ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 13 JUNI 1942 OPOENO! ZIERIKZEESCHE COURANT Bondgenootschap tusschei) Londen en Moskou gesloten. abonnbmbnt Prijs: in Zierikzee 'f 1.60, elders [ƒ1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: 14. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14958 ADVBRTBNT1BS Advertentiën 10 cent per millimeter; in- mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Molotow voerde besprekingen in Londen en Washington Naar de Britsche berichtendienst mei it, aldus 't ANP uit Lissabon, heeft Eden het sluiten van een Engelsch-Sowjet-Rus sisch bondgenootschap voor wederzijd- sche hulpverleening na den oorlog tegen „eiken aanval van de spil" bekend ge maakt Voor het voeren van de anderharo- delingen is Molotov, de minister van bui- tanlandsche zaken der Sowjetunie, in Engeland geweest Vervolgens is Molotow per vliegtuig, naar de Vereenigde Staten gereisd, om de kwestie van samenwer king met president Roosevelt te bespre ken. Naar de Britsche nieuwsdienst In een extra-bericht uit Washington* meldt, heeft de woordvoerder van het Witte 'Huis verklaard, dat Molotow en president Roo sevelt bij hun besprekingen ook tot een accoord gekomen zijn „over fundamen- teele vraagstukken eener samenwerking tusschen de Sowjetunie en de Vereenigde Staten tot 'behoud van den vrede en de veiligheid na den oorlog". Ter aanvulling op het 'bericht over het sluiten van het verdrag van bondgenoot schap met de Sowjetunie, meldt de Brit sche nieuwsdienst, dat Eden de clausules van het verdirag heeft 'bekend gemaakt, waarin Groot-Britannië en de Sowjetunie zich bereid verklaren, geen vrede te slui ten zonder wederzijdsche instemming. Voorts wordt hierin verklaard, dat men „geen territoriale winst zoekt". In de clausules wordt verder nog het volgende gezegd. Het pact is gesloten fvoor den duur van twintig jaar, te be ginnen met het einde van den oorlog. Het voorziet in een wederkeerige hulp- veTleening tegen elke aanval en zal wor den opgenomen in >een blijvend Eu.ro- peesch pact. Voorts maakt de Britsche nieuwsdienst bekend, dat Groot-Britannië en de Sow1- jètunie een volledig militair bondgenoot schap voor den duur van den oorlog en twintig jaren na afloop van den oor log hebben aangegaan'. In het Lagerhuis heeft minister Eden meegedeeld, dat de besprekingen van Molotow met president Roosevelt „uiterst nuttig en bevredigend" geweest zijn. Aan den door Reuter gepubliceerden tekst van het verdrag over het bond genootschap met de Sowjetunie ontleent het A.N.P. nog, dat het verdrag zoo spoedig mogelijk 'geratificeerd moet wor den. De uitwisseling der ratificatie-oor konden dient zoo spoedig mogelijk in Moskou te geschieden. Na uitwisseling der ratificatie-oorkonden treedt het ver- dtag in werking. Het verdrag is geda teerd: Londen, 26 Mei 1942. VERDERE TERREINWINST BIJ SEBASTOPOL BEHAALD Bij Bir Hacheim -werden 2000 gevangenen gemaakt Het opperbevel van de Weermacht maakte Vrijdag bekend: Voor Sebastopol won de aanval bij een taaien strijd om de talrijke ver dedigingswerken, verder, terrein. Herhaal de tegenaanvallen van den vijand zakten, met zware verliezen voor. den vijand, ineen. Formaties gevechtsvliegtuigen zet ten onophoudelijk hun aanvallen op de ïuitgestrekte verdedigingsinstallaties voort. Aan het overige deel van het Oostelijke front succesvolle eigen aanvalsactiviteit die ten Oosten van Charkow een vrij grooten omvang aannam. Aan het Wol- chow-front mislukten verscheidene aan vallen der Sovjets. In Noor d-A f r i k a werden bij de ge vechten om de vesting Bir Hacheim meer dan 2000 gevangenen gemaakt, voor het overgrooie deel aanhangers van generaal de Gaulle en talrijke stukken geschut, alsmede verscheidene honderden auto's *buit gemaakt vernietigd. £)e bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. In het Oostelijk deel der Middellandsche 2fèe heeft een Duitsche duikboot aan de kust van Palestina twee schepen, met een gezamenlijken inhoud van 4000 ton, ,tot zinken gebracht, alsmede tweezeil- vrachtschepeneen ander groot schip werd door torpedotreffers beschadigd. Bij den in het weermachtsbericht van 11 Juni gemelden aanval van Duitsche duikboo- ten op een krachtig beschermd konvooi in het Oosten van de Middellandsche Zee, is een transportschip van 6000 ton gezonken. Bij storingsvluchten van enkele Britsche- bommenwerpers boven de Duitsche, Deen- sehen en Nederlandsche kustgebieden, werden in den afgeloopen nacht drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het door een batterij stormgeschut gesteunde bataljon infanterie, onder bevel van ka pitein Lorenzen, heeft zich bij de aanvals- gevechten voor Sebastopol door schitte rende dapperheid bijzonder onderschei den. Ober-feldwebel Steinbatz behaalde ami het Oostelijk front zijn ,95e, de eerste luitenant Marseille in Noord-Afrika zijn 78—85e overwinning in de lucht. De duik boot' van de luit. ter zee eerste klasse Heidtman heeft zich bij den strijd tegen het kpnvooi in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee bijzonder onderschei den. De eerste lord van de Engelsche ad miraliteit, Alexander, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt Donderdag! in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche marine en de infanterie van de marine aan gevangenen totdusver 34 of ficieren en 2651 matrozen, met inbegrip van de jnariniers, verloren heeft. DE VESTING SEBASTOPOL Strijd om sterkste vesting tor wereld De militaire medewerker van het D.N.B. schrijft: Toonaangevende Duitsche militairen verklaren, dat de al dagen lang tegen Sebastopol ondernomen aanvallen der Duitsche en Roemeensche troepen e§n actie is, die na de verjaging van de Bolsjewisten van het schiereiland Kertsj automatisch was te verwachten. Zij lig gen, evenals de tot stand gekomen recht- buiging van het vijandelijke front in het gebied ten Zuidoosten van Charkov, op het .terrein der strategische voorberei dende maatregelen tot beveiliging Van die posities, welke de Groot-Duitsche generale staf als noodzakelijk beschouwt voor het a.s. groote offensief, ofschoon een Sevastopol in handen van de Bolsje wisten op geenerlei wijze de Duitsche operaties noemenswaard zou storen. Het plan voor deze voorbereidende acties vloeit ook hier voort uit de door den Führer gevolgde practijk, vóór het be gin van iedere ingrijpende handeling al datgene uit te schakelen, wat ook maar in de geringste mate het stelselmatige verloop van de actie zou kunnen be- nadeelen. De bevelvoerende generaals zien in Sebastopol de door natuurlijke omstan digheden begunstigde sterkste vesting ter wereld. Het verbazingwekkende van het tot nu toe gepresteerde is, dat het aan relatief "geringe Duitsch-Roemeen- sche strijdkrachten is gelukt, den eersten sterken gordel van versterkingswerken reeds in zoo korten tijd in handen te krijgen. De gevechten zullen volgens de meening van deskundigen nog zeer zwaar en langdurig zijn. Met den val van Se bastopol zou xechter het werk van de zoogenaamde terreinzuivering op het schiereiland' de Krim definitief zijn af geloopen. Oorlogshaven der Sovjetvloot Sebastopol heeft de bekendheid, die het geniet, te danken aan den Krimoor- log. Toenma^fjs streden de 'Engelschen en de Franschen te zamen tegen Tsaar Alexander I, in vereeni'ging met Turkije. De belegering van de vesting begon in October 1854 èn duurde tot 27 Augustus 1855. De Franschen hebben bij de in neming de hoofdrol gespeeld. De stad ligt vlak aan den ingang van de baai van gelijken naam. De .voor naamste baai vormt een insnijding van bijna 20 kilometer in Tiet omringende land en loopt- tot nabij het stadje Inker- man, dat ook reeds in 1854/55 een groo te rol heeft gespeeld. Dicht achter den slechts 800 meter breeden ingang van deze ruime baai buigt naar het Zuiden een 7 kilometer lange nevenbaai af, aan welker Weste lijken oever Sebastopol in halven cirkel vorm tegen de heuvels is gebouwd. Tijdens den Krimoorlog werd het bijna geheel verwoest; doch in later jaren is het in modernen stijl herbouwd. De stad onderscheidt zich door toreede, met boo- men omzoomde straten en telt 112.000 inwoners. De ruime, diepe haven is bij uitstek geschikt voor haar tegenwoordig doel: basis van da Zwarte Zee vloot. Als stad is Seb<6topol betrekkelijk van jongen datum. In 1784 werd zij gesticht op de plaats van de voormalige Tataar- sch^nederzetting Achtiar. In 1826 ging het Tsarenrijk er toe over, de stad te bevestigen en ze te maken tot voornaam- naamste oorlogshaven van de Russische Zwarte Zee-vloot. Tijdens den Krim-oor log, in -1854/55, legden de Franschen en Engelschen de stad in puin. Na de opening van de spoorwegverbinding met Moskou in 1877 begon de stöd zich te herstellen, waarna zij zich successievelijk weder opwerkte tot de eerste een groot ste oorlogshaven van de Russen aan de Zwarte Zee. DUIKBOOTOORLOG 1917 EN 1942 Eon vergelijking der geallieerde Dqor Duitsche duikbooten is in Mei 767.400 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. Naar aanleiding van dit cijfer is door de geallieerde propa ganda een vergelijking gemaakt met de verliescijfers in de eerste maanden van 1917, waarbij ook de uitspraak van Hitier dat thans meer duikbooten dan in den Wereldoorlog in actie zijn, werd betrok ken. Vice-admiraal Pfeiffer wijdt in het „Hamburger Fremdenblatt'* een belang wekkende beschouwing aan deze kwestie. Begin 1917 opereerden 107 Duitsche duik booten op de oceanen, welk aantal einde Mei tot 130 gestegen was. Tot zinken werden gebracht in Januari 308.000, Februari 626.500, Maart 642.000, April 1.000.000 en Mei 644.500 ton, in totaal dus B.2 millioen ton. In dit jaar werden in Janauri 367.000, Februari 448.000, Maart 584.000, April 538.000 en Mei 767.400 ton. In de eerste vijf maanden van 1942 bedroegen de ge allieerde scheepsverliezen door actie van' Duitsche duikbooten dus 2.7 millioen ton d.w.z. 0.5 millioen ton minder dan in hetzelfde tijdvak van 1917. Om dit verschil op zijn juiste waarde te schatten, moet de maritieme situatie in 1917 en 1942 nader beschouwd worden. Eerst in Februari 1917 ging Duitschland tot den onbeperkten duikbootoorlog over. hetgeen terstond een verdubbeling der verliescijfers, in April "belfis 1 millioen ton ten gevolge had. Slechts 40 pet. der Engelsche handelsschepen waren toen echter bewapend, er bestond nog geen convooisysteem, terwijl de geallieerden geen vliegtuigen voor de opsporing van duikbooten gebruikten. Al deze factoren maakten de taak der duikbooten toen tertijd gemakkelijker dan in dezen oorlog. Thans zijn alle geallieerde koopvaarders bewapend en varen in door oorlogssche pen beschermde convooien; bovendien zijn vliegbooten met grooten actieradius zeer geschikt voor de verkenning der zeewegen gebleken. Sedert den vorigen oorlog zijn -ook de afweermiddelen als waterbronnen verder ontwikkeld. Uit deze feiten blijkt, aldus besluit vice-admiraal Pfeifer zijn artikel, dat een bloote vergelijking tusschen 1917 en 1942 geen beteekenis heeft. De omstandighe den, waaronder de 'Duitsche duikbooten strijden, zijn geheel verschillend en ten slotte moeten thans successen behaald worden tegen een handelsvloot, die reeds aanzienlijk verminderd is en dus minder doelwit biedt. Itallaansch weermachtsbericht Bir Hacheim door gemotoriseerde eenheden veroverd Het 742e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: De stelünig Bir Hacheim, die krachtig georganiseerd was en hardnekkig werd verdediigld, is Donderdagochtend stormen derhand door de Italiaansche en Duit sche gemotoriseerde infanterie genomen. De aanval werd voorafgegaan door een hevig! en géconcentreerd vuur en gesteund door een massale actie van sterke af- deelingen der luchtmacht. Het aantal krijgsgevangenen toedraagt meer dan 2000 De buit is aanzienlijk en bevat glroote aantallen kanonnen en andere strijdmid delen, die voor het meerendeel intact zijn. Op een beperkt gledeelte van een gevechtsterrein heeft men de lijken van. meer dan 1000 vijandelijke soldaten ge vonden. Een klein deel ven het garni zoen, dat vooral uit Fransche rebellen toestond^zag! zijn heil in een vlucht, doch' het werd zonder ophouden door de bom menwerpers van de spilmogtendheden ach tervolgd en bestookt en leed daarbij; zeer zware verliezen aan menschen en materiaal. Een aanval van Britsche ge pantserde strijdkrachten ten Noorden van Bir Hacheim werd afgeslagen door de divisie Arieta, welks artillerie door de buitengewone doeltreffendheid en nauw keurig! vuur op zeer geringen afstand de pogingen der vijandelijke tanks ver ijdelde, die voor het (grootste deel wer den vernield. De luchtmacht opereerde ook boven het giebied achter de vijan delijke linies, waar een aanzienlijk ge deelte gepantserde auto's en voor de ravitailleering dienst doende voertuigen in brand geraakten of beschadigd 'wer den. Bij luchtgevechten schoten Duitsche jagers vijf Britsche vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee hebben wij een torpedobootjaigter verloren, die door een vijandelijke torpedo werd (getroffen en zonk. Een andere bodem van dezelfde tonnage zonk na op een drijvende mijd te zijn jgjeloopen. Een groot deel der bemanning! werd gered. De nagelaten be trekkingen zijn verwittigd. Het aantal dooden tengievolge van den vijandelijken luchtaanval op Tarente is van 20 tof 41 (gestegen. Enkele bommen die in den afgeloopen nacht op de omgeving van Tarente werden géworden, hebben géén schade veroorzaakt en (geen verliezen. Vertrek van 150 man Neder). SS naar 't Oostfront Woorden van afscheid Donderdagmiddag is voorman Feld- meijer met een contingent van 150 man Nederlandsche SS naar het Oosten ver trokken. Alvorens aan het front te wor den ingezet, zullen de manschappen, waarvan het meerendeel behoort tot de Waffen SS en een 50-tal van de alge- meene Ned. SS overgaat naar de Waf fen SS, een vooropleiding in een kamp in Duitschland ontvangen. Voor het vertrek had een bijeenkomst plaats in het Wehrmachtsheim te 's-Gra- venhage, waarin SS Obergruppenführer Rauter en de leider der NSBi, ir. Mussert de mannen hebben toe,gesproken en* af scheid van hen hebben glenomen. Nadat Ober,gruppenführer Rauter de mannen had geïnspecteerd, Zei de hij tot hen in zijn toespraak, dat zij! zich uit innerlijke overtuiging gaan inzetten aan het front. Spreker noemde de Nederlanders, zoo als aan het front is gebleken, mannen met een harde hem, die echter een stevige wilsvorming noodig hadden. Kort hierop trad ir. Mussert, verge zeld van den plaatsvervangend leider van Geelkerken, de zaal. Nadat voor man Feldmeyer hem de aangietredenen had gemeld, en hij deze had geïnspec teerd, schetste ir. Mussert den strijd die gevoerd wordt als een om het bestaan van Europa en daarmee van Nederland, Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 22.02. Morgen (Zondag) zon op 5.18; zon onder 23,03. Maandagzon op 5.17 zon onder 23.05. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 20.24op 6.1 1 Maan op 7.onder 22.54 Eerste kwartier Zondag 21 Juni Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zondag 5 Juli Nieuwe maan Maandag 13 Juli DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 13 Juni niet meer geldig: 29 Brood, Beschuit, Vleeseh, Aardappelen. 33, 34 Tabak. 4-17, 4-18 Reserve. 26 t/m 29 Melk. 288, 297 t/m 316 alge meen. 16 Petroleum. De geldigheidsduur van de volgende bonnen i3 verlengd: tot en met Dinsdag 30 Juni 211,228,272,293 algem. (Zeep) G, H, I, J Zeep, Toiletzeep. tot en met Zaterdag 20 Juni 4-19 Reserve (Sinaasappelen). en sprak de hoop uit, dat nqgi tiendui zenden het voorbeeld dezer mannen zou den vólgen. Hij bracht hun dank namens de beweging en namens het Nederland sche volk, waarvan een groot deel de zen inzet no,g steeds beschouwt als In strijd met zijn eer, karakter en waar- De publicatie van het ieit, dat sinds eenigen tijd Amerikaansche oorlogsbo dems in de Britsche home-fleet diensten verrichten, wordt thans, naar de Brit sche nieuwsdienst meldt, door de Engel sche censuur, toegelaten. Tot dusver was .dit een streng bewaard militair geheim. De home-fleet staat onder bevel van admiraal Sir John Torvey, terwijl de in Engeland gestationneerde Amerikaansche zeestrijdkrachtep rechtstreeks onder be vel staan van den Amerikaanschen admi raal Robert Giffen. In het Jeugdatormkamp te Lunteren, Heemtocht. foto Nat. JeugditormHasewinkel-Polygoon-Pax Holland-s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1