ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 13 MEI 1942 OPGEMOI ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 duitsch-rumeensche troepen in den aanval Via den zeeslag in de koraalzee rede van churchill RADIOREDE VAN Ir. A. A. MUSSERT ABONNEMENTi Prt)»: In Zterl*»» 'J 1.50, iaden fJM per kwartaal. Weekabonnementen rem. IS en 15 centi. Losse nnmmera 5 cents. Verechljnt lederen .werkdaf. Uitgave: N.VJ ZierikzeesoheJNieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Eosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Bo. 14933 ADVERTENTIES Advertenttén 10 cent per millimeter; ln-| gezonden mededeelingen 20 cent peri mJUllmeter; kleine advertentlên 84 cent| By contract belangrijke korting. op hot scMeroiland Kertsj Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn Duit- sche en Rumeensche troepen, gesteund door sterke aïdeelihgen der luchtmacht, fcP 8 Mei tot den aanval overgegaan. Se dertdien is de slag in vollen gang. Bij den strijd tegen scheepsdoelen- in de wateren van het schiereiland Kertsj en voor de Zuid-Oostkust van de Zee van Azov, heeft de luchtmacht twee trans portschepen met een gezamenlijken in houd van 5000 ton en verscheidene kleinere vaartuigen tot zinken gebracht Voorts werd een koopvaardijschip be schadigd. Aan de rest van het Oostelijk front mislukten hier en daar ondernomen vijandelijke aanvallen. Aanvallen en ope raties van Duitsch-Kroatische en Ru meensche stormtroepen brachten sucices. In Lapland en aan het front van Moer- mansk werden enkele aanvallen van zwakke vijandelijke strijdkrachten afge slagen. Op Malta hebben afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen, in weerwil van het slechte weer. opnieuw met goed gev.olg de vliegvelden gebombardeerd. Ten Z. van Kreta hebben gevechtsvliegtuigen in verscheidene golven, een door verken ningsvliegtuigen ontdekt eskader van 4 Britsche torpedobootjagers aangevallen. Door bomtreffers brachten 'zij1 3 der vij andelijke oorlogsschepen tot zinken, ter wijl 2 Britsche vliegtuigen, die het es- kader- moesten beschermen, werden neer geschoten. Bij dezen aanval ging geen Duitsch vliegtuig verloren. Voor de Nederlandsche kust vielen 3 Britsche bommenwerpers van het type- Hudson, een Duitsch convooi aan. ''Alle 3 deze vliegtuigen werden, zonder tref fers te hebben geplaatst, door de es- corteerende vaartuigen der marine neer geschoten. Van 1—10 Mei heeft de Britsche lucht macht 161 vliegtuigen verloren, waarvan 32 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gin gen in den strijd tegen Engeland 42 Duitsche vliegtuigen verloren. Ilallaansch weermachtsbericht Aanval op Malta voortgezet Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Aan het front van Cyrenaica werd vijandelijke artillerie doeltreffend bestre den. Twee vijandelijke vliegtuigen wer den door ons luchtdoelgeschut getrof fen en neergehaald. Eenheden der Duit sche en der Italiaansche luchtmacht vie> len vliegvelden op Malta aan en ver oorzaakten branden van igtoote hevig heid en langen duur. Ook de militaire, werken van La Valetta en een oorlogs bodem in de haven werden het doel van een hevige aanvalsactie van onze bommenwerpers. Italiaansche jaglers, die de bommenwerpers vergezelden, hebben weer overwinningen behaald en acht En- gelsche machines in luchtgevechten ver nietigd. Het totale aantal vijandelijke vliegtuigen dat gisteren door de lucht macht der as-mogendheden werd neer geschoten, bedraagt 17. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Drie Britsche torpedojagers tot zinken gebracht Het 710e communiqué van het It'al. opperbevel luidt: Levendige bedrijvigheid in de lucht boven Noord-Afrika en de Middellandsche Zeè. Er zijn bomaanvallen ondernomen op de achterwaartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Ja- igers der spilmogendheden hebben vier vliegtuigen neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd van een kruistocht boven zee. In het Oosten der Middellandsche Zee, ten N. van de baai van Solloem hebben Duitsche gevechts vliegtuigen, in opeenvolgende golven, een eskader van vier Britsche torpedojagieis aangevallen en 3 er van tot zinken ge bracht. Van de vliegtuigen, die deze schepen begieleidden, werden er twee' neergeschoten. De verliezen door de Brit sche luchtmacht op de Italiaansche ope- ratietooneelen in de laatste 4 dajglen ge leden, zijn (daardoor tot 48 toestellen gestegen. Daarbij moeten talrijke andere vliegtuigen worden gevoegd, die op den grond zijn vernietigd of ernstig bescha digd. Het gevechtsterrein was geheel in nevel gehuld Naar uit Melbourne wordt gemeld heeft de Australische minister-president Curtói, na den zeeslag in de Koraalzee een be spreking gehad met den Amerikaanschen generaal MacArthur in het hoofdkwartier van de geallieerden. Tevens heeft een langdurige conferentie plaats gevonden van generaal Sir Thomas Blarney, den bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten in Australië, met den Australischen minister van defensie Forde over de algemeen© vooruitzichten van den oorlog en de eventueele gevol gen van den slag. Beide conferenties heb ben verscheidene uren geduurd. In een bericht uit het hoofdkwartier van het Z.W-deel van den Stillen Oce aan schrijft de militaire correspondent van Exchange Telegraph o.a., dat bij den BEKENDMAKING Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bakendmaking van 4 Mei 1942 vermelde proces tegen de leiders van een geheime organi satie is geëindigd. Bewezen, is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders heb ben schuldig gemaakt aan spion- nage, begunstiging van den vijand en verboden wapenbezit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood ver oordeeld, twee tot levenslange tuchthuisstraf. Een der doodvonnis sen is door gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. De an dere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. aan beide zijden een uitgebreid gebruik werd gemaakt van z.g. nevel- bommen. Voor de aanvallende vliegtuigen was ihet daarom uiterst moeilijk, in de duikvlucht hun aanvalsdoel precies in het vizier te houden. Nog moeilijker is het, na de' aanvallen verkenningen uit ,te voeren boven een zeegèbied, dat in kruit damp en kunstmatige nevelschermen schuil gaat. Zoolang daarom beslist be trouwbare inlichtingen uitblij ven, kan men ook niet van een beslissende overwin ning spréken. In Londensehe vlootkxingen wijst men erop, dat men sinds het begin van den slag niets meer heeft géhoord van de Japansehe slagschepen en dot het moge lijk is, dat de Japanners zich slechts hebben teruggetrokken óm op hun slag schepen te wachten. Te Londen is men er niet van overtuigd, aldus het DNB, dat de Japansehe vloot werkelijk Australië tot doel had gekomen, daar er niets be kend zou zijn over het tot zinken bren gen van transportvaartuigen. DE VERJAARDAG, VAN Ir. A. A. MUSSERT Geschenk van den Bijkscommissaris In den loop van Maandagmiddag heeft ir. Mussert in zijh werkkamer op het hoofdkwartier bezoek ontvangen van commissaris-generaal Schmidt en den S.S.-Gruppenführer Rauter, die, mede namens den Rijkscommissaris, Rijksminis ter Seyss Inquart, den leider der N.S.B, met zijn 48sten verjaardag kwamen ge- lukwenschen. Bij deze Duitsche gasten had zich ook de plaatsvervangende ge volmachtigde in de provincie, de heer A. Brandes, gevoegd. De Duitsche gasten wenschten den leider geluk, waarna commissaris-generaal Schmidt ir. Mus sert een boekwerk overhandigde van buitengewoon groote afmeting, afkom- Over den oorlog in Oost en West Het A.N.P. meldt uit Lissabon: In een radiorede heeft Churchill de problemen van verleden en heden be handeld. Hij erkende, dat de vooraf gaande periode vol zorgen en moeilijk heden is geweest en dat de Engelschen menige teleurstelling hebben moeten slikken. Slechts met moeite en zonder; wapens, aldus vervolgde Churchill, hebben de Engelschen hun groepen uit Duinkerken in veiligheid gebracht en ziji zagen zich gesteld tegenover de zegevierende Duit- sehers en Italianen. De Britsche premier behandelde ver volgens de gevechten in Ethiopië, Pa lestina, Iran, Syrië en Irak, benevens Griekenland en betoogde dat de Engel schen in deze geheele periode zedelijk werden gesteund door Roosevelt. Omtrent het heden verklaarde Chur chill, dat de Engelschen evenals in den wereldoorlog weer vele nederlagen en ontberingen moeten doormaken. Overi gens staan zij' thans niet meer alleen zooals twee jaar geleden. Rusland heeft onder Stalin verliezen geleden, zooals nimmer tevoren een land in zulk een korten tijd. Van den eersten dag van den veldtocht in Rusland heb ben de Engelschen evenwel met de Rus sen broederschap gesloten. Churchill sprak vervolgens over het bombardement van Duitsche stedem Hij spoorde de bevolking der Duitsche steden aan zich naar het vrije veld te begeven en daar hun brandende woonsteden gade te slaan. Thans wachten deEngelschen tot de hel weer losbreekt in de Sowjetunie. Wanneer dat zal zijn, weet men evenwel niet. Churchill verklaarde, dat hij ervan overtuigd was, dat het Britsche volk zich een trouwe kameraad van de bolsjewis ten zou betoonen en ook bereid was de noodige offers te brengen. Het is Enge- lands plicht konvooien naar de Sowjet unie te brengen, ondanks het gevaar, dat hen van de zijde van Duitsche duikbooten en jagers bedreigt Churchill wierp vervolgens de vraag op wat Engeland nog kan doen om de Sovjetunie te helpen. Hij noemde de mogelijkheid van vorming van een tweede front in Europa, maaT hij' weigerde de Engelsche plannen bekend te maken. Omtrent Madagascar merkte hij op, dat de geallieerden ten koste van alles wilden voorkomen, dat dit eiland den vijand in. handen zou vallen. Dit be sluit was drie maanden geleden genomen. Als de haven Diego Suarez in het bezit der Japanners was geraakt, zou Enge- lands verbinding met Voor-Indië en het Midden-Oosten zeer in gevaar zijn ge komen. Churchill deelde vervolgens den oor log- in vier hoofdstukken in. Het eerste eindigde bij de bezetting van West- Europa door de Duitschers en de ineen storting van Frankrijk. Het tweede begon met de isoleering van Engeland en eindigde met Hitiers „aanval" op Rusland. Het derde wilde Churchill „Rusland's roemruchte daad" noemen. Het vierde begon met Pearl Harbour en den overval van Japan op de Ver. Staten. De deelneming van Italië aan den oor log in 194Ó bracht dezen oorlog van Europa over naar Afrika. De deelneming van Japan bracht den oorlog over naar Azië, betrok de Ver. Staten erbij en zou volgens Churchill ook geheel Z u i d- A me rik. a er biji betrekken, v Zoo is deze oorlog tot een waren wereldoorlog gewórden. De.Britsche be windsman stelde zich daarbij op het standpunt, dat de schaal is doorgeslagen ten gunste van de geallieerden. Het is waar, zoo zei hij, dat de Japanner ge makkelijker hun „rooftocht" in den In- dischen archipel konden volvoeren door gebruik te maken van de omstandigheid, dat wij elders werden beziggehouden. Thans evenwel staan zij tegenover steeds krachtiger verweer. Zij kunnen zich niet .veroorloven nogmaals „zulke verliezen te lijden als in den slag in de Koraalzee". Churchill erkende overigens dat de bijzonderheden daaromtrent hem nog niet bekend waren. De militaire macht der Vér. Staten, aldus Churchill, is alleen al grooter dan die van Japan en ook Engeland zal bij dragen tot de „verplettering" van deze heb- en eerzuchtige natie. Hij wilde wel iswaar geen voorspellingen doen, maar hij was overtuigd, dat de Amerikaansche zeemacht de Japanners „geheel In de hand heeft en dat de Amerikaansche luchtmacht groote superioriteit bezit". De „verplettering van Japan" zal na tuurlijk te sneller zich voltrekken, als Duitschland in Europa tegenslagen onder vindt. Tot slot zei Churchill; dat de ge allieerden, wat er ook nog moge ge beuren, op de eindoverwinning koersen. De Rfikeorganieatieleider van%het Duitsche Arbeidsfrontdr. Robert Ley, arriveerde Zondag te 's Oravenhage voor een bezoek aan Nederland. Dr. Ley inspecteerde na aankomst een eerewacht van leden der N.S.DA.P. Links Hauptdienstleider Schmidt. Polygoon-Meyer-Pax Sollanc^s] g A.s. Donderdag Hemelvaarts dag zal de Nieuwsbode niet worden uitgegeven. stig uit de stad Munster in Westfalen, en waarvan de inhoud de geschiedenis van Nederland behandelt, gezien van de Nedérlandsch-Duitsche verhoudingen uit De archivaris van de stad Munster was persoonlijk aanwezig om eeny toelichting te geven op dit inderdaad vorstelijke geschenk, dat de Rijkscommissaris den leider der N.S.B. aanbood. ,Het is een boekwerk in Teeren band met zeldzame gravures, die voor het meerendeel origi neel zijn. Voor dit fraaie geschenk, heeft ir. Mussert hartelijk dank gezegd. De receptie op Paushuize was zeer druk bezocht en vrijwel alle leidende functionarissen in de beweging waren daarbij aanwezig. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 21.24. Morgen (Donderdag) zon op 5.48; zon onder 21.25. Vrpdag zon op 5.46zon onder 21.27. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op Maan op 5.57.; onder 20.30 6 24, onder 21.31 Nieuwe maan Vrpdag^l5 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrjjdag 5 Juni. Ter gelegenheid van den 48sten ver jaardag vain It. A. A. Mussert had Maan dagmorgen te Utrecht een bijeenkomst van personeel en vooraanstaande leden der NSB plaats, waar Ir. Mussert werd toegesproken door Ir. Huygen. Ir- Mus sert wees iel' in. zijn antwoord op, „dat nog steeds het meerendeel van ons volk. niet de flauwste notie heeft van hetgeen er thans op de wereld-gebeurt. Zij hopen op een wonder, dat echter niet zal ko men. En mocht onverhoopt het bolsje wistische monster overwinnen, dan be grijpen deze domme menschen niet, dat voor ons volk de laatste levensmogelijk heid verkeken is. Er zijn bij alles wat reeds is geschied nog twee rampen mo gelijk, namelijk: hongersnood en bom bardementen van onze „vrienden.',' aan den overkant. Laten" wij evenwel hopen, dat ons volk voor deze rampen gespaard zal blijven". Hierna bood de gemachtigde voor fi nanciën, de heea* Van Bilderdijk, dank zij een loterij en persoonlijke verjaarsgif- ten een bedrag van f111,000 aan, dat vermoedelijk wel f130.000 zal worden. Ir. Mussert deelde mede, „dat niet al leen voor de achterblijvende kinderen van gevallen kameraden een spaarbank boekje zal worden aangeschaft, doch dat tevens voor het overblijvende geld het aantal NSB-kimdertehuizen /zal worden uitgebreid". De toespraak te Steenderen Des avonds heeft Ir. Mussert te Steen deren een toespraak gehouden, die per radio werd uitgezonden, waaraan wij het volgende ontleenen: „Het is niet mijn bedoeling op dezen dag te spreken tot al mijn volksgenooten die bereid zijn mij aan te hooren, maar alleen tot diegenen, die behalve volksge nooten ook mijn kameraden zijnu Het is mij een plicht en een voorrecht u te dankeq voor al hetgeen gij in een jaar tijd voor de beweging hebt verricht en voor hetgeen zoovelen op dezen dag voor, mij hebben gedaan. Ik behoor tot die gelukkigen of onge- lukkigen, hoe igij het noemen wilt, die, als men hen naar hun verjaardagwen- schen vraagt, tot u zeggen: ik kan u geen persoonlijke wenschen noemen. Dat is gemakkelijk, maar tegelijk moeilijk. De moeilijkheid is eenvoudig opgelost, n.l'. door geldinzameling ten behoeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan het Oostfront ge vallenen. 3 Wij, Natiionaal-Socialisten? kunnen ons geld niet beter besteden dan daaraan. Spontaan is door duizenden gegeven. Kon den wij het vorjg jaar slechts 50 kin deren tegelijkertijd verzorgen, van nu af aan kunnen wij 150 kinderen tegelijker tijd gedurende 5 weken achtereen in ge zondheid en levensvreugde versterken, alzoo in het a^. jaar toch tenminste 1500 in totaal. Dat begint1 al wat te worden. Het gaat er niet om, om den ouders de zorg voor de kinderen af te nemen, dat willen wij als Na toonaai-Socia listen niet, maar wel willen wij^ ouders, die dit noodig hebben bijstaan om hun kinderen zoo gezond mogelijk door. deze zware tijden heen te helpen. Daarvoor willen wij' klaar staan, omdat wij socialisten willen zijn in den besten zin van het woord, d.w.z. dat wij ge meenschapszin bezitten en offer vaardigheid ten behoeve van het ganscbo volk, -de natie. Ik dank hierbij allen van ganscher harte die zich moeite gegeven hebben, die geofferd hebben voor dit goede doel en ik zal zorg dragen dat het geld goed besteed zal worden. Op dezen dag van groote saamhoorig- heid gaan ons aller gedachten naar onze kameraden, die ver van ons zijn. In de eerste plaats onze jongens indeWaffen- SS, het Legioen, de N.S.R.K., de Nach-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1