ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 3 JUNI 1942 OPCiENO! ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Pril»: to Zlerikzea yi.80, elden rJÏX per kwartaal. Weekabonnementen rasp. IS en IS cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.Y. Zierikzeeaohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG Bo. 14949 ADVERTENTIES I AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentfën 04 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 RUST AAN HET OOSTFRONT Verliezen der Britten bij lucht aanvallen op West-Dnitachland Het opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: In-' het Oosten slechts kleine plaatse lijke gevechtshandelingen. Bij' aanvallen van Duitsche bommenwerpers, op de ha venwerken van Jokonga en Moermansk kreeg een vrachtschip van middelbare grootte zulke zware treffers, dat aange nomen kan worden dat het is vernietigd. In den slag om Charkow heeft naar in- tusschen is vastgesteld, ook de opperbe velhebber van het 5e bolsjewistische leger, generaal-majoor Gorodajansky, den dood gevonden. In Noor d-A f r i k a werd bij de aan vallen van de Diuitsche en Italiaansche troepen op een, als vesting versterkte stelling, een Britsehe gevechtsgroep in gesloten en vernietigd. 3000 gevangenen onder wie een brigadegeneraal viel in onze handen. Den 31 Mjei en 1 Juni wer den 101 pantserwagens, 124 kanonnen, talrijke voertuigen en éen groote hoe veelheid ander oorlogsmateriaal vernie tigd of buit gemaakt. Bij een verken ningsvlucht boven de vijandelijke linies, werd de generaal der pantsertroepen, Gruelvelt, neergeschoten. Hij geraakte in Britsehe gevangenschap. De strijd tegen Groot Brittannië vol bracht de luchtmacht an den afgeloopen nacht, zonder -eigen verliezen, een hevigen aanval op de ravitailleeringshaven Ips wich, aan de Zuid Oostkust van En geland. Andere gevechtsvliegtuigen wier pen wederom bommen van zwaar kaliber op het stadsgebied van Canterbury. Bij aanvallen van gemengde formaties der Britsehe luchtmacht op de kusten der bezette gebieden in het Westen1, werden gisteren overdag 18, bij vluchten van enkele gewapende verkenningsvliegtuigen in het gebied rond Keulen, 1 Britsch vliegtuig neergehaald. Britsehe bommenwerpers vielen in den nacht vapj 1 bp. 2 (Juni verscheidene plaat sen in West Duitschland aan. Vooral de woonwijken in Duisburg en Oberhausen. Bij den afweer van deze vluchten tegen de burgerbevolking gerichte terrorisee- xingsaanvallen, schoten (nachtjagers en luchtdoelartillerie 37, marine-artillerie 7 vliegtuigen neer. Daarmede heeft de Brit sehe luchtmacht met haar vluchten naar de kusten van de bezette gebieden en naar het Rijksgebied, gisteren overdag en in den afgeloopen nacht 59 vliegtuigen verloren. Ober feldwebel Struening be haalde in den afgeloopen nacht zijn 15- 16e nachtelijke overwinning met een jachtvliegtuig. BRITSCHE BOMMEN OP KEULEN Beschouwingen van Duitsche militaire zijde Van militaire zijde verneemt het D.N.B. De wrakstukken van de bij den ter- roriseeringsaanval o|p\ de stad Keulen neergeschoten Britsehe vliegtuigen bie den een luguber beeld van vernietiging. Het is nauwelijks voorgekomen, dat de Britten door zulk een zwaar afweervuur van de Duitsche luchtdoelartillerie zijn ontvangen. Voor zoover de opsporings commando's de wrakstukken der Brit sehe vliegtuigen reeds konden injspec- teeren, werd vastgesteld, dat zich onder de .toestellen, die aan den aanval op Keulen hebben deelgenomen, de meest uiteenloopende typen bevonden. Vickers- Wellington, Whitley, Hampton, Blen heim en andere, deels oudere, vliegtui- types werden reeds gesignaleerd. Daar uit moet worden opgemerkt, )dat de Britten, om met het aantal der aan den aanval deelnemende vliegtuigen indruk te kunnen maken, alle maar beschikbare voorraden vliegtuigen hebben bijeenge raapt, want het is militair zinloos, bij een enkelen aanval vliegtuigen in den strijd te werpen, die in vervoerscapaci teit en snelheid grondig van elkaar af wijken. Over den Britschen aanval op Keulen in den nacht van 30 op 31 Mei meldt „Der Mittag", dat in bijna alle deelenl van de stad de woonwijken volkomen doelloos in verscheiden golven, vooral met brandbommen bestookt werden. O.a. werd het bureau van de Gauleitung der N.S.V. volkomen vernield, terwijl verder verscheiden groote kantoorgebouwen en scholen vernield werden. Het hoofdbureau van Politie, de Messe, andere zaken- panden en scholen, alsmede drie ker ken en twee ziekenhuizen werden zwaar beschadigd. Vooral ontstonden in vele deelen van de stad dakbranden. Aan het ingrijpen van \de Keulsche bevolking, die zonder op het «gevaar te letten, onmiddellijk op energieke wijze de brandbommen bestreed, is het 'te danken, dat, ondanks den sterken wind., vele branden dadelijk tot hun haard beperkt konden worden. Dadelijk na het begin van den aanval kwamen de partij- organisaties. de weermacht en alle staats- en gemeentelijke veiligheidsinstanties in actie, zoodat" aan de bevolking elke mogelijke hulp geboden werd. Voor de door de branden dakloos geworden men? schen werd onmiddellijk een veelomvat tende hulpactie gevoerd. De gediscipli neerde houding van de bevolking en de wederzijdsche burenhulp waren boven eiken lof verheven. Het aantal dooden bedroeg tot Zoo- dagavond 117. Er moet echter rekening mede gehouden worden, dat dit aantal nog zal stijgen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND Twee burgers gedood, vijf gewond Tijdens het afgeloopen weekeinde heb ben Engelsehe vliegtuigen boven Neder- landsoh gebied 'gevlogen, waarbij een groot aantal brand- en brisantbommen werden neergeworpen, idie voor het grootste deel zonder eenige uitwerking op open terrein terechtkwamen. Woon wijken en boerenhofsteden vormden het voornaamste doel van de Engelsehe vlie gers. Verscheidene woonhuizen en boer derijen werden vernield, resp. licht of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevol king vielen 2 dooden en vijf gewonden. Bovendien werden verscheidene stuiks vee gedood1. Verder ontstond1 lichte glas- en terreinschade. Itallaansch weermachtsberlcht Britsehe formaties in Marmarica omsingeld Het 732e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: Het hardnekkig verzet van de vijandelijke formaties, die in de Marmarische Woestijn zijn omsin geld, werd gisteren door de actie van de Italiaansche en Duitsche troepen ge broken. WÜ hebben meer dan 2000 ge vangenen gemaakt en 70 pantserwagens, 50 kanonen en een honderdtal motor voertuigen buitgemaakt. Een krachtige vijandelijke uitval, die door pantserwa gens werd gesteund, werd dïgeslagen. Yoorts werd een groote gemotoriseerde kolonne, die onze verbindingen trachtte aan J:q vallen, door vliegtuigen van de as, hevig en herhaaldelijk aangevallen en gedwongen zich terug te trekken na zware verliezen te hebben geleden. De luchtmacht bestookte zonder ophouden de vijandelijke verbindingswegen en ver nielde jn deze gevechten 10 Britsehe vliegtuigen. Twee vliegtuigen die door het geschut van de landstrijdkrachten wa ren getroffen, sloegen op den grond te pletter. De operaties tegen de lucht- en vlootsteunpunten van Malta werden voortgezet. De installaties van Haifa wer den getroffen. Duitsche jagers jschoten een Spitfire neer. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft een onzer vliegtuigen een koopvaardijschip van middelgroote tonnage getorpedeerd Enkele bommen, die in cjen afgeloopen nacht iop Augusta werden .geworpen, maakten geen slachtoffers. In de nabij heid van Licata werd een Engelsch vlieg tuig gedwongen te landende bemanning werd gevangen genomen. KERNDAG VAN N.S.D.AP. EN N.S.B. Bijeenkomst te Hilversum De tweede groote, gemeenschappelijke kerndagj van NSDAP en NSBi is gehou den in hotel Gooiland te Hilversum. Bij het begfin van het congres arri veerde Hauptdienstleiter Schmidt en in specteerde de Diensljgjruppe en de WA In een welkomstwoord leglde districts leider Jde Ruiter er den nadruk op, datj, ondanks alle dagielijksch werk, inner lijke opbeuring noodzakelijk is. De taak van het interne front bestaat hier in, dat het voortdurend het nauwste contact met de politieke gebeurtenissen moet onderhouden en alles van het stand punt van onze wereldbeschouwing moet beoordeelen. De plaatsvervangende leider der oplei ding van de NSDAP, Kuhlman, zeide in zijn toespraak, dat de nationaal-socia- listische revolutie is ontstaan uit protest tegèn alles,' wat vreemd is aan volk en soort en in den loop der eeuwen! bij de germaansche volken is binnen gedrongen. Deze strijd, - dien wij thanls voeren, is niet slechts een gewapend conflict, maar in dezen strijd staat we reldbeschouwing tegenover wereldbe schouwing, die van liberalen, marxistj- sehen, Joodschen en bolsjewistiscfhen stempel tegenover de opvattingen dér jeugdige volken. In dezen strijd gaatj het om het zelfbehoud van de Europee- sche volken onder leiding van Duitsch land tegenover den wil van het Joden dom tot vernietiging. In den strijd tegen het bolsjewisme hebben de jonge naties van Europa haar beste manschappen naar het front gestuurd. De wereld heeft ingezien, dat wij ons leven in de volste mate en uitsluitend leiden volgens de eischen van de na tionaal-socialistische wereldbeschouwing. De wereld heeft niet vermoed hoe sterk het Duitsche volk psychisch is geworden door de nationaal-socialistische wereld beschouwing. In deze gemeenschap tus- schen front en vaderland strijdt het Duit sche volk voor een nieuw Europa. Vervolgens sprak de vormingsleider der NSB, dr. v. Gen echt en. Hij somde de fouten der kapitalistische methoden op, die steeds weer leiden tot politieke en economische verkalkiifg en de kliekvor ming. Het lot van Nederland is voor 10 Mei 1940 uitsluitend hierdoor bepaald. Het nationaal-socialisme heeft ook hier tot het inzicht geleid, dat ondanks alle uiterlijke tegenstellingen achter het be grip proletariër en kapitalist de Jood heeft gestaan. In dezen strijd is duide lijk geworden, dat kapitalisme en Joden dom een en hetzelfde Zijn.. In dezen, strijd wordt den gecamoufleerden orga nisaties van het Jodendom het masker van het gezicht gerukt. Wij moeten tot oplossing van het Joodsche vraagstuk in Europa komen. Men moet inzien, dat er igleen Duitsche en Nederiandsche doch slechts een nationaal-socialistische oplos sing van het Joodsche vraagstuk is. Na deze beide lezingen gebruikten de deelnemers gemeenschappelijk een stamp potmaaltijd. Na de middagpauze kon Kreitsinspektor Vogler bij de voortzetting van de bij eenkomst ook den leider der NSB, Mus- sert, die eveneens de dienstgjruppe en de WA inspecteerde, welkom heeten. Hauptdienstleiter Schmidt nam daar op het woord voor een uitvoerige uit eenzetting, waarin hij betoogde, dat de grondslag van de nieuwe orde de dui delijke onderscheiding der fronten is. Wij gelooven niet aan een internationale, maar aan de kracht van de volksche idéé, die wij gemeenschappelijk belijden. Wij strijden gemeenschappelijk voor den dag, die aan alle Germanen werk, vrij heid en brood zal brengen. Derhalve strijden wij voor de socialistische en na tionalistische gemeenschap. Wij zullen met de wapenen strijden tot onzen vij anden de wapens uit de hand geslagen zijn en dan nog tot de volledige over-1 winning van onze wereldbeschouwing. Derhalve staat voor ons ook niet het vragen naar den vrede op den voor grond, maar het vragen naar de over winning1, Onze weg zal moeilijk zijn, maar wij gaan hem met vastberadenheid, moed en dapperheid. Wij willen door ons leven een voorbeeld geven van onze idéé. Aan het slot der bijeenkomst sprak de leider der NSB Mussert over de ontwikkeling en de oogmerken der be weging. Hij beschreef de ontwikkeling van zijn beweging, die grooten opgang maakt. Uit Washington en Londen was het bevel gekomen deze beweging in Nederland in ieder gleval te verpietteren. Daarom is destijds het parool geweest: :standhouden. Na de Meidagen van 1940 zijn er veleh gekomen, die meenden zich een baantje te kunnen verschaffen. Ve len zijn intusschen weer gegaan. Het nieuwe stadium in den strijd van de NSB is de weg van de beweging tof volksgemeenschap en leiding van het volk. Deze weg wordt reeds afgelegd! in de organisaties van het Nederiandsche Arbeidsfront, den Nederlandschen Ar beidsdienst en den Nederlandschen Vólks- dienst. Met een Sieg keil op den leider van alle Germanen, Adolf Hitler, sloot Kreis- inspektor Vogler de bijeenkomst In verband met de opening van de Nederiandsche Kultuurkamer werden Zaterdag eenige gildeleiders dezer Kamer aan den Rijkscommissaris voorgesteld. Prof. dr. T. Goedewaagen stelt prof. J. de Vries, vice president van de Nederiandsche Kultuurkamer en leider van het letterengilde, voor. Stapf-Mol-Pax Holland-s 6000 NIEUWELINGEN BIJ DEN ARBEIDSDIENST Maandagavond hebben een 30-tal kam pen van den Nederlandschen Arbeids dienst hun nieuwe bewoners gekregen, in totaal ongeveer 6000 man. Voor ongeveer 20 pet. zijn -het aanstaande studenten,, voor 15 pet. a-s. overheidspersoneel en voor 'de rest vrijwilligers uit allerlei kringen. Bij de indeelmg van al deze jongemannen in een zoo groot mogelijke verscheidenheid in acht genomen, zoo dat ieder kamp als het ware een weer spiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des lands. Op 7 Juli zullen de 20 overige kam pen van den N.A.D. worden bezet. Distributie van hout voor klompen en zolen In de staatscourant van 1 Juni is op genomen een beschikking waarbij hout, bestemd voor de fabricage van klompen en houten zolen, alsmede deze produc ten zelve, onder de lederbeschakking 1939 nr. 1 zijn gebracht, zoodat voor deze artikelen thans een distributieregeling in het leven ds geroepen. In aansluiting daarop wordt in ge noemde staatscourant tevens dén vervaar digers van' klompen en houten zolen, alsmede den grossiers in deze goederen de verplichting opgelegd zich te doen inschrijven bij het rijksbureau voor hui den en leder. Voor nadere bijzonderhe den wordt verwezen naar de desbetref fende officieel© publicatie. DE DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN Benige wijzigingen in de regeling Hieronder volgt een overzicht van de schoenenbonnen, die óp 1 Juli in ge bruik worden genomen en van de hierop verkrijgbare soorten schoenen. Ie. Op bonnen la zijn verkrijgbaar: alle schoeisel, waaraan. ,overleder is ver werkt met lederen of Tubberzolen, voor zoover niet hieronder genoemd; 2e. op bonnen lb zijn verkrijgbaar: a) alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met zolen vervaardigd van an der materiaal dan leder of rubber voor zoover .geen werkschoenen of beroeps- schoenen; b) sandalen, opanken, lederen samoa's schoenen met open teen en open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien; 3e. op bonnen la met opdruk „werk schoenen": bottines met lederen of rub ber zool en een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox; 4e. op bonnen lb met opdruk „werk schoenen": bottines met zolen vervaar* Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21 53. Morgen (Donderdag) zoa op 5.22; zon onder 21.54:. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 1.31, onder 11.31 Laatste kwartier Vrjjdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. ■digd van ander materiaal dan leder of rubber en met een bovenwerk van vet leder, grauw overleder of zware rund box; 5e. op bonnen la met opdruk „be roepsschoenen": bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met een lederen of rubber zool en een boven werk van leder; 6e. op bonnen lb met opdruk „be roepsschoenen": bottines met zolen ver vaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en een bovehwerk van leder. Schoenenbonnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) zullen voor- loopig alleen worden beschikbaar gesteld voor kinderen van 1 tot en met 9 jaar. Personen van 10 jaar en ouder komen dus voorloopig niet in aanmerking voor gewone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bonnen lb met opdruk „werkschoenen" en „beroeps- schoenen", dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber, worden uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maanden na datum van afgifte geldig zijn, zullen er tot 1 Augustus ajs. nog schoenenbonnen ,1 en werkschoenenbon-' nen volgens het oude model in omloop zijn. Op deze schoenenbonnen 1 kunnen gewone schoenen met lederen of rubber, zoowel als van ander materiaal vervaar- digde zolen (dus schoenen, die hier boven onder le en 2e zijn omschreven)1 worden gekocht. Op de oude werk- schoenenbomjen zijn uitsluitend werk-1 schoenen met zolen vervaardigd van le" der, rubber of ander materiaal verkrijg baar (dus de schoenen, die hierboven onder 8e en 4e zijn omschreven).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1