ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 MEI 1942 OPCiENO] ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE OMSINGELINGSSLAG BIJ CHARKOW ABONNEMENTi Prlji: to Zlerlkzee 71.60, eldera 71.90 per kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents» Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.Vi Zierikzeeache Nieuwsbode,"Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137377 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14944 ADVERTENTIES t Advertentiën ID cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 HOE DE OMSINGELING WERD TOT STAND GEBRACHT Het DNB meldt uit Berlijn: De slag rondom Charkow woedt nog steeds met onverminderde kracht voort en zal, naar militaire deskundigen in de Duitsche hoofdstad meenen, als een der zeer groote omsingelingsslagen van den Europeeschen veldtocht in het Oosten in de 'krijgsgeschiedenis, worden opgetee- 'kend. De na de omsingeling in den strijd gebrachte Duitsche, Roemeensche en Hon- gaarsche 'formaties zijn in het gebied ten Zuid-Oosten van Charkow naar bet Westen omgezwenkt;' de ring can de hoofdmacht van ide voor het offensief j in den strijd gebrachte troepen van Timosjenko is volkomen gesloten. I Nog is de 'druk van de hier tezamen- gedrongen idrie vijandelijke legers bui- tengewoon sterk. Nog is de tegenstand der bolsjewisten georganiseerde doch. reeds zijn de eerste aanwijzingen der ontbinding merkbaar. Volgens de erva ringen van verleden jaar vormt dit de inleiding van het laatste stadium, waar- 1 van als het essentieele 'kenmerk de zui vering en ontruiming van het omsingelde gebied door de Duitsehe en verbonden formaties moet worden beschouwd. Men is te Berlijn van meening, dat alleen op het slagveld ten Zuid-Oosten van Charkow, daar, waar de gro.ote ring. om de beste stootlegers van Timosjenko 2ich gesloten heeft, nog steeds onge- j veer een half millioen man tegenover elkaar staan. Het daarbij behoorende ma teriaal is enorm. De sterkte van de in gesloten pahtserfbrmatïes kan gemakke- lijk worden afgeleid- uit dp tot mi _watv j I strekte gegevens omtrent kapotgeschoten, vernietigde of buitgemaakte vijandelijke pantserwagens. Daaruit blijkt, dat Ti mosjenko al zijn hoop op dit offensief tezamen met zijn plan om het schier eiland Kertsj had gesteld, dat hij hier heen en naar Kertsj al het maar eenigs- zins beschikbare materiaal had gezon den, om, het koste wat het wil, door het Europees che front te breken èn in een groot offensief de Europeesche le gers van den geheelen Zuidelijken sector te omsingelen. Doch het interessante van de geheele ontwikkeling van den slag is, dat hier over een uitgestrekt gebied de Duitsche en verbonden troepen rug aan rug strij den, tn.l. daar, waar het eene leger naar het Westen omzwenkte, terwijl het an dere den rug dekkend, met het front naar het Oosten, het offensief stelsel matig voortzet. Als geyolg van een geheel nieuwe tac tiek, waarin de Duitsche troepen tijdens den langen winter onderricht zijn, en van de nieuwe Duitsche wapens zijn de verliezen aan den kant van de Europee-- sche legers verbazend gering, zelfs ge meten naar de relatief geringe verliezen van het vorige jaar ien de hevigheid en verbiitterheid van den strijd. Anders is het aan Sowjet-Russisehe zijde. De Sowjet-Russische verliezen zijn dermate hoog, dat ^zij ook hier weer hun uitwerking beginnen te doen ge voelen in een verminderden offensieven DE OMSINGELINGSSLAG BIJ CHARKOF DUURT VOORT Da weerstandskracht der Sovjets gebroken Het opperbevel van de weermacht deel de Woensdag mede; De vernietiging der so.wj et-legers, die ten Zuiden van Charkow zijn ingesloten, maakt shelle vorderingen. Na nieuwe ver- geefsche uitbraakpogingen is de. weer standskracht van den vijand, die tot dus ver hardnekkig heeft gevochten, gebro ken. De op de nauwe gebieden opeetir gedrongen en in verscheidene afzonder lijke groepen omsingelde vij andelijke troe pen vertoonen een chaotisch beeld. De commandant van het 57e sovjetleger, ge neraal Podlas en zijn stafchef, hebben zich kort voor zij gevangen zouden worj- den genomen, doodgeschoten- In de eéntrale en Noordelijke zone van het Oostelijk front zijn eigen aan- valsoperaties met succes voortgezet. En kele vijandelijke aanvallen werden afge slagen. Aan het IJszeefront werden in de haven van Moermansk 2 groote koop- vaadijschrepen in brand gebombardeerd. Bij de voortzetting van de aanvallen op een vijandelijk konvooi in de wateren tusschen de Noordkaajk. en IJsland heb ben gevechtsvliegtuigen een koopvaarder van 8008 brt. tot zinken gebracht en aan boord van 3 andere brand veroorzaakt. In de Middellandsche Zee zijn geslaag de aanvallen gedaan op vliegvelden van Malta en aan de kust van Noord-Afrïk!a. Overdag" hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken van Southampton aangeval len. Gedurende den nacht voor den oor log belangrijke installaties aan de Zuid- Westkust van Engeland. Bij enkele vluch ten naar de kust en {Noorwegen en Frank rijk verloor de vijand door jachtafweer en luchtdoelgeschut 4 vliegtuigen. De Japansche Rijksdag bijeen Tojo en Togo voerden bet woord De 80ste buitengewone zitting van dep nieuwen Japanschen Rijksdag is Woens-' dagmorgen om 11 uur bijeengekomen voor de openingsplechtigheid. In het mid delpunt stond de door d,en keizer per soonlijk voorgelezen proclamatie, waarin onder andere wordt gezegd: „Onze expe ditiestrijdkrachten hebben overal de vij andelijke strijdkrachten vernietigd en be langrijke gebieden bezet, waardoor voor de geheele wereld de militair® krachten en het prestige van Japan gedemon streerd zijn". Minister-President-Tojoi heeft een rede uitgesproken. „Japan, zoo zeide hij onder meer, is vastbesloten zijn tot dusverre zegevierende veldtochten voort te zetten en al zijn uiterste krachten in te span nen om als deelgenoot in den grooitschen strijd van Duitschland en "Italië tegen de Vereenigde Stateïf"en Groot Brittannië zijn bijdrage te leveren in de omvattende overwinning dezer landen. Japan heeft daar bijzonder belang bij om in strate gisch opzicht met zijn bondgenboten ten nauwste samen te werken en daardoor een nieuwe wereldórde op te' richten". In aansluiting op het door den Minister President gesprokene voerde de Minister van Buitenlandsche Zaken Togo het woord. De verliezen vgn het Japansche leger sedert het begin van den oorlog tot 30 April j.l. bedragen,-, volgens de verkla ringen, die Tojo als Minister van Oorlog voor den Rijksdag heeft afgelegd, 9000 dooden, met inbegrip van de officieren en circa 20.000 gewonden. De vijand daarentegen heeft in dienzelfdón tijdver loren: 290.000 gevangenen, ongeveer 1800 vliegtuigen, 3500 kanonnen, 45000 tanks, auto's en spoorrijtuigen. Ondanks de ope- raties in de tropische rimboe van het Zuiden met de groote ziektegevaren is de gezondheidstoestand van het Japan sche leger goed en belangrijk beter dan verwacht werd. OORLOGSVERKLARING VAN MEXICO VERWACHT Congres zal heden beslissen - Alle Mezicaansche schepen in convooi Naar uiit Mexico wordt gemeld-, heeft de tijdens het reces van het Congres bij een, zijnde permanente parlementscoan- sie met algemeene stemmen haar goed keuring gehecht aan een Wetsontwerp, waafin do oorlogsverklaring aan de As- mogendheden is vervat. Het wetsontwerp behelst bovendien buitengewone vol machten voor de regeering en opheffing van de grondrechten. Donderdag zal het, voorstel in een plenaire zitting worden behandeld, Het is wel zeker, dat het zal worden goedgekeurd. De opheffing der grondrechten moet de basis vormen voor een volkomen ont eigening van de in Mexico gevestigde onderdanen tier As. De door de regee ring gevraagde buitengewone volmach ten hebben waarschijnlijk ten doel de huishouding des lands op voet van oor log te bréngen. Voor het gebouw van het Mexicaan- sche parlement is Zondag een massale betooging gehouden voor deelneming aan den oorlog. O.a. werd het woord ge voerd door den secretaris-generaal der vakbonden. Bij ide opvoering van een tooneelscène werd een Duitsche vlag verscheurd, vertrapt en verbrand. Het Mexicaansche blad „El vNacional" meldt volgens Radiio New York, aldus verneemt het ANP, dat ide Mexicaansche minister van marine heeft verklaard, dat voortaan alle Mexicaansche schepen in convooi zullen varen. De chel van den Mexicaanschen gene- ralen staf, generaal Sanchez, heeft ver klaard, dat het Mekicaansche leger op alles is voorbereid. Het zenden van een expeditieleger naar Europa of Oost-Azië komt echter'naar zijn meening niet in aanmerking. Het Mexicaansche leger, aldus het DNB, bestaat uit slechts 70.000 man, waarbij nojg 400.000 half opgeleide recru- ten komen. De wapens zijn verouderd of slecht ionderhouden. De luchtmacht beschikt over slechts 100 oude vliegtui gen en de marine bezit slechts 3 ka nonneert» ooten van 2000 ton, alsmede 11 kleine kustwachtschepen. Italiaansch weermachtsberlcht Felle luchtactie boven Lybië Het communiqué van het Itatiaansche opperbevel yan Woensdag luidt: Intensieve activiteit van de luchtmacht in Cyrenaïca waar enkele centrale ach- terwaartsehe verbindingen van den vij and hevig gebombardeerd werden. Een escadrille duikbommenwerpers bestookte de installaties van Tobroek met bommen van elk kaliber. In luchtgevechten wer den twee Britsehe vliegtuigen door Duit sche vliegers vernietigd. Een onzer ster ke formaties jachtvliqgtuien viel in vol slagen overrompeling het vliegveld Gam- boet aan» waar 25 Curtiss-toestellen ge reed stonden op te stijgen. Enkele hieri- van werden in brand geschoten en alle andere zwaar beschadigd. Dag en nacht werden door Duitsche en Itatiaansche bommenwerpers aanvallen op Malta on dernomen.- Begeleidende jagers schoten. zijn niet van haar operaties teruggen keerd. i In den afgeloopen nacht viel de vij and Messina aan met twee opeenvolgen de golven van bommenwerpers, die brand- en brisantbommen wierpen. Aan zienlijke schade leden de dom, de Kon. Universiteit en enkele particuliere woon huizen. Tot dusver werden 7 dooden en 19 (gewonden onder de burgerbevolking (geteld, terwijl men nog met het oprui men der puinhoopen bezig is. Boven dien werden 7 matrozen gewond. Een door het afweergeschut getroffen vlieg tuig stortte in zee. De houding der be volking was kalm en gedisciplineerd. In den ochtend van 23 Mei heeft een duik boot, onder bevel van den luit. ter zee le klasse Gazzana, op den Atlantischen Oceaan, met twee torpedo's, een kruiser der Ver. Staten van 9100 ton, die een; konvooi begeleidde, getroffen. HET DUITSCHEBEDRIJFSLEVEN IN OORLOGSTIJD Niet verdienen, maar rekenen en sparen, ook in het ambacht De wijze, waarop het Duitsche bedrijfs leven is ingeschakeld bij het uitvoeren van het programma voor de wapening, heeft dr. W. Funk, de minister voor oeconomische zaken, voor leiders van het. Frankische bedrijfsleven uiteengezet Het" zekerste middel om het ontstaan van overtollige koopkracht te vermijden en het Duitsche bedrijfsleven in even wicht tehouden, ziet de rijksregeering in een redelijk prijspeil en iri een bef- lastingpolitiek, welke 'zich aanpast aan het stijgende geldinkomen. De nieuwe maatregelen op het gebied van de prijs- en financieele politiek zullen niet alleen dienen tot het afroomen van de koop kracht. doch vooral om1 de nationale productie en hierdoor de financiering van den oorlog nog goedkooper te ma ken. „Niet verdienen", maar „rekenen en sparen" zal voorloopt® het leidend 'beginsel moeten zijn. Een bepaóld verlies aan substantie moet men zich in den oorlog laten welL (gevallen. Met deze maatregelen treedt in zekeren zin een nieuwe fase in de oorlogsfinancieriiig in. Bij de financie ring van de orders voor de wapening moet men meer uitgaan van de" afzon derlijke bedrijven. De geldpolitiek moet naar i 'gelang van de omstandigheden ge bruik maken van de methode van con centratie of van de expansieve methode. Op het ©ogenblik sichijnt in elk geval een sterkere concentratie gewenscht. Dit verklaart ook de inkrimping van het filialennet dér banken. Uitvoerig besprak de minister vervol gens de problemen van het ambacht!. Prof. Jerger heeft den Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, den eere-ring der Weensche Philharmoniker overhandigd. Eet oogerfolik van de aanbieding. s Stapf-Mól-Pax Holland-» Op de instandhouding en uitbreiding van kleine bedrijven en bedrijven van mid-, delmatigen omvang was altijd prijs ge steld. Men is er zich van bewust, dat de instandhouding van een gezonden am bachtsstand een belangrijke volksche en sooialo tvctoqkonis had. Thans mag niet aar. het ..verdienen", doch enkel en al leen aan >ae „veraleua^. dacht, en dat men zich in den^ beslijsH singSstrijd om het leven van het Duit sche volk onvoorwaardelijk heeft te ge- vén.', De afloQp van den oorlog Zal Zoo wel beslissen over het voortbestaan van de cultuur in Europa als over de vraag of de toekomstige oeconomische ontwik keling van ons werelddeel zal worden bepaald door de in dit werelddeel le vende volkeren of door machten, waar van het zwaartepunt der belangen buiten de Europeesché ruimte tigt. Eere-ring voor den Rijkscommissaris Een afvaardiging van het „Wiener Philharmonisches Orchester" is naar 's-Gravenhage gekomen om den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss-Inquart als hulde en dank voor zijn cultureelen ar beid te Weenen en voor den steun, door hem aan het orkest gegeven, den „Ehren- ring der Wiener Philharmoniker" te overhandigen. Zaterdag jJ. vond in ver band hiermede ^in kleinen kring een plechtige bijeenkomst plaats in de werk kamer van den Rijkscommissaris. Voor hetgeen Rijksminister Seyss-In quart gedaan heeft voor het Europee sche muziekleven in het algemeen en het Weensche orkest in het bijzonder 'over handigde prof. Jerger den gouden „Ehrenring" en de Nicolai-medaille in zilver. De Rijkscommissaris dankte ontroerd voor het schoone geschenk. Hij kon niet alles wat hem door prof. Jerger als per soonlijke verdienste was aangerekend als zoodanig aanvaarden. HET ONTSLAG VAN PERSONEEL Op grond van het eerste uitvoerings besluit inzake de zoogenaamde „ontslag verordening1" heeft de directeur-generaal van den arbeid indertijd een viertal al- igémeene vergunningen verleend, t.w.: a. Tot ontslag van tijdelijk personeel in landbouw-, industrie- en handelsbe drijven, met uitzondering van mannelijke werknemers in akkerbouw- en veehou derijbedrijven; b. tot ontslag van tijdelijk personeel in akkerbouw- en veehouderijbedrijven; c. tot werktijdverkorting in bepaalde bedrijven bij zjg. onwerkbaar weer; d. tot ontslag van personeel, aan het welk door bemiddeling van zijn werk gever een andere betrekking wordt aan geboden. Deze algemeene vergunningen zijn, als gevolg van de intrekking van het eerste en "de uitvaardiging van een derde uit voeringsbesluit, automatisch komen te vervallen. Thans heeft de directeur-generaal van den arbeid evenwiel een beschikking ge- Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 21 46. Morgen (Vrijdag) zon op 5.27; zon onder 21.48. ^naanhon zrm son dfiruran ff en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5 24op 20.43 Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrijdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. geven, waarbij de eerste drie van deze algemeene vergunningen, te rekenen van 23 Februari 1942 af, opnieuw zijn ver leend. Werkgevers, die personeel hebben ont slagen na 23 Februari 1942, behoeven» indien aan de in bovenbedoelde vergun ningen voorkomende bepalingen is vol daan, dus geen bijzondere vergunning meer aan te vragen. DE WAARDEBONS VAN DE WINTERHULP De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebons seizoen 1941-42 bij de winkeliers en han delaren kunnenworden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde ver melden tekst, is verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1942. De verzilvering van deze waardebons bij alle banken en spaarbanken kan even eens in afwijking van den op de rug zijde vermelden tekst geschieden tot 1 Augustus 1942. De banken en spaarbanken kunnen de ingewisselde waardebons uiterlijk tot 15 Augustus 1942 inzenden bij de. Kasver-r eeniging n.v. te Amsterdam. 1 .Een nieuwe zending Zij wordt (gereed gemaakt, een nieuwe zending pakketten voor het Oostfront, voor onze dappere strijders tegen het bolsjewisme. Honderden pakketten stape len zich op. Pakketten met boeken, tijd schriften, versnaperingen, tabak, sigaren en sigaretten. Ieder pakket zal den ont vanger bewijzen, dat wij van het thuis front hem niet vergeten zijn. Integen deel, ons wel degelijk er van bewust zijn dat hij dag in dag uit voor ons zijn! leven waagt. Landgenoot, een nieuwe zending pak ketten wordt gereed gemaakt. Zorgt dat ,gij ook straks de voldoening hebt uw} steentje te hebben bijgedragen. Stort een flink bedrag, vandaag nog, op giroreke ning 432100, t.iï. verzorgingsfonds vrij willigerslegioen Nederland, Koninginnen gracht 22 te 's-Gravenhage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1