ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 16 JUNI 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT BIJ SEBASTOPOL WORDT VOORTDUREND HEVIG GEVOCHTEN ABONNEMENT s Prijs: in Zierikzee rf 1.60, elders J 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt iederen werkdag 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesehe Nieuwsbode,^Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQANQ So. 14960 ADVERTENTIES Advertentiën lö cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent Bij contract belangrijke korting. K 2620 GUNSTIG VERLOOP DER OPERATIES IN NOORD-AFRIKA Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: Voor Sebastopol dringt de Duitsche aanval in verbitterde gevechten van man tegen man steeds dieper binnen in het met alle middelen der natuur en der techniek beschermde vestingsterrein. Het op een overheerschende hoogte gelegen moderne en sterke fort Stalin werd in genomen. Tegenaanvallen van de bolsje wisten mislukten. Gevechtsvliegtuigen brachten een in de Zuidelijke baai van de vesting binnenloopend transportschip van 10.000 brt. tot zinken. In de Zwar te Zee torpedeerde een Italiaansche motortorpedoboot in den nacht van 12 op 13 Juni een groot en krachtig be schermd vijandelijk schip. De Duitsche luchtmacht vernietigde in de wateren van de Krim een vijandelijk schip met luchtafweergeschut en beschadigde een vijandelijken torpedobootjager. In het gebied ten Oosten van Char- kof werd een deel der ingesloten vij andelijke strijdkrachten in de pan gehakt of gevangen genomen. De strijd tegen de resten van den verslagen vijand duurt nog voort. Tot dusver werden meer dan 20.000 gevangenen gemaakt en 169 pant serwagens, 113 kanonnen, alsmede tal rijke andere wapens en oorlogstuig buit gemaakt of vernietigd. In den centralen en Noordelijken front- seetor slechts plaatselijke gevechtshan delingen. Aan het Wolchowfront werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het hooge Noorden bombardeerden ge vechtsvliegtuigen de haven en het stads gebied van Moermansk, alsmede het sta tion van Louhi. Hierbij werden elf vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Er werden geen eigen verliezen geleden. Bij een vergeefschen aanval van zeven Sow- jet-bommenwerpers op een vliegveld ver loor de vijand door afweer van jagers zes vliegtuigen. In Noord-A frika hebben de opera ties der Duitseh-Italiaansche troepen een gunstig verloop. Bij een aanval diep in de flank van den vijand werden 54 Britsche pantserwagens kapotgésehoten en ruim 400 gevangenen gemaakt. Duitsche jaiglers schoten, zonder zelf verliezen !te lijden, negen Britsche vliegtuigen omlaag. In de Middellandsche Zee brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten 'Noor den van Mersa Matroeh een tot een Britsch konvooi behoorend koopvaardij- sch-ilp van 5.000 brt. tot zinken. Twee andere groote schepen en een escortee- ringsvaartuig werden door bomtreffers beschadigd. Duitsche duikbooten brachten voor Solloem een vijandelijk bewakings vaartuig en aan de kust van Syrië een munitieschip van 500 brt. tot zinken. In Z u i d-E n g e 1 a n d plaatste een ge vechtsvliegtuig in een dappere duikvlucht overdag bomtreffers van zwaar kaliber op een fabriek der vliegtuigindustrie. Bij een nachtelijken aanval op een vijandelijk konvooi aan den uitgang van het Kanaal van Bristol werden vijf koopvaarders, alsmede een Britsche torpedobootjager door bommen getroffen en beschadigd. Sovjet-aanvallen feeoosten Koersk Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandag! bekend: In den strijd om Sebastopol werd de vijand ondanks hardnekkig! verzet, uit verscheidene krachtig versterkte stellin gen van het Zuidelijk front van den ves ting! geworpen. In een achtervolgingsr aanvai gelukte het de aanvallende in fanterie een diepe bres te slaan in het vijandelijke versterkte stelsel. Boven het vestipggebied schoten formaties jacht vliegtuigen, die ter bescherming van de gfevechtseskaders in den strijd waren ge worpen, zonder eigen verliezen te lij den, 16 bolsjewistische vliegtuigen neer. In het gfebied ten Oosten van Ch aif- k o f werden de overblijfselen van den verslagen vijand vernietigd of gevangen genomen. De Zondag gemelde cijfers zijn tot meer dan 25.000 gevangenenv 266 tanks en 208 stukken geschut gester «gien. In het gebied ten Oosten van Koersk sloegen Duitsche en Hongaarsche troe pen herhaalde aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sec tor van het front namen eigen plaat selijke aanvalsoperaties in het achter- waartsche gebied van het front, opnieuw een gunstig verloop. Op verschillende plaatsen werden omsingelde groepen re- igiulaire benden vernietigd. Aan het Wol- chow-front werden vrij sterke vij andelijke aanvallen in Zware gevechten afgeslagen. In Lapland omsingelden Duit sche jachtcommando's in het onbegaan bare boschgebied superieure vijandelijke strijdkrachten, die vernietigd werden. In het hooge Noorden bestookte de lucht macht het havengebied van Moermansk met bommen en beschadigde een vijan delijke torpedoja)ger. In de periode van 2—11 Juni verloor, de bolsjewistische luchtmacht 456 vliegh tuigen. Hiervan werden er 343 in lucht gevechten, 66 door luchtdoelartillerie en 28 door formaties van het leger vernie tigd. De overigen werden- op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 47 eigen vliegtuigen verloren. In N o o r d-A frika sloegen Duitsche en Italiaansche troepen den vijand in hevige gevechten verder terug. De vijand verloor hierbij1 52 pantser!- wagens en talrijk oorlogstuig. Duitsdie ja1gers schoten gisteren 14 Britsche vlieg- tui»geni heer. In den strijd tegen Sebas-. topoi hebben zich bij de verovering van het fort Stalin een bataljon van een Neder-Saksische infanterie-divisie, Onder bevel van majoor Arndt, een pioniers- compagnie onder bevel van den len lui tenant Heyer en een batterij stormlge- schut onder bevel van kapitein Gesar bijzonder onderscheiden. Itallaansch weermachtsbericht Britsche aanval tij Ain-eï-Gazala mislukt Het Italiaansche weermachtsbericht na* 744 luidt als volgt: De slag in de Marmarische woestijn gaat voort. In de streek van Ain-el-Ga- zala is een aanval van gemotoriseerde afdeelingen en gepantserde strijdmidde len op onze infanterie-eemheden mislukt. De vijand werd krachtig teruggeslagen na opmerkelijke verliezen te hebben ge leden. Ten Westen van El Adem hebben gemotoriseerde pantserformaties van de As een belangrijk deel der vijandelijke strijdkrachten verslagen: 54 tanks wer den vernield en verscheidene honderden krijgsgevangen gemaakt. Duitsche jagers hebben tijdens luchtgevechten zes Curtiss en drie Hurricanes neergehaald. Bombardementen werden door het luchtwapen gericht op de lucht- en vloot- bases van Malta, terwijl ook een inten sieve verkenningsbedrijvigheid boven de Middellandsche Zee werd ontplooid. Een onzer verkenningstoestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben vannacht boven Tarente gevlogen en eenige boni- men laten vallen zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Italiaansche motortorpedobódten heb ben in den nacht van 12 op 13 Juni in de wateren van Sebastopol nog een bol sjewistisch motorschip van 10.000 ton met munitie geladen, getorpedeerd. Toen de vijand trachtte het schip weg te slee pen, werd het getroffen door bommen van Duitsche vliegtuigen, die samenwerk ten met de motortorpedöbo.oiten, zoodat het in de lucht vloiog. De strijd in Lybië Het 745e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: In de zóne van Ain-el-Gazala levendigje activiteit van artillerie-patrouilles. De verliezen door den vijand tijdens de ige- vechten van 12 en 13 Juni (geleden, be dragen 69 tanks en 13 kanonnen, ver nield of buit (gemaakt en 700 gevange nen. De luchtmacht heeft doeltreffende aanvallen gedaan op concentraties van strijdmiddelen en troepen achter de vij andelijke linies. 8 pantserwagens geraak ten in brand. Tientallen autocars wer den (getroffen en beschadigd. In de Mid dellandsche zee wordt sedert (gisteren een hevige activiteit van luchtmacht en vloot tegen twee groote krachtig verde digde Britsche konvooien ondernomen. Na de opruiming van de puinhoopen heeft men vastgesteld, dat het totaal aantal slachtoffers van den vijandelijken luchtaanval op Tarente 99 bedraajgtt, van wie er 12 niet (geïdentificeerd konden Twee kruisers, 1 torpedojager en 40 schepen tot zinken gebracht Britsch convoci-in do Middellandscho Zee aangevallen Het (hoofdkwartier van het Italiaansche opperbevel maakte gisteren in een extra weermachtsbericht het volgende bekend: Een der beide konvooien, waarvan mel ding is gemaakt in het Italiaansche weer machtsbericht van gisteren, is, toen het onder escorte van talrijke oorlogsbodems èn twee vliegkampschepen uit den Atlan- tischen Oceaan (kwam, in den vroegen ochtend van.' den 13 Juni ontdekt door verkenningsvliegtuigen, den geheelen dag achtervoligid en gisteren herhaalde malen door Italiaansche luchtstrijdkrachten aan gevallen in de wateren van Sardinië en Tunis. Sterke formaties torpedovliegtuir- gen en bommenwerpers, idie waren ge concentreerd op de Italiaansche steun punten volgden elkaar op van zonsop gang tot zonsondergang en ondervonden een scherpe reactie van de escorte vaar tuigen, alsmede verwoede aanvallen van de jachtvliegtuigen, die van de vliegtuiig- moedersehepen waren lopgestegen. TWee ikruisers, een torpedojager en 4 schepen werden tot zinken gebracht. Een vrachtschip, een vliegkampschip', twee kruisers, een torpedojager en vier sche pen werden herhaalde malen met tor pedo's en bommen' getroffen en ernstig Tijdens de fellé }gjevechten, die Zich bij elke nieuwe (gjolf van onZe l'ucht^ formaties afspeelden, werden 15 vijande lijke vliegtuigen brandend neergehaald. 20 Italiaansche toestellen keerden niet op hun basis terug. Eenige bemanningen' werden gered (door reddingswatervlieg tuigen. De commandant van een luchtre- giment, de commandant van een lucht- groep en twee eskadercoinmandanten ont breken op het appèl. Talrijke leden der bemanningen zijn gewond geraakt. Drie vliegtuigen met kogelgaten doorzeefd konden Italiaanschi gebied bereiken. De operaties werden vanaf die vroqgle .uren van den da(g! hervat en worden tegen) andere vijandelijke eenheden, voortgezet. HET VERDRAG LONDEN-MOSKOU Geheime onderhandelingen ever herstel van Polen en Finland's grenzen? Het Hongaarsch Telegraafagentschap meldt uit Lissabon, dat volgens berichten uit Londen, welke in politieke kringen aldaar ter beschikking zijn, de geheime onderhandelingen tijdens Molotof's ver blijf over het herstel van Polen en over de toekomstige grens van Finland, veel moeilijkheden opleverden. Over het toe komstige Poolsche staatsgebied was ten slotte een accoord bereikt. Vastlegging der nieuwe grenzen tusschen de Sowjet- Unie en Finland is daarentegen niet mo gelijk geweest, daar Molotof zijn eischen niet beperkte tot de definitieve inlijving van Hangö, doch bovendien nog de Aalandseilanden eischte. Churchill heeft' volgens sommige bronnen een Brit sche toestemming afhankelijk gemaakt van Zweedsche goedkeuring. De pers te Boekarest publiceert in groo- ten opmaak een bericht van het pers bureau „Rador" uit Ankara, volgens het welk de parafeering van den op 11 Juni j.l, bekendgemaakten tekst van het ver drag, reeds op 22 Mei, dus een dag na Molotof's aankomst te Londen, moet zijn geschied. De volgende idagen, tot aan de onderteekening op 26 Mei, waren gewijd aan de behandeling van twee punten. De eisch van Moskou tot het opnemen in den tekst van het verdrag van een Britsche verplichting, om onmiddellijk een tweede front te vormen en het opstellen van een geheim aanvullend protocol op art. 5 van het verdrag. Moskou heeft zich slechts accoord verklaard om plech tig af te zien van iedere territoriale ver grooting op voorwaarde, dat tegelijkertijd iin een geheim verdrag als territoriale status quo het gebiedsbezit van de Sow jet-Unie op 22 Juni 1941 erkend werd. De voornaamste vraag welke hier, be sproken wordt in welke concessies wer den de Sowjet-Unie gedaan in een tweede geheim verdrag omtrent welks inhoud tot nu toe nog geen aanwijzingen voor handen zijn, als tegenprestatie voor het feit, dat de Sowjet-Unie afziet van haar overige territoriale aspiraties en van de passage van het tweede front in het hoofdverdrag. GEVANGEN GAULLISTEN worden beschouwd als vrijbuiters Op een vraag van journalisten, volgens welke bepalingen van het volkenrecht de bij de gevechten im Noord-Afrika gevan- Igien genomen Gaullisten behandeld zul len worden, is dezer idajgjen in de WH- (helmstrasse artikel 10 het het Duitschr Fransche wapenstilstandsverdra|g! voor uit den inhoud van dit artikel blijkt o.a., dat de Fransche regeering zich ver plicht haar staatsburgers te verbieden aan de zijde van landen te strijden, waar mede het Duitsche rijk zich in oorlog bevindt. In dit artikel wordt verder ge zegd, dat Fransehen, die dit toch doen, behandeld zullen worden als vrijbuiters. De volkenrechtelijke bepalingen over de behandeling van vrijbuiters, zoo ver klaarde men naar aanleiding hiervan in de Wilhelmstrasse, zijn algemeen bekend HET PERSOONSBEWIJS MOET BIJGEWERKT ZIJN Het departement van binnenlandsche zaken deelt het volgende mede: In verschillende gemeenten wordt in deze weken door de plaatselijke politie controle geoefend op het persoonsbewijs. De gevallen waarin proces-verbaal moet worden opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs zijn gelukkig niet talrijk. Het overgroote deel onzer landgenooten blijkt te hebben be grepen, dat het persoonsbewijs een do cument is, dat zijn diensten vooral bui tenshuis zal moeten bewijzen en heeft er dientengevolge voor gezorgd het bij zich te dragen, zoodat het bij controle op eerste aanvrage kan worden getoond. Het is echter niet voldoende indien het persoonsbewijs aanstonds getoond kan worden. Het moet „bij" en niet slechts bij de hand zijn. Bij zijn wil in dit geval te zeggen: volledig bijgewerkt. Wijzigingen van adres en beroep, huwe lijk en huwelijksontbinding moeten er binnen vijf dajgien door den secretarie1- ambtenaar ojpi worden vermeld. ROSENBERG OVER DEN OPBOUW IN HET OOSTEN Afschaffing van het collectivisme De minister van de Bezette Gebieden in het Oosten, Reichsleiter Alfred Rosen berg, heeft in een onderhoud met D. N.B. voor het eerst op gropte schaal de taak der Duitsche leiding en de reeds verrichte opbouw werkzaamheden in de van het bolsjewisme bevrijde gebieden geschetst. De minister betoogde ter inleiding dat onder zijn leiding voor de eerste maal een „territoriaal jninisterie' moest wor den gevormd, dat voor het Oosten de functies van bijna alle hoogste Duitsche instanties in zich vereenigde en voorts twee rijkscommissariaten van groote op pervlakte, die historisch en ethnografisch van geheel verschillende structuur zijn. Als igievolg van het jarenlange destruc tieve optreden der bolsjewisten in deze verschillende streken, moesten zeer uit- eenloopende methoden van opbouw wor den toegepast. Voor de nieuwe agrarische ordening is daanofrn opzettelijk een uit zondering voor de Oostzee-landen en voor de Westelijke gebieden van de Oekraïne, die vroeger onder PooJsche heerschappij' hebben gestaan, gemaakt. Rosenberg noemde als de bedoeling van de nieuwe ordening in het Oosten de afschaffing van het bolsje wistische collectivisme. Door opheffing van de kolchoze is de werk willigheid der bevolking overal toege nomen. Met voldoening! had Rosenberg vernomen, dat in Wit-Roethenië binnen acht weken 1400 kolchozen werden op geheven. Rosenberg verklaarde voorts, dat de staatslandbouwbedrijven, de z.g. Sofchö- sen onder Duitsche leiding zullen blijven werken om door een doeltreffend werk plan de schade te herstellen, die het bolsjewistische stelsel overal heeft aan gericht. Ook de vorming van een zelf- Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 22.04. Morgen (Woensdag) zon op 6.17; zon onder 22.04. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.46, onder 0.12 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag i 3 Juli M.en zorge dus voor een volledig bij gewerkt persoonsbewijs. Uw persoonsbe wijs moet in orde zijn. Dit is van belang voor u zelf, en voor lïw medemenschen met wie het maatschappelijk verkeer u in relatie brengt. Maar het is bovendien een uitdrukkelijk voorschrift en wette lijke eisch, dat de hierboven aangege ven wijzigingen (binnen vijf dagen op uw persoonsbewijs worden vermeld. Wie hierin nalatig is, is evenzeer strafbaar als hij die verzuimt het persoonsbewijs bij zich te dragen. DE EXTRA ROOKBON KOMT Volgends week voor mannen 10 sigaren, voor vrouwen 10 sigaretten. Over 11 dagen 40 sigaretten voor mannen. Voor het tijdvak van 20 tot en met 27 Juni zal een extra bon van de tabakskaart worden geldig ver klaard, waarop uitsluitend 10 siga ren, dus geen sigaretten of tabak, kunnen worden betrokken. Voor hetzelfde tijdvak zal eén bon van de sigarettenkaart (de rookkaart voor vrouwen) worden aangewezen, die uitsluitend recht geeft op het koopen van 40 sigaretten. Voorts wordt voor het tijdvak van 27 Juni tot en mot 4 Juli een extra ban van de tabakskaart aangewezen, waarop uitsluitend 40 sigaretten kunnen worden gekocht. standigen handwerkstand en de reorga nisatie van handel en kleine industrie bewijzen dat het Duitsche bestuur op elk terrein het prestatiebeginsel ten volle erkent. Omtrent het cultureele leven in de Oostelijke gebieden zei Rosenberg, dat thans reeds 189 kranten in de verschil lende talen der inheemsche bevolking ver schijnen. Zes repesentatieve Duitsche or ganen vormen de spreekbuis der Duitsche leiding. Waar zulks mogelijk wes, zijn ook de scholen reeds geopend. In de Oostzeelanden verrichten de technische instituten reeds weer intensief onderzoe kingen. In de Oekraïne %ijn b.v. de ope ra's en concertzalen weer geopend en deze uitvoeringen verheugen zich In groote belangstelling. Zoowel in de Oekraïne als ook in het Rijkscommissa riaat Ostland kan {le bevolking na de bolsjewistische onderdrukking weer vrij haar godsdienst beoefenen. De minister uitte vervolgens zijn. vol doening over het feit, dat de bevolking van het Oosten zich overwegend met be reidwilligheid ter beschikking van de Duitsche opbouwmaatregelen heeft ge steld o.a. bij de winterwerkzaamheden en bij de inzameling van metalen en wol. Rosenberg maakte verder melding van de bespreking over de uitzending van Deer.sche .werkkrachten en voorts van de Nederlandsche groep, die thans op weg is naar het Oosten. Ook met andere staten worden onderhandelingen gevoerd over uitzending van economen, technici, geneesheeren enz. De minister besprak vervolgens de op instignatie van Stalin opgeblazen fabrie ken en verwoeste steden en zei, dat alle krachten noodig zijn om den her bouw te bevorderen. Hij ifrees op de omstandigheid, dat zich in Estland onder de 60.000 gedeporteerden 40.000 mannen in de kracht des -levens bevonden. Hieruit blijkt, welke problemen nog moeten wor den opgelost. k _j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1