ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 22 MEI 1942 OPOENO] ZIERIKZEESCHE COURAHT Uit Stad en Provincie. ABONNBMENTi Prijs: in Zierikzee yi.60, elden. 1797 - 1839 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag1. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.; A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14940 ADVERTENTIES I Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE SLAG BIJ CHARKOF/ DUURT VOORT Van 1120 Moi verloren de Britten 151 vliegtuigen Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag1 bekend: In .het igebied van Charkof duurt de slag1 voort. Door sterke pantserstrijdr- krachten ondersteunde aanvallen van den tegenstander mislukten onder zware ver liezen. Er werden wederom 63 vijande lijke pantserwagens vernietigd. De lucht macht greep met sterke strijdkrachten en groot succes in de gevechten op den beganen grond in. Ook in het gebiedï ten Z.O. van het Ilmenmeer, werden vij andelijke aanvallen met groote verliezen van den vijand afgeslagen. Die 9e divisie luchtdoelartillerie vernietigde in de ge vechten in het gebied van Charkof tot 22 Mei 107 vijandelijke pantserwagens. Het regiment luchtdoelartillerie 91 heeft in het Oosten zijn 100e en de eerste) afdeeling van het regiment luchtdoel- artillerie 12 haar 100e pantserwagen stuk geschoten. Op Malta werden vliegVelden van den vijand overdag! en des nachts gebom bardeerd. Voor de Z.O.-kust van Enge land beschadigden lichte gevechtsvlieg tuigen overdag een koopvaardijschip van middelbare grootte. In het tijdvak van 1120 Mei verloor de Britsche lucht macht 151 vliegtuigen, waarvan 36 boven de Middellandsche Zee en in Noorcf- Afrika. In denzelfden tijd igingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 22 eigen vliegtuigen verforen. Luitenant Reichwald schoot den 18en Mei -met een zwaar stuk licht afweergeschut in enkele mi nuten 6 aanvallende pantserwagens ka pot. Hij heeft in den loop van den veld tocht in het Oosten in totaal 27 pantser wagens stuk geschoten. Itallaansch weermachtsbericht Duikïootsuccessen voor de Amerikaansche kust Het 719e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: Verkenningsvliegtuigen en bommenwer pers van de as hebben in Noord-Afrika en boven Malta een groote activiteit ontwikkeld. In een luchtgevecht werd een Spitfire neergehaald. In het Oostelijk deel der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een transportschip van mid delbare tonnage herhaaldelijk met bom men getroffen en zwaar beschadigd. On ze duikbooten, die op dqn Atlantischen Oceaan in de nabijheid van de Ameri- kaansche kust oper.eeren, hebben nieuw® successen behaald. Een duikboot, onder bevel van den jtorvettenkapitein Enzo Grossi heeft een volgeladen tankboot van 10000 brt. tot zinken gebracht, als mede een stoomschip van 10.000 ton. Een andere duikboot, onder bevel van den luit. ter zee le klasse Marco Revi- din .heeft een schipvqn 7000 brt. tot zinken gebracht INCIDENT VOOR ALGIERS Fransche vliegtuigen door Britten beschoten Naar te Viehy verluidt, zijn boven de Algterijnsche territoriale wateren 2 Brit sche en 1 Fransch vliegtuig neergescho ten. ïn een officieel communiqué wordt over het incident gezegd: „Een "Britsch watervliegtuig verscheen boven onze ter ritoriale wateren, de Fransche lucht strijdkrachten deden haar plicht en tracht ten het vliegtuig, in overeenstemming met het volkenrecht, tegen te houden. Daar het zich verweerde, werd het gedwongen op zee te dalen. Een Britsche torpedon boot aarzelde niet onze vliegtuigen te beschieten. In een gevecht, dat zich daar na ontwikkelde, werd een tweede Britsch vliegtuig neergeschoten. De Franschen konden weer eens constateeren, welke methode hun vroegere bondgenoot toe past". Fransche politieke kringen in het be zette gebied zien in het incident - van Algiers een ernstige gebeurtenis.. De ernst van het feit wordt daarin gezien, dat in vergelijking tot Madagas car, dat op 6000 kilometer afstand van het moederland gelegen is, de EngelL sche vliegtuigen zich ditmaal voor de poorten van Frankrijk hebben bevonden. Ofschoon op het oogfenblik nog niets kan worden gezegd aangaande de reactie der Fransche regieering, zoo voegt men in deze kringen hieraan nog toe, kan toch worden aangenomen, dat de jongste En- gelsche uitdaging ditmaal een andere uit werking zullen hébben. Tsjoengklng verwacht grooten Japanschen aanval Voortdurende concentraties van Japansche troepen De correspondent van de Köln. Ztg. te Bern bericht, dat Tsjoengking een grooten Japanschen aanval verwacht. Een woordvoerder van de regeering aldaar deelde «mee, dat de Japanners voort durend troepen samentrekken. Hij ver zocht den geallieerden dringend iom steun. „In de - komende weken zullen wij nog meer bloedige gevechten in Birma, en in het grensgebied tusschen Birma en Hoe- nan meemaken en tegelijkertijd over- stroomen de Japanners de provincie Tsje- kiang (ten Zuiden van Sjanghai) om de luchtsteunpunten, springplanken voer een aanval op Japan, te verwoesten. China heeft dringend bommenwerpers en jagers noodig. Een Chineesche militaire woordvoer der schatte dat er ongeveer 500 Japan- sche vliegtuigen in Birma opereeren. Te Londen houdt men volgens een bericht van United0 Press rekening met een Japansche actie, die een tang zal vormen in de richting van Tsjoengking, hart en hoofd van het Chineesche verzet Ondanks het slechte weer hebben Japansche vliegtuigen het Chineesche vliegveld Pasosjan, een belangrijk stra tegisch punt ten Oosten van Joennan, aangevallen, naar Domei uit Birma meldt. Met .machinegeweren vernielden zij vier vijandelijke vliegtuigen op den grond. Bovendien vielen de Japansche vliegtuigen de vijandelijke troepen aan, die, met het oog op den aanval van Japansche troepenafdeelingen, geconcen treerd waren. Zij vernielden zestig auto mobielen. i Alle vliegtuigen keerden on gedeerd terug. Positie van Tsjoengking zeer gevaarlijk geacht Liittenant-kolonel Takeda, van de pérs- afdeéling van het Japansche ministerie van oorlog, heeft in een radiorede ge zegd: De Japansche strijdkrachten in Birma hebben niet alleen den weg door Birma afgesneden, zij kunnen thans ook naar Junan en Tsjoenking oprukken. Na het geslaagde einde der Japansche operaties in Birma zijn de zorgen van Tsjoengking veel grooter geworden. Tsjoengking heeft de keur fijner ge mechaniseerde strijdkrachten in Birma verloren, de buitengewoon belangrijke Zuidgrens is. doorbroken, de provinciën Junan en^-Tsjetsjoean zijn in zeer ge vaarlijk e positie gekomen. De grootste slag voor Tsjoenking, aldus Takeda, is het verlies van den weg door Birma en het wegvallen van de Engel- sche en Amerikaansche leveranties. Bij het uitbreken van den oorlog ontving Tsjiang Kai-sjek langs den weg door Birma ongeveer 15.000 ton goederen per maand van Engeland en de Vereenigde Staten, juist genoeg om zijn verzet tegen Japan te kunnen voortzetten. De leiders te Tsjoengking zijn door het verlies van Birma gedemoraliseerd, zoo vervolgde "takeda, maar nog be zorgder zijn de .Engelschen en Ameri kanen, want als Tsjiang Kai-sjek capi tuleert, zal Japan de handen vrij heb ben om zijn plannen in Britsch-Indië of Australië ten uitvoer te leggen. Nu Birma in Japansche handen is en de Indische Oceaan door de Japanners wordt beheerscht, kunnen Engeland en de Vereenigde Staten alleen door de lucht hulp aan Tsjoengking doen toe komen. Tsjoengking, dat aan alle 'kanten is geïsoleerd, kan nog slechts zijn in eenstorting afwachten, een lot dat het mqt Engeland zal deelen, aldus spreker. HET PROCES TE ANKARA Doodstraf tegen Turksche beklaagden In het proces betreffende den bonri aanslagi op den Duitschen ambassadeur heeft het O.M. te(g|en de beide Turksche beklaajgtden Suleyman en Abdoerrahman de doodstraf jgleëischt. Tegen de beide So v jetbekla aigiden Paflof en Kornilof eischte het toepassen van de artikelen uit het Turksche wetboek van strafrecht, welke voorzien in gevangenisstraffen van 15 tot 20 jaar. „wegens deelneming aan de voorbedachte uitvoering van een aan slag1 op het leven van een derden per soon". Het requisitoir van den procu- reur-|gjeneraal duurde vier uur. De recht bank besloot daarop het proces te ver dagen tot 3 Juni. Rede van Rijksmaarschalk Göring De prestaties van leiding en soldaten in het Oosten Woensdag is n de Nieuwe Rijkskani- selarij te Berlijfc het ridderkruis van het kruis voor oorldglsverdiensten uitge reikt aan den arbeider Hans Hahne. Te vens izlijn 100 axbeiders uit /de wapen industrie, 5 mijnwerkers, 22 boeren en 6 boerinnen onderscheiden met het kruis voor oorloglsverdiënsten eerste klasse. Rijksmaarschalk Göring en Rijksminis ter Speer voerden het woord. Rijksmaarschalk Göring!, aldus het D.N.B., heeft een uitvoerig overzicht ge- igieven van de vredespolitiek van den Führer voor den oorlog1, om vervolgens! voor het (geestesoog van zijn hoorders de unieke overwinningien te laten paS- seeren, die de Duitschers en hun bond- igenooten hebben verworven in den aan Duitschland opgedrongen oorlog. Hij wees op het feit, dat in de Sow jet unie alles was berekend op wapening! voor een overval op Europa. Aan deze wapening!, aldus Göring, kleeft het bloed van millioenen Russische arbei ders en arbeidsters, evenals de Sowjet- regimenten in den afgeloopen winter nteedoogienloos en tegen alle gezond verstand in, met hecatomben van slacht offers het Diuitsche front moesten be stormen. De Rijksmaarschalk bracht nogmaals in herinnering!, dat de afgeloopen win ter ontzaglijk streng was geweést en wees op de ontberinigjen, 'die elke men1- schelijke voorstelling te boven gingen, waaraan de Diuitsche soldaat in den strijd tegbn de elementen tegenstand had te bieden. Hij vestigde de aandacht op den ernst van don toestand, die door de eigenaardige omstandigheden meer malen ontstond aan het winterfront in het Oosten. Met nadruk betoogde Göring evenwel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den ijzigsten storm mijlenver 'ver heven voelde boven zijn tegenstander. Hij noemde de Duitsche overwinning in dezen winterslag de grootste, die ooit kon worden behaald. Hij beschreef hoe de Führer met zijn soldaten leed. Hun toestand kende hij nauwkeurig tot in bijzonderheden, maar hiji mocht niet toe- gjeven, want slechts ijzeren hardheid kon de omstandigheden overwinnen. Toen de lente aanbrak, stond het Duitsche leger waar het in den herfst had gestaan. Vervolglens behandelde Göring de pres taties van het vaderlaind, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen innerlijke hartstocht het hun toegewezen deel van den strijd voor de toekomiSÏ op zich nemen, om voor hun Führer en zijn weermacht de wapens te ver vaardigen die zij noodig hebben. De Rijksmaarschalk uitte de overtui ging, dat het vaderland zijn plicht pre cies zoo, zal doen als de soldaten aanl het front en niet zal versagen tegen over noodzakelijke eischen, hoe zwaar deze ook mogen zijn. Wegen- en bruggenaanleg In Afrika en Syrië Volgens berichten uit Italiaansche bron houden de Engelschen zich in Het Na burige Oosten en ook in Afrika bezig met den aanleg van een grootscheepsch wegennet. Dwars door Afrika van de Goudkust naar Chartoem en Massawa worden qp groote; schaal wtegen aange legd en verkeersinstallaties van allerlei aard gebouwd. Op deze wijze hobpt men een transportsysteem te verkrijgen, dat het verlies van de verbinding door de Middellandsche Zee eenigszins vergoed. Men maakt hierbij natuurlijk dankbaar gebruik van reeds bestaande wegen, zoo als die, welke van de Goudkust naar het Afrikaansche binnenland leiden en het wegennet dat de 'Italianen in Oost- Af rika hebben aangelegd. (Zooals wij reeds vroeger meldden, wil men twee wegen dwars door Afrika aanleggen, die beide bij de havenstad Doela in Kame roen zullen beginnen. De noordelijke weg zal over Fort Lamy naar Chartoem voeren, de zuidelijke langs de grens van Belgisch Kongo over Joeva, aan de Witte Nijl, naar de haven Mombasa, aajn den Indischen Oceaan. Red.). In .Syrië zijn duizenden arbeiders te werk gesteld bij den bouyr van brugge» en .andere verkeersinstallaties. waarom trent tot nu toe vrijwel geen bijzonder heden bekend zijn geworden. Door een scherpe bewaking draagt men zorg, dat geen' onbevoegden de bouwterreinen be treden. (V.P.B.) „EMPRESS OF ASIA" VERLOREN GEGAAN Belaas van geredden De Britsche berichtendienst maakt of ficieel, naar het ANP uit Stockholm ver neemt, het verlies van het passagiersschip „Empress of Asia" (16.900 brt.) bekend. Veert Pen Canadeezen, idie in een haven aan de Amerikaansche Oostkust waren geland, vertelden hoe het schip, met troepen voor Singapore, waartoe ook rij behoorden, na een Japanschen aanval van duikbommenwerpers, in brand geraakte en op het strand moest worden gezet. Van de 2000 opvarenden rijn de meesten met het schip omgekomen, daar ook de reddingsbooten' verbrandden. - De Canadeezen verklaarden, dat zij hun leven dankten aan een Australische sloep, welke naast 'het brandende schip kwam liggen en de soldaten overnam. Alle po gingen om de „Empress of Asia" te redden bleken hopeloos, het schip dreef door een mijnenveld en liep aan den grond. Het vuur liet van het eens zoo mooie luxe-schip slechts het verbogen stalen skelet over. Naar de* Britsche berichtendienst uit Washington meldit, heeft het Am'erikaam- sche ministerie van Marine Dinsdagavond medegedeeld, dat in de Golf van Mexico twee Amerikaansche (schepen1 van mid delbare tonnage getorpedeerd? rijn, de overlevenden rijn aan land gezeit. In Chetumal rijn 23 overlevenden van de Canadeesche tankboot „Caigarolite", met hun redidingsbooten geland, meldt ^Associated Press uit Mexico. Er worden 21 leden der bemanning, onder wie de kapitein, vermist. Het schip werd op 9 Mei door drie torpedo's getroffen. Uit Berlijn meldt het DNB dat een Amerikaansch vrachtschip van 6000 brt. In de Caraibische Zee door een Duitsche duikboot ds aangevallen en door torpedo- treffers tot zinken is gebracht. Het Duitsche weermachtsbericht meldt herhaaldelijk het tot zinken brengén van tankschepen, maar slechts een concreet voorbeeld kan een indruk ig|even van de hoeveelheid vloeibare brandstof, die al dus voor de geallieerden verloren gaat. Een tankschip van -10.000 brt. kan 14 mill. kjgl. laden, een gewicht, dat over eenkomt met 17.5 mill, liter benzine. Met deze 17.5 millioen liter zouden 100 bom menwerpers ruim 100 aanvallen van zes uur vliegtijd kunnen uitvoeren en 500 pantserwagens meer dan 50 tochten van 300 KM kunnen ondernemen. Voor ver voer per spoor zouden 1000 tankwagens noodig» zijn. (V.P.B.) In verschillende streken van Spanje heeft men plotseling te lijden onder een hittegolf. Te Granada bedraagt de tem peratuur 35 (geraden hvde schaduw, te Albacete 34, te Cordova 32 en te Jean 35 graden. i Landbouwhuiehoudonderwijs in Zeeland over 1941 Gedurende het jaar 1941 werd het be stuur gevormd door het dagelijksch be stuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij, welke met ingang van 25 Nor- vember 1941 werd aangesloten bij den Nederlandschen Landstand. Het toezicht berustte ook in 1941 bij de diverse plaat selijke Commissies van Toezicht. De ad ministratie van het Onderwijs, het als voorschot verstrekken van de benoodigr de gelden enz., werd door de ZLM ver zorgd. De gestadige groei van het Landbouw- huishoudonderwijs vond ook in '41 voort gang. Ondanks de moeilijkheden met het betrekken van materialen en inventaris, kon op 27 October 1941 de opening) van de nieuwe Landböuwhuishoudscfiool te Schoondijke p'aats hebben. De lessen in Zierikzee worden thans (gjegeven in de keuken en een zaal van het „Huis van Nassau" en in een lokaal van de Ambachtsschool. Aan de school te Zierikzee waren in 1941 de volgende leerkrachten verbonden: de dames C. N. van Liere; J. Crucq; G. G. Sikkens; C. M. VoeTman; F. de Kat; C. C. M. {Mq Barends en de heeren W. P. L. Bakker; N. A. Quist en W; Donker. Am de School werden de volgende cursussen gegeven: 2 klassen 2-jarige cursus A met 37 leerlingen; 2 klassen g-jarige cursus A met 27 leerlingen. Tijdvak Octer-December: S klassen 2-jarige cursus A met 38 Wanneer verduisteren? Hedeir (Vrjjdag): zon onder 21.3a. Morgen (Zaterdag) zon op 5 39; zon onder 21.40. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd, Maan onder 2.40; op 13.08 Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrjjdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. De uitvoering van den post-, telegraaf- en telefoondienst en de openstelling der P.T.T.-ikantoren zullen op Tweeden Pinksterdag geheel gelijk zijn aan den dienst op Zondag. Nadere inlichtingen verstrekken de postinrichtingen. leerlingen; 2 klassen 2-jërige cursus B met 37 leerlingen. Voorts werden nog de volgende cur sussen (gegeven: 2 klassen van een, één jarige cursuls; 1 éénjarige kookcursus met 17 leerlingen; 4 éénjarige naaicursussen met 56 leerlingen; 3 korte voorlichtings cursussen met 48 leerlingen. Aan de school te Tholen waren de volgende leerkrachten verbonden: de da mes J. A. Kome, J. Crucq, M. van Lu~ bieck en EL, Boon en dhr. A. P. Bil. Aan deze school werden de volgende cursussen gegeven: Eén eerste klasse van een tweejarige cursus met 10 leerlingen; een idem met 13 leerlingen. Eén tweede klasse van een tweejarige cursus met 14 leerlingen; een idem met 10 leerlingen. Een éénjarige cursus met 2 leerlingen; een 8-maandscursus met 17 leerlingen; een 6-ma andskookcursus met 2 leerlin gen; een 6-maandsnaaicursus met 5 leer- lingen; een vervolgnaaieursus met 12 leerlingen. De scholen te Kortgene en Tholen rijn de voornaamste zorgenkinderen. Alleen na zéér veel moeite kan aan deze scho len telkens een nieuwe cursus gevormd worden, In tegenstelling tot de andere scholen zijn in Kortgene en Tholen de 2-jarige cursussen met meerdere dagen school per weëk niet bijzonder populair. Reeds van te voren stond het vast), dat de beide bovengenoemde scholen, in verband met hun beperkte „werkings sfeer" niet direct tot (grooten bloei zou- ,den komen. De tegenwoordige toestand beantwoordt echter nog niet geheel aan de gekoesterde verwachtingen. Tegenover deze twee minder bloeiende scholen slaan gelukkig drie wel 'bloeien de scholen, n.l. die te Zierikzee, (F e r n e u z e n en S c h o o n d ij k e. Het aantal leerlingen van deze scholen groeit gestadig en getuigt van een levendige belangstelling van de bevolking voor het Landbouwhuishoudonderwijs- Ook in 1941 is van de rijde van de Z.L.M. weer al het mogelijke gedaan om dit zoo belangrijke onderwijs^onder het bereik yan elk plattgdaftÓSmbiisje te brengen. Hiervoor, komt haar ongetwij feld dank toe.- Wanneer thans dit on derwijs een deel is geworden van de taak van dien Nederlandschen Landstand, dan kan men er zich van overtuigd houden, dat deze dit geenszins als een minder belangrijke taak toeschouwt. In tegendeel. De doelmatige en vooral doelbewuste opleiding van het plattelandsmeisje tot haar taak van huismoeder, hééft de ai- geheele belangstelling (van den Landstand. HAAMSTEDE. De gemeentewerkman Alb. Visset is door den burgemeester be noemd tot grafdelver. OOSTERLAND. Het tuindersbedrijf van den heer L. Stoutjesdijk Jz. aan den Boschweg alhier heeft een flinke verbe tering1 ondergaan. Dioor aankoop van een 'gébruikte, doch in goeden staat zijnde druivenserre, is het bedrijf thans voor zien van pl.m. 360 vierk. meter glasé cultuur. Wij wenschen Stoutjesdijk ge luk met deze aanwinst. STAVENISSE. Benoemd tot hoofd van de afdeeling „Huishouding" aan de Huis- houd-, Kook- en Industrieschool te Bre da, mej. A. van Oost alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1