ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 JUNI 1942 OPOENOi ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Priji: ta ZlerlkM» yi.ro, «Idcn rfl.H 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen nep. 'IS en 15 cer.ta. Losse nummer* B cent», Venchijnl lederen werkdag. Uigave: N.V. Zierikïeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hooidred,M. J. Eosten, Zierikzee 983TB JAARGANG No. 14956 ADVBRTENTIBS AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gelanden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentlSn S4 cent. Bi| contract belangrijke korting. E 2620 NAAR OOSTLAND! Handhaving van onze traditie op kolonisatorisch gebied In verband met de oprichting der Nederlandsche Oost Compagnie N.V. vernamen wij na informatie van bevoegde deskundige zijde nog een aantal belangwekkende bijzonderhe- den: Nederland neemt door de oprichting van de Nederlandsche Oost Compagnie als eerste van de bezette gebieden daad werkelijk aan de "kolonisatie van het Oosten deel. In verschillende andere be- zette gebieden heeft men een en ander ook reeds in voorbereiding, doch# men is daar nog iïïet gekomen tot 'de op richting van eigen Oost-Compagnieën. Kansen voor handel en scheep vaart. Van bijzonder belang is wel het feit, dat de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam zitting zullen hebben in den raad van toezicht der Oost-compagnie. Men ziet hierin een aanwijzing voor de belangen, welke onze grootste haven steden en de geheele Nederlandsche han del t>ij deze kolonisatie zullen hebben. Naar wij vernemen zijn de Duitsche ha vensteden Breipen en Hamburg in dezen reeds voorgegalin; zij stichtten bijvoor beeld op eigen initiatief reeds nederzet tingen in de Baltische landen. Bij dit initiatief hebben o.a. de groote Duitsche scheepvaartmaatschappijen, welke in die steden gevestigd zijn en die zich door den oorlog een groot deel van hun normale werkzaamheid ontnomen zagen, een belangrijke rol gespeeld. Onwille keurig dringt zich de vraag op, of hier ook voor onze Nederlandsche scheep vaartondernemingen geen prachtig terrein braak ligt ter ontginning. Overigens be- teekent deelname van Nederland aan de kolonisatie yan Oost-Europa geenszins dat wij na den oorlog al onze koloniale aspiraties voor de overige deelen van de wereld behoeven te laten varen. Plaats voor drie* millioen N ederlanders. ZoioalH ten deele reeds bekend is, schat men. het aantal Nederlanders, dat op den duur emplooy zal kunnen vinden in het Oosten, op ongeveer drie millioen. Dit zullen echter niet alleen boeren zijn, doch ook zooals reeds uit de statuten van de Oost-compagnie blijkt zij, die een taak vervullen in industrie, geld- wereld handwerk en handel. De Oost compagnie ondersteunt allen, die deei willen nemen aan den pioniersarbeid in het Oosten met raad en daad, geld en credieten, gegarandeerd door den staat. Zij begint haar werkzaamheden met een kapitaal van .2.500.000 "gld. Doch men dient vooral te begrijpen, dat het in het begin niet zoozeer zal gaan om de ka- pitaalsinvestatie, als wel om den arbeid in het te ontginnen gebied. Het gaat er immers om, een ontzaglijk uitgestrekt gebied dat enorme rijkdommen bezit, welke door de bevolking niet geëxploi teerd kunnen worden, open te stellen voor Europa en in exploitatie te bren gen. „Wat dit aan arbeid meebrengt, al leen al waar het betreft den aanleg van transportwegen en den bouw van ves tigingsgelegenheden voor millioenen Euro peanen, is op dit oogenblik nog niet te overzien. Nieuw land der onbegrensde m o g e 1 ij k h e d e n. De activiteit van de Oost-compagnie zal zich uitstrekken over het geheele Oos telijke bezette gebied, dat thans Pbeds zeer groot is en dat in den loop van dit jaar zeker nog veel grooter zal wor den. Voorloopig zal men zien echter na tuurlijk in de allereerste plaats be moeien met de Oekraïne en de Baltische landen, in verband met de enorme, ur gente beteekenis, die deze streken voor Europa hebben. Welke vorm het gebied na verloop van tijd precies krijgen zal, is voorshands natuurlijk nog niet te zeggen. Wel werd er door onzen zegsman aan herinnerd, da,t men van Duitsche zijde reeds eerder heeft beweerd, dat die grens van het Oostelijke bezette gebied wel eens een militaire grens zou kunnen zijn, welke uitsluitend dient ter bescherming van het Europeesche gedeelte van Rus land 'tegen de bolsjewistische aanvallen. Het zal dan vermoedelijk ook wel in de bedoeling liggen, dat de pioniers in het Oosten nog een eigen landweer vormen, ter bescherming van hun have en goed. Het land zelf is prachtig, de omgang met de bevolking is altijd, wanneer men eenmaal gewend was aan de streek pn het volk, prettig gebleken. De levens omstandigheden zijn hard, doch men moet voor dezen" arbeid ook kerels hebben, die van aanpakken weten en houden van een prachtig,, vrij leven onder veelal pri-® mitieve omstandigheden. Steeds weer hoort men van de Duitsche soldaten en de Nederlandsche en buitenlandsche vrij willigers, die reeds in het Oosten ge weest zijn, hoe zij na den oorlog juist daar weer aan den opbouw der nieuwe orde willen deelnemen. De verdienste- mogelijikheden zijn anderzijds ook zeer groot. Wanneer ooit, dan werd den Ne derlanders, die nog oude pioniersbloed door de aderen vloeit, een schitterende kans geboden in dit nieuwe land 'dier onbegrensde mogelijkheden, waar zij de wereldfaam der Nederlanders alis koloni satoren zullen handhaven. Hevige succesvolle gevechten op het schiereiland De Krim Voortdurende' stiijd in Lybië Het opperbevel van de wieermacht deelde Woensdag mede: Voor Sebastopol slaagdén de Duitsche troepen er in na hevige gevechten en met doeltreffende steun van de lucht macht ophieuw versterkingen te nemen. Bij plaatselijke gevechtshandelingen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden van 3—6 Juni 483 vijandelijke geveehts- stellingen vernietigd. Aan het Wotehow- front strandden concentrische vijandelijke aanvallen op een bruggehoofd op de dappere houding der bezetting. In ge vechten van dichtbij vernietigden doze van 8-J-9 Juni 24 tanks. j In Noor d-A f r i k a werden ook gas teren hevige gevechten geleverd. Vijande lijke tegenaanvallen werden met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. In den afgeloopen nacht heeft de lucht macht het havengebied van Great Yar mouth bestookt met bommen van zwaar kaliber. Duikbooten hebben in de Ame- rikaansche wateren 8 vijandelijke koop vaardijschepen met een\ gezamenlijken in houd van 41.000 ton en een bewakinigs- vaartuig tot zinken gebracht en een groote koopvaarder met torpedotreffers 'beschadigd. Voor de Canadeesche kust zijn twee vischkotters door artillerievuur tot zinken gebracht. In bevoegde Duitsche militaire krin gen, aldus melden de VPB, legt men grooten nadruk op de mededeel ing in het Iegerbericht van Dinsdag, dat de Duitsche infanterie er in geslaagd is een aantal Sowjetverstejrkingen voor Sebas- topol stormenderhand te nemen. Het be treft hier geen geisoleerde actie, want voor Sebastopol zijn hevige gevechten aan den gang. De Sow jet-Russen, die meesters in het camoufleeren, het aan leggen van mijnenvelden en het bouwen van versterkingen bleken te zijn, hebben de omstreken van de stad Sebastopol herschapen in een schier onneembare vesting. Zij maakten daarbij handig ge bruik van de groote natuurlijke voor- deelen, die het terrein hier biedt. De z.g. ring om Sebastopol is nauwelijks 20 km diep, maar zóó sterk, dat meter voor meter veroverd moet worden. De haven van Sebastopol lag gedurende de acht a negen maanden, dat het beleg dezer stad thans duurt, voortdurend onder het vuur van de Duitsche verdragende artillerie, terwijl zij ook geregeld door duikbom menwerpers werd bestookt. Men kan dan ook niet zeggen, dat Sebastopol nog een steunpunt van beteekenis is voor de Sowjet-Zwarte Zeevloot. Niettemin zal de vijand er waarschijnlijk in geslaagd zijn belangrijke versterkingen in Sebastopol aan land te brengen, dat door Duitsch- land en zijn bondgenooten in verband met den oorlog in de Zwarte Zee van groot strategisch belang is. De duikbootactie voor de kust der, Ver. Staten Het vrachtvervoer dreigt spaak te loopen President Roosevelt heeft ter gelegen heid van het feit, dat de Ver. Staten thans zes maanden in den oorlog! zijn, blijkens een bericht van het Spaansche nieuwsbureau Efe uit New-York ver klaard: „Wij hebben zeer érnstige mili taire nederlagen geleden, maar wij zijn bezigi den productieslag te winnen". Daar bij gaf Roosevelt aan de hand van astror nomische cijfers een overzicht der Ame rika ansche productiecapaciteit. Zijn uit eenzetting! heeft eChter binnen de Ver. Staten geenszins algemeene instemming gevonden. Zelfs het dagblad „New York Times", dat een leidende rol speelt in het kamp van de strijders teglen de Asr mogendheden wijst op het volgende: „Wat baat het -winnen >van den pro ductieslag, wanneer officieel moet wor den, toegegeven, dat de strijd tegen de Duitsche onderzeebooten zeer moeilijk is, omdat deze een hooge mate van vol komenheid bereikt hebben. Men heeft ons voorgespiegeld, dat de vijand moe gestreden en gedemoraliseerd was en ons een snelle overwinning beloofd. Maar wij beleven dagelijks het tegendeel". Het New-YorksChe dagblad beklaagt zich er dan over, dat igle'en openhartige officieele berichten zijn verschenen over den afloop van de zeeslagen in de Zuid zee. Daartoe komt de bevolking der Ver. Staten ertoe steeds meer aandacht te schenken aan de berichtgeving der As- mogendheden, wier berichten klaarblij kelijk juister en gedetailleerder zijn. „Wij dolven het onderspit bij de eerste aan vallen der Japanners in de Zuidzee, be sluit de „New-York Times", maar kon den ons voor die verliezen niet schade loos stellen in den Atlantischen Oceaan. Integendeel, de Duitsche onderzeebooten vernietigen onze vrachtschepen in een waarlijk schrikwekkend tempo. Sinds mid den Januari hebben wij niet alleen veel meer schepen verloren dan wij bouwen kunnen, maar daarmede ook vele waar devolle' ladingen en een groot deel der bemanning". Aldus het New Yorksche dagblad, welks uiteenzetting nog onder streept wordt door het bericht, dat op dringend Amerkiaansch verzoek de En- gtelsche marine schepen zal afstaan ter bescherming van de vrachtvaart langs de Oostkust der- Yereenigde Staten. STAATSPLECHTIGHEID VOOR HEYDRICH Toesprakan van Hitier en Himmler Het DNB meldt uit Berlijn: In de mozaiekzaal der nieuwe Rijks- kanserlarij is Dinsdag de rouwplechtiig- heiid gehouden voor den plaatsvervangen- den Rijksprotector in Bohemen en Mo- ravië, SS-Obergruppenführer Reirihard Heydrich. De staatspleehtigheid wend bij gewoond door alle leidende mannen van nationaal-socialïstischen staat, partij1 en weermacht, het geheele leiderscorps der SS en der politie. Ook staatspresident dr. Hacha was aanwezig. Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolb- king werd vervolgens het stoffelijk over schot naar het Invalidefriedhof overge bracht, waar het met militaire eer werd bijgezet. Bij de staatspleehtigheid voor Reinhaiyi Heydrich, heeft Hitier den overledene een der beste nationaal»«ocialisten genoemd, een der sterkste verdedigers van de Duit sche Rdjksgedachte en een der grootste tegenstanders van de vijanden van het groot-Dui'tsehe Rijk. Heydrich, zoo zeide Hitler, is gevallen als bloedgetuige voor het behoud en de beveiliging van het groot-Duitsche Rijk. In aansluiting hierop schonk de Führer den overledene als tweeden Duitscher, na den overleden Rijksminister dr. Todt, de hoogste onderscheiding, die het Duit sche Rijk kan verleenende hoogsterang in de Duitsche Orde, en legde vervolgens terwijl de muziek het lied van den goe den kameraad speelde, een krans op de kist. Reichführer ss Himmler wees in zijn herdenkingsrede op de verdiensten van Heydrich voor de Duitsche politie en de SS. In het bijzonder vermeldde hij de groote verdiensten van Heydrich voor den onbioedigeni opmarsch in de Oost- mark, in het Sudetenlanid en in Bohemen en Moravië. Vervolgens krakteriseerde Reichsführer SS Himmler vooral het ver dienstelijke optreden van Heydrich in den strijd tegen de vijanden van het Rijk, hun organisaties en hun aanvoerders. Hij wees er verder op, dat de Duitsche cri mineel e politie de modernste technische en wetenschappelijke uitrusting heeft ge kregen. „Moeilijk was het voor Heydrich" aldus de Reichführer o.m., „tijdens den oorlog niet aan het front te mogen zijn, zonder mijn medeweten verwierf hij de „frontflugspamge" en het IJzeren Kruis tweede klasse. In het begin van den veldtocht tegen de Sowjetunie vloog Heydrich zonder mijn medeweten en dat was, naar Himmler in het bijzonder in het licht stelde, de ©enige- heimelijk heid, die hij ooit tegenover mij heeft gehad wedefom bij een Dyitseh eska der in Zuid-Rusland en verwierf daar de zilveren Frontflugsgange en 't IJzeren Kruis eerste klasse. Hij werd door het Sowj et-Russisch afweergeschut neerge schoten, doch wist naar Duitsche zijde te komen om den volgenden ochtend weer op te stijgen". De Heydrich door den Führer opge dragen taak om als plaatsvervangend Rijksprotector in Bohemen en Moravië op te tredep omvatte, naar Himmler vervol gens zeide, een voor ieder zichtbare crea tieve taak. Hier bleek zijn handigheid Hij greep hard in, gaf echter af denge nen, die van goeden wil waren, de mo gelijkheid om mede te werken. Aan het slot van zijn herdenkingsrede noemde Reichführer $S Himmler den overledene den man, idiie de vermaning belichaamt, dat Bohemen en Moravië Duitsch Rijksgebied zullen blijven, zoo als van oudsher het geval was. UIGEBREIDE BEVOEGD HEDEN VOOR LAVAL Concentratie van het bedrijfsleven In een zitting van den Franschen staats raad zijn, voljgjens een VPB-bericht, nieu we verordeningen uitgevaardigd, die de bevoegdheden van minister-president La- val niet alleen op politiek, maar ook op economisch en sociaal terrein belangi- rijk uitbreiden. In zijn kwaliteit van minister van bin- nenlandsche zaken staan niet slechts de mobiele garde en de politie onder zijn leiding, maar volgens een nieuwe wet' komen thans ook de gendarmerie, die tot nu toe onder den minister van oor log ressorteerde, en het legioen van oud strijders dóór het benoemen van een tusschenpersoon onder directe leiding van Laval te staan. Deze tusschenpersoon is Darnan, die tot dusver den ordedienst van het oud- strijderslegioen als hoofdinspecteur con troleerde. In overleg met maarschalk Pé- tain wil Laval het legioen der oudstrij;- ders ter ondersteuning) van de nieuwe autoritaire regeering weliswaar handha- van, maar anderzijds wil hij niet langer dulden, dat deze legionairen een staat iiï den staat vormen. Evenals bij ver schillende nationale jeugdorganisaties be vonden zich n.l. onder de legionairen) talrijke aanhangers van De Gaulle en vrienden van Engeland. Nadat Laval vorigje week te Parijs voor de leiders van het Fransche be drijfsleven maatregelen had aangekon digd, die een concentratie van alle eco nomische krachten ten doel hebben, heeft thans de staatssecretaris voor de indus- trieele productie hieromtrent nadere bij zonderheden medegedeeld. Zooals Laval reeds had aangekondigd, ligt het in de bedoeling 't geheele Fransche bedrijfsle ven aan de nationale belangen onderge- schrikt te maken. Hierbij wordt in de eerste plaats gestreefd naar beter ge bruik van de beschikbare werkkrachten en spaarzaamheid met de grondstoffen. De staatssecretaris deelde mede, dat binnenkort 300 industrieele bedrijven zul-' len worden gesloten, omdat deze te veel kolen en grondstoffen gebruiken. Boven dien beschikken zij niet over voldoende opdrachten om de arbeiders, 'geregeld aan het werk te houden. Hij voegde hieraan toe, dat de werkkrachten die thans vrij komen en vroeger door werkloosheid ten deele belangrijk aan vakkennis had den ingeboët, nu als vrijwilligers in de mijnen, bij den landbouw of in Duitsch- land te werk kunnen worden gesteld. De huidige slag in Noord-Afrika niet beslissend Omtrent het Duitsch-Italiaansch otfen- sief in Noord-Afrika vernemen de VPB te Berlijn van bevoegde Zijde, dat de slag in de woestijn met onverminderde hevigheid voortduurt, hoewel de ongun stige weersomstandigheden de krijgsope raties belemmeren. Vooral de hevige zandstormen leggen het luchtwapen van beide partijen ten deele lam. In Duit-, sche kringen is men het niet eens met de Engelsche beweringen, dat de huidige slag een beslissing zal brengen in den woestijnoorlog. Weliswaar zou b.v. de val van Tobroek voor de Duitscb-Ita li a ansche strijdkrachten een groot succes beteekenen, omdat Libye zoodoende in feite weer in Italiaansche handen zou zijn, maar van een beslissing zal men) eerst kunnen spreken, als de Middel- landsche Zee in haar geheel onder de controle is van de mogendheden van de spil. Omtrent den stand van zaken op het oogenblik, legt men te Berlijn) de gebruikelijke terughoudendheid aan den dag. Men beperkt er zich toe op Wanneer verduisteren 7 Heden (Donderdag)zon onder 22 01. Morgen (Vrijdag) zon op 6.18; zon onder 22.01. Tnaachen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan onder 20.24; op 4.68 Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zondag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zon dag 5 Juli. Woest zuinig met eleetriciteit en gasj" De Directeur van het RijkskoLenbureau vestigt er de aandacht op, dat iedere; verbruiker in het belang! van een ge regelde electriciteits- en gasvoorziening de uiterste zuinigheid met het verbruik van eleetriciteit en gas behoort te be trachten. In het bijzonder dient men in het oog te houden, dat hetjiuidige verbruik geen basis zal vormen "voor eenigerlei rant- soeneering inde toekomst. Het heeft dus geen zin, dat diegenen, die van' het toegewezen rantsoen overhouden, het restant eleetriciteit of gas nutteloos ver bruiken. Een dergelijke handelwijze is onverantwoordelijk, daar hierdoor bevor derd zou worden, dat wellicht tot een verdergaande rantsoeneering moet wor den besloten. Tenslotte wordt er op gewezen, dat tegen overschrijding van de rantsoenen strenger z al worden opgetreden en spoe diger tot afsnijding zal worden overge gaan. Bij informatie deelde men ons mede, dat in de maanden Januari tot en met April van dit jaar door de eleetriciteitsi- bedrijven in 36.192 gevallen en door de •gasbedrijven in 54.481 gevallen boete werd opgelegd. Het aantal afsnijdingen respectievelijk 1182 en 1957. te merken, dat de successen die in het Duitsche Iegerbericht van Zondag wer den vermeld, het einde beteekenen van de eerste phase van het offensief en dat thans de tweede phase zich afspeelt. Op een vraag antwoordde men in de Wilhelmstrasse, dat geen van beide par tijen er zich op het oogenblik op be- beroemen kan in Noord-Afrika de su perioriteit in de lucht te bezitten. Bonnen voor generatorblokjes Met ingang van 15 Juni a.s. De directeur van het Rijksbureau voor Hout heeft aan de fabrikanten en weder- verkoopers van houtblokjes voor gasge neratoren een circulaire doen toekomen, waaraan het volgende is ontleend: Met ingang van 15 Juni 1942 is het verkoopen en afleveren van generator- blokjes aan verbruikers verboden, ten zij tegen afgifte van bonnen van vast gesteld model en tot geen grooter hoe veelheid dan op de bonnen vermeld. Alle verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van diegenen, die een vergunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te vervaardigen of te doen vervaardigen dienen zich ter verkrijging van de ver- eischte bescheiden tot het koopen en in ontvangst nemen van generatorblokjes te wenden tot den. rijksinspecteur van het verkeer, m wiens rayon zij woon achtig of gevestigd zijn. Wederverkoopers mogen derhalve op of na 15 Juni 1942 geen generatorblok jes meer verkoopen en/of afleveren dan tegen ontvangst van de vastgestelde be scheiden. Fabrikanten mogen met ingang van ge noemden datum generatorblokjes uitslui tend verkoopen en afleveren aan weder verkoopers op een toewijzing afgegeven door het Rijksbureau voof' Hout en tot geen grootere hoeveelheid dan in deze toewijzing vermeld. Niet nakoming van deze voorwaarden is strafbaar. Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat Japansche vlootstrijdkrachten op 7 Juni in nauwe samenwerking met legereenheden verscheidene vijandelijke steunpunten op de Aleoeten bezet heb ben. De operaties duren nog voort,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1