ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG m OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT I Prijs: in Zlerikzoe J 1.60, elden rj 1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuith/B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLoozê - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No 14965 ADVERTBNT1BS Advertentlën 10 cent per millimeter; In- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 TOBROEK EN BARDIA GEVALLEN Zooals Zondag in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche- en Ita- liaansche troepen onder bevel van den kolonel-generaal Bommel, gisteren het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tohroek bestormd. Daarop heeft Zondagochtend een Engelsohe parlementair bij een Italiaansche corpBstaf de overgave van de vesting aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dasver zijn ruim 25000 gevangenen onder wie verscheidene generaals, binnengebracht. Een onafzienbare hoeveelheid wapenen, oorlogstuig en voorraden is buitgemaakt. In een scherpe achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Ghebi ingenomen, DE STRIJD OM SEBASTOPOL Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Maandagmorgen mede: In het Noordelijk deel van de vesting Sebastopol is gisteren o,ok de' fortifi catie Lenin gevallen. Daarmede zijn alle forten van het Noordelijke front van Sebastopol, met uitzondering van het kustfort, in Duitsche handen, onder meer de sterke forten Stalin, Maxim Gorki, bastion Molotow, talrijke oude forten en verscheidene artilleriebunkers. In het door den vijand nog taai verdedigde kustfort zijn Duitsche troepen doorge drongen. Zij leveren een harden strijd van man tot- man onder door den tegen stander nog bezette bunkers. In het Zuidelijk deel van het vesting front hebben Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene aanvallen afgesla gen, en in tegenaanvallen het vijandelijke stellingensysteem verder opengebroken. Het luchtwapen heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten de gevechten om de versterkingen gesteund en ravitail- leeringsinstallaties in de stad, vijande lijke schepen in de haven gebombar deerd. Een bolsjewistische motortorpe doboot is bij een aanbal op de haven aan de Zwarte Zee Jalta door kust- artillerie zoo zwaar gebombardeerd, dat zij verloren geacht kan worden. Aan vallen van het luchtwapen geden in ver scheidene deelen der stad groote bran den ontstaan. Aan het overige Ooste lijke front slechts plaatselijke gevechts activiteit. Bij aanvallen op de Kanaalkust verloor het Britsche luchtwapen gisteren 9 vlieg tuigen tijdens luchtgevechten. Nog een Britsche jager werd door schepen van een rivierflottilje neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben overdag zonder ef fect storingsaanvallesn gedaan op het Noordwest-Duitsche kust- en grensgebied. Bij nachtelijke aanvallen van Britsche bommenwerpers op de stad Emden ont stond brandschade, hoofdzakelijk in woonwijken. Nachtjagers, afweergeschut en marine-artillerie gchoten tien-der aan vallende bommenwerpers neer. Voor Sebastopol hebben zich de com mandant van een af deeling 'wielrijders, majoor Bache, <zijn eskaderchef, le lui tenant Kupsch en de chef van een com pagnie pioniers, eerste luiten'ant Stier, onderscheiden door bijzondere dapper heid. Eerste luitenant Zur Lippe Weissen- fels behaalde in den afgeloopen nacht 3 luchtoverwinningen. Kapitein Lent schoot zijn 35ste nachtelijke toestel n4eer. Bij de zee- en luchtslag op de Middel- landsche Zee, bij het uiteenslaan van de Britsche convooien, onderscheidden zich bijzonder een eskader duikbommenwer pers onder leiding van majoor Siegel, het jachteskader van 'kapitein Belser en de bemanningen van twee gevechtsvliegtui gen met de commandanten groepscom mandant jnajoor Linke en J ui tenant-ko lonel Schulte. De voedseltoestand in de Sovjetunie wordt moeilijk de bolsjewisten verloren 30 pot. van hun landbouwgebied De ooit. van het Spaansche blad1 Ya te Londen meldt, dat blijkens een semi- officieel Engelsch bericht, in de Sowjet- unie het spook van den honger is opge doken. Nu moeten de geallieerden hun scheepsruimte ook nog voor zendingen levensmiddelen naar de Sowjet-unie ter beschikking stellen. Volgens het door den correspondent Zware slagen brengen de onderzeeërs ook aan dé Amerikaansche scheepvaart toe vlak voor de kust van de Vereenigde Staten. De uitkok van een duikboot slaat de uitwerking van een voltreffer op' een Amerikaansch tankschip gade. Deutscher Verlag Reclapk. ü-bootwaffen-Pax-Holland-s Italiaanseh weermachtsbericht BEKANTMACHUNG Bardia bezet In zijn weermachtsbericht no. 753 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Naar het Oosten optrekkende gemotori seerde afdeeliingen hebben Bardia bezet. Sedert gisteren wordt een aanval onder nomen op de jjestóng Tobroek, gesteund door een hevige massaal optreden van de Italiaansch-Duitsche luchtmacht. In weerwil van het felle verzet van den tegenstander hebben de operaties een gunstig verloop. Des 'avonds waren tal rijke versterkingen van den buitenrand der vesting door de dappere troepen van den As veroverd. Op de Zwarte Zee heeft asn Italiaan sche motortorpedoboot een'z.g. „Ma^", de Sovjetduikboot „Equoka" getorpe deerd en tot zinken gebracht. Hierbij werden eenige leden der bemanning ge vangen genomen. Ih een extrabericht deelt het Italiaansche Opperbevel mede: Door een Engelsche parlementair is Zondagmorgen de capitulatie aangeboden van de ves ting Tobroek. De As-troepen bezetten de vesting. Er werden 27000 gevangenen ge maakt en een aanzienlijke hoeveelheid buit. geciteerde bericht hebben de bolsjewisten ten minst^ dertig procent van hun land bouwgebied verloren. Het door de Duit sche troepen bezette gebied voorzag in veertig procent van de behoefte aan graan en in dertig procent van de be hoefte aan aardappelen. Bijna de geheele suikerproductie lag in Üe Oekraïne en de enkele installaties, die in het Oosten van het land zijn gebouwd, zijn niet in staat ook maar de helft van het verlies te compenseeren. De vleeschvoorziening van de bevol king is in verschrikkelijke mate gedaald, Want de varkensteelt kwam voor het grootste deel in Wit-Rusland en in1 de Oekraïne voor. Nog vreeselijker echter, aldus wordt in dit bericht gezegd, is het gebrek aan arbeidskrachten en land bouwmachines. Voor ide bewerking van het land heeft men alleen nog niaar de beschikking over kleine kinderen, zwakke vrouwen en grijsaards. Alle personen, die een wapen kunnen dragen zijn door het Sowjet-leger opgeslokt. Er zijn bijna geen tractors meer omdat deze niet gerepareerd kunnen woonden. Onderdeelen zijn zoo goed als niet meer te krijgen. Nu moet dit groote gebied door zwakke krachten bewerkt worden en de opbrengst wordt door commissa rissen weggesleept. Het eenige wat het Kreml thans doet, is een oproep richten tot de bevolking om zelf voor haar levensmiddelen te zorgen. Daarbij zijn, naar de correspondent' van Ya met na druk verklaart, juiste opgaven van de bolsjewisten niet te krijgen en men kan aannemen, dat de cijfers van den Engel- schen berichtendienst te roosksleurig zijn Musterung der Gefcurtsjahrgange 1906 und 1907 Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsj ahr^ange f1906 una; i907 haben sich Zur Musterung! wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Südholland und Seeland bei der Wehrmaehtkommandan- tur den Haag, vLange Voorhout 38; am |29.6.42 vorm. 8 Uhr 30 die B,uchL staben- A—M am 30.6.42 vb,orm|. 8 Uhr 30 die Buch- staben N—Z.. Die Meldepflichtigjen hab'en militarische und sonstig'e Ausweispapiere und,1 2 Pasjs- bilder Grosse 37 X 62 mm in büqgler-l licher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzu- bringjen. Juden haben nicht zu erschei- nen. Den Meldepflichtigen wird das Fahr- igeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahi- karte bei der Meldung zurückerstattet* Sie erhalten ferner bei einer AbwesenL heit vom Wohnort von mëhr als 8 Stun," den gin Zehrgeld. NEDERL. VOLKSDIENST Hulpwerk beeldende kunst In samenwerking met de Nederlandh sche Kultuurkamer heeft de Nederland- sche Volksdienst kort gieteden een „hulp werk beeldende kunst" in het leven gje- roepen, |dat zich ten doel stelt, de taaki van den beeldenden kunstenaar te ver lichten, hem door tentoonstellingen en verkoopen te helpen en hem in zakelijk! en materieel opzicht de leiding te ge ven, diehij noodig heeft om zich met zijn |g!eheele kracht aan zijn scheppen,-: den arbeid te zetten. Het is hier niet] te doen om een steunorganisatie ten be hoeve van onbeglaafden, maar om een taak in het belang van werkelijk be gaafde kunstenaars, die om een of an dere reden niet vooruit kunnen komen, waarbij het ihaterieele in den regjel wel' den doorslag zal geven; Om te beginnen zal vanwege de Kul tuurkamer in de maand Juli in het| Rijksmuseum te Amsterdam ©en tentoon stelling! gehouden worden, tot deelne ming waaraan alle beeldende kunstenaars worden uitgfenoodigd. Uit de tentoon gestelde werken zal er een aantal wor den aangekocht De National-Sozialisti- sche «Volkswolfart heeft besloten een be drug van f50,000 uit te trekken, hetwelk zal worden besteed voor aankoopen, die later zullen dienen om tehuizen van de NS.V t© versieren. Evenzoo zal de Ned. Volksdienst voor overeenkomstige doel einden aankoopen doen en opdrachten verstrekken. De NVD zal verder bij openbare in stellingen, bij bedrijven, afzonderlijke per sonen enz. propagandistisch optreden voor den aankoop van kunstwerken en het igeven' van opdrachten. Op, de te be steden prijzen zal een nauwkeurige con trole worden gehouden^ om te voorko men, Idat ongerechtvaardigde prijsopdrij- j ving ontstaat. De Volksdienst igleeft den kunstenaar Waarborg, dat hij niet met de kosten) van de tentoonstelling! wordt belast en de opbrengst van de verkochte kunst werken onverkort uitbetaald krijgt. Pro centen behoeven er dus niet te worden betaald. Het hulpwerk is als een permanente instelling te beschouwen. Voortdurend zal het aantal aangekochte werken worden uitgebreid al naar gelang eerder aan gekochte werken hun bestemming heb ben (gfevcyden. Na de tentoonstelling te Amsterdam zlullen ook elders in ons land teïitooni stellingen worden gehouden, wellicht ook in Diuitschland. DE RUYTERS LEVEN IN BEELD De tentoonstelling in het Rijksmuseum „Aanschouw dén Helt, der Staten j J j rechterkant Den redder van 't vervallen Vaderlant. Die in een jaar twee koningkrijken Tot driemaal toe de trotse vlag dééd - strijken". Dit gedicht van De Ruyters biograaf, Gerard Brandt, begroet den bezoeker van de tentoonstelling, ingericht in het gedeelte moderne kunst van het Rijks museum te Amsterdam ter herdenking van den tocht naar Chatham, 275 jaar geleden. In de eerste van de acht zalen, die aan „leven en bedrijf" van den zee held zijn gewijd, staat als huldebetoon van het nageslacht een groot borstbeeld opgesteld' door den beeldhouwer Blom in opdracht van het Departement van Volksvoorlichting uitgevoerd. Het is de bedoeling, dat ideze buste in de toe komst in marmer zal worden, uitgevoerd; het model op de tentoonstelling is van gips. Temidden van palmen heeft het een eereplaats gekregen. De overige zeven zalen zijn, in chrono logische volgorde, aan het leven van den vlootvoogdgewijd. Omdat vele oor spronkelijke stukken als gevolg van de tijdsomstandigheden niet beschikbaar kon den worden gesteld voor deze expositie tussehen haakjes sgdert het herden kingsjaar 1907 is er hier te lande geen De Ruyter-tentoonstelling meer gehou den, al is er, voorail den laatsten tijd, heel wat over den, vlootvoogd gepubliceerd- moest men in tal van gevallen zijn toevlucht nemen tot reproducties. Toch zijn er nog prachtige modellen te be wonderen: van de „Hollanidia" en de „Zeven Provinciën". Van Willem van de Velde de Oude, die de zeeslagen meemaakte om er later schilderijen van te vervaardigen, zijn ver schillende stukken uit het Scheepvaart museum aanwezig en ook is er een over vloed van oude gravures, voor een groot deel uit de portefeuilles van het Rijks prentenkabinet, die alle betrekking heb ben op De Ruyter en zijn tijd. Cornelia Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 22.06. Morgen (Dinsdag) zon op 5.28; zon onder 22.06. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.24; op 15.35 Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli de Ruyter, een dochter uit het tweede huwelijk van idem admiraal legde een geslachtslijst aan van de familie De Ruy ter, loopende van 1598 tot 1686. Dit merk waardige stuk is bewaard gebleven en ■in een der vitrines is liet op de tentoon stelling te zien, evenals o.a. een adels brief van Lodewijk XIV en een, die Karei II van Engeland aan :den schoonzoon van De Ruyter verleende, een paspoort door burgemeester en schepenen van Vlis- singen aan Michiel' Adriaensen, „varende man", verstrekt en de acte van groot- burgerrecht, idoor burgemeesteren van de goede stad Amsterdam verleend. Sterk vergroote reproducties van gra vures der verschillende zeeslagen, waarin De Ruyter's geniale tactiek tot uiting kwam, sieren de wanden, naast kaarten, portretten van tijdgenooten en wapen schilden. Bij1 de portretten van den vloot voogd, valt een copie van het werk van Ferdinand Bol op, een schilderij, dat op het ministerie van marine heeft gehangen. Groote aandacht is voorts besteed aan iden tocht naar Chatham, die de kern van de hier bijeengebrachte verzameling vormt. Een 'diorama geeft een overzicht van den heftigen strijd op de Medway, nadat het fort Sheerness is verwoest en de kettingen zijn stuk gevaren. Als symbool van onze macht ter zee hangt een buit gemaakte Engelsche vlag aan een der wanden. Aan de Union Jack uit die dagen dat de Londenaars hun goud in den tuin begroeven uit vrees voor een Engelsche bezetting, ontbreekt nog het St. Patricks- kruis van Ierland, dat er eerst later aan werd toegevoegd. Van den gebeeldhouw- den spiegel van de „Royal Charles", het groote schip, dat in triomf werd meege voerd naar Nederland, is een reproductie te zien. Slechts enkele dagen zal op de ten toonstelling de groote verguld zilveren beker aanwezig zijn, dien de Staten aan De Ruyter schonken na het welslagen van den toch naar Chatham. De groote kostbaarheid van dit stuk was aanleiding, dat de beker slechts korten tijd ter be zichtiging kon worden gesteld. De de Ruyter-tenioonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke expositie is ingericht ter"Jierdenking van den beroemden toöht naar Catham. Een foto grafische vergrooting van de oude gravure, welke de verovering van de nRoyal Charles" voorstelt, wordt aan een der wanden bevestigd. Pax Holland v. Bemmel-s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1