ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 20 JUNI 1942 OPöENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DE AANVAL OP SEBASTOPOL VORDERT J. ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elder» [ƒ1.90 par kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.VLZierikzèesohe Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuith.^B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 9 989TB JAARGAHG Ho. 14964 ADVERTENTIES Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent BIJ contract belangrijke korting. K 2620 HET BRITSCHE LEGER IN NOORD-AFRIKA IN TWEE DEELEN GESPLITST In den strijd om Sebastopol hebben aideelmgen infanterie in hevige gevech ten van man tegen man de voornaamste bolwerken m het Noordelijk deel van het zwaar versterkte vestmgstelsel, waar onder de stelling Maxim Gorki, het modernste en sterkste fort van de ge- heele vesting, stormenderhand veroverd. Daarmede werd de aanval in dezen frontsector vooruitgeschoven tot op drie kilometer van den haveningang der ves ting. Aan het Zuidelijke front van de ves ting werden de bolsjewieken, ondanks hardnekkigen tegenstand, door Duitsche en Roemeensche troepen uit belangrijke, hooggelegen stellingen verdreven. In het havengebied werden opslagplaatsen van materiaal en voertuigen voor den aan voer van den vijand door luchtaanvallen vernietigd. In den centralen sector van het Ooste lijke front werd de strijd tegen ver spreide vijandelijke troepen in het ach- terwaartsche frontgebied voortgezet. Aan het front van de Wolchof mislukten ook gisteren hevige vyandelijke aanvallen. In de haven van Moermansk bestreden duik bommenwerpers vijandelijke schepen voiot den aanvoer. Jagers, die de duikbom menwerpers escorteerden, schoten hierbij elf vijandelijke jachtvliegtuigen neer. "In Noord-A frik a is het "Britsche achtste leger in twee deelen uiteenge dreven. Een deel heeft zich terugge trokken naar Tob roek. Sterke Duitsche en Italiaansche pantserformaties zetten de in de richting Bardia vluchtende vij andelijke strijdkrachten achterna. y In het Zuidelijke voorterrein van de vesting T o b r o e k werden Britsche steunpunten en eenige woestijnforten in genomen. Formaties der Duitsche en Italiaansche luchtmacht berokkenen den terugtrekkenden Britschen colonnes zware verliezen aan menschen en materiaal. Aan de vernietiging van het Britsche konvooi in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee heeft een Duit sche flottielje mofcortorpedobooten, on der bevel van haar flottieljechef, den luitenant-ter-zee eerste klasse Kemnade, deelgenomen. De flottielje torpedeerde twee Britsche kruisers, waarvan één kruiser door twee torpedo's getroffen werd en waarschijnlijk gezonken "is. i Reeds bij vroegere ondernemingen voor de kust van Libye brachten de Duitsche mptortorpedobooten een torpedojager, een escortevaartuig, een duikboot jager en 15000 brt. scheepsruimte voor de fa- vitailleering tot zinken. In de wateien om Engeland bracht de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee schepen met een gezamenlijken inhoud van 5,000 brt. tot zinken. Drie andere vrachtbooten werden doojr bomtreffers beschadigd. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 3 tot 16 Juni 307 vliegtuigen, waarvan 137 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In "hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 71 eigen vliegtuigen verloren. In den strijd voor Sebastopol hebben zich de compagniechefs in een regiment infanterie, eerste-luitenant Schirner, en luitenant Poerschmann door bijzondere dapperheid onderscheiden. De eerste-lui tenant Marseille schoot in Noord-Afrika binnen 24 uur tijds tien vijandelijke vlieg tuigen omlaag en verhoogde daarmede het aantal overwinningen in de lucht tot 101. Duikbooten onder bevel van de luite nants ter zee eerste klasse Mohr, Topp, Witte en van Rasenstiel en van den -lui tenant ter zee tweede klasse Ites hebben zich bij de bestrijding van de vijandelijke ravitaiïleeringsscheepvaart bijzonder on derscheiden. Luitenant Strelow, Flugzeugführer in een jachteskader, idie onderscheidien is met het eikenloof van het ridderkruis bij het ijzeren kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Als over winnaar in 68 luchtgevechten behoorde deze pas 20 jaar oude dappere officier tot de meest op den voorgrond tredende jachtvliegers. Het Noordelijk deel van Sebastopol in Duitsche handen In Noord-Afrika is Tobroek omsingeld Het opperbevel van de weermacht deel de Vrijdag mede: De aanvat op Sebastopol leidde giste ren tot beslissende successen. De in den Noordelijken sector van het vestingfront in den strijd geworpen Duitsche divisies infanterie doorbraken de door het op treden de: zware artillerie en de lucht macht in bedwang gehouden laatste ver dedigingslinie van den vijand en bereikte over een breed front de baai van Sever- naja, tegenover de stad Sebastopol. Hier mede viel, na hevige gevechten, die 12 dagen hebben geduurd, het geheele Noor delijke deel van de vesting, op eenkust- front na, in den Zuidwestelijken sector, in onze handen. De verovering van dit laatste steunpunt staat voor de deur. Wanhopige tegenaanvallen van de bols jewisten stortten ineen. In het Zuidelijk deel van het vestingfront wierpen Ru- metnsche troepen den vijand, na hevige gevechten, uit belangrijke stallingen. Het aantal gevangenen en de buit in die periode van 717 Juni is gestegen tot 7585, 20 tanks, 62 stukken geschut en een pantserbatterij. In zware, afzonderlijke gevechten, werden 1288 aarden- en be tonnen kazematten veroverd en 46289 mijnen onschadelijk gemaakt. Aan het overige deel van het Oostfront gaat de zuivering van het achterwaart- sche gebied voort. Verscheidene plaatse lijke aanvallen der bolsjewisten werden afgeslagen. Aan de kust der Noordelijke IJszee werden de haveninstallaties van Moermansk en Jokonga met bommen van zwaar kaliber bestookt en een koop vaarder van 6000 brt. tot zinken gebracht Een der grootste vrachtschepen werd beschadigd. In Noord-Afrika werd de vijand ver der naar. het Oosten teruggeworpen. "Tluitsebe en Italiaansche troepen heb ben de vesting Tobroek omsin geld. Bij de vernietiging van een aan tal haarden van verzet werden nog] 1000 Britten gevangen genomen, 10 pantser wagens stukgeschoten en groote aantal len oorlogstuig, alsmede een groot ra- vitailleeringskamp Ibuit gemaakt. Aan de Zuidkust van Engeland wier pen lichte 'gevechtsvliegtuigen overdag j opslagplaatsen van de haven Brixham in brand. In het West-Duitsche kustge bied veroorzaakte een aanval overdag van een enkeleBritsche bommenwer per geringe verliezen onder de burger bevolking. Voor Sebastopol heeft zich het bataljon van een Neder-Saksische infanteriedivisie, onder bevel van den ridderkruisdrager, kapitein Schweder,die in deze gevechten is gesneuveld, door j bizondere dapperheid onderscheiden. Ka- pitein Sedler, groepscommandant van een j jachteskader, heeft aan het Oostfront*' in één nacht drie bolsjewistische trans portvliegtuigen en een jachtvliegtuig neergeschoten. Italiaanse!) weermachtsbericht In do buitenste linies van Tabroek Het 751e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: De troepen van de as zijn in contact getreden met de buitenste linies der ver dedigers van de vesting Tobroek. Tijdens de zegevierende gevechten, die er op ge richt waren de laatste kernen van 't verzet in de onlangs bezette zónes uit te scha- kelen, hebben wij meer dan 1000 gevan genen gemaakt, 10 pantserwagens ver- nield en overvloedig materiaal van al- lerlei soort buitgemaakt. Bovendien heb ben wij ons meester gemaakt van 15 vliegtuigen die zich bevonden op de door ons bezette vliegvelden na met verrassing uitgevoerde aanvallen. Tijdens tal van luchtgevechten werden 10 ma chines door Duitsche jagers neergehaald. Een eenheid van een onzer flottille nuo- j tortorpedobooten, die opereeren in de Zwarte Zee, heeft in de wateren van Sebastopol nog een Sovjetduikboot ge- 1 torpedeerd en torf; zinken gebracht. j 51 Gereed voor het offensief, In de rotsen van het fort Balaklawa wacht de in fanterie op het sein tot den aanval. Hoffmann-Stapf-pJc. Mentz-Pax Holland s DE MOORDENAARS VAN HEYDRICH DOODGESCHOTEN Uit Praag wordt officieel' medegedeeld: De moordenaars van den plaatsvervajiu- genden Rijksprotector, SS Obergruppen- führer en General dej* Poliizei, Heydrich, zijn in de ochtenduren van den 18en Juni, na een uitgebreid onderzoek door de Staatspolitie te Praag in een kerk aldaar, waar zij geruimen tijd een schuil plaats hadden gevonden, opgespoord en bij de arrestatie doodgeschoten. Tevens is het daarbij gelukt hun naaste mede plichtigen onschadelijk te maken. Ale betrokkenen zijn Tsjechen t die door Britsche vliegtuigen tot de uitvoering van den aanslag in het Protectoraat zijn af gezet. CHURCHILL IN AMERIKA Naar de Britsche berichtendienst in een extra-bericht meldt, is te Londen officieel medegedeeld, dat Minister-Pre sident Churchill in de Vereenigde Staten is aangekomen in gezelschap van Sir Alan Brooke, chef van den generale» staf van het Britsche Rijk en generaal- majoor Ismay, secretaris vain den chef van het stafcomité. Uit Washington meldt die Britsche be richtendienst dat het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Churchill zich wederom in de Vereenigde Staten bevindt om on verwijld met President Roosevelt be sprekingen te voeren over de vraag hoe de oorlog gevoerd en gewonnen kan wor den. De berichtendienst meldde voorts dat Donderdag te middernacht in het Witte Huis ee» conferentie was bijeengeroepen. Nader wordt nog uit Washington ge meld, dat Churchill onmiddellijk na zijn aankomst -te Washington besprekingen met Roosevelt heeft gevoerd. Naar ge zegd wordt moet de onverwachte reis van Churchill in verband worden ge bracht met den toestand, ontstaan dodr het groate gebrek aan scheepsruimte em de laatste militaire gebeurtenissen. RADIOREDE VAN BOSE Nieuwe oproep tot zijn bondgenoofcen Soebhas Chandra Rose heeft in een radiorede tot zijn landgenooten verklaard dat „dank zij den druk der openbare! meeninig! en dank zij Gandhi's verzet de pogingen van enkele Indiërs om de deelnemingl van Indië aan den Britschen oorlog! te bewerken", zijn mislukt. Thans is het duidelijk, dat 'het Indi sche volk niet aan den oorlog! van Grpot- Brittannië wenscht deel te nemen. De eenige kwestie, die nog moet wonden opgelost is, welke positieve stappen de Indiërs wenschen te ondernemen om vrij te worden. Bose wees erop, dat zoowel de In dische openbare meeninig, als Gandhi reeds stappen in dié richting hebben ondernomen. Van die zijde heeft men geëischt, dat de Engélsch-Amerika ansche strijdkrachten Indië verlaten zouden, opdat er geen mogelijkheid Zou bestaan, Indië in de toekomst tot een slagveld te maken. Rose drong er op aan, dat concrete plan nen door de Indiërs zou worden opge steld, teneinde tegen den toestand te zijn opgewassen voor het geval de Brit sche regeering niet aan dezen Indischen eisch zou voldoen. Hij sprak zijn waar1- deering! uit over de consequent afwij zende 'houding van Gandhi tegenover de toepassing van de politiek der „verzeng de aaide" in Indië. Vervolgens verklaarde Rose, dat het Britsche wereldrijk volkomen uiteen ge slagen zal worden. Hij noodigde Indië uit bij te dragen tot het verval van het Britsche wereldrijk, opdat uit de asch van dit wereldrijk een vrij en trium,- feerend Indië zou opstaan. Een eventu- eele werklooze of neutrale houding in deze crisis noemde Röse een „daad van politieken Zelfmoord". Een zekere hulp uit het buitenland zal voor dezen strijd noodzakelijk zijn. Hij zeide verder, dat de mogendheden, die ide vijanden van het Britsche wereld rijk rijn, de ware vrienden Zijn van In dië. Het is de hoogste tijd, aldus Rose* dat mijn vrienden en medewerkers in Indië onderscheid leeren maken tusschen de binnen- en buitenlandsche politiek van het vrije Indië. Eerstgenoemde is uit sluitend een zaak van het Indische volk. De buitenlandsche politiek daarentegen moet in samenwerking m(et de landen van het Driemogendhedenpact bestaan. Als Indië bevrijd zal Zijn, moeten de Indiërs beslissen welken regeeringsvorm zij zullen kiezen. „Spoedig", zoo verklaarde Rose woor delijk, „zulleii wij' op het punt Zijn aan gekomen, waarop wij de wapens ter hand zullen moeten nemen". Hij Tfiep zijn landgenooten op zich op dien dag voor te bereiden en teJ gelijkertijd in het geheele land een bond tegen de politiek van de verzengde aar de te vormen. De bevrijding van Indië zal niet lang op zich laten wachten. Indië zal in den; loop van dezen oorlog zijn vrijheid! krijgen. Extra gort op bon 321- Gedurende het tijdvak van 20 Juni tot en met 11 Juli geven de met „af- gemeen 321" gemerkte bonnen recht' op het koopen van 250 gram gort of gort- mout Sondagartsendienst Zierikzee ZONDAG 21 JUNI: Dr. v. d. Graaf en Dr. Verspyck. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 22.06. Morgen (Zondag)., zon op 6.17; zon onder 22.06. Maandagzon op 6.17 Tusschen zónsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 1.34, op 13 08 Maan onder 1.67op 14.19 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Jpli Eerste kwartier Dinsdag 21 Juli Een belofte voor een rijken oogst. De meeste landbouwers hebben de gewoonte des morgens vroeg de ronde te doen over hun akkers, om den stand van het gewas te verkennen. De rogge staat er goed by. Stevens-Pax Holland HET VERLOOP VAN DEN STRIJD IN LYBIË Na de vermeestering van de Gazala-stelling De luchtmacht steunde de naar het noorden en oosten oprukkende troepen van de as-mogendheden door onophou delijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke voertuigcolonnes, kuststellingen,' tenten kampen en ravitailleerinjgisplaatsen. Tor pedovliegtuigen volgden de gevechtsvlieg^ vliegtuigen en duikbommenwerpers op. In scheervluchten voltooiden zij het ver nietigingswerk. (Talrijke vijandelijke pant serwagens en gepantserde verkenningsf- Wagens bleven te zamen met de in} brand gebombardeerde auto's als wrak ken in de woestijn staan.De ravitailleer- ri»g! voor de Britten, die zich taai ver dedigen, werd bij deze aanvallen voor het grootste deel vernietigd, niettegen staande deze aanvallen uitgevoerd moes ten worden bij slechte weersomstandig heden en hevige zandstormen. Tijdens de beslissende gevechten te land veroverden de jagers de superiori teit in de lucht. Tevergeefs trachtten de Britten de Diuitsche aanvallen door he vige luchtaanvallen van sterke forma ties vliegtuigen te belemmeren. Steeds weer leed de vijand zware verliezer^. Alleen in de laatste vier dagen werden tijdens den slag in Noord-Afrika 54 Brit sche vliegtuigen door Duitsche jagers in luchtgevechten neergeschoten. Naar het .opperbevel van de weer macht inzake het reeds gemelde succes van de Duitsch-Italiaansche troepen in Noord-Afrika nog meedeelt, stiet de na de verovering van Rir Hacheim I van het Zuiden uit op de diepe flank: van de Gazala-stelling uitgevoerde aan- j val id er troepen-van de As in het geh bied ten Westen van Tobroek op de troepen van een Britsch legercorps. In hevige gevechten werden tot en met. 14 Juni de pantserformaties van dit corps ten zuiden en ten westen van: Acroma verslagen, zoodat de Duitsch- Italiaansche troepen voorbij de Via Ral- Ibia de kust konden bereiken. Bij de volgende gevechten in het ge bied van Acroma en bij den afweer van doorbraakpogingen van afgesneden vijandelijke strijdkrachten werden, be halve Britsche pantserformaties, het gros van een Zuid-Afrikaansche brigade ver nietigd en een Britsche divisie alsmede een andere Z.-Afrikaansche divisie krach tig afgeslagen. Uit de nederlaag van deze Britsche en Zuid-Afrikaansche formaties in het gebied van EI AdemGazala zijn de in het weermachtsbericht van Iglste- ren opgesomde cijfers aan gevangenen! en buit afkomstig. I In de zware worsteling om de Ga- zalastelling moesten door de troe- ji pen der As maximum-prestaties worden verricht, daar zij al strijdende een ge bied van 1400 vierk. k.m. moesten dooi^- kruisen, dat door Zware versterkingen tot een sterk vestinlgachtig verdedigings stelsel was gemaakt. Hgt in den strijd tegen de veibitterde vechtende Britten en Zuid-Afrikaners be haalde succes schiep de voorwaarde voor nieuwe aanvallen in Oostelijke richting. Zoo konden Duitsche pantsertroepen reeds op 16 Juni bij de gevechten in het voorH terrein van een andere woestijnvesting, in weerwil van hevige vijandelijke aan vallen door bommenwerpers en laagvlie- gende vliegtuigen, enkele hevig omstre den steunpunten veroveren*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1