GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Elk der volgende bonnen Kesohlkbi per persoon Geeft recht op het koopen van;^ t/m. Jaar J»»r 11 t/m. 20 J»r Vol was senen Ken- beid 14 Juni t/m. 20 Juni 1942 in tijdvak van één week 31 A brood 31 B brood 4 rants. 7, rantsoen J brood oi gebak 5 18 22 18 rants. 31 beschuit 1 rantsoen beschuit, brood, gebak 4 - rants 31 A vleesoh 3t B vleesoh 1 rantsoen j l/4 rantsoen J vleesoh of vl.waren i1/. 2 V. 27. 27, rants 31 A aardapp. i'/i kg aardappelen i'u 2 V. 3% 27a kf 31 B aardapp. Vi kg aardappelen V, V. V. V. kg 36, 37 tabak 1 rantsoen tebak 2 rants 08 oigaretten 1 rantsoen oigaretten - 1 rants. 14 Jani t/m. 11 Juli 1942 in tijdrnk v.n ri.r weken 327 algemeen ,1 1 kg suiker 1 1 1 1 kf 328 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram 329 algemeen 500 gram jam 500 500 500 500 gram 31J t/m 320 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rant». 4-25, 4 26 reserve 250 gram rijst 500 - - - graa 330 algemeen 250 gram peulvruohten 250 250 250 250 gram 331 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 332 algemeen 100 gram vermioelii of maizena 100 100 100 100 gram 322 t/m 326 algemeeD 100-gram kaas 500 500 500 500 gram 31 A t/m 34 melk 31/, liter melk 23 14 liter 31 B t/m 34 h meik 18/i liter melk 7 liter 31 Versnap. 100 gram ohooolade 100 100 100 too gram 32 en 34 Veren »p. 100 gram suikerwerk 100 100 100 100 gram 33 Versnap. 100 gram ohoo. of suikerwerk 100 100 too 100 gram 15 Jani t/m 24 Jani 1942 in tijdv.k van 10 dagen 31 boter 31 vet I V, rants. Va rants. boter boter, margarine, vet V. 1 1 rants Bijzondere rantsoenen 14 Juni t/m 11 Jnli 1942 in tijdrnkren vier weken 333, 334 algemeen 250 gram peulvruohten 500 500 5< )0 500 gran. „een menschenleeftijd" mee zal gaan. Slechts het loopvlak zal eerder versleten zijn, maar daar de loopvlakken verwis selbaar zijn, kan men dat door een nieuw vervangen. Deze band, 'die gezien de constructie niet lek kan worden en die daanom Antilekband is gedoopt, kan op elke velg worden gemonteerd. De prijs is nog niét vastgesteld. Hij szal hooger zijn dan die van den rubber- lj--nd, maar waarschijnlijk toch binnen ieder*. bereik liggen. Over het aantal banden, geproduceerd zal worden, is no» niets 'burendj daar dit afhankelijk is van materiaaltowyijzing. Van-zeer groot belw is ook vooirts, dat de rlijksbureaux in Principe reeds hun medewerking hebben toe^egd. Een kleine constructiefout, dié »ogaan deze vinding kleefde, is ongeveer «e.n maand geleden veranderd, toen die na honderden kilometers proefrijden bleek. Voorloopig is het de bedoeling om de fabricage over verschillende speciale fa brieken, die ieder een onderdeel vervaar digen, te verdeelen. Groote metaalwaren- fabrieken en andere bedrijven zullen hier voor worden ingeschakeld. De onderhan delingen hiervoor zijn reeds in een ver gevorderd stadium gekomen en verschil lende fabrikanten hebben 'reeds hun vol ledige medewerking toegezegd. In de toe komst zal men zich ook gaan bezig houden met het vervaardigen van auto- en motorbanden. Be synthetische ruhter De Amerikaansche minister van binnen- lsndsche zaken, Jesse Jones, die tevens als rubber-dictator fungeert, heeft, als reeds kort vermeld, onlangs de vooruit zichten der productie van synthetische rubber als gunstig gekenmerkt: 40.000 ton in 1942, 400.000 ton in 1943, 700.000 in 1944 enz. Hij is er echter niet in geslaagd om de openbare meening gerust te stellen. Der halve is in den Senaat een enquête-com missie gevormd, die het rubberprobleem thans nader onderzoekt. O.a. verscheen voor deze commissie de vice-president der Shell Company, Daniel Pyzel, die verklaarde, dat zijn maatschappij welis waar 14 millioen dollar heeft ontvangen voor den bouw van een fabriek, maar dat de plannen nog niet gereed zijn en de fabricatie van synthetische rubber fei telijk nog een aangelegenheid der labo ratoria is. De principieel* vraag of men synthe tische rubber zal gaan winnen uit olie of uit alcohol is zelfs niet opgelost. De landbouwers, die grooten invloed hebben in het congres, zijn voor alcohol, omdat zij hun onverkoopbare voorraden graan op dezer wijze hopen te plaatsen. De oliemagnaten stellen op hun beurt alles in het werk om geld te verdienen aan de synthetische rubber. Volgens particuliere ramingen zijn de voorraden ruwe rubber in de Ver. Staten onder 600.000 ton gedaald. Onder be schermheerschap van President Roosevelt wordt thans een inzameling gehouden van oude rubber, die eveneens naar men hoopt, 600.000 ton zal opleveren. De be hoeften van het leger bedragen voor dit jaar 200.000 ton en het volgend jaar 500.000. Daarbij komen dan nog jaar lijks (200.000 ton, die noodzakelijk zijn voor de leveranties aan Engeland en de Sowjet-Unie alsmede 125.000 ton voor de fabricage van autobanden. In totaal hebben de Ver. Staten alleen reeds voor zuivere bewapeningsdoeleiden in de ko mende drie jaren ten minste 2.5 mill, ton *ubber noiodig. LUCHTVAART Een'piloot springt Van den ochtend tot den avond heerscht op het vliegveld ann de Ka- naalkust groote bedrijvigheid. De man nen van het bodempersoneel hebben de handen vol met de machines, die steeds klaar" moeten zijn om op te stijgen. Nauwelijks zijn deze van pen aanval terug of de tankwagen rijdt aan iom brandstof bij te vullen, munitie wordt aangevoerd en mechanicians verrichten de noodzakelijke herstellingen. Ook de piloten hebben een zwaren dienst. De oudere vliegers, die reeds vele malen met den vijand gevochten hebben, staan hun jonge kameraden met raad en daad terzijde. M Is" ff 1 III I Plotseling kraakt de luidspreker. Alarm! Terstond worden de machines uit hun schuilplaatsen gerold, valschermen en vlieghelmen omgegespt. Terwijl de mo toren even warm loopen, klimmen de piloten op hun plaatsen en reeds ver heffen de snelle F.W. ,190's zich in de lucht. Vijandelijke jagers naderen en weldra cirkelen vriend en vijand in pijl snelle vaart om elkander heen. Plotse ling duikt een Engelsche machine als een havik omlaag, een rookwolkje aan zijn staart. Boven de machine wordt een wit valscherm zichtbaar. De piloot is er uit gesprongen. Even later explo deert zijn toestel met een donderenden slag in de duinen, terwijl een dikke rookzuil opstijgt. Met een auto razen wij naar het lang zaam dalende valscherm, waaraan de piloot duidelijk zichtbaar hangt. Dwars over de weilanden hobbelend, bereikt de auto de plaats, waar de Engelschè pi loot neerkomt. Na zich van zijn val scherm bevrijd te hebben, zakt hij in elkaar. Uit zijn rechterlaars'sijpelt bloed. Eerst brengen wij hem naar het hospi taal, waar de dokter een granaatsplinter uit zijn voet haalt. Tijdens de behandeling klemt de nog jonge man zijn tanden op elkaar en lacht dankbaar, als de pijnlijke operatie ten einde is. Een kopje koffié wordt gulzig opgedronken. Bij de ondervraging, blijkt hij .een 20-jarige Ca- nadees.chë student, .to zijn, die na een korte opleiding in. Canada naar Engeland gezonden werd om daar verder geschoold te worden. Na enkele vluchten over het Kanaal heeft het noodlot hem thans ach terhaald., 1 i Aanmelding niet-commer- cleele bibliotheken Ten einde de onlangs door het depar tement van opvoeding, wetensphap en kuituurbescherming ingestelde commissie tot organisatie van het geheele boekerij- wezen m staat te stellen een overzicht te krijgen van alle,, niet met commer- cieele doeleinden gedreven, bibliotheken die, hetzij kosteloos, hetzij tegen betaling van contributie; leesgeld, e.d., boeken, het zij aan met-leden, uitleenen, zijn de be heerders dier bibliotheken verplicht vóór 1 Juli aan den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming, Oostduin- laan 2, te 's-Gravenhage, opgave te doen van naam en adres- Van hun bibliotheek en van naam en-adres van den beheerder. Hun zal daarop een vragenlijst ter in vulling worden toegezonden. Niet verplicht tot het doen van deze opgave zijn de beheerders van de open bare leeszalen en bibliotheken en van de bibliotheken der Maatschappij tot nut van 't algemeen, wier namen en adressen aan genoemde commissie bekend zijn, als mede de beheerders van de zuiver we tenschappelijke bibliotheken. De textielprijzen geregeld L Nadat v<5br yerschillende takken van de textielindustrie calculatie-schema's wa ren opgesteld, waarin volledige richtlij nen voor het berekenen van de prijzen werden gegèven, is thans een tweetal be schikkingen van kracht geworden, waar door ook de prijsbepaling vnpcr den tex tielhandel is geregeld. De prijzen zoowel van in het binnen land vervaardigde goederen als van in gevoerde artikelen en de marges voor alle geledingen van den handel zijn hier door vastgelegd. In gévallen, dat de fa brikant rechtstreeks aan den detailhan del of aan particulieren leVert, is bij het treffen van deze maatregelen eveneens voorzien, terwijl voor ieder artikel af zonderlijk een maximum winstmarge- is bepaald. Bij het vaststellen der marges is van de gedachte uitgegaan, dat de winst o{pi artikelen, die voor normale en eenvoudige kleeding en dekking noo- dig zijn, zoo laag mogelijk moet worden gehouden waarbij de bestaansbelangen va,n den handel niet uit jiet oog zijn verloren. I De controle op de prijzen is doojr een ander veel eenvoudiger geworden, i In aansluiting op deze beschikking! heeft de gemachtigde voor de prijzen thans voorschriften gegeven betreffende een administratieplieht voor textielhani- delaren en textielfabrikanten. I Deze voorschriften worden voor' han delaren 30 dagen en voor fabrikanten 1 dag na afkondiging in de Staatseou- rant van kracht. Vooir fabrikanten is I reeds tegelijkertijd een uitvoeringsvoor schrift uitgegeven. VOOR KLEINE TUINEN Koolrapen Evenals late bieten, late roode kool en sommige andere gewassen, worden ook koolrapen voor wintervoorraad geteeld. Men houde er echter wel rekening mee, dat ze het beste groeien in een vrij zware vette en voldoend vochtigen grond. Op gescheurde, oude weilanden voelen ze zich ook wel thuis. In een drogen, schra len bodem worden de koolrapen' "vezelig en stokkerig en «daardoor minder geschikt voor het gebruik. Evenals boerenkool en spruitkool 'lee- nen ze zich uitstekend voor nateelt van tuinboorien, erwten, of andere gewassen, die omstreeks Juli van het veld verdwij1- nen. Om nog in dat tijdstip te wonden geplant, kan men de koolrapen nog in Mei of in den aanvang van Juni op een zaaibed uitzaaien. Desgewenscht kan men ze ook reeds in Juni gaan planten. Ze komen op ;de rij op een onderlingen afstand van 40 centimeter. De rijen be- hooren minstens 40 50 cm. uit elkaar- Om ze spoedig te doenadoorgroeien, wor den de planten bij idroog weer voorloopig nog voldoende met water aangegoten. Ook is het goed om ze dan na hun her- groei nog een nabemesting te geven met gier of salpeterstikstofmest. In plaats van ze uit te planten kunnen koolrapen half Juni ook nog wel te be stemder plaatse worden gezaaid en dan naderhand op 40 cm. uitgedund. Hier voor kan men per m2 wel' met 1 gram zaad volstaan. Omstreeks einde October of begin No vember worden de koolrapen gerooid, van het loof ontdaan en naar een koele, vorstvrije, droge bewaarplaats .overge bracht. Half Juni legüen we de laatste beonen I Wie dit jaar in April prei heeft ger- zaaid, zal onderhand kunnen uitplanten op rijen. Ook kunnen jonge preiplanten bij kweekers en hoveniers worden ge kocht, hetgeen voor particulieren nog altijd het gemakkelijkst is. Blanke, lange prei kunnen we alleen kweeken, wan- neer uitgeplant wordt in behoorlijk diepe geultjes van zeker 20 c.m. diep. Nadatl de 'bladeren en wortels van de jonge preiplantjes wat zijn ingekort, worden ze in de geulen geplaatet op afstanden! van circa 16 c.m. De geultjes worden dan niet direct dicht gèmaqkt, maar blij ven open;, alleen de wortels dienen be dekt te zijn. Naarmate zich de -preisten- g;el ontwikkelt wordt" steeds wat aarde in de geul geschoffeld, totdat deze ge leidelijk vol is. De stengel blijft op die manier volkomen wit Zelfs kunnen we later de prei nog! aanaarden als dit! noodig blijkt! Met het uitplanten van prei kan overigens nog goed worden ■gewacht totdat b.v. de tuinboonen af gedragen hébben. Bij voorkeur planten we prei 'bij reglenachtig weer uit; wan neer de grond vochtig is kunnen de geuleni mmers behoorlijk wijd en diep giemaakt worden. Boonen, met name stamsnij- en stam- princessenboonen, kunnen omstreeks half Juni nog: heel goed worden gelegd, maar de laatste staakboonen dienen vóór half Juni gelegd te zijn; 4 a 5 snijbooneni om elke staak is voldoende. Van prin- cesseboonen kunnen er een paar meer om de staak worden gelegd. Bij 'dit regenachtige, soms koude weer kunnen de boonen zeer dicht aan de oppeit vlakte worden g'elegd; de kans op weg rotten is dan ook kleiner. Zoowel van staakboonen als van stamb'oontjes ;leg-* gen we nu een kleine hoeveelheid-.apart, dicht bij elkaar, opdat we dadelijk jopgte plantjes bij de hand hebben om open plaatsen aan te vullen, want het is dan al te laat jgeworden om bij de staken! nog! opnieuw boonen te leggen. Zoowel bieten (kroten) als Brusselsch lof dienen we tijdijgï uit te dunnen om' een stevig gewas te krijgen. Voor beide gewassen is een onderlinge afstand van 15 -c.m. voldoende, maar bieten kunnen gerust op 20 c.m. worden uitgedund. Ook winterwortelen, die Zoo- juist bo ven den jgrond zijn gekomen, houden we vrij van onkruid en dunnen we uit tot op afstanden van 20 c.m. In de bekende muurbloemen Zijn twee soorten', de dubbele, die in den loop van Juni worden gezaaid en de enkele soorten, idie we bij voorkeur eind Juni of- begin Juli zaaien. Er is keus tus- scheii gele, bruine en roode variëtei ten, meer en minder- donker getint, doch de kweekwijze is gelijk. We zaaien al leen in goed gezeefde, vochtige aarde. Zijn de 'plantjes voldoende ontwikkeld, dan worden ze verspeend en in den, nazomer op een gunstig plekje uitge plant, waar ze met weinig bedekking gemakkelijk zullen kunnen overwinteren. TELEGRAMMEN BOEKEN EN BROCHURES s „DE SCHOUW5'. Het recht van den auteur zal in het kader van de Nederlandsche Kultuur kamer een grootere bescherming genie ten, dan tot dusver het geval was. Dit recht brengt echter niet mede, dat ide auteur met zijn schepping naar willekeur kan handelen. De auteur is verantwoor delijk tegenover de volksgemeenschap. Aldus Jhr. de Ranitz over „Het recht van den scheppende kunstenaar". Prof dr. Jan de Vries heeft in een onderhoud aan Fri'ts Sampimon uiteengezet wat het doel is van het Letterengilde en hoe hij zich zijn taak als leider hiervan ziet. Het doel van het Letterengilde is om de verschillende groepen van menschen, die verbonden zijn aan de productie van het literair geestelijk goed, te verbinden, bijeen te brengen, te organiseeren tot één vakorganisatie. In een artikel van Joh. Perey, dat tot titel draagti„Volksmuziek in haar valsche en ware gedaante", geeft de schrijver eenige gedachten en suggestie, betref fende een hoogst waardevolle uiting van en kunst, welke maar al te zeer in het gedrang is (geraakt. xOver ide edelsmeedkunst van Schoon hoven vertelt J. A. Boagierman in een interessante bijdrage. Kunstzin, vakman schap en zakelijk inzicht doen een tak van goede, vaderlandsche kunstnijverheid voortbestaan, ondanks de wisseling der tijdelijke omstandigheden. Het product is beroemd igeworden over de geheele we reld. ,Dr. F. C. Bursch houdt een pleidooi voor het streekmuseum, waarvan de uit eindelijke waarde niet wordt bepaald door de kostbaarheid zijner schatten, doch door het aantal zijner bezoekers. Naar uit Cairo verluidt, is de glouden sarcophaa'g! van koning Toetanchamonuit het museum naar de Nationale Bank overigiebracht. Deze sarcophaag en an dere waardevolle voorwerpen van het museum zijn bij het uitbreken van den oorlog! in veilige kelders opgeborgen, waar zij onder de hoede der Egyptif-i sche autoriteiten stonden. Waarschijnlijk draagt deze onverwachte verplaatsing -een politiek karakter; de Nationale Bank bevindt zich sedert eenigle jaren in En- iglelsche handen en heeft haar goudvoor raad aan de Bank of England moeten afstaan. HET PROCES TE ANKARA. In het proces te Ankara, tegen de ple gers van den aanslag op den Duitschan ambassadeur von Papen op 24 Februari jl., zijn de voornaamste Sowjetbeklaag- den George Pawlof en Leonid Kornilof op grond van art. 450 vierde alenia van het Turksche Wetboek van Strafrecht, wegens rechtstreeksere deelneming aan een aanslag op het leven van een der den persoon, elk tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De beide Turksche beklaag den Abdoerrahman en Soeleyman wer den elk tot 10 jaar tuchthuisstraf veroor deeld wegens het verleenen van steun aan den pleger van den aanslag. Alle beklaagden hebben het recht in hooger beroep te gaan. Het vonnis zal den be klaagden schriftelijk worden toegezonden TWEE AMERIKAANSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Naar de radiozender Boston Woensdag avond mededeelde zijn in een Amerikaan sche haven de overlevenden aangekomen van twee schepen, die door duikbooten der spilmogendheden tot zinken warén gebracht. Het eene schip voer onder Ame rikaansche vlag, het andere onder die van Honduras. Van' de bemanningen kwa men 41 leden om het leven, 19 werden gered. Van bevoegde zijde verneemt het DNB Bij den ondergang van het grootste Ame rikaansche vliegkampschip Lexington in de zee- en luchtslag in de Koraalzee zijn van de uit 1401 koppen bestaande be manning 679 officieren en manschappen om het leven gekomen. Een deel van de geredde leden der bemanning kon door Japansche oorlogsschepen aan boord worden genomen: 324 man, onder wie 47 officieren. In het Zqidelijk deel van Zuid-Amerika heerscht op het oogenblik een abnormale weersgesteldheid. In Argentinië is het buitengewoon koud. Uit de provincie wordt .pen temperatuur van 18 graden onder nul gemeld. Voor het eerst sedert ruim twintig jaar heeft het in grootte deelen .van de provincie Buenos Aires gesneeuwd. Uit Rioi Grande de Sul ko men berichten over een hevigen orkaan. SPORT Volharding ZDOS I 5—2 Begin dezer week vond de derde ontmoeting van dit seizoen plaats tus- schen Volharding en DOS. Deze is .weer uitgeloopen op een. overwinning van eerstgenoemde club. (Vorige malen heeft zij met £—3 en 4—1 gewonnen). Toen de scheidsrechter beginnen blies, bleek, dat beide partijen volledig waren. Na eenig heen en weer getrap nam DOS spoedig de leiding door de rechtshalf (0—1). Vlak na de middenbal échter maakte de linksbinnen van Volharding gelijk (1—1). Het spel van Volharding is echter te kort en hoewel er nog eenige aanvallen waren, die gevaarlijk waren, nam DOS spoedig het offensief en een voorsprong door een kopbal van de rechtsbuiten (1—2). Met dezen stand werd gedraaide Na de rust maakte de linksbuiten van Volharding na een prachtigen voorzet van de rechtsbuiten, gelijk (2—2). DOS deed eenige verwoede aanvallen, echter zonder succes en spoedig nam Volharding de leiding door een fout van den doel man. waar de midvoor dankbaar gebruik van maakte (3—2). "DOS zette iui alles op alles; geen kans echter, de verdedi ging van Volharding was paraat. Toen kort daarop de linksbuiten van Volhar ding den bal kreeg, rende hij alleen door de verdediging heen en scoordé (4—2). Het spel werd voor de Ooster- landers te vlug en toen de linksbuiten nog eenmaal scoorde (5—2) gaven ze de moed nog wel niet op, maar hun aanval len verslapten toch. Na nog wat heen en weergetrap, floot scheidsrechter van der Veer, die goed leidde, einde, BUST HOEST I—D S S. I In den hedenavond in het sportpark „Bsnnink" te spelen wedstrijd tegen D.S,S. T komt Rust Roest I met het zelfde twaalftal uit als tegen Die Gouwe I, n.l. met de dames M. Bilius, N. M. Brouwer-Steur, B. v. d. Houten, B. Kraak, M. de Looze en M. Schouls-Kouwenberg en met de heeren H. J. Berrevoets, U. E. Berrevoets, J. v. d. Graaf, B. G. Moerir.ond, G. Potappel Azn. en L. A. Schouls. Als ook D.S.S. volledig uitkomt kan een zeer spannende wedstrijd wor den verwacht, daar beide ploegen wel alles op alles zullen zetten om de beide puntjes binnen te halen. Wie deze wed strijd wint, heeft n.l. groote kans op het kampioenschap van de le klasse in afdeeling B. Eindigt hij in een gelijk spel, dan heeft ook Vitesse nog kans. Bij gunstig weer mag dan ook wel op groote publieke belangstelling gerekend worden. De Stand van de le klasse (afdeeling! B) luidt tot op heden: gesp. gow. gel. verl. pnt. v. t. DSS I 5 3 117 11-6 Rust Roest 15 3 117 11—8 Vitesse I 6 2 2 2 6 10—11' Die Gouwe 1 6 0,2 4 2 10—17 18 Juni. Afdeeling B. 3e klasse B. Vitesse III—Vitesse IV 7—1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3