NIEUWSBODE WOENSDAG 27 MEI 1942 OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee 'j 1.60, elders [f 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cent& Verschijnt lederen werkdag*. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 -"Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14943 ADVBRTENTIB81 Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Omsingelingsslag ten Zuiden van Charkof Het gros van drie Sovjetlegers ingesloten Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend De operaties ten Zuiden van Charkof hebben zich ontwikkeld tot een omsimge- lingsslag. Het gros van drie Sovjet-le gers,^ waaronder sterke, gepantserde strijdkrachten, is ingesloten. Alle pogin gen om uit te breken, zijn mislukt met zeer zware verliezen voor den tegenstan der. In den middensëctor zijn bij eigen aan vallen mëer dan dertig plaatsen ingeno men. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In Lapland hebben Duitsche en Fin- sche troepen in zware gevechten van verscheidene weken vijandelijke strijd krachten ter sterkte van verscheidene (di visies verslagen. "Hierbij heeft de afdee- ling wielrijders 99, ondanks zeer moei lijke terreinsomstandigheden, een door braak tot stand gebracht door een hard- nekkig verdedigde, diepe vijandelijke ka- zematstelling. Aatj* de baai van Kandalaksja verniel den .duikbommenwerpers een belangrijke brug van de spoorlijn van Moermansk. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Britsche zeestrijdkrachten aan de Zuidkust van Engeland doeltreffend met brand- en brisantbommen bestookt. De bewegingsvrijheid der bolsjewisten beperkt Het weermachtsbericht van Dinsdag maakt bekend: De omsingelingsslag ten Zuiden van Charkof is in vollen gang. Met gecon centreerde krachten probeeren de inge sloten tegenstanders in Oostelijke rich ting mit te breken. In zware gevechten werd 'dit oogmerk ook gisteren verijdeld Tevens heeft de aanval van Duitsche-, Rumeensche- en Hongaarsche formaties uit het Zuiden, Westen en Noorden de bewegingsvrijheid van den vijand aanzien lijk beperkt. Zijn dichtopeen gedrongen massa's worden in toenemende mate ge teisterd door de vernietigende slagen van onze luchtmacht. Ten N.O. van Charkof werden herhaalde aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. In den midden-sector van het Oostelijk front hebben eigen locale aanvallen op nieuw terreinwinst gebracht. Eigen on dernemingen van stormtroepen in den Noordelijken frontsector verliepen suc- sesvol. 11ij In de wateTen tusschen de Noordkaap en IJsland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een vijandelijk kon vooi onder sterk escorte aangevallen. Een koopvaarder van 8000 ton werd tot zinken gebracht en 5 andere door bom men beschadigd. In Noord-Afrika hebben vrij veel ge vechtsvliegtuigen militaire doelen bij To- broek gebombardeerd', Vergeefsche uitbraakpogingen Zondag deelde het opperbevel van de Duitsche weermacht uit het Hoofdkwar tier van den Führer mede. Door de gisteren gemelde tegenaan vallen zijn in het gebied ten Zuiden van Charkof thans sterke "bolsjewistische strijdkrachten ingesloten. Haar pogingen om uit te breken zijn even vruchteloos gebleven als van buiten af uitgevoerde ontlastingsa^nvallen van den tegenstan der. In het gebied ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn ook gisteren alle vijan delijke aanvallen mislukt. In het achterwaartsche gebied van 't Oostelijke front hebben Hongaarsche troe pen bij een- actie van verscheidene dagen een sterk gewapende bolsjewistische bende vernietigd en een talrijk oorlogs buit buitgemaakt. In Noord-Afrika zijn ten Zuidoosten van Mechili Britsche concentraties vracht wagens met artillerievuur bestookt. Duit sche jagers schoten tijdens luchtgevech ten boven de Marmarische woestijn vijf tien Britsche vliegtuigen neer. Een eigen vliegtuig ging verloren. In West-Engeland zijn havengebieden aan het Kanaal van Bristol overdag met bommen van zwaar kaliber 'bestookt. Kapitein Grave, bataljonscommandant bij een regiment jagers, heeft zich bij de gevechten op het schiereiland Kertsj door bijzondere dapperheid onderscheiden, Itallaansch weermachtsbericht Verliezen der Britsche luchtmacht Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: In de zone ten Zuidoosten van EL Mechili zijn vijandelijke concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen door onze artillerie gebombardeerd. De luchtmacht van den tegenstander heeft in Cyrenaica nieuwe, zware verliezen geleden; 11 ja- iglers en) 4 „Bostons" werden door Duit sche vliegers neergeschoten, 1 Curtissi len 3 bommenwerpers werden door onze jagers neergehaald tijdens een poging tot een aanval op het vliegveld van Derna, 3 andere toestellen werden gb- troffen door afweervuur en stortten neer De vliegtuigen, die door de Britsche luchtmacht in Libye gedurende de laat ste twee dagen zijn verloren bereikten hiermede het aantal van 33. Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaïca verken,- nimgsacties van patrouilles. Onze vlieg tuigen bombardeerden een vijandelijk vlieglveld ten Westen van Bardia, waar bij barakken en kampementen werden beschadigd* Tijdens andere aanvallen van van Duitsche vliegtuigen op vijandelijke vliegvelden werden twee vliegtuigen op den grond vernield. Het 725e communique' van het Italiaan sche opperbevel luidt: In Cyrenaïca levendige verkenningsbe drijvigheid. Wij hebben vijandelijke pa trouilles teruggeslagen ien eenige gevan genen gemaakt. Onze vliegers hebben opnieuw vrije successen behaald en in een aantal 'gevechten 9 Engelsche vlieg tuigen neergeschoten, zonder zelf ver liezen te lijden. Doelen op Micaba wer den getroffen door onze bommenwer pers, die toen zij door vijandelijke ja gers werden aangevallen, -2 Spitfires neerschoten. 4 vijandelijke jachttoestellen werden door ^begeleidende jagers neer geschoten. Al onze toestellen keerden op hun basis terug, hoewel zij getJ&ffen waren en er gewonden aan boord waren. In de Middellandsehe Zee is een onz!er konvooien, zonder eenig succes door duik- booten en vliegtuigen aangevallen. Een Britsch toestel werd door het afweer vuur van een onzer .escortevaartuigen 'getroffen en viel in zee. Engelsche vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht eenige bómmen -laten vallen in de orrf- geving gyan Messina. Weinig belangrijke schade en 3 gewonden onder de mili tairen. De Suezkanaal-Maatschappij Uit Lissabon wordt gemeld, dat tus schen ide hoofddirectie der Suêz-Kanaal- mij. te Parijs en de leiding van het kantoor te Port Said groote moeilijkhe den zijn, welke reeds tot een moratori um geleid hebben. Van Engelsche zijde werd getracht een zelfstandige maat schappij in het leven te roepen met den zetel in Alexandrië. Hiertegen werd door de hoofddirectie te Parijs krachtig ge protesteerd. Na het verbreken van de betrekkingen tusschen Egypte en Frank rijk, dwong Engeland echter de leiding van het kantoor der Suez Kanaal Mij. te Port Said alle betrekkingen met Parijs te verbreken. Slechts onder idie voorwaarden werd het personeel toege staan op zijn post te blijven. Op deze wijze ontstonden eigenlijk twee Suez- Kanaal-Mijen, waarvan de Universelie du Canal de Suez te Parijs het vermogen onder haar beheer had en de leiding' te Port Said onder Engelschen invloed het kanaal mocht beheeren. De hoofd directie te Parijs staat er thans financi eel sterker voor dan de directie te Port Said, aangezien het geheele vermogen der Universelie Idu Canal de Sue^ in het moederland is ondergebracht* en voor een groot deel uit een omvangrijke ef fectenportefeuille bestaat, waarvan inmid dels een deel in Engeland en de Ver. Staten geblokkeerd is. Dit neemt echter niet weg dat er nog voldoende middelen resteeren om de geheele administratie gedurende jaren achtereen te kunnen financieren. De directie te Port Saaid staat er daarentegen slechter voor, aangezien elk contact met Parijs ontbreekt en de uitkomsten uit de vaart door het kanaal, als gevolg van de blokkade door de As-m ogendheden, tot het uiterste zijn beperkt. De Egyptische regeering heeft tot heden nog steeds van de directie te Port Said de jaarlijksehe bijdrage voor de concessies van het Kanaal ver langd, idoch de kas te Port Said is in middels zóó geslonken, dat tot onder breking dier betalingen moest worden overgegaan. De fondsen ider Universelie du Canal de Suez worden intusschen door de hou ders angstvallig vastgehouden, aangezien ook zonder kanaal het vermogen ruim schoots voldoende is om van waarde-be- zit te kunnen spreken. BRITSCH INDIË'S RIJKDOM Voornaamste producten: rijst, katoen en jute De 400 ftiillioen inwoners, die Enge- land's schatkamer tussch'en Himalaya en Indischen Oceaan telt, houden,^ich voor namelijk met den landbouw en in het bijzonder de rijstteelt bezig. Want rijst vormt in Britsch-Indië het hoofdvoed- sel, waarvan dit land, hoewel het iets minder dan de helft der wereldproduc tie voortbrengt, nog uit Birma moet in voeren. De verbouw van rijst geschiedt vooral in het dal van de Ganges en langs de kusten, omdat slechts daar vol doende regen valt of irrigatie mogelijk is.. Ook voor andere gewassen behoort Britsch-Indië tot de (grootste producfen- ten ter wereld. Bij de wereldtarwepro;- ductie staat het op de derde plaats ach ter de Ver. Staten en Canada, bij die van 'suiker met Cuba aan de spits. Slechts China brengt meer thee op en bij de tabaksteelt komt Britsch-Indië terstond achter de Ver. Staten. De eigenlijke uitvoerproducten zijn ech ter katoen en jute. De jaarlijksehe kaï- toenoógst in het stroomgebied van^ Gan ges en Indus en den driehoek Bombay- Johur-Madras bedraagt 0.9 millioen ton en 'ging voor den oorlog voor een aan zienlijk deel naar Japan. Voor jute neemt Britsch-Indië met 99 pet. der wereld productie een monopoliepositie in. Ondanks den agrarischen rijkdom ko men veel hongersnooden voor. Een der oorzaken hiervan is de lage trap, waar op de uitoefening van den landbouw: staat. De katoenopbrengst per H.A. b.v. is slechts de helft van die' in de Ver. Staten. Verder spelen natuurrampen, als langdurige droogte, overstroomingen en sprinkhanenplaag een rol. Over het al gemeen léven de boeren onder zeer slech te economische en sociale verhoudingen. Het igemiddelde grondbezit is wegens de dichte bevolking zeer klein en bo vendien moeten de boeren hooge be lastingen in natura en geld betalen. Het aantal boerencoöperaties is nog gering. EEN VRIJWILLIGE HULPPOLITIE Verordening van den Rijkscommissaris In het Verordeningenblad van 23 dezer is opgenomen een- verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de instel ling van een vrijwillige hulppolitie. Hierin wordt i0.m. het volgende be paald Een vrijwillige, hulppolitie wordt inge steld, welke tot' taak heeft de gewone pölitieorganen te ondersteunen: 1) bij de-bestrijding van rampen en andere openbare noodtoestanden; 2) bij de bestrijding van ernstige gej varen "en schaden welke ten gevolge van luchtaanvallen ontstaan; 3) in andere bijzondere gevallen van handhaving van de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. De vrijwillige hulppolitie wordt aan gesloten bij de gewone politie. Zij is uit sluitend onderworpen aan de aanwij zingen en bevelen van de commandee- rende instanties van de gewone politie. Agent van de vrijwillige hulppolitie kan slechts zijn hij, die: 1) Nederlander is; 2) ten minste achttien en ten hoogste vijf en veertig jaar oud is; 3) lichamelijk, geestelijk en moraal ge schikt is; 4f 'de nieuwe Europeesche orde voor staat en bereid is deze naar zijn beste vermogen te dienen. De aanstelling bij de vrijwillig» hulp politie geschiedt op grond van een schrif telijke sollicitatie, welke wordt gericht aan den gevolmachtigde voor de reorga nisatie van de Nederlandsche politie bij de .departementen van justitie en van binnenlanasche zaken. Uit de sollicitatie moet blijken, dat de Onder 1 <e(p 2 vermelde voorwaarden zijn vervuld en dat de gegadigdeN bereid is een schriftelijke verzekering, als bedoeld onder 4, te geven. De gevolmachtigde voor de politie roept naar eigen goeddunken den ge gadigde op voor de keuring. Een agent van de vrijwillige hulp politie treedt uit de vrijwillige hulp politie op het tijdstip, waarop de ge volmachtigde voor de politie hem schrif telijk ontslaat.. Een verzoek tot ontslag kan worden ingediend, zonder dat den verzoeker nochtans een Techt op inwil liging yan zijn verzoek toekomt. De gevolmachtigde voor de politie of de commandeerende instantie van de gewone politie, onder welke de agent van de vrijwillige hulppolitie ressorteert, roept dezen door middel van een oproe- pingsbevel tot de opleiding of tot den politiedienst op. De oproeping eindigt door een bevel tot intrekking, of door verloop van den tijd. voor welke de oproeping is bevolen. De tot den politiedienst opgeroepen agent van de vrijwillige hulppolitie heeft de rechten en plichten van een gewoon ambtenaar van politie. De oproeping kan in het oproepings bevel of bij latere instructie tot een be paald doel worden beperkt. Op dezelfde wijze kan worden bepaald, dat den agent van de vrijwillige hulppolitie be paalde rechten niet toekomen. JOODSCH BEZIT Inlevering van gelden en voorwerpen In het Verordeningenblad van 23 dezer is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de behande ling van joodsche vermogenswaarden. Hierin wordt o.m. bepaald: Vorderingen van elke soort moeten schriftelijk bij de bankiersfirma Lipp- mann, Rosenthal Co. te Amsterdam worden aangemeld^ wanneer zij op het tijdstip van het in werking freden dezer verordening of nadien geheel of gedeelte lijk rechtens .of oeconomisch toekomen aan een persoon, 'die ingevolge het be paalde bij artikel 4 der verordening no. 189/1940 'betreffende het aangeven van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Het 'bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien vain vorderingen eener on derneming, welke op grond der verorde ning no. 189/1940 tot het doen van aan gifte is gehouden. De aangifte van de op tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaande vorderingen, idient uiterlijk op 30 Juni 1942 te geschieden. Vorderingen, welke eerst na het in werking treden ontstaan, of van welker ontstaan de tot het doen van aangifte gehouden perso nen eerst na dit tijdstip kennis nemen, moeten binnen een week worden aange meld. Contanten enz. boven f 250. moeten worden ingeleverd 1 Vroegere vrije maxima tot dusverre niet behandelde vermogensdeelen moeten onverwijld, uiterlijk 30 Juni 1942, over eenkomstig de normen van artikel 1 der verordening no. 148/1.941 worden gestort, in depót gegeven of overgeschreven. De ver,ordening is niet van toepassing voor zoover de gezamenlijke waarde der con tante gelden, chêques, effecten, tegoeden en 'deposito's, waarop die. tot een gezin behoorende personen op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening recht hebben, niet meer bedraagt dan tweehonderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waarop de tot een gezin behoorende per sonen recht hebben, kan per kalender maand tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd vijftig gulden worden be schikt. Inlevering van kunstvoorwerpen Collecties van alle soprten kunstvoor werpen, voorwerpen van goud, platina of zilver, alsmede bewerkte en on bewerkte edelsteenen, halfedelst-eenen en parels, moeten, wanneer zij geheel of gedeeltelijk rechtens of oeconomisch aan een der in artikel 1 genoemde per sonen toebehooren, aan de 'bankiersfirma Lippmann, Rosenthal Co. worden in geleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien van 5 1. eigen trouwringen en 'die van een overleden echtgenoot; 2. zilveren pols- en zakhorloges in per soonlijk gebruik; 3. gebruikt tafelzilver, met dien ver stande, dat elite tot het gezin van den eigenaar behoorende persoon een vier- deelig eetbestek bestaande uit mes, vork, soeplepel en dessertlepel be- houdt; j Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21 45. Morgen (Donderdag) zon op 5.28; zon onder 21.46. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.49, op 19.22 Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste ^.kwartier Vrjjdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. 4. gebitvullingen uit edele metalen in persoonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiter- lijk op 30 Juni 1942, te geschieden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Nagemaakte suikertonnen Bij de controle op het Centraal Dis tributiekantoor te Den ^laag is geble ken, dat uit de gemeenten Laren en Huizen een groot aantal vaische suiker- bonnen was ontvangen. Uit Laren meef dan 100 en uit Huizen ruim 60. Het wa ren niet geldig verklaarde bonnen, waar op een cijfer zoodanig veranderd was, dat het suikerbonnen werden. De ver- valsching was zóó vakkundig uitgevoerd, dat zij pas bij de controle onder d'ej kwartslamp aan den dag trad. Men ver moedt dan ook, dat hier een „vakman" aan het werk is geweest. Verschillende v/inkeliers in Laren en Huizen zijn de dupe geworden. Een uitgebreid onder zoek wordt ingesteld. De eerste kersen Aan de Nijmeegsche veiling zijn de eerste Betuwsche Meikersen aangevoerd. Zij kwamen uit Oosterhout. gemeente •Valburg, en brachten f5.70 per k.g. ,op. Massa-diefstal door fabriekspersoneel Door de aanhouding van een tweetal 17-jarige knapen te Oss, die in een vechtpartij gewikkeld waren geweest heeft, zóoals destijds bericht, de Osr sche politie een groot aantal diefstallen; en inbraken, waarin het tweetal de hand had gehad, tot klaarheid kunnen bren gen. Intusschen is hierdoor heel wat, meer aan het licht gekomen. De twee knapen hadden zich onder meer schul dig 'gemaakt aan diefstal van een partij wollen garens uit de N.V. v. d. Bergh- textielfabrieken, doch het is gebleken», dat zij niet de eenigen waren, die hier groote quanta garens wegsleepten. Die politie heeft met betrekking tot deze aangelegenheid een diepgaand^mderzoek ingesteld en thans een zeer groot"aantal ^arrestaties verricht. Een overweldigende reeks personen, die vrijwel allen op de fabriek werk zaam waren, heeft zich aan soortgelijk© diefstallen schuldig, gemaakt. De gesto len partijen 'garens werden tegen hooge prijzen van de hand gedaan. Het betreft hier een ig|root aantal' arbeiders en ar beidsters van de fabriek, voornamelijk afkomstig uit Oss, Berghem, Haren, Her pen, Megen en Heesch. Groote partijen gestolen goed konden in beslag genomen worden. Bedelares verbrand 1 Des nachts brak brand uit in de wo ning van de alleenwonende- weduwe Verlinden te H 1 s h o u^t. Het vrouwtje leefde van bedelen. Toen de vrouw wak ker werd, ontdekte zij tot haar ontzet ting, dat het huis in lichterlaaie stondv In nachtgewaad iep zij nog naar den zolder, om haar geld, dat zij daar in een koperen ketel had verborgen, te halen. Helaas, haar kleeren vatten vuur. Als een brandende toorts kwam de vrouw naar buiten geloopen, waar zij sterven de ineen zakte. Zij kon nog eenige woorr den mompelen over haar geld in den ketel; toen gaf zij den geest. Vele geld stukken zijn later tusschen de verkoolde overblijfselen van de' woning gevonden. Naar de leider der hoofdafdeeling van het Japansche legier in Ned.-Indië meldt, hebben Japansche troepen, in nauwe sa menwerking met de vloot, de eilanden Lombok, Soembawa en Flores bezet,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1