ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 18 MEI 1942 'rïn opgeno: zierikzeesche courant ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee 1.60, elders 3" 1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag1. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAAROASO So. 14936 ADVBRTBNTD3SI Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 BEKENDMAKING Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt bekend: Den 15en Mei zijn ruim 2000 vroegere Nederlandsche beroepsof ficieren en adsp.-officieren weer in Duitsche krijgsgevangenschap ge bracht. Aan de betrokkenen is daar bij de volgende motiveering be kend gemaakt: De Führer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitu latie van dé Nederlandsche Weer macht in Mei 1940 bevolen,dat zij, die tot deze Weermacht be- hooren,' niet meer als krijgsgevan genen behandeld zouden worden* doch vrijgelaten. Dit geschiedde in de veronderstelling', dat zij zich het daarin liggende vertrouwen- waardig zouden toonen. Misbruik makende van het loyale karakter van dezen maatregel hebben le den van de voormalige Nederland sche Weermacht den laatsten tijd in belangrijke mate deel genomen aan allerlei vijandelijke handelin gen tegen Duitsehland. Onder hen bevond zich een aanmerkelijk aan tal vroegere officieren en adspi- rant-officieren. Dezen hebben daar mede tegelijk, voor zoover zij des tijds bp eerewoord werden vrijlgie- laten, hun. eerewoord gebroken. Het oppercommando van de Duit sche weermacht ziet zich daardoor giedwongen, de vrijlating der vroe gere Nederlandsche beroepsofficie- reu en adspirant-officieren onge daan te maken en hun weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddel lijk in werking. Daardoor vallen zij weer in vol len omvan® onder de voor krijgs gevangenen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bij zonder onder dé voor krijgisgevan- igénen gebruikelijke beperkingen der persoonlijke vfijheid". Deze redenen voor 'de getroffen maatregelen worden bij dezen ter algiemeene kennis van het Neder- l'andsche volk gebracht. Bovendien gébruikt de bevelheb ber der weermacht in Nederland) dezen noodzakelijk geworden maat regel als aanleiding om er opnieuw en met nadruk op te wijzen, Idat elke poging tot verzet tegen de bezettende macht meedoogenloos wondt onderdrukt. Indien dn de toe komst mocht blijken, dat leden yan 'de voormalige Nederlandsche Weer macht deel hebben aan vijandelijke handelingen tegen Duitschland, dan zou de thans getroffen maatregel} moeten worden uitgebreid tot de vroegére reserve-officieren en be roepsonderofficieren van de voor malige Nederlandsche Weermacht. KERSTJ IN DUITSCHE HANDEN Hst opperbevel van de Bnitsebe weer macht maakte Zaterdag in een extra bericht bekend Na het overwinnen van hardnekkig verzet zijn gisteren Duitsche trcepen Kertsj binnengedrengen. Stad en haven bevinden zich-in onze handen. AANVAL BIJ CHARKOV AFGESLAGEN Transportschip in baai van Hola vernield Het opperbevel van de weermacht maakt in aansluiting op het bericht be treffende iden val van Kertsj verder be kend: In het gebied van Charkov zette de t vijand zijn aanvallen voort; zij werden in harden strijd afgeslagen. Onze eigen te genaanvallen leverden succes op.' De vijand verloor tot nu toe 180 pantserwa gens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsehe troepen bij moeilijke gevechten in de bosschen den vijand achteruit en vernie tigden een gevechtsgroep die van haar verbindingen was afgesneden. Aan het front van Moermaosk hebben Duitsche troepen in den tijd van 26 ApriL tot 13 Mei talrijke aanvallen van nume riek sterkere vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en omsmgeLmgspogingen ver ijdeld. Hierbij verloor de vijand behalve talrijke gevangenen meer dan 8000 doo- den en veel oorlogsmaterieel. Onderden druk van deze zware verliezen heeft hij zijn aanvallen gestaakt en zich op zijn aanvankelijke stéllingem teruggetrokken. In de Baai van Kola heeft de lucht macht een vijandelijk transportschip van 8000 brt. vernield. Een ander groot koop vaardijschip werd door bomtreffers be schadigd. In de MiddellandsGhe Zee hebben Duit sche duikbooten van een formatie duik bootjagers een Britsch bewakingsvaar tuig en een begeleidend vaartuig tot zinken gebracht. Het bombardement van de vliegvelden op Malta werd voortgezet Voor de Nederlandsche kust hebben patrouillevaartuigen bij een Britschen luchtaanval op een Duitsch convooi vijf van de acht aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Bovendien werden in het Kanaal en aan de Nederlandsche kust een Britsche bommenwerper en een jacht vliegtuig door mijinvegers, twee bommen werpers door artillerie der- marine neergeschoten. Een eigen mijnveger en een patrouillevaartuig werden tijdens deze gevechten zwaar beschadigd. Zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht werden im den afgeloopan nacht boven de Duitsche Bocht en aan de Deensche Westkust waargenomen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie brach ten drie, mijinvegers twee Britsche bom menwerpers ten val'. Kapitein Lent behaalde in den nacht van 15 op 16 Mei zijn 30ste nachtelijke overwinning met een nachtjager. VERKLARING VAN PIERRE LAVAL Frankrqk doet geen afstand van de souvereine rechten op de Antillen Minister-president Laval heeft aan de pers den inhoud van de op 9 Mei door admiraal Hoover aan admiraal Robèrt overhandigde nota medegedeeld. Boven dien heeft hij ook den inhoud van het op 13 Mei langs diplomatieken weg over handigde Fransche antwoord bekend ge maakt. In dit antwoord wordt er aan herin nerd, dat in "October 1940 een over eenkomst tot stand is gékomen, waar bij de bijzondere status van de Fran sche bezittingen in Amerika werd vast- De thans ingediende eischen, zoo wordt in de Fransche nota gezegd, vor men de ernstigste schending van de Fransche souvereiniteit over de Antillen en admriaal Hoover heeft verkaard, dat wanneer zij niet zouden worden aange- nomen, de Amerikaansche regieering deze souvereiniteit niet meer zou garandeeren In de nota wordt verder gezegd, dat de Fransche regeering haar verplichtin gen steeds is nagekomen en haar hou- dingl niet heeft gewijzigd. De Amerikaan sche regeering, zoo wordt verder in ide nota gezegd, heeft door de weigering1 om admiraal Robert het verslag over zijn bestuur aan de Fransche autoriteit ten, waarvan hij uitsluitend afhankelijk is en uit wier handen hij Zijn maditsrj bevoegdheden ontvangt, toe te staan, een eisch ingediend, dien de Fransche regeering verplicht is van de hand te wijzen. Verder wordt er in de nota opnieuw de nadruk op gelegd, dat Ide Fransche regeering nooit de verantwoordelijkheid voor een handeling op zich zal nemen, welke afbreuk zou kunnen doen aan de betrekkingen met het Amerikaansche volk. In het vijftiende punt van de nota; wordt verklaard, dat de Fransche re geering geneigd is door bemiddeling van admiraal Robert alle voorstellen in over weging te hemen en te behandelen, die bij een in achtnemen van de souverei niteit en de neutraliteit van Frankrijk gedaan zouden kunnen worden om den status van de Fransche bezittingen op het Westelijke Halfrond te veranderen en dat de Fransche regieering aan de Amerikaansche regieering iedere garan tie met betrekking tot de demobilisatie van de oorlogls- en koopvaardijschepen zal gteven, waaibij duidelijk wordt vast- glesteld, dat deze in geen geval dooi) de Vereenigfde Staten gebruikt kunnen worden. Nadat Laval aan de pers den inhoud van de notawisseling! tusschen de Fran sche en Amerikaansche regieering ten aanzien van de Antillen had bekend |ge- I maakt, heeft hij de volgende aanvul-' lende verklaring afgelegd: le, Frankrijk zal in geen geval, wat er ook mogé gebeuren, afstand doen van een of an<Jcr deel van zijn sou vereine reéhterf op de Antillen, 2e. De Fransche oorlogls- en koop vaardijschepen, die zich op 'toogen- blik in de havens der Antillen be- viinden, zullen in geen geval in de handen van een of andere buiten,*- landsche mogendheid, met inbegrip van de VereeniigdeStaten, vallen. 3e. Admiraal Robert handelt namens de Fransche regieering eü in over eenstemming met deze. Geen beslis sing wordt genomen, zonder dat de Fransche regeering admiraal Robert haar toestemming heeft gegeven,' die haar erkende vertegenwoordiger ;s op de Antillen. AMERIKAANSCHE PLANNEN INZAKE ZUID-AFRIKA Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Amerikaansche radiostations hou den zich den laatsten tijd bezig met het Amerikaansche voornemen om van Zuid-Afrika een groote basis voor de geallieerden te maken. Er verluidt, dat een half „millioen Amerikaansche sol daten daar kan worden opgeleid, die dan duizenden mijlen dichter bij het midden- en Verrp Oosten zouden „zijn. De chef van de Amerikaansche missie in Noord-Afrikai, generaal-majoor Rissel Maxwell, heeft onlangs ten aanzien van de taak van Amerikaansche troepen in vreemde landen woordelijk verklaard: „Hun taak is den strijdenden troepen van de andere geallieerde landen, die wézenlijk strijdeii7'*,huipdiensten te ver- leenen. 1 In Berlijnsche politieke kringen ver klaart men naar aanleiding hiervan dat deze uitlating zeer duidelijk aantoont, welke plannen Roosevelt* met Zuid- Afrika heeft Nadat ,reeds^ het eerste Amerikaansche grondpersoneel daar is aangekomen, heeft de Amerikaansche president het grandiose plan om Zuid- Afrika door een zwerm sprinkhanen van een half millioen Amerikaansche sol daten kaal te laten eten. Men kan zich voorstellen, hoe het er dan in dit be treurenswaardige land zal uitzien, nadat er nu reeds een noodlottige schaarschte aan alle gebruiksartikelen, ja zelfs ajap zoo kenmerkend Afrikaansche levens middelen als suiker, tarwe en boter bestaat. Wat verder de tegenwoordigheid van een half millioen Amerikaansche solda ten vQor een half millioen Zuid-Afri- i' kaansche vrouwen en meisjes bet eekent, dat is wel op IJsland en in Australië i overduidelijk gebleken. Dit is de zege»5 1 ning van de plannen van Roosevelt om de wereld gelukkig te maken, n.l. dat 1 zijn ruzie makende, dronken soldaten den vrouwen en ^meisjes van kleine volken het leven moeilijk maken, terwijl de zonen en mannen van deze kleine volkep op buitenlandsche oorlogstooneelen vo,or de egoistische machtslusten van Roose- velt moeten sterven. Itallaanschweermachtsbericht 1 Geslaagde luchtaanvallen op Cyrenaica Weermachtbericht no. 714 van Italir aansch opperbevel'. I Onze luchtformaties hebben in Cyre- j naica doeltreffend vijandelijke concentra ties voertuigen aangevallen. Een nachte lijk bombardement werd ondernomen, op Benghasi door Britsche vliegtuigen, waar van een werd neergehaald. Hevige aan vallen werden herhaaldelijk door vlieg tuigen van de As ondernomen op vlieg velden van Malta. Italiaansche jagers, die idè bommenwerpers beschermden, ver dreven een> groote formatie Spitfires en haalden >er vier van neer. Twee andere Engelsche toestellen werden door Duit-x schie jagers vernield. Een van onze ma chines iis niet teruggekeerd. Een van onze torpedobooten, onder bevel van den kapitein korvet van de „Francesco Acton", die een convooi in de Middellandsche Zee vergezelde, heeft een vijandelijke (duikboot tot zinken ge bracht. Van Vaticaansche zijde wordt mede gedeeld, dat de 67-jarige apostolische vicarus in Tsjoengking, titulair-bisschop van Tremitonte, mgr. Jantzen, in een gebouw, waarin hij na deo verwoesting van de bisschoppelijke reesidentie door een bomaanval zijn intrek had genomen, is vermoord. Nadere bijzonderheden over deze misdaad konden tot dusverre nog niet worden verkregen. (D.N.B.). Volgens opgave van het Duitsche rijks bureau voor de industrieele vetvoorzie- ning is de verkoop van niet minder dan 1700 verschillende soorten zeep vervan gende waschmiddelen toegestaan. Hier onder vallen middelen voor het haar- wasschen. voor schuren, boenen, enz. Deze artikelen zijn geen van alle op den bon. DISTRIBUTIE VAN TABAK EN VERSMAPERINGEN gaat heden in Men is vrij in de keuze van winkelier Sigaren groen, cigarilloe paars gehanderolleerd Voorshands zullen per periode van vier weken drie bonnen van de versnape- ringenkaart tegelijk worden aangewezen, waarvan één ter verkrijging van chocola dewerk. één ter verkrijging van suiker werk en één- ter verkrijging van een dezer artikelen naar keuze. (Onder cho coladewerk vallen alle artikelen, waarin of waaraan chocolade is verwerkt.) Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal bon „26" der versnaperingskaart recht geven op het koopen van 100 gram chocoladewerk, bon „27" op 100 gram suikerwerk en bon „28" op hetzij 100 gram chocolade werk, hetzij 100 gram suikerwerk. Voorts zal men naar keuze 100 gram chocoladewerk of 100 gram suikerwerk kunnen betrekken tegen inlevering _van met „een rantsoen versnaperingen" ge merkte bonnen. Distributie van tabak Van Maandag 18 Mei tot en met Zater dag 23 Mei geeft elk der bonnen no. 26 en 27 van de tabakskaart recht op het koopen van hetzij 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon no. 06 van de sigarettenkaart recht geeft op het koopen van 20 sigaretten. Cigarillos kunnen van sigaren worden onderscheiden, doordat zij een paarse banderolle hebben, terwijl sigaren van een groene banderolle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak zijn niet in den handel verkrijgbaar, zoodat degenen die tabak wenschen te koopen, de bon nen 26 en. 27 tezamen ter verkrijging van een pakje tabak a 50 gram dienen in te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.s. opnieuw bonnen geldig zullen worden, kan men door de bonnen 26 en' 27 tot 23 Mei te bewaren en deze j met de volgende bonnen te combineeren) ook een pakje tabak} a 100 gram koopen. De eerstvolgende bon van de sigaret tenkaart zal voor het tijdvak van Zater dag 30 Mei tot en met Zaterdag 6 Juni a.s. worden aangewezen. Wisselbons voor cafe's Ten behoeve van 'degenen, die in hotels 1 café's of restaurants tabaksartikelen wen- schen te koopen, zijn wisselbons 1/5 i rantsoen ontworpen. De wisselbonnen j hebben practisch alleen beteekenis voor den aankoop van sigaren of cigarillos. Op iederen bon voor 1/5 rantsoen zijn een sigaar of 2 cigarillos verkrijgbaar j Deze bonnen zijn, evenals de wisselbon- i nen voor boter, vleesch enz., uitsluitend geldig in hotels, café's, restaurants e.d.f zoodat men hierop geen tabaksartikelen bij een winkelier mag koopen. Voorts wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat men ge heel yrij is in de keuze van welken winkelier men zijn tabaksartikelen wenscht te betrekken. Het is in het geheel niet noodig, dat men dit doet bij den winkelier, bij wien* men indertijd zijn T-bon heeft ingeleverd. (Er wordt op gewezen, dat men in hotels enz., waar men rookartikelen be stelt, een „heele" bon kan afgevenmen ontvangt dan, evenals bijv. boter, wisselbonnen terug. Hoewel op versnaperings-, zoowel als op rookerskaart staat vermeld: „geldig tot en met 5 September", zullen deze I kaarten slechts acht weken in gebruik j blijven. Daarna worden nieuwe kaarten, die inmiddels zullen zijn uitgereikt, ;in gebruik genomen). Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 21 32. Mqfgen (Dinsdag) zon op 6.40; zon onder 21.33. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- dnisterd. Maan op 9.01onder 0.16 Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrgdag 6 Juni. Nieuwe maan Zaterdag 13 Juni. WAARSCHUWING Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duit sche Krieglsgerichte dezer dagen te lgen een groep samenzweerders te lgen de veiligheid van de bezettenr de macht hebben moeten uitspre ken en die intusschen voltrokken zijn, hebben een taal gesproken! die niet misverstaan kan worden. Het verloop van het proces lever de de ondubbelzinnige bewijzen op1, dat de onverantwoordelijke ophit sende leuzen van de overzijde van het kanaal in een bepaalde mw{- iderheid van de bevolking steeds nogl gewillige werktuigen vinden, die in hun grenzenlooze verblinding niet terugschrikken "voor kuiperijen, waardoor zij logischerwijze in con flict moeten komen met de bezet tingsautoriteiten. Daar alle vermaninglen en waar schuwingen blijkbaar niet hebben geholpen, heeft de bezettende macht zich thans gédwongen gezien de noodzakelijke voorzorgsmaatregelen tegen een herhaling van soortgel ijke complotten te nemen. 460 per sonen, die vroeger in het openvj bare leven stonden en van wie aan te nemen is, dat zij met de aanstichters van de tegen de be zettende macht gérichte kuiperijen sympathiseerden, zijn als gijzelaars in arrest gesteld. Er (gaat nauwelijks een dag voor bij, waarop niet in scheldkanonr nades van den Londenschen zender bedreigingen met den dood aan het adres van Nederlanders en Diuitschers in de bezette Nederland sche igébieden worden gericht. Ele menten, die het zouden wagen zich in verblinde onbezonnenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veiligen afstand levende, volksvijandige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met hun eigen leven, doch ook met het leven van deze igijzelaars een roe keloos spel spelen, waarvan de af- loop voor iedereen met eenigi in zicht niet twijfelachtig kan Zijn. Wanneer het door de kuiperijen van de emigrantenclique te Londen tot [gewelddadige handelingen te gen Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche giebieden zou komen en de rust en orda verstoord zouden worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hier voor borg. Een telegram uit Tananarivo deelt mede, dat op 7 „Mei reserve-kapitein Assolanl, kapitein Leonet en luitenant -de la Tour-Maubourh, tijdens een bevolen luchtreis op Madagascar zijn verdwenen. Het verdwijnen van reserve-kapitein As- solant -beteekent een groot verlies voor Frankrijk. Samen met Lefèvre en JLoti stak hij als eerste Franschman aanboord van de „Oiseau-Canari" in 1929 den At- lantischen Oceaan over. (A.F.I.P.). De regenperiode in Birma tè, naar* S.P.T. uit Calcutta verneemt, reeds be gonnen; Het bericht van het begin der regenperiode wordt in militaire en po litieke kringen der Eritsche hoofdstad eenigszins als een verademing gevoeld, daar men verwacht, dat de voortgang der J.apansche operaties tegen Indië hier door sterk zal worden belemmerd, zoa° niet onmogelijk gemaakt, j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1