ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s MAANDAG 15 JUNI 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT 27 KOOPVAARDERS EN 1 TORPEDOJAGER TOT ZINKEN GEBRACHT ABONNBMBNTi Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt lederen werkdag1. Uitgave: N.V. Zierïkzeesohe Nieuwsbode,'jZierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAAROAHQ Ho. 14959 ADVBRTBNTIES Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 centper millimeter; kleine advertentiën 84 cent Bij contract belangrijke korting. E 2620 VEERTIG SCHEPEN, TOTAAL 212.000 TON, GINGEN IN 6 DAGEN VERLOREN Hst opperbevel van do Duitscbe weermacht deslde Zaterdag mede: In kardnekkige, soms dagenlange geveokten tegen kracktig verdedigde kon vooien en tij aanvallen op de door do Amerikaansche vloot beschermde scheepvaartroutes, hekken Duitsche duikkooten opnieuw 27 schepen, met een gezamenlijken inhoud van 149.200 ton; en een torpedokootjager, tot zinkon gebracht. Daardoor heeft de vijand, met inkegrip van de in de weermachtskerickton van 10 tot 12 Juni gemelde successen op den Atlantiscken Oceaan, aan de Amerikaansoke Oostkust, in de Caraïbiscke Zee, voor ket Panamakanaal en in de Middellandsohe Zee door de operaties van Duitsche duikkooten in de laatste zes dagen 40 schepen, met een gezamenlijken inhoud van 212.200 ton, en een torpedokootjager verleren. DUITSCHE SUCCESSEN VOOR SEBASTOPOL Het opperbevel van de Duitsche weer macht'deelde Zaterdag mede: „Voor Sebastopol zijn bij hevige aan vallen versterkingswerken en talrijke ge vechtsstellingen genomen. Van 7 tot 11 Juni heeft de vijand in dezen sector 3600 man aan gevangenen, 41 stukken ge schut, 12 tanks en meer dan 400 granaat werpers verloren. Er werden meer dan 20.000 mijnen opgeruimd. 645kazemat ten en onderkomens vielen na talrijke hevige gevechten ons in handen. De luchtmacht slaagde er in door op de krachtigste wijze haar gevechtsvliegtui gen, jagers en stuka's in den strijd te brengen, de zware gevechten der infan terie te vergemakkelijken en de vijande lijke luchtmacht uit te schakelen. In de Zwarte Zee heeft een Italiaan- sche motortorpedoboot voor de Krim een groot vijandelijk motorschip getorpedeerd hoewel het door drie Sowjet-touyedo- booten geëscorteerd werd. In het gebied ten Oosten van Charkow leidden eigen aanvallen tot succes. Het vijandelijke bruggehoofd aan den Wes telijken oever van de Donets werd ge nomen. Op den Oostelijken oever werd een Sowjet-afdeelmg tot den strijd ge dwongen on ingesloten. Af deelingen der luchtmacht grepen bij deze gevechten met veel succes in. Duitsche en Italiaan- sche jagers hebben gisteren in luchtge vechten 13 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In de Noordelijke zone van het Ooste- ölijke front werd bij aanvallen vrij groo- te terreinwinst behaald, aan het Wol- chow-front mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand. Gevechtsvliegtuigen hebben be langrijke wapenfabrieken der bolsjewis ten aan den boven-Wolga en installaties langs den Moerman-spoorweg gebombar deerd. In Noord-Afrika is het pantserteger na de inneming van Bir Haeheim in Noorde lijke richting opgerukt. Het voert thans succesrijke gevechten met de overblijf selen der vijandelijke pantserstrijdkrach ten ten Westeh van El Adem. Daarop volgt hetgeen reeds in een extra bericht is meegedeeld. Bij de gevechten voor 'Sebastopol heb ben zich de ridderkruisdrager 1ste luite nant Spielmann, batterijcommandant in een afdeeling stormgeschut en de 1ste luitenant Frank, compagniescommandant -n een regiment infanterie', door bijzon dere dapperheid onderscheidien". DE STRIJD OM SEBASTOPOL Het „knagen" aan den vestinggordel is begonnen In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In het aanvalsgebied van Sebastopol ligt het initiatief stevig in handen van de Duitsche leiding. De gevechten voior Sebastopol hebben een stadium bereikt, dat men het knagen aan den vesting gordel zou kunnen noemen. Van .bijzonde re beteekenis voor de gevechtshandelin gen is het voortdurend krachtige ingrij pen van de Duitsche luchtmacht, wier voortdurende aanvallen op "de diepe ves tingwerken niet slechts militaire succes sen voorbereid en bereikt hebben, -doch die reeds aan den kant van den vijand, tot psychologische overwegingen aanlei ding hebben gegeven. Indien men daar zegt, dat de Sowjet-Russen reeds ge dwongen zijn om zelfmoordcolonnes in het veld te brengen, dan kenmerkt alleen deze formuleering reeds de positie van den yerdediger. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, konden de Duit sche troepen op 11 Juni tijdens verwoede gevechten in het vestinggebied rond Se bastopol, opnieuw vorderingen maken. De Duitsche sbccessen zijn des te opmer kelijker, d^ar de vijand van het rots achtige gevechtsterrein met zijn talrijke kloven en holen, volledig gebruik heeft gemaakt voor het aanleggen van veld- en artilleriestellingen, zoodat slechts direc te treffers in staat zijn deze te vernie tigen. In het havengebied van Sebastopol zijn benzin'eopslagplaatsen en munitiedepóts in vlammen opgegaan. Duitsche jagers die slechts hier en daar bolsjewistische jachtvliegtuigen ontmoetten» hebben vol gens tot nu toe ontvangen berichten, vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op de ravitailleeringswegen en spoorlijnen der bolsjewisten ten Oosten van Charkow hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen, auto mobielen en rollend materieel vernield. Volgens tot nu toe ontvangen berichten hebben Duitsche jagers in den Zuidelij- - lijken sector van het Oostelijke front 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarbij drie Duitsche toestellen verloren gingen. Amerikaansche vliegtuigen In Turkije geïnterneerd SPT meldt uit Ankara: Van de vier Amerikaansche vliegtuigen, ■die op Turkseh gebied zijn geland, zijn er 'drie op het vliegveld Van Ankara en een op dat van Adaspazar. geland. Het waren vier-motorige Boeing-bommen- werpers met een bemanning van elk zes koppen. Allen zijn geïnterneerd. De vlieg tuigen 'hadden last, uit Kairo naar de Zwarte Zee te vertrekken, waarschijnlijk naar Sebastopol. Onderweg stieten zij op een sterke vijandelijke formatie, waaTop zij waren gedwongen terug te keeren. Zij kwamen tenslotte op Turkseh grqndr gebied terecht. Het DNB meldt, dat men in Turksche regeeringsfcringen den toestand buitenge woon ernstig acht. Het staat vast, dat deze vliegtuigen, die overigens boven Turkseh gebied vlugschriften moeten heb ben laten vallen, zich aan een ernstige schending van de Turksche neutraliteit hebben schuldig gemaakt. Volgens mededeelingen van ooggetui gen uit Ankara waren de vliegtuigen die een noodlanding moesten maken* viermotorige Douglas-toestellen. Drie wa ren intact, het vierde was door mitrail- leurvuur getroffen en twee motoren be schadigd. De beide Amerikaansche officie ren moeten verklaard hebben, dat zij tot de Turksche grens door vliegtuigen van de mogendheden van de spil achter volgd waren. Hieruit blijkt, dat de vlie gers van de spil het Turksche gebied hebben geëerbiedigd, terwijl de Ameri kaansche toestellen zich in veiligheid trachtten te brengen met schending van het Turksche territorium. Men vermoedt, dat de vier vliegtuigen aan de gevechten bij Sebastopol hebben deelgenomen en gevlucht waren, maar een noodlanding moesten maken wegens gebrek aan benzine of motorschade. HET ENGELSCH-RUSSISCHE BONDGENOOTSCHAP Propagandistische waarde waB hoofddoel Het nieuwe verdrag tusschen Engeland en de Sowjet-Unie, waarvan Eden in het Lagerhuis mededeeling heeft gedaan, is een verdrag, geboren uit nood en ver twijfeling een „pact of emergency". Eenerzij ds toont het aan hoe catastro- phaal de toestand is geworden, waarin de geallieerden zich op het oogenblik be vinden, anderzijds tracht het door een geraffineerde iclausule den schrik en ont stemming te neutraliseeren, die in het neutrale buitenland ien ook in Engeland zelf zijn ontstaan door den vérstrekken der. invloed, die Engeland, blijkens het vorige verdrag met de Sowjet-Unie van 12 Juli 1941, na een eventueele ovejrwim- ning aan de Sowj ets in Midden-Europa wilde toestaan, Een invloed, die gelijk zou staan met het uitleveren van Europa aan het communisme. Aldus zou men de opvatting kunnen formuleeren, die men in goed ingelichte Berlijnsche kringen' huldigt omtrent het resultaat van Molotov's reis naar Enge land 'en Amerika. Noch de reis van den bolsjewistischen minister van buitenlaaidsche zaikeri[ noch het verdrag tusschen de Sowjet-Unie en Engeland, noch de Amerikaansch-Russi- sche nota over de wenschelijkheid van de schepping van' een tweede front, vorm den overigens voor de staten van het Drie-mogendhedenpact eer verrassing. Vraagt men zich af, waarom Molotov, die zich zoo- ongaarne buiten de Sowjet-Unie waagt, de lange reis naar Engeland en de Vereenigde Staten heeft ondernomen dan vindt men het antwoord niet zoo Zeer in het Engelseh-Russische verdrag, als wel in de Arherikaansch-RussiscIie nota, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van de schepping van een tweede front. Te Berlijn, waar men van Molotov's reis zeer wel op de hoogte was, weet men ook, dat Molotov in Lon den en Washington met de zwaarste militaire en politieke consequenties heeft gedreigd, wanneer de Vereenigde Staten en Engeland Sowj et-Rusland niet méér daadwerkelijken steun verschaffen, dan tot nu toe het geval was. De mogelijkheden van een tweede front In Duitschland en in de overige landen van het Drie-mogendhedenp act wacht men met belangstelling af, hoe men in Engeland en Amerika dit tweede front bij het bekende gebrek aan- scheepsruimte en na de verliezen, die de Engelschen en vooral de Amerikanen hebben geleden, wil verwezenlijken. Mochten de Ameri kanen en Engelschen, ondanks deze moei lijkheden, een poging willen doen een tweede front te scheppen dan staat de Duitsche weermacht, daar kan men-wer- /efcerd van zijn, klaar om toe te slaan. Van den waainhoopsgeest van Stalin's vertrouwensman, heeft men te Londen gebruik gemaakt voor het sluiten van een' verdrag, waarin, in vergelijking met het. pact, dat Eden 12 Juni van het vorige) jaar te Moskou sloot, weinig nieuws staat, doch dat vooral ten doel heeft de vooringenomenheid, die in tal van landen en ook in vele Engelsche kringen, tegen over "-den bolsjewistischen bondgenoot met zijn machtsaanspraken heerscht, weg te nemen. Doch den laatsten tijd is idit wantrduwen tegenover de bolsjewisten, van wie men vreest, dat zij na een even tueele overwinning geheel Europa op zul len slokken en Engelands traditioneele evenwichtspolitiek teniet zullen doen, ge bleken in de debatten over 'het oorlogs doel in het Engelsche parlement Velen zullen zich nog herinneren, hoe de onthullingen in Zweedsche bladen en voor de Amerikaansche zenders over den feitelijken inhoud van de afspraken tus schen Eden en Stalin te Moskou, waarbij 'bleek, dat Engeland bereid was ter wille van den steun, der Sowjet-Unie, Europa uit te leveren aan het bolsjewisme, zelfs in neutrale landen als Zweden en Zwit serland aanleiding geven tot scherpe reacties. Met het nieuwe verdrag, dat ongetwij feld vooral propagandistisch zal worden uitgebuit, hoopt men nu ongetwijfeld een onaangenamen indruk weg te nemen en bovendien een verwijt te ontzenuwen, dat niet ten onrechte vaak aan Engeland wordt gemaakt, n.l. dat het zich mengt in binnenlandsche aangelegenheden van andere landen. Bevatten de eerste clau sules van het verdrag alle zakerf, die ook reeds in het vorige verdrag waren bepaald, in artikel vijf van het nieuwe verdrag schuilt het propagandistische ad dertje, Itallaansch weermachtsbericht Italiaansche motortorpedobooten voor Sebastopol Het 745ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: In ide Marmarische woestijn hebben ook gisteren verbitterde gevechten plaats ge had. Krachtige luchtaanvallen, waarbij onze vliegtuigen de vijandelijke achter hoede met bommen en machinegeweer- vuur bestookten, eindigden met een tref fen tusschen jagers. De vijand verloor 10 vliegtuigen, een linde, dat door het afweergeschut te Benghasi werd getrof fen en im 'brand vloog', viel in zee. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben lucht- en vlootbases op Malta aan gevallen, een Spitfire werd neergeschoten in de wateren bij Tobroek hebben Duitsche 'bommenwerpers treffers ge plaatst op twee schepen met een geza menlijken inhoud van ongeveer 12.000 ton, die verloren kunnen worden geacht.. Zij beschadigden een derden koopvaar der 'en een1 bewakingsvaartuig. Bij een Britschen luchtaanval op den Piraeus werd ernstige schade toegebracht aan een groot aantal huizen, er zijn 36 dooden -en 28 gewonden onder de Grieksche bevolking. In den nacht van 11 op 12 Juni hebben onze Inotortor- pedobooten in de wateren van Sebastopol een krachtig beschermd konvooi aange vallen -en een motorschip alsmede een der escortevaartuigen door torpedo's ge* troffen; het motorschip zonk. Perspectieven in Oostland In verband met de oprichting van de Nederlandsche Oost Compagnie wordt uit Riga gemeld, dat de inschakeling van de Nederlandsche oeconomische kringen bij den wederopbouw van de 'stilgelegde in- dustrieele bedrijven, alsmede de verplaat sing van de in Nederland braakliggende industrieele en ambachtsbedrijven naar het Oostland in het voornemen lig|t. Op landbouwgebied is een voorziening van het Oostland met Nederlandsch fokvee van de beste hoedanigheden alsmede een deskundigè voorlichting van bedrijven in de voormalige So.vj et-Russische ruimte in hetvooruitzicht gesteld. Daar de studiereis van den president van de Nederlandsche Oost Compagnie, mr. M. M. Rost van Tonningen, alle districten in het Oostland omvat, zal zich de mogielijkhei'd voordoen dieper te tre den in de overeenstemming, waartoe men is gekomen bij de reeds eerder gevoerde oeconomische besprekingen en een per manente samenwerking te waarborgen, welke beantwoordt aan de onvermijde lijke oorlogsomstandigheden en welke bo vendien een belangrijk aanknoopingspunt is voor den toekomstigen gemeenschap- pelijken arbeid in Europa. Wanneer verduisteren 7 Heden (Maandag): zon onder 22.03. Morgen (Dinsdag) zon op 6.17; zon onder 22.04. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- dnisterd. Maan op 7.49, onder 23.38 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN Gedurende het tijdvak van 15 Juni 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met 02 KF gemerkte bonnen van dé kookkaarten voor vaste brandstoffen DZ recht op het koop en van één eenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van anthraeiel; en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te hou den, dat men met de op dezen bon^ betrokken brandstoffen tot 1 Augustus a.s. dient uit te komen, aangezien eerst op dien datum weer een bon zal worden aangewezen. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN Gedurende het tijdvak van 14 Juni tot en met 22 Augustus geven de met 01 genummerde bonnen van de bonkaart EA voor kookdoeleinden, elk recht op het koopèr, van twee liter petroleum. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg M. A. van der W., 43 jaar, werkman te S t.-M a a r t e n s d ij k, wejgens dief stal van een hoeveelheid hout, toebehoo- rende aan A. M. Kloet, Eisch en uitspraak: f15 b- s. 10 d. h. A. P. van O., 30 jaar, landarbeider te Anna Jacobapolder, wegens dief stal van een twaalftal briketten, toebe- hoorende aan de N.V. Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. Eisch en uitspraak: f 15 b. s. 10 d. h. G. H., 22 jaar, zonder beroep te Zo li ne ma ire, we'glens diefstal van een por- temonnaie, inhoudende f 6'0, toebehooren- de aan N. van Graafeiland te Zierikzee. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak: 3 weken igievangenisstraf, Groot Moefti over de houding der Arabische wereld „Wij strijden teglen dezelfde vijanden n.l. de Engelschen, de joden en de bols jewisten. Daarom wenscht de igjeheele Ara'bische wereld de overwinning! van de spilmogëndheden", aldus verklaarde Amin al Hoesseini, de Groot-Moefi van Palestina in een onderhoud, dat hij den vertegenwoordiger van de „National-Zei- tungi" te Essen heeft verleend. "Englelands humaniteit", zoo zeide de Groot-Moefti met een ironisch lachjje, „is slechts een mantel om zijn brutale imperialisme te bedekken". Op de vraag*, hoeveel offers aan dooden, glewonden en [gevangenen en hoeveel vernielingen en beroovingen het Britsche regime in Palestina totdusver heeft opigleleverd, ver klaarde de Groot-Moefti, dat bij den jongsten Arabischen opstand tegen de Britsche heerschappij van willekeur het aantal dooden ongeveer 6000, het aantal gearresteerden en gevangenen meer dan 40.000 bedroeg. Het is moeilijk ook maar bij benadering het aantal vernielde hui zen te schatten, daar gebeele dorpen door middel van dynamiet werden op geblazen. Ook in de groote steden zijn heele wijken verwoest en in puinhoopen veranderd, zooals b.v. de oude stad Jaffa en Jinnin. Op deze wijze zijn niet min der dan 30.000 Arabische gezinnen zon der schuld dakloos geworden. Thans be vindt zich bijna de gleheele mannelijke jeugd van de Arabische plattelandsbevol king! in concentratiekampen. Op de vraagt of er een mogelijkheid tot overeenkomst bestaat tusschen de Arabieren en het Zionisme, Zeide Amin al Hoesseini: „Er bestaat er gjeen. De gleheele Arabische bevolking wijst het haar opgedrongen samenleven met de Zionistische indringers hartstochtelijk van ■de hand". Bestaat er in den strijd tegen Enge* lanci een eenheidsfront met de 80 mill. Mohammedanen in Britsch-Indië? Deze vraag beantwoordde de Groot-Moefti met de opmerking, dat de Mohammedaansche wereld door de onderdrukking* van Egyp te en de wederrechtelijke bezetting van Irak, Syrië en Iran een nieuw bewijS: heeft giekregen van de imperialistische tendenzen van Engeland. Met deze po litiek hebben de Britten hun valschheid zelf onthuld, die volgens de toezeggin gen bij de bijeenkomst op den Atlan- tischen Oceaan de vrijheid der kleine volken zoogenaamd wilde garandeeren. Tenslotte stelde de vertegenwoordiger van de „National Zeitungi" aan den Groot- Moefti de vraag, hoe deze de politieke houding van de Spilmogendheden en haar vooruitzichten op de overwinning op (den glemeenschappelijken vijand be oordeelde. De Groot-Moefti verklaarde in dit verband: „Sedert ik mij in Europa bèvind, ben ik vast overtuigd van de uiteindelijke Duitsche overwinning, voor het behalen waarvan op gigantische wijze alle krachten worden ingespannen. De gleheele Ara'bische wereld-wenscht en ver wacht de overwinning der SpiLmogend^ heden op de gemeenschappelijke vijan den. De oude wereld begint op haaf grondvesten te wankelen en ik ben er zeker van, dat uit haar nieuwe ordening^ een regime van rechtvaardigheid en vrije" ontwikkeling ook voor de volken van de Arabische wereld zal voortspruiten'^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1