ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 6 JUNI 1942 OPOÊNOl ZIERIKZEESCHE COURANT abonnsmbnt s Prtji: In Zierikzflü 1.80, elder* rfï.K Ï797 - 1389 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 19 en 15 cents. Losse nummers '5 cents. Verschijnt lederen werkdag). Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14952 adv 8rtbnties Advertentlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën S4 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 VOORTDURENDE STRIJD IN LYBIË Verliezen der Britsche luchtmacht aanzienlijk Het opperbevel van de weermacht deel de Vrijdag mede: In de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front zijn weinigbelangrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In een tegenaan val werd terrein gewonnen en werden gevangenen gemaakt. In de Centrale en Noordelijke zone werd bij eigen aan vallen een hardnekkige vijandelijke tegen stand gebroken en het veroverde ter rein van vijanden gezuiverd. Geschut van het leger bestookte met goed gevolg schepen in de baai van Kroonstadt. De luchtmacht bestookte overdag en des nachts vliegvelden en spoorwegen der bolsjewisten. In Noord-Afrika werden Brjtsche te genaanvallen met verliezen voor den vij and afgeslagen. De Duitsche en Italiaan- sche .luchtmacht greep met goed gevolg in. Bij luchtgevechten verloren de Engel- schen 26 vliegtuigen. Bij Tobroek heeft een Duitsche duikboot een door vlieg tuigen en escorte-vaartuigen krachtig ver dedigd konvooi van drie transportsche pen aangevallen en twee torpedotref fers geplaatst. In den afgeloopen nacht zijni de ha venwerken en werven van Sunderland, aan de Oostkust van Engeland, met bri sant- en brandbommen bestookt. Aan de Kanaalkust verloor 4e Britsche lucht macht overdag bij luchtgevechten en door luchtdoelgeschut 10 vliegtuigen. Bij de gevechten in Noord-Afrika is een rapport van de 4e Engelsche ^pantser- brigade buitgemaakt, waarin gezegd wordt, dat gevangenen geen voedsel, wa ter of gelegenheid tot slapen kunnen krijgen en dat hun geen tegemoetko mendheid of facaliteiten van welken aard ook mogen worden verstrekt, zoo lang1 zij niet door de bevoegde instanties zijn gehoord. Het opperbevel van de Duitsche weer macht heeft daarom bevel gegeven dat van 6 Juni, des namiddags 12 uur af, de Engelsche officieren en manschappen die bij den tegenwoordigen slag in Noord-Afrika gevangen zijn genomen geen eten of drinken mogen ontvangen, zoolang dit schandelijke met iedere men- schelijkheid spottende bevel niet wordt ingetrokken en het Duitsche opperbevel daarvan geen kennis heeft gekregen door een officieele Engelsche verklaring. HITLER BIJ MANNERHEIM Felicitaties en besprekingen Naar te Helsinki bekend is geworden, aldus het DNB, heeft de Führer en op perbevelhebber der Duitsche weermacht gisteren in gezelschap van generaail-veld- maarschalk Keitel op Finschen bodem achter het front een bezoek gebracht aain den maarschalk van Finland, Manner- heim, ter gelegenheid van diens 75sten verjaardag. De Führer bracht den maarschalk de gelukwenschen over van het Duitsche volk. Naar bekend is geworden zou tus schen den FühTer, den maarschalk van Finland, den president van.den Finschen staat en generaal-veldmaarschalk Keitel een bespreking hebben plaats gevonden. In een te Helsinki uitgegeven commu niqué wordt het volgende medegedeeld: De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft heden in gezel schap van generaal-veldmaarschalk Kei tel een bezoek gebracht aan den maar schalk van Finland, .baron Mannerheim, ter gelegenheid van zijn 75sten verjaar dag. Het bezoek vond plaats in Finland op een plek achter het front. De Führer sprak jegens den Finschen vrijheidsheld de hartelijkste gelukwenschen uit van het Duitsche volk en van de Duitsche weer macht. Bij deze gelegenheid heeft de Führer tevens een ontmoeting gehad met den president der Finsche republiek, Ryti. De Finsche president stelde aan den Führer de leden van de Finsche regeering voor, het presidium van den Finschen Rijks dag en vertegenwoordigers van de Fin sche arbeiders. Maarschalk Mannerheim stelde aan den Führer de op zijn verjaar dag aariwezige hooge Finsche officieren voor. Als teeken van Duitsch-Finsche l'otsgem eenschap en nauwe wapenbroe derschap overhandigde de Führer aan den maarschalk van Finland het groot kruis in gouè van de puitsche Adelaars- orde. REINHARD HEYDRICH OVERLEDEN Zijn levensloop Het DNB meldt uit Praag: De plaatsvervangende Rijksprotector in Bohemen en Moravië en chef der Sicher- heitspolizei en van den S.D., S.S., Ober- gruppenführer en genera). der politie Reinhard Heydrich, is Donderdagochtend aan de gevolgen van den op hem ge- pleegden aanslag overleden, naar thans officieel verluidt. Reinhard Heydrich werd 7 Maart 1904 gebaren te Ha,lle a.d. Saaile. Na zijn eind examen deed hij in 1922 zijn Intrede als adelborst bij de Duitsche marine. In 1928 Werd hij bevorderd tot luitenant- ter-zee 2e klasse en naderhand bekleedde hij de functie van berich tenofficier bij de leiding van den marinestaf van het marinestation Oostzee. Nadat Heydrich ontslag hhd genomen'' uit den marinedienst, trad hij terstond toe tot de NSDAP te Hamburg. Kort daarop werd hij lid van de SS, waiar hij als Sturmführer bij den staf van den Reichsführer SS. Himmler naar Muinchen werd geroepen. Toen het nationaal-socialisme de macht had overgenomen, werd Heydrich in Maart 1933 benoemd totOberführer en leider der politieke afdeelmg van de polïtiediirectie. Het jaar daarop kwam zijn benoeming tot leider van het bureau der geheime staatspolitie te Berlijn. Twee jaar later werd hij l'id van den Rijksdag en tevens Pruisisch staatsraad. Als jachtvlieger heeft Reinard Hey drich op allerlei o orlogsto oneelen het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse en de bronzen en zilveren „Frontflug- spange" verkregen. Sinds 27 Sepetember vorig jaar bekleedde Heydrich het ambt van plaatsvervangend Rijksprotector van Bohemen en Moravië. DUTCH HARBOR EN DE ALEOETEN Belangrijke vloot- en luchtbasis der V,S. van Noord-Amerika Tusschen Alaska en hét Siberische schiereiland Kamtsjatka strekt zich - de langgerekte eilandenreeks der Aleoeten^ uit. Hoewel in het hooge Noorden van" den Stillen Oceaan gelegen, „hebben zij door den Japanschen golfstrojom een vrij mild klimaat, dat met een gemiddelde jaartemperatuur vaim 3 C gunstig afsteekt bij dat van Alaska. Ruim duizend Es kimo's bevolken de onvruchtbare eilan den en de helft van hen woont in' de hoofdstad Unalaska op het eiland van dien naam. Zij houden zich met de vischvangst bezig. De laatste jaren hebben de op zich zelf onbelangrijke Algoeten echter in ander opzicht beteekenis "gekregen. De Aleoeten vormen de s Noordelijke hoek steen van de vestingreeks Aieoeten— Hawaï—Samoa, die de V.S. in den Stil len Oceaan hebben aangelegd. 'Boven dien liggen zij op vrij geringen afstand van Japan. Van Attoe, het meest Wes telijke eiland, bedraagt de afstand tolt Japan slechts 700 mijl en de verbinding New York—Tokio is via Alaska ruim 4000 mijl korter dan via San Franciscp en Hawaï, waarvan de Graf Zeppelin, Lindbergh en anderen bij Jiun vluchten gebruik hebben gemaakt. Gelijktijdig met den aanleg van lucht- en vibptbases in- Alaska, als Sitka en Kodiak, werd ook Dutch Harbor op Unalaska onder groote geheimhouding versterkt. Nadere gegevens hierover zijn niet bekend, maar nog in Februari j.l. nam de Amerikaansche re geering het besluit tot verdere uitbrei ding van Dutch Harbor. De nieuwe weg tusschen de V-S. en Alaska, die dwars door Canada zal loo- pen onderstreept nog eens de strate gische beteekenis van Alaska en de Aleoeten. Materiaalvervoer naar de Sov jet-Unie schijnt niet de opzet van dit project te zijn. De Alaskaweg zal wel iswaar tot» de ontsluiting van de be trekkelijk rijke bodemschatten van Alaska bijdragen, maar het voornaamste doel is ongetwijfeld een snelle en goede ver binding met de bases in het Noorden van den Stillen .Oceaan. (V.P.B.) liallaansch weermachtsbericht Talrijke Engelsche vliegtuigen in Lybië neergeschoten Het 735e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: In den loop van onze acties werden Britsche tegenaanvallen ondubbelzinnig afgeslagen. De tegenstander leed aanzien lijke verliezen aan menschen en materi aal. Formaties van de luchtmacht hebben de vijandelijke stellingen herhaalidelijk hevig gebombardeerd. In talrijke en he vige gevechten hebben Italiaansche en Duitsche jagers 26 vliegtuigen (neergescho ten. Twee andere zija onder het welge richte vuur vanden afweer van onze landstrijdkrachten neergestort Engelsche bommenwerpers hebben vannacht de staa Syracuse aangevallen. De materieele schade is beperkt; er vielen geen slacht offers onder ide burgerbevolking. HOE SUMNER WELLES ZICH DE VREDE VOORSTELT Wereldorganisatie tegen nieuwe oorlogen Sumnër Welles, de Amerikaansche on derminister van buitenlandsche zaken, heeft dezer daglen volgens de Duitsche bladen in een rede o.a. het volgjende ver klaard: „Bij het einde van den eersten wereldoorlog! is voor Amerika Üe perio de van het isolement, waarvan het on der de bescherming van twee groote oceanen heeft igjenoten, opgehouden. Nu staan wij te midden van den grootsten, oorlog der menschheid en de Amerikanen oogsten de bittere vruchten van hun waan en van hun iglebrek aan vermogen om vooruit te zien." Deze woorden van Sumner Welles wa ren iglericht tegen vroegere Amerikaan sche regleeringen en hij bond er de con-J clusie aan vast, dat men „de misdadigle naties en de door haar uitgevonden sys temen totaal en definitief moest uit roeien". Indien de igleallieerden zegevier den, zouden zij ide mogendheden van het drielandenpact en haar bondgenooten ter stond volkomen moeten ontwapenen en tot de oprichting van een internationale politiemacht overgaand Zij zouden ver der de wijze van verdeeling der produc ten over de afzonderlijke volken moeten dicteeren. De igleallieerden zouden de kern eener internationale organisatie moeten worden, welke de definitieve voorwaar den voor een rechtvaardigen en duurza- men vrede moet vaststellen- Welles wenscht, dat onverbiddellijk en onver wijld iglerechtigheid geschiede tegenover personen en volken, die verantwoorde lijk Zijn voor de internationale catastrofe. Sumner Welles' rede heeft volglens de „D.A.Z." weerklank gevonden in de Brit sche ambassade te Washington: ook Ha lifax, aldus het blad, is geestdriftig ge stemd ten aanzien van het denkbeeld eener politiemacht, onder voorwaarde, dat de Engelsch-Amerikaansche staten de leiding hebben. De ambassadeur zeide enthousiast te zijn over het denkbeeld van Welles, dat de V.S. na den oorlog) aan een dergelijke internationale politie macht zouden deelnemen en hij sprak den wensch uit, dat de vrede „streng, en hard zou zijn en de garantie zou inhouden, dat Duitschland het niet weer zal doen". Dergelijke woorden, aldus de „D'.A.Z.", heeft men den laatsten tijd veelvuldig uit den mond van Engelscben kunnen hooren. Slachtoffers van den Engelschen luchtaanval Zes omgekomen W.A.mannen herdacht Zocals gemeld, hebben Engelsche vlie gers Maandag en den nacht van Maiajn- dag op Dinsdag verscheidene plaatsen in ons land aangevallen, waarbij 36 men schen om het leven zijn gekomen. Onder deze slachtoffers bevonden zich ooik zes leden der W.A.. die in een plaats 'in het Westen des lands wachtdiensten ver richten bij de Organisation Todt. Alvorens de stoffelijke resten van deze weermannen heden overgebracht werden naar hun haardsteden, vond een plech tige herdenkingsbijeenkomst plaats aan den voet van een monument, dat zich wel bij uitstek leende om herinneringen wak ker te roepen aan een der vorige»tijd perken van de Nederlandsche geschie denis. Des morgens om 11 uur stelde zich daar een eerewaeht van de W.A. op uit de verschillende gemeenten uit den om trek, terwijl tientallen bloemstukken en kransen, afkomstig van vertegenwoordi ging van de NSB, het rijkscommissa riaat, de W.A., de Nederlandsche SS, de Organisation Todt, de Duitsche weer macht en marine getuigden van het me deleven. Onder de aanwezigen bevonden zich de familie, de gewestelijke gevol machtigde van den Rijkscommissaris en zijn referenten, de gemachtigde van den leider der NSB/, de Frootführer van de Organisation Todt, de vertegenwoordiger van den waarnemenden commandant der W.A.. H. C. van 't Hoff, de commissaris der provincie, de kringcommissaris van het Roode Kruis, de plaatselijke Ortscom- mandant, verscheidene kringleiders der NSB, de gewestelijke groepsleiders NSB, vertegenwoordigers van het N.A.F., den Nederlandschen Landstand, den Neder landschen Volksdienst, de rijksarbeids- bureaux e.a. Leden der W.A. droegen het stoffelijk overschot der gesneuvelden van het groepshuis der NSB naar de plaats van de doodenherdenking, terwijl NSB-vlag- gen de baar dekten en op de nadering van den stoet de plechtige trommelslag weerklonk van een Duitsche militaire kapel. Na de nederlegging der tiental len bloemkransen, waaronder een krans van den leider der N.S.B., van den ge volmachtigde van den rijkscommissaris, den Frontführer van de organisation Todt den plaatselijken zeecommandant en den weermachtsconmiandant, riep de ban- commandant zijn gevallen kameraden op tot een laatste appèl. Een krachtig „hier" uit den mond der talrijke aanwezige weermannen weerklonk toen hij de na-' men aflas van de door den Britschen luchtaanval uit hun midden gerukte ka meraden. Waar de vuist van den oorlog valt, vallen ^tranen zeide daarop de Front führer der Organisation .Todt. Hij"" her innerde er aan, hoe deze W.A. mannen hun plicht hadden vervuld en het hoogste offer hadden gebracht voor hun vader land. Groot-Duitschland dankt u, aldus spreker. Ook heerbancommandant Ouwerling herinnerde aan het verlies dat hier werd geleden, doch ook dit offer zal bijdragen tot een gelukkige toekomst van lEuropa aldus spr. Plechtig beloofde hjj dat de W.A. in de toekomst een trouw helper zal zijn van de nagelaten gezinnen. Namens den leider der N.S.B. bracht diens gemachtigde Jan Dekker daarop een laatsten groet Hij wees er op, dat deze weermannen op het veld "van eer gevallen zijn in den strijd voor een vrij Nederland. Zij brachten het hoogste offer, dat de W.A. van hen kom vragen. Gij hebt gezongen: W.A. dat is de nieuwe tijd, tot eiken strijd bereid. Gij hebt geofferd, opdat ons volk zql leven. Uw strijd zal niet vergeefs gewee/st zijn. Aan het slot van deze doodenherden king speelde de .militaire kapel „Ich hatte einen Kameraden", terwijl de ban een laatsten vaandelgroet bracht VERSCHILLENDE BERICHTEN Duitsche kinderen in ons land Zooals Nederlandsche kinderen d-oor den NVD in de gelegenheid worden ge steld om eenigen tijd met vacantie in Duitschland te gaan doorbrengen, zoo verleent de dienst ook zijn bemiddeling bij het onderbrengen van Duitsche kin deren, die vacantie komen nemen in ons land. Tot nu toe zijn in Gelderland on geveer 540 kinderen ondergebracht en Donderdag a.s. komt opnieuw een extra- trein rftet 500 kinderen aan. Van deze kindaren worden er honderd in Gelder land ondergebracht, 200 in de provincie Utrecht en 200 in Overtjsel. Deze kin deren zijn afkomstig uit de gouw Essen. Wat de Nederlandsche kinderen betreft, op 5 Juni vertrokken er weer een transport van 500 kinderen, die in Kreis Tüttlingen zullen worden ondergebracht. De geheele organisatie is in handen van den NVD en in Duitschland van de NSV. Straf voor onvoldoende verduisteren De burgemeester van Utrecht brengt in een publicatie in de peTS onder de aandacht van de ingezetenen, dat hij, in verband met het feit, dat door on voldoende verduistering de vijandelijke vliegtuigen aangetrokken worden, en dus het gevaar voor de volksgenooten ver groot wordt, tot onderstaanden strengen maatregel moet overgaan. De woningen van hen, tegen wie reeds ter zake van verduisteringsvoorschriften) proces-verbaal is opgemaakt, zullen voor den \fijd van een week zijn afgesloten van de levering van gas en electriciteit. In den vervolge zal deze maatregel auto matisch worden toegepast op allen, die de verduisteringsvoorschriften niet op volgen. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag Juni: Dr. v. d. Graaf en Dr. van Hoorn. Wannaer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 21 55. Morgen (Zondag) zon op 5.20; zon onder 21.56. Maandagzon op 5.22 zon onder 21.56. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan op 2.53, onder 13.56 Maan onder 15.06; op 3.15 Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni.' Eerste kwartier Zondag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zon dag 5 Juli. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 6 Juni niet meer geldig: 28 Brood, Vleesch, Aardap pelen. 3!, 32 Tabak. 07 Cigaretten De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: tot en met Dinsdag 3 Juni: 211, 228, 272 293 Algemeen (Zeep). G, H, I, J Zeep, Toiletzeep. tot en met Zaterdag 13 Juni: 3-12, 4-12 Reserve Sinaasapp. Op Vrijdag geen rookwaar op dfe nieuwe bonnen De secretaris-generaal van tandel, nij- verheid en scheepvaart vestigt er met nadruk de 'aandacht op, dat het is ver boden op de bonnen van de tabaks-;' of sigarettenkaart, welke Vrijdagavond bekend worden gemaakt, reeds dienzelf den avond tabaksproducten af te leveren of in ontvangst te nemen. Bij overtre ding van dit verbod zijn zoowel de kooper als de verkooper strafbaar. Het Nederlandseh Arbeidsfront De Provinciale dienst voor pers en propaganda van het NAF in Zeelan|d wijst er ons op, dat het gieneraal-pardon gëldt tot 1 Juli a.s. voor die leden,/ die op of na Mei 1940 voor hun lid maatschap bedankten. 'Zonder bijbetaling! der over dien tijd verschuldigde contributie kunnen zij weer in al hun oude rechten, behalve de werk- loosheidskasuitkeeringv worden hersteld, wanneer zij zich alsnog voor het lidmaat schap van het NAF aanmelden. Na 1 Juli is deze mogelijkheid onherroepelijk vervallen. Het is daarom voor de ar beiders in hun eigen belang zich bij het dichtstbijzijnde plaatselijk kantoor te mel den als lid. Door zich voor het lidmaatschap van het NAF aan te melden werkt men mede tot de vorming van rechtvaardige sociaal- politieke verhoudingen in het algemeen en in het bijzonder der loon- en ar beidsvoorwaarden. Voorts tot de verze kering der arbeidsvrede door opvoeding der l eden in den zin van de arbeids gemeenschap. Voor vele werkers is het idéé der arbeidsgemeenschap iets nieuws, doch dit kan alleen bereikt worden als alten zich als één man scharen in het NAF en in hechte samenwerking, de arbeidsgemeen schap van het Nederlandsche volk ver wezenlijken. Eenheden van de Japansch duikboot- vloot hebben in „de ochtendschemering van 31 Mei bij verrassing een aanval op Suarez (Madagascar) gedaan. Een Britsch slagschip van '"de Queen Elisabethklasse (30600 ton) en een lichten kruiser van de Arethuraklasse (5220 ton) werden ge troffen en zwaar beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1