ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ,ABjrERDAG 4 JUN11942 zÊwkze?scheHcoürant 1 ABONNEMENT i 1797 - 1639 Prlji: in Zlerlkzoa yi.BO, elder» KI* per kwartaal. Weekabonnementen nap. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 is en 15 oents. Losse nummer» 5 cent». Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Eosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 989TB JAARGANG Ho. 14950 S ADVERTENTIES I Advertentlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën B4 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 Ingesloten bolsjewistische troependeelen vernietigd Groote verliezen van Sovjetvliegtnigen Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: In de centrale zone van het Oostelijk front leidden plaatselijke aanvallen tot de vernietiging van ingesloten vijande lijke groepen. De vijand verloor bij deze gevechten meer dan 1500 dooden, 2000 gevangenen, 54 stukken geschut, 287 gra naatwerpers en machinegeweren, 3 pfont- serwagiens en 4 vliegtuigen. Een bij ver rassing! ondernomen vijandelijke aanval in den sector van een divisie mislukte met zware verliezen voor den aanvaller. Meer dan 400 dooden bedekten het ge vechtsterrein. In de Noordelijke zone duren de hevige plaatselijke gevechten m het moerassengebied van de Wolihon voort. Door eigen aanvallen werden be langrijke vijandelijke ravitailleeringsver- bindingten afgesneden. Tegenaanvallen van den vijand mislukten, waarbij met onder steuning door duikbommenwerpers 32 Sovjettanks werden vernield. In de,Zwar te Zee hébben gevechtsvliegtuigen een tankschip van 3000 ton, dat deel van een sovjetkonvooi uitmaakte, tot zinken gebracht. In de haven van Moermansk hebben Duitsche bommenwerpers zes gToote vracht- en transportschepen met zware bommen getroffen. Van 21 Mei— 1 Juni hebben de bolsjewisten 610 vlieg tuigen verloren, waarvan 496 in lucht gevechten en 74 door luchtdoelgeschut. 14 toestellen werden door jachtafdeelin- glen neergeschoten, de rest werd op den gïond vernield. In dezelfde periode gin gen aan het Oostelijk front 53 Duitsche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. De stad Canterbury is ook in den afgeloopen nacht bestookt met bom men van zwaar en het zwaarste kaliber en tienduizenden brandbommen. Bij aan vallen van jachtvliegtuigen aan de Ka- na alkust en aanvallen van enkele Brit- sche bommenwerpers gisteren overdag en onder bescherming van het wolkendek op West-Duitschland ondernomen, verloor de vijand door jachtafweer en marine- artillerie 20 vliegtuigen. Een Duitsch jachtvliegltuig wordt vermist. In den af- gleloopen nacht heeft de Rritsche lucht macht storingisaanvallen op verschillende plaatsen in West-Duitschland onderno men. Vooral te Duisburg ontstond vrij groote brandschade, in het bijzonder in woonwijken en aan openbare gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten 14 der aanvallende bommenwerpers neer. Terwijl de Britsche propaganda meldt, dat de luchtaanval op Keulen 20.000 dooden heeft gjeëischt, kan geconstateerd worden, dat er als gevolg van dezen aanval 200 dooden te betreuren zijn. INDRUKKEN VAN HET SLAGVELD BIJ CHARKOW Als of eon hevige aardbeving heeft gewoed Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De correspondent van de „Gazette de Lausanne", die zoiojuist van een bezoek aan het slagveld van den grooten ketel slag ten Zuiden van Charkow is terug gekeerd, geeft als volgt zijn indrukken weer: Wij komen thans van het slagveld, waar tal van Sowjet-divisies infanterie, cavalerie en pantserbrigades, in totaal meer dan 300.000 man vernietigd werden. De gemotoriseerde Sowj et-troepen vielen aan op een massale wijze zooals nog niet was voorgekomen, maar de DuitscherS hielden stand. Het resultaat van deze gevechten bestaat uit honderden uitge brande of kapotgeschoten tanks, die ver spreid in de modder liggen. De uit werking van de Duitsche wapens is in drukwekkend. Een vergelijking 'met de veldslagen tij dens den oorlog in Frankrijk is niet mogelijk, ook niet met andere veldtoch ten. De omsingelingsmanoeuvre was hier bijzonder moorddadig. De artillerie heeft de vlakte kilometers ver in trechters veranderd. Overal liggen - doode paar den tusschen kapotte wagens, uitgebran de auto's en verwrongen kanonnen. Ge- heele regimenten artillerie zijn vernie tigd. Stukken geschut en munitiewagens zijn in de .Jucht gevlogen. Overal liggen lijken, overal moeten de Sowjetverliezen enorm geweest zijn. Ten slotte belanden wij in het centrum van het tooneel van dezen wilden veldslag. Men moet zich voorstellen, dat een he vige aardbeving verscheidene divisies door elkaar geschokt heeft. In het moeras zijn paarden en voertuigen van allerlei aard omgevallen en blijven steken. Overal ziet men dooden. 'Nooit had ik mij een slag zoo verschrikkelijk voor gesteld. Waar men het. oog ook wendt overal ziel men lijken, puinhoopen, doio- de paarden. De hoeveelheid van het ver nietigende materieel kan men zich il'iet voorstellen. Deze slag bewijst weer "eens niet alleen met welke hoeveelheid materieel de Sowj et-legerleiding heeft aangevallen, doch ook met welk een trefkracht het Duitsche leger aan het Oostelijke front den strijd is ingegaan. GANDHI EN HET BRITSCH-INDISCHE CONGRES Hij zou de leiding weer op zioh willen nemen Het DNB meldt uit Genève: Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Gandhi een plan voor don eersb/olgenr den tijd' een oorlog van lijdelijk verzet te openen. In een artikel in zijn blad Harijad motiveert hij zijn besluit. Gandihi schrijft o.m.: Het Indische volk ihoet door wils kracht de Engelscfaen er toe bewegen, zich uit Indië terug te trekken. De er varingen, idie met die Engelsehen zijn opgedaan, hebben iden Indiërs geleerd dat samenwerking steeds onmogelijk is wanneer het wederzijidsche vertrouwen en de achting verdwenen zijn. In de verhouding van Indië tot Engeland is dat het geval. Ook hebben de Engel- schen, zoolang zij Indië bezet hielden, een Japanschen aanval uitgedaagd, heb ben in het binnenland van Indië twist veroorzaakt en den in het hart van alle Indiërs jegens alles wat Engelsch is-slui merenden haat verhevigd. De Daily Mail meldt aan het eind van zijn bericht, dat men in welingelichte kringen te Bom bay vreest, dat Gandhi met dit artikel een nieuwe crisis' in de betrekkingen tus schen Engeland en Indië heeft doen ont staan. Volgens een bericht uit Bangkok sta pelen zich de aanwijzingen daar op, dat Gandhi binnenkort officieel de leiding van de congrespartij op zich zal nemen. Uit Lahore, het middelpunt van het con gres, is een bericht oritvangen, volgens hetwelk een resolutie, waarin Gandhi zal worden verzocht ide leiding over het con gres op zich te nemen, reeds op de politieke conferentie te Oedaqarpalayam is behandeld'. italiaanschweermachtsbericht Successen der asmcgendhelen in de Lyrische woestijn Het succes dat troepen der asmogend- heden hebben behaald in het gebied van Got-el-Wales heeft grooter afmetingen aangenomen. Onder de gevangenen, wier aantal tot meer dan 3000 is gestegen, bevindt zich ook de commandeerende ge neraal van de eerste Engelsche pantser- brigade. Ook het aantal buitgemaakte kanonnen is tot 128 gestegen, dat der gepantserde gevechtswagens tot meer dan 100 en dat der vrachtauto's tot meer dan 200. Een groot aantal wapens en uitrustingstukken viel in onze handen. In de gevechten jder afgeloopen dagen hebben zich vooral de Duitsche pantser divisie en ide gemotoriseerde idivisie— Trieste onderscheiden. Vijandelijke tegen aanvallen werden terstond afgeslagen. De luchtmacht zette haar voortdurende aanvallen op vijandelijke verbindingswe gen voort en veroorzaakte hevige bran den en ontploffingen. In luchtgevechten met Italiaansche en Duitsche jagers ver loor ide Engelsdie luchtmacht 10 toe stellen; een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd, anderen werden bescha digd. Bommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben het vliegveld van Mieaba aan gevallen en in luchtgevechten 4 Spitfires vernield. Ten Noorden van de Nijl-delta is een vijandelijk schip van middelgroot^ tonnage door bommen van onze vlieg-" tuigen getroffen en zwaar beschadigd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op het gebied van St. An- tiaco en Cagliare. In eerst genoemde plaats werden 2 personen gedood en 15 gewond. HET LEVEN IN TSJOENGKING Van handelsstad tot militair hoofdkwartier Eeuwenlang is Tsjdenking een handels stad geweest. Eerzame kooplieden koch ten de producten der nijvere landbouwers op en verscheepten deze langs de Yangtse naar Tibet, Hankau en Sjanghai. Van de vele twisten tusschen de provinciale gouverneurs hielden zij zich afzijdig, want leert het oude Chineesche spreek woord niet, dat een koopman zTch niet' met de politiek moet inlaten? Tsjoen- king was wél in naam de hoofdstad der provincie Szetsjwan, maar het lot der 60 millioen inwoners werd in Tsjengtoe beslist Zelfs de Chineesche revolutie liet het oude Tsjoenking vrijwel onberoerd. Eerst de oorlog met Japan heeft het vreedzame leven in Tsjoenking veran derd. Na het verlies van Hankau trok Tsjang Kai Sjek zich terug naar Tsjoen king en met hem kwamen tienduizenden vluchtelingen. Spoedig telde de stad ruim drie millioen inwoners en zij allen moesten onderdak vinden in de groote huizen der kooplieden en in kampen buiten de stadsmuren. Sindsdien is Tsjoenking het centrum van het verzet tegen Japan geworden. Soldaten en oor logstuig trekken door de straten en dag en iiacht werpen Japansche bommenwer pers hun do,odelijken last. Resten van het verleden zijn echter overal onaan getast gebleven. Nog altijd omgeven hooge muren, die de heuvels, waarop de stad langs de Yangtse gebouwd is, in machtige' gol ving volgen, de oude binnenstad. Door de bochtige straten stroomt het verkeer langs de ommuurde huizenblokken, die 's nachts hun poorten tegen inbrekers hermetisch sluiten. Pralende weelde en bittere armoede wisselen elkander in bonte wanorde af. Tusschen paleizen, tempels en theaters liggen stegen, waar de handwerkers hun beroep op straat uitoefenen. Eentonig klinkt het getik der koperslagers, etensdragers torsen hun last en glimlachend "staat de barbier zijn klanten op straat te scheren. De Yangtse stuwt zijn gele wateren langs de stad. Meer dan vijf kilometers is de stroom 's zOmers breed, maar in de herfst daalt de waterspiegel aanzien lijk en komt een breede vlakte tusschen stad en rivier droog te liggen. Honderd duizenden ontvluchten dan de enge stads muren en wonen in tenten en snel op geslagen loodsen in de open lucht. Tot dat het water wederom begint te stijgen en epkele dagen later de 4raagvloeiende Yangtse de laatste sporen van het kamp meevoert. (V.P.B.). DE TRANSAFRIKAWEG Drie trajecten tussche% West- en Oostkust Omtrent de wegen, die door Engeland en de Ver. Staten door Centraal-Afriika ter vermijding van het gevaarlijke en langdurige zeetransport worden aange legd, zijn de berichten vrij verward. Blijkbaar gaat het om verschillende tra jecten, die gelijktijdig gebruikt zullen worden. Zoodoende kan de beschadiging van een kunstwerk niet het geheele ver keer lamleggen, zooals dat bij den Bir- maweg soms het geval was. Aanvoer- havens aan de Westkust zijn Duala, Li breville en Pont Noir, alle gelegen in het door de Gaulle beheerschte Kamerun en Fransoh Equatoriaal Afrika. Duala bezit een (diepe haven met 550 meter kade en is door een spoorweg met Yaunde, de hoofdstad van Kamerun, ver bonden, terwijl een lijn naar Garua in de richting van het Tsjaadmeer in aan leg is. - j In Yaunde splitst de weg naar Oost- Afrika zich. Een traject voert over Ga rua naar het Tsjaadmeer, waar Fort Lamy een belangrijke pleisterplaats is. Van Fort Lamy gaat de weg door de steppen ten Z. van de Sahara via EI Fasjer naar Él Obeid en Khartum. De spoorlijn tusschen El Obeid en Khartum wordt thans tot El Fasjer (doorgetrokken Khartum beschikt over verbindingen voor spoor- en autoverkeer met havens aan de Roode Zee. Van Yaunde voert echter ook een traject in Oostelijke richting. Dit gaat via Bangui aan de Ubangi, een zijrivier van de Kongo, naar Juba aan de Nijl. Van Juba is het verdere trans port gedeeltelijk per rails mogelijk naar Mombasa, de haven aan de Oostkust van Kenya. Hoewel Duala ongetwijfeld het belang rijkste uitgangspunt van het wegenstel sel is, zullen ook Libreville en Pont Noir blijkbaar een rol spelen. Libreville is door een goeden weg naar Yaunde verbonden en moet dus de ontschepings mogelijkheden vergrooten. Pont Noir be zit een spoorwegverbinding met Brazza ville, de hoofdstad van Fransch Equato riaal Afrika, dat evenals Leopoldville a,an de Kongo gelegen is. Misschien zal de Kongo, die aan haar monding de goede haven Matadi heeft, als waterweg ge bruikt worden. Ook kan het spoorweg net van de Belgische Kongo, dat echter de lacune Leopoldville-Port Francqui heeft, in de Anglo-Amerikaansche plan nen betrokken zijn. BETOOGING TE PRAAG tegen de emigranten De regeering van het protectoraat heeft, naar het EVN.B. meldt, een openbare Tsjechische betooging georganiseerd te gen Benesj en de emigranten. De voorzitter van de regeering, Krejci, opende de vergadering, welke uitdrukking moest geven aan de verbittering van het Tsjechische volk over den aanislag op den hoogsten representant van Duitschland in Bohemen en Moravië. De minister deed een beroep op de Tsjechen om op het ernstigste uur van het Tsjechische volk den president en' de regeering vertrouwen te schenken en hun bevelen uit te voeren. Vervolgens keerde de voorzitter van de Tsjechische vakvereenigingscentrale Arnoi Hais zich tegen de plutocratie, waar tegenover hij het socialisme van de daad zooals het belichaamd is in het nationaal- socialisme, plaatste. Voor ons, zoozeide Hais, is er slechts één weg, n.l. de onbeperkte samenwerking met hetGroot- Duitsehe Rijk. De yertegenwoordiger van de Tsjechi sche jeugd. dr. Teuner, richtte zicjh tegen het internationale jodendom en het bolsjewisme. De minister voor de volksvoorlichting Moravetsj, keerde zich scherp tegen Benesj en zijn aanhang. Met ernstige woorden deed de miriister een beroep op de bewoners van Praag en op het geheele Tsjechische volk om eerlijken arbeid te presteeren voor Duitschland en het nieu we Europa. BRANDSTOFREGELING VOOR GROOTE GEZINNEN De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt bekend/dat in het tijdvak van Maandag 15 tot en met Zaterdag 20 Juni bij de plaatselijke distributie- diensten aanvraagformulieren md 108 voor het indienen van een aanvrage voor extra brandstoffen voor gezinnen van zeven of meer personen kunnen worden afgehaald. Onder gezinsleden kunnen worden medegerekend inwonende fami lieleden en ten hoogste een inwonend lid van het personeel. Deze formulieren moeten volledig in gevuld bij het afhalen van bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de achtste periode van 22 Juni tot en met 11 Juli weer worden ingeleverd. Hierbij moeten de icListributiestamkaart gemerkt „hoofd" en de idistributiestamkaaften van alle overige gezinsleden worden overgelegd. Voor een gezin van zeven, acht of negen personen zullen drie bonnen, voor een gezin van tien of meer personen zes bonnen, elk voor één eenheid, wor den uitgereikt, echter slechts indien het hoofd van het gezin reeds een brand- stoffenkaart dv heeft ontvangen. WEEST ZUINIG MET ELECTRIClTEIT EN GAS De directeur van het rijkskolenbureau vestigt er de aandacht op, dat iedere verbruiker in het belang van een gere gelde electriciteits- en gasvoorziening de uiterste zuinigheid met het verbruik van electriciteit en gas behoort te betrachten. In het bijzonder dient men in het o,og te houden, dat het huidige verbruik geen basis zal vormen vfeor eenigerlei rant- soeneering in de toekomst. Het heeft dus geen zin, dat degenen, die van het toegewezen rantsoen overhouden, het restant electriciteit of gas nutteloos ver bruiken. JSen dergelijke handelwijze is onverantwoordelijk, daar hierdoor be vorderd zou worden, dat wellicht tot een verdergaande rantsoeneering moet worden besloten. Ten slotte wordt er op gewezen, dat tegen overschrijding van de rantsoenen strenger zal worden opgetreden en spoe diger tot afsnijding zal Worden overge gaan. Bij informatie deelde men ons mede, dat in de ihaanden Januari tot en met April van dit jaar door de electriciteits- bedrijven in 36.192 gevallen en door de gasbedrijven in 59.481 gevallen boete werd opgelegd. Het aantal afsnijdingen bedroeg respectievelijk 1182 en 1957. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 21.54» Morgen (Vrijdag) zon op 5.21; zon onder 21.55. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 2.02, onder 12.44 Laatste kwartier 21.46 uur Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zondag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. Laatste kwartier Zon dag 5 Juli. ZORG ZELF VOOR GRATIS BIJVOEDING Het departement van opvoeding, weten schap en kultuuTbeschermingj schrijft: Er wordt hard gewerkt om de voeding van ons v,olk in dezen zomer en den komenden winter te verzekeren. Er wor den meer aardappelen, meer granen, meer peulvruchten verbouwd dan ooit te vo ren. Weiland is gescheurd, bloemen tuintjes en vergeten hoekjes zijn omge spit, ook in de volkstuintjes en de moes tuinen van de vele „eigenbouwers" wordt veel plaats ingeruimd aan het eerst noo- dige. Maar daardoor komt bij menigeen de eigenlijke groente plaats te kort De groente voor binnenlandsch gebruik zal dit jaar niet goedkoop zijn Aanvulling is zeer gewenscht Het departement van opvoeding wil de Nederlandsch schooljeugd inschakelen om de wilde planten in te zamelen, die de gekweekte groenten dit jaar voor een deel kunnen vervangen groenten, ook wilde vruchten, paddestoelen, krui den voor thee. Er wordt voor de school kinderen een reeks radiolezingen geor ganiseerd onder den titel: A.G.B.I.O. (aan gename gratis bijvoeding in oorlogstijd). De leerlingen van al onze lagere scho len worden door hun onderwijzers aange spoord om daarnaar te luisteren en te handelen. De onderwijzers zullen hen met raad en daad bijstaan, verschillende vereenigingen op dit gebied werken mee. Er is haast bij, want bruikbare planten worden nu al als onkruid afgemaaid. Engelsche luchtaanvallen op ons land Maandag en in den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben Engelsche vlie gers verscheidene plaatsen in Nederland, aangevallen. Ook 'ditmaal waren het voor namelijk woonwijken, die door de En gelsche vliegers systematisch met tal rijke brand- en brisantbommen werden bestookt. Een aantal huizen werd ver nield of zwaar beschadigd. Bij deze mis dadige Engelsche aanvallen kwamen 35 menschen om het leven. Bovendien wer den twintig personen zwaar en een aan tal licht gewond. (ANP) Het is verschrikkelijk „Het is verschikkelijk hoe de burger bevolking in de Sowjet-Unie aan haar lot is overgelaten", zoo vertelde ons een frontsoldaat Het ontbreekt dezen menschen aan alles En denkt u eens aan de kinderen.... „Maar", zoo voegde deze strijder er aan toe, "„gelukkig hebben de zegevie rende troepen overal op gerekend. Waar hulp nqodig is wordt deze geboden, ook aan de burgerbevolking". Welk een prach tige taak is hier weggelegd voor de Nederlandsche ambulance.... Zorgt u ervoor, dat deze ambulance haar taak kan verrichten. Steunt de Ne derlandsche hulpexpeditie aan het Oost front. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. De Italiaansche bladen melden uit Kaïro, dat de zoon "Van den Britschen premier, kapitein Randolph Churchill, bij een auto-ongeluk op den weg van Kaïro naar Alexandrië is gewond. Een oorlogscorrespondent van de „Daily Tele graph", die zich in dezelfde auto be vond. kwam om het leven. (V.P.B.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1