ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s VRIJDAG 12 JUNI 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT abonnbmbnt Prtji: In Zterfloen 71.B0, elder* 9|ÏJB 1797 - 1889 g per kwartaal. Weekabonnementen rasp. 18 en 15 cents. Losse nummert 5 cent*. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sehuith. B 91, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Eosteu, Zierikzee 989TB JAAROANO No. 14957 advbrtbnt1hs AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Pijler van Britsch verdedigings stelsel in Lybië veroverd Voortdurend© succesvolle aanvallen bij Sebastopol Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekenu: In het versterkte gebied van Sebas topol werden de aanvallen in hevige (gevechten voortgezet. Wanhopige tegen aanvallen van den vijand leverden geen succes op. Tijdens hevige luchtaanvallen op het gebied van Sebastopol werd in de haven een koopvaarder van 3000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht In den Noordelijken sector van het Oos telijk front ontruimde de vijand onder den druk van onze oprukkende troepen, talrijke plaatsen. Aan het Wolchow-front werden sterke vijandelijke aanvallen on der bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Kustartillerie van het leger 'bestookte met goede uitwerking vijan delijk scheepvaartverkeer in de baai van Kroonstadt. Een uit Leningrad vertrek kende duikboot en een vergezellend vaar tuig werden in den grond geschoten. In Noord-Afrika werd het fort'Bir H a c h e i m, de Zuidelijke pijler van het Rritsche verdedigingsstelsel hedenochtend na dagenlangen en verbitterden tegen-' stand van de aldaar ingesloten vijan delijke strijdkrachten, stormenderhand veroverd. Luchtstrijdkrachten meng den zich in den strijd te land en bom'- bardeerden Britsche troepenconcentraties en kolonnes. In luchtgevechten verloren de Britten 21 vliegtuigen. In het Ooste lijke deel van de Middellandsche zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beschermd konvooi aan. Zij brachten in een feilen aanval twee zwaar geladen tankbooten, met een gezamenlijken in houd 'van 12.000 ton tot zinken. Boven dien werden vier transportschepen door torpedotreffers beschadigd. 'Op 'teiland Malta werden vliegvelden overdag en des nachts met bommen bestookt. Duit sche en Italiaansche jagers vernietigden 'hierbij 8 Britsche vliegtuigen. Voor de Engelsche zuidkust plaatsten gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht bomvoltreffers van zwaar kaliber op drie schepen van middelbare tonnage De le luitenant Ginaedig, compagniechef van 'een infanterieregiment, heeft zich bij de gevechten voor Sebastopol door bijzondere dapperheid onderscheiden. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGINDUSTRIE Verwachte productiecijfers kunnen niet hereikt worden De moeilijkheden, waarmede de Noord- Amerikaans che vliegtuigindustrie te kam pen heeft, worden in de Popoio d'Italia aan de hand van een uitgebreid cijfer materiaal aan een critisch onderzoek on derworpen. Bij het uitbreken van den oorlog was de tooord-Amerikaansche vliegtuigindus trie technisch in staat om 500 toestellen per maand te vervaardigen. Door veler lei moeilijkheden, o.a. stakingen, werden echter in 1939 slechts 4000 gebouwd, waarvan 800 aan Eng'eland en 1200 aan Frankrijk geleverd werden. In 1940 wer den in totaal 8000 vliegmachines ver vaardigd, die voor 40 a 45 pet. iiiitj gevechtsmachines bestonden, terwijl de overigen les- en oefentoestellen waren. Ondanks gtroote inspanningen gelukte het in 1941 niet, om het in Juli 1940 aangiekondigde productiecijfer van 50.000 vliegtuigen te bereiken. Slechts 18.000 toestellen verlieten de fabrieken; het meerendeel 10.000 machines was wederom voor opleidingsdoeleinden be stemd. Aan de Amerikaansche marine en het Amerikaansche legier werden 4000 machines gbleverd, aan Engeland 900, Egypte 2000, Singapore 400, terwijl 700 machines voor Ned.-Indië en Australië bestemd waren. Volgens het bewapeningsprogramma zouden in 1942 60.000 vliegtuigen en in 1943 zelfs 125.000 g'ébouwd worden! On danks een geringe stijging der maande- lijksche productiecijfers blijkt echter, dat deze verwachtingen niet vervuld zullen worden. In de eerste vier maanden van 1942 werden aan les- en gevechtsmachi nes per maand gemiddeld 2850 in plaats van de verwachte 5000 gefabriceerd, waarvan 45 pet. gevechtsmachines. Het is zelfs de vraag of het in 1943 gelukken' zal om 60.000 toestellen te produceeren. Men zal moeten afwachten, of de be- noodjgde technische installaties tijdig ge reed zijn. Bovendien wordt het tekort aan aluminium en tin steeds meer voel baar. - J Tenslotte moet, aldus besluit de Po- polo d'Italia, niet vergieten worden, dat een groot gedeelte van de Amerikaan sche vliegtuigproductie naar Engeland, Sovjet-Rusland en andere landen ver scheept wordt, hetgeen hooge verliezen met zich meebrengt. (taliaansch weermachtsbericht Verbitterde strijd in Noord-Afrika Het Italiaansche weermachtsbericht van Woensdag luidt als volgt: In verscheidene sectoren van de Mar- marische woestijn werd ook gisteren ver bitterd gestreden. Vijandelijke tegenaan vallen, die door gepantserde eenheden wefden gesteund, werden met gevoelige verliezen voor den vijand afgeslagen. De luchtmacht liet den vijand geen rust, bombardeerde zijn verdedigingsstellingen en beschoot zijn aanvullende colonnes met (je ljoordwapens. Italiaansche en Duitsche jachtvliegtuigen ontwikkelden een levendige activiteit. In succesrijke luchtgevechten schoten zij 17 Curtisp- vliegtuigen neer. Van onze machines zijn er twee niet teruggekeerd. De vliegvelden van Micabba en La Venezia werden door formaties bommen werpers aangevallen. Boven Malta ver loor de Engelsche luchtmacht in lucht- gévechten met de jachtformaties der mogendheden van de spil vijf vliegtuigen. Engelsche vliegtuigen wierpen opnieuw brisant- en brandbommen op Tarente. Drie woonhuizen stortten in. Er ont stonden «enige branden, die spoedig be dwongen en gebluscht werden. Tot dus ver zijn aan slachtoffers 20 Hooden 4n 74 gewonden geconstateerd. De bevol king legde een voorbeeldige houding aan den dag. Onze op den Atlantischen Oceaan ope- reerende duikbooten onder bevel van den fregattenkapitein Enzo Grossi, corvetten- kapitein Luigi Longanesi Cattani en den luitenant ter zee eerste klaspe, Marco Revedin, hebben vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 38.000 ton tot zinken gebracht, waar van 27.000 ton aan tankbooten. ITAIJË TWEE JAAR IN DEN OORLOG De verandering in de Middellandsche Zee Ter gelegenheid van'den tweeden ver jaardag van de deelneming van Italië aan den oorlog herinnert de Berlijnsche pers eraan, hoe de spil tot stand is gekomen en Italië daardoor zijn positie versterkt heeft.' De Völkischer Beobachter schrijft, dat het verdrag van Versailles ten doel had, den scheppingsdrang van Duitschland voor goed te verstikken en Italië een onteerende vazalpositie te geven. Tegen deze opsluiting heeft Italië den eersten stap gedaan toen het in den strijd om Abessinië de Engelsche inmenging af wees en den Volkenbond beroofde van de overblijfselen van zijn invloed. Bij die krachtproef stond Duitschland aan de zijde van Italië. Het systeem van de spil is tot een onverbrekelijk bondge nootschap geworden. De Berliner Börsenzeitung houdt zich b'èzig met de vraag, wat de Italiaansche buitenlandsche politiek, in dezen oorlog heeft gewonnen en geeft daarop ten ant woord: „Italië heeft werkelijke macht verworven. Het heeft zijn invloedssfeer in de Middellandsche Zee vergroot. De Adriatische Zee, waaraan verscheidene volken niet alleen oeconomische, maar ook militaire stellingen bezetten, is tot een „AdriatisChe golf" geworden. Korfoe en de Ionische "eilanden sluiten den toe gang af. De Dodekanesus is aanzienlijk belangrijker geworden :door de Oost- Grieksche eilanden in de Aegeïsch© zee. Het blad besluit met de opmerking, dat zich de laatste twee jaren in de Middel landsche Zee een verandering heeft vol trokken, welke den Italianen standvastig heid heeft gegeven. Op den tweeden verjaardag van Ita- lië's deelneming aan den oorlog heeft minister Vidussoni, de partijsecretaris, een boodschap gericht aan den chef van dén generalen staf der Italiaansche weer macht, generaal Cavallero, waarin hij op nieuw de diepe verbondenheid bevestigt van de zwarthemden met de Italiaansche weermacht. In deze twee oorlogsjaren heeft het onder den lictorenbundel ver- eenigde Italiaansche volk op elk uur er varen, dat de wapens het instrument vormen, dat op het slagveld de revolu- tionnalre doelstellingen zal verwezenlij ken. In de trouw, en hetgeloof, waar mede de partij haar hoogste erkenning tot uiting brengt jegens alle aan de fron ten strijdende soldaten, is de zekerhèid van de overwinning gelegen. Ook heeft minister Vidussoni een boodschap ge zonden aan de Italiaansche marine. Hier in brengt Hiaanzie marine de groeten over van de fasci'dsche partij en brengt haar hulde voor ^are dappere heldenda den in deze twee jaren. De aanvallen op Dutch Harbor en de Midway eilanden Kapitein Hideo Hiraide, chef van de persafdeeling der marine van het kei zerlijke Japansche hoofdkwartier, heeft in een radiorede, aldus Domei, de aan vallen op Dutch Harbor en de Midway- eilanden gevoelige slagen genoemd voor het Amerikaansche vasteland, waarbij te gelijkertijd Japan's verdedigingsoorlog 2500 zeemijlen naar het Oosten werd verlegd. Hij zeide verder, dat in die toekomst de operaties der Japansche marine door steeds toenemend© activiteit zullen worden gekenmerkt. De strategie van admiraal Jamamoto bij de operaties in den Stillen Oceaan zijn er op gericht geweest de vijandelijke'vliegkampschepen le vernielen. Met dat doel heeft hij een aanval op dë Midway-eilanden onder nomen en een vijandelijke marineforma tie, bestaande uit. vliegkampschepen, aan gepakt. Toen de vijand niet wilde vech ten. hebben Japansche vliegtuigen den strijd,, naar den vijand gebracht en ten slotte twee Amerikaansche vliegkamp- schepen van het type Enterprise en Hornet tot zinken gebracht. De Japansche actie tegen de Aleoeten heeft het steunpunt van den vijand ver nield, van waaruit deze Japan kon aan vallen. Zooals gewoonlijk, aldus Hiraide, beweren de geallieerden, dat zij een groote overwinning hebben behaald en dat de Amerikaansche vloot bij de Mid way-eilanden twee Japansche vliegkamp schepen tot zinken gebracht, twee an dere zwaar beschadigd en drie liniesche pen tot zinken gebracht heeft. Hiraide verklaarde, dat het verwonderlijk is, dat de vijand niet in staat is den Japan- seHen marine-eenheden landingen en het bezetten van de Westelijke Aleoeten -te beletten zijn eigen gebied of te verhinderen, dat de Japanners Sidney en Newcastle beschieten, zooals uit bui tenlandsche berichten blijkt ten tijde van den aanval op de Midway-eilanden. Hij zeide verder, dat 'dergelijke overdreven propaganda slechts dient om de Japan sche, .overwinning te bevestigen. De po gingen van-den vijand het verlies te be mantelen doen komisch aan. De Japan sche strijdkrachten konden de Westelijke Aleoeten bezetten omdat de vijand niet in staat was versterkingen naar het Noorden te zenden wegens den' zwaren aanval der Japanners op de Midway- eilanden. Zeggend, dat de Japansche marine nooit een schip verliest zonder den vijand nog grootere schade toe te bren gen verklaarde Hiraide dat de Japan sche marine voornemens is de overgeble ven vijandelijke vliegkampschepen te ver nielen en indien deze taak, ondanks verliezen, ten uitvoer kan worden ge bracht, heeft de njarine haar doel be reikt. Hij wees er op, dat de operaties der marine de internationale datumlijn overschreden en het Oostelijke deel van de Stille Zuidzee hebben bereikt en dat het bezetten van de Westelijke Aleoeten het zwaard op de keel van den vijand heeft geplaatst. JAPAN OP DE ALEOETEN Springplank naar Alaska Voor een goed begrip van de jong ste ontwikkeling van het Zuidzeegebied is een blik op de "kaart 'onontbeerlijk. Men ziet dan, dat de Aleoeten een lange- rekte eilandengroep zijn, welke zich uit strekt als een brug van Noord-Siberië naar Alaska. De Aleoeten vormen de noordelijke begrenzing van den Stillen Oceaan, welken zij scheiden van de noor delijker gelegen Bering Zee, die op haar beurt In het Noorden door de Bering- straat in verbinding staat met de IJszee. Zoowel op het schiereiland Kamsjatka als in het kustgebied van Alaska zijn Rus sische, resp. Amerikaansche, militaire ba ses. terwijl in de Oostelijke groep der Aleoeten de Amerikaansche basis Dutch Harbor is gelegen, welke den laatsten tijd verscheidene Japansche luchtaanval len heeft ondergaan. Het is duidelijk, dat Japansche strijd krachten, die zich bevinden op de Ale oeten en deze eilanden tot bases maken, in staat zijn, om op de Bering Zee en in het noordelijke deel van den Stillen Oceaan een aanzienlijke activiteit te ont plooien. Niet alleen is de jongste Japan sche actie van belang, omdat hierdoor de mogelijkheid van een verder voor waarts gaan naar Alaska wordt gescha pen. waartoe dan de Aleoeten als „springplank" zouden kunnen die nen. Van nog grootere beteekenis wellicht dan de indirecte bedreiging, welke voor Alaska wordt geschapen, is het directe resultaat te weten, dat de Japanners zich thans nestelen in bases, die gelegen zijn op de verbindingslijnen tusschen Ameri- kaansch-Alaska en Britsch-Canada ééner- zijds en Sowjet-Siberië anderzijds. Wat dit inhoudt, behoeft wel nauwelijks na der betoog. Zooals bekend, zijn tal van Amerikaansche militaire deskundigen van meening hetgeen zij niet onder stoelen of banken hebben gestoken 3at de strijd tegen Japan op zijn minst uiterst moeilijk, zoo niet hopeloos is, wanneer de Amerikaansche strijdkrachten niet over bases op het Aziatische vasteland zullen kunnen beschikken. De dichtsbij gelegen bases, waarop de Amerikanen het oog hebben, zijn de Sowjet-geblëden in Oost-Siberië. Het is ook bekend, dat door de regeering der Ver. Staten zeer sterke aandrang op de Sowj el-Unie werd en nóg wordt ge oefend om haar gebied voor de oorlog, voering tegen Japan ter beschikking te stellen hetgeen uiteraard voor de Sowj et-Unie zeer vérstrekkende conse quenties zou inhouden! De jongste mili taire actie nu ontneemt door de bezet ting van'strategisch vitale bases als de eilanden der "Aleoetengroep, aan de Ame rikanen geheel of welhaast elke moge lijkheid om dergelijke plannen ten uit voer te leggen, terwijl de Sowjet-Unie zich uiteraard nog wel eens twee maal zal bedenken, alvorens .onder deze om standigheden op de Amerikaansche wen- schen in te gaan....! DE HAVEN VAN ROTTERDAM zal na dan oorlog een belangrijke ról spelen ïn het jongste nummer van het Duit- sche scheepvaarttijdschrift Hansa ver scheen een uitvoerig artikel van den gemachtigde voor Rotterdam dr. C. Völckers over de toekomst van deze havenstad. Europa zal- zich na den oorlog geen onnoodige -ontberingen opleggen en van grondstoffen afstand doen, waaraan in zijn bedrijfsleven behoefte bestaat. Aldus dr. Völckers. Ook wanneer buitenland sche stoffen door inheemsche producten vervangen worden, zullen toch nieuwe behoeften in' de plaats van de oude komen. Voor den naar bezigheid stre- venden Europeeschen export zullen bui tenlandsche stoffen moeten worden in gevoerd. Daarom zal niet op een ver mindering, maar een toeneming van de Europeesche transporten na den oorlog te rekenen zijn. Als bemiddelaars vair het wereldverkeer zullen in de toekomst de groote continentale Noordzeehavens hun taak in nog sterkere mate te vervullen hebben dan totdusver reeds het geval was. In de rij van de groote continentale Noordzeehavens zullen de Rijnzeehavens steeds een belangrijke rol spelen. Het zijn onontbeerlijke schakels van de Mid- den-Europeesche oeconomische ruimte. Niemand zal de oogen voor dit feit kun nen sluiten. Daartegenover zal de bezig heid van de Rijnzeehavens na dezen oor-- log in zoover moeten veranderen, als ze zich niet meer op het recht Ipmnen beroepen eigen wegen te gaan. Welken vorm de politieke herordening in het Westen ook moge aannemen, steeds zullen de §ijnzeehavens Amster dam, Rotterdam en Antwerpen aan de groote gemeenschappelijke taak van de Noordzeehavens moeten meewerken: het Europeesche continent op het gebied van het 'zeeverkeer te bedienen. Deze mede werking kan slechts dan vruchtbaar zijn, wanneer een samenwerking van de groote havens in aanmerkelijk sterkere mate plaats heeft, dan dat totdusver is ge schied. Het gaat Öm een gemeenschaps taak van de gezamenlijke havens, waar van de vervulling in het Europeesche belang ligt. Daarom bestaat niet slechts de moge lijkheid, maar de dwingende noodzake lijkheid voor een nauwe samenwerking van pile Noordzeehavens. Het voorbeeld van de zeehavenexpediteurstarieven in Duitschland, het voorbeeld van de over eenkomst tusschen Rotterdam en Ant>- Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 22 01. Morgen (Zaterdag) zon op 6.18; zon onder 22.02. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 20.24; op 6.33 Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zondag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zon dag 6 Juli. werpen van 1939 tot beteugeling van de concurrentie en tot samenwerking op verschillende Jerreinen toonen aan, dat zeer wel een natuurlijke concurrentie in de baan van gemeenschappelijken arbeid kan worden geleid, opdat krachten, die totdusver in sterke mate in de con currentie zijn opgebruikt, voor hoogere doeleinden kunnen worden gebezigd. DE NED. OOST-COMPAGNIE en de beteekenis voor Oost-Europa In een beschouwing over de oprich ting van de Nederlandsche Oost Com pagnie wijst de Berliner Börser Zeitung op de-beteekenis hiervan en op de mo gelijkheden, die in Oost-Europa voor de Europeesche landen zijn weggelegd. Het is zeker geen toeval, aldus het blad, dat eenige weken voor de oprich ting van de Nederlandsche maatschappij de minister van het verkeerswezen in Denemarken, Gunar Larsen, te Berlijn be sprekingen heeft gevoerd over het vraag stuk van de Deensche medewerking aan de opbouw in het Oosten. Dit feit en de oprichting van de nieuwe maatschappij, in Nederland voor de bezette oostelijke gebieden, toonen duidelijk de verbondenheid van de volke ren van het Europeesche continent door een nieuwe oeconomische ordening van Europa onder leiding van de mogendhe den vdn de spil. De Duitsche staatsleiding heeft steeds weer het standpunt ingenomen, dat Euro pa en het Oosten elkaar aanvullen en dat de Oostelijke gebieden een nieuw arbeidsterrein ook voor de andere vol keren van Europa vormen. Aan deze op roep heeft ook Hongarije eenigen tijd geleden reeds gehoor gegeven, door de oprichting van een transkarpathia, een maatschappij, die tot taak heeft, den goe- derenruil tusschen de door Duitschland bezette gebieden in het Oosten en Hon garije te bevorderen. De doelstelling van de overeenkom sten met Denemarken en Nederland is zeer ruim. De verbondenheid op het ge bied van de handelspolitiek door de tra ditie van de Hansa bij de ontsluiting van het Oosten ook uit het oogpunt van de kolonisatie, d.w.z. door nederzettingen in dit gebied, komt bij de oprichting van de nieuwe maatschappij weer naar voren. In dit verband wijst genoemd blad er op, dat begin April reeds een groep van 45 Nederlandsche ambachtslieden, als voorpost van een groep van 800 Nederlandsche ambachtslieden, die zich in de Oekraine zullen vestigen. De op richting van de nieuwe Nederlandsche maatschappij maaikt een medewerking van Nederland aan de groote tailten in Oost-Èuropa op grootere schaal mogelijk. Het DNR meldt uit Praag: Naar blijkt uit een officieel© bekend making, zijn bij het onderzoek naar de moordenaars van Heydrich onwraakbare aanwijzingen gevonden, dat de bevolking tfan het dorpje Liditz bij Kladno hulp en steun heeft verleend aan den kring van mogelijke daders. Deze bewijzen zijn ondanks ondervraging zonder medewer king der dorpsbewoners geleverd. In het plaatsje zijn voorts staatsvijan- dige drukwerken, opslagplaatsen van wa pens en munitie en een gieheime zender igevonden. Ook bevindt een aantal dorps bewoners zich in het buitenland in ac tieven dienst van den vijand. Teglen het plaatsje met zijn 483zielen zijn strenge maatregelen genomen. Zondagartsendisnst Zierikzee Zondag 14 Juni: Dr. van H«om en Dr. Verapyck,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1