen als dank en erkentelijkheid uit betaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1