ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPOENOL ZIERIKZEESCHE COURANT s DONDERDAG 21 HEI 1942 DE SLAG BIJ KERTSJ GEËINDIGD 1797 - 1889 ABONNBMBNT Prijs: fa Zieritzea yi.60, eldert yi.W per kwartaal. Weekabonnementen resp. Uitgav8J N«V« Zi6nkz86sch.8 Ni8UWsbod8j Zierikz86j Schuitil. B 94j Töl. 32 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J.dsLooz© Hoofdred.: M* J. Kosten, Zierikzee Verschijnt iederen werkdag). 989TB JAARGANG No. 14939 ADVBRTBNTIBSI Advertentlên 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiên 04 cent. Bij contract belangrijke korting. K DRIE SOVJETLEGERS VERNIETIGD - REUSACHTIGE VOORRADEN MUNITIE BUITGEMAAKT - BIJNA 150000 GEVANGENEN' HeU opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dinsdag in een extrarbe- richt bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roe- meensehe troepen onder het opperbevel van kolonel-generaal von Manstein bij de achtervolging van den verslagen vij and. de zeestraat van Kertsj over de geheele breedte bereikt. De laatste, krachtig versterkte bruggehoofden, aan weerskanten van de stad Kertsj, werden vandaag na verbitterden tegenstand be stormd. De aanvals- en achter.volgingsslag, die hierbij een einde Jieeft gevonden, heeft geleid tot vernietiging van drie Sow- jetlegers van 17 divisies infanterie, drie brigades infanterie, twee divisies cava lerie en vier brigades tanks. - Afgezien van zijn zware, bloedige ver liezen liet de tegenstander bovendien 149.256 gevangenen, 1133 stukken ge schut, 372 granaatwerpers, 258 tanks, 3814 -auto's, vele duizenden paarden en onafzienbare hoeveelheden lichte wape nen en ander oorlogstuig in onze handen achter. Slechts armzalige resten van dén vijand konden de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken. Aan dit geweldige succes hebben sterke formaties van de luchtmacht onder aan voering van de kolonel-generaals Löhr en Freiherr von Richthof en een zeer groot aandeel. In lonvermoeiden strijd hebben zij de gevechten van de troepen op d^n—beganen grond gesteund, den vijand op de vlucht afbreuk gedaan en de vijandelijke luchtmacht bestreden. In luchtgevechten verloor de tegenstander 323 vliegtuigen. In de wateren rondom het schiereiland werden 16 schepen van 13.600 ton 'in totaal, een mijnveger en 21 kleine kust vaartuigen in den grond geboord. Tien andere middelmatige schepen werden door bomtreffers zwaar beschadigd. De vijand, die 'over de straat van Kertsj trok, leed hierdoor opnieuw zware ver liezen. DE SLAG BIJ KERTSJ Nadere bizonderheden Het opperbevel der Duitsche Weer-^ macht maakte Woensdag bekend: Zooals in een extra-bericht is mede gedeeld hebben .Duitsche en Roemeen- sche troepen onder het opperbevel van Kolonel-generaal \voi) Mannstein, ge steund door stenke formaties van de luchtmacht, onder leiding van de kolo nels-generaal Löhr en Freiherr von Richt- hofen bij de achtervolging- van den ver slagen vijand de straat van Kertsj over haar geheele breedte bereikt en de laatste zwaarversterkte bruggenhoof den aan weerszijden van de stad na ver bitterde gevechten, veroverd. Nadat de sedert eind Februari steeds weer her haalde pogingen van den vijand door de Duitsche stellingen op de landengte ten Noordoosten van Segodovia te breken en de Krim te heroveren piislukt waren, ging het hier verzamelde Duitsch—Roe- meensche leger den achtsten Mei tot den aanval over. Bij den eersten stormloop werden - de taai verdedigde, zwaarver sterkte en zich over een groote diepte uitstrekkende stellingen van Parpatsj doorbroken en in den loopvan deze gevechten, alsmede bij den terstond in gezette achtervolging werd het gros van de vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernield. De daarmee beëindigde slag heeft geleid tot de vernietiging van drie Bolsjewistische legers, met zeventien divisies infanterie, drie brigades infante rie, twee divisies cavallerie en vier pant- Behalve zware, bloedige verliezen ver loor de tegenstander 149.256 gevangenen, 258 pantserwagens; 1133 'kanonnen en een onoverzienbare hoeveelheid amder oor logsmateriaal. Slechts armzalige resten van de vijandelijke strijdkrachten konden de kust aan de overzijde van den zee straat bereiken. In luchtgevechten ver loor dé vijand 323 vliegtuigen. In de wateren van het schiereiland werden 13 schepen met gezamenlijken inhoud van 13600 brt., een mijnenveger en 21 kleine kustvaartuigen door luchtaanvallen tot zinken gebracht. Voorts werden 10 mid- delgroote schepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In het gebied van Oharkov wenden, nieuwe aanvallen van den vijand in ver bitterde gevechten, afgeslagen. Hierbij werden weer 34 vijandelijke pantserwa gens stukgeschoten. De luchtmacht greep op de zwaartepunten van den slag met formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers doeltreffend iui, in de gevechten op dien beganen grond, dreef vijandelijke concentraties uiteen ver nietigde of beschadigde 29 pantserwagens De vijand verloor gisteren 36 vliegtuigen. Eén 'eigen vliegtuig wordt vermist. Aan idie overige deelen van het front in het Oosten hadden 'eigen aanvalsao ties succes. Hier en daar door den vijand ondernomen uitvallen werden Op Malta werden bomtreffers ge plaatst op startbanen van het vliegveld La Venezia. In lucbtgevechlen boven Noord-Af rik a werden twee Britsche jachtvlieg tuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookten vrij sterke fonnaties van de luchtmacht in den afgeloopen nacht het havengebied van Huil en ide monding van de Humber met brisant- en brand bommen. Er werden verscheidene bran den waargenomen. Lichte geveichtsvlieg- tuigen 'bombardeerden bij «en overdag ondernomen aanval op de Britsche Zuid kust Ihet succes fabrieksinstallaties. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche ja gers, zonder eigen verliezen, uit vijande lijke jachtformaties 7 Spitfires neer. Britsche bommenwerpers (Ondernamen in den afgeloopen nacht verscheidene, militair nuttelooze, storlngsaanvallen op Zuidwest Duitsch gebied. Zij wierpen in hoofdzaak 'brandbommen op woonwijken. De schade is onaanzienlijk. Nacht jagers en lutihtd oei artillerie haalden vijftien vlieg tuigen neer. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft zich luitenant Friedrich, compagniescommandant in een regiment infanterie door bijzondere dap perheid onderscheiden. Kapitein Bar, groepscommandant in een jachteskader behaalde gisteren zijn 99ste—103de over winning in de lucht. Het jachteskader 77 heeft het aantal zijner overwinningen in de lucht tot 2011 doen stijgen. VICHY'S KOLONIALE- EN VLOOT VERLIEZEN Öp het oogenblik, dat in Frankrijk een „koloniale week" wordt voorbereid, heeft. Vichy een officieele balans gepubliceerd van de verliezen, welke Frankrijk sedert den wapenstilstand door toedoen van de Engelschen heeft geleden. Na 1940, aldus rneldt het „Hamb. Fremdenblatt" hierover, hebben de Engelschen zich meester gemaakt van een derde van het Fransche koloniale rijk; voorts heb ben zij een kwart van de Franschè koop vaardijvloot in beslag genomen of ver nield. Via, de acties van Gaullisten of door directe aanvallen hebben de Engelschen zich meester gemaakt van: Fransch-Aequatoriaal-Afrika met ^1/2 millioen vierk. km; Syrië en Libanon met ongeveer 200.000 vierk. km; Togo en Kameroen, mandaatgebieden met een oppervlakte van ongeveer 500.000 vierk. km en Madagascar, dat ongeveer 600.000 vierk. kra groot is. De verliezen der Fransche koopvaardij vloot worden te Vichy officieel op 723.000 brt. gesteld, waarvan de Engel schen 650.000 brt. in beslag namen en 73.000 tot zinken «brachten. DE MENTALITEIT VAN HET ITALIAANSCHE VOLK Verklaring van Mussolini Het nationale directorium van de fascistische partij is onder voorzitter schap van den Duce in het Palazzo Venezia te Rome bijeengekomen. Musso lini legde daarbij de volgende verkla ringen af: In den laatsten tijd hebben drie ge beurtenissen den geestestoestand van het Italiaansche volk dan het eind .van het tweede oorlogsjaar doen blijken. De eer ste is het resultaat van de le en in g, die 'zonder buitengewone propagandisti sche inspanning het totaal van de vorige leening met vier milliard overtrof. De Italiaansche spaarder heeft hierdoor op nieuw in tastbaren vorm uiting gegeven aan zijn vertrouwen in het geld, in.de financiën van den staat en in den zege vierenden afloop van den oorlog. Nog belangrijker in moreel opzicht was Jiet wol off er, dat door zijn algemeen heid en spontaniteit beschouwd moet worden als een soort plechtige volks stemming en elen bewijs van de trotsche liefde voor onze gewapende macht De 15e Mei, die de wolinzameling besloot, moet op één lijn worden gesteld met den 18en December 1935, toen alle Italianen hun trouwring aan het vaderland schon ken. Zooals de trouwringen die midden onder het economisch beleg werden ge schonken, den volv&iden zomer dienden als betaling voor 750.000 ton geïmpor teerd buitenlandsch graan, aangezien onze oogst onvoldoende was, zoo zal ook de thans geschonken wol dienen om onze soldaten te beschermen tegen de winterkoude, hetgeen hun niéuwe geest drift zal schenken om den yijand Je verslaan en de overwinning te behalen. Ten slotte kon ik tijdens mijn reis door Sardinië na een afwezigheid van zeven jaar constateeren, dat op alle ge bied reeds veel voortgang is gemaakt* maar dat, er nog veel te doen overblijft hetgeen tijdens en na den oorlog gedaan moet worden. Zoowel in de steden als m de dorpen kon ik in politiek opzicht bij f individueele en collectieve uitingen eens te meer een hoog zedelijk peil con stateeren bij een volk, trotsch op zijn strijders, voorts voltrekt geloof in de overwinning' en algeheel© aanhankelijk heid aan de instellingen, aan het fascisme TER VOORKOMING EN VERMAAN „De maatregelen, tot het nemen waar van de weermachtsbevelhebber in Ne derland zich heeft zien gedwongen, kon den eigenlijk, na wat in den jomgstens tijd is gebeurd, de openbare meening in Nederland niet meer verrassen", aldus schrijft de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden in een commentaar op de in het blad van j.l. Maandag verschenen bekendmaking en waarschuwing.' „Veel meer zal men in de redelijk oordeelende krihgem", zoo vervolgt het blad, „moe ten toegeven, dat deze maatregelen niet konden uitblijven. De voorwaarden waar onder destijds de vrijlating van de Ne derlandsche krijgsgevangenen is gevolgd, waren door de onverantwoordelijke han delingen van voormalige officieren en a dspirant-of ticieren vervallen, want het ging hierbij immers niet om de daad van enkele personen, waarvoor men de massa niet aansprakelijk kon stellen, doch, zooals in die bekendmaking van den weermachtsbevelhebber fis vastge steld, om een aanzienlijk aantal. De be zettende macht, welker hoogste plicht de beveiliging van den strijd om het be staan van het Duitsche volk is, had niet anders kunnen handelen, wanneer zij zich niet op een goeden dag aan de be schuldiging van 'een grove nalatigheid had willen blootstellen. In een strijd, die aan beide zijden met den wil tot volkomen vernietiging van den tegenstan der en dus zonder erbarmen wordt uit gevochten, moeten wij ons met alle mid delen beveiligen tegen tegenstanders, die plotseling in onzen rug kunnen opduiken. Het weder in gevangenschap brengen van de vroegere beroepsofficieren en adspi rant-officieren van de voormalige Ne- rDe Nederlandsche SS defileert op het Plein te s-Oravenhage voor den Reichs- führer der SS, Himmler, tydens diens bezoek aan Nederland, pp het podium onderscheidt men v.l.n r. 1 Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, Reichsfilhrer der SS Himmler en ir. Musiert. Stapf-Mol-Pax Holland-s derlandsche weermacht is zulk een vei ligheidsmaatregel, 'niets meer. Zij is geen handeling uit wraak, waardoor onze da den trouwens nog nooit zijn geleid. Zoo is ook de overbrenging in Duitsche krijgs gevangenschap niet, zooals men hier en daar schijnt aan. te nemen, zooiets als een onteerende straf; integendeel, de behandeling van ld© krijgsgevangenen geschiedt volgens tie internationale re gelen, die voor officieren zijn vastgesteld Dat de krijgsgevangenen zich' natuurlijk aan de gebruikelijke beperkingen van tie persoonlijke vrijheid moeten onderwer pen, zullen wellicht velen zwaar vinden tegenover de vrijheid', die zij in de laat ste twee jaren hebben gehad. De ver antwoordelijkheid voor het feit dat het zoover is gekomen, moeten wij echter diegenen laten, idie door hun onverant woordelijke kuiperijen tie maatregelen van den weermachtsbevelhebber heb ben uitgelokt. Andersis het met ide arrestatie van de 460 gijzelaars. Weliswaar is men ook tot dezen maatregel gedwongen door de ondergr ondsche kuiperijen van zekere kringen, doch hierbij staat toch het ka rakter van de vergelding op den voor grond. Zou het, zooals het aan het slot van de ambtelijke waarschuwing heet, door ide kuiperijen van de emigranten- clique te Londen tot geweldadige han delingen' tegen Nederlanders en Duit sch ers in het bezette Nederlandsche ge bied komen en zouden rust en orde wor den verstoord', dan1 staan deze gijzelaars hiervoor met him leven borg. Absoluut duidelijk voor iedereen is daarmede het doel vajn dezen maatregel omschreven. Wie in de toekomst nog met ide gedach ten speelt, aan zijn wraakzucht tegenover landgenooten of tegenover Duitschers uitdrukking te geven, moet weten, dat hij daarmede het leven van de gijzelaars, die ,zijm genomen uit hem ma-staande kringen, op het spel zet. Dat het hierbij van Duitsdie zijde niet om een dreiging zonder meer gaa t, doch dat, .indien nood>- zakelijk, de vergelding de daad op den voet volgt, behoeft, nadat in den jang sten tijd de executies een duidelijke taal hebben gesproken, wel niet nader te worden onderstreept. Twee jaren bezettingstijd hebben be- wezen, dat ide Duitschers het met de politiek van overeenstemming en verzoe ning tegenover het Nederlandsche volk eerlijk gemeend hebben. Het waren niet slechts de officieele Duitsche instanties, die deze - politiek vertegenwoordigen, veeleer heeft zich iedere Duitscher, of hij zich nu als lid van ide weermacht, van het rijkscommissariaat of particulier in dit 'land bevond, drager van deze politiek gevoeld, -uit de voor zich zelf sprekende achting, welke de Duitscher voor een broedervolk gevoelt. Aan deze houding zal ook in ide toekomst niéts ver anderen, zij zal echter wanneer er ver dere teekenen van Duit9ch-vijandige acti viteit zich zouden voordoen, scherper en bepaalder zijn en duidelijk de grenzen doen kennen, die door de oorlogsoms tan- Wanneer verduisteren? Beden (Donderdag)zon onder% 21 37. Morgen (Vrjjdag) zon op 5 35zon onder 21.38. TnBschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 11.57onder 2.09 Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrgdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Jnni, digheden getrokken zijn. Wanneer eenige kringen, die van de verschrikking van den oorlog tot dusver nog niets be speurd hebben, vergeten hebben, dat het Duitsche Rijk zich in een harden strijd om het bestaan bevindt, zouden zij met drastische middelen tot het besef van de werkelijkheid' moeten worden terug gebracht Zij zouden daardoor niet alleen zich zeif schade aan lijf ep goed toe brengen, maar ook hun volk een slech ten dienst bewijzen, welks belangen alleen door de handhaving van orde en rust gewaarborgd zijn. Wij twijfelen er niet aam, dat men te Landen override jongste Duitsche maat regelen een gejammer zal aanheffen en men zich aan goedkoope „eondoleanties" te buiten zal gaan". Welke schuld de emigrantenclique met haar onverantwoor delijke ophitserijen op zich heeft geladen, zegt het blad reeds eerder "te hebben uiteengezet en het besluit dan„Wij geven hier slechts uitdrukking aan de verwachting, dat het Nederlandsche volk» een les wijzer geworden, in al zijn ge ledingen voor goed zijn oor zal sluiten voor hen, aan wie het niet in de laat ste plaats den huldigen gang van zaken heeft te danken". Trouw tot in den dood Dat dit" geen phrase is, dat bewijzen duizenden strijders voor het niéuwe Euro pa en daaronder zijn ook Nederlandsche 'mannen. Ook zij zijn trouw tot in den dood. Trouw aan hun volk en vader land, dat zij beschermen tegen de gru welen van het duivelsche bolsjewisme. Zij hebben trouw gezworen en als man nen van eer houden zij hun woord. Ner gens bewijzen Nederlandsche mannen be ter wat zij waard zijn dan in de gé- lederen van ons legioen. Landgenoot, gij die dezen geweldigen tijd begrijpt, gij moogt niet langer aarzelen, toont dat ook gij trouw kunt zijn tot in den dood, als het gaat om de toekomst van ons land en volk, meldt u aan bij het Vrijn willigerslegioen Nederland, Koninginne gracht 22 te 's-Gravenhage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1