ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mil DINSDAG 26 I 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHERS BIJ CHARKOF VALLEN AAN 'ABONNEMENT i Prijs: In Zierikzee f 1.60, elder* ^1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag*. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, TeL 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQABQ So. 14942 ADVERTENTIES I Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 UIT EEN SOVJET-OFFENSIEF HEEFT ZICH EEN KRACHTIGE DUITSCHE STOOT ONTWIKKELD Blijkens het Duitsche legerbericht van Vrijdag is in den strijd; in den sector Charkow, waar de Sowjets onder leiding van maarschalk Tiimosjenko ongeveer twee weken geleden een offensief, of zooals het door hemzelf wordt om schreven, een preventief offensief heb ben geopend, het initiatief in Duitsche handen overgegaan en naar in Berlijn- sche militaire kringen Vrijdagavond laat werd verzekerd, bevinden de tegenstan ders zich in het geheele gebied van Charkow op het oogenblik in de verde diging. Uit den afweerslag, waarin de Duitsche legers waren gewikkeld, i§, gelijk uit de berichten van de laatste dagen kon worden opgemaakt, een aanvalsslag ge groeid, welke er een moet zijn van heel grooten omvang en waarvan wordt aan genomen, dat een vergelijking met de groote vernielingsslagen van den vori- gen zomer gewettigd is en wat betreft het operatieve belang dienovereenkom stig moet worden gewaardeerd. Aldus meldt de corr. van de N.R.C. uit Berlijn. Het offensief van Timosjenko wordt hier beschouwd als feitelijk de eerste groote aanvalshandeling der Sowjets se dert het begin van den oorlog in het Oosten, de tallooze attaques welke in den afgeloopen winter door dezen zijn ondernomen, meegerekend. De stoot was goed voorbereid en werd met aanzien lijke massa's materiaal ten uitvoer ge-, bracht. In weerwil hiervan konden de talrijke Sowjet-armeeën toch, zooals wordt betoogd, door de verdedigers wor den opgevangen en vastgezet en na ver loop van eenige dagen wist' de Duitsche leiding uit deze gevechten het uitgangs punt van offensieve operaties te vor men, als gevolg waarvan de Sowjet- aanvalslegers in de situatie zijn gema noeuvreerd, zich in dezen sector overal te moeten verdedigen. Met betrekking hiertoe wordt te Berlijn een belangrijke omstandigheid In het licht gesteld, n.l. dat de leiding dier Sowjets nog voor het begin van het te verwach ten Duitsche algemeene offensief door een absoluut verkeerde beoordeeling van de situatie een uitgebreide aanvalsope- ratie is begonnen, en zoodoende het ver nielingsproces tegen deze heeft ingeleid Als gevolg hiervan acht men het mo gelijk, dat het komende Duitsche offen sief, waarvan de tot 'dusver gevoerde acties nog als voorloopers moeten wor den gezien, een tegenstander zal ont moeten. die in een grooten en strate gisch belangrijke sector reeds harde slagen heeft gekregen en aan materieel en moreel weerstandsvermogen heeft in geboet Tenslotte is het interessant, dat bij de huidige gevechten op het strijdtoo- neel in het gebied van Charkow twee oude tegenstanders tegenover elkaar staan, n.l. maarschalk Timosjenko en ge- neraal-veldmaarschalk von Bock, wier le ger in den zomer van het vorige jaar in den middelsten sector van- het front de historich geworden omsingelingösla- gen hebben uitgevochten. HET TOT ZINKEN GEBRACHTE SLAGSCHIP DER V.S. Over het tot zinken gebrachte Ame rika ansche slagschip van de Maryland- klasse, waarvan in een extrabericht mel ding is gemaakt, deelt Stefani nog de volgende bijzonderheden mede: Het slagschip was op weg naar Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan wor-' den, dat het slagschip op weg was naar den Indischen Oceaan om daar bij den zeeslag in de Koraalzee verloren gegane Amerikaansche eenheden te vervangen. Misschien was het slagschip echter be stemd om in de Middellandsche Zee de Oostelijke Britsche Middellandsche Zee- vloot te versterken. Bij den aanval van de duikboot op het slagschip kwam de afweer niet in actie. De duikboot „Barbarigo" kon derhalve den ondergang van het schip, die bui tengewoon snel geschiedde, waarnemen. In verband met het tot zinken brengen van het slagschip wijst Stefani er op, dat de beweringen van de Anglo-Ameri- kaansche propaganda als zouden in de Middellandsche Zee reeds botsingen zijn voorgekomen tusschen Amerikaansche en Italiaansche vlootformaties, geheel ver zonnen zijn en geenszins met de feiten overeenstemmen. Tot dusver zijn nog geen Amerikaansche vlooteenheden in de Middellandsche Zee waargenomen. Er gunnen zich in de Middellandsche Zee slechts Amerikaansche schepen van kleine tonnage bevinden. De Middelland sche Zee is thans, zoo verklaart Stefani, ondubbelzinnig Italiaansch gebied. Een aantal zegevierende militaire operaties heeft dit bewezen. De „Maryland"-klasse omvatte bij het uitbreken van den oorlog drie slagsche pen van 32.000 ton: de „Maryland",„West Virginia" en „Colorado". Volgens Ja pansche opgaven werd bij den filotse- lingen aanval op Hawaii een dezer drie schepen tot zinken gebracht en een an der beschadigd. Deze schepen werden in de jaren 1921/23 voltooid. Bij een maxi mumsnelheid van 21 knoopen hebben zij een hoofdbewapening van 8 kanons van 40.6 cm. De bemanning omvat 1400 1500 koppen. De „Barbarigo" is een Italiaansche duik boot, welke een waterverplaatsing van 940 ton heeft De boot werd in 1938 te water gelaten. Japansche luchtmacht tegen Australië geconcentreerd Vliegtuigen zullen greete iel bij nieuwen zeeslag spelen De Engelsche openbare meening is zeer beïnvloed door den nadruk, waarmede pers en radio den nieuwen beslissenden zeeslag in de Koraalzee als bijkans on vermijdelijk afschilderen. Intusschen blijft de Britsche berichtendienst steunen op telegrammen uit Australië zander een eigen zienswijze te geven. Volgens te Londen ontvangen berichten beschikt men in Australië over steeds meer bewijzen, dat de Japanners hun luchtstrijdkrachten die elk oogenblik tegen Noord-Australië in actie kunnen treden, aanzienlijk heb ben versterkt. De laatste hevige aan val op Port Moresby werd uitgevoerd door 48 bommenwerpers, waaruit blijkt dat de Japanners in staat zijn geweest het aantal bommenwerpers op hun voor uitgeschoven luchtbases te vermeerderen Indien de verwachte zeeslag in de Koraalzee geleverd wordt, zal het Ja pansche luchtwapen, dat op de eilanden ten N. van Australië gestationeerd is, hierbij ongetwijfeld een belangrijke rol spelen. De actieradius der „vliegende vestingen", waarover de Amerikaansche luchtmacht hier de beschikking heeft, is groot genoeg om het traject Australië- Nieuw Caledonië te controleeren;. Aan den anderen kant hebben zware Japan sche bommenwerpers reeds bewezen, dat zij vluchten naar Zuid-Australië kunnen volbrengen. Na .jie ervaringen van den zeeslag in de Koraalzee is te verwachten dat de Japanners alles zullen doen om een tweeden zeeslag binnen den actie radius van hun luchtwapen te doen plaats vinden. Indien dit niet gelukt zullen zij vermoedelijk trachten een geallieerde luchtbasis op het Australische continent die niet voldoende beschermd wordt te overvallen en te veroveren, tenzij zij er de voorkeur aan geven om meer vlieg kampschepen in actie te doen treden dan <Je vorige maal. Ofschoon in Australië groote bezorgd heid bestaat, is het de vraag of de dreigende Japansche aanval niet opzet telijk bijzonder zwaar wordt afgeschil derd om zoo snel en zooveel mogelijk hulp uit Engeland en de Vereenigde Sta ten te verkrijgen. Nog dezer dagen ver klaarde Majoor Attlee in het Lagerhuis, dat Engeland het bedreigde Australië tot eiken prijs en ten koste van elk risico aan een ander front zal te hulp snellen, zoodra, het werkelijk in gevaar komt te verkeeren. ALLE KIPPENHOUDERS MOETEN* EIEREN INLEVEREN Vijftien per kip in 1S12 Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening im oorlogstijd maakt bekend, dat alle pluiitveehouders, die voor hun dieren geen voedertoewij^- zin,g| ontvangen, voor het jaar 1942 vijf tien eieren pier kip moeten inleveren aan een door de landbouwcrisis-orani- satie in overleg met de Nederlandschei centrale voor eieren en pluimvee in De Bilt aangewezen verzamelaar. Dit beteekent. dat alle kippenhouders, dus ook zij, idie in hun stadstuintje eenige kippen hebben loopen, per dier vijftien eieren moeten inleveren en wel volgens een schaal, die in genoemde mededee- ling wordt bekenid gemaakt. Wanneer men niet aan den leveringsplicht volL doet, 'zal men geen pluimvee meer mor gen aanhouden, afgezien nog van an dere tegen de nalatigen te hemen, maat regelen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de officieele mededeeling. DE OPROEPINGEN VOOR DEN ARBEIDSDIENST Leerschool voor het geheele volk In de dagelijksche peersconferentie te 's-Gravenhage heeft de Nederlandsche Arbeidsdienst nadere jnliditÉigen ver strekt omtrent de groepen, idie in de komende weken voor het vervullen van den dienstplicht bij den N.A.D. zullen warden opgeroepen. Zooals bekend streeft men er van hoo- gerhand naar, dat zij, die in de toekomst in ons volk een leidende positie wallen innemen, de opvoedingsschool van den Arbeidsdienst hebben doorlioopen. De Arbeidsdienst is geen, instituut voor werk- loozen, doch een leerschool voor het ge heele volk. Aan vrijwilligers voor den Arbeidsdienst bestond geen gebrek, doch zij kwaimen niet voldoende uit alle lagen van het volk, hetgeen niet in overeen stemming was met het doel. Met het oog hie#op werd kort geleden een be sluit juitgevaardigd, waarbij de oproeping van verschillende categorieën wejnd ge regeld, n.l. ten eerste vrijwilligers, ten tweede a.s. studenten en a.s. overheids personeel, ien ten derde personen, die niet of niet volledig meer hun beroep uitoefenen ;of in een bedrijf werkzaam zij en geen geregeld beroep ,of school plan volgen. Het aantal vrijwilligers dat zich heeft opgegeven en waaronder zich ook een f linie aantal studenten en leden van het overheidspersoneel bevinden, bedraagt rond 4200 man. Van het overheidsperso neel zal nu de oudere- jaarklasse worden opgeroepen, dat zijn dus de 21-jarigen, in het algemeen zij, die geboren zijn tus schen 1 April 1920 en 31 Maart 1921, hetgeen in totaal ongeveer 2500 man zal zijn. In totaal zijn er in de ongeveer 50 kam pen ongeveer 8500 plaatsen, zoodat van de derde categorie nog ongeveer 2000 man kunnen worden ingedeeld. Voor deze laatste groep zal de datum van 15 Mei worden gesteld als tijdstip waarop de bepaling geldt, dat zij niet meer vol ledig hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld: beroep of schoolplan volgen. Hiervan zijn vrijgesteld zij, die op 15 Mei ston den ingeschreven als geschoold mijnwer ker, landarbeider of metaalbewerker. De vrijwilliger, de studenten en het overheidspersoneel komen op 1 Juli in ongeveer 28 kampen bijeen; de overigen worden 1 Juli opgeroepen voor de an dere kampen. Salarissen en arbeidsvoor waarden in bankbedrijven Bindende regeling voor het geheele land Zooals men weet bestaat er sinds ©eni gen tijd een bindende regeling voor de salarissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het administratieve personeel werk zaam in bank- en effectenbedrijven te Rotterdam, Amsterdam en 's-Gravenhage. Blijkens een publicatie in de Staatscou rant van 22 dezer heeft het college van Rijksbemiddelaars het thans wenschelijk geoordeeld een regeling met ingang van 1 Juni voor het geheele land bindend te verklaren. De huidige regeling vóór Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam komt met dien datum te vervallen. De werknemers worden thans in de volgende klassen ingedeeld: Klasse A. Werknemers, die eenvoudi- gen arbeid verrichten, waarvoor geen bepaalde vakkennis wordt vereischt. Klasse B. W erknemers, die arbeid ver rechten, welke een zekeren graad van vakkennis en een groote mate van prak tijkervaring vereischt en tot op zekere hoogte zelfstandig wordt verricht. Klasse C. Werknemers, die arbeid ver richten, welke deugdelijke vakkennis ver eischt, in ruimere mate zelfstandig wordt verricht en/of het geven van leiding in beperkten omvang omvat. Werknemers, die hooger zijn geplaatst dan in klasse C, blijven buiten beschou wing, behoudens voor zoover het be treft berekeningen lOmtrent het totaal aantal werknemers van een kantoor, onderscheidenlijk de kantoren in een be paalde gemeente in verband met de toe passing van de tolerantieclausule. Bij de. bepaling van de minimumsalaris sen wordt een indeeling gemaakt naar. leeftijd, geslacht en plaats. Winterhulp en Volksdienst Wat reeds is gedaan Aan een verslag over de werkzaam heden van Winterhulp Nederland en van den Nederlandschen Volksdienst is 'het volgende ontleend: De sociale londersteuningsactde van de W.H.N.'heeft zich ontwikkeld tot een instelling, welke uit het leven van 'het Nederlandsche volk niet meer is weg te denken. Reeds het -eerste Winterhulp seizoen gaf een opbrengst van over de 7.000.000 gulden. Honderdduizenden hulp behoevende volksgenooten konden zoo danig worden geholpen, dat de ergste nood werd opgeheven. Direct bij deze eerste winterhulp-actie stelden zich duizenden vrijwilligers ter beschikking als collectant en medewer ker. In den zomer van 1941 was het moge lijk over te gaan tot de stichting van een organisatie voor de sociale verzor ging van het Nederlandsche volk, den Nederlandsehen volksdienst. Reeds thans kan worden gezegd, dat het resultaat van 1941-'42 verre boven dat van het vorige jaar zal liggen. Bijzonder verheugend is het feit, dat het aantal vrijwillige medewerkers ge durende het laatste winterhulpwerk aan merkelijk is gestegen. Vele volksgenoo ten hebben behalve geld ook goederen ter beschikking gesteld. Behalve de werkzaamheden voor de Winterhulp hebben de medewerkers on der 'leiding van den heer Piek tevens de opbouw van den Nederlandschen volks dienst ter hand genomen. Het opbouwen van een actieve organisatie van blok-, wijk- en buuTtschapshoofden maakte het mogelijk, onder de provinciale leiding een belangrijke taak te vervullen. Reeds in de laatste maanden van het jaar 1941 konden plusminus 8000 school gaande kinderen worden uitgezonden voor een vacantieverblijf van 46 we ken. In het begin van 1942 is wederom met de uitzending van kinderen een begin gemaakt. Thans zijn 1000 kinderen bij pleegouders en ,in inrichtingen onderge bracht 450 hulpbehoevende moeders uit kin derrijke gezinnen zijn in mooie tehuizen gedurende 4 weken opgenomen. Voor de schooltandverzorging zijn reeds 7 klinieken ingericht, die am. ver scheidene provincies de tandheelkundige verzorging der schoolkinderen op zich hebben genomen. Er zijn 1663 kinderen onderzocht, 3070 vullingen aangebracht en bovendien 497 andere tandheelkun dige handelingen op scholen, zoowel als in jeugdtehuizen verricht De huishoudelijke hulp heeft met 70 helpsters 24.500 dagen arbeid in de ge zinnen verricht. Vele duizenden families zijn met een ondersteuning geholpen. Zoo is b.v. in Juli 1941 een bedrag uit gekeerd van f3287,55; in December 1941 was dit gestegen tot f31,779,69. Deze maatregelen van sociale hulp Werden grootendeels hierdoor mogelijk gemaakt, dat zich reeds een groot aantal leden, 'die een maandelijksche bijdrage betalen, bij den Volksdienst hebben ge meld en dat zich een steeds grooter aan tal vrijwillige medewerkers aanmelidt. Bij een terugblik op dit zoo kort be staande werk van Winterhulp en Volks dienst kan warden vastgesteld, dat beide stichtingen een zeer groote taak op so ciaal terrein zullen hebben te vervullen. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21 44. Morgen (Woensdag) zon op 5.29; zon onder 21.45. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.22, op 17 59 Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrijdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Eerste kwartier Zon dag 21 Juni. VERSCHILLENDE BERICHTEN Op den rijksweg te Eder veen is Donderdagavond de 19-jarige dienstbode H. v. d. K. uit Ederveen, die zich per rijwiel huiswaarts begaf, door een onbe kenden man van haar fiets getrokken en aangerand. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in naar de identiteit van den man, die zich na zijn misdrijf snel in de richting Ede heeft verwijderd. Het slachtoffer was in staat een signale ment van den 'dader te geven. Zomerschoeisel van mattenbies Nu de invoer van cocos stil staat, her leeft de vaderlandsche biezenindustrie. Het stadje Genemuiden aan het Zwarte Water, van ouds het voornaamste cen trum van deze nijverheid is thans vol bedrijf. Men komt handen te kort bij. het vlechten en matten om aan de groote vraag naar het oude degelijke Genemui- der product te voldoen. Met de vijftien fabriekjes en de nog vrij uitgebreide huisindustrie ter plaatse vinden de bie- zenmatten weer in grooten getale nim weg door heel het land. Werden vroeger reeds pantoffels van mattenbies gemaarft, sinds kort is men thans ook begonnen met de vervaardi ging van damesschoeisel uit mattenbies. Ongeveer 25 huisarbeiders te' Genemui den houden zich hiermee bezig. Uit de taaie en elastische strengen gevlochten bies naaien zij dubbeldikte zolen, ge steund door stevige hakken tot een ge heel, dat verder in de schoenfabriek van beslag en bovenwerk wordt voorzien. KERKNIEUWS Part. Synode voor Zeeland De clasis Zierikzee der Geref. Ker ken heeft naar de a.s. Part. Synode vain Zeeland afgevaardigd: Ds. F. J. van den Ende te Kamperland en Ds. J. Meester te Brouwershaven en de ouderlingen W. van Dijke en W. van den Berg, primi en Ds. G. Leene te Zierikzee en Ds. J. P. Unger te Bruinisse en de ouderlingen J. Diijgemanse en A. M. den Boer, secundi Gemeld wordt, dat de Fransehe duik boot Le Heros van 1500 ton, tijdens: den Britschen overval op Madagascar tot zinken is glebracht. Nog een tweede duikboot is op den eersten dag! van den Britschen aanval tot zinken gebracht, alsmede de hulpkruiser Bougainville en de torpedoboot d'Entrecasteux. Alle le den der bemanning van de duikboot Le Heros, 24 uitgezonderd, zijn gered. In Queensland en Nieuw Zuid-Wales is, naar de Britsche berichtendienst meldt een jglevaarlijke koorts uitgebroken. Le ger en luchtmacht zijn gerequireerd om mede te helpen bij de poging tot bef- perking van de ziekte. De Britsche be richtendienst meldt verder, dat het spoor- wegverkeer in Nieuw-Zuid-Wales tot de helft moest worden beperkt. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft president Roosevelt ter gelegen heid van Maritime Day een verklaring gepubliceerd, waarin hij onder meer zegt: ,Wij staan nog steeds voor een ernstig gebrek aan schepen, noodig voor het vervoer der oorlogsbehoeften. Duikboq- ten en „aggressoren" der spilmogendhe- den hebben een zwaren tol van ons geheven. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1