MAANDAG 1 JUNI 1942 OPGENOi Z1ERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE SLAG OM CHARKOW BEËINDIGD DE NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER WERD ZATERDAG INGEWIJD ABONNEMENT PrlJ«: In Zierlkw» 71.60, eldem KMO pér kwartaal. Weekabonnementen resp. IS en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt" lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137877 - Dir.: A. J. deLooze - Hooidred.: M. J. Kosten, Zierikzee 983TB JAARQANG No. 14947 I ADVERTENTIES I Advertentlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 20 cent per - millimeter; kleine advertentltn 84 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2 62 DE SOVJETTROEPEN VERLOREN 240000 GEVANGENEN TALLOOZE HOEVEELHEDEN OORLOGSTUIG BUITGEMAAKT Het opperbevel van de Buitsche weermacht maakte Zaterdag in een extra bericht bekend: Be groote slag om Charkow is ten einde. In den sector van generaal- veldmaarsonalk von Bock hebben de legers van den kol.-generaal ven Kleist en van den generaal der pantser-troepen Panlns den afweer van zeer zware vijandelpe groote aanvallen omgezet in een trotsche ver nietigingsoverwinning. Een Boemeensch legercorps onder leiding van generaal Cornelio Bragalina en een Hongaarsche, een Italiaansche en een Slowaaksche formatie hebben zijde aan zijde met de Bnitsche troepen gestreden en nieuwen roem aan hnn vlaggen gehecht. Be formaties van het lnchtwapen van kol.-generaal Löhr en van den generaal der vliegers Ffugbeil hebben in meedoegenloozen strijd de gevechten van het leger ge steund in den afweer zoowel als hij den aanval en hebben het vijande lijke luchtwapen uit het veld geslagen. Het bolsjewistische zesde, negende en 57-ste .leger, tezamen met rond 20 divisies infanterie, zeven divisies cavalarie en 14 tankbrigades zijn vernietigd, Het aantal gevangenen is gestegen' tot 240,000. Be bloedige verliezen van den tegenstander zijn buitengewoon groot. Het aantal van het buitgemaakte of in den strijd vernietigde oorlogstuig bedraagt 1249 tanks, 2026 kanonnen, S38 vlieg tuigen en tallooze hoeveelheden andere wapens en oorlogstuig. tuigen wierpen twee groote vrachtsche- pen in brand. In Noord-Af rifka duurt de slag voort. In 'Oost-Engeland bombardeerde de luchtmacht in iden nacht van 29 op 30 Mei de laadhaven Grimsby aan de mon ding van de Humber, alsmede het haven gebied van Great Yarmouth. Britsche bommenwerpers ondernamen an den af- geloopen nacht opnieuw een a an vad op Groot-Parijs, die slachtoffers on der de burgerbevolking, vooral in de voorsteden, eischte. Zes der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten; Boven de Duitsehe Bocht werden even eens twee Britsche bommenwerpers neergehaald. Patrouillevaartuigen en be- geleidingsvaartuiiigen van iden bevelheb ber der beveiliging van de Noordzee, hebben in 24 uur tijds 10 Britsche bom menwerpers neergeschoten, waarvan 8 bij; succesrijke afweer van vijandelijke lucht aanvallen op de him toevertrouwde kon vooien. Het jachteskader Udet behaalde den 20en Mei zijn 2000e overwinning in dq lucht Succesrijke aanvallen in het Noorden Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakt na een herhaling van het extra bericht aangaande den slag bij Charkow bekend In den centralen fróntsector is de ver nietiging van ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen aan den gang. In den Noordelijken sector werd een eigen plaatselijken aanval met succes voortgezet. Aan het omsingelingsfront van Leningrad ondernam de lucht macht hevige aanvallen op het ravitail- lèeringsverkeer der bolsjewisten over het Ladogameer. Bij nachtelijke aanvallen van Duitsehe gevechtsvliegtuigen op wapen- wapenfabrieken der stad Gorki wer den bomtreffers met daarop volgende branden in fabrieksinstallaties waargeno men. In de wateren van het hooge Noorden zetten marine en luchtmacht ondanks het slechte weer de aanvallen op het voor de Sowjetunie bestemde konvooi voort. Een duikboot bracht een schip van 6000 brt. tot zinken en beschadigde-twee sche pen door torpedotreffers. Gevechtsvlieg- TOESPRAKEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS EN PROF. Dr. GOEDEWAAGEN Zaterdagmiddag heeft in de Stadsschouwburg te 's-Sravenhage de plechtige inwijdingsbjjeenkomst plaats gehad van de Nederlandsche Kultuurkamer. In den voormiddag is daaraan voorafgegaan een bijeenkomst in de werk kamer van den Rijkscommissaris, waar prof. dr. T. Qoedewaagen, de presicmnt van de Kultuurkamer, de gildeleiders, de hoeren Jan Bakker, leider van hetGilde beeldende kunsten, Max Blokzijl, leider van het Persgilde, H, .Rijnbergen, leider van het Muziekgilde, Jan Teunissen, leider van het Filmgilde, Jan .0, de Vos, leider van het Gilde voor theater en dans en prof. dr. Jan de Vries, vice-president en leider van het Letteren- gilde, aan den Rijkscommissaris heeft voorgesteld. Be Rijkscommisearie heeft in een korte toespraak gewezen op de hooge eischen, welke in dezen zwaren tijd aan de cultureele leiders van ons volk worden gesteld. Hij sprak zijk beste wenschen uit voor het welslagen van hnn arbeid. Baarna heeft de Rijkscommissaris zich nog eenigen tijd met de gildeleiders af zonderlijk onderhouden, maar gedachtig aan wat gij herhaaldelijk over onze cultuur en haar eigen aard hebt verklaard, zien wij daqpin een con sequentie van wat wij zelf willen en verlangen ten aanzien van onze cultuur. Daarom hebt gij ons bereid gevonden, te gen veel onverstand en onwil in, te volbrengen, wat gij ons hebt. opgedragen. Het humanisme heeft in zijn verval, 'waarin het humanitair, abstract en ste riel en vervreemd van de oerkrachten) des volks is geworden, zooveel in onze cultuur vernield, dat wij slechte vader landers zoiïden zijn, indien wij niet met beide handen de door u geboden gele genheid zouden aangrijpen, onze cultuur te dienen. Nu zoovele vormen van onze kunst zijn verouderd en leeg zijn ge worden door gebrek aan een werkelijk bezielende mythe, nu zien wij in het zelfstandig verwerken op eigen grond van de grootsche cultuuridee van het Derde Rijk, een roeping, waaraan wij zullen gehoor geveih- Staat en cultuur Zich vervolgens tot de aanwezigen Ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de Nederlandsche Cultuurkamer heeft prof. dr. T. Goedewagen een rede voering gehouden, waaraan wij het vol gende ontleenen: Prof. Goedewaagen ving zijn rede aan met tegenover den Rijkscommissaris na mens zichzelf en al zijn medewerkers aan wie deze direct of indirect den ©/•-bouw van de Kultuurkamer heeft toe vertrouwd. een getuigenis af te leggen v ma de 'gevoelens, waarmee zij deze niet lichte taak hebben aanvaard. Wij zijn het niet eens, aldus spr.j, met diegenen onder onze volksgenooten, die meenen, dat u als vertegenwoordiger van de bezettende overheid met dit ini tiatief ten onrechte hebt ingegrepen in de zelfstandigheid onzer vaderlandsche cultuur. Integendeel, de besten uit ons volk waren reeds lang vóór 1940 over tuigd. dat oiwe «ultuur, ondanks haar groote verleden, vooral sinds de laatste generatie was verstrikt in onoplosbare problemen. Daarom aen wij in uw initiatief niet iets, dat vreemd is aan onzen volksaard, wendend, merkte prof.'Goedewaagen op, dat hij, juist, nu-in de afgeloopen weken en maanden het overgroote deel van de Nederlandsche cultuurscheppers en .Cul- tuurbemiddelaars zich voor de Neder landsche Kultuurkamer heeft aangemeld, het feit onder de oögen wil zien, dat een deel van hen tegenover den nieuwen gang van zaken nog argwanend staiaiti Spr. verklaarde dit feit uit de omstan digheid, dat generaties lang degenen, die scheppend in de cultuur werkzaam wa ren, van de volksgemeenschap in den pregnanten zin des waards waren ver vreemd. Zij hebben hun individueele, hun vak- en groepsbelangen, maar, dat al deze belangen ten slotte eerst aan het geheel der volksgemeenschap hun zin' en draagwijdte ontleenen daarvan zijn zij zich nauwelijks bewust. De Nederlan der dacht eeuwen lang oecopomiscb, maar .niet politiek. Dacht hij „politiek"; dan was het meer particularisme, dan werkelijke politiek, die zijn gedachten, bevangen hield. Dat in de nieuwe or dening-van Europa de staat zwaarder zlal wegen en moet wegen, dan in de bur gerlijke maatschappij-orde van de vo rige ejeuw en dat deze herijking van de waarden ook in ons land moest komen - zooals Zij dan ook is gekomen waö een gedachtengang, waartoe de gemid delde Nederlander en allerminst.de cul tuurscheppende Nederlander zich kon ver heffen. Zoo 1©vervielen hem de gebeurte nissen cfen vonden hem weerloos, zonder standpunt, onvoorbereid. Er was van het nieuwe nog niets in hen allen ge groeid en zoo^ zien wij ook thans7 nog velen onrijp om te omvatten, wat zich aan hen, ja reeds in henzelf en ondanks henzelf voltrekt: het proces der geschie denis, Drieërlei taak Drieërlei taak heeft de volksche staat tegenover de cultuur. Hij moet, met vol begrip overigens voor het feit, dat kunst en cultuur niet door de overheid ge maakt, maar alleen door den scheppenden geest worden gecreëerd en dat cultuur product van een gespannen en eenzame scheppingsdrift "is, nu en altijd, de cul tuur steunen, stuwen, zuiveren, ordenen en óp haar toezien. De tweede- taak van den volkschen staat zijn socialistische taak, is het brengen van cultuur tot heel het volk in al zijn onderdeelen. Dit is een zaak van jarenlange voorlichting en opvoeding1. Kunst aan het volk beteekent echter niet: afdalen tot' het alledaagsche peil van de massa, maar: de massa tot volk maken, ook op cultureel terrein. De derde taak is de zorg voor hen, die op cultureel gebied, hetzij* scheppend, verspreidend of bemiddelend, hetzij zon der vakmanschap op leekenwijze werk zaam zijn. De verbetering van de positie van de scheppers is indirect ook oen bevordering van de cultuur zelf. De be- roepsstandorganisatie wordt een integree rend onderdeel van het staatsbestel. Be taak van de Kultuurkamer De Nederlandsche Kultuurkamer heeft tot taak, de beroepsgenooten bewust te maken han hun verantwoordelijkheid te genover de volksgemeenschap en in dit licht hun vakkundige, oeconomisöhe en maatschappelijke aangelegenheden te re- gelen en overeenstemming te brengen in het streven van de verschillende groepen. Dit brengt mede, dat alleen degenen, die concreet met de Nederlandsche cultuur zijn verbonden, voortaan cultureel in den ruimsten zin werkzaam knunen zijn en dat Joden, die met hun interhationale levenshouding volgens hun eigen begin sel m alle volkeren der Wereld, als zij daartoe uit humanitaire overwegingen der betreffende overheid de kans krijgen, kun nen worden neergelaten, hiervan worden uitgesloten. Een volk is als een gezin, waarin men geboren wordt j Dat voor de zes deelorganisaties van de Kultuurkamer de haam gilden is gekozen, wil geenszins zeggen, dat wij het rad der geschiedenis willen terugdraaien. De huidige gilden zijn staatsorganen, verplicht aan de overheid, maar door haar met ruime bevoegdheden bekleed. De Kultuurkamer is gesticht om jour nalist, filmwerker, musicus, schrijver, too- neelspeler, schilder, beeldhouwer en bouwmeester een verzekerde basis- voor hun scheppingsdrang te geven, hun be langen in economischen zin te verzjor- gen. hen sociaal in een steviger positie te brengen, hun vakkundigheid te verhoo- gen en daarmee onze cultuur te dienen. Het is terra nova, die voor ons ligt en als pioniers gaan wij, die leiding moeten geven, het voor een deel ongekende ge bied tegemoet. Zopder hartstocht, heeft Hegel gezegd, is niets grootsch in de wereldgeschiedenis tot stand gebracht Om dien hartstochte lijken wil gaat het en niet om de zeker heid. het doel te bereiken. Wat wil men eigenlijk? Wie zekerheid van slagen wenscht, make zich uit onze rijen los en blijve burger. Wie zonder die zekerheid toch op zijn doel afgaat alleen hij is vrij. Onze generatie is zoo gelukkig, het beeld van een groot man Voor zich te hebben, ja vlak bij te hebben, die cjie vrijheid bezit. Een man, die te allen tijde van zichzélf zeker Is. Zoo willen ook wij arbeiden in den geest van den Führer. Voordat dr. Goedewaagen zijn rede uitsprak, voerde het Concertgebouw-Or kest onder leiding van Toon Verhey de „Symphonische Proloog" van ir. Henk Badings uit, „welk werk hiermede zijn eerste uitvoering in Nederland beleefde. Na de rede van dr. Sei/ss-Inquart, idie we morgen in haar geheel op zullen ne men, speëlde het Concertgebouw-Orkest de ouverture Egmont van Beethoven. Itallaansch weermachtsberlcht - Voortaoreiicta hevigs strijd in de Marmarica Het 729e Italiaansche weermachtsbe- richt luidt: De strijd in de Marmarica duurt met dezelfde hevigheid voort. De vijand biedt hardnekkig verzet tegen den druk van de infanterie- en pantsereenheden van de spil, die in verwoede gleveehten zijn Igtewikkeld. De luchtmacht greep op het slagveld'en in het vijandelijke achterland in versterkte mate in. Talrijke tanks, pantserwagens en vrchtauto's werden in brand gteworpen en vernield, honderden motorvoertuigten getroffen en onbruik baar gtemaakt, terwijl ravltailleeringsba- ses en vliegvelden herhaaldelijk met dui delijk waargenomen^ uitwerking werden gebombardeerd. Onze jagjers haalden acht vijandelijke toestellen neer. Een Engelsch vliegtuig werd genood- i zaakt ten Zuiden van Bengiazi te landen. De bemanning werd gevangen genomen. Twee onzer vliegjtuigen zijn niet terug- In den afgjeloopen nacht hebben de I Engelschen een luchtaanval op Catania en omtrek ondernomen. Er wordt lichte schade gtemeld aan enkele huizen van Nicolosi en Misterblanco. In deze laat- j ste plaats werden zes personen gedood en 15 glewond. Uit Willemstad op Curasao wordt gé- meld, aldus het DNB, dat liet Neder landsche s.s. Fauna van de Ned. Stoom boot Maatschappij te Amsterdam, op de Caraibische Zee is getorpedeerd. Het is Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 21 51. Morgen,(Dinsdag) zon op 5,24; zon onder 21.52. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 9.04op 0.05 Laatste kwartier Vrgdag 6 Juni. Nieuwe maan Zaterdag, 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. gezonken. Donderdag was het vrachtschip Flora vari dezelfde "reederij reeds tot zinken gebracht. (De-Faune, 1254 ton bruto en 728 ton netto, werd in 1912 bij de n.v. Werf Rijikse Co. te Rotterdam gebouwd). Drie booten van een rivier-flottielje werden op 27 Mei, naar het DNB van militaire - zijde verneemt, bij de Neder landsche kust door 27 Spitfires aange vallen. De kleine vaartuigen verweer den zich hardnekkig. Gesteund door de artillerie van de marine van een naburige kustpost gelukte het hun vijf der aan vallers neer te schieten, verscheidene an dere vliegtuigen werden beschadigd. Morgan ia Rij jarig Man of vader, zoon of verloofde, of.., een onbekende strijder aan het Oost front. Morgen is hij jarig. Maar wié of wat hij ook is, morgen zal hij ver rast worden met een verjaringspakket uit het vaderland. Morgen op zijn ver jaardag zal hij weten, dat zijn landge- nooten hem niet vergieten zijn, dat zij hem juist op dezen dag extra gedenken. Begrijpt u wat dat voor zoo'n strijder is, een dergelijk pakket op zijh verjaar dag te ontvangen? Landgenoot, bereidt onzen strijders een dergelijke verrassing. Maakt er een gewoonte van op gere gelde tijden een flinke bijdrage te stor ten op girorekening 432100 ten name van het verzorgingsfonds Vrijwilligers- - legioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gravennhage. Bon 297 (algem.) kan vernietigd worden De met „algemeen 297" gemerkte bon van de bonkaart „Voedingsmiddelen 6e periode 1942" zal niet voor het koa- pen van. distributiegoederen worden aan gewezen en kan derhalve worden ver nietigd. HET SLAGVELD TE KERTSJ erger dan Duinkerken „Het slagveld van- Kertsj erger dan Diunkerken", zoo staat boven het ver slag van'den Zweedschen journalist Ber- til Syahnström in de Stockholms Tid- ningen. Hij schrijft aldus: Ten Noorden van Kertsj heerscht een doodsche stilte die slechts gestoord wordt door enkele Duitsehe soldaten,- die de buitgemaakte Russische munitie ver zamelen en door de Duitsehe begraaf-af- deelingen die zich bezig houden met het ter aarde bestellen van eenige duizenden Sow jet-soldaten en van een paar honk derd paarden. Boven den spiegel van de Zwarte Zee steken de masten van tot zinken gebrachte schepen uif. En over alles ligt een onheilspellende rust. De nederlaag bij Kertsj was volkomen. Het is geen Russisch Duinkerken gewor den. maar iets veel ergers, een inferno van nog nooit beleefde ellende. Al het geen de Sowjets aan troepen^ en mate rieel uit den strijd in de Parpatsj-liniejs' hadden kunnen terugtrekken, was te- saamgetrokken op de stelling Opasnaja— Yenikale. Doch het was den Sowjets niet gelukt veel tanks terug te brengen, de meeste waren al verloren gegaan. Des te meer vrachtwagens en tank-automobie len waren hier opeengedrongen: ongé- veer 3000 stuks vrachtauto's en 200 stuk-- ken geschut. De Sowjets hadden blijkbaar gehoopt al het materiaal naar den Kau- kssus te brengen. Zij werden echter door de gebeurtenissen achterhaald. Wellicht is het kleineren Russischen troependee- len gelukt in kleine booten naar den .K&ukasus over te steken; de Duitsehe luchtmacht liet hun echter evenwel geen rust, zoodat zij al het kosbare materiaal moesten achterlaten. Toen ik vandaag op het slagveld aan kwam, werd de aanblik hiervan mijn verschrikkelijkste oorlogservaring. Het havengebied van Yenikale was een on doordringbare rimboe van vernietigd oor logsmateriaal, hoofdzakelijk van motor wagens van allerlei aard. Slechts hier en daar kon men zich een weg banep, dwars door de vernielde wagens en langs de lijken die nog niet konden begraven worden, hoewel de begraaf-afdeelingen ononderbroken bezig waren. Het was tot dusver vruchteloos ge- 'weest is de vreeselijke wirwar van hout en ijzer wat orde te brengen. De auto's, de veldbakkerijen, het geschut en de andere voertuigen waren tot één rom- melhoop tezamengereden en deze was vervolgens aangestoken. Zware 21 $m- slukken staan met de vuurmonden naar den hemel iglericht, van de verschrikke lijke „Stalin-orgjels" is slechts een ver- boglen ijzeren skelet overgebleven. Waf de aanblik van Yenikale nog) gruwelijker maakt dan die van Duinkerken, is dat troepen en materiaal op een minimum aan ruimte zonder de (geringste kans op ontsnapping) opeen waren gedrongen, De eenigfe mogelijkheid om de zee te bereiken bestond erin over de opgeh hoopte wagens te klauteren. Honderden Sovjet-soldaten trachtten zwemmend over de zee-engte naar den Kaukasus te ont komen, maar zij verdronken en hun lij ken .worden waarschijnlijk door de gol ven van de Zwarte Zee aangespoeld,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1