IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 19 MEI 4942 OPGENO] ZIERJKZEESCKE COURANT Uit Stad en Provincie ABONNEMENT t Prijs: ta Zierikzea yi.BO, elder* rf\SO 1797 -1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.Vi Zierikzeesche Nieuwsbode,"JZierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro 110.137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQAHQ No. 14937 ADVBRTGNTIBSI Advertentlën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 Mislukte Sov]etaanvallen bij Charkov"' Britsch oorlogsschip voor Plymouth tot zinken gebracht Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: Ten N.O. van de stad Kertsj werden de resten van de verslagen vijandelijke troepen op'de Oostpunt van het schier eiland in een zeer nauw gebied samen gedrongen. Over de Straat van Kertsj vluchtende bolsjewistische strijdkrachten leden door luchtaanvallen zware ver liezen. Op Tamanskaja ontstonden groote branden en hevige ontploffingen. Duit- sche jagers schoten hierbij in luchtge vechten zonder eigen verliezen 28 vijan delijke vliegtuigen neer. In het gebied van Charkof mislukten nieuwe aanvallen der bolsjewisten onder zware bloedige verliezen voor den vij-" and. Het aantal der tot dusver in deze gevechten vernietigde pantserwagens is tot 240 gestegen. i In de overige sectoren van het Ooste lijke front artillerie en verkenningsac tie. In het gebied rond Moskou, alsmede ten Oosten van het Ilmenmeer werden belangrijke spoorwegverbindingen van den tegenstander door de luchtmacht grondig vernield. Bij de gevechten in het Oosten ruimde een sectie van de tweede compagnie van het pioniers'bataljon 132, bij een en kelen aanval 1800 tankmijnen op. In Lapland en aan het Moermansk- front hadden eigen aanvalsacties een ge slaagd verloop. Op het eiland Malta werden de vlieg velden overdag en des nachts gebom bardeerd. Lichte gevechtsvliegtuigen brachten bij een vlucht overdag naar de Zuidkust van Engeland, in de haven van Ply mouth door b omvoltreffers een vrij^root oorlogsvaartuig tot zinken en beschadig den bovendien een kanonneerboot en een vrachtschip. PANTSERSLAG BU CHARKOF Vergeofsche Britsche luchtaanval op Buitsche vlooteenheden Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag het volgende bekend: Op het schiereiland Kertsj gaan de resten van den verslagen vijand in weer wil van het wanhopige verzet, hün ver nietiging tegemoet. In het gebied van Charkof leidden onze tegenaanvallen, tot een pantserslag, waarbij 56 vijandelijke pantserwagens weden kapotgeschoten. 24 andere vijandelijke pantserwagens wer den door luchtaanvallen buiten gevecht gesteld. In den sector van het Ilmen meer hebben afdeelingen gevechtsvliegers slagen toegebracht aan troepenverblijf plaatsen en ravitailleeringskolonnes van den vijand. In Lapland is bij aanvallen opnieuw terrein gewonnen. In het achter- wadrtsche gebied hebben Hongaarsche troepen in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een uit bolsjewistische benden bestaande troep vernietigd. Bij Moermansk heeft de luchtmacht bomtref- fers geplaatst op 5 groote transportsche pen. Boven Malta [zijn 5 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Na herhaling van het extra weer- machtsbericht vervolgt het weermaflhtsbe- richt: Aan de Engelsche Zuidkust hebben lichte- gevechtsvliegtuigen met goed ge volg het havengebied van Folkestone en Hasting gebombardeerd. Voor de Neder landsche kust hebben mijnenvegers en patrouillevaartuigen in een gevecht met Britsche motortorpedobooten een vijan delijke boot door artillerietreffers bescha digd. Aan de Kanaalkust hebben Duitsche jagers 15 Britsche vliegtuigen neerge schoten, zonder zelf verliezen te lijden. In het Noorden der Noordzee hebben sterke afdeelingen -Britsche vliegtuigen den kruiser „Prinz Eugen" vruchteloos aangevallen. Met zeer zware verliezen werden zij teruggeslagen. De kruiser en de begeleidende vaartuigen schoten 7 jagers en luchtdoelgeschut 22 der aan vallende bommenwerpers neer, zoodat de vijand bij deze aanvalspoging meer dan de helft van zijn formatie verloor. Drie Britsche bommenwerpers werden boven de Duitsche bocht, 5 boven het Westen der Oostzee, neergeschoten. De Britscüe luchtmacht verloor dus gisteren en in den afgeloopen nacht bij haar aanvals- pogingen op Duitsche vlootstrijdkrachten op hot bezette gebied en op de Duitsche kust, in totaal 52 vliegtuigen. Bij deze ge vechten gingen slechjts 3 Öuitsdhe jacht- toestellen verloren, welker bemanning ge red kon worden. •Bij de successen van de Duitsche duik- booten voor de Amerikaansche kust, heeft de duikboot onder bevel van korvetten- kapitein Schlacht zich bijzonder onder scheiden. De opperwachtmeester van een af deeling stormgeschut, heeft op 17 Mei 11 vijandelijke pantserwagens kapotge schoten. BRITSCHE HOOFDMACHT IN BIRMA VERSTROOID Een veldslag bij Kalewa De Britsche hoofdstrijdmacfot in Birma is, naar het Japansche hoofdkwartier Zon dagmiddag heeft bekendgemaakt, op 13 Mei in het grensgebied van Britscti-Indie en Birma door ide Japansche troepen volkomen uiteengedreven. De Japansche strijdkrachten stonden tegenover meer dan 32.000 man. De Britten verloren 5.935 dooden, 1895 man werden gevangenge nomen. Tot (dusver zijn 110 pantserwagens en taks, 149 stukken geschut, 1,265 auto's, 184 machinegeweren en 3000 ge weren buitgemaakt. De slag speelde zich af nabij Kalewa, op ongeveer 250 km ten N.W. van Manda- lay. De resten der vijandelijke strijd krachten w.orden op het oogenblik hard nekkig achtervolgd. In ide mededeeling van het Japansche hoofdkwartier wordt er op gewezen, dat Kalewa een belang rijke plaats is op den weg naar Voor- Indiër Naar berichten van het front in Birma voorts melden^ hebben de Japansche troepen bij de achtervolging van de resten van de Britsche en Tsjoenkinigj- troepen op 15 Mei de strategisch belang rijke stad Katha, 200 KM ten Noorfr den van Mandalay, bezet. De „Jomioeri Sjimboeri" meldt, dat de Japansche luchtmacht' zonder verliezen te lijden, een aanval heeft gedaan op de Voorindiische stad Imphal, waar uit Birma gevluchte Britsche strijdkrachten hevig gebombardeerd wierden. Verschei den groepen vrachtauto's,, welke solda ten ien munitie vervoerden, weriden door bommen vernietigd, Itallaansch weermachtjbericht Vliegvelden op Malta bestookt Het 715de weermachtsbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica zijn vij andelijke pantserwagens,die onze voor hoeden waren genaderd, door geschut vuur op ide vlucht gedreven. Bij lucht gevechten zijn twee Curtiss-vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigfor maties hebben de vliegvelden van Malta gebombardeerd. Hevige gevechten tüs- schen de begeleidende jachtvliegtuigen en vijandelijke jagers eindigden met een vol ledig succes voor onze jagers, die 9 Spitfires neerschoten, zonder zelf eenig verlies te lijden. Voorts werd nog een toestel door s Duitsche jagers neerge schoten. i VERSCHILLENDE BERICHTEN Ongeval met kipkar Van eenige bij de kleigroeve aan den Bovensten Molen te Venlo spelende kinderen klom de 9-jarige H. D- op een op de helling staand kipkarretje. Plotse ling kwam het wagentje in beweging en liep in groote vaart de steile helling af. In zijn angst durfde de knaap er niet meer af te springen. Onder in de klei groeve botste het kipwagentje met groote kracht tegen een locomotief, die op het smalspoor stond. De jongen vloog met zijn hoofd tegen een ijzeren haak van de machine en bleef in dezen haak hangen. Voorzichtig werd hij door toe geschoten' arbeiders uit deze netelige positie bevrijd. Nadat geneeskundige hulp was verleend is de knaap in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Kort na aankomst is hij aan de bekomen verwondingen bezweken. Het slachtoffer was het eenig kind van de wanhopige ouders. Schutbladen van oouponboekjes voor Ziekenfondspremies Er is al eens eerder op gewezen, dat de schutbladen van de couponboekjes voor de betaling van de ingevolge het ziekenfondsenbesluit verschuldigde pre mie, zorgvuldig dienen te worden be waard. Slechta bij hooge uitzondering zal 105000 TON VIJANDELIJKE SCHEEPSRUIMTE,'VERNIETIGD Duitsche duikbooten hebben aan Üe Oostkust van Noord-Amerika, in Üe Ca- raïbische ,zee er- voor de mond van ide Mississippi 17 vijandelijke koopvaar dijschepen met een giezamenlijken inhoud van 105.000 brt. tot zinken gebracht. 2 andere schepen wierden door torpedo treffers zwaar beschadigd. aan verzoeken tot vergoeding van ver loren gegane schutbladen kunnen worden voldaan. Verzoeken hiertoe kunnen uit sluitend gericht Worden tot den com missaris, belast met het toezicht .op de ziekenfondsen te 's-Gravenhage, dus niet tot de raden van arbeid of de bedrijfs- vereenigingen. Voorts wordt onder de aandacht ge bracht, dat alléén die schutbladen mogen worden ingeleverd ter betaling van pre mie, waarvan alle bdjbehoorende coupons aan dearbeiders zijn uitgereikt in de periode, waarover ide premiebetaling loopt. Deshalve mogen de ingeleverde schut bladen alleen betrekking hebben op reeds verschuldigde premie. Zij dienen dus eerst te worden ingezonden, nadat de werk gever de premie-opgave van den raad van~arbeid of ide bedrijfsvereniging heeft ontvangen. 'n Concertzaal in gemeente-exploitatie In do Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de NV Concert- en ge hoorzaal te Middelburg was aan de' orde een schrijven van den burgemeester met het voorstel de ^.al voor de gemeente over te nemen, die haar dan als zoo danig zal exploiteeren. De gemeente zal alle lasten overnemen en aan de aan deelhouders voor de aandeelen, die no minaal f250 bedragen f35 uitkeeren, zijn de de waarde die ©r idle laatste jaren aan toegekend was.' Dit voorstel werd na toelichting m.a.st. aangenomen. Als nu de gemeente goedkeuring van het besluit- van hoogerhand heeft ont vangen, zal tot overname worden over gegaan. De gemeente zal het gebouw, dat door den oorloig schade bekwam en waarvan o.a. het elders geborgen meubilair te niet ging, geheel in orde laten bren gen, o.a. door het er inleggen van cen trale verwarming exl. Voot het cultureele leven van Mid delburg is een en ander een groote verbetering. Firma's op de eerelijst De administratie van de Nederlamdsehe ambulance heeft een ©erelijst aangelegd waarop de verschillende Nederlandsche firma's vepmeld staan, die maandelijks een vast bedrag storten voor de Neder landsche hulpexpeditie aan het Oostfront Een ©erelijst van firma's, die op deze wijze metterdaad (hebben medegearbeid aan den opbouw van het nieuwe Euiropa en aan. het verwerven van een eervolle plaats' voor ons land in |dit nieuwe Eu ropa. Komt uw firmanaam reeds voor op deze lijst? Of vindt u het niet noOdig mede te arbeiden aan ide toekomst? Doe mede aan dezen arbéid en stort maandelijks een vast bedrag op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Werk voor jong® vrouwen in Duitschland Talrijke jonge vrouwen uit Nederland werken thans in Duitschland. Zij verdie pen daar in de fabrieken en ook in de huishoudelijke beroepen een goed loon. Uit hun brieven blijkt hun tevredenheid. „Ik ben blij u te kunnen melden, dat mijn buitenlandsche betrekking beslist naar mijn zin is. Daarbij is Dusseldorp een zeer mooie stad, zoodat ik in mijn vrijen tijd ook nog naar behooren genie-' ten kan". Aldus schrijft een Hollandsch meisje, dat in Dusseldorf werkt. Een meisje, dat in een kleine stad in Noord-Duitschland arbeid vond, vertelt „Wij hebben het goed getroffen. Het eten is best jein wij zijn niet minder dan 12 pond aangekomen. Het loon is ook goed en de menschen zijn heel aardig in den omgang. Wij willen beslist niet terug". Ziedaar eenige stemmen uit de practijk, die overtuigend aantoonen, dat het hui dige Duitschland ook voor de werkende vrouw goede mogelijkheden biedt, hetzij in de fabrieken, op de kantoren of in de Huishouding. Ligt hier niet een goede kans, ook voor u? Vraagt eens inlichtin gen bij de gewestelijke arbeidsbureaux. ONDERWIJS Inkoop van pensioenen Het département van opvoeding, weten schap en kultuurbeschermmg (aïdeeling lager onderwijs) deelt mede: De jongste wijziging van de pensioen wet is van zoo groote beteekenis, dat voor deze aangelegenheid, waarop reeds omstreeks 8 April in de dagbladen is gewezen, nogmaals de aandacht wordt gevraagd. Laten de leeraren, hoofden, onder wijzers, kweekelingen, enz. zich toch goed realiseeren, dat hun later een pensioen kan ontgaan, omdat zij een maand, ja zelfs eeen dag te weinig diensttijd heb ben. Dit geldt niet het minst voor de vrouwen, van wie velen na een beperk ten diensttijd in het huwelijk treden. Een speciale waarschuwing zij thans gericht tot hen, die op 1 Maart jl. pensioenge rechtigd zijn geworden en tot hen, die dat na dien datum zijn geworden. Dezen moeten, indien zij althans van de ge boden gelegenheid gebruik wenschen te maken, binnen 3 maanden (eerstgenoemd den dus vóór 1 Juni) hun verzoek öm inkoop van diensttijd schriftelijk bij den pensioenraad hebben ingediend. LANDBOUW EN VISSCHERW Maximumprijzen voor paarden In ide Staatscourant van Vrijdag is op genomen. ide prijzenbeschikkiing 1942 (paarden), waarin o.m. het volgende wordt bepaald: Gebruikspaarden en stamboekpaarden mogen ^alleen worden verkocht en ge kocht, indien ,zij .zijn getaxeerd en van een genummerd merk voorzien en daar voor 'een geldige, ongevulde verkoo^s- kaart aanwezig ,is. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch stelt texatie-commis- sies in. Bij de taxatie moeten onderstaande maximumprijzen in acht worden genomen Ouderdomsklasse Kwal. 10 jaar klasse 1 jaar 2 jaar 3 10 jaar en ouder 12 3 4 A f1100 f1450 f1650 f1500 I f 825 f1125 f1350 f1200 II f 600 f 750 f 825 f 750 De indeeling der ter taxatie aangebo den gebruikspaarden geschiedt uitslui tend "in de kwaliteitsklassen I en II en in de ouderdomsklassen I tot en met 4. Gebruikspaarden, waarvan kan worden aangetoond, |dat zij afstammen van een stamboekpaard en welke van een bij zondere kwaliteit zijn, kunnen in uitzon deringsgevallen daarnevens in de kwali teitsklasse A worden ingedeeld. De texatie-waarde van de gebruifcs- paarden mag de in de genoemde klassen, aangegeven, maximumprijzen piiet te bo ven gaan. - Ter taxatie voorgeleide stamboekpaar den worden in één der nagenoemde kwa- litedts- 'en ouderdomsklassen ingedeeld. De taxatie-waarde |der stamboekpaar den mag niet hooger zijn dan de in de onderscheidene klassen aangegeven mai- ximumprijzen, vermeerderd met 15 pet. Onder paarden van de kwaliteitsklasse A worden verstaan gebruikspaarden en stamboekpaarden van ibijzonder goeden bouw en. uitmuntende prestatie, onder paarden van de eerste kwaliteitsklasse gebruikspaarden en stamboekpaarden zon der gebreken en in staat tot het ver richten van een normale arbeidsprestatie of met slechts geringe afwijkingen in 'boy.w, stand of gang, welke het prestatie vermogen niet of niet noemenswaard jin- fluenceeren en onder paarden van de tweede (kwaliteitsklasse .allle gebruiks paarden en stamboekpaardeai, met uit zondering van paarden van de kwali teitsklasse A en de eerste kwaliteits- Be teelt veil tuinzaden Naar 'den Landstand meldt, wordt van overheidswege een verbod van de z.g. vrije teelt van tuinzaden voorbereid: de afkondiging van dit verbod kan binnen kort worden tegemoet gezien'. Het is ech ter wel de bedoeling de mogelijkheid te openen, dat groepen van vrije telers die zich zoodanig weten te vereenigen, dat zij gezamenlijk een goed toegerust be drijf vormen, als zoodanig te erkennen. Wanne«r verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21.35. Morgen (Woensdag) zon op 5.38; zon onder 21.36. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 9.55; onder 0.58 Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrpdag 5 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. Be teelt van tomaten Tomaten gedijen het best op een zon nige, beschutte plek in den tuin, waar de grond veel voedende bestanddeelen bevat De tomatenplanten kunnen in de tweede helft van Mei worden uitgeplant Men neemt hiervoor gezonde, goed ge harde planten van rassen, welke voor den vollen grond geschikt blijken te zijn. Zeer veel wordt voor dit doel het ras „Vahle Leader." gebruikt. De planten komen op de rij op een ou derlingen afstand van 50 cm. Indien men meer rijen plant, neme men als afstand tusschen de rijen minstens 60 cm. Bij iederen plant wordt een stevige stok ge plaatst, welke boven den grond minstens 1 meter lang is en waaraan naderhand de plant wordt opgebonden. Voorts moe ten de zijscheuten (de z.g. diefjes), welke zich langs de stengel in de bladoksels gaan ontwikkelen, regelmatig worden verwijderd. Wanneer zich vier vruchttrossen aan de plant hebben gevormd, wordt de top er uit geknepen. Voor het kleuren en rij pen der buiten geteelde tomaten speelt de weersgesteldheid een zeer belang rijke rol. Hoe zonniger en warmer de zomer, des te beter en sneller de tomaten rijp worden en des te lekkerder de - er van is. Het aantal bakkerijen Volgens een door het centraal bureau voor de Statistiek uitgewerkte telling van het aantal bakkerijondernemingen in ons land bleek het aantal broodbak kerijen en broodfabrieken op 31 Dec. 1940 te bedragen 15684, hetgeen een toe neming beteekent sinds 1940 van 14 pet. Over het geheele Rijk berekend, ligt" deze groei slechts iets boven de toene ming der totale bevolking. In Utrecht en Noord- en Zuidholland blijkt het aantal inwoners per bakkerij het hoogst, in Friesland en Zeeland het laagst te zijn. Wat verder de gemeenten betreft, zeg gen ons de cijfers, dat naarmate de ge meenten grooter worden, ook het aantal inwoners per bakkerij toeneemt. In de groote steden bedraagt de toe neming vaji het aantal bakkerijen slechts 3 procent In de plattelandsgemeenten, waar de bevolking in aantal zelfs achteruit is ge gaan met 6 procent, is het aantal bak kerijen toch nog mejt 9 procent gestegen, 't Is dus speciaal in deze gemeenten, dat de verhouding tusschen bevolkingsaan tal en het aantal bakkerijen, zich in on- gunstigen zin voor de aanwezige bakkers heeft ontwikkeld. Een vergelijking tusschen het aantal coöperatieve en niet-coöperatieve bakke rijen in 1940 leert ons, dat sinds 1930 het aantal coöperatieve bakkerijen is ge klommen met 15, terwijl daartegenover het aantal niet-coöperatieve bakkerijen steeg met 11.857. Intusschen moet hierbij in aanmerking worden genomen, dat i/i van de coöpera tieve bakkerijen tot de groote bakke: rijen dient gerekend te worden. (N.M.)' BRUINISSE. Het 4-jarig zoontje van den heer P. Bal alhier, ikwam Vrijdag avond in ide nabijheid van de woning; in de Steinstraat te vallen. Dokter van Dop constateerde een hersenschudding, aan de gevolgen waarvan de kleine Zaterdagavond overlijd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1