ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG JUNI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 1889 SEVASTOPOL STEEDS NAUWER OMKNELD T- ABONNEMENTi Prijs: In Zierikzee [f 1.60, elders 1/1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en IB cent. Losse nummers 15 cent Verschijnt ioderen werkdag!. Uitgave: N.V. Ziorikzeeaohe Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQABQ Ho. 14966 ADVERTENTIES AdvertentiSn 10 dent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiên 84 cent Bij contract belangrijke korting. K 2620 EEN JAAR OOSTFRONT Een jaar geleder, op een gloeienden zomerzondag brak Ue oorlog uit tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie. De reactie op 'l.c gebeuren bij ons volkj was ..ard verschillend, al naar ge- iang van het standpunt, dat men innam' ten aanzien van dé politieke en strate gische gebeurtenissen. Thans, na verloop van een jaar, waar in de gebeurtenissen zich met razende snelheid voltrokken, is het goed, zich' de gevolgen van het uitbreken van het Duitsch-Sovjetrussische conflict nog eens scherp te realiseeren. j Welk een vloed van ellende zich ook over Europa uitgestort moge hébben, toen de igroote worsteling in het Oosten een maal begon, het werd tenminste duide lijk, dat deze oorlog in den grond vani de zaak inderdaad wordt, gevoerd van twee bepaalde standpunten uit: vóór of telgen Europa. Duidelijk kwam #aan het licht, dat de Sovjet-Unie ge reed stond, het Westen en midden van ons vasteland te overvallen, met heel haar geweldig strategisch overwicht. Wanneer er vandaag den dag nog Nederlanders zijn, die meenen al hun hoop te moeten stellen op een over winning van de Sovjet-Unie, dan moet het hun zoo langzamerhand wel zwaar vallen, in dit verband met hun eigen geweten in het reine te komen. Een nuchter en redelijk mensch en zeker een Nederlander mag echter nu een maal niet wenschen, dat de Westersche beschaving ten onder gaat in den vloed golf van het Sovjetrussische barbaren dom. En dit zou ongetwijfeld het geval zijn, indien de vurige wensch van sommige onnadenkende volksgenooten, die nog al tijd hopen, dat Duitschland in d;en strijd tegen de bolsjewisten het onderspit zal delven, verwerkelijkt zou worden. Geen volk van Europa zou immers in staatj blijken, de moordende, plunderende Sov jetrussische horden tegen te houden en zeker niet de Engelschen en Amerikau nen, die thans reeds in optimistische verdragen met geheime clausules, ons vasteland aan Stalin hebben uitgeleverd Wat de strategische positie na dit eerste oorlogsjaar van het Duitsch-Sov- jet-Russische conflict betreft, bedenke men-, dat het zwaartepunt van de bolsjewisti sche oorlogsvoering gelegen is in de strook van duizend k.m. breedte, welke ongeveer een duizend k.m. van de vroe gere Sovjetrussische Westelijke grens ge legen is. In deze streek liggen de groots ste mogelijkheden der bolsjewistische be wapeningsindustrie en tevens dé belang rijkste voedingsbronnen van het Sovjet russische volk. In het Zuiden heeft de Duitsche weer macht reeds groote stukken van dit uiterst belangrijke gebied bezet en de gevolgen daarvan hebben zich reeds doen gelden op de Sovjetrussische bewapening en de voedselpositie. En het lijdt ten slotte ©een twijfel, of deze zomer zal het vervolg van de Duitsche actie zien, zoowel in het Zuiden, het midden als het Noorden van het Oostfront, met alle gevolgen voor de bolsjewistische oorlogs voering- Er zijn thans, een jaar na het beglnl van deze reusachtige worsteling, onge twijfeld nog Nederlanders, die niet Zoo veel verantwoordelijkheidsgevoel en niet in voldoende mate Europeesch gemeen schapsgevoel bezitten om het harde be- (sluit, dat de Führer op 22 Juni 1941i nam, op zijn juiste waarde te schatten. Volgende generaties zullen echter inzien, dat de historie Adolf Hitler in het ge lijk heèft gesteld. Zij zullen het ons'- volk tot een eer rekenen, dat er oolu duizenden Nederlanders waren, die hun leven waagden aan het Oostfront voor een gelukkig Nederland in een geluk kig Europa! GEALLIEERDE TRANSPORT PROBLEMEN als gevolg van de duikfcootoorlog Rijksminister dr. Goebbels betoogt in een artikel in „Das Reich", dat Duitsch- lands vijanden op het oogenblik nergens zoo kwetsbaar zijn als op het punÉ van de transporten over zee- Voor de eerste maal sedert September 1939, aldus schr., constateert een toon aangevend Londensch blad, dat Enge land, als het zoo zou doorgaan, deri oo-log zou kunnen c i ook zal verliezeni, te wijl talrijke Ameri aansche bladen een- HET LA/LTSTE KUSTFORT TEN N. DER STAD VEROVERD Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: In het Noordelijk deel van de vesting Sebastopol werd, na hevige gevechten, het kustfort veroverd en het terrein ten Noorden van de Sewernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernietiging van de op den uitersten landtong nog vechten de overblijfselen van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsingelings- front hebben Duitsche en Rumeensché troepen, gesteund door sterke forma ties van de luchtmacht, verscheidene ver sterkte en taai verdedigde heuvelstellin gen stormenderhand veroverd. Herhaal de tegtenaanvallen der bolsjewisten lever" flen geen succes op. Boven Sebas tof- pol en ten Oosten van de Dionetz scho ten Duitsche jagers gisterei^ overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Zui delijk deel van het Oostfront bestookten eskaders patrouillevliegtuigen met goede uitwerking spoorweginstallaties en ravi- tailleeringskolonnes van den vijand. In den centralen sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanval len afgeslagen. In het achterwaartsche gébied werden verscheidene bolsjewisti sche benden en kampen vernietigd. Aan het Wolchowfront viel de vijand op nieuw met vrij sterke strijdkrachten, ge steund door pantserwagens, aan. De ver bitterde gevechten duren nog voort. In Noor d-A f r i k a viel een Duitsche flottiele motortorpedobooten op 21 Juni dés ochtends voor de haven van, Tobroek een vluchtende formatie van kleine Brit sche eenheden aan en vernietigde deze volkomen. Een patrouille-vaartuig, zes kustvaartuigen en een transportschip „van 4500 brt, «dat reeds door luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken ge bracht. Drie andere kustvaartuigen wer den opgebracht. 175 man werd gevan gen genomen. Éen Duitsche flottille mij nenvegers baande zich een weg door de mijnveTsperringen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij-1 de gevech ten om Tobroek gemaakte gevangenen is tot 28000 'gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buit gemaakt of vernietigd. Het tellen van de buit aan stukken geschut en ziware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld van Luca door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnenvegers in een nachtelijk gevecht drie Britsche motorkanonneerbooten tot zinken gébracht en verscheidene vijande lijke eenheden Zwaa* beschadigd. De vij and staakte daarop den strijd. Verspen- ringsbrekers en marine-artillerie schoten twee Britsche bommenwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Southamp ton was in den afgeloopen nacht het aanvalsdoel van de luchtmacht. Door bri sant- en bmndbommen werd aanzienlijke schade veroorzaakt in de voor den oor log belangrijke installaties. De onder bevel van den vioe-admi- raal Weichold in de Middellandsche zee operCerende 'Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de ravitailleering van Noord-Afrika, bij het storen van de vij andelijke verbindingswegen en in den strijd teigén vijandelijke zeestrijdkrachten, bijzonder onderscheiden. De mijnenveger onder bevel van.den len stuurmanOeser, heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandsche kust onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de leiders van een uit infanterie en pior niers samengestelde gevechtsgroep, de kapitein Walter en de commandant van een pionieibataljon, kapitein Graumann,. door bizondere dapperheid onderscheiden. Aan hst Noordoostelijk front. Finsche soldaten slaan van stevige palen een hindernis. Suomen-Holland p. k. Langka-Pax Holland-8 i ,i i parig verklaren, dat de Duitschers meer schepen in den grond boren, dan Ame rika en Engeland samen kunnen bouwen en de geallieerden lang niet zooveel duikbooten vernielen als de Duitschers van stapel laten loopen. Dat is een zeer gematigde aanduiding van het gevaar, waarin de Angelsaksische mogendheden zich bevinden en men kan het derhalve begrijpen, dat de openbare meening van de tegenstanders steeds stormachtiger den eisch doet hooren, dat eindelijk klare wijn wordt geschonken over den tegen- woordlgen stand van den tonnageoorlog. Dr. Goebbels verwijst den naar de vijftien maanden geleden door Churchill gepubliceerde mededeeling, dat men aan tal en tonnage der tot zinken gebrach te transportschepen om strategische re denen voortaan geheim zou houden en betoogt, dat de argumentatie der Brit sche admiraliteit al te doorzichtig was. j Wat kan men tegenover onzé duikboo- i ten geheim houden, zoo vraagt Goe- bels, welke in de meeste gevallen nauw- I keurig weten, wat zij in den grond i hebben geboord. Geheim houden kan i Engeland voor ons slechts aantal en scheepsruimte der' door mijnen en force majeure verloren gegrane schepen. De desbetreffende cijfers zouden waarschijn- lijk de onze nog aanzienlijk verhoogen. Daarmee is de zeeoorlog voor Enge land en de Ver. Staten in een stadium' getreden, idat hun leven sterk bedreigt. Slaagt Engeland er niet in de veibror ken verbindingen op een of andere wijze te herstellen, dan is de geleidelijke ver lamming van het Britsche rtoederiandj onvermijdelijk. De ineenstorting der Brit sche oorlogvoering is daarmede nog slechts een kwestie van tijd. Dr. Goebbels wijst er op, dat de tonr- nageooriog niet het eenige maar wel een der belangrijkste middelen is om Engeland schaakmat te zetten. Men kan het dus begrijjpen, dat Churéhill en Roo sevelt zich achter het militaire geheim! verschuilen en intusschen middelen zoe ken ,om de verliescijfers zoodanig te verlagen, dat zij tenminste eenigszins draaglijk Zijn. Diaar dit in de practijk} evenwel veel moeilijker is dan in de propaganda, behelpt men zich voorloo- pig met deze laatste. Het DNB verneemt van militaire zijde: In het Noordelijk deel van de vesting Sebastopol werd door Duitsche troepen, in hevige gevechten, het laatste kustfort der bolsjewisten, dat zich nog ver dedigde, veroverd en het terrein ten Noorden van de Sewernaj a-baai vam den vijand gezuiverd. De vernietiging van de vijandelijke overblijfselen, die op de uiter ste landtong nog verzet bieden, is aan den gang. In Noord-Afrika is het aantal gevange nen, dat gemaakt werd bij de gevechten om Tobroek en waartoe Engelschen, Z.- Afrikanen en Indiërs behooren, tot 28000 gestegen. Zoo verneemt het DNB van militaire zijde: 100 tanks werden buit gemaakt of vernietigd. Het tellen van de onafzienbare buit aan stukken geschut en zware wapens is nog niet afgeloopen. Die oud-ffiriinister, van oorlog en oud* burgemeester van Hilvetrsum, J. M. J. H< Lambooy, is in den ouderdom van 68 jaar overdeden. Itallaansch weermachtsbericht Nieuwe linies aan de Lybisch- Egyptische grens bezet In zijn 755e communiqué maakt het Italiaansche opperbevel het volgend© bekend: j Na de voltooiing der bezetting en zuivering van Tobroek zijn de troepen van de as thans bezig nieuwe linies te bezetten in de richting van de grens tusschen Lybië en Egypte. Een opper vlakkige schajting van de gemaakte buit te Tobroek laat zien dat er veroverd zijn eenige honderden kanonnnen, eenige honderden motorvoertuigen, een honderd tal pantserwagens en groote opslagplaat sen niet munitie* levensmiddelen en brandstof. De gevangenneming van 25000 man, onder wie verscheidene generaals, wordt bevestigd. De luchtmacht heeft de op aftocht zijnde vijandelijke strijdkrach ten hevig met machinegeweervuur be stookt. Twee Curtiss-machines werden door Duitsche jagers neergehaald; een derde toestel werd door het luchtdoel geschut neergehaald. Eeri van onze toe stellen is niet teruggekeerd. Formaties bommenwerpers hebben de basis Halfar op Malta aangevallen. In de Middelland sche Zee werden 6 torpedovliegtuigen van het type-Bowfighter tijdens lucht gevechten vernietigd. Voor drukwerk van 21/, kg. en meer vergunning vereischt In de staatscourant van gisteren is een bekendmaking opgenomen van den directeurvan de sectie grafische in dustrie van het rijksbureau voor ver werkende industrieën, waarbij de tot nu toe algemeen geldende dispensatie van de verplichting goedkeuring te vragen voor het drukken van druk- en stencil- papier en carton benoodigd is, zoodanig is gewijzigd, dat de dispensatie slechts geldt voor druk- en stencilwerken waar voor niet meer dan 2i/2 kg papier en carton behoeft te worden gebruikt. De wijziging in deze regeling,-welke geschiedt in verband met de noodzake lijkheid nog scherper toe te zien op het zuinig gebruik van papier, beteekent; dat voortaan- voor alle druk- en stencilwer ken. waarvoor meer dan 2V2 hg papier en carton benoodigd is, behoudens de uitdrukkelijke in de staatscourant van 22 April j.l. vermelde uitzonderingen, de drukkers een drukvergunning dienen aan te vragen. Opdrachtgevers van druk- en stencil- werk doen daarom goed ter besparing van onmoedige moeite en kosten, op drachten voor niet' noodzakelijk druk werk achterwege te laten en eventueel© spoedeischende opdrachten tijdig door te geven. Hierbij wordt opgemerkt, dat, in dien de aanvraag op de juiste wijze is ingediend, voor het eventueel verkrij gen van een drukwerkvergunning in het algemeen ten hoogste twee of drie dagen zijn gemoeid. Wanneer verduisteren Heden (Dinsdag): zon onder 22.06. Morgen (Woensdag) zon op 5.08; zon onder 22.06. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.50op 16.53 Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag21 Juli 860 kinderen vertrokken Vrijdag door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdienst van het Centraal Station te Amsterdam naar Thuringen in Duitschland, waar eenheerlyke vacan- tie zal worden doorgebracht. Bepakt en bezakt trekt de stoet het C.S. binnen. Pax Holland de Haan-s Naar eenheid in de spelling Naar het A.N.P. verneemt is bij den secretaris-generaal van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming een voor stel tot het brengen van eenheid in de spelling der Nederlandsche taal in vèr- gevorderden staat van voorbereiding. Dit voorstel zal genoemde secretaris generaal zeer spoedig aan zijn ambt* genoaten ter 'beoordeeling voorleggen. HOE TOBROEK WERD BEZET Zware aanvallen van het lnchtwapen Troepen der As nabij grens tusschen Libye en Egypte Naar aanleiding van den val van To broek en de achtervolgingsgevechten im Noord-Afrika deelt het opperbevel van de weermacht nog mede: Den 20sten Juni vond de aanval op Tobroek plaats, waarbij in sterke mate van de luchtmacht gebruik werd ge maakt. Reeds tijdens den eersten storm loop werden twaalf versterkingswerken genomen en een doorbraak geforceerd; over een front van vijf kilometer breedte Nadat Zondagochtend een Britsch' parle mentair de overgave van de vesting To broek had aangeboden, bezetten de Duitsch-Italiaansche troepen stad en ha ven van Tobroek. Tegelijkertijd werd de achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten voortgezet. Bardia en Bir el Gobi werden ingenomen. Daardoor staan de troepen van de As in ide on- mididelijke nabijheid van de grens tuss- schen Libye en Egypte. Het groote succes der Duitsch-Italiaan sche troepen kan bijzonder hoog worden aangeslagen, aangezien de gevechten in Cyrenaica in een bijzonder warm jaar? getijde geleverd werden, waarin men tot nu toe dergelijke groote operaties* voor onmogelijk hield. De luchtmacht hééft aan den val van Tobroek een belangrijk aandeel gehad. De vereterkingswerkety van Tobroek stonden bloot aan de ver nietigende slagen van Duitsche gevechts- vliegtuigen en duikbommenwerpers. Tal rijke voltreffers veroorzaakten groote vernielingen in forten en versterkte ar* tilleriestellingen. Het opperbevel der weermacht deelt verder mede, dat Duitsche gévechtsvlieg- tuigen in den afgeloopen nacht vlieg velden en autoconeentraties in het kust gebied van West-Egypte hebben aange vallen. Op vliegterreinen, in tentenkam pen en onder geparkeerde vliegtuigen werden door het werpen van bommen vrij groote branden veroorzaakt Tegelij kertijd vielen andere Duitsche gevechts vliegtuigen de luchtdoelbatterijen aan, idje de vliegvelden beschermden. Zij brach ten een daarvan door treffers tot zwij gen. Een munitie-opslagplaats op een vliegveld vloog in de Tucht. Telegram van koning-keizer De koning-keizer heeft, zoo wordt uit Rome gemeld, het volgende telegram aan den generaal van het leger gezonden: „Ik was als steeds in gedachten eui met bewonderenden trots bij onze dap pere soldaten en wensch u, den Gene- raloberst Rommel, en tien Duitschen en Italiaanschen commandanten en solda ten, idie in volmaakte samenwerking weer eens hun waarde bewezen hebben, mijn levendigste voldoening over de behaalde successen te doen toekomen'T

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1