ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 MEI 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENTi PrIJ»: hl Zlerfcai ?1.50. eM«r* Zï.» per kwartaal. Weekabonnementen reag, 19 en 15 cenfa, Loesa nammsn 8 centn, Venchljnt lederen werkdaft Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode,"jZierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAAR0ASO No. 14934 ADYBRTBNT1BSI Advertentiën 10 cent per millimeter; In- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentifin 84 cent BjJ contract belangrijke korting. DUITSCH-FINSCHE SUCCESSEN IN LAPLAND Het opperbevel van de weermacht deel de Woensdag mede: De veldslag, die gevolgd is op de doorbraak op de landengte van Kertsj, is beslist. Hij eindigde, met de vernie tiging van de aldaar overrompelde en ingesloten strijdkrachten van den vijand Tot nu toe heeft de vijand meer dan 40.000 gevangenen, 197 pantserwagens, 598 stukken geschut en 260 vliegtuigen verloren. Talloos ander oorlogsmateriaal werd buit gemaakt of vernietigd. De achtervolging van de verslagen resten van den vijand in de richting van Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. In het zeegebied van het schiereiland hebben gevechtsvliegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken ge bracht en een groot aantal andere kust vaartuigen beschadigd. In Lapland ver loor de vijand bij de succesvolle afweeT- gevechten van de Duitsch-Finsche troe pen van 24 April—10 Mei meer dan 11000 dooden. Aan de kust van de IJs zee en in de haven van Moermanski haddèn gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers bij den strijd tegen scheeps- doelen bijzonder succes. Zij vernietigden een vrachtschip van 8000 brt. alsmede een klein kustschip en beschadigden 4 groote transportschepen en verbindings vaartuigen ten deele zoo, ernstig, dat verwacht mag worden, 'dat nog meer scheepsruimte is vernietigd. In samen werking met de marine, brachten ge vechtsvliegtuigen bovendien bij de Noord kaap een vijandelijke duikboot tot zin ken. In luchtgevechten boven Malta scho ten Duitsche en Italiaansche jagers, die gebruikt werden tot bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen, 11 Britsehe ja gers vaü het type Spitfire neer. Drie andere vijandelijke vliegtuigen werden aan de kust van Noord-Afrika ten val gebracht. Tijdens aanvallen van de luchtmacht, die overdag op militaire deelen aan de Zuidkust van Engeland) werden igedaan, richtten bomtreffers in havengebieden en fabrieksinstallaties be langrijke schade aan. Voor de Neder- landsche kust en aan den ingang van het Kanaal vonden in den loop van gis teren en des nachts verscheidene ge vechten tusschen" Duitsche patrouillevaar tuigen en lichte Britsehe zeestrijdkrach ten plaats! Twee vijandelijke motortor- pedobooten werden door voltreffers be schadigd; een onzer booten is gezonken. De succesvolle aanval op Britsehe tor pedobooten in het zeegebied ten zuiden van Kreta, waarvan in het weermachts- ^Jbericht van gisteren melding is gemaakt, is uitgevoerd door een formatie gevechts vliegtuigen, die onder leiding stond van den drager van het eikenloof van het ijzeren kruis, kapitein Helbig. Deze bracht zelf een der vijandelijke torpedo jagers door bommen tot zinken. VAN HET DEFENSIEF NAAR HET OFFENSIEF Gebruik van geheel nieuwe wapens Met den grooten aanval van de Duit sche en Roemeensche legerformaties op het schiereiland Kertsj is de opperste Duitsche leiding op een voorloopig plaat selijk beperkt punit aan het Oostelijke front uit den toestand van het wimterde- fensief overgegaan tot de fase van de offensieve oorlogvoering. In militaire vakkringen in de Duitsche hoofdstad ziet men echter in de eerste offensieve operatie van dit jaar nog geenszins het begin van de aangekon digde groote Duitsche offensieve bewe ging. In kringen der Duitsche generaliteit wees men er veeleer op, dat het hier een gedeelte van een actie betreft met de vastomlijnde taak van voorbe reiding voor de nog te verwachten zeer groote gebeurtenissen. Toch speelt deze eerste groote aan val van dit jaar van de Duitsche en verbonden troepen in het aangegeven be perkte kader een niet geringe rol. Want een overwinning van de Europeesdie formaties zou beteeken, dat de Sow jet- Russen, een reeds sinds lang zorgvuldig versterkte springplank voor groote ope raties tot herovering van de Krim zou den verliezen. De richting van deze springplank zou zich dan vanzelf tegen de bolsjewisten keeren. Wat dat beteekent, kan worden nage gaan in de militaire gevolgen van soort gelijke gebeurtenissen van 1940 en 1941. Van welingelichte militaire i zijde wend in zake het begrip „springplank" ver- Veldslag op de landengte van Kertsj Is beslist De bolsjewisten verloren 40.000 gevangenen Het opperbevel vaa de weermacht maakte Woensdag in een extra bericht het volgende hekend: Do veldslag, die gevolgd is op de doorbraak op de landengte van Kertsj, is beslist. Hij is geëindigd met de vernietiging van de aldaar overrompelde es ingesloten' strijdkrachten van den vijand. Tot dusver heeft de vijand meer dan 40.000 man aan gevangenen, 197 pantserwagens, 59S stukken ge- Bohnt en 260 vliegtuigen verloren. Talloos ander oorlogsmateriaal werd buit gemaakt of vernietigd. De achter volging van de verslagen resten van den vijand in de richting Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. kluard, idait 'de vijand iin dit betrekkelijk smalle gebied ongewoon zware verster kingen met een uitstekende grondorga- nisatie voor groote luchtvlootformaties heeft aangelegd en hier met strijdkrach ten optreedt, die reeds zuiver numeriek verre superieur kunnen worden be schouwd aan de Duitsche e sche troepen. De aanvullende berichten, welke in een niet al te ver verwijderde toekomst kunnen worden verwacht, zullen de wereld een getallenver- houding laten zien, waaruit de doeltreffendheid van iden aanval, vooral echter de ongebroken, on weerstaanbare aanvalsdrang van de Duitsche en verbonden troepen het eerst zal blijken, een feit, dat den opmerkzamen. waarnemer voor de toekomstige operaties reeds thans waardevolle ophelderingen ver schaft. Als het belangwekkendste van deze eerste militaire krachtsontplooiing in dit jaar van Europa beschouwt men in mili taire vakkringen het hier bekend gewor den doorslaggevende succes van totaal nieuwe wapens der Duitsche en Roe meensche formaties. Uist betrouwbare Duitsche bron vernam men, dat het ge bruik van deze wapens, over welke tech nische bijzonderheden om begrijpelijke redenen voorloopig nog moet worden ge zwegen, de bolsjewistische divisies to taal heeft verrast. Op grond van de ervaringen van den oorlog van 1939 tot 1941 wer den tijdens de defensieve winterge- vechten in alle fabrieken van Eu ropa, niet alleen de bestaande wa penmodellen verbeterd, doch er werden uitvindingen gedaan waar aan de gedachten vaak midden in den strijd opkwamen. De praktijk van de „lange voorberei dingen" in de winters van 1939-'40 be- j proefd, werd lopnieuw toegepast. De bij het komende groote offensief beschik bare Duitsche strijdmiddelen zijd kwa litatief en kwantitatief zoodanig, dat na dit eerste succes op het schiereiland Kertsj verdere successen zijn gewaar borgd. Het betreft hier wapens en gereed schappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blijken te zijn als bij den strijd tegen ide Maginot-linie aan den dag is getreden, CHURCHILL'S DREIGEMENT MET GAS Het A.N.P. meldt uit Berlijn:, Churchill heeft in zijn jongste rede het thema van den gasoorlog aange sneden. In bevoegde Duitsche kringen is men zich terdege bewust van de beteekenis van zulke toespelingen van Churchill. Zij behooren tot het reeds genoegzaam bekende kapittel van Brit sehe pogingen, den tegenstander bedoe lingen toe te schrijven, aan welker uit voering van Britsehe zijde in het geheim gedacht wordt. Te Berlijn herinnert ifien in dit ver band aan de talrijke argumenten, waar mede de Britsehe propaganda heeft ge werkt, wanneer het erom ging, een Britsehe misdaad in te leiden. In poli tieke Berlijnsche kringen is het dreige ment van Churchill, tot den gasoorlog tegen Duitschland te zullen overgaan als de door de bolsjewisten verzonnen bewering, daj de Duitschers aan het Oostelijke front gas hebben gebruikt, waar zou blijken te zijn, het onderwerp van tal van gesprekken. In de Wilhelmstrasse werd in dit verband herinnerd aan de laatste rede va,n den Führer, dat Duitschland viër maanden gewacht heeft, alvorens het den door Churchill bevolen aanval op Duitsche steden, dorpen, woonhuizen, hospitalen, kerken en lazaretten beantwoordde. Churchill heeft terstond na zijn pro vocatie door pers en radio het program van den gasoorlog in alle variaties laten bespreken. In Berlijn heeft men vooral aandacht geschonken aan de verklaring van Volney Hurd voor de Engelsche radio, dat het gebruik van gasgranaten tegen Duitschland, in plaats van de tot dusver gebruikte gewone explosieve gra naten, voor de voortzetting van den oor log ongekende vooruitzichten opent Voorts wordt te Berlijn aandacht ge schonken aan de omstandigheid, dat Reuter na Churchill's rede de wereld inbazuinde, dat het Duitsche yolk van Churchill's waarschuwing in zake den gasoorlog niet in kennis is gesteld. In de Wilhelmstrasse merkt men hieromtrent op, dat het Duitsche volk van deze „waarschuwing" wel op de hoogte gebracht is, maar dat het Duit sche leger en de Duitsche bewapening beter ontwikkeld en voorbereid zijn dan de Engelsche. Zou Churchill het wagen, het door hem aangekondigde bevel tot den gasoorlog tegen Duitschland te geven, dan zal heel spoedig blijken, wie onder de verschrikkelijke gevolgen te lijden heeft. Duitschland neemt 'kennis van Churchill's verklaring. Churchill moet -weten, dat de wraak van den oorlog hem en zijn volk zou treffen. DE SL^G IN DE KORAALZEE Nog geeü naöerejmededeelingen om strategische redenen De woordvoerder ider Japansche marine heeft verklaard, heit te betreuren, dat hij om strategische redenen geen nadere mededeelingen kon doen omtrent den zee slag op de Koraalzee. Hij bepaalde zich ertoe, de door radio-San Francisco ver spreide berichten belachelijk te noemen Het aantal treffers op het Amerikaan- sche vliegkampschip „Saratoga" was den Japanners precies bekend Slechts ver keerde men in het ongewisse omtrent de schade aan vijf of zes vijandelijke torpedabootjagers. - Men neemt van Japansche zijde aan, aldus de woordvoerder, dat een Briitsch slagschip van het type „Warspite" is gezonken en, wanneer het tegen de ver wachting in niet is gezonken, toch zoo zware beschadigingen heeft opgeloopen, dat het slechts ih Engeland of de V. S. kan worden gerepareerd. De geallieerde vloot bestond uit twee slagschepen, twee 'vliegkampschepen, drie kruisers, waarvan twee van 10.000 ton, en 6 of 7 torpedoboot jagers, Idle bijna alle tot zinken zijn gebracht. Wanneer de vijand1 verklaart, dat hij spoedig foto's van den zeeslag zal pu- bliiceeren, dan kan van Japansche zijde warden" gezegd, dat de Japansche foto's eveneens spoedig klaar zullen zijn. Volgens mededeelingen van de Japan sche marinevliegers staat de bekwaam heid van de Amerikaansche vliegers on geveer op hetzelfde peil als idie van de Chineesche vliegers bij het uitbreken van den Chineesch-Japanschen oorlog. Op de vraag, of het tweede slagschip van het vijandelijke vlootesikader een Amexikaanstch of een Engelsch schip is geweest, verklaarde |de woordvoerder, dat het hier een Amerikaamsch slagschip van het type „California" betrof. De Tenno heeft den opperbevelhebber van de Japansche Oceaanvloot zijn bui tengewone erkentelijikheid' betuigd van wege het feit, dat de marimevliegdiienst de gecombineerde zeestrijdkraohten van Engeland en de V.S. in den zeeslag op de Koraalzee heeft verslagen. HET CHINEESCHE CONFLICT kern van oorlog in Oost-Azië De \yoordvoerder van het Japansche leger, kolonel Jahagi, heeft voor de pers de gevolgen der Japansche overwinnin gen in Birma op de betrekkingen tus- schen Japan en China besproken, aldus meldt het D.N.B. uit Tokio. De kolonel betoogde, dat de werke lijke oorzaak van den jobrlog in Oost- Azië het Chineesche conflict was. Daar om is het ook het doel van den strijd, dat de vijandelijke steunpunten in Oost- Azië worden vernietigd om een einde te maken aan het Chineesche conflict. De regeling van dat conflict is voor waarde voor een geslaagd einde van den oorlog. De Japansche politiek in de Zuid zee is niets anders dan een uitbreiding der politiek tegenover China. De offers in het Chineesche conflict zijn niet tevergeefs gebracht, want zij hebben geleid tot een vergelijk met China. Het grootste deel der Chineezen beschouwt het Japansdie optreden thans met andere oogen en nu er geen kans meer bestaat op Britsch-Amerikaansche inmenging in de problemen van Oost- Azië, geloof ik, aldus de kolonel, dat zich in de naaste toekomst vanzelf een gelegenheid zal voordoen voor directe besprekingen tusschen Japan en China. Tevens beu ik er van overtuigd, dat onder deze omstandigheden ook Tsjoeng- king streeft naar een verzoening met Japan. De regeering te Nanking, waarmede de hartelijkste betrekkingen bestaan, heeft verklaard, dat zij bereid is bij een re organisatie van Oost-Azië alle Vreugde en leed met Japan te deelen. Zoodra de troepen van Nanking zijn opgeleid, kunnen de eilanden in het Zuiden, die in hoofdzaak door Chineezen worden be woond, door die regeering zelve worden beschermd. Deze troepen zouden dan een soort voorhoede der Japansche strijd krachten vormen hij' de vernietiging van het militaire gebouw van Tsjoengking. Overigens lijkt Tsjiang Kai-sjek zijn vèrzet te willen voortzetten, al- zijn de meeningen in de regeering te Tsjoeng king verdeeld. Het weerstandsvermogen van Tsjoengking wordt steeds geringer door de Japansche operaties en de aan voer uit het buitenland is onmogelijk geworden. De nieuwe geprojecteerde Z.- W. weg uit Britsch-ïndië over Tibet be staat alleen op papier en kan nauwelijks in 1942 voltooid zijn. MARTINIQUE EN DE VEREENIGDE STATEN De toenemen-de spanning tusschen Was hington en Vichy, die bij iden overval op Madagascar tot uiting kwam, kan ook voor Martinique ernstige gevolgen hébben. Dit kleine eiland, dat aan Pé- tain trouw is gebleven, herbergt een groot gedeelte van iden goudschat der Banque de France, er liggen enkele Fransehe oorlogsschepen en bovendien heeft het door zijn goede haven strategische be teekenis voor de beheersching^ van de Carajbische Zee. Het eiland ,is van v'ulcanischen oor sprong en de vruchtbare bodem brengt o.a. suikerriet, cacao en koffie voort. Sedert Fransehe kolonisten zich in de zeventiende eeuw op Martinique vestig den, hééft de bevolking vele veranderin- gen ondergaan. Het meerendeel der 240.000 inwoners bestaat nu uit negers en mulatten en verder wonen er ruim 10.0ÖD blanken en een evengroot aantal Britsch-Indiërs. Na de ineenstorting van het Fransehe moederland bestond iln de Ver. Staten groote belangstelling voor de toekom stige positie van Martinique. Een belang rijk gedeelte van den Franschen goud schat was tijdens tien strijd naar het eiland overgebracht; het vliegkampschip Bearn en de kruiser Emile Bertin had den er ligplaats gekozen. De hoofdstad Fort de France ligt aan een natuurlijke inham, die de beste haven is in de An tillen. In Juni 1941 verklaarde Condell Huil, dat Amerikaansche vliegtuigen en oor logsschepen dagelijks in de omgeving zouden patrouilleeren. De Fransehe strijd krachten kregen bevel zich voor te be reiden op een eventueele verdediging. Van Fransehe zijde werd een garantie gegeven, dat iedere activiteit, die Ameri kaansche belangen kon schaden, achter wege zou blijven en de Ver. Staten ver klaarden zich bereid den aankoop van voedsel enz. toe te staan. Zoo waren de posities van beide mo gendheden afgebakend en sedertdien is de spanning rond Martinique eenigszins verminderd. Door de bezetting van Cu racao en andere eilanden was het strate gische belang van Martinique voor de Ver. Staten minder groot als weleer. Bovendien besefte Washington 'waar schijnlijk, dat een optreden tegen Mar tinique de reeds zeer delicate verhouding tot Vichy zou verslechteren en dit moest vooralsnog voorkomen worden. De scherpe houding der Ver. Staten ten op zichte van Madagascar is wellicht een aanwijzing, dat in deze politiek een wij ziging is ingetreden en dus dok de po sitie van Martinique wederom de aan dacht zal vragen, (V.E.B.) Wanneftr verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 21.27. Morgen (Zaterdag) zon op'5.45; zon onder 21.29. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 6 64, onder 21 30 Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrgdag 5 Juni. Itallaansch weermachtsbericht Het 711e communiqué van het Itel. opperbevel luidt: In sommige sectoren van het front van Cyrenaïca viel acti viteit van de wederzijdsche art llerie waar te nemen. Tijdens herhaalde aan vullen werden de vliegvelden van Malta voornamelijk dat van Venezia, hevig ge bombardeerd. Jachtvliegtuigen van de as schoten in felle luchtgevechten 11 vijan delijke toestellen neer. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. WINTERHULPLOTERIJ 1942 Da verkoop dor zos millioen loten tegint volgende maand De organisatoren van de Winterhulp loterij zijn voornemens in den loop van de volgende maand met den verkoop te beginnen van de loten der- Winterhulp- loten-1942, die in groote trekken gelijk zql zijn aan de vorige- De zes millioen) loten, die men ook dit jaar aan Iden man zal trachten te brengen, liggen bij Joh. Enschede en Zonen te Haarlem ter perse. De loten zullen er dezen keer een beetje anders uitzien. Ter besparing van papier zijn 'de enveloppen weggelaten. Nu zijn de waaTdepapiertjes in negenen gevouwen en met een sluitzegel dicht geplakt. In het lot en het zegel is eenj gaatje geponst. Per doos worden nu tweehonderd loten op een metaaldraad geschoven; de draad loopt dan door de tweehonderd gaatjes. Zoodoende kan elk lot maar een keer uit de doosi genomen worden. Dit voorkomt geknoei Ook de verkoop door middel van ra deren op openbare pleinen zal stren ger gereglementeerd worden om onre gelmatigheden te voorkomen. Het aantal prijzen is sterk vergroot. Was het het vorigjaar 2 op 13, nui bedraagt het 1 op 3. Maar bijna de helft van de Oprijzen is kleiner dan het lot kost (50 cent). Dat moet ook wel* omdat er uiteindelijk baten uit moeten voortvloeien. In elke serie van een mil lioen loten er komen er zes zit ten nu de volgende prijzen: 1 prijs van 5000 gulden; 3 prijzen van 1000 gld.; 4 van 500 gld.; 8 varl 100 gld.; 9 van 50 gld,; |20 van 25 gld.;. 100 Van 10 gld.; 350 van 5 gld.; 45001 van 2 gid.; 63.000 van 1 gld.; 100.000 van 0.50 gld. en 160.000 van 0.25 gld. Bovendien komt in elke serie een pre mietrekking met een hoofdpremie van 10.000 gld. en zeven premies van 100 gld. Het mengen van prijzen en nieten ge schiedt onder toezicht van de Haarlems sche politie. Het houdt niet op Het houdt niet op> en dat is maan goed ook, want veel geld is er nog steeds noodig. Dag in dag-uit komen er nog giften binnen voor de Nederlandsche hulpex peditie, die reeds naar het Oostfront vertrokken is om daar aan de gewon den, vriend zoowel als vijand, hulp, te bieden. Vooral aan het einde en het begin van de maand kan de Nederlandsche ambulance op een groot aantal giften rekenen. Is idie van| u, er al bij? Zoo niet, maak dan vandaag nog een bedrag over op girorekening 87600, Ne derlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Zondagartsendionst Zierikzee Zondag 17 Mei: Dr van Hoorn en dr Verspyck.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1