Een wraakneming •paSaaa I 5.384.000.000 RADIO-PROGRAMMA Dinsdng 12 Mei HILVERSUM I. 416.5 M. 6.46 Gram.; 6.50 OchtendgymnastieK; 7 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Politiek weekpraatje (opn.); 8.30 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 11 Voor de vrouw; 11.20 Ensemble JacK der Kinderen; 12 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische belich ten: 13 Voor de jeugd; 18.15 Melodis- ten; 14 Arnhemsche Orkestvereeniging; 16 Ziekentroost; 16.20 Gram.; 16.45Voor de jeugd; 17 Otto Hendriks en zijn or kest; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 18 Voor de vrouw; 18.16 Gram.; 18.35 Neerlands stem van het Oostfront; 18.50 BNO: Nieuwsberichten; 19 BNO: Gesproken binnenlandsch over zicht; 19.10 Gram.; 19.30 Amusements orkest. Van 20.15 alleen voor de radio centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Bert van Dinteren en zijn orkest; 21 Gram.; *21.15 De kuil van een «ander, luister spel; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10—24 Rhyth- misch kwintet (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.40 Vroeger en nu; 11 Trio Knibbeler; 12 Theo Uden Mas- man en zijn dansorkest; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Zang4 met pianobegeleiding; 14 Gram.; 14.30 De lichte Toets; 15.30 Voor de zieken; 16 ,,Het eenstemmige lied in Brahms' oeuvre"? 16.30 Gram.; 16.45 Or gelconcert; 17.15 BNO: Nieuws-, econo mischer en beursberichten; 17.30 Omroep orkest; 18.15 Boekbespreking; 18.30 „In een dorp groeit kameraadschap"; 18.50 .Kolfjes naar hun hand", gevarieerd pro gramma (opn.); 19.30 BNO: Nieuwsbe richten; 19.40 Spiegel van den dag; 19.50 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect20 BNO: Engelsche uitzending: Holland and the economie reorganisation" (voor de radio-centrales: gram.). Van '20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Pianovoordracht en zang (opn.)20.50 Viool, altviool en cello (opn.); 21 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten; 21.15 Ge rard van Krevelen en zijn orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22.05 —22.10 Avondwijding. RADIONIEUWS Dinsdag 12 Mei Ernstige muziek. In Nederlandsche klavierwerken laat zich om 20.15 uur over Hilversum II de pianist Theo van der Pas hoeren, die j een Sonate van Jan Zwart en Hugo Godron's suite ten gehoore brengt. j Van 14—16 uur over Hilversum I -hoort' u een uitvoering, te geven door de Arn hemsche prkest-Vereeniging oJ.v. Jaap 'j .Spaanderman en met medewerking van j Jan Huckriede, piano. Er zal een Franck- programma ten gehoore gebracht worden 1 Land en Volk. I Van 13 uur tot 13.15 uur wordt via Hilversum I gesproken over „Het Land- 1 dienstjaar in Duitschland". Reportages. Onder den titel „In het dorp groeit de kameraadschap" brengt Karei van Heusden om 18.30 uur over den zender Hilversum II een reportage over het si M M M M M M M M vv <*5- W j De omstandigheden maken ons niet sterk of ziaak; I Zij openbaren slechts of wij sterk of zwak zijn. FEUILLETON Het viel iedereen op zoo slecht als mévrouw Werner er uitzag; maar alleen Dick wist van de kwelling die zijl met zich omdroeg. Hij had haar altijd !g*ehaat. Haar man had hij ook tot zijn dupe gtemaakt, of schoon hij toen nog maar een jongen: was jgieweest en Vérot een man van een jaar of veertig!. Vera had hem altijd wel doorzien en hem menigmaal tegengewerkt. Zij had Vérot dan ook aangezet, om uit San Francisco te vluchten, waardoor dan meteen een soort compagnonschap ver broken was, waar Dick voornamelijk fi nancieel wèl bij voer. Hij had haar toen wraak glezworen en nu was dit oogenblik van voldoe ning voor hem aangebroken. Eerst toen ide avond al halverwegfe om was, kreeg' hij gelegenheid een woord geloopen en hij mocht nu al niet. zoo met haar alleen te wisselen. Zijn taak als regisseur was toen af in allen deeele tevreden zijn over het tglepresteerde, de toeschouwers wèl? en de acteurs-" en actrices kreglen vele, meer en minder verdiende complimen tjes, werk van den Nederlandschen Volks-, dienst in de Friesche plaats Beester- zwaag. Sport. Om 16.45 uur hoort u over Hilver sum I de uitzending „Sport en Spel voor de Jeugd". Ir. Mussert voor de radio Heden Maandag, ir. Musserts verjaar- da& zal over de zenders Hilversum I en II, des avonds van 20-tot 20.30 uurj, een uitzending plaats hebben, welke ge- - wijd is aan de herdenking! van dezen' dag. De leider, die dien dag temidden] 2ijner kameraden zal vertoeven, spreekt omstreeks 20,10 een rede uit, welke door de genoemde zenders wordt opgenomen en uitgezonden. Voor en na deze rede) wordt toepasselijke muziek ten gehoore gebracht. De plaats waar ir. Mussert dien avond verblijf zal houden werd, zooals men! weet, door het lot bepaald. Hiertoe war ren een Jgjroot aantal loten onder dei leden der NSB Igieplaatst, waarvan de opbrengst vermeerderd met een aantal extra giften, reeds nu op ruim fl00.000: mag worden geraamd. Nieuw precisie-tijdsein voor de lïdio De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Met ingang van Zondag 10 Mei is over beide zenders Hilversum I en II het preciesie tijdsein wederom ingevoerd. Het tijdsein bestaat uit een serie korte en heldere fluitsignalen. Eerst hoort men viermaal twee korte stooten, die dej luisteraars waarschuwen, dat het tijdsein op komst is. Hierna klinkt vijfmaal een korte stoot, waarvan de laatste den( juisten tijd aanduidt. Voorloopig zal het precisie-tijdsein worden uitgezonden om 7.45 (alleen op werkdagen), 8.15, 13, 19 en |20 uur. Het ligt in de bedoeling de uitzending; van het tijdsein uit te1 breiden, wanneer dit nuttig en wenscher1 lijk is Iglebleken. DE NEDERL. VRIJWILLIGERS AAN HET OOSTFRONT Germaausche overtuiging Het weekblad der Nederlandsche SS, Storm, publiceerde in een zijner laatste nummers onder den titel: „Germaansche overtuiging" een artikel, dat op tref fende wijze [uitdrukking geeft van den' levensmoed der Nederlandsche vrijwil;-' ligers, die ondier de vanen der SS den strijd aan het Oostelijk front meemaken}. Hieruit spreekt duidelijk, welk een be langrijke fundamenteele wijziging deze inzet in de harten en de geest van deze} jonge Nederlandsche mannen gebracht heeft. Moiglen zij, di,e hier te lande In} vergelijking met den strijd aan het front voor jhieel wat gemakkelijker problemen gesteld zijn, zich aan deze frissche en? durvende geest der Nederlandsche pio nieren voor het nieuwe Europa- spie gelen. Dit artikel luidt als volgt: De Germaqnsche vrijwilliger, die die Duitsche uniform draagt, is voor velen een vraagteeken. Waarom strijden deze mattnen eigenlijk; het moet toch Veel p gemakkelijker zijn ergens in Neder land, in Denemarken, in Vlaanderen of in Noorwegen het een of an dere ongevaarlijke beroep uit te oefe nen? zoo vraaiglt de Duitsche waperw broeder, maar in het vaderland stelt men een andere vraag: wat krijgt hijj er voor, iwat kan hij er bij winnen)? Hun, die dit voelen, heeft men hier op eigenlijk geen antwoord te geven, want zij hebben een mannelijken inborst en het gevoel voor" het geschiedkundig veiband der feiten en voor noodzaken lijkheden. En hun, die deze vraag stel len, behoeft men niet eens te antwoor den, zij kunnen toch nooit begrijpen;, dat een leven, een man waardig, een! Het was een warme avond |en de balkondeuren stonden wijd ópen. Nadat Vera zich van haar plichten als ©astvrouw gekweten had, trad zij op het terras, om zich wat te verpoo- zen na die drukke inspanning. Maar Dick, die al lang naar zoo'n gelegen heid had uitgezien, volgde haar onmid dellijk. Is het niet wat gewaagd voor u om] u Zoo bloot te, stellen aan de avond lucht? vroeg hij, kwasi-bezorgd. Wacht, ik zal een doekje of een sjaaltje voor u halen. O, maar ik ig!a wèer° dadelijk naar binnen. Toch niet onmiddellijk, hoop ik? Dat zou te wreed van u zijn! Kijk,, daar zie ik" den avondmantel van Dora op dien stoel liggen. In minder dan geen tijd was hij hier mee terug en Vera stond nu tegen de balustrade geleund. Ze 'ïegjde den mantel zoo lang op zij en een oogenblik kieken ze elkaar» zwijgende aan. Met een rilling van het hoofd tot de4 voeten wendde zij zich toen af; de triomf, die in zijn blik te lezen stond, was meer dan zij dragen kon:. Morgenochtend kom ik al vroeg mijn antwoord halèn bij' je stiefdochter, zei hij. Ze was niet in staat te spreken. Hij haalde de schouders op en ging, vport Je vat het te tragisch op, ma miè! 0.// ONDERLINGE W f VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ" f 0EVEST1G0 TE 'l-QRATEHHAGE TOTAAL VERZEKERD BEDRAG (Vyf milliard driehonderd vier en tachtig «illioen gulden). v BEDRIJFSSCHADE EN HUURDERVING zijn tvee oorlogsschaden, waar voor géén Rijksbijdrage^ ver leend wordt. Een verzekering in AFDEEUNG E der Maatschappij (verxekerd bedrag dezer afdeeliog168 millioen guldenis daarom van te meer belang. Deze Afdeeling is gevestigd te ROTTERDAM Meent 106. Mi-e-vnhuls, Telefoon 34572 Gevolmachtigden voor Amsterdam Firma To'lenaer Wegener Rokfn 75-79 Telef. 42006 Vraagt inliohtingen bij Uw a- ASSURANTIE- JS? BEZORGER ander zijn moet dan dat, wat slechts heil ziet in een goede zaken-balans. De hier afgedrukte brief van een Neder^ landschen vrijwilliger -echter, bevat meer, dan een antwoord op de gebruikelijke! vragen. Brief van den SS Schiitze Smits "Na zeven hiaanden aan het Oostfront -heeft men zijn kameraden leeren ken nen. Wat ifi de eerste maand niet di-i reet te begrijpen was, helderde zich) reeds op in de tweede, in de idebdie. maand begreep men het reeds vol komen en .in de. vierde werd -dit weten omtrent karakter, zwakheden en bekwaamheden, -niét slechts van ande- ren, maar in de eerste plaats van zich' zelf, bevestigd. Een ding moet men al tijd' weer -constateeren: de soldaten-opi- lediingl is hard, grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dat doet de oorlog de rest tenslotte is men een- andere geworden. Dit „andere" is het, wat de Duitsche mannen van die der Noordwestelijke de mocratieën onderscheidt, ofschoon zij toch allen als .Germanen denzelfden er- feMjken 'aanleg hebben.Destijds reeds; in „Mei 1940", toen de Duitsche troeH pen in Nederland binnentrokken, be- reeds iets van dat „andere", van dei neg! niet onder woerden te brengen geschiedenisvormende kracht. Maar nu eerst, in de lange maanden van strijd in het Oosten, waarin veronderstellingen tot ervaringen konden worden, nu eerst is ide tijd aangebroken om te probeeretï eenige van mijngedachten onder wo,orJ den te brengen. Het was geen toevalligheid, dat in het neutrale 'westen het beek „Homcf Ludens" uitkwam, een boek, dat al het menscheiijke doen en laten als een spel beschouwde, zij het dan ook bij tijd( en wijle als een verheven. Bij' teen deP* gelijke denkwijze dié jammer genoeg niet slechts die van den schrijver is, maar ook de handelingen van velen in het Westen, zij het dan ook onbewust1, bepaalt zal men nooit den nood zakelijken ernst kunnen vinden en zich zelf tot den dood toe in te zetten. Want, hoe fanatiek men ook spelen kan, toch blijft altijd het bewustzijn be staan, -dat het gaat om willekeurighej den en niet om het essentieele, daarom ontbreekt dan ook de totale inzet, het, laatste offer en zoodoende ook de ;gé- schiedenismakende daad. Dat was de. kern van onze levenshouding, in het Westen: niet in nood opgevoed zag ten minste de jeugd het leven als met mas kers gespeeld: ons ontbrak de ems* welke het geloot aan de onverander lijke juistheid van onze idealen met zich brengt. Daarom wilden wij in -de diepste beteekenis van het woord geen daden doen en zijn er zoodoende! slechts in geslaagd oppervlakkigheden voort te brengen. j Ons leven was leeg ..ofschoon met duizend kleinigheden ge vuld. Geen ideaal scheen ons groot ge noeg om het te kunnen of willen wa,-j gen in zijn -dienst het netwerk van tal- looze overwegingen en bezwaren, waar in wij zoo stevig verstrikt waren, te verscheuren. En dus voegden wij ons naar het systeem, lieten ons drijven en leefden het' leven, zooals het ons ge-» j boden werd, neutraal zonder risico, be- schaafd, verfijnd, hoffelijk-huichelachtig en oneindig laf. I „Uit den^toon vallen" was het erg's te 61 wat men idoen kon en uit den toon viel zonder meer al het ware, -grootej, j oorspronkelijke. I Wie het leven speelt, wie zich niet J heeft in te spannen,4 verliest het con- tact met -de scheppende kracht; hij ge niet het geschapene zonder nieuws te scheppen en dat zoowel in materieelef als idieele beteekenis. De jeugd vér- toonde -zich aan ons jammer genoeg slechts als genietend, vadsig, onpoli tiek en zonder problemen, onverschil lig tegenover ide laatste vraagstukke™, van het leven. Weliswaar doet men dit te beweren hen onrecht aan, -die als jonge vissc'hers, zeelieden of boeren een hard leven leid den. Maar voor-de jeugd als geheel is dit toch wel juist. Temiddèn van dit onbekommerde leven viel de oorlog; hij zette achter alle alledaagsche gebeur tenissen -de qiogelijkheid van den doo-dl. Hij, die uit onze gedachten verbannen was, hij leerde ons, dat er waarden' zijn waarvoor een dapper soldaat ook) -den laatsten ademstoot offert. Waar hij is, spreken niet langer holle pathetische, woorden, maar moedige daden over die dingen die boven leed of dood staanü D-it eerst gaf aan een aantal van ons het vaste geloof, dat alle twijfel en zelfspot overwint, die anders aan de. wieg der daden staan. Wij wilden niet slechts met den mond' zeggen, dat wij' nationaal-soeialisten zijn, wij meldden ons als vrijwilligers bij de Waf f en SS, bij de NSKK, bij de veibinding'safdee-* lin;gen, enz. Wij wilden den oorlog mee maken, wilden ier bij geweest Zijn, wijl wilden niet, dat mén later tot ons zou kunnen zeggen: -de jeügd van Europa heeft de Duitsche alleen laten strijdenj. Je hoeft niet bang te zijn. Als D-orai mij eenmaal toebehoort, dan zal er niets aan te merken vallen op mijn gedrag. De schoonzoon van den heer W-erner zou immers een heel ander mensch zijn, dan weleer Dick Forbes! Zij huiverde weer, had een verstik kend (gevoel in de keef en haar lippen bleven den dienst weigeren, terwijl haar blik -de uitdrukking had van een voort gejaagd hert. i Maar wat is er dan toch? nep, hij ongeduldig. Je ként je geluk niet dat je zoo'n mooi stiefdpehtertje als Dora hebt, waar ik nu eenmaal- mijn zinnen op gezet -heb; anders zou D-ick Forbes het je niet zoo, gemakj- kelijk hebben gemaakt!..,. En ik zal D-ora niet slaan of mishandelen, als je daar soms bang voor bent. Maar reeds traden er ook enkele Ig'asf- ten op het terras. D-ora was al naar haar kameri ge lgaan, eer D-ick buiten kwam. Zé was erg moe, had de heer Werner hem ge zegd en de tante§ hadden er op aan gedrongen, dat zij zich zou terugtrek ken. In het eerst was D-ick wel wat in zijn wiek geschoten, dat zij' hem met eens de gelegenheid geboden had, om haar (goedenavond te zeggen; maar vbn dien volgenden dag af te beginnen, zou hij haar wèl afleeren, de coquette te spelen! (Wordt vervptgd). Het nieuwe socialisme is het socialisme der Germaansche samenwerking De opstanding van Nederland en de schepping van een socialistischen levens vorm voor onze volksgemeenschap is het nationale probleem waarvoor wij lie den staan, waarvoor wij -de aandacht vragen van ons geheele volk en aan welks oplossing het een groote uitver kiezing is te mogen meewerken. In -de veranderde en nog steeds ver anderende wereld zal ook ons volk zijn nieuwe plaats moeten innemen. Het zal de oogen moeten openen voor ide reali teit, dat wij met- negen millioen menr schen wonend op een klein grondge bied, afgesneden voor langen tijd o-fvoor goed van onze overzeesche gqbieds-dee- len, voor het handhaven van onze cul tuur en onze levensgewoonten een heroï sche opgave hebben te vervullen. Het socialisme van den nieuwen tijd zal ons volk slechts deelachtig worden door een krachtsinspanning als maar zelden in onze geschiedenis is bereikt. Wanneer een volk een socialistische volksgemeenschap wil vormen, dan moet het een vrij volk zijn, een volk met een gewaarborgde levensruimte, -dan moet het zeker zijn van grondstoffen en afzetge bieden en moet zijn bevolkingsprobleem zijn opgelost. Zonder -de vervulling dezer voorwaarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om deze voorwaarde te vervullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk ingeschakeld kunnen worden in -de Germaansche sa-- menwerking, welke de kern van het nieuwe Europa zal - zijn. Na zijn laatste bezoek aan Adolf Hitler heeft Mussert deze grootsche boodschap aan ons v-olk bekend gemaakt. De historische verklaring van Mussert beteekent, dat ons volk in staat zal wor den gesteld als vrij volk riiet volken van gelijk bloed en ras te bouwen aan Zijn eigen socialistische toekomst. Germaansche samenwerking beteekent dat Nederland' niet langer, gelijk Frede- rik de Groote het uitdrukte, een sloep zal zijn achter het Engelsche fregat, een slaafsch onderdeel van het vastgeloopen mechanisme der libera]e wereldeconomie, maar dat Nederland met gelijke volksche rechten het totaal van zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge geeste lijke en materieele ontwikkeling zal kun nen aanwenden, om tezamen met de an dere Germaansche volken onder Duitscn- lands leiding, voor eigen volk, gelijk de andere Germaansche volken, het socia lisme tot werkelijkheid te maken. Germaansche samenwerking beteekent, dat met behoud van eigen volksche en cultureele zelfstandigheid meer dan 100 millioen Germaansche mensehen hun ont zaglijk arbeidsvermogen in een grootscne levensruimte voor gezamenlijke welvaart zullen inzetten. Deze levensruimte zal voor eeuwen en eeuwen gewaarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoorlog voor iedere generatie. Germaansche samenwerking beteekent voor Nederland met zijn ligging aan de drukst bevaren zee der wereld, met zijn prachtige havens en haveninrichtingen, zijn groote technische ontwikkeling, met zijn specialisaties op agrarisch gebieJ, een rijke, een onvervangbare en een trot- schet taak. Germaansche samenwerking beteekent voor millioenen Nederlandsche boeren en arbeiders een bevrijding uit de jaren lange democratische onoplosbaarheid van ons nationaal probleem, beteekent in waarheid onze nationale opstanding en de verwerving van eeh socialistischen levensvorm in éigen vrijheid en eer te zamen met de volken van gelijk bloed en van gelijken levenswil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieuwen tijd het socialisme van ons volk, zijn sociale, zijn zedelijke' traditie waardig. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kettinghandelcentrale Te Hardenberg is een uitgebreide kettinghandelontdqkt, waarbij het is ge komen tot een inval in een hotel, dat als de centrale van dezen kettinghandel kon worden beschouwd. Behalve de ar restatie van bij deze affaire rechtstreeks betrokken 'personen en de ontdekking van een clandestiene slachtplaats, leidde het onderzoek den C.C.C.D. naar een barbier in hetzelfde plaatsje. Bij hem werden gevonden 77.000 sigaren. Behalve de sigaren zijn nog in beslag genomen 400 pakjes sigaretten, 200 pakjes shag en 4ö pakken shag. Vleesch, spek en distributiebonnen werden bij deze ge legenheid bpvendien voorgoed aan den sluikhandel onttrokken. Zwendel ontdekt in zaaigranen Door de nauwe samenwerking van den provincialen voedselcommissaris te Utrecht met den CCCD, is een nieuw geval van clandestienen verkoop van zaaigranen en peulvruchten ontdekt in de provinci i Utrecht, waarbij een partij van 14.200 kg is betrokken. Van -een groot gedeelte van de clande stien verkochte hoeveelheid is bekend, waarheen -het product is gegaan; het is gedeeltelijk achterhaald. Echter zijn nog 70 a 80 ton tarwe en peulvruchten, die van Groningen naa-r Amsterdam zijn ver laden, zoek. Het is niet onmogelijk dat deze partijen nog opgeslagen liggen, in veemei> of bij expediteurs. De. CCCD doet hiermede een beroep op alle veem en en transportbedrijven om ten spoedigste opgave te doen van alle bij het opgeslagen partijen zaaigranen en peulvruchten, waar-van de herkomst niet met zekerheid is vast te stellen, of welke bij hen zijn opgeslagen door personen, omtrent wier betrouwbaarhei! 1 twijfel bestaat. Opgave moet geschieden telefonisch of 'telegrafisch aan den CCCD, technische controle afd. 2, Den Haag;, telefoon AAAA. Het niet verstrekken van deze opgaven kan op grond van he,t voedselvoorziei ningsbesluit worden vervolgd. Bij dezen uitgebreid en zwendel zijn tientallen personen en firma's betrokken, hoofdzakelijk uit de provincies Utrecht en Noord-Holland en uit de omgeving van Amsterdam. Rookverbod in bocch en heide Bij vernieuwing wordt gewezen op het verboa in bosschen, veen en op -de heide of in de nabijheid van dergelijke gebie den 1.' open vuur of brandend licht mee te voeren; 2. brandende of gloeiende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of -daar mee onvoorzichtig om te gaan; 3. in de open lucht of in brandbare of houten gebouwen of bouwsels vuur aan te leggen, zonder schriftelijk verlof bij zich te hebben van den gebruiker van het terrein, dan wel het met vergunning aangelegde vuur zonder toezicht te la ten; 4. tusschen 1 Maart en 31 October op bovengenoemd terrein te rooken. Overtreding wordt volgens de veror dening ter voorkoming van bosch-, hei de- en veenbranden van 12 Juni 1941 gestraft, ook indien -door dit lichtzinnig optreden geen schade is veroorzaakt. Is een brand -door ide overtreding ont staan, dan geldt deze handeling als mis drijf. De politie-organen hebben in het droge jaargetijde bevel streng op te tre den. De gevolgen van veronachtzaming van bovengenoemd verbod heeft ieder aan zichzelf te wijten. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2