ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG JUNI 1942 lrin opüenoi ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE GRONDSLAG VOOR DE CULTUUR ABONNEMENTi Prljt: In Zierikzee yt.BO, elder* KI* për kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 15 cents. Losse nummert 5 cent». Verschijnt lederen werkdag1. 1797 - 1889 J5SC3B Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode,]Zierikzee, SeKnith. B 94, 'fel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred. M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARQABG Ho. 14948 ADVERTENTIES I Advertenttën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlln 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 OPNIEUW 22 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT Het opperbevel van de Weermacht deelde Zoning in een extra bericht het volgende mede Op den dag der herdenking van den slag in het Skagerak kan de Luitsche Marine nieuwe successen melden. Hij de onvermoeide voortzetting van den strijd tegen de vijandelijke ravitail- leeringssoheepvaart hebben duikbooten in het Westen van den Atlantischen Oceaan wederom 22 schepen met. een gezamenlijken inhoud van 106800 ton tot zinken gebracht. Daarmee heeft alleen al de duikboot- vloot in Mei van dit jaar 140 schepen, met een gezamenlijken inhoud van 767400 ton tot zinken gebracht, Succesvolle aanvallen in het Noorden en Centrum van het Oostfront Britsche Inchtaanval op binnenstad van Keulen Het opperbevel van de weermacht deel de Zondag het volgende mede: In de centrale en de Noordelijke .zöne van het Oostelijke front brachten eigen plaatselijke aanvalsoperaties succes. Achter de linies zijn vrij sterke bolsje wistische benden in gevechten, welke 2 weken duurden, door Hongaarsche af- deelingen vernietigd. De vijand verloor daarbij behalve een aantal gevangenen, meer dan 4300 dooden, 21 stukken gje- schut, 97 granaatwerpers, en machine geweren, alsmede een hoeveelheid hand- vuurwapens en munitie. In den slag "hij Charkof heeft een Kroatisch regiment zich bijzonder onder scheiden. Van de rest van het vijandelijke kon vooi in de de Noordelijke IJszee, dat de laatste dagen reeds herhaaldelijk Zwaar was getroffen door de aanvallen van luchtmacht en vlootstrijdkrachten, Zijn wederom vier groot koopvaardijschepen door "bommen zwaar beschadigd- Bij deze aanvallen kwam het tot luchtgevechten, waarbij zes vijandelijke jagers van de typen Tomahawk en Hurricanes werden neergeschoten. lp Noord-Afrika duurt de strijd voort Duitsche en Italiaansche jacht- en ge vechtsvliegtuigen schoten 25 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Kanaalkust heeft de Britsche luchtmacht bij aanvallen van jagers gis teren overdag twee vliegtuigen verloren. Voor de Nederlandsche kust werden bij een aanval op een Duitseh konvooi acht vijandelijke-vliegtuigen door beschermings strijdkrachten der marine neergeschoten Britsche bommenwerpers hebbën inden afgeloopen nacht een terreuraanval op de binnenstad van Keulen ondernomen, waaibij door ontploffing en brand, voor al in woonwijken, groote schade aange richt werd aan verscheidene openbare ge bouwen, waaronder drie kerken en twee ziekenhuizen. Bij dezen uitsluitend op de burgerbevolking gerichten aanval leed de Britsche luchtmacht buitengewoon zware verliezen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten 36 der aanvallende bommenwer pers neer. Aan de kust werd bovendien een bommenwerper der mariner-artille- rie neergeschoten. Een af deeling nachtjagers, onder be vel van luitenant-genergal Kammhuber, behaalde hier haar 600ste overwinning Kapitein Straub behaalde zijn 25e nach telijke overwinning in de lucht, de eerste luitenant Knacke zijn 20e. Aan het Oos telijke front heeft Feldwebel Steinbatz zijn 83e overwinning in de lucht be haald. I J Officieel wordt meegedeeld, dat door het „Standgerecht" te Brunn zes Tsje chen ter dood zijn veroordeeld. -Het gaat om lieden, die onderdak hadiden verleend aan niet-geregistreerde personen. Hun eigendommen zijn in beslag genomen. Door een bijzondere Duitsche rechtbank te Praag zijn vier Tsjechen, die wapens in hun bezit hadiden, ter dood veroor deeld (SPT) SUCCESVOLLE GEVECHTEN IN DE LYBISCHE WOESTIJN Vergeldingsaanval op de bisschopsstad Canterbury Het opperbevel van de wieermacht maakte Maandag bekend: Aan het Oostelijk front werden eigen plaatselijke aanvallen met succes uitge voerd. Enkele aanvallen van den tegen stander werden afgeslagen. D® lucht macht bestookte met krachtige uitwer king militaire^ doelen in de stad en m de haven van Sebastopol. In de wat teren van Moermansk beschadigden duikbommenwerpers twee gfroote- vracht schepen door bomtreffers. -In Noor d-A f r i k a werden Britsche tegenaanvallen onder Zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Diuitsche en Italiaansche jagers schoten gisteren in luchtgevechten 24 Britsche vliegtuigen neer. In den loop der verwoede gevech ten, die tot dusver rijn geleverd, hebben Duitsche en Italiaansche troepen meer dan 2000 gevangenen binnengebracht en meer dan 350 pantserwagens, 53 kanonf- nen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal vernietigd of bült ge maakt. Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren 10 vliegtuigen. Als vergelding voor den terroriseeringsaanval der Brit sche luchtmacht op Keulen, hebben ster ke formaties- gevechtsvliegtuigen in den afgeoopen nacht de bisschopsstad Can terbury in Zuid-O ost-Engeland met duizenden brisant- en brandbommen aan gevallen. De op geringe hoogte en bij goed zicht vliegende -formaties, namen groote branden, waar. Enkele Britsche vliegtuigen ondernamen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni nut- telooze storinjglsvluchten naar het West- D/uitsche gebied. De strijd tegen de ra- vitailleermgsscheepvajflfrt van - Groot-B,rit- tannië en de Ver. Staten was in de maand Mei bijzonder succesvol. Marine en luchtmacht brachten 170 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 924.000 brt. tot zinken. Bovendien werden 66 schepen door bom- of tor- pedotreffers ten deele Zwaar beschadigd, j In deze successen heeft het duikboot^ wapen, dat, zooals reeds in een extrai j weermachtsbericht is medegedeeld, 140 schepen, te zamen 676400 brt. tot zin- I ken heeft gebracht, een bijzonder aan- deel gehad. Bij de laatste gevechten op bet schieb- eiland Kertsj heeft de ober-gefreiter En- tian zich bijzonder onderscheiden, toen j hij in het gebied van een steengroeve', j ondanks het'hevige vijandelijke vuur, al leen een gang binnendrong en door die op de blazen, de gevangenneming van I 9 officieren en 650 man mogelijk maakte Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust, heeft de boot van den luitenant ter zee le klasse Winter zich bijzonder on derscheiden. Bij den Britschen luchtaan val op Keulen hebben de daar dienst; doende manschappen van den luchtbe schermingsdienst, zonder acht te slaan op eigen verliezen, door krachtdadig'op treden en bijzonderen moed, verdere uit breiding van de branden verhinderd. Itallaansch weermachtsbericht De gevechten in Noord-Afrika I duren .onverminderd voort Het weermachtbericht no. 730 van het Italiaansche hoofdkwartier juidt als volgt: In Marmarica worden de gevechten voortgezet en daarbij zijn iden vijand opnieuw zware verliezen toegebracht. Onder de gevangenen, wier aantal de t 2000 overtreft, bevindt zich de eskader- admiraal Cowan en een brigade-com mandant. Bovendien werden vernietigd 'of veroverd 345 tanks, 21 geblindeerde auto's, 35 kanonnen en meer dan 200 automobielen'. De luchtmacht herhaalde haar aanvallen op de vijandelijke colon nes, waarbij een groot aantal voertui gen getroffen werd en in brand geraakte Tobroek werd hevig gebombardeerd door krachtige formaties. Tijdens gevech ten met Italiaansche en Duitsche jagers verloor de Engelsche luchtmacht 16 toe stellen. Twee andere 'werden genood zaakt te landen in de omgeving van Benghasi resp. Apollonia. De bemannin gen werden gevangen genomen. "Drie van onze toestellen keerden niet terug. Bommenwerpers hebben de vliegvelden op Malta "aangevallen en escorteerende jagers vernietigden een Spitfire. Een van onze vliegtuigen keerde niet op rijn ba sis terug. Andere keerden terug met doo den en gewonden aan boord. In het Oosten van de Middellandsehe Zee is een schip van 3000 ton gesigna leerd en getorpedeerd door onze vlieg tuigen. Een van onze .duikbooten is niet op haar basis- teruggekkerd. De familieleden der bemanning rijn ve-wittigd. Een klein aantal brisant- en brand bommen, in den afgeloopen nacht uit geworpen boven Messina en de streek tusschen Comiso en Vittoria, eischtegeen slachtoffers. De uit vijf personen bestaande beman ning van een vijandelijken bommenwer per, die tijdens den vorigen aanval door de luehtdoelartillerie te Messina was is gevangengenomen op Fiiicudi, een der Aeolische Lip arische eilanden. Luchtgevechten boven de Marmarkche woestijn Vijandelijke luchtaanvallen in Jde Mar marica, die ten doel hadden, ingesloten afdeelinglen te ontzetten, werden door vastberaden ingfrijpen verijdeld, In den loop -dezer [gevechten bracht de ijzeren pantserdivisie Ariete den tegenstander zware verliezen toe. Verder werden 57 pantserwagens buit gemaakt. In een reeks zegevierende luchtgevechten wer den 33 vliegtuigen door de jachtvliegltui- glen van de as, 4 door het luchtdoel-» geschut van de landstrijdkrachten neerge haald. Daarmede heeft de vijand van 26—31 Mei 86 vliegtuigen boven Lybië verloren, terwijl op den beganen grond eenige dozijnen vliegtuigen werden ver-J nield. Bij bomaanvallen op de steunpunt- ten Micabba en Venezia kregen de doe len herhaaldelijk treffers. In luehtgevechr ten met onze jagers stortten 2 Spitfires neer. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht in "opeenvolgende gol ven en met aanzienlijke strijdkrachten een nieuwen aanval op de stad Messina. De burgerbevolking had 1 doode en 13 ge wonden te betreuren. Er ontstond aan zienlijke schade aan enkele gebouwen, aa. ook. aan het ziekenhuis Principe de Fie- monte, waar 40 patiënten werden ge wond. Twee gevechtsvliegtuigen kregen treffers van het luchtdoelgeschut en stort ten in zee. Ir. A. A. MUSSERTIN BRABANT De leider der NSB, ir. A. A. Mussert, maakte een reis door Noord-Brabant. In verband met de ziekte van burgemeester Sloet waren de officieele ontvangsten en bezoeken te Den Bosch, die waren voorgenomen, afgelast. Inplaats hiervan bezocht ir. Mussert het Prov. kantoor van den Ned. Landstand, de bureaux van den Ned. Arbeidsdienst en het Pa leis van Justitie. Te H e u s d e nTad een officieele ont vangst ten stadhuize plaats door burge meester Thomaes. Hier bezichtigde het gezelschap het fraaie stadhuis en voorts werd een bezoek gebracht aan Boxtel. Hier vond eveneens een ontvangist ten stadhuize plaats. Tenslotte volgde nog een bezoek aan een aantal inrichtingen en woonwijken. Des avonds vertrok het gezelschap naar O §s, waar ir. Mussert de kringt- functionarissen der partij toesprak. De Tilburg werd hem door de kring- functionarissen der NSB in besloten kring een ontvangist bereid. In het groepshuis gevestigd in een lunchroom, tegenover het raadhuis, ver zamelden zich vervolgens .een groot aan tal leden van de groep. Een klein jeugd- stormertje bood bloemen aan en zegde een gedicht op, waarna de leider rijn kameraden opwekte trouw te blijven, te volharden en niet te versagen. Deze' samenkomst van de groep Diintel- oor d, de kleinste groep van West-Bra» bant, maar sterk groeiend, wekte her inneringen op aan den eersten tijd van den strijd der beweging. Het volgende oponthoud was Steen bergen, voor een bezoek aan het Groepshuis, gevestigd in de woning van den igiroepsbeheerder, waar de verschil lende kameraden werden voorgesteld en waar de leider speciaal een van de ka meraden, die een na familielid aan het Oostfront heeft verloren, moed inprak. „Juist door den dood van zoovele ka meraden", zeide de leider, „wordt de band die ons bindt sterker, want deze zware offers worden gebracht opdat het volk zal leven". In het Kringhuis te Bergen op i Zoo,m kreeg de kringleider vervolgens Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21.52. Morgen (Woensdag) zon op 5.23; zon onder 21,53. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 10.17, op 0.53 Laatste kwartier Vrjjdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. gelegenheid den leider officieel in zijn kring te begroeten en hem de verschilr lende kringfunctionarissen voor te stel len. De kameraden toesprekend, zeide de leider dan, dat van ieder verlangd: mag worden, dat hij zijn plicht doet en meer dan dat. Ook in Roosendaal werd de leider Officieel door den burgemeester ontvan gen, waarna in het oude raadhuis al daar door het gemeentebestuur een kof fiemaaltijd werd aangeboden. In het groepshuis te Roosendaal (het Gildehuis) had vervolgens een ledenver gadering plaats, waar o.a. mede aan wezig waren de Ortsgruppenleiter der NSDAP; Koster, en vele vertegenwoordi gers van de Duitsche weermacht. De kringleider, Van der Graaff, stelde zijn in grooten getale opgekomen leden de vraag, of hij den leider mocht beloven dat zij na dezen dag in dubbele matei hun plicht zouden doen, dubbel hard "zouden werken en strijden, welke vraag met een donderend ja werd beantwoord. Breda was de volgende plaats, welke werd aangedaan en waar de leider een ledenvergadering bijwoonde in den schouwburg Concordia. Buiten het ge bouw stond een eerewacht van Jeugd storm en WA opgesteld, welke door den leider werd geïnspecteerd. Daarna werd de terugtocht naar Til burg aanvaard en was de driedaagsehe tocht ten einde. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart beantwoordt de rede van prof. Goedewaagen bij de inwijding van de Nederlandsche Cultuurkamer „Uit gelijken wortel tot gelijken vorm" Bij de plechtige inwijding van de Ne derlandsche Cultuurkamer Zaterdagmid dag in den Stadsschouwburg te 's-Gra- venhage sprak de Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seyss-Inquart, -in antwoord op de redevoering van prof. dr. T. Goe dewaagen. de volgende woorden: Mijnheer de president, dames en hee- ren, Gij (rjicht de Nederlandsche Cultuurka mer op in een tijd van den zwaarsfceni strijd met de wapenen. Gij geeft u moeite, een nieuwen grondslag voor de Nederlandsche cultuur te leggen, terwijl in alle deelen der wereld een strijd op leven en dood is ontbrand. Er zullen niet weinigen rijn, die dit overbodig, niet opportuun of willekeurig achten; zeker zullen er velen zijn, die meenen, dat de Nederlanders op het ©ogenblik toch andere zorgen hebben, dan juist nu voor het welzijn van1 de kunstenaars te zorgen. Wie zoo denkt, heeft den dieperen zin van dezen oorlog nog niet begrepen. Hij is er zich nog niet van bewust ge worden, dat in dezen strijd Europa strijd met de machten van het verval om het bestaan van zijn cultuur. Wij staan aan getreden tegen het materialisme van het Westen en tegen het bolsjewisme in het Oosten, ten slotte om geen andere reden, dan om cultuur van het avondland, in onze landen is geschapen en ontwikkeld doOr de prestaties van den Germaanschen geest, te behouden. De Führer heeft ge zegd: „Geen volk leeft langer dan de documenten van zijn cultuur". Voor ons is dit de hoogste wet van onzen strijd, de hoogste wet evenwel niet alleen voor ons Duitschers, doch voor alle Germaan- scho volken, welke gedurende de eeuwen hun beste krachten hebben gebruikt voor datgene, wat wij thans cultuur noemen. Voor het behoud van onze cultuurstrij den wij thans en geven wij ons bloed. Ook het Nederlandsche volk draagt reeds bij aan dit bloedoffer. Het is dus geen toeval ,of willekeur, wanneer gij thans begint aan iets als het oprichten van de Nederlandsche Cul tuurkamer, integendeel, dit staait in nauwe, zij het dan niet onmiddellijke betrekking tot den oorlog. Ik heb derhalve onmiddellijk mijn toe stemming gegeven, toen kort na het be gin van ons gemeenschappelijk opbouw werk mijn Nederlandsche en Duitsche medewerkers voorstelden, een Nederland sche Cultuurkamer op te richten. Voor mij was daarbij van belang, dat het eer ste voorstel van Jtederlandsche zijde kwam, want hieruit kon ik zien, dat de denkbeelden en de taak, welke ten grond slag liggen aan onze nationaal-socLalisti- sche cultuurpolitiek, ook hier in Neder land werden erkend. En gij, mijnheer de president hebt ook vandaag wederom tot uitdrukking gebracht, dat men im Nederland sedert jaren den cultureelen wederopbouw heeft gevolgd en daarbij tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwikkeling in Nederland moest geschie den van hetzelfde platform. Deze con clusie, waartoe gij zijt gékomen, wortelt niet in een toevallige vriendschap of in de persoonlijke sympathie van enkelen dan zou ik op dezen grondslag niet mijn besluit hebben genomen doch op de nauwe verbondenheid in bloed en cultuur met het Rijk. Hoe verscheiden ook voor den oorlog nog de sociologische vormen in Nederland en het Rijk zijn geweest, onder de oppervlakte werken toch ook*in de Nederlanden reeds de zelfde krachten. Deze gemeenschappelijke levenskrach ten. gemeenschappelijk uit de verwant schap van bloed en cultuur* dringen thans tot een ontwikkeling in gelijke vormen van het leven der gemeenschap. Derhalve heeft het een diepen grond, dat de Nederlandsche Cultuurkamer de Reichskulfuurkammer tot voorbeeld heeft genomen. Hetzelfde geldt ook voor de andere inrichtingen, welke in Nederland nieuw zijn opgebouwd. Wie hier spreekt van overnemen of nabootsen, sluit de oogen voor den niet te miskennen die peren samenhang. Wij bootsen niet na, wanneer wij uit gelijken wortel tot ge lijken vorm komen. Hiermede, mijnheer de president, zou ik de woorden willen beantwoorden, wel ke gij in het begin van uw rede tot mij hebt gericht. Ik ben met het uitvaardigen van de verordening over de Nederland;- sche Cultuurkamer niet alleen tegemoet gekomen aan de wenschen van vele Ne derlanders, doch ook aan de volksehe wet van onze gemeenschappelijke Ger- maansche ruimte. Ik hoop thans, dat deze nieuwe instel ling tot het welzijn van de Nederlandsche kunstenaars en daarmede tot zegen van de Nederlandsche cultuur- moge zijn en dat het u, mijnheer de president, en uw medewerkers zal gelukken te yoldoen aan de hooge verwachtingen, welke de Nederlandsche kunstenaars aan de cul tuurkamer mogen stellen. Gij hebt een taak vol verantwoordelijkheid op u ge nomen, alsmede een groote arbeidstaak. Weest u steeds bewust van deze ver? antwoordelijkheid en handelt steeds vol gens het nationaal-socialistische beginsel, dat niet het volk er is voor onze orga nisaties. doch dat wij, met onze orga nisaties het volk moeten dienen. Gij hebt zelf, mijnheer de president, tevoren een woord van den Führer aan gehaald, dat dè staat slechts de voor waarde, doch niet de oorzaak is tot het scheppen van een hoogere cultuur. Dit zou ik nu nadrukkelijk willen herhalen. De kunstenaar schept rijn kunstwerken uit de waarde van zijn ras. Wij kunnen hem door onze maatregelen slechts in de gelegenheid stellen, zijn roeping als kunstenaar zoo onbekommerd en vrij mo gelijk te volgen. Dient met de Nederlandsche cultuur kamer den Nederlandschen kunstenaar dan dient gij de Nederlandsche kunst en daarmede uw geheele volk. Dit is de taak, welke ik allen medewerkers van de Nederlandsche cultuurkamer zie opgelegd en het is mijn wensch, dat uw werk tot zegen moge rijn van de Nederlandsche cultuur in de Gerraaansche levensruimte»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1