ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s VRIJDAG 8 MEI 1942 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - t889 OPNIEUW 22 KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT voor de noord-amerikaansche kust rust aan het oostfront de strijd op madagascar de thee op komst openbare verkoop van onroerende goederen vleeschverkoop op ;maandag en dinsdag geen versnaperingen van 8-16 mei versgh1llende berichten ABONNEMENT Prtji: ta ZlerikzM yi.60, elder* KM per kwartaal! Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Loss* nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Ifieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14929 ADVERTENTIES I AdvcrtentlSn 10 cent per millimeter; In- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent Bij contract belangrijke korting. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren in een extra bericht het volgende bekend: In den strijd tegen de vijandelijke ravitailleerings- sckeepvaart in het Westelijk deel van den Atlantischen Oceaan hebben Bniteche duikbooten wederom groote sncoessen behaald. Zij brachten voor de Ooetknst van Noord-Amérifea en in de Caraïbische Zee 22 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhond van 138000 br.t. tot zinken en be schadigden nog twee schepen van 17000 br.t. door torpedotreffers zwaar. Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: Aan uitgestrekte deelen van het Oos telijk front is het rustig. Slechts in de Noordelijke, zone werden plaatselijke, maar hevige gevechten geleverd, waar bij de vijand zware verliezen leed. De Wurtembergsche 5e en de Silezische 8e divisie lichte infanterie hebben zich bij zonder onderscheiden bij zware aanvals- gevechten onder de moeilijkste weers- en terreinomstandigheden. In Lapland en aan het front van Moermansk waar onze tegenaanvallen een geslaagd verloop hadden, werden nieuwe aanval len van sterke vijandelijke strijdkrach ten afgeslagen. Bij een aanval op S e- bastopol, waaraan ook door, Kroati sche vliegers werd deelgenomen, werden bomtreffers in havens en op vliegveld installaties waargenomen. In Noord-Af rik a;- hebben afdeelin- gen der Duitsche luchtmacht concentra- ties van Britsche auto's verstrooid en bomtreffers geplaatst tussehen op een woestijnvliegveld staande vliegtuigen. Op Malta werden vestingwerken en vlieg velden voor het eiland Gozzo zeedoelen met succes gebombardeerd. Voor de Zuidkust van Engeland heb ben lichte ^gevechtsvliegtuigen overdag een vrachtschip van 2500 bid. en een be wakingsvaartuig tot zinken gebracht. Alle aanvallen waren gericht op belangrijke militaire doelen in een haven ten Noor den van Dover. Britsche bommenwer pers hebben in den afgeloopen nacht op het gebied van West-Zuidwest-Duitsch land storings aanvallen ondernomen die geen militair resultaat hadden. Door nachtjagers en luchtdoelgeschut werden 7 der aanvallende vliegtuigen neerge schoten, nadat overdag reeds 5 vijan delijke vliegtuigen in luehtgevechen bij' de Kanaalkust vernietigd waren. Bij de successen van de Duitsche duik booten heeft zich de duikboot onder bevel van korvettenkapitein Zapp zich bizonder onderscheiden. De le luitenant Ostermann heeft gisteren zijn 95e96e overwinning in de lucht behaald. Itallaansch weermachtsbericht Britsche landingspoging ton Zuiden van Kreta mislukt Het 705e communiqué van het Itali- aansche opperbevel luidt: Ten Oosten van Mekili werden vij-« andelijke pantserwagens door het ge concentreerde en doeltreffende vuur van onze artillerie gedwongen terug te kee- ren. Aanvallen van vliegtuigen van de as op versterkingswerken en installaties op Malta, veroorzaakten in het gebied der doelen felle branden en hevige ont ploffingen. Een aanval die Britsche ele menten op het eiland Kufo, ten Zuiden van Kreta, trachtten te ondernemen, werden door ons garnizoen prompt af geslagen. Eon geslaagde tegenaanval In een officieel te Vichy gepubliceerd communiqué over d^n strijd op Mada gascar wordt o.a. gezegd, dat ondanks de numerieke superioriteit en het supe rieure oorlogsmateriaal van de aan vallers, er op; 5 Mei en op den ochtend van 6 Mei een buitengewoon hevige strijd werd geleverd. Drie Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten, zeven Britsche pantserwagens vernietigd. «De Franschen maakten krijgsgevangeiien, on der wie vier officieren. Het hardnekkige verzet van de Fran- sehe troepen vertraagde den opmarsch van den vijand aanzienlijk. In de late ochtenduren werden .de vijandelijke troe pen nog voor de verdedigingsstellingen van Diego vastgehouden. Bij een tegen aanval, die werd uitgevoerd door een landingscompagnie van een kanonneer boot, werden eenige verloren gegane stel lingen heroverd. Volgens de jongste berichten duren de gevechten met groote hevigheid voort. Opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten op Madagascar is gene raal Alfred Guillemot, £ïij heeft den wereldoorlog meegemaakt aan het Wes telijke front, werd tweemaal gewend en onderscheiden wegens dapperheid. Tij dens den veldtocht 1939/'40 werd hij benoemd tot brigade-generaal. Als zoo danig heeft hij de gevechten bij Duin kerken meegemaakt., In September 1940 werd hi} divisie-generaal en belast met het' bevel over de troepen in Fransch Oost-Afrika. Op 2 Mei 1942 belastte hij' zich met het opperbevel over de strijd krachten te land, ter zee. èn in de lucht op Madagascar. In de Staatscourant van igisteren is een beschikking! opgenomen, waarbij het afleveringisverbod van thee door thee(- p akkers aan igirossiers en detaillisten on der bepaalde voorwaarden is opgeheven. Weliswaar is aflevering van de thee aan het publiek hiermede nog! niet toer- gestaan, doch het tijdstip, waarop dit zal geschieden, zal nu toch niet lang meer op zich laten wachten, zoo meent het ANP. De datum, met ingang waarb van de thee door het publiek kan worn den gekocht, zal jiog nader worden be kend gemaakt. Vaststelling maximumprijs en toelichting De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris-ge-! neraal van binhenlandsche zaken t.a.v. het Vervleemdingsbesluit niet-landbouw- gronden 1942. Hierin wordt o.m. bepaald, dat het prijzenbureau bij executorialen of' an deren verkoop in het openbaar de te genprestatie niet lager vaststelt dab de som van de op de onroerende zaak* geJ vestigde hypothecaire schulden met ren ten en kosten, voor zoover deze hy-4' pothecaire schulden reeds opi 9 Mei 1940 op de onroerende zaak waren geves}- tigd. Bij de gunning zijn de volgende re gelen in -acht te nemen: 1). Wordt bij den inzet of bij1 .kien! afslag een prijs bereikt, gelijk aan de? door 't prijzenbureau vastgestelde hoogst toelaatbare tegenprestatie, dan zal wor den gevraagd welke andere gegadigden dien prijs willen bieden. 2). Zijn er meer gegadigden als an der 1 bedoeld, dan zal voorrang worH den verleend: o. indien het een object betreft voor bedrijfsdoeleinden, aan denglene, die in het pand zijn bedrijf heeft; b. aan den eigenaar of huurder van een belendend pand, die in dit pandj zijn bedrijf uitoefent. 3). Zijn er, buiten de gevallen onder 2) omschreven, meer gegadigden als on der 1) bedoeld, dan zal tussehen henl loting plaats hebben om te bepalen* aan wien de gunning zal geschieden. Voor dat tot ide loting wordt overgegaan!^ zullen zij, die zich voor de loting heb ben opgegeven, aan den notaris moeten verklaren voor wien zij wenschen te koopen; voor eiken gegadigde of voor meer gegadigden, die het object geza menlijk willen koopen, mag slechts door een persoon aan de loting worden deel genomen. Op ziekenbonnen en weermachtsmarken In de. Vee- en Vleesch verordening 1942 is vastgelegd het verbod tot het ver- koopen en afleveren van vleesch, vleesch- waren en gerechten, waarin vleesch is verwerkt aan de verbruikers op de da gen Maandag en Dinsdag. Behalve dat in deze verordening reeds een ontheffing van het verbod wordt gegeven voor zoover het betreft verkoo- pen en afleveren ter plaatse van de af levering voor onmiddellijk gebruik -(dus in restaurants, e.d.), opent de verorde ning tevens de mogelijkheid van verdere ontheffing door de .bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch. In het op 6 Mei verschenen Voedsel- voörzienmgsblad is opgenomeneen be sluit van deze -bedrijfsorganisatie, waar in van de ontheffings-mogelijkheid ge bruik is gemaakt tot het toestaan van verkoopen en afleveren door den klein handel tegen het in ontvangst nemen van andere soorten distributiebescheiden dan de genummerde bonnen van de le vensmiddelenkaart, dat zijn ^voornamelijk zgn. -weermachtsmarken en ziekenbon nen. De nieuwe ontheffing staat tevens toe vérkoop en aflevering op genoemde dagenT van voorwaardelijk goedgekeurd vleesch (over de vrijbank) en van ge steriliseerd vleesch. De secretaris-generaal van landbouw en visseherij maakt bekend, dat in ver band met de voorbereiding van de dis tributie van versnaperingen de verkoop daarvan aan het publiek gedurende het tijdvak van Vrijdag 8 Mei tot en met Zaterdag 16 Mei a.s. is verboden. Onder versnapering vallen voor de toepassing van dit verbod alle suikerwerkartikelen en alle chocolade-artikelen. Hiertoe be- hooren dus onder andere borstplaat, fon dants, bruidsuikers, ulevellen, caramels, toffee's, drups, nougat, boterhamstrooi sels, zooals hagelslag, muisjes, e.d., dra gees hoestbonbons, z.g. Engelsche drop, kauwgummi, schuimpjes, pepermunt, alle soortei bonbons en chocolade in alle vormen, zooals tabletten, reepen, staven enz. De aandacht wordt erop gevestigd, dat medicinale drop, zooals zoute drop (jujubes), katjescfrop e.d., laurierdrop, pectorales, salmiakpastilles enz., niet on der de distributie zal vallen en het verkoopverbod daarop derhalve evenmin van toepassing is. Uitkeering bij geboorte De centrale persdienst van het NAF meldt: Meegedeeld wordt, dat de ar beidscontracten in dienst van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het departement van Landbouw en Visseherij in afwachting! van een nadere regeling bij geboorte van een kind in hun gezin aanspraak kunnen maken op een uitkeering van f 55.—. Aan deze regeling is terugwerkende kracht verleend van 1 November 1941 af, den datum dus, dat een overeenkom stige bepaling in de Ziektewet wend opgenomen. Bruiloft met praalwagens Te Rijsbergen is ter ge legenheid van de gouden bruiloft van den heer en mevrouw van Cuijck aldaar, een igroote folkloristische optocht ge- Tiouden, waaraan ongeveer 25 groepen en voorstellingen met tien praalwagens deelnamen. Deze bevatten o.a. fragmen ten uit het leven van het gouden paar, oude volksgebruiken, de elf provinciën en den ouden en den nieuwen tijd. De eerste tomaten Op de veiling te 's-Gravenzande zijn de eerste tomaten- van dit jaar aange voerd. Er werd 28 cent per stuk voor betaald/ Drie kinderen verbrand Woensdagavond brak te Driewe gen brand uit in een schuurtje van den arbeider de W., doordat drie kinderen met lucifers speelden op een zoldert jé, Waarop hooi was geborgen. Het schuurtje was direct met rook gevuld, zoodat de kinderen niet meer weg konden komen. Door het krachtig optreden van de Op Houtrust te *8 Graverthage werd Zondagmiddag de groote demonstratie van% den Nederlandschen Arbeidsdienst gehouden, waaraan 1300 mannen en 130 vrouwen deelnamen De arbeidsmeisjes voeren een Meidans uit. Polygoon-Meyer Pax Holland-a plaatselijke brandweer bleef de brand tot het schuurtje beperkt en konden de aangrenzende woningen behouden blij ven. Het vuur was spoedig gebluscht Twee der kinderen,, die in het schuurtje waren, een jongen en een meisje van den arbeider de W., resp. 6 en 4 jaar oud, bleken echter in de vlammen om gekomen te zijn. Het derde, een 8-jarig jongetje van den schaapherder de W,, een neefje van de beide andere kinde ren, had zware brandwonden opgeloopen en moest naar het R.K. Ziekenhuis te Goes worden overgebracht, waar hst Donderdagmorgen js overleden. (De Z.) SKCHÏZAK.EM Strenge straffen Voor heimelijk slachten Een complot van clandestiene slach ters uit Leidschendam heeft moeten on dervinden, dat voor hun wandaden zware straifen worden opgelegd. J. Zonneveld uit Leidschendam, een der hoofddaders, werd door den economische^ rechter, overeenkomstig den eisch, tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf en f 5000 boete, subs, vijf maanden hech tenis veroordeeld. Ook J. B. de Korte uit dezelfde gemeente, die aan het slach ten van koeien had deelgenomen, kreej^ deze straf. De zoon van dezen ver dachte, W.. H. de Korte, kreeg alleen de anderhalf jaar gevangenisstraf, om dat zijtn vader reeds de boete moet opbrengen. Naar de economische rech ter .-mededeelde, had hij herhaalde malen anonieme brieven gekregen over het be drijf, dat werd uitgeoefend, zoodat dit blijkbaar nogal grooten omvang had ge kregen. Voor hulpverleening bij het slachten werden J. G. Kloosterman uit Leidschendam tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld, J- Vonk. en C. P. v. d. Berg, beiden uit Leidschendam], elk tot vier maanden en J. J. Reedijk uit Den Haag tot zes maanden gevan genisstraf. Misdadige dienstbode Voor de Almelosche rechtbank had- zich te verantwoorden de thans gede tineerde dienstbode Dina T. uit Markelo, die op 2 Januari getracht heeft haar 12-jarig broertje in een diepen water put te gooien. Met verdachte is al heel wat gedokterd. Een gedeelte van haar nog jonge leven heeft zij in een op voedingsgesticht doorgebracht en ver der verbleef zij eenigen tijd in een ge sticht te Zeist, doch ten slotte werd zij1 door de politie thuisgebracht Dit bleek de eenige oplossing. De verhou ding, in het bijzonder met de moeder, liet echter veel te wenschen over. Ook met de overige familie kon het meisje niet goed opschieten en toen haar broertje Hendrik haar op 2 Januari eenige minder vriendelijke -woorden toe voegde, heeft zij den jongen beetgepakt en naar- den achter de woning liggenden waterput gesleept, uitroepende: „Je zult je moeder niet weerzien!" Toen Dina Weneiear verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 21 16, Morgen (Zaterdag) zon op 5 56; zon onder 21.17. Tussehen zonaondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 3.55, onder 14 56 Nieuwe maan Vrijdag 15 Mei, Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maau Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrgdag 5 Juni. haar broertje boven den waterput had, heeft de moeder, ziende dat er onge lukken zouden gebeuren, getracht het kind te bevrijden, doch toen zij daarin niet' slaagde, is 2ij' weggeloopen om hulp- te halen. Intusschen verzette de jongen zich zoo hevig, dat zijn zuster hem moest loslaten en daaraan is het te danken geweest, dat het meisje aan haar voornemen, om den jongen in den put te gooien, geen gevolg heeft kunnen geven. Voor de rechtbank gaf het meisje toe. dat zij-de bedoeling heeft gehad om haar broertje in den put te gooien. Zij wilde dit doen om haar moeder te treffen. De officier van justitie eischte een straf gelijk aan de preventieve hechte nis en verdachtes ter beschikkingstelling van de regeering.' Uitspraak 12 Mei a.s. De stormtroepen van Europa In het Oosten staan zij aangetreden, de stormtroepen van Europa. Zij staan aan getreden om Europa te verdedigen tegen aanvallen van horden misdadigers, die onze Westersche beschaving en cultuur belagen. Deze stormtroepen bestaan uit de beste vertegenwoordigers van alle beschaafde landen van Europa, dappere strijders, die na eën heldhaftige ^verdediging, in den strengsten winter sinds menschehheuge- nis, zich gereed maken den vijand te vernietigen. Nederlanders, tot deze stormtroepen behooren ook onze mannen enook gij behoort u in deze gelederen te sena ten. Want niet alleen de Europeesche cultuur, maar ook de toekomst van ons land en volk staat op het speL Als goed Nederlander is uw plaats daar waar het gevaar dreigt, meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag! 10 Mei: Dr. Boogerd en Dr. Verspyck,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1