ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 18 JUNI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DUITSCHE EN RUMEENSCHE SUCCESSEN BIJ DEN STRIJD OM SEBASTOPOL ABONNEMENTt Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elders rJ 1.90 por kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 16 bent. Losse nummers 16 cent. Verschijnt lederen Uitgave: N.V7 Zierikzeesohe Nieuwsbode,"JZierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro uo. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No 14962 ADVERTENTIES AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentie» 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 HET EUROPEESCH BEVOLKINGSVRAAGSTUK Land- en volksverhuizingen Ons volk staat voor een geheel nieuwe ontwikkeling. Eensdeels is er een lang zaam gegroeide overbevolking, anderdeels een icidenteele, zeer ernstige overbevol king als gevolg van de plotselinge gewij zigde omstandigheden. Wat dit laatste betreft is ons land voor de tweede maal in deze eeuw afgesneden van den toe voer van levensmiddelen en grondstoffen, waarop zijn geheele economische struc tuur is gebouwd. Hierdoior is bewezen dat een zoo dichte bevolking te kwets baar «wordt en wij geen risico mogen looptn een derde maal afgesloten te worden en dan met een nog grootere be volkingsdichtheid!: Voorts is het verlies van onze ,over- zeesche gebiedsdeelen, hoezeer wij ook mogen hopen, dat na den oorlog nog overzeesche perspectieven voor onzen handel, scheèpvaart en kolonisatie zullen bestaan een ramp voor qen belangrijk deel der bedrijvigheid in onze steden, in onzen handel, scheepvaart en industrie! Wij mogen met het oog op al deze feiten geen afwachtende houding aanne men, want, ook al zou er veel terecht komen van wat nu hopeloos schijnt, dan nog blijven er vele redenen over, om ons bevolkingsprobleem onder de oogen te zien en op te lossen. Deze oplossing is mogelijk door de .vergrooting van Europa in Oostelijke richting. Ons volk komt, méér dan welk ander volk, in aan merking om de geschoolde kansen in het Oosten aan-te grijpen in de eerste plaats, omdat wij, zooals reeds is betoogd, prac- tisch overbevolkt zijn, in de tweede plaats ornaat ditminmd|iu|öiefi! mate het geval is en in de derde plaats, omdat ons volk bewezen heeft te kunnen koleniseeren. Dit heeft het in de geschie denis bij herhaling getoond. Het individueele verhuizen, thans regel, zulks in tegenstelling tot de vorige eeuw, komt niet meer in aanmerking. Èr zal in georganiseerd verband moeten worden gehandeld, maar in hooge mate wensche- lijk is, dat onze in aanmerking komende volksgenooten individueel worden over tuigd. De flinksten en de besten dienen hierbij voor te gaan en zoowel door hun houding hier als door hun daden in het Oosten moeten zij het voorbeeld geven. Jn het Oosten moet men weer ontdekken, dat de Nederlander nog altijd tot de pioniers van Europa behooren, zooals het geval was met de pioniers die in de middeleeuwen reeds naar het Oosten en in de 16e, 17e, 18e en 19e eeuw naai' de koloniën, naar Zuid-Afrika •en naar de Nieuwe Wereld trokken en daarbij onze vlag hoog hielden en bij de andere volken groot respekt vopr ons land afdwongen. Wel is er een groot verschil tusschen de oprichting van de Oost-Indische Com pagnie in 1602, toen het hoofdzakelijk om -materieel gewin ging, en de op richting in 1942 van de Ned. Oost-Com pagnie, die het in de eerste plaats te doen is ,om de toekomst van ons volk, om een mogelijkheid te scheppen voor een belangrijk deel van ons volk, dat binnen onze grenzen anders tot een steriel leven gedwongen zou zijn en dat nu groote kansen voor een vruchtbare gezinsvorming krijgt. Het is echter duidelijk, schrijft het Hbl.. dat de thans geboden kans, om in georganiseerd verband naar het Oos ten te gaan, Verloren zou gaan, indien deze niet spoedig, doelbewust en krach tig, werd aangegrepen. Het Oosten moet tot een Germaansch bolwerk tegen de Aziaten worden opgebouwd. Indien de Nederlanders daar niet spoedig in groot verband meedoen, dan zal de voor ons gereserveerde plaats daar door anderen worden ingenomen. En dan komt een dergelijke „kans" niet meer terug. Emigratie naar oveTzeesche landen zal voor individueele gevallen misschien nqg wel weer eens mogelijk worden, hoewel het „kapitaal" daarbij wellicht nog een belangrijke rol zou spelen, maar zij, die op die manier verdwijnen, zijn voor Europa verloren. Indien de reputatie van de flinkheid en ondernemingsdurf nog op werkelijk heid berust, en indien zij, die zoo spre ken, niet werkeloos en kinderloos door MISLUKTE BRITSCHE UITVALSPOGINGEN BIJ ACROMA Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend:. De aanvallen van Duitsche en Rumeen- sche troepen op de vesting! Sebastopol hebben, ondanks verbitterden tegjenstand1 en groote terreinmoeilijkheden, verder terrein gewonnen. De bressen in het vij andelijk verdedigingsstelsel' werden aan zienlijk uitgebreid en van hieruit werd een diepe wig in de verdedigingslinie gedreven. Krachtig verdedigde heuvel- stelüngen en forten werden op béide a anvalsvleugels, na zware gevechten, ver overd. In de ochtenduren van vandaag! werd het belangrijke fort Siberië .stor menderhand veroverd. De luchtmacht steunde den strijd der infanterie op krachtje wijze. In den oentralen sector van het Oostelijk front werden uiteen geslagen vijandelijke groepen en het ach- terwaartsche gebied van het front ver nietigd. Vijandelijke aanvallen ten Zui den van het Ilmenmeer mislukten. Aan het Wolchow-front trachtte de vijand opnieuw met sterke strijdkrachten de door Duitsche troepen sedert weken in het moeras- en boschachtige' terrein taai verdedigde grendelstellingen te- doorbre ken. Alle aanvallen bleven zonder succes. De ring om de vijandelijke strijdkrachten die ten Noorden van de grendelstellin gen ingesloten zijn, werd nauwer aan gehaald. Geveehts- 'en slagvliegtuigen brachten ten Zuidoosten van het Ilmen meer en aan het Wolchqw--front den vij and aanzienlijke verliezen toe. .1 ms- zee werd 'in de haven v,an Jotkonga een vijandelijk koopvaardijschip van 3000 ton door bommen tot zinken' gebracht In Noord-Afrika mislukten uiitvalispor gingen van den ten Westen van Acroma ingesloten Britsdhe -troepen'. Tot dusver werden bij de gevechten idier laatste dagen om de Ain el Gazala-stelling meer dan 6000 man krijgsgevangen gemaakt. Bovendien werden buit gemaakt of ver nietigd 224 pantserwagens, 35 stukken ge schut en meer dan 500 vrachtauto's. In het gebied van El Aden werden vijande lijke stellingen, ondanks hardnekkige verdediging, veroverd. In luchtgevechten verloren de Britten 21 vliegtuigen. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine in samenwerking met Italiaansche lucht- en zeestrijidkrachten de Britsche' vloot en de vijandelijke ravitail- leeringsscheepvaart in de Middellandsche Zee zware slagen toegebracht. In de periode van 13—15 Juni werden van krachtig beschermde Britsche kon vooien door de Duitsche lucht- en zee- strijdkrachten 4 kruisers, een torpedo jager, 2 to ewaidngs vaar tuigen' en 6 koop vaardijschepen, met een gezamelijkem in houd van 56000 brt.. tot zinken gebracht. Bovendien werden een torpedojager en 8 koopvaardijschepen in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, idiat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Nog 6 oorlogsschepen en 6 koopvaardijschepen kregen bom- of torpedoteeffers. In lucht gevechten met ide ter bescherming van het konvooi opgestegen jachtvliegtuigen, werden door de Duitsche luchtmacht 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten'. Tien Duitsche vliegtuigen giimgen verloren Aan deze successen hadden de onder het opperbevel van generaal-velidmaar- schalk Kesselring en onder bevel van de generaals 'der vliegers Lörzer en en iden luitenant-generaal Hoffmann von Boldan staande vliegtuigformaties een bijzonder aandeel Het succes is mede door ide duikboot onder bevel een wfandelijkeu kruiser tot zinken heeft gebracht. Voor» de Engelsche Zuidkust beschadig de ide luchtmacht bij dag- en nacjhtaan» vallen idrie koopvaardijschepen van' mid delbare grootte. Bij Brighton èn Portland werden voor den oorlog belangrijke in stallaties zwaar getroffen. De Britsche luchtmacht ondernam in den af geloop en nacht storingsaanvallen op West-Duitscne gebieden. Nachtjagers en luchtdoelartil lerie schoten 9 der aanvallende, bommen werpers neer. het leven willen gaan en indien scherp en duidelijk wordt ingezien, dat voor een deel onzer bevolking binnen onze grenzen geen kansen meer aanwezig zijn, dan kap men nu toornen te begrijpen, waarom het gaat door energiek mede tb werken aan het slagen van den opzet van de Nederlandsche Oost-Compagnie. Tenslotte bedenke men toch vooral, dat voor een belangrijk deel onzer met IOiOOO zielen per jaar groeiende bevol king er ook vóór 1940 binnen de lands grenzen geen kansen meer aanwezig wa ren. De moeilijkheid der beroepskeuze, de vraag van de jonge menschen^waar heen?", de jacht naar een bestemming, de vrees voor de toekomst, zij waren gelijkelijk groot voor de zonen van ar beiders, boeren en kleine zelfstandigen! Het laat zich niet aanzien, dat na de tragische gebeurtenissen in het weste lijke deel der Stille Zuidzee de moei lijkheden binnen onze grenzen kleiner zullen zijn geworden, integendeel! Doch aan den anderen kant zij geconstateerd, dat deze oorlog, deze wereldrevolutie, vo,or ons .volk de mogelijkheid opent, om de eerste, stevige stappen te doen op den weg naar een oplossing1, n.l. die, welke de Nederlandsche Oost-Compagnie zal gaan organiseeren. Itallaansch weermachtsbericht £1 Aden en Acroma door de Britten verlaten Ih zijn weermachtsbericht 749 maakt het Italiaansche opperbevel bekend: De operaties der troepen van de as in de Marmarische woestijn woerden met succes voortgezet. In de zone van Acro ma en El Aden werden na hevige ge vechten de versterkte stellingen, die hardnekkig werden verdedigd, door den vijand verlaten. De buit gemaakt tijdens dezen strijd, welk geleid heeft tot de verovering van Ain el Gazala bedraagt tot dusver 224 pantserwagens, 85 kanon-" nen en eenige honderden motorvoertui gen, idie werden buit gemaakt of ver nietigd. Het aantal gevangenen, die reeds -de mtemeeringskampen zijn binnenge stroomd, bedraagt jmeer dam 6000. De luchtmacht bombardeerde Ide haven van Tobroek en haalde 3 Curtiss-machin.es omlaag. Formaties vliegtuigen vielen over dag en des nachts de militaire installaties van Halfar ien Mieaba aan, waarbij de gestelde doelen werden getroffen. Een van onze vliegtuigen is niet terugge keerd. Duitsche vliegtuigen haalden in ide wateren van het eiland Linosa een Britsch vliegtuig omlaag, waarvan de be manning werd gevangen genomen. In de straat van Sicilië, waar zich de roemvolle zeeslag afspeelde, die eindigde met den slag van Pantellaria, werden eenige honderden officieren en manschap pen opgevisoht, foebehoorende tot de oorlogsbodems en koopvaardijschepen, welke in brand geschoten of tot zinken gebracht zijn. Een honderdtal van deze opvarenden is min of meer ernstig ge wond. Eenvijandelijk konvooi komend van Alexandrite, toestaande uit ongeveer 50 eenheden, Idat Teeds was aangevallen door de Duitsche en Italiaansche lucht- (mucht, toen dit op weg was naar Malta en dat de tegenwoordigheid van een sterk Italiaansch eskader opmerkte dat dit konvooi tegtemoet ging, wendde den js teven en zag er van af de haven van; toestemming1 te bereiken. Toen het kon vooi haastig naar zijn punt van uitgang terugkeerde, werd het opnieuw aange vallen door de luchtmacht, die het we derom zware slagten toebracht. De to tale verliezen door het konvooi geleden, kunnen aldus worden samengevat: door de Duitsche luchtmacht 4 kruisers en een torpedojagier en talrijke koopvaardij schepen tot zinken gtebracht; verschei dene andere vaartuigten getroffen en be schadigd en bovendien een kruiser tot zinken gebracht door een Duitsche duik boot. Door de Italiaansche lUchtmachf een torpedojager tot zinken gebracht, 5 kruisers en 4 schepen ernstig bescha digd- Nog Ie groot verbruik van gas en electricitelt Naar de directeur van het rijkskolen- bureau mededeelt, was het noodzakelijk in Mei 70.967 gevallen wegens het over schrijden van het gasrantsoen tot het geven van boeten en tot het afsnijden van den aanvoer over te gaan. Wegens het overschrijden van het electriciteits- rantsoen was zulks no.odig in 18.322 ge vallen. Nogmaals wordt er op gewezen, dat in dien in het algemeen onvoldoende re kening wordt gehouden met de noodzake lijkheid, zuinig te zijn met gas en elec- triciteit, de overheid genoodzaakt zal zijn scherpe maatregelen te treffen. De Ruyter Tentoonstelling Tocht naar Chattam 19 Juni 1667 19 Juni 1912 Door den Secretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichtingen Kunsten zal op 19 Juni a.s., in het Rijks museum te Amsterdam op plechtige wijze een De RuytertentoonsteUing worden ge opend. De opening op'dezen datum is geen toeval, maar houdt verband met de her denking van een bijzondere gebeurtenis, idie een hoogtepunt beteekent, niet alleen in de schitterende loopbaan van De Ruy ter als bevelhebber van onze vloot, maar tevens voor ide geschiedenis van Neder land als zeevarend volk en als groote mogendheid. Immers het is op 19 Juni a.s. precies 275 jaar geleden, dat ide Nederlamdsehe vloot onder leiding ,van haar gr ooien admiraal den' beroemden tocht' naaf Chatham heeft ondernomen en deze^Jn Van deze gebeurtenis is het, dat een onzer bekende historici terecht opmerkt: „Nooit is de Nederlandsche Staat aan de wereld machtiger verschenen dan in de tocht naar Chatham". Vrije maxima voor Joodsche vermogenswaarden beperkt Van bevoegde zijde wiordt medegedeeld: Door afdeeling 2 van de op 28 Mei 1942 in werking getreden verordening! no. 58/1942 betreffende de behandeling van Joodsche vermogenswaarden zijnde vroegere bepalingen betreffende vrije maxima der verordening no. 148/1941 be treffende de behandeling! van het Jood sche geldelijke vermogen vervallen. In het bijzonder zijn buiten werking 1. De bepalingen jjam artikel 1 der verordening 148/1941 betreffende contan te gelden en qheques, volgêns welke voor de bij het in werking treden der verordening aanwezige waarden een vrij maximum bestond van f 100(1 of van 10 pet. van het voor het belastingjaar, 1940/1941 vastgestelde inkomen (lid 1, onder 1, tweede volzin), terwijl daarna ontvangen waarden slechts moesten wor gden gestort, voor zooveel zij te zamen met de op het tijdstip van ontvangst be reids voorhanden waarden een totaalbe drag van f 1000 per kalendermaand niet te boven gingen (lid 2, tweede zinsnede) 2. De bepalingen van artikel 4, volgens welke de verplichting tot inlevering niet geldt voor zoodanige personen? wier zui ver vermogen f1000 en wier belastbaar inkomen in het vorige jaar bovendieq. niet iheer daii f3000 bedroegen. Overeenkomstig artikel 8, tweede lid, der nieuwe verordening no. 58/1942 moe ten dé op grond der voorgaande bepa lingen tot dusverre niet behandelde ver mogenswaarden onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942. bij de bankiersfirma Upp- mann, Rosenthal en Co. worden ingele verd. I In de plaats van de opgeheven vrije maxima wordt bij artikel 9 dei' ver ordening no. 58/1942 (voor den verbe terden tekst zie Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied, afle vering 14, van 13 Juni 1942) een nieuw vrij Maximum van f250 gesteld, hetwelk 'geldt voor tot een gezin behoorende personen. Het niet in acht nemen van deze nieuwe bepalingen betreffende vrije maxi ma wordt op grond van artikel 19 der verordening no. 58/1942 gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaar en met boete van onbeperkte hoogte of met een dezer straffen. Bovendien kun nen in overeenstemming met de artike len 20 en 23 de waarden, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, wor den verbeurd verklaard. Voor de berech- Wanneer verduisteren? HedenJDonderdag)zon onder 22.06. Morgen (Vrijdag) zon op 6.17; zon onder 22.05. Tusschen zonsondergang "en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 10.52, onder 0.43 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli ting van deze strafbare handelingen zijn op grond van artikel 22 de Duitsche ge rechten in Nederland bevoegd. Legioensoldaten Nederlandsche mannen grepen naar de wapenen, toen het bolsjewisme Europa met den ondergang bedreigde. Neder landsche mannen werden legioensoldaten en strijden nu aan het Oostfront, ver van huis en haard, onder de moeilijkste omstandigheden. Deze mannen verdienen onzen dank. Zij hebben er recht op dat wij voor hen doen, wat wij kunnen. Daarom, werd ons verzorgingsfonds op gericht. Daarom* worden nu weer dui zenden kistjes met tabak, boeken, pij pen, sigaren, versnaperingen enz. enz. gereed gemaakt om naar het Oosten te worden gezonden. Daarom vragen wij Hr a gte,J een"Tfihkë~bijdf age, Oop** giroreke ning! 432100 t.n. verzorgingaio^c vp;i_ willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. POST-TELEGRAAF-TELEFOON De post van één jaar In 1941 hebben alle Nederlanders samen 325 millioen brieven aan elkaar geschre ven en doör de post bij elkaar thuis laten bezorgen. Het zou interessant zijn, indien-eens berekend kon worden hoe veel arbeid aan die brieven besteed is, door den zakenman, die ze aan zijn vlug- vingerige typiste dicteerde, door den arbeider, die met zijn stramme vingers lang werk had eer 't velletje postpapier, vol was, door het bakvischje, het dienst meisje, en: door de post, die ze allemaal had te bezorgen. Dit zijn dan nog alleen maar de brie ven. In 1941 werden er bovendien 87 millioen briefkaarten verzonden, voorts bijna 5 Smillioèn expresse-stukken,'en om streeks 435 millioen gedrukte stukken, waaronder de kranten begrepen zijn. Aan monsters werden drie millioen stuks ver werkt. Uit een overzicht, dat PTT over de maand Maart 1942 heeft samengesteld, blijkt, dat 't aantal gefrankeerde torie- ven in het interlocaal verkeer, herleid tot jaar verkeer, is gestegen met 2,42 pet., locaal verkeer met bijna 16 pet., brief kaarten in locaal verkeer met bijna 28 pet. en expresse-zendingen met ruim 36 pet. Gedaald is het aantal gedrukte stuk ken met 18 pet. en de monsters met ruim 29 pet. Opbrengst over April De opbrengsten van het Staatsbtedrijf der PTT over April 1942 luiden: Pos terijen f3.110.775; Telegrafie f91.215; Te lefonie f4.829.334; Postchèque- en Giro dienst f 1.332.204; Technische verzorging omroepzendmiddelen, radiocontrAledienst* radiodistributie, bemoeiingen luisterver- gunningen f803.034; totaal f 10.166.562 of f926.118 meer. dan in 1941. De opbrengst in de maanden Januari en Februari, Maart en April 1942 over trof die van dezelfde maanden in 1941 met f2.965.56. MARKTBERICHTEN Coöperatieve Veiling Zierikeee Veiling van 17 Juni. Asperges Ia f75; id. II a f60; Aard- [beien I f45; id. afwijkend f36; Doperw ten f30; Rabarber (paragon) f7; Sja lotten f8; Postelein f 16Stoofsla f7; peT 100 kg. Bospeeën f12 per 100 bos. Kropsla I f2; Ijdem II f 1.50; per lOOj stuks. Aanvoer tamelijk,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1