ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 30 1942 OPGEMOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENTi Prl)«: In ZIerikzea yi.SO, elder* yi.W per kwartaal. Weekabonnementen rasp. 15 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijn! lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nienwabode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - fioofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQAHQ Ho 14946 ADVBKTBNTIB81 Advertentiën ID cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE SLAG BIJ CHARKOW Gevangenen en buit nemen steeds toe Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Vrijdag, beltend: De zuivering van het slagveld ten Zui den van Charkow van de uiteenge dreven resten van de verslagen vijande lijke troepten wordt voortgezet. Gevange nen en 'buit nemen voortdurend toe. In den Centralen sector van het Oostelijke front leidde een aanvalsactie in verwoede gevechten tot de insluiting van verschei dene vijandelijke troepen. Ook in den Zuidelijken "frontsector leverde een plaatselijke aanval terreinwinst op. En kele aanvallen van den vijand leverden geen resultaat op. Voor de kust van den Kaukasus plaate ten gevechtsvliegtuigen (bomtreffers op een Bolsjewistische torpedojager. Aan den oever van het Ladogameer trof fen gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers groote ravitailleeringsdepöts van de Bolsjewisten, alsmede stilstaande trei nen en wierpen een vrachtschip in brand. In de haven van M o er m an s k- werd een groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Alleen in luchtgevechten aan het Karelische front verloor de vijand gisteren 22 vliegtuigen, waaron der verscheidene van het type Hurri cane. Van het reeds dagen lang achter volgde en herhaaldelijk door 'lucht- en zeestrijdkrachten met groot succes aan gevallen convooi in de wateren van het Hooge Noorden, waarbij, naar gisteren in een extra-bericht is medegedeeld', in het tijdvak van 25—27 Mei 14 schepen met een totalen inhoud van 96000 brt,, tot zinken zijn gebracht, werden intus- schen nog twee koopvaardijschepen van te samen 12000 brt. tot zinken gebracht en een reeds beschadigd koopvaardij schip van 6000 brt. werd opnieuw aan gevallen en eveneens tot zinken ge bracht, zoodat de tot dusverre vernie tigde 'koopvaardijtonnage tot 114000 brt. is gestegen. In den Cyrenaïca zijn Duitsche en Italiaansche troepen den 26sten Mei tot den aanval op de vijandelijke stellingen •overgegaan. Sindsdien is een verbitterde slag aan den gang. Een beschermings- vaartuig van de Duitsche Marine heeft voor de Lybische kust een Britsehen mo tortorpedojager door voltreffers van de artillerie tot zinken gebracht. Boven de Duitsche Bocht werden in den afgeloopen nacht enkele vijande lijke vliegtuigen waargenomen, die sto- ringsvluchten uitvoerden. Marine-artille rie haalde één der vliegtuigen neer. Italiaansch weermachtsbericht Groote slag in de woestijn •Het 728ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: In den namiddag van den 26sten Mei hebben Italiaansche en Duitsche strijd krachten aan het front in de M a r m a- r i s c h e w o e s t ij n de tegenover ons liggende vijandelijke afdeelingen aange vallen. Sedert den ochtend van den 27sten Mei is er een verbitterde slag gaande, die zich ontwikkelt in het voor deel van de troepen der spil. Het aan tal gevangenen en de buit zijn aanzien lijk. De luchtmacht steunt de operaties op den grond zonder ophouden met sterke formaties. Bij luchtgevechten wer den zeven toestellen door Duitsche jagers vernield. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen brisantbommen laten vallen in de omgeving van Catania. De schade is weinig belangrijk en er is geen enkel slachtoffer onder de bur gerbevolking. Eén vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. Verordening tol bescherming van de openbare orde Offioieele toelichting Ter toelichting op bovenstaande ver- ordening werd het volgende medege deeld Deze verordening vormt een aanvul ling) van de tot dusver afgekondigde strafvoorschriften. Zoo was bijvoorbeeld actie voor een verboden of ontbonden politieke partij of politieke organisatie reeds volgens de bepalingen van de ver ordening op de bescherming der orde strafbaar. Bovendien wordt thans ook een zware straf .gesteld op het vormen van 'geheime genootschappen. Wie aanstalten maakt een geheime organisatie in het jeven te roepen of wie aan een derge lijke organisatie deelneemt, stilt zich vol gens deze bepalingen bloot aan een zware straf. Ook iedere ondersteuning door giften in geld of soortgelijke hulpr verleeningen wordt door den strafrech ter gestraft. De ervaring heeft geleerd, dat vele Nederlanders gelooven, dat men „aan de aandacht van de bezettingéauto- riteiten kan ontkomen, wanneer men een dergelijke ^organisatie camoufleert met een onschuldig doel, ofschoon het in werkelijkheid gaat om tegen de bezet ting gerichte doelen. Zelfs leden en mee- loopers zijn op deze wijze misleid. De wet kan echter op' die wijze niet meer worden ontdoken en een loutere camou flage beschermt in geen geval tegen straf. Voorts heeft de nieuwe verordening1 het uitnoodigen of prikkelen tot onge hoorzaamheid jegens de geldende rechts voorschriften strafbaar gesteld. Wie der halve een ander uitnoodigt of prikkelt tot weigering van gehoorzaamheid aan geldende rechtsvoorschriften wordt ge straft met gevangenis en boete, in bij zonder ernstige gevallen met tuchthuis en boete tot een onbegrensd bedrag. De strafmaat is ervan onafhankelijk of de uitnoodiging of prikkeling succes heeft gehad. Ook hier leert overigens de er varing dat duistere elementen trachten hun voornemen te camoufleeren en niet openlijk maar op verborgen wijze ,of verbloemd tot uitdrukking brengen. Aan de straf kunnen zij zich echter óp deze wijze niet onttrekken. Met dezelfde con sequenties wordt tenslotte ook hij ter vér antwoording geroepen, die uitnoodigt of prikkelt tot verzet tegen maatregelen van de bezettende mogendheid of tot-het nalaten van de vrijwillige medewerking bij de uitnoodiging van die maatregelen. Daarbij moet worden opgemerkt, dat talrijke Nederlanders in het belang van den opbouw eëïier nieuwe orde in dit land hun kracht en medewerking1 op loyale wijze ter beschikking stellen. Steeds weer zien verblinde kringen het echter als hun taak dergelijke Neder landers in min of meer gecamoufleerden vorm daarvan af te brengen dan wel' hen te brengen tot passief, verzet. De nieuwe verordening zal het mogelijk ma ken nadrukkelijk op te treden tegen der- igelijke storingspogingen. Degenen dié in zicht hebben zullen daarmede worden bevrijd van de opruiende beïnvloeding^ van onverantwoordelijke elementen. Tenslotte wordt ook .strafrechtelijke be scherming verleend tegen degenen, die uitnoodigen of prikkelen tot daden van geweld jegens personen of Zaken. Zij, die d ergelijke daden plegen, moeten zich eveneens de hierboven uiteengezette straffen voor oogen houden. Ter vermijding van allen twijfel' moet worden gezegd, dat door de naar voren 'gébrachte strafbepalingen geenszins de sabotage-verordening van 17/10/1941 wordt uitgésloten. Integendeel, wie een van de bovengenoemde daden pleegt, ■welke' bovendien er toe bestemd of ge schikt is om de openbare orde of del veiligheid van het openbare leven in het 'bezette Nederlandsehe gebied in ge vaar te brengén, staat schuldig als sa boteur. In een dergelijk geval heeft hij1 de 'doodstraf verdiend'. Paragraaf 4 van de nieuwe verorde ning) bepaalt, dat overtredingen van de paragrafen 1 tot 3 uitsluitend vallen onder de bevoegdheid van de Duitsche rechtbanken. DE NIEUWE REGELING VAN DE WINKELSLUITING Moeilijkheden in de praktijk Er blijkt misverstand te bestaan aan- gaande de (nieuwe regeling vam de win kelsluiting. Zooals bekend, is bepaald, dat winkels waarin levensmiddelen wor den verkocht, geopend moeten zijn van 9—1 uur en vain 2.30—6 uur; andere winkels op Maandagen vam 2.30 tot 6 uur en op andere idagen als voor levens middelen-winkels is voorgeschreven. Hier en daar schijnt de omvatting te bestaam, dat deze voorschriften een verplichting tot sluiting vam winkelzaken gedurende bepaalde uren per dag inhouden, zoodat het niet geoorloofd zou. zijn, een winkel gedurende de middaguren open te hou den. Het departement- van handel, nijverheid eri scheepvaart deelt mede dat deze op vatting onjuist is. Het voorschrift be doelt aan te geven, op welke uren een winkel in ieder geval open moet zijn. Het staat lederen winkeLier vrij, zijn winkel gedurende de middaguren open i te houden en hetzelfde geldt ten aanzien van de openstelling op Maandagmorgen1. Op sommige winkeldeuren ziet men bord jes, waarop 'te lezen staat: ingevolge verordening van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart op Maandag gesloten tot 2.30 uur en op an dere dagen van 1 qjn* tot 2.30 uur. Een dergelijke mededeeling is dus strikt ge nomen niet juist. In hetzelfde verband vestigt het de partement de aandacht op de omstandig heid, dat in vele gemeenten de bepaling is gemaakt, dat kapperszaken gedurende een halven werkdag per' week gesloten zullen zijii, met dien vërstande, dat deze' sluiting alleen het verrichten van kap- perswenkzaamheclen zal betreffen. Het is evenwel aan te nemen, dat de meeste kappers er de voorkeur aan zullen heb ben gegeven, (gedurende den aangewezen halven werkdag hun zaken geheel geslo ten te houden en dat het thans weer openstellen van die winkels voor den verkoop hen in moeilijkheden zou kun nen brengen met betrekking tot het daar voor te werk stellen van personeel. Om deze redenen beveelt het departe ment pan, in de getweente-verordenihgen de zinsnede, welke de sluiting beperkt tot kapperswerkzaamheden, té doen ver vallen. Geschoold personeel voor Winterhulp en Volksdlenst Nieuwe instellihgén alls Winterhulp Ne derland en «de- Nederlandsehe Volksdlenst hebben, willen ze hun sociale taak naar behooren vervullen, uiteraard gfroote be hoefte aan goed geschoold en goed on derlegd personeel. Het is echter niet eenvoudig voor de vele functies geschik te en terzake kundige menschen te vin den.'De onlangfe afgekondigde beschikking van de secretaressen-generaal van de de partementen van algemeen bestuur en van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsehe weer macht (Staatscourant van 29 April 1942)v betreffende de tijdelijke tewerkstelling van ambtenaren en ander personeel in openbaren dienst bij instellingen van al gemeen nut, heeft echter de mogelijk heid geopendin deze behoefte ook op doeltreffende wijze te voordien. Naar men gisteren ter persconferentie heeft mede gedeeld, ligt het in de bedoeling langs, dezen weg de goede functionneering van. deze sociale lichamen te bevorderen. Zooals vanzelf spreekt, zullen slechts die ambtenaren worden gedetacheerd, die op hun huidigten post kunnen worden gemist. Daar de werkzaamheden bij ver schillende takken van dienst de de partementen van defensie, koloniën en 'buitenlandsche zaken, om eenige voor beelden te noemen aanmerkelijk zijn ingekrompen zullen er echter zonder schade voor den dienst voldoende 'amb tenaren ter beschikking kunnen worden gesteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Clandestien slachter doodgeschoten Donderdagmorgen kwam ter kennis van de politie, dat in een 'perceel aam de Van Oostenwijk-Briiynistraat te 's-Qr a- v e rüi age, vleesch, van frauduleus slachten qfkomstig, werd verkocht. Direct gingen eenige agenten erheen, doch zij vonden de deur gesloten'. ,De eigenaar werd gehaald en deze opende de deur. Het bleek een lompenpakhuia te zijn, waarin men eên groote hoeveel heid vleesch zag liggen. Toen de agenten binnentraden, zagen zij nog juist een tweetal mannen vluch ten. De achtervolging werd ingezet. Een van de mannen wilde aan de andere zijde van een schutting naar beneden springen, toeïi hij geraakt werd door een schot, dat door een der agenten werd gelost om den man het ontvluchten te beletten. De man sprong nog van de schutting en liep weg, doch werd daar-, na in een rijwielbergplaats van een school in de nabijheid aangetroffen. Hij lag daar op den grond en bleek reeds te zijn overledén. 1 Het slachtoffer, de 27-jarige koopman J. A., is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Ook de andere man kon worden aangehouden. Het was de 33-jarige arbeider B., die op zijn vlucht door een afdak van een berg plaats van een aangrenzend pakhuis wias gezakt Bij het verdere onderzoek werd in het perceel, waarin verscheidene balen, lompen verspreid lagen, op een toonbank 132 kg. tuberculeus rundvleesch aange troffen. 60 schapen, 9 koeien en 3 varkens clandestien geslacht Op 12 Mei werd bij het station te Gouda een tandteehnicus uit 's-Gra- venhage - aangehouden, die 21/2 kilogram schapenvleesch van clandestiene slacht afkomstig bij zich bleek te hebben. Deze aanhouding! heeft geleid tot de ontdek king! van frauduleuze slachting en ver boden handel op giroote schaal. Twee weken zijn de ambtenaren van de CCCDi bezig geweest deze zaak, waar bij pl.m. 50 personen zijn betrokken, tot klaarheid te brengen. H,et verhoor van den tandteehnicus R. 1 M. E. jglaf aanleiding een onderzoek in te stellen bij den Goudschen tandarts j' L. E,. R., bij wien 10 k.g. rundvleesch! twee gerookte hammen, nier en tong benevens 21/2 kg. ongemerkte boter wer den aangetroffen, voor welke kwestie de oeeönomische rechter te Rotterdam hem dezer dagen tot f2000 of 0 maan den hechtenis heeft veroordeeld. Het vleesch was betrokken van den geiten- handelaear G. K. te Moordrecht, die zich in samenwerking met twee dorps- genooten, den radiomonteur J. G. D. en den vrachtrijder J. van J., in de in| vervallen staat verkeerende schuur van van J. met het heimelijk slaéhten van vee had bezig gehouden. Deze drie per sonen zijn direct te Gouda in verzekering gestéld. Van September 1941 af hebben rij eerst ieder) voor zich afzonderlijk doérloopend frauduleus (geslacht en naar de ambténaren van den CGCDi hebben kunnen vaststellen, 'bedroegen de aantal len totaal: 60 schepen, 9 koeien en 3 varkens. De prijzen, die voor de verschillende soorten vleesch werden besteed, varieer den tussehen f2.80 en f3.50 per kg!.; het vet bracht f 13 per kg. op. Een fiets voor koffie De politie"*, te Kerkrade heeft in arrest gesteld een electricien in dienst der gemeente; hij had een door hem voor 229 gulden gekocht rijwiel ver kocht voor 3 kg. koffie en 20 gulden. Een kilogram koffie kostte dus 70 gulden Volgens zijn verklaring had hij' de kof fie weer verkocht voor denzelfden prijs. Het rijwiel is in beslag genomen. Crisis-ambtenaren wonnen achter volgingsrit Dat de fifiietionarissen van den. centra len crisis controledienst bij hun arbeid in het belang van de voedselvoorziening ook in situaties kunnen komen te ver- keer-en, waarbij levensgevaar kan optre den, 'blijkt uit het geval, dat zich onlangs heeft afgespeeld tussehen Gar cum en Zaltbommel. Men verdacht een expedi teur te Wijk en Aalburg van heimelijk vervoer van clandestiene waren. Toen ~~T>p zékeren nacht de expediteur vertrok, stonden controleurs van den dienst on der meer geposteerd bij de brug van Zaltbommel, die de auto op de route naar Rotterdam, welken weg de expedi teur gewoonlijk nam, moest passeeren. In den nanacht verscheen op de brug een auto, rijdende met zeer groote snel heid en met nagenoeg "gedoofde lichten. De eerste post op de brug.gaf het stop sein, maar de bestuurder stoorde zich er niet aan, evenmin als hij gevolg gaf aan het teeken tot stoppen van den tweeden post. Onmiddellijk zette de lei der van de actie de achtervolging in en bij deze vervolging, .die op topsnelheid over dijkenen wegen in de Betuwe werd gevoerd, gelukte het den wagen te blij ven volgen. Te Gorcum deed de bestuur der van den smokkelauto een laatste, hardnekkige poging de achtervolgers van zich af te schudden door met dolle snelheid de straten van het stadje door te vliegen. In een zeer gevaarlijken rit bleven de mannen van den CCCD niette min op rijn spoor en even buiten Gor cum gaf de achtervolgde den strijd op. Hij stopte en zeide, toen de controleurs bij den auto kwamen: „Ik geeft het op, jullie hebben het spel gewonnen". - In den auto werden aangetroffen onge veer 350 kg aardappelen, ruim 500 kg witte boonen, 160 kg groene erwten, 115 kg tarwe, 40 kg snijboonen, alsmede een aantal losse artikelen. De auto is met den elamdestiehen inhoud in beslag ge nomen en de expediteur is gearresteerd.. Oude veete Twee jonglena uit Gemonde onder St.- Michielsgestel kregen na het slui ten der café's ruzie, die zoo hevig werd dat het tot een vechtpartij kwam. De Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 21 49. Morgen (Zondag) zon op 6.25; zon onder 21.50. Maandagzon op 5.24 zon onder 21.51. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 6.56, op 23.07 Maan onder 7.35op 0.05 Laatste kwartier Vrjjdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. Volle maan Zondag 28 Juni. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 30 Mei niet meer geldig: 27 Brood, Vleesch, Aardap pelen. 28, 29 Tabak. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd; tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 Algemeen (Zeep). G, H, I Zeep, Toiletzeep. tot en met Zaterdag 13 Juni: 3-12, 4-12 (Reserve Sinaasapp. oneenigheid was ontstaan naar aanlei- ding van een vroegere kwestie, die bij de laatste kermis niet kon worden uit gevochten, daar de politie toen tus- schenbeide kwam. Thans echter kwamen de messen er bij te pas, met het glevolg, dat de 20-jarige Van Griensven een mes steek kreeg), waardoor een slagader werd doorgesneden. Hij is onmiddellijk naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend.^De dadef, een jongeman uit Schijndel, die zelf ook eenige messteken had opge- loopen, werd denzelfden nacht nog van zijn bed 'gelicht en in arrest gesteld. (Hdbl.) Grootmoeder doodde pasgeboren kind Vijf jaar gevangenisstraf heeft de Of ficier van Justitie bij de Groninger recht bank geëiseht tegen de 58-jarige P. H., te Eext, die een pasgeboren kindje, van haar ongehuwde idochter, heeft gedood. .Zoowel de moeder als <de grootmoeder bleken zeer tegen de geboorte van het kind te hebben opgezien, uit vrees voor den (toorn van den grootvader. In bewaring geven van brandstoffen- kaarten verboden De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart vestigt de aan dacht van belanghebbenden er op, daf het in bewaring geven van brandstof- fenkaarten aan den brandstoffenhande- laar niet is toegestaan. De eigenaar dient deze kaart zelf te bewaren en slechts de geldig verklaarde bonnen bij zijn brandstoffenhandelaar in te leveren. Kilometers lappen en band gestolen De politie te Enschedé is op het spoor gekomen van een grooten fabrieks- diefstal, waarbij voor ettelijke duizenden guldens aan goederen uit een textiel fabriek aldaar is ontvreemd. De dieveft zijn employe's van de fabriek; in de laatste maanden hebben zij zich enorme hoeveelheden stoffen, die in den sluik handel werden verkocht, gewoonlijk met woekerwinsten, toegeëigend. Tegen tien personen is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal, heling en overtreding der distributiebepalingen. Twee leden van het personneel hebben een lap stof ter lengte van één kilometer gestolen. Het is onbegrijpelijk, hoe het mogelijk is ge weest, dat het personeel, zonder dat men het merkte, de stoffen in zoo gfroote hoeveelheid heeft kunnen wegnemen. Diefstallen in de fabrieken te Enschedé! hebben een vrij gtrooten omvang aange nomen. In een fabriek werd. o.a. een hoeveelheid band ter lengte van 12 ki lometer ontvreemd, (Hdbl.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1