ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 8 JUNI 1942 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Ouders! - ABONNEMENTi Prtji: ta ZlerlkMB ^1.80, eldert KI» 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen nep, 11 en 15 cents. Losse nonnnnrt 5 cents. Verschijnt Meren werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 187677 -«Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAAR0AHQ Ho. 14953 ADVERTENTIES Advertentito 10 cent per mDDlmeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën S4 cent. Bi) contract belangrijke korting. K 2620 Sterke Engelsche aanvallen In Noord-Afrika algeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Aan het omsingelingsrfont van Sebas- topol zijn de vijandelijke versterkingen met krachtig vuur van de zwaarste ar tillerie en geconcentreerde luchtaanval len bestreden. In den zuidelijken sector van het oos telijke front hebben Duitsche en Hon- gaarsche troepen afzonderlijke vijande lijke aanvallen met bloedige verliezen voor den tegenstander afgeslagen. In den centralen en noordelijken front- sector werden verscheidene in het ge bied achter het front ingesloten groepen van den vijand verder opeengedrongen en talrijke plaatsen ingenomen. Aan het front van de W ,o 1 c h o w zijn sterke vijandelijke aanvallen in zware gevech ten en in samenwerking met formaties duikbommenwerpers afgeweerd. De te genstander leed zeer zware bloedige ver liezen en verloor 22 tanks. In de Finsche golf heeft artillerie der marine een Sowjetduikboot met verschei dene treffers vernietigd. Dè ondergang van de duikboot kan aangenomen worden In Noor d-A f r i k a. hebben Duit sche en Italiaansche troepen sterke Engelsche aanvallen afgeslagen en zijn zelf tot tegenaanvallen overge gaan. De Engelschen verloren36 tanks, talrijke vrachtauto's en ver scheidene honderden gevangenen. Tijdens luchtgevechten werden 14 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. In den afgeloopen nacht hebben for maties gevechtsvliegers het havengebied van Tobroek aangevallen. Zooals in een extra bericht is bekend" gemaakt, hebben Duitsche duikboot en aan de Oostkust van Amerika, op de Caraibische Zee en ten Oosten van de Antillen 19 schepen van den vijand met een gezamenlijken inhoud van 106.300 brt. tot zinken gebracht. Voor de Vlaamsche kust hebben tor pedobooten in een artilleriegevecht twee Britsehe snelle kanonneerbooten tot zin ken gebracht. Bij aanvallen van Engelsche luchtstrijd krachten .op de kust van de bezette westelijke gebieden zijn gisteren 22 vijan delijke „vliegtuigen neergeschoten. Brit sehe bommenwerpers hebben in den nacht van 5 op 6 Juni verscheidene plaatsen in West-Duitschland aangevallen. In eeni ge steden van het industriegebied ont stond brandschade. Nacht jagers en af weergeschut schoten 13 der Aanvallende bommenwerpers neer. Bij de successen van Duitsche duikbop- ten in de Amerikaansche wateren, heeft de duikboot van den korvettenkapitein Hartenstein zich bijzonder onderscheiden Itallafcnsch weermachtsberfcht Luchtaanvallen in Njord-Afrika Het Italiaansche weermachtsberieM van Zaterdag luiidde: De operaties van de strijdkrachten der spilmogendheden in 'de Marmarische woestijn ontwikkelden zich gunstig. Krachtige vijandelijke afdeelingen, die ge steund door artillerie en pantserwagens ons van de bereikte stellingen trachtten te verdrijven, werden in een tegenaanval verslagen. 36 tanks en eenige tientallen auto's werden vernield, er werden eenige honderden gevangenen gemaakt. De luchtmacht, hoewel gehinderd door het ongunstige weer, ontplooide een doel treffende bedrijvigheid, 14 Britsehe vlieg tuigen werden neergeschoten, zes tot lan den gedwongen. Een Britsch vliegtuig werd door batterijen in brand geschoten Drie onzer vliegtuigen zijn niet terugge keerd van de operaties van gisteren en den voorgaanden dag. Een Beaufighter, die over het eiland Lampedusa trachtte te vliegen, werd door het afweer vuur getroffen en viel in zee, de twee inzittende onderofficieren wer den opgepikt en gevangen genomen. Een aanval, in' den afgeloopen macht op Napels en omgeving ondernomen door verscheidene golven Engelsche vliegtui gen, veroorzaakte weinig belangrijke schade, eenige branden werden snel be dwongen, er zijn een doode en een ge wonde onder de burgerbevolking. Ver volgens werden boven Littoria liichtfak- fels uitgeworpen. NEGENTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het opperbevel van de Buiteohe weer macht deelde Zaterdag in een extra bericht mede: In den strijd tegen de vijandelijke ravitailleeringescheepvaart hebben Duitsche duikbooten in de Amerikaan sche wateren nieuwe successen behaald. Zij hebben aan de Oostkust van Noord- Amerika, in de Caraibische Zee en ten Oosten van de Antillen 19 schepen met een gezamenlpes inhoud van 108.300 ton tot zinken gebracht. Mexico's oorlogsverklaring Amerikaansch Imperialisme De staten van het driemogenidihedeinpact hebben met gelatenheid kennisgenomen van de oorlogsverklaring van Mexico.. De militaire onbelangrijkheid van dezen stap is de Mexicaansche regeering zelf waarschijnlijk wel duidelijk. In de ge- heele Mexicaansche geschiedenis is er geen hoofdstuk, waarin sprake is ge weest van spanning of vijandelijkheden tusschen Mexico eenerzijds en Duitsch- land, Italië en Japan anderzijds. Daaren tegen heeft Mexico zoolang het zelfstan dig is iden buurman in het Noorden mop- ten beschouwen als zijn erfvijand. Het Amerikaansche imperialisme heeft sinds 1835 Mexico de eene provincie na de andere ontnomen, tot het bijna de helft van zijn gebied was beroofd. Hand in hand daarmee ging ook de economische penetratie en uitbuiting van het Noorden uit. Een reeks zelfbewuste presidenten met nationaal besef van Caranza tot Carde nas heeft tegen een AmerrKaanscneai in vloed gestreden <en ook 'de huidige pre sident Camacho heeft vorig jaar nog een poging van Washington ,om Mexico te betrekken in de agressieve politiek der Ver. Staten tegen de Asmogendheden energiek afgewezen. (Maar Amerika liet niet los en vernieuwde telkens zijn po gingen om Mexico te overheerschen. Het is ook bekend, dat de Ver. Staten ide hand in het spel hadden bij ieder bin- nenlamdsch conflict, vooral bij de presi dentsverkiezingen, en dat het iditmaal heeft gedreigd met de aanstichting van een revolutie tegen het wettig gezag. Tevens weet men, dat de Ver. Staten nooit het denkbeeld1 hebben losgelaten op een of andere wijze de lamdbrug naar het Panamakanaal in handen te krij gen. Tegenover dit imperialisme heeft president Camancho den laatsten hinder paal vrijwillig opgeruimd. Van nu af staat Mexico algeheel ter beschikking van de Amerikaansche uitbuiting. Amerikaan sche soldaten zullen zich op Mexicaan- schen bodem nestelen en deze steunpun ten nimmer teruggeven. Mexico, dat aan spraak kan maken op de leiding van Middel-Amerika, is thans gedaald tot het niveau der kleine Middel-AmeTikaansche republieken, die nooit een eigen wiil heb ben gehad tegenover de Ver. Staten. KANAAL VAN KRA IN AANLEG? Oud plan kan thans worden uitgevoerd Volgens het Japansche blad Nippon Kagyo wordt in Thailand een kanaal- bouwmaatschappij opgericht, die zich met de doorgraving der landengte van Kra zal bezig houden. Daarmede zal dus een plan, dat tientallen jaren een rol in do internationale politiek gespeeld heeft, waarschijnlijk uitgevoerd worden. Reeds de Lesseps interesseerde zich voor de mogelijkheid om de smalle land tong, die Malakka met Zuid-Oost-Azië verbindt, te doorgraven en in 1882 zond Frankrijk een expeditie ter bestudeering van het project naar 'het toenmalige Siam. Engeland besefte echter, dat een dergelijk kanaal afbreuk zou doen aan de zeer gunstige positie van Singapore.- Vele jaren geleden verplichtte de Sia- meesche regeering zich om in het gebied van Kra geen derde mogendheid toe stemming te geven tot den aanleg van werken, die de strategische belangen van Engeland zouden kunnen schaden. Tel kens doken echter geruchten op over plannen tot aanleg, waarbij ook medewer king van Japan ter sprake kwam. In technisch opzicht Is het kanaal zon der groote moeilijkheden te graven. De landengte is 65 km. breed en de Pak- chanrivier kan gedeeltèlijk als vaarwater gebruikt worden. Door het verloop van den oorlog in Oost-Azië bevindt de Zuid punt van Birma, die bij de landengte eindigt, zich in Japansche handen, zoo dat de forten bij Victoria Point geen be dreiging meer vormen voor een eventueel kanaal. De bezetting van de Andamanen en Nicobaren beveiligt de routes door den Indischen Oceaan. Tenslotte zal de doorgraving der landengte ook voor Thailand, dat tot nu toe eenigszins bui ten het zeeverkeer in Oost-Azië lag eco nomische beteekenis hebben. (V.P.B.) HET BEDRIJFSLEVEN OP JAVA grootendeels hersteld De haven van Soerahaja De moeilijkheden voor het bedrijfsleven op Java, welke waren ontstaan door de vernielingen £n de oorlogsdagen, zijn thans grootendeels overwonnen, meldt Europapress. Op Java waren 46 spoor bruggen vernield. Direct werd echter aan het herstel der spoorwegen begojipen met te Bandoeng gevestigde ingenieurs der Ned.-Indische Spoorwegen, die ftiet uitgebreid personeel werkten aan het driejarenplan voor de Nedeflandsch-Indi- sche' Spoorwegen, waarbij belangrijke ge bieden van Java voor de industrialisatie zouden kunnen worden ontsloten. Onder leiding der Nederiandsche ingenieurs en onder toezicht van Japansche autoriteiten, was de spoorwegverbinding tusschen Ba tavia en Soerabaja op den verjaardag van den Tenno hersteld en kort daarop ook andere belangrijke verbindingen. Na herstel van alle spoorwegen ,of> Java zal de uitvoering van het driejarenplan weer ter hand worden genomen. Tegelijkertijd met het herstel van de vernielde spoorwegen werd begonnen met de opruiminDcworUz,aai"^Jo" ,Vi hp. langrijkste havensteden en industriecen tra, waar haveninstallaties, schepen, op slagplaatsen, machine-installaties, raffina derijen e.d. waren vernield. Allereerst werden de tot zinken gebrachte schepen in ide haven van Soerabaja gelicht en de aanlegsteigers hersteld. Direct daarop kon reeds een aanvang worden gemaakt met het laden van voor Japan belangrijke grondstoffen in de gelichte schepen, wel ke overigens geen groote schade bleken te hebben gekregen. Ook in andere havensteden en in dustrieën van Nederlandsch-Indië wordit met kracht aan de herstelwerkzaamhe den gewerkt. Door het stilleggen van de bedrijven was werkeloosheid ingetre den. Hieraan is door de snelle herstel werkzaamheden „der Japansche troepen welke in ^samenwerking met de Neder iandsche ingenieurs en 'technici en de inheemsche bevolking zijn uitgevoerd, een einde gemaakt DE BEHANDELING VAN KRIJGSGEVANGENEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Naar Radio-honden gisteren heeft mee gedeeld, heeft het Britsehe ministerie van oorlog het volgende meegedeeld: „Een bevel, zooals door de Duitscherpl is gevonden, is niet door het Britsehe ministerie van oorlog gegeven. Indien een subaltern officier, misschien de comman dant van de vierde pantserbrigade, een bevel van dezen aard heeft gegeven, dan verklaart het ministerie van oorlog, dat dit bevel onmiddellijk ingaande als niet bestaand wordt verklaard. De Duitsche gevangenen worden evenals voorheen', overeenkomstig de Geneefsche conventie behandeld". Als gevolg t^an deze verklaring van het Engelsche ministerie van oorlog heeft het opperbevel van de Duitsche weer^ macht gistermiddag alle bevolen vergel dingsmaatregelen tegen de Britsehe ge vangenen in Afrika opgeheven. AFSCHEID VAN 300 ARBEIDSMANNEN Vrijwillig overgegaan naar don B.A.D voor werk aan liet Oostfront Vrijdagmiddag om 12 uur hebben-Gene- ral-arbeitsführer Bethmann, de wnd. com mandant van iden Nederlaadschen Ar beidsdienst generaalarbeidsleider P© Book, en de secretaris-generaal der NSB, ir. Huygen, afscheid 'genomen van 300 mannen van den Arbeidsdienst, idie eenige weken geleden den eed van trouw heb ben afgelegd op den Führer Adolf Hit ler, sindsdien zijn overgegaan van den NAD naar den RAD en binnenkort naar het Oosten zullen vertrekken. De plechtigheid 'geschiedde in het te midden van schitterende dennenb ossehen gelegen aTbeidsdienstkamp op het land goed De Eese bij Steenwijk en werd bij gewoond door den Beratungsstab van den RAD uit Meppel, den Ortskommandant van Zwolle, eenige marine-officieren en den burgemeester van Zuidwolde. Voorts waren aanwezig de commandant van het corps. Arbeitsführer Hekman en de com mandant van het kamp OberstfeLdmeister Van der Loo. Op de binnenplaats was een spreekgestoelte opgericht, versierd met ide arbeidsdienstvlag en geflankeerd door twee masten met daaraan de oranje- blanje-bleu-vlag en de hakenkrnisvlag. Nadat de manschappen zich hadden op gesteld en iden autoriteiten een saluut hadden gebracht, sprak arbeitsführer Bethmann. In zijn rede wees hij er op, dat zij hier gereed staan voor het ver trek naar het Oosten en dat zij zich vrijwillig hebben gemeld, nadat zij hun diensttijd in den Nederlanidisoben Ar beidsdienst hadden beëindigd. Het denk beeld om zich in te zetten in den groot- sohièn strijd, 'die thans wordt gevoerd1, is gerezen in de rijen vain den NAD'. zelf. Dit verheugt mij, aldus spreker, want wanneer gij hier thans staat in de Duit sche uniform is dat al® vrijwilligers en als vrije Nederlanders, die dat niet doen om eenig 'gewin, maar omdat zij den zin van den Arbeidsdienst en den zin van dezen oorlog hebben 'begrepen en de spade willen stelten naast het zwaard. Vervolgens wees spreker er op, dat in de aanwezigheid van de heeren De Bock en Huygen een symbool mag worden gezien van de lotsverbondenheid, idie in dezen tijd wordt gesmeed. Spreker be sloot met. de hoop uit te spreken, dat de mannen „in oprechte trouw aan den' Führer hun taak zouden volbrengen en daardoor aan Tuin volk trouw zou- betoonen. Generaal-Arbeitsleider De Bock wilde niet in herhaling treden van hetgeen hij tijdens de beëediging op{ 5 M!ei reedis had 'gezegd, maar volstond met de mannen de beste wenschen mede te geven van het thuisfront^ en de hoop uit te spre ken, dat hun arbeid zal strekken ten bate van geheel Europa. Ir. Huygen getuigde j er van, dat ide leider der NSB. trotseh is op deze mannen. Hij wees er op, dat zij de Germaansche levensruimte gaan verdedigen en tegelijkertijd daarmede ons eigen "land. Het Nederiandsche volk, aldus spr., heeft tal van jaren gearbeid als boer en vissoher, maar het had den strijd verleerd. Hierin komt thans verandering. De beweging verwacht dan ook dat allen, die bereid zijn tot den strijd, zich 1 zullen inzetten, in trouw aan den Führer Nadat spreker een Sieg Heil op Adolf I Hitler had ingezet, dat door ide mannen driewerf werd overgenomen, inspeeteer- de General-Arbeitsführer Bethmann de in 1 carré opgestelde manschappen. Vervol- j gens bezichtigden ide autoriteiten 'tkamp. GROOTE VOORKEUR VOOR ROOKERSKAARTEN Vrouwen offeren hun versnaperingen t voor mannen De mannen van 18 jaar en ouder heb ben zooals te verwachten was 1 in overgroote meerderheid de voorkeur gegeven aan een rookerskaart boven een versnaperingenkaart. Van de circa 3 mil- lioen mannen, die in deze aangelegenheid kiesgerechtigd: zijn, hebben ongeveer 2.900.000 een tabakskaart genomen. Hier uit mag echter niet worden afgeleid, dat er maar 100.000 niet-rookende mannen i in Nederland zijn. Een aantal van hen heeft namelijk een rookerskaart genomen - om met de hierop te verkrijgen rook artikelen vrienden of verwanten gelukkig te maken. De grootste verrassing van de „pret- kaarf'-keuze is wel, dat van de 21/4 mil- lioen vrouwen van 25 jaar of ouder niet minder idan 1.300.000, dus meer dan de helft, een sigarettenkaart heeft geno men. Het is moeilijk na te gaan in welke mate verschillende motieven hiervoor den doorslag hebben gegeven. Slechts een klein gedeelte van deze vrouwen be hoort tot de rooksters en wij mogen vei lig aannemen, dat aan deze keuze door verreweg idie meesten van haar een al truïstische reden ten grondslag ligt. Een deel der vrouwen zal zich welilicht heb ben laten vermurwen om zoons onder de 18 en dochters onder de 25 jaar met een sigaretje te verblijden. De mees ten zullen ongetwijfeld een sigaretten- kaart hebben genomen om hiermede hot Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 21 58. Morgen (Dinsdag) zon op 5.19; zon onder 21.59. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan onder 11.17; op 3.39 Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zondag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zon dag 5 Juli. rantsoen van de rookende mannen te vergrooten. i De vrouwen, idie de keus hebben laten vallen op een snoepkaart, kan men daar om nog niet van egoïsme beschuldigen. Zij toch zullen in' de meeste gevallen het lekkers, dat" zij op hun eigen kaarten en op die van hun kinderen krijgen* met de ©ch'tgenooten en groote zoons deelen. Het gezegde „mannen die root- ken snoepen niet" heeft zijn waarde in dezen oorlogstijd zoo goed als geheel verloren. j Van ide circa 51/4 millioen Nederlanders, die mochten kiezen tusschen rooken of snoepen, hebben dus bijna 41/4 millioen die voorkeur aan een rookerskaart gege- ven. Het totaal aantal uitgegeven ver- snaperingskaarten bedraagt ongeveer 4.200.000 (ANP) EXTRA SIGAREN- EN_ SIGARETTENRANTSOENEN De secretaris-generaal van het depar tement van aoiiuci, u«-_-r vaart deelt mede, dat binnenkort twee extra rantsoenen sigaren (tien stuks) op de tabakskaart en twee extra rantsoenen •sigaretten (dus 40 stuks) op de sigaret tenkaart beschikbaar zullen worden ge steld. I 1 Daarenboven zullen iop de tabakskaart naderhand twee rantsoenen sigaretten extra-^40 stuks) worden gegeven. De bon, waarop, en de tijd, waarin deze extra rantsoenen beschikbaar zul len worden gesteld, zullen weldra wor den bekend gemaakt In verband met het bovenstaande zul len de detaillisten en grossiers in de volgende week op den voor hen vastge- stelden inleveringsdag een extra voor schot ontvangen. Nadere mededeelingen hieromtrent wor den iin een officieele publicatie opge nomen. Met ingang van 1 Juni is de éénma- kingl van de Gentsche agglomeratie een voltrokken feit g(eworden. Bij besluit van den secretaris-generaal van binnenland- sche zaken, zijn aldus tien gemeentelij geheel en vijf andere gemeenten gedeel telijk aan de stad Gent toegevoegd. Het nieuwe Gent telt ongeveer 300.000 in woners. Binnenkort komt de eenmaking van het Waalsche industriecentrum» waar van La Louvière de kern uitmaakt, aan de beurt. Daarna zullen Charleroi en Brussel volgen.. LAAT UW KINDEREN I Z.WE/A/AEN LEEREN rolyroon-Snrtn-fV* Hofluod

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1