ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 9 MEI 1942 OPGENO ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 abonnement PriJ»: In ZierikzM yi.SO. elder* Jï.K pet kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Loss* nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zjerikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.: m. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARQAHQ No. 14930 advertenties i AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent pet millimeter; kleine advertentlën 84 cent BIJ contract belangrijke korting. DUITSCH-FINSCHE SUCCESSEN IN FINLAND 29 Sovjettoestellen vernietigd Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: In het Donetzgiebied, ten Z.O. van het Ilmenmeer en aan het Wolchowfront werden plaatselijke aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten afge slagen. Daarbij verloor de tegenstander 11 pantserwagens. Te Leningrad ontston den bij de beschieting van voor de oorlogvoering belangrijke installaties ver scheidene groote branden. In Lapland! .vernietigden Duitsche en Finsche troe pen in- verbitterde gevechten, die ver scheidene dagen duurden, een in den| loop der gemelde tegenaanvallen inge1- sloten gevechtsgroep van den vijandi. Daarbij verloor de teglenstander, behalve talrijke gevangenen, meer dan 1400 dood den en oorlogstuig van allerlei slagj. Aan het front van Moermansk werden opnieuw vijandelijke strijdkrachten inom- singelingsaanvallen afgeslagen. In lucht gevechten werden in het Oosten 26 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten en 3 op den beganen grond vernield. i In het kustgebied van het eiland Malta werden scheepsdoelen, luchtdoelsteïliiïgen en brandstoffendepots met succes gebom- bardeerd. Nachtelijke aanvallen van Duit sche gevechtsviegtuigen waren gericht tegen vliegvelden op Malta en tegeui ravitailleeringsverbindingen der Britten in Noord-Afrika. In den strijd tegen Groot- Brittannië bestookte de luchtmacht over dag en des nachts voor' de oorlogvoe ring belangrijke doelen aan de Britsche! Kanaaikust, alsmede aan de- monding van de Theems met bommen. ZEESLAG IN DE KORAALZEE Twee Amerikaansohe vliegkampschepen tot janken gebracht De persattaché der Japansche marine deelt mede, dat de Japanners bij een! zeeslag in de Koraalzee deAmerikaans sche vliegkampschepen „Yorktown" (19900 ton) en „Saratoga" (33000 ton), het AmeH rikaansche slagschip „California" (32600 ton) en de Britsche kruiser „Canberra" (9850 ton) tot zinken gebracht of zwaar beschadigd hebben. Het keizerlijke hoofdkwartier bevestigt in een om 5.20 uur (Japansche tijd) uit-» gegeven communiqué, dat de beide Ame- rikaansche vliegkampschepen „Yorktown" en „Saratoga", alsmede een Amerikaansch slagschip van de „California"-klasse in eén zeeslag op de Koraalzee op 6 en 7 Mei tot zinken zijn gebracht. Voort» werd een Britsch oorlogschip van de „Moresby"-klasse tot zinken gebracht en een Britsche kruiser zwaar beschadigd. Het gevecht met de gecombineerde Brit sche en Amerikaansehe zeestrijdkrach ten duurt nog voort. Uit het door Domei uitgegeven offi cieel communiqué van het Keizerlijke hoofdkwartier blijkt, dat het Britsche slagschip van de „Warspite"-klasse (30.000 ton) niet tot zinken is gebracht; doch wel zwaar beschadigd werd. (De Koraalzee is de naam van het deel van den Grooten Oceaan, tusschen Nieuw Guinea, dat door de Torresstraat met de Alfoerenzee in verbinding staat. Red.) Italiaansch weermachtsbericht Ongunstig weer belemmert de krijgs verrichtingen in Cyrenaïca Het communiqué van het' Italiaansche opperbevel luidt: Aan het front van Cyrenaïca geen ge beurtenissen van beteekenis. daar de ac tiviteit der verkenningseenheden door de 'ongunstige weersomstandigheden bepeikt bleef. Britsche vliegtuigen 'ondernamen wederom een nachtelijke aanval op Ben- gazi, die echter geen slachtoffers eisch- ten en slechts eenige schade veroor zaakte. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Een vliegtuigbestuirrder is ongedeerd gebleven. Duitsche vliegtuigen brachten door vol treffers twee groote vaartuigen in een baai van het eiland Gozzo, op het eiland Malta, tot zinken en schoten twee Spit fires neer in luchtgevechten. Formaties onzer gevechtsvliegtuigen hebben, onder bescherming van sterke groepen jagers het vliegveld Micabba met -succes aan gevallen. Uit de getroffen doelen sloe gen dichte rookwolken en hooge vlam- jnenzuijen. LUI DE STRIJD OP MADAGASCAR De val van Diego Suarez en Antsirane bevestigd In bevoegde Fransche kringen heeft men Donderdagavond bevestigd, dat de vijandelijkheden in Diego Suarez zijn gestaakt. De verdedigers van de stad en van het vlootsteunpunt voeren met de Engelschen onderhandelingen over de modaliteiten van den wapenstilstand. Men legt er te Vichy echter den na druk op, dat dit staken der vijanden' lijkheden alleen betrekking heeft op Die go Suarez en dat de strijd in het achn terland wordt voortgezet, waar de Fran<- sche strijdkrachten nog steeds verzetï bieden. De ter hoogte van Diego Suarez liggende Engelsche zeestrijdkrachten zijn, naar men verder in bevoegde Fransche kringen verklaart, Donderdagmiddag om 15.30 uur de haven van Diego Sjuarezi binnengeloopen. Ook de val van de stad Antsiranei, een der belangrijkste steden in de baaii van Diego Suarez, wordt bevestigd. Ant- sirane werd in den nacht van 6 pp 7 Mei na een nachtelijken aanval door, de Engelschen genomen. Churchill heeft volgens den Britsclhen berichtendienst in het Lagerhuis ver- verklaard, dat „teneinde onnoodig bloed vergieten te vermijden" met de uitrust ting van ide troepen en de voorbereidin gen voor den aanval opi Madagascar! reeds «drie maanden geleden is begon-i nen. Hij zeide het te betreuren, dati het tot bloedvergieten tusschen Engel schen en Franschdn is gekomen. Hij be sloot zijn verklaring met te zeggen, datj de Fransche verdedigers met .discipline en moed hebben gestreden. HET NABURIGE OOSTEN en de toenemende Amerikaansehe invloed Naar de Duitsche pers via Ankara ver neemt. staat de uitbreiding van de leen- en pachtwet tot Irak en Iran, gelijk met een belangrijke Amerikaansehe penetra tie in deze landen, die hun ^strijdkrach ten, bedrijfswezen en verkeer grooten- deels onder Amerikaansehe controle moe ten stellen. De Vereenigde Staten heb ben gich verplicht wapenen aan Irak en Iran te leveren, onder voorwaarde, dat met deze wapenen uitsluitend vrijwilli gers worden uitgerust, die in het' Brit sche leger in het naburige Oosten zullen strijden. De opleiding van deze'vrijwil ligers geschiedt door Amerikaansehe in structeur#, terwijl ook later Amerikaan sehe officieren het bevel blijven voeren over deze formaties. De Amerikaansehe officieren, die de vrijwilligers zullen op leiden, zijn reeds in Iran en Irak aan gekomen. Zij zijn ingedeeld bij de Ame rikaansehe militaire missie, die sinds eenigen tijd in deze landen vertoeft Ook .de economische penetratie der Ver. Staten jn het Naburige Oosten neemt gestadig toe. Het begon met de op richting van materiaaldepóts en mon tagewerkplaatsen en thans gaat. men reeds over tot het aanleggen van wegen en spoorlijnen. Het materiaal, dat de Vereenigde Staten aan Iran en Irak zul len leveren, zal aldusvooral bestemd zijn voor wegen en spoorlijnen van stra tegisch belang. Deze zullen onder Ame rikaansehe leiding worden aangelegd, maar worden later eigendom van de betrokken landen. De invoër in de landen van het Nabije Oosten komt voor een steeds grooter 'percentage uit de V.S. .Statistieken be wijzen, dat de Amerikaansehe koopvaardij een steeds belangrijker toI gaat spelen in de Roode Zee en de Perzische Golf, waar vroeger de Engelsche handelsvloot een monopolie had. Nadat de Ameri kanen groote belangen hebben verworven in de petroleumwinning op de Bahrein- eilanden, is het thans kennelijk hun stre ven door te dringen tot het gebied van Mosoel. (V.P.B.). De stad Leningrad is, naar Exchange Telegraph meldt, bijna geheel door de burgerbevolking ontruimd. Slechts het garnizoen, dat de laatste weken nog aanzienlijk is versterkt en de arbeiders en arbeidsters in de bewapeningsbedrijr ven zijn in de stad gebleven. Deze maatregel werd getroffen om het ra- vitailleeringsprobleem van de belegerde stad te vergemakkelijken. WAARSCHUWENDE STEM TEGEN JNVASIE-CAMPAGNE" Blijkens berichten der Spaansche dag bladcorrespondenten te Londen houdt het debat over een „tweede front" nog steeds alle aandacht gespannen, sinds Lord Bea- verbrook twee weken geleden met zijn, rede te New York de tongen los maakH te. Vooral de te Londen .en Washing-* ton vertoevende uitgeweken staatslieden, die hopen op een zegevierenden terug1- keer in de bezette gebieden, zorgen er voor dat het debat niet tot stilstand komt. Hoewel uit de Sovjet-Unie hier over tegenstrijdige berichten komen, is het duidelijk, dat ten minste de' bolsje wistische agenten in Engeland in- het aandringen op een „invasie" van het continent en een „tweede front" een voortreffelijk propagandamiddel zien. In. regeeringskringen heerscht dan ook groo te nervositeit, omdat men vreest door een opgezweepte publieke opinie te kun nen worden gedwongen tot een, onder- ming, welke militair „voorbarig" zou zijn. („En dan te 'bedenken, dat mien- zich in het derde oorlogsjaar bevindtV' voegt een Spaansche correspondent hier aan toe). Kenmerkend voor de vrees, welke men aan regeeringszijde koestert voor de mogelijkheid, in een algemeen tumult de leiding te verliezen, is een hoofdartikel van de „.Economist", dat zich scherp keert tegen Lord Beaveibrook en „alle diplomaten en personen der geallieerde regeeringen, die gaarne het wonder der muren van Jericho nog eens zouden be leven". Hoe hard men ook op invasien trompetten moge blazen, de Duitsche muren zullen er niet door instorten* Of een aanval op het continent zall geschieden, hangt niet af van den will van de Britsche regeering, maar van de militaire situatie, zooals de gene rale staven deze zien. I HET GROOTE BONNENPROCES Zes beklaagden ter dood veroordeeld Donderdagavond heeft het Deutsche Obergericht, zooals reeds gisteren is medegedeeld, uitspraak gedaan in het proces tegen de 23 verdachten, betrok ken bij de inbraak in het distributie kantoor te Amsterdam en den daarop gevplgden bonnenhandel op groote schaal. Zes verdachten werden ter dood ver oordeeld en vijftien tot tuchthuisstraffen van 2—10 jaar. Een der verdachten werd overeenkomstig den eisch vrijge sproken. Mr. M. H. Huijgens werd tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De tot tuchthuisstraf veroordeelden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis" doorgebracht. De inbeslaggenomen goederen zijn ver beurd verklaard. Toelichting van den president Nadat de president het vonnis had voorgelezen, heeft hij daarop een uit voerige toelichting gegeven. Daarin ves tigde hij er de aandacht op, dat dit proces het omvangrijkste is, dat een Duitsch gerechtshof buiten 'de- grenzen van het rijk te beoordeelen heeft gehad. Meer dan 200 personen zijn erbij be trokken, De 23 verdachten, die thans terecht staan, vormen hiervan slechts de voorhoede. Nadat spreker de nuchtere feiten had gememoreerd, somde hij nog ééns de aantallen toewijzingen en rantsoenen op, die waren ontvreemd. Deze loopen in de duizenden en vertegenwoordigen, in levensmiddelen omgezet, een hoeveelheid die voldoende is om een stad van 80.000 inwoners een jaar van vet, eene van 26.000 inwoners vaji brood, eene van 11.000 inwoners van meel en eene van 40.000 inwoners van kolen te voorzien. Hoewel een deel van het gestolene door de politie is achterhaald, verdient in dit verband o.m. nog de mededeeling van den getuige-deskundige 'den heer de Hoo van het centraal distributiekantoor, overweging, die verklaarde, dat te Am sterdam en Den Haag alleen al in enkele weken tijds 300.000 rantsoenen boter en 100.000 rantsoenen meel boven het nor male kwantum gedekt moesten worden. Vervolgens schetste depresident uit voerig het aandeel van ieder der ver dachten in de affaire, zijn verdiensten en omzet, waarop hij enkele woorden* wijdde aan de juridische zijde van deze strafzaak. Zooals reeds vermeld, ont leent het Obergericht zijn competentie om in deze te oordeeleh aan de ver ordening 52/1940 van den Rijkscommis saris welke het machtigt zonder te zierf naar het staatsburgerschap der be trokkenen. recht te spreken wanneer orde en rust en de voedselvoorziening in gevaar worden gébracht, voor zoover het Jtfederlandsehe recht niet in de be hoefte voorziet. OUDERDOMSUITKEERINGEN VAN HET N.A.F. Varieeren van f 7.20 tot f 40 per maand De Centrale persdienst van het N.A.F. meldt*. Wie deel uitmaakt van de arbeids gemeenschap, zooals deze belichaamd is in het Nederlandsche Arbeidsfront weet ziqfr in tijden van ouderdom en invalidi teit geborgen. En wel, omdat de uit- keeringen die de leden zoowel in het eene als in het andere geval ontvangen, op zichzelf en in vereeniging met andere uitkeeringen, bijv. die, welke Ingevolge de sociale verzekering worden verleend, als een belangrijke bron van inkomsten kunnen worden beschouwd. De ouder- domsuitkeering, Mie het Nederlandsch Ar beidsfront aan Zijn leden verleent, .gaat op 65-jarigen leeftijM in. Het begrip „in validiteit" komt in groote trekken over een met dat, wat Wij aantreffen in de sociale verzekering, zonder hier strikt afhankelijk van te zijn, wat dus de mo gelijkheid van een ruimere begrenzing en soepeler toepassing meebrengt. Wat de bedragen betreft, deze vari eeren van f 7,20 per maand in de laag ste klasse na twintig jaar bijdragen te hebben betaald, tot f 40 per maand na 35 jaar b'ijdragebetaïing in de hoogste klasse. De gemiddelde uitkeering be draagt echter, afgezien van individueele schommelingen, eenige tientallen' gul per maand. De uitkeeringen Zijn, wat hun hoogte •betreft, afhankelijk van het aantal jaren, dat een lid - voor deze uitkeering zijn contributie heeft opgebracht Het ligt voor de hand, dat voor hen, die zijn1 overgekomen van vakvereenigingen /die geen reglementaire ouderdoms- en inva- liditeits-ondersteuning kenden, een af zonderlijke regeling wordt getroffen. AANMELDING VOOR DEN ARBEIDSDIENST In verband met de omstandigheid, «dat op 1 Juli a.s. tien nieuwe kampen inj 1 bedrijf zullen worden [gesteld, blijft tot 2 Juni as. de mogelijkheid geopend tot vrijwillige toetreding tot den Neder- j landschen Arbeidsdienst voor de zomer*- j kampen van 1 Juli t/m 15 December). Jonjgielieden in den leeftijd van 17 t/m1. 23 jaar, mits onjgtehuwd, kunnen zich' voor vrijwillige dienstneming voor de Juli-kampen bij de aanmeldinigisbureaux Igjemeentehuizen en arbeidsbureaux voor dienstneming aanmelden, terwijl nog een j beperkt aantal plaatsen beschikbaar zal worden [gesteld, teneinde jongelieden, die in aanmerking wenschen te- komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, gelegenheid te geven den voorgeschreven arbeids- dienstplicht te vervullen. Deze laatste personen moeten bij in diensttreding opi 1 Juli a.s. den leef tij di van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan [21 Va jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrijwillige dienstvervulling; vrijstelling van den ar beidsdienstplicht geeft, i Wannear verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 21.17. Morgen (Zondag) zon op 65zon onder 21.19. zon op 6.57 zon onder 21.21. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. I Maan op 4 21, onder 16 05 Maan onder 4.45; op 17.13 Nieuwe maan Vrpdag 15 Mei. Eerste,kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrgdag 5 Juni. DISTR1BUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Saterdag 9 Mei niet meer. geldig: 23 Brood, Vleeseh, Aardapp. 3-04, 4-04 Reserve (Sinaas appelen). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 Algemeen (Zeep). G, H, I Zeep, Toiletzeep. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 10 Mei: Dr. Boogerd en Dr. Verspyck. ders bij te staan in hun voortdurenden strijd tegen iden «diefstal van goederen, die aan hen ter verzending zijn toever trouwd. - Aanvragen voor trandstoffenkaarten De secretaris-generaal van handel, nij verheid. en scheepvaart maakt bekend dat zij, die geen brandstoffenkaart DV hebben ontvangen,c aangezien zij geen bonkaart J, K of L konden inleveren;, gedurende het tijdvak i^an 18 tot en met 23 Mei a.s. een aanvraagformulier MD 61 bij de plaatselijke distributie diensten kunnen indienen 'ter verkrijging van een brandstoffenkaart DV, voor zoo ver zij daar recht 'op meenen" te hebben. De. tabaksindustrie Naar aanleiding van het bericht, dat reeds op 16 Mei op de bonnen van de tabakskaart zou kunnen worden ge kocht, deelt men van bevoegde zijde aan de N.R.C. mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze berichten zijn niet van officieèle zijde afkomstig. Zij moeten als voorbarig worden beschouwd. V/ERKT /AE.DE. TOT EE.N JUISTE VEQDEELINC- EN EEN GOEDE OCJDE VERSGHILLENDE BERIGHTEN Diefstal tijdens het vervoer Het komt tegenwoordig meer dan eens voor, dat goederen tijdens het vervoar worden ontvreemd. Velen verzenden ihun goederen nog steeds in verpakkingen, .idie opschriften dragen zooals: vet, vleeschwaren, zeep, koffie, suiker e.d., Waardoor de diefstal in de hand wordt gewerkt, of in doozen en kisten, die «door een onvoldoende slui ting of verpakking den inhoud gemak kelijk bereikbaar maken. Vaak ook verlangen de verzenders of ontvangers van de expediteurs, dat zij de goederen uit, of in de opslagplaats sjou wen, ook als hun transportmiddel daar door onbeheerd buiten moet blijven staan en de kans op «diefstal wordt vergroot Den verzenders van goederen wordt daarom in hun eigen belang «dringend aangeraden met «dé expediteurs overleg te plegen over de wijze, waarop de dief stal van goederen tijdens het vervoer kan worden tegengegaan en de vervoer- WEEST INIET ONCJE.ÓE.LIJK. TEGENÖVECL LEVERANCIER wanneer. hj) i4et doocj_u verlangde /aofaenteel nl&t «van leveren ;i.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1