ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE _rSDAG 9 JUNI 1 42 ZIEWK2EGSCh!NCOURAHT ABONNEMENT 1797 - 1639 Priji: In Zierikzee [ƒ1.50, elder# [jTIJB per kwartaal. Weekabonnementen reap. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 js en 15 cents. Losse nummers 5 cent*. Giro no. 187677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee Verschijn! lederen werkdag. 989TB JAARQANQ No. 14954 ADVERTENTIES Advertentlën lö cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine, advertentlën 54 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Succesvolle tegenaanval In Noord-Afrika Sovj©taanvallen overal afgeslagen Het opperbevel van de weermacht maalde Zondag bekend: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front sloegen Duitsche bergtroepen en Hongaarsche afdeelingen enkele aan- vallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken front- sector werd de rinig om de in het ach- terwaartsche frontgebied ingesloten groe pen van den vijand door een concen-1 trischen aanval nauwer aangehaald. Vij andelijke tegenaanvallen werden in hard nekkige gevechten bloedig afgeslagen. Aan het Wolkom-front herhaalde de vijand op verscheidene plaatsen zijn he vige aanvallen. Zij misluchten echter dank zij den waakzamen afweer, die gesteund werd door formaties duikbommenwer pers. De vijand leed daarbij zware ver liezen en verloor weer 18 pantserwagens In N o o r d-A fr i k a leverde de tegen aanval der Duitsche en Italiaansche pant- sergroepen, gesteund door sterke lucht strijdkrachten igroote successen op. De vijand werd versLagien en in gedeelten omsingeld en in de pan gehakt. De vij and verloor weer 30 pantserwagens. Tal rijke stukken geschut en voertuigen be hoorden tot den buit. Er werden ruim 4000 gevangenen gemaakt. Daarmede be dragen de verliezen van de Britsche strijdkrachten sinds het begin van den strijd in de Marmarische woestijn op 28 Mei: ruim 10.000 tgievan'genen, 550 pantserwagens, 200 stukken geschut en eenige honderden automobielen. In het gebied van het Kanaal schoten Duitsche jagers gisteren overdag, zonder zelf verliezen te lijden, 13 Britsche vlieg tuigen omlaag. Het stadsgebied van Canterb'dry werd in den nacht van 6 óp 7 Junii opnieuw door formaties gevechtsvliegtuig gen met brisant- en brandbommen be stookt. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht de stad Embden aan. De burgerbevolking leed verliezen. Tal rijke gebouwen, vooral weer in de woon wijken, werden verwoest of beschadigd. Zes der aanvallende vliegtuigen werden omlaaggeschoten. Kapitein Philipp, groepscommandant in een eskader jachtvliegtuigen, behaalde gisteren aan het Oostelijk front zijn 101e tot 103e overwinning in de lucht. Eerste luitenant Becker behaalde in den afge loopen nacht zijn 20e tot 22e overwin ning in de lucht tijdens nachtelijke vluch ten. De Oberfeldwebel Teijgie van een eskader jachtvliegtuigen schoot met zijn gevechtsvliegtuig binnen enkele dagen tijds elf vijandelijke vliegtuigen, waarvan negen des nachts, omlaag. HONGAREN SLOEGEN SOVJETAANVALLEN AF Gevecht tusschen zeestrijdkrachten voor de Nederlandsche kust Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: In den Zuidelijken sector van het Oos telijk front werden nieuwe vijandelijke aanvallen door Hongaarsche troepen af geslagen. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werd de aanval op de ingesloten vijandelijke troe pen, ondanks de onglunstige weersgesteld heid, met succes voortgezet. In den sec tor van Wolchow herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen op een krachtig verdedigd bruggehoofd. In felle gevech ten werd de vijand verdreven. Hij leed zware verliezen aan menschenmateriaal. In Noord-Afrika duren de felle ge vechten voort. Nieuwe doeltreffende lucht aanvallen werden gericht op de lucht en vlootbases van het eiland Malta. Aan de Zuidkust van Engeland werd een, koopvaarder van middelbare tonnage door bommen beschadigd. Voor de Nederland sche kust hebben mijnenvegers in den nacht van 6 op 7 Juni gevechtscontact gehad met Britsche motortorpedobooten. Zij beschadigden, zonder eigen verliezen te lijden, een vijandelijke boot met ver scheidene artillerietreffers. DE STRIJD IN NOORD-AFRIKA GOLFT THANS HEEN EN WEER Beweeglijke pautfiexstrijdkrachten actief Volgens de door het opperbevel van de weermacht binnengekomen rapporten hebben de gevechten op het Afrikaansche oorlogstoioneel in de afgeloopen week in onverminderde hevigheidvoortgeduurd Na de succesvolle operaties van de spil- mogend heden bij Agadabia (22—27 Jan.) hebben deze thans na vier maanden van schijnbare rust weer het initiatief hervat. De spilmogendheden hebben deze gevechtspauze benut om in vergrooten omvang versterkingen en ravitailleering van Italië naar Afrika over te brengen. Dit werd haar door het voortdurend be stoken van de Britsche vesting Malta en door de succesvolle actie van krachtige beschermingen der konvooien door de Italiaansche marine, Duitsche duikbooten en bewapeningsstrijdkrachten en forma ties van de Duitsch-Italiaansche lucht macht mogelijk gemaakt Sedert 26 Mei staan de Duitsch-Itali aansche formaties in de Marmarische woestijn aangetreden- voor den strijd in een jaargetijde, waarin men tot dusver groóte operaties in het Afrikaansche ge- veehtsgebied voor onmogelijk hield. De door een verhoogde actie van de lucht macht der spilmogendheden gesteunde on derneming heeft zich vooir de Duitsch- Italiaansche formaties gunstig ontwik keld. Talrijke vijandelijke steunpunten werden veroverd. Bij de verovering van een .door de Britten bij Got-el-Waieb in deri vorm van een vesting versterkte stelling kor een groot succels behaald worden. Meer dan 3000 gevangenen, o&- der wie een admiraal en twee brigade generaals, alsmede talrijke oorlogsmate- rieel vieleln in handen van de troepen! der spilmogendheden-* Naar de meening van- Italiaansche mi litaire kringen komen de door de Brit ten tot dusver geleden verliezen aan pantserwagens ongeveer overeen met de gevechtssterkte van twee pantserbriga des. Infusschen werden in het verloop van partieele gevechten nieuwe successen behaald. Door de Britten, die alle beschikbare reserves in den strijd wierpen, werden hevige tegenaanvallen ondernomen, die onder zware verliezen ineenstortten. Zoo gaat de strijd in het gebied van Gazala Acrona-Tobroek en Bir-Haehein-Bir-el- Gobi-El-Adem sedert twaalf dagen op en neer. tallaansch weermachtsberieht Levendige actie in de lucht In zijn weermachtsberieht no. 737 deelt het Italiaansche opperbevel het volgende mede: De-krachtige tegenaanval van gemotori seerde en gepantserde strijdkrachten der as-mogendheden heeft nieuwe aanzien lijke successen opgeleverd. De tot den aftocht gedwongen vijand verloor nog 30 pantserwagens, talrijke stukken ge schut en liet 4000 gevangenen in onze handen. Het aantal in den loop van den veldslag in de Marmarische woestijn ver nielde of buitgemaakte pantserwagens is hiermede sinds gisteren tot meer dan 550 gestegen. Er werden meer dan 200 kanonnen en vele honderden automobie len buitgemaakt. Het aantal gevangenen onder wie zich tal van hooge officieren bevinden, bereikt de 10.000. Ook gisteren heerscht'e er levendige activiteit van de Italiaansche en Duitsche vliegers. Steunpunten en kampen in 't achterland werden doeltreffend gebom bardeerd. Concentraties voertuigen wer den aangevallen'. Een groot aantal voer tuigen geraakte in brand. Drie Curtiss- toestellen yrerden door onze vliegers in luchtgevechten neergeschoten. In den loop van bij dag en nacht on dernomen aanvallen van gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers op de mili taire installaties op Malta, die herhaial- delijk getroffen werden, kwam het tot talrijke hevige luchtgevechten, waarbij 7 vijandelijke vliegtuigen vernietigd en tal rijke andere door machinegeweervuur ge troffen werden. Vijf onzer vliegtuigen keerden niet op hun steunpunten terug. Hieronder bevindt zich ook een zee-red dingsvliegtuig, dat ondanks de duidelijk zichtbare Roode-Kruisteekens aangevallen en getroffen werd. In het Oostelijk deel van de kïiddel- landsche Zee brachten onze torpedo vliegtuigen niet ver van Haifa een mid delgroot tankschip tot zinken. Messina is in den afgeloopen nacht opnieuw, door Britsche vliegtuigen in ver scheidene golven aangevallen. Vele woon huizen werden beschadigd. Eenige bran den. die in het bergachtige gebied der provincie waren uitgebroken, konden ter stond gebluscht worden. Onder de bur gerbevolking zijn geen slachtoffers te be treuren. Het luchtdoelgeschut heeft 3 vliegtuigen neergehaald, waarvan er een voor de Golf van Catania, het tweede tusschen Kaap Peloro en Villa San Gio vanni en het derde ten Oosten van Augusta in zee stortte. Britsche tegenaanvallen in Noord-Afrika afgeslagen Het 738e communiqu» van het Italiaan sche opperbevel luidt: Vijandelijke tegen aanvallen, die door pants erstrijdkrachteh werden gesteund, werden door onze for maties infanterie volkomen afgieslagen. Er werden 150 iglevangenen gemaakt. Eenige pantserverkenningswagens en auto's werden vernield. De aanzienlijke buit, die door de zegevierende acties, waarvan in het weermachtsberieht van gisteren melding werd gemaakt, omvat behalve enorme hoeveelheden oorlogs materiaal, 50 stukken geschut en een even groot aantal pantserafweerkanon- nen. Onder de gfevangenen bevindt zich de 'bevelvoerende generaal der 10e Indische gemotoriseerde brigade. In het luchtruim van Acroma schoten onze vliegtuigen zes vijandelijke machines omlaag, zonder zelf verliezen te lijden. Italiaansche jen Duit sche formaties vielen opnieuw de vloot- en luchtbases van het eiland Malta aan. In het gebied van de herhaalde malen getroffen doelen braken branden uit. In den afgeloopen nacht bombardeerde de Engelsche luchtmacht Cagliari. Eenige huizen in het centrum der stad stortten in; andere werden beschadigd. Er vielen 12 dooden; 15 menschen werden gewond. De houding der bevolking was rustig en gedisciplineerd. Resultaten van Japansch leger Aan gevangenen 342.000 man o.w. 24000 Nederlanders In een officieel communiqué heeft het Japansche hoofdkwartier Zondagmiddag een overzicht gegeven van de resultaten der operaties van het Japansche leger vanaf het uitbreken van den oorlog op 8 December tot 31 Mei. Het totale aan tal gevangenen bedraagt volgens dit overzicht 342.000 man. Hieronder bevin den zich 25.000 Amerikanen, 64.000 En- gelschen en 24.000 Nederlanders. Rond 100.000 Indonesiërs zijn reeds vrijgelaten. Aan de verschillende fronten in China verloor Tsjiang Kai-sjek bovendien onge veer 112.000 dooden. Tegenover de Japansche troepen ston den in ide Zuidelijke gebieden, dus voor Hongkong op de Philippijnen, op Malak- ka, in Nederlandsch-Indië en Burma, te zamen 351/2 'divisie, waarvan de sterkte op 505.000 man wordt becijferd. Aan materiaal vielen den Japanners 3.763 kanonnen, 1.440 tanks, meer dan 11.000 machinegeweren en groote hoe veelheden rollend materiaal in handen. Verder werden 1.636 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Tot zinken wer den gebracht 1 duikboot, 1 torpedoboot, alsmede 41 andere schepen, terwijl tal van andere beschadigd werden. Als Japansche verliezen worden opge geven 9.174 dooden, rond 20.000 gewon den, 348 vliegtuigen en 31 schepen van te zamen 160.000 ton. Invaliditeit en het Arbeidsfront De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Leden van het Nederlandsche arbeids front, die ingevolge leeftijd of invali diteit blijvend voor het werk ongeschikt zijn en niet meer jn dienstbetrekking werkzaam zijn, kunnen op hun verzoek een invaliditeitsondersteuning krijgen, voor zoover het nioodige aantal betalin gen is geschied. Deze betalingen vari- eeren tusschen een uitkeering van ten minste f *7.20 per maand tot ten hoogste f40 fier maand. Voor zoover deze aan spraak wordt gemaakt door leden, die voorheen waren aangesloten bij vakver- eenigingen en bonden, die in den tijd voorafgaande aan 1 Mei 1942 geen regle mentaire ouderdoms- en invaliditeitson dersteuning kenden, ontstaat het recht eerst na 1 October 1947. Als algemeene voorwaarde' geldt hier bij bovendien, dat tenminste 1040 wekè- lijksche bijdragen moeten zijn betaald op den dag van de indiening van het verzoek om ondersteuning en dat het lidmaatschap sederit-l Mei 1942 ononder broken heeft bestaan. Niet alleen als aanvulling op de uitkee* ringen ingevolge de sociale verzekering doch ook geheel onafhankelijk hiervan beteekenen de geldelijke uitkeringen, die het N.A.F. in dezen vorm aan zijn leden verleent, een belangrijken steun ingeval van oudefdom en invaliditeit. Reeds na een lidmaatschap van vijf en dertig jaar, een periode die, gerekend; naar den totalen duur waarover de ar beider werkt, niet lang te noemen is, is de maximale uitkeering bereikt. Zelfs in de laagste klasse beteekent dit een maandelijksch inkomen of, wat in de meeste gevallen Wel zoo zal zijn, een; inkomenvermeerdering van f 12 p. maand. DE GROENTENSCHAARSCHTE Een vervoerverbod De Staatscourant bevat een algemeen vervoerverbod voor groenten, waar door het niet meer mogelijk zal zijn, dat, zooals op het oogenblik geschiedt, de bevolking van nabij een tuinbouw centrum gelegen gemeente derwaarts trekt om zich bij de tuinders zelf van groenten te voorzien, een verschijnsel, dat in de laatste dagen steeds grooteren omvang heeft genomen. Bovenbedoelde maatregel staat uit den aard der zaak met de zeer scherpe groen- schaarschte, die zich op het oogenblik voordoet, in veTband. Zijn doel is te bevorderen, dat de geproduceerde groen ten 'zooveel mogelijk ter veiling komt, en via 'deze zooveel mogelijk de bevol king bereikt, opdat een ieder van de aanwezige hoeveelheden tenminste een gedeelte kan betrekken. De maatregel kan echter niets veran deren aan het feit, dat er weinig groente •is. Dit ligt aan den winter en de daarop gevolgde periode van droog, koud en winderig weer, idie wij achter ons heb ben. Bloemkool en sla, 'die in normalen tijd in Februari worden uitgezaaid, zijn thans voor het allergrootste deel bevro ren. Peen, idle van November tot Febr. wordt uitgezet, evenzeer. In verband hiermede is men alles opnieuw moeten gaan uitzaaien, wat noodzakelijkerwijze groot tijdverlies heeft gekost. De aan sluiting tusschen de 'groenten uit de kas •en die van kouden bodem was altijd min of meer precair, ook in volmaakt normalen tijd, maar men hoefde er dan niet veel van te merken, want er was voor invoer genoeg. Bloemkool kregen wij bijv. in tamelijke hoeveelheden uit Bretagne; tomaten (een ander artikel dat thans schaarsch' is) uit Italië. Van zuLken invoer kan thans niets ko men. De kloof tusschen kas en kouden grond was dus thans niet te overbruggen. Hierbij komt, dat er tal van gezinnen zijn, die veel meer groenten eten dan in normalen tijd. Er zijn huisgezinnen ge noeg, waar men bij gebrek aan brood I tweemaal daags warm eet en daarbij plegen dan groenten te worden gecon sumeerd, in 'den vorm van een gestamp- I ten pot. Nog een andere factor is, dat er in tal van huisgezinnen voorheen inmaak- groentèn of conserven waren/ die nu niet J aanwezig zijn of al opgegeten waren of j waaraan met het.oog op nog ongunstiger omstandigheden nog niet durft te raken. Zoo komt alles bij elkaar -om de groen tevoorziening moeilijk te maken. Hoe hevig de vorenbedoelde vorst- schade is geweest, moge blijken uit het feit, dat er behoudens in het jaar 1938 sinds menschenheugenis nooit zooveel zaai- en pootgoed is bevroren als dit jaar. Tegenover het door de genoemde om standigheden ontstane tekort maakt de hoeveelheid groente, die direct bij tuin ders wordt gekocht niet veel uit. Men hoeft er dus niet op te rekenen, dat met het vervoerverbod een groote ver betering zal intreden, want dit zou een j illusie zijn. De groote verbetering kan I pas komen, als uit den kouden grond weer groenten loskomen. Sla is er op I het oogenblik al wat ruimer en dat zal i lederen dag beter worden. De bloemkool en de peulen beginnen ook al wat rui- mer te worden. Met de peen zal het nog een dag of veertien moeten duren;. met de doperwten een week of drie en op de tuinboonen zal men volop pas tegen het einde van deze maand kunnen rekenen, Alsdan zal vermoedelijk onze groentenpositie weer normaal zijn. De Führer heeft gelast, dat voor den plaatsvervanglenden rijksprotector S.S.- Obergruppenführer en generaal der po litie Reinhard Heydrich een staatsbegrafe nis zal worden gehouden, die in Bierlijn zal plaats hebben. Volgtens uit Washington ontvangen be richten is de igiroote zee- en luchtslag! bij Midway gleëindigd. De Engelsche Nieuwsdienst meldt, dat er in de wateren van Hawaii vijandelijke duikbooten opereeren. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21 59. Morgen (Woensd.) zon op 6.19; zon onder 22.00. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan onder 18.21op 4.02 Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zondag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zon dag 5 Juli. VERSCHILLENDE BERICHTEN Rookwaar in melkbussen Nu de controle aan de grens steeds scherper wordt en vooral op den fraudu- leuzen invoer van Belgische shag en si garetten streng wordt gelet, verzinnen de smokkelaars alle mogelijke middelen. Een boertje uit Galder bood een paar smokkel^prs aan, de door hem over de streep gebrachte shag en sigaretten, tegen een belooning van f50 in melk bussen verborgen naar Breda te brengen Ze gingen op dit aanbod in en zoo werden 7 melkbussen met een inhoud van 40 L. elk volgeladen met rookwaar en op een boerenkar gezet. De rijks ambtenaren hebben echter de lastige ge woonte, dat zij op alles letten en toen twee hunner dan ook op de grens van Breda het boertje met rijn wagen met 7 melkbussen zagen rijden, terwijl hij normaal de melk aan de fabriek te Gal der levert, wilden zij van het doel van den tocht wel iets meer weten. Meenende dat clandestien melk zou warden ver handeld, hielden zij het boertje aan en toen bleek tot hun verbazing dat de bussen Belgische shag en sigaretten be vatten. Vanzelfsprekend werd het ge- heele - transport voor goeden buit ver klaard. Opperpagser aangevallen door kraagbeer In het Dierenpark te Wassenaar is de oppasser B. uit Den Haag! door, eeiï kraagbeer aangevallen. R. had den beer in het buitenhok opgesloten, om het nachthok schoon te maken. Toen hij er mee bezig1 was, kwam het dier plotseling door het verbindingsluik. R. werd door den beer aangevallen en omvergeworpen. Gelukkig wist hij zijn tegenwoordigheid van geest te be waren en trok den bek van zijn been los. Op zijn hulpgleroep werd R. uit zijn benarde positie bevrijd. Hij had ern- stg|e verwondngen opgeloopen aan han den en beenen en is per taxi naar hel} ziekenhuis overgebracht voor verderè be handeling. Jeugdige inbrekers gepakt Vorigle week deed mejuffrouw de R. te Amersfoort aangifte van diefstal van een kistje met pl.m. f320 uit haar woning. In verband hiermede werd een veel belovend viertal opgepakt, juist toen het in een restaurant een biefstukje zat te verschalken. Dat was betaald met het geroofde geld, dat onderling was verdeeld. Het geroofde kistje had men maar in het water 'geworpen. De jeug dige inbrekers, van 11—16 jaar oud, en woonwagenbewoners, bekenden zich door inklimming toegang tot de woning van mej. R. te hebben verschaft. Het stoffelijk overschot van den plaats- vervangenden Rijksprotector Heydrich is op het Anhalter Rahnhof aangekomen. Vandaar is het naar het Prinz Albert- paleis in de Wilhelmstrasse overgebracht. Heden wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar de mozaiekzaal van de nieuwe Rijkskanselarij, waar de offi- cieele rouwplichtigheid zal plaats hebben Op uitnoodigSng van den Rijkscommis saris, rijksminister Seyss-Incjuart, vertoef den van 4 tot 7 Juni hooge Belgische' staats- en gjemeenteambtenaren in Ne derland. Zij werden door den commis saris-generaal voor bestuur en just tie, dr. Wimmer ontvangien en brachten on der leiding van den Kriegsverwaltungs- abteilungSchef Froitzheim een bezoek aan de steden 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1