ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 19 JUNI 1942 RIN OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT Prijs: In Zlerikzee yi.60, elders [f 1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt i ©deren werkdag. Uitgave: N.V: Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith.^B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No 14963 ADVBRTBNT1BS AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 NEGENTIEN KOOPVAARDERS IN DEN GROND GEBOORD Het opperbevel van de weermacht deelde Donderdag in een extra bericht het volgende mede: Duitsche duikbooten bobben op don Atlantischen Oceaan krachtig bescherm de konvooien aangevallen en 7 schepen met een gezamenlijken inhoud van 34000 br.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedo- treffers zwaar beschadigd. Verder werden in de Caraïbische Zee, ondanks hevigen Amerikaanschen afweer, 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75000 br.t. tot zinken gebracht. Hierdoor leed de vijandelijke koop vaardijvloot opnieuw een verlies van 19 schepen met een totalen inhoud van 109000 ton. Itallaansch weermachtsbericht De Britten trekken terug naar de Egyptische grens Het 750e cojnmuniqué van het Ita- liaansche opperbevel luidt: Terwijl de zuivering van de zak bij Ain-el-Gazala wordt voltooid, hebben Buitsche en Italiaansche gepantserde af- deelingen andere vijandelijke stellingen in de streek van El Aden genomen). Volgens de waarnemers van verkennings vliegtuigen zijn de vijandelijke strijd krachten begonnen zich naar de grens tusschen Lybië en Egypte terug te trek ken. Ook gisteren ontplooide de lucht macht een levendige bedrijvigheid. Te rugtrekkende kolonnes. en concentraties van strijdmiddelen werden voortdüremd aangevallen. Een groot brandstofdepöt achter de vijandelijke linie, geraakte in brand. Het Duitsche afweergeschut schoot een Britsche vliegtuig neer. Van 1417 Juni hebben de Italiaan sche en Duitsche luchtmacht boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika in het geheel 114 Britsche vliegtuigen ver nield. In dezelfde periode verloor de spil 40 vliegtuigen. Engelsche oorlogs- schepen, die op den teruigjweg waren; naar Gibraltar, werden door vliegtuigen aangevallen; een torpedojager werd door twee bommen getroffen. De vliegvelden van Malta zijn wederom gebombardeerd. m *- Naar Stefani meldt hebben Italiaansche torpedovliegtuigen op 15 Juni een aan val gedaan op een naar Alexamdrië terug- keerend konvooi, dat begeleid werd door eenige tientallen torpedojagers en (krui sers. In een luchtgevecht werden twee Spitfires gedwongen zich te verwijderen, terwijl een derde werd neergeschoten. Nadat de luchttorpedo's op het konvooi waren geworpen nam de bemanning der vliegtuigen hevige ontploffingen waar aan de scheepswand van twee kruisers- Eén daarvan zakte met het achterschip diep in het water. Een torpedojager werd rechtstreeks getroffen en ging onder. Ita liaansche verkenningsvliegtuigen zagen dn het Oostelijk deel der Middellandsche Zee talrijke reddingsbooten met schipbreuke lingen. DE SLAG IN DE MARMARICA De Duitsche en Italiaansche successen Men uit zich in Berlijnsche militaire en politieke kringen over den oorlogstoe stand van het oogenblik met een zekere voldoening. Voorspellingen ten aanzien van de operatieve uitwerking van de jongste successen aan het Oostelijke front en op het strijdtooneel in Noiord-Afrika doet men evenwel niet. In den oorlog tegen de Sowjet-Russen schijnen weder om op den Zuidelijken vleugel van het Duitsche front belangrijke gebeurtenis sen aanstaande te zijn. Dit betreft niet alleen den stormachtigen aanval op de vesting Se bas topoi, maar ook, en wellicht in de eerste plaats, den strijd aan het Donetsfrcxnt. Men is er in geslaafd aan den an deren oever van de Donets bruggenhoof den op te richten, waaraan voor het overige belangrijke contingenten Duitsche valschermjagers en luchtlandingstroepen hebben deelgenomen. Den Sowjet-Russen is het in weerwil van heftige tegenaan vallen niet gelukt, de Duitschers over de rivier terug te werpen. Integendeel, de Duitsche troepen hebben de bruggen hoofden kunnen uitbreiden en daardoor In dezen belangrijken sector gunstige uit gangsposities voor kamende beslissingen kunnen scheppen. In Libye zijn de Duitsche en Italiaan- sche successen van de laatste dagen bij zonder groot, vooral als men in het oog houdt, dat generaal Ritchie zeer aanzien lijke massa's troepen en tanks had samen getrokken. De troepen van de mogend heden van de spil staan nu voor Tob roek. De ten Westen van Tob roek ingesloten Britsche troepen beschouwt men hier als verloren. Thans doet zich de vraag voor of het doel van generaal Rommel, in het raam van zijn huidige offensief, is de vesting Tobroek te ver overen en daarmede een basis voor een verderen opmarsch in de richting Bar- dia en Solloem te winnen of dat zich de toestand zal herhalen, welke tot het begin van het offensief' van Cunning ham heeft bestaan, n.l. dat Tobroek als laatste Engelsche positie in de Marma- rica blijft gehandhaafd. Deze vraag kan lieden nog niet worden beantwoord, om dat Rommels successen op het oogen blik nog moeilijk te overzien zijn. Binnenkort zal de woestijn zomer beginnen, die wellicht reeds is begon nen, tijdens welken niet alleen de tem peratuur in Noord-Afrika een aanzienlijke hoogte bereikt, maar ook heete zandstor men woeden. Daarbij tevens gelet op de mogelijkheid, dat de harde gevechten van de laatste drie weken ook zekere leemten aan Duitsche zijde hebben doen ontstaan, is het nauwelijks te verwachten, dat in de naaste toekomst op de jongste successen van Rommel verdere strategi sche operaties van grooten lOmvahg zul len volgen. M.a.w. dit offensief van de spil heeft voor de aanvallers groote suc cessen opgeleverd, welke niet tot uiting komen in de behaalde terreinwinst, doch waaraan in de eerste plaats de beteeke- nis moet worden toegemeten, dat den Engelschen bloedige verliezen en moei lijk goed te maken verliezen aan tanks, artillerie en ander materiaal zijn toe gebracht. BOMMEN OP TOBROEK Stuka's bestaaken Britsche stellingen „Uw opdracht is ,om de in dit gebied geconcentreerde vijandelijke troepen en gemotoriseerde eenheden met bommen aan te vallen. De Britsche strijdkrachten mogen in geen geval tot rust komen. Als U ruim drie kwartier boven hen blijft, hebben zij een slapeloozen nacht, want vanaf zonsondergang zijn andere afdee- lingen aan het werk geweest". Als wij in het toestel stappen, is het een uur na middernacht. De maan staat reeds diep boven den horizon, fnaar het is nog helder, zoodat de kust en eenigen tijd later de britsche auto's en pantseraf- deelingen duidelijk te onderscheiden zijn. Om beter te kunnen zien, heb ik het kleine venster geopend, hoewel devlieg- wind erg Onaangenaam is. Eenige malen vliegt de commandant in een cirkel, tot hij een gnustig doel ontdekt heeft. „Duikvlucht!" en reeds stort de ma chine zich in de diepte, even voelt men zich zoo licht als een veertje om dan plotseling met reuzenkracht op zijn zit plaats neergedrukt te worden. Het kost moeite om het machinegeweer omlaag te richten en te vuren. Onder ons vlamt een vurige krater op. De eerste bom is op den straatweg ontploft en sproeit gloeiende splinters in het rond. Wee de soldaten en voertuigen, die zich 'daar bevonden! Zoeklichten vlammen op. Maar de com mandant zoekt rustig een nieuw doel. In het oostelijke deel van het hem aan gewezen gebied laat hij twee bommen op vijandelijke pantserwagens vallen, die eveneens hun doel treffen. Tweemaal gaan \yij op 300 meter hoogte over de vijandelijke linies, terwijl onze lichtspoor- munitie de stellingen aftast. Thans komt het .luchtafweergeschut in actie. Het op vlammende mondingsvuur verlicht voor enkele seconden de omgeving, granaten explodeeren vlak bij het toestel. De com mandant laat de Ju 88 snel wenden en wij slagen erin om uit de gevaarlijke zóne te ontkomen. Op den terugweg waarschuwt de .te legrafist „Vijandelijke machine achter ons! Tegen het maanlicht is het toestel duidelijk waar te nemen. Zouden wij nog op het laatste oogenblik een gevecht met een jager moeten leveren? De com mandant tracht door duizelingwekkende bochten'den achtervolger van zich af te schudden, maar de telegrafist ipeldt: „Vijandelijke machine laat niet los, komt dichterbij". Plotseling trekt de comman dant het toestel steil omhoog, om even later tot een duikvlucht over te gaan, vliegt dan steile bochten naar links en naar rechts. Voor de bemanning zijn het spannende minuten, tot de telegrafist meldt: „Vijandelijke machine niet meer te zien". Onbeschadigd keeren wij op onze basis terug. Pétain tot het Fransche volk Beroep op discipline en offervaardigheid Ter Igielegenheid van het feit, dat hij twee jaar igjeleden de regeeringsbevoegd- heid heeft overgenomen, heeft maar schalk Pétain een boodschap tot het Fransche volk gericht. Daarin herinnert de maarschalk aller eerst aan zijn vermaning van 17 Juni 1940, welke hij nadien verscheidene ma len heeft herhaald, dat de weg van het herstel van Frankrijk lanig; en moeilijk zal zijn. Ook thans kan hij' geen andenel taal spreken. Aan de hand van het ver-i loop der afjgleloopen twee jaren is ge1- bleken, - zoo verklaarde de maarschalk', dat mijn destij'ds genomen besluit, de regeering over te nemen en de vijan delijkheden te staken, juist en onafwijs baar was. Stellig is de regeering voor fouten niet gespaard gebleven. Ik heb begrip voor het ongeduld in alle krinr Igien der bevolking. De terugkeer naar de oude methoden kan Frankrijk even wel niet redden. Helaas, niet alle Fran1- schen zijn tegen de geweldige taak opi- |ge\yassen geweest Derhalve doe ik een nieuw beroep op uw discipline en offer vaardigheid. Ik verlies de hoop niet en ben er van overtuigd, dat Frankrijk Zal herstellen en zijn wedergeboorte zal bte- leven. Een dezer dagen is het eerste journalistenkamp Van dit jaar op kasteel ,/De Can' nenburgh" te Vaassen geopend. Verschillende autoriteiten woonden de eerste twee dagen van dit kamp bfj. Prof. dr. T. Qoedewagensecretarie generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, tracht een karper in de slotgracht te verschalkenPolygoon-Zeylemaker-Pax-Holland'S Tot bevordering van een billffke verdeeling der beschikbare groenten, is de controle op het verhandelen en vervoeren van dit onontbetrlfjke levensmiddel uitermate verscherpt. Met medewerking van de politie verrichten de ambtenaren aan de grens der groote steden hun arbeid. Pax bolland-de Haan-s HET VERDRAG TUSSCHEN LONDEN EN MOSKOU Dit jaar geen tweede front Voor het verdrag tusschen Moskou en Londen en het accoord tusschen Moskou en Washington heeft men te Berlijn in feite alleen in zooverre belangstelling, dat men de kwestie aan overwegingen onderwerpt hoe de dn de laatste dagen meermalen herhaalde aankondigingen over een nog in idït jaar te vormen tweedë front ,op het continent moeten worden beschouwd; iof deze moeten wor den gezien als grootspraak of dat hier achter ernstige bedoelingen moeten wor den gezocht Als voorheen verklaart men het te Ber lijn volkomen onuitvoerbaar in dit jaar ergens op het Euiropeesche vasteland: een tweede front op te richten, d.w.z. een armee met alle daarbij behoorende materiaal ergens in Europa aan land te zetten en van daaruit een oorlog tegen Duitschland te beginnen, een oorlog dus, die zich niet alleen uit in nachtelijke vliegeraanvallen op Duitsche steden. Ook de dn iden laatsten tijd vrijwel iedere week uiit Londen en Washington komende nieuwe berichten van Amerikaansche troepentransporten, hebben niets aan de zekerheid van opvatting gewijzigd, zoo- als die ten aanzien hiervan bij alle Duit sche instanties bestaat. Reeds het transportprobleem maakt naar ide meaning te Berlijn een landing op groote schaal onmogelijk. Men neemt aan, dat ook de Britsche militaire in stanties den waren stand van zaken pre cies zullen kennen. Dat men in weer wil daarvan toch met zulk een beslist heid' een tweede front nog voor idit jaar aankondigt, kan men hier niet anders qualificeeren dan1 als grootspraak of als een concessie aan de eischen van Mos kou. Men houdt er hier wél rekening mede, dat het Britsche luchtwapen wel licht versterkt met Amerikaansche eska ders pogingen zal wagen na de bombar dementen op Rostock, Lubeck, Keulen enz., andere Duitsche steden des nachts te bombardeeren. Dit is echter geemsr zins identiek met de vorming van een tweede front. Oe Gaullisten worden als krijgsgevangenen behandeld Over de behandeling van de in de af- geloopen week bij Bir Hacheim gevan gen genomen soldaten van de Gaulle bestond tot dusverre eenige onzekerheid. Het betreft hier de kwestie of deze troepen als regulaire troepen 'dan wel als franctireurs moesten worden be schouwd. In het wapenstilstandsverdrag van Compiègne heeft Frankrijk zijn on derdanen verboden verder aan den oor log deel te nemen. Volgens de Tetter van deze bepaling bestond er dus, naar de opvatting te Berlijn, aan Duitsche zijde een formeel recht Gaullisten niet gis Franschen, doch als vrijseharen te be schouwen en dienovereenkomstig te be handelen. Van begin af aan was men zich bij het Duitsche opperbevel er echter van bewust, dat deze aangelegenheid niet naar juridisch, doch naar politiek en moreel gezichtspunt moest worden be- Wanneer verduisteren? Heden (Yrjjdag): zon onder 22.05. Morgen (Zaterdag) zon op 5.17; zon onder 22.05. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 12.00, onder 1.10 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli handeld. Hierbij speelde het dreigement van generaal de Gaulle, dat, indien Duitschland de gevangen Gaullisten als vrijseharen zou behandelen, de behande ling van de door hem gevangen genomen Duitsche soldaten overeenkomstig zou zijn, natuurlijk geen jol. Dit daarom reeds niet, omdat zich in handen van de Gaulle bijna geen Duitsche soldaten bevinden. iDe Duitsche politieke en militaire in stanties hebben nu bepaald, dat de ge vangen genomen soldaten van de Gaulle eveneens als krijgsgevangenen zullen wor den behandeld, waarbij men echter in zooverre een verschil maakt tusschen Britten en z.g. vrije Franschen, dat men de laatsten in afzonderlijke kampen on derbrengt. Zaterdag nieuwe bon voor minder aardappelen 250 gram gort extra Het rijksbureau voor ide voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat in afwijking van den gebruikelijken gang van zaken, Vrijdag a.s. geen aardappelbon voor de nieuwe wekelijksche distributie periode zal worden aangewezen. Deze bonaanwijzing zal Zaterdag volgen. In verband met den overgangstijd van de aardappelen van iden ouden oogst naar die van den nieuwen oogst de rooitijd van vroege aardappelen is juist aangebroken zullen op deze bonnen belangrijk minder aardappelen beschik baar worden gesteld dan den laatsten tijd het geval was. De mogelijkheid be staat, idat de beschikbaar te stellen hoe- Veelheid! 1 kilogram zal kunnen bedragen Zeer waarschijnlijk zal echter nog een tweede bonaanwijzing voor aardappelen in de tweede helft van de volgende week volgen. De aardappelbon, die a.s. Zater dag wordt aangewezen, zal de geheele volgende week geldig zijn. Ter compensatie van de kortstondige verlaging van het aardappelrantsoen, wordt Vrijdag reeds een bon aangewe zen, die recht geeft op het koopen van 250 gram gort of gortmout. Zondagartsendienst Zierikzee ZONDAG 21 JUNI: i Dr. v. d. Graaf en Dr. Verspycfc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1