NIEUWSBODE WOENSDAG 17 JUNI 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: ln Zierikzee 'f 1.60, elders f 1.90 1797 - 1889 par kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen UitgaveN.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STH JAARGANG No 14961 ADVBRTBNTIB8 Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeeltogen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 ZWARE SLAGEN VOOR DE BRITSCHE SCHEEPVAART Britüche konvooien uiteengeslagen De Duitsche Weermacht maakt Ln een extra-bericht bekend: Op de Middellandsche Zee hebben for maties van het Duitsche luohtwapen en eenheden der Duitsche Marine, in samen werking met ïtaliaansche lucht- en zee- strijdkrachten, de Britsohe vloot en de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart zware slagen toegebracht. Behalve de reeds gemelde ïtaliaansche groote suc cessen tegen het van idien Atlantische^ Oceaan komende convooi, is een van Alexandrië komend en door sterke vloot- strijdkrachten beveiligd Britsch convooi, uiteengeslagen. In den tijd van 13—15 Juni werden hierbij door Duitsche lucht en zeestrijdkrachtèn vier kruisers en tor pedoboot jagers, twee foewakingsvaartui- gen, zes koopvaarders met te samen een inhoud ,van 56000 brt. in den grond ge boord'. Bovendien wierden een torpedo- bootjager en acht koopvaarders door tor pedo's getroffen, in brand geworpen of zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden dat zij verloren zijn. Nog zes oorlogsschepen en zes koop vaarders kregen bom- of torpedotreffersu Van de ter beveiliging van het convooi opgestegen vijandelijke jagers werden er 33 bij luchtgevechten neergeschoten, 10 Duitsche vliegtuigen gingen verloren. De resten van het convooi werden gedwon gen terug te keeren. Het succes is mede behaald door den duikboot van kapitein- luitenant Reschke, die een Brrtschen krui* ser in den grond heeft geboord. DE SLAG IN LYBIË ten gunste der as beslist Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Dinsdag bekend: In het versterkte gebied' voor Se bas- 1 topoi vonden gisteren slechts gevech ten van geringen omvang plaats. De luchtmacht vernietigde in de haven van de Zuidelijke baai een vijandelijken tor pedojager. Het ten Oosten van Chankov veroverde bruggenhoofd aan gene zijde van de Donetz werd naar het Noönden uitgebreid'. Overigens mislukten in den Centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijke front plaatselijke aanval len van den vijand. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen bombardeerden met goede uitwerking een vijandelijk vliegveld bij Moermansk en plaatsten aan de Kandalaksche baai bom treffers op tra jecten van den Moermanskspoorweg. Hierbij verloor de vijand in luchtgevech ten tien vliegtuigen. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op vliegvelden en spoor- weginstallaties in het gebied rondom Moskou. i De slag in de M arm arische w o e s t ij n is in het voordeel van de Duitsche en ïtaliaansche troepen beslist.. Nadat de vijandelijke pantserstrijdkrachr ten bij Akroma waren verslagen en bij d'e achtervolging naar het Noorden de j Via Balbia was overschreden en de kust bereikt werd, zijn de Engelsche en Zuid1- j Afrika ansche troepen in de stelling van j Gazala van hun verbinding met Tobroek afgesneden. In een aanval van het Wes ten uit hebben ïtaliaansche divisies deze stelling doorbroken. In de avonduren van gisteren werden ook ten Zuiden van To broek zwaar versterkte woestijnforten stormerhand veroverd en werd verder naar het Oosten terrein gewonnen. De omvang van de overwinning is nog niet te overzien. In Het Kanaal sloegen lichte zeestrijdkrachten bij de bescher ming van een convooi drie aanvallen van vijandelijke groepen motortorpedo- booten af en brachten door artillerietref fers op korten afstand twee Britsche motortorpedobooten tot zinken. Alle vij andelijke vaartuigen werden, deels door gebruik te maken van handgranaten, zwaar beschadigd. In Zuidwest En geland werden in den af geloop en nacht militaire installaties met bommen be stookt. Enkele Britsche vliegtuigen deden gisteren overdag onder bescherming van wolleen een nutteloozen storingsaanval op Jiet West-Duitscbe grensgebied1. Italiaanseh weermachtsbericht Tweo konvooien vernietigd Het ïtaliaansche Weermachtsbericht van Dinsdag luidt: Na de in het extrab'ericht gemelde suc cesvolle actie in de Marniarische woestijn zetten de ïtaliaansche en Duitsche troepen hun operaties met gfoe- de resultaten voort. De stelling! van Ajim el Gazala werd bereikt en gepasseerd. De luchtmacht van de Asmogendheden, die zonder verzet te ontmoeten het lucht ruim van den veldslag: beheerscht, on dersteunde zonder ophouden de acties te land. Vijandelijke colonnes die op den aftocht waren, werden onder machine- geweervuur genomen en verstrooid. Vele honderden automobielen werden vermeld of onbruikbaar igemaakt. Batterijen wer den tot zwijgen gebracht. Op 14 en 15 Juni verloor de Britsche luchtmacht In totaal 20 vliegtuigen. 5 van onze toe stellen zijn niet teruggekeerd. In den grooten lucht- en zeeslag die gisteren in de Middellandsche Zee beëindigid werd, heeft de Marine met haar strijdkrachten een zeer groot aandeel igëhad. Sedert haar vertrek wer den de 'beide 'groote vijandelijke con- vooien die van het Oosten en het Wesl- ten kwamen, door onze duikbooten waar genomen en aangevallen, die twee een heden van het van Gibraltar komende eskader torpedeerden. Op den ochtend van 15 Juni heeft de 7e vlootdivisie bestaande uit twee lichte kruisers en vijf torpedojagers het van Gibraltar naar Malta onderweg zijnde Convooi hevig aangevallen. Hoewel dit in de meerder heid was en bestond uit twee kruisers en minsténs twaalf torpedojagters, troK het zich terug1, verspreidde zich en hulde zich in nevel. In het hierop zich af spelende igievecht op korten afstand werd een kruiser getorpedeerd en zonk. Twee torpedojagers werden-, door onze marine- vaartuigten getorpedeerd. Onze eenheden zetten onder voortdurende vruchtelooze vijandelijke luchtaanvallen den gteheelen dagi de actie tegen de vijandelijke een heden voort en brachten dóór artillerie- treffers nog! een torpedojager tot zin ken. De luchtmacht van de Asmogierid- heden nam aan den strijd deel en de cimeerde het convooi. Vier schepen wer den in brand gleschotenen tot zinken 'glebracht. Een tankboot geraakte inbrand Het andere, van Alexandrië komende, groote vijandelijke convooi werd door bommenwerpers en torpedovliegtuigen van de steunpunten in Noord-Afrika en in de Egeïsche Zee aangevallen. Een torpedojager werd tot zinken ge-, bracht. Zes eenheden werden getroffen. ■In Luchtgevechten werd een Spitfire neer gehaald. Een van onze vliegtuigen keer de niet terug. In zeegevechten ten Oos ten en ten Wiesten van Malta verloren wij een zwaren kruiser, die door een luchttorpedo en vervolgens door een duikboottorpedo 'getroffen wierd, terwijl een zwaar beschadigde torpedoboot een ïtaliaansche haven wist te bereiken. Een groot deel van de bemanningen werd gered. Volgens later nog ontvangen be richten Zijn de verliezen van de Engel sche vliegtuigen bij de operaties op 14 Juni in het Wiestelijke bekken van de Middellandsche Zee tot 27 gestegen. Nog 19 andere machines werden dienzelfden dag vernietigd. In de Zwarte Zee brach ten ïtaliaansche motortorpedobooten een bolsjewistische duikboot tot zinken. DE AANVAL OP SEBASTOPOL Wat de binnendringïng van Üe ves ting Sebastopol betreft wijzen de com mentaren van Duitsche militaire zijde op de hardnekkigheid van de verdediging, Welke echetr op den duur den storm*- achtig'en aanval van de Duitschers blijk baar niet weerstaan kan: 645 betonnen en aarden bunkers werden tot en met 13^ Juni in harde ofzonderlijke gevech ten veroverd, aldus de militaire mede werker van het DiNBi. Het door de Duit sche troepen ingenomen fort Stalin be hoort tot een verdedigingslinie, die zich ten Noorden van Sebastopol langs den loöp van de Belbeck uitstrekt. De drie voornaamste werken vandit zeer mo derne verdedigingssysteem' dragen de na men^ Stalin, Lenin en Molotow. Aan de Westkust van de Krim1, bij Jewpatorija, hebbben, naar het DNB van militaire zijde verneemt, Sovjet-oorlogs schepen een aanval gedaan op de kust, WeTke waarschijnlijk bedoeld was als af leidingsmanoeuvre in velband met de gebeurtenissen op het front van Sebas topol. Er ontstond een artillerie-gevecht tusschen de oórlogjsschepen en Duitóchè kustartillerie, waardoor de bolsjewisten na eenigte treffers gedwongen werden den steven te wenden. Dlstrictskerndag van de NSDAP en de NSB Redevoeringen van ïïauptdienstleiter Schmidt en de heer Van Geelkerken De leider van de NSDAP in Neder land, Hauptdienstleiter .Schmidt, en de plaatsvervangende leider van de NSB, van Geelkerken, hebben Zondag op een goed bezochten gemeenschappelijken dfetrictskerndag van NSDAP en NSB in het weermachtstehuis te Zeist eenige toe lichting gegeven' op de actueele vraag stukken van den dag. Na het gemeenschappelijke middag maal werd het woord gevoerd door den leider van het Arbeitsbereich der NSDAP in Nederland, Hauptdienstleiter General- kommissar z.b-v. Schmidt. Hij schilder de de ontwikkeling van het nationaal- socialisme in Duitschland en besprak de groote revolutie, 'die in enkele jaren tijds het uiterlijk van het land en het geheele kenmerk van de Europeesche politiek heeft veranderd. Daarop behandelde hij de gemeenschappelijke taak: voor welker uitvoering de Duitsche en Nederlamdsehe nationaal-socialisten gereed staan. Scherp formuleerde hij den eisch, dat de samen werking van dit oogenblik zoodanige vruchten moet afwerpen, dat men nooit w eer. de wapenen tegen elkaar zal op nemen. De menschen, jdie nog altijd han gen. aan het verleden, denken wel, dat de Engelschen hen eens zullen bevrijden, maar Engeland zal zichzelf verstikken in het bolsjewisme.. „Onze legers, die thans zoo succesvol iden winter in Rusland heb ben doorstaan, hebben, daarmede bewe zen, dat zij zullen overwinnen. Ook zal de tijd komen, dat Engeland de kracht van déze legers zal gaan gevoelen".. Spr. trok vervolgens een parallel tus schen dezen strijd en den vroegeren strijd op biirmenlandsch politiek gebied in Duitschland. De strijd richtte zich in de eerste plaats tegen het communisme. De democraten en kapitalisten, die. aan de vijandelijke zijde slechts op den rand meeliepen, werden bestreden en waren weldra vernietigd. Op belangwekkende wijze gaf Hauptdienstleiter Schmidt ver volgens een' uiteenzetting over de poli tieke ontwikkeling hier te lande. De dag zal komen, waarop ook in Nederland heft geheele volk gewonnen zal zijn, met uitzondering van de joden. Waarschuwing Een strenge waarschuwing richtte Hauptdienstleiter Schmidt vervolgens tot hen, die meenen hen, die hun medewer king verleenen, straffeloos te kunnen be- leedigen. Het mag niet meer voorkomen, dat men de ouiders van de Nederlanders1, die in den strijd tegen het bolsjewisme zijn gevallen, met smaadbrieven belee- idigt. Hiertegen zal met krachtige midde len worden opgetreden. Voorts kondigde hij een onverbiddelijken strijd aan tegen het jodendom. Het jodendom wordt hier en in geheel Europa vernietigd. Onder grooten bijval van de vergadering ver klaarde hij, dat men niet eerder zal op houden, voordat de laatste jood verdwe nen iis. Diepen indruk maakte ook spr.'s waar schuwing tegen saboteurs. „Past op, wij zijn sterk genoeg. Hier wordt gevochten1. Wanneer jongelui probeeren in bootjes naar Engeland te varen, dan dienen zij teweten, dat zij daarmede hun hoofd wagen". Hij noemde het een wijs besluit van den weermachtsbevelhebber, dat hij 2000 officieren van het voormalige Ne- derlandsche leger in krijgsgevangenschap naar Duitschland heeft laten terug bren gen, waarbij hij herinnerde aan de slecht begrepen edelmoedigheid van den Führer. „Door dit wijze besluit zullen zij voor hun gezin behouden blijven, een omstan digheid, waarvoor deze gezinnen ons later ongetwijfeld dankbaar zullen zijn". Spr. richtte eveneens een ernstige waarschuwing tot de sluikhandelaren, „Op dit punt dulden wij geen geksche ren. Hier wordt krachtig opgetreden. Het volksbelang eischt de totale vernietiging van deze schadelijke elementen, idie op winstbejag uit zijn". Commissaris-generaal Schmidt sprak ook over de huidige schaarschte aan •groente. Onder grooten bijval wees hij een overdrijving van deze groente- schaarschte van de hand. „Toen de En gelschen Keulen bombardeerden, werd met Nederiandsche instanties een over Vervolgens gaf hij een uitvoerige uit eenzetting van ide beteekenis der eeds aflegging op 20 Juni. Mussert heeft zich tegenover iden Führer op leven en dood verplicht voor iden strijd aan de zijde van Duitschland. Na een overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling op het gebied van de binnenlandsche politiek vóór 10 Mei) onderzocht Van Geelkerken, welken in vloed de NSB thans reeds gewonnen heeft. Het Nederiandsche volk geeft in zijn overgroote meerderheid reeds thans toe, dat de politieke partijen niet meer kunnen terugkeeren. Eveneens wil men niet meer de politieke leiding terug heb ben, die het volk in den steek gelaten heeft. Het volilc moet er thans toe ge bracht worden, de leiding van de NSB te erkennen. Zóoals de vrijwilligers in het Oosten weerstand bieden aan de stormaanvallen der bolsjewieken, zoo zal men hier te lande even hardnekkig zijn taak moeten vervullen. Ooit hier geldt in de eerste plaats, de discipline te handhaven. Wanneer het Ne derlandsche volk een eigen toekomst wil hebben, dan moet het, zooals wij, met den Führer verbonden zijn. De eedsafleg ging op Mussert beteekent tevens een bondgenootschap met den Führer. Hier moet gestreden en overwonnen worden op leven en dood". Na een kort slotwoord van districtslei der Van der Weyden werd de bijeen komst met een drievoudig „Sieg Heil" op den Führer besloten. In de ochtendbijeenkomst hadden de plaatsvervangende scholingsleider der NSDAP, H. Kuhimann, en de plaatsver vangende scholingsleider van de NSB, H. C. Nije, het woord gevoerd. eenkomst aangegaan, Idat wij ons, met het oog op de vele ontberingen van de slachtoffers dezer zwaar geteisterde stad, beperkingen moesten opleggen. De uit voer naar Duitschland bedraagt echter een zeer gering percentage van hetgeen vroeger werd uitgevoerd". Ten slotte richtte spr. tot alle aanwe zigen een hartelijke oproep, een juist begrip te topnen voor een kameraad schappelijke samenwerking bij het oplos sen van ide gemeenschappelijke taak. „Laten wij hard als ijzer worden, en laten wij elkander wederkeerig helpen en steunen. Eens zal ide vrijheid van het dagelijksche brood voor allen veroverd zijn. Eens hebben wij zonder weder- zijdsch begrip tegenover elkaar gestaan. Dat mag niet meer voorkomen en zal ook niet meer gebeuren. Zij, die na ons komen, zullen een betere toekomst te gemoet gaan". Het Jodenvraagstuk De districtsleider van de NSB, Van der Weyden, die ide bijeenkomst leidde, kon niet nalaten, in zijn woord van dankbe tuiging' zijn erkentelijkheid te uiten voor de verhelderende verklaringen van Haupt dienstleiter Schmidt. „Wij hebben ons er idikwijls over verbaasd, dat de Duitschers zooveel geduld toonden'. Wij hebben' thans met buitengewone voldoening kunnen con- stateeren, dat zij duidelijk de grenzen van het geduld getrokken hebben". De plaatsvervangende leider van de NSB Van Geelkerken, gaf eerst een duidelijke uiteenzetting van zijn stand punt :in zake het jodenvraagstuk. Het jodendom is geen probleem van Neder landers of Duitschers, doch van het na- tionaal-socialisme. „Wij beschouwen dit probleem hier te lande pas dan als opge lost, wanneer de laatste jood ons land verlaten heeft". Van de NSB.-ers eichte hij, bij de bestrijding der joden de disci pline te handhaven. Niet minder verhelderend waren zijn verklaringen over ide samenwerking met Duitschland. Hij (hekelde op ironische wijze de vrees van hen, die van meemng zijn, dat de NSB streeft naar een te nauwe samenwerking met Duitschland. Uit deze vrees spreekt de gezindheid van tegenstanders, die dit reeds tien jaar lang beweerd hebben. Dat de Duitschers ons de hand tot samenwerking reiken, nu iele 'eindoverwinning nog niet veroverd is, is een grootmoedigheid, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Wanneer de over winning behaald is, zullen heele volks stammen snel komen aanloopen om te verklaren, dat zij gaarne met Duitschland willen samenwerken. Voor een samen werking op leven en dood met ide NSDAR in ieder opzicht bij den strijd en den opbouw in het Oosten, zijn wij gaarne zonder eenige aarzeling bereid, omdat wij daardoor ide zekerheid hebben, dat wij de toekomst van ons volk waarborgen Wanneer verduisteren 7 Heden (Woensdag): zon onder 22.04. Morgen (Donderdag) zon op 5.17; zon onder 22.05. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 9.47, onder 0.12 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli Zuinig met Gas en Electricltelt Naar ons vanwege het Rijkskolenbureau wordt medegedeeld, 'begrijpt men nog niet genoeg den dringenden eisch om zuinig te zijn met gas en electriciteit Bovendien, wordt' onvoldoende rekening gehouden met het feit, dat in de zomer maanden de rantsoenen voor verliehtings- doeleinden belangrijk lager zijn dan in de andere maanden. Ook is bij controle gebleken, dat nog velen, hoewel zonder overschrijding van hun 'rantsoen, onnoodig gas en electrici teit verbruiken. Dit komt o.m. ook voor in restaurants, winkels e.d. In vele zaken ziet men midden op den dag zonder eenige noodzaak lampen branden. Het is vanzelfsprekend, dat tegen dergelijk nutteloos verbruik ernstig zal worden opgetreden. Betrokkenen loopen groote kans, dat, afgezien van andere maatrege len, hun rantsoenen belangrijk worden verlaagd. Overigens dienen zij te beden ken, dat in dezen tijd, waarin vele groote gezinnen met het hun toegemeten rant soen moeten woekeren, het wel zeer on sympathiek aandoet, dat zij hun rantsoe nen verspillen, waardoor zij de overheid, idie de eindjes van deze distributie aaneen moet knoopen, als het ware dwingt scherpe maatregelen te nemen. Men werke dus mee in het algemeen belang -en gebruike slechts gas en elec triciteit, indien dat inderdaad noodig is. BINNENKORT RUNDVET VERKRIJGBAAR op boterbon 34 De secretaris-igieneraal van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op bon „34" der boterkaart, welke geldig zal rijn giedurende het tijdvak van Zondag! 5 Juli tot en met Dinsdag 14 Juli as., desgtewenscht rundvet verkrijgbaar Zal rijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen deze bonnen bij him slagjer in te le veren, desglewenscht tegen ontvangstbe wijs, in het tijdvak van Woensdag 17 tot en met Zaterdag 20 Juni a.s. Zij, die gedurende bovengenoemd tijd vak bon 34 niet bij hun slager heb!be4 ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangtewezen. De aandacht wordt er op 'gevestigd, dat het af leverenvan het rundvet eerst is toegestaan na Zondag 5 Juli a.s. Ten overvloede wordt er voorts nog op ge wezen, dat op bon 34 van de vetkaart geen rundvet verkrijgbaar wordt gesteld. Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt, dat Duitsche bommenwer pers een aanval hebben gedaan op een vijandelijk convooi dat naar Alexandrië, zijn uitgangsbasis, terugkeerde. Als ge volg van den Duitschen aanval ontdekte men een groote mystificatie, die de vij and niet kon verbergen. In het convooi bevond zich een slagschip, dat in waar heid èen gewoon vaartuig bleek te zijn, hetwelk men als slagschip had geca moufleerd. Dit schip werd door de Duit sche vliegers aangevallen en tot zinken gebracht. Voorts meldt een der bijzon dere correspondenten van Stefani, dat tijdens een actie van 'ïtaliaansche jacht vliegtuigen vijf vijandelijke torpedo-vlieg tuigen werden neergeschoten. t j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1