ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 MEI 1942 OPCJENO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT PrtJj: ta ZlerftzM J\XO, eldert rJ\.M per kwartaal. Weekabonnementen reep. IS en 15 centi. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 5889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe3Nienwabode,lZierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 83 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14928 ADVERTENTIES I AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In- gezonden mededeellngen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent Bij contract belangrijke korting. DE BRITSCHE AANVAL OP MADAGASCAR De" Pranschen wezen het Brits che ultimatum af In bevoegde kringen te Vichy beves tigt men den Britscnen aanval op Ma dagascar. Volgens de van den gouver neur-generaal ontvangen berichten stel den de aanvallers een ultimatum, dat na zeven uur afliep en <Jat door de Fransche autoriteiten werd afgewezen met de mededeeling, dat de verdediging tot het uiterste zou worden volgehouden. Volgens dezelfde inlichtingen verscbe- - nen de Engelschen met sterke lucht strijdkrachten voor de belangrijkste ha ven, Suarez Diego. De eerste aanval werd reeds Maandagavond ondernomen. Naar te Vichy verluidt, is de aanval uitge voerd door twee kruisers, vier torpedo jagers, twee troepentransportschepen en waarschijnlijk een vliegtuigmoederschip. De Britten zouden tegelijkertijd^ para chutisten gebruikt hebben tegen -tie ma rinebasis Diego Suarez. Twee Engelsche vliegtuigen zouden neergeschoten zijn. Dinsdagmiddag verzekerde men te be- voegder plaatse, dat de strijd nog voort duurt, en dat niet gezegd kan worden, of een Engelsche landingspoging is ge lukt Aan Fransche zijde waren er reeds verliezen. Zoo is de ondergang van een Fransche duikboot alsmede van een aviso gemeld. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is men in welingelichte kringen te Lon den van meening, dat de op Madagascar aan land gezette troepen slechts uit Britsche afdeelingen bestaan en niet uit Amerikaansche of Gaullistische. 'In politieke en regeeringskTingen te Vichy noemt men de Engelsche actie tegen Madagascar, een flagrante aan- valsdaad, die moreel noch volkenrech telijk te rechtvaardigen is. Men wijst er opnieuw op, dat zich op Madagascar Japansche missies, noch* Duitsche duik- booten bevinden. Ambassadeur de Brinon heeft zich van Parijs Daar Vichy begeven. Men vermoedt dat zijn reis in verband staat n\et de landing op Madagascar. Boodschap van Pétain en Parian tot strijdkrachten op Madagascar Maarschalk Pétain heeft tot den gou- neur-generaal van Madagascar de vol gende boodschap gericht: „Ik heb vernomen van de agressie, waarvan Madagascar van de zijde der Britsche troepen te lijden heeft gehad. Op het ultimatum,- waarin de onvoor- waardelijke overgave werd geëischt, heeft de militaire commandant geantwoord: Wij zullen ons tot het laatste toe ver dedigen. Het was het eenige antwoord, dat hij geven moest en hij heeft het gegeven. Zeg hem, dat ik mij bij deze tragische beproeving, waarbij hij de Fran sche eer vérdedigt, aan zijn zijde be vind. Mijn groeten en die van Frankrijk aan* de burgerbevolking, de soldaten, matrozen, de bemanningen der vliegtui gen en hun chefs". Darlan heeft de volgende boodschap gericht tot de land-, zee- en luchtstrijd krachten van Madagascar: „Wederom hebben de Angelsaksers, in plaats van hun tegenstanders te bestrij den, goedkoope successen gezocht door onverwachts een ver van het moederland verwijderde Fransche kolonie aan te val len. De maarschalk heeft u opgeroepen Madagascar te verdedigen, en ik weet, dat gij als vaderlanders op zijn oproep zult antwoorden. Houdt vastbesloten de eer en de vlag hoog. Verdedigt u tot aan de grens van het mogelijke en laat de Britten hun struikrooversstreek zoo duur mogelijk bétalen. Geheel Frankrijk en het geheele Fransche imperium zijn in hun hart bij u. Vergeet niet, dat de Engelschen ons in Vlaanderen hebben verraden, dat zij ons op verraderlijke wijze te Mers-el-Kebir, Dakar en in Syrië hebben aangevallen, dat zij de burgerbevolking van de hoofdstad ver moord hebben en poogden de vrouwen en kinderen in I^jiboeti te laten ver hongeren. Verdedigt u, verdedigt de Fransche eer. De dag komt, waarop En geland de schuld zal betalen. Leve Frank rijk». Frankrijk protesteert bij de Vereenigde Staten In de nota, die Laval den Amerikaan- schen zaakgelastigde, Tuck, heeft over handigd; en die een antwoord vormde op de door Tuck aan de Fransche re geering ter hand gestelde hota, wordt verklaard: ,.De Fransche regeering laat een ener giek protest hooren.tegen de agressie, waaraan Madagascar van de zijde van Britsche strijdkrachten heeft bloot ge staan. Zij neemt kennis van de gegeven verzekering, dat Madagascar eens aan "Frankrijk zal worden teruggegeven. De Fransche regeering wijst den eisch van de Amerikaansche regeering als ontoe laatbaar van de hand, dat het Frankrijk ontzegd wordt zich te verdedigen, wan neer zijn gebied wordt aangevallen. De Fransche regeering is er enkel en alleen rechter over, welke verplichtingen haar eer haar oplegt. Deze opvatting hebben ziqh de verdedigers van Madagascar reeds eigen gemaakt". Verder wordt in de nota gezegd: En geland heeft sedert den wapenstilstand zoo vaak Zijn vijandige gezindheid tegen over Frankrijk bewezen, dat de thans tegen Madagascar ondernomen .agressie de Fransche regeerbg miet heeft verrast". Ten slotte verklaart de nota, dat de Fransche regeering Roosevelt „dat deel der verantwoordelijkheid latenmoet,dat op hem valt uit de gevolgen, die uit deze agressie voortvloeien". CORREGIDOR HEEFT GECAPITULEERD Japansche troepen op het eiland geland Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het - Australische hoofdkwartier medegedeeld, dat Corregidor heeft ge- - capituleerd. Volgens een eerder ontvangen extra- bericht van den Britschen nieuwsdienst uit Washington, via Stockholm overge bracht; zouden de Japanners begonnen zijn met een landingsaanval op Corre gidor. - Een woordvoerder van het Amerikaan sche departement van oorlog heeft in verband met dit bericht verklaard, té vreezen, dat dit het einde van dien dapperen strijd wel zal beteekenen. Over al in Washington, aldus de nieuwsdienst, kon men opmerken, dat men daar van hetzelfde gevoelen is. Het vliegveld van Alcyab door de Japanners bezet Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat in Birma opereerende Ja pansche troepen op 4 Mei het viegVeld van Akyab aan de igolf van Bengalen' bezet hebben. Daardoor lig+t Calcutta, dat 500 K.M. van Akyab verwijderd is, bin nen het bereik van de Japansche lucht macht. Ofschoon men nog niet over een offi- eieele bevestiging beschikt, neemt men in welingelichte kringen te Tokio aan, dat inmiddels- ook de stad Akyab bezet is. Domei verklaart, dat Calcutta thans gemakkelijk door de Japansche vlieg tuigen kan worden aangevallen.'5' Boven dien hebben de Britsche strijdkrachten in Birma haar basis aan de zee ver loren. De verovering van Akyab is dan ook van het igrootste belang voor de strategie tegen de Engelschen in Voort- Indië. BRANDEN TE MANDALAY GEBLUSCHT Japanners trekken via Birma in China Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Tsjoengking verneemt, aldus meldt het ANP uit Stockholm', heeft de Japansche" voorhoede van Birma uit de Chineesche grens overschreden en de voorsteden van Wantien bereikt. Radio Columbia te New York heeft een beschrijving ge geven van de situatie in Birma, waar in o.a. werd verklaard, dat de Japan sche luchtmacht zeer actief was in N. Birma. Voorts erkende men, dat de Ja pansche troepen de Birmeesch-Chineesche grens hebben bereikt. Na vijf dagen ingespannen werken heb ben de Japansche troepen volgens be richten uit Mandalay kans gezien de reusachtige branden aldaar te blusschen, die yeoral in het centrum der stad woedden. Langzaam herstelt zich thans weer het normale leven in de stad» zoo schrijft een correspondent van Do mei. Bij den intocht van onze troepen bood zij een troosteloos beeld van vol komen verwoesting en binnen de mu ren zag men geen leven meer. i Uit de omliggende gebieden komen nu WAPENFABRIEKEN TE LENINGRAD BESCHOTEN Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: Aan het Oostelijk front leidden Duit sche aanvalsoperaties tot succes. Ver scheidene plaatselijkeaanvallen vin den vijand werden afgeslagen. In de Noor delijke zóne van het Oostelijk front her stelden Duitsche troepen door een moe dige systematisch voorbereide aanval, de verbinding met een belangrijk steunpunt, dat door den vijand was ingesloten. Het onder bevel van generaal-majoor Sche- rer staande garnizoen van dit steun punt heeft sedert 21 Januari 1942 in zware verdedigingsgevechten met groote dapperheid stand gehouden tegen tal rijke aanvallen van sterkere vijandelijke strijdkrachten. In Leningrad ontstonden bij de beschieting van wapenfabrieken langdu rige branden. Achter het Oostelijk front werden op verschillende plaatsen gewa pende bolsjewistische benden vernietigd De gevechten in Lapland en aan het front van Moermansk duren voort. Na het afslaan van vijandelijke aanvallen zijn onze troepen op vele plaatsen tot te genaanvallen overgegaan. Gevechtsvlieg tuigen- hebben met goed gevolg mili taire installaties in Sebastopoi, op de Krim en in het Kaukasische binnen land 'gebombardeerd. In Noord-Afrika, bij aanhoudende zand stormen, geringe verkenningsactie aan weerszijden. De aanvallen op La Valetta en de vliegvelden van Malta werden met goed resultaat voortgezet. In den nacht van 4 op 5 Mei gfed raakten lichte zeestrijdkrachten, die in het Kanaal opereerden, in gevecht met 5 Britsche torpedobootjagers, waarvan er eenige door geschutvuur wérden be schadigd. Lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren een spoorweg en fabrieksemplaeementen in de Engielsche kuststad Folkestone met succes aange vallen. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgieloopen nacht systeemlooze storinglsvluchten naar Zuid-Duitschland. Zij lieten lukraak bommen vallen op kleine steden en plattelandsgemeenten. Nachtjaglers en afweergeschut schoten 3 bommenwerpers neer. Luitenant Koep- pen behaalde gisteren aan het Oostelijk front zijn 85e overwinning in de lucht. dagelijks honderden Birmeesche mannen, vrouwen en kinderen, die waren gevlucht en thans hun huizen zoeken, welke bijna allemaal een prooi der vijandelijke brand stichting, zijn geworden. De opruimings werkzaamheden zijn bijna overal begon nen en worden uitgevoerd in de nauw ste samenwerking tusschen militairen en bevolking. RADIO-OPROEP VAN BOSE tot do Indieoüe leiders .Het DNB meldt uit Tokio: In een hartstochtelijken radio-omroep aan de In dische leiders in de geheele wereld oon op te staan en het Britsche juk terstond af te werpen, heeft, volgens Domei, de voorvechter voor de Indische onafhanke- lijKheid, Rasj Behari Bose, verklaard, dat de Indiërs reeds thans moeten ontwa ken, want anders zou het lot, dat de Birmanen thans ondergaan, ook het lot van de Indiërs zijn. De radiorede van Bose is in vijf talen uitgezonden. Hij zeide, dat de val van Mandalay er toe dient de Indiërs opnieuw te herinneren aan de Britsche tirannie. „Wij allen weten, hoeveel In dische patriotten vele jaren van ellende en bitterheid hebben beleefd in Britsche gevangenissen ,in Mandalay. Bose wees erop, dat het Birmaansche volk thans te lijden heeft onder de wreedheden en onder de tactiek der verschroeide aarde, die de Britsche troepen op hun terug tocht uitvoeren. Wanneer de Indiërs niet terstond over gingen tot de daad, zouden zij evenzeer moeten lijden als de Birmanen, aangezien de Britsche troepen, -die uit Birma wor den geworpen, thans naar Indië willen terugkeeren om hun laatste kolonie in Oost-Azië ten koste van Indisch bloed te behouden. Bose verklaarde tenslotte: „De Japan ners respecteeren en waardeer en het In dische volk. Thans is de tijd voor de Indiërs gekomen om op te staan .en ieder contact met hun Britsche meesters defini tief op te heffen". Itallaansch weermachtsberlcht Zandstormen [beletten de krijgsbedrijven Het 704e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: Aan 'het front van Cyrenaïca werden de operaties aan weerszijden door zand stormen beperkt. De bombardementen door afdeelingen Italiaansche en Duit sche vliegtuigen op vlootbases en vlieg velden op Malta werden voortgezet. Duitsche jagers hebben een Spitfir© neergeschoten. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN In Msi'geen^bonnen voor personen ouder dan 15 jaar De secretaris-generaal van handel, nij-, verheid en scheepvaart maakt bekend, dat in verband met een te treffen wij ziging in de schoenendistributie, waar omtrent 'binnenkort nadere berichten zul len worden gepubliceerd, de plaatselijke distributiediensten in de maand Mei geen schoenenbonnen 1 aan personen van 16 'jaar en ouder zullen uitreiken. Derhalve dienen personen van 16 jaar en ouder in Mei ook geen aanvraagformulieren voor bon 1-schoenen bij de distributie-, diensten in te leveren. Aanvragen van personen beneden 16 jaar en aanvragen van "personen boven 16 jaar voor werk schoenen, bon 2-schoenen of pantoffels kunnen in Mei wel worden ingediend. 400 man van den Arbeids dienst naar het Oostfront In het kamp van dein Nederlandschen arbeidsdienst de Eeze, bij Steenwijk, zijn Dinsdagmorgen drie afdeelingen van den arbeidsdienst, bestaande uit onge veer 400 manschappen, beëedigd in ver band met hun aanstaand vertrek naar het Oostfront. Deze plechtigheid droeg het karakter van een bijzondere gébeurtenis. Na den Nederlandsehen - soldaat,,-die reeds aan het Oostfront strijdt en den Nederland schen boer, daarheen vertrokken a om mede te arbeiden aan den opbouw van het nieuwe Europa^ maakt thans de Nederlandsche arbeidsman zich gereed om er zich met zijn Duitschen arbeids- kameraad te vereenigen en met hem zijn jongé kracht in te zetten vpor aller gemeenschappelijk lot Het zijn jonge mannen, uit alle af deelingen afkomstig, die zich daarvoor vrijwillig en met de volledige toestem ming van hun ouders hebben aangemeld. Sedert half Maart hebben zij' zich voor die moeilijke taak op de Eeze voorbereid. HET TABAKSRANTSOEN 30 h 35 pet. vaa het voor- oorlogsche gebruik In 1939 werden in Nederland ver bruikt ongeveer 1678 millioen sigaren, 5324 millioen sigaretten en 11.4 miilllioen kg tabaik. Het aantal rookers is in dat jaar te stellen op c.a. 31/2 millioen, zoO- dat gemiddeld per rooker zijn verbruikt ongeveer 500 sigaren, 1500 sigaretten en 3 kg tabak. Het rantsoen is gesteld Op 520 sigaren, of 2080 sigaretten ,of 2.6 kg tabak. Stelt men in 1939 een sigaar gemid deld op 5 gr. en een sigaret op 1 gr, tabak, dan is in dat jaar per rooker verbruikt 5 X 500 -f, 1 X 1500 -f- 3000 7000 gr. Thans is het- gemiddelde rantsoen 52 X (550 -j- 40 -{- 50) 3 2450 gr., zoodat het kan gerekend wor den te liggen tusschen 30 en 35 pet. van het vooxoorlogsche verbruik. (Eoon. VoorL) HET LIDMAATSCHAP VAN HET N A F. De persdienst van het Nederlanidsch Arbeidsfront meldt: j Daar er nog eenige onzekerheid blijkt j te bestaan omtrent de wijze waarop het J lidmaatschap van het Nederlandsch Ar- beidsfront verkregen wordt, deelen wij thans mede, dat hiertoe de volgende we gen openstaan: le. Allen, die lid zijn van een vak bond, worden automatisch lid van het N.A.F. Zij behoeven zich dus niet. als, lid op te geven. Wel moeten zij de hun toegezonden vragenformulieren invullen. Dit is noodzakelijk, omdat op grond hier van moet worden vastgesteld, op welke rechten het lid aanspraak kan maken. Wie geen invulformulier mocht hebben ontvangen, kan het krijgen bij de kan- - toren en bureaux van het N.A.F. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 21 14. Morgen (Vrijdag) zon op 5 58; zon onder 21.16. Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.21, onder 13 45 Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Laatste kwartier Vrgdag 5 Juni. 2e. Individueel lid kan ieder werkend Nederlander worden, die aan de daartoe gestelde eischen voldoet. Aanvraagformu lieren voor lidmaatschap kunnen worden verkregen bij de kantoren en bureaux van het N.A.F. 3e. Publiekrechtelijke lichamen kunnen, na gepleegd overleg met 'den leider van het N.A.F., als geheel tot het Neder landsch Arbeidsfront toetreden, waar door dus een collectief lidmaatschap ont staat. Keuring Waffan SS De keuringen voor de Waffen S.S* zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10 uur Rotterdam, Deutsches Haus; 10 uur Den Bosch, Hotel Noord- Brabant, Markt 45. 12 Mei 10 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstr.; 16 uur Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61. 13 Mei 10 uur Arnhem, Weberstr. 16b; 16 uur Zwolle, Kasernenunterkunft, school a.d. Turfmarkt. 14 Mei 10 uur, Groningen, Conoerthuis, Poelestraat; 16 uur~ Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 10 uur Amsterdam, school Iepenweg 13; 16 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei 10 uur Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bewaarplicht bescheiden In het Prijsvormingsbesluit, art 6, lid 3, wordt de verplichting opgelegd aan de daarvoor in aanmerking komende be drijven (dit zijn dus fabrikanten, groot handelaren, mitsgaders ambachtslieden en kleinhandelaren, voozoover de Ge machtigde voor de Prijzen de verplich ting van art 3 tot hen heeft uitge breid) alle bescheiden gedurende 2 jaar zoodanig te bewaren, dat de hoogte en het tot stand komen der prijzen op een voudige wijze kan worden gecontroleerd. Daar voor vele thans geldende prijzen nog steeds de 9 Mei 1940 prijs den grondslag vormt, wijst de Gemachtigde voor de Prijzen er op, dat bovengenoemd voorschrift niet beteekent, dat na 2 jaar deze bescheiden zouden kunnen worden vernietigd. Immers blijft de verplichting bestaan, neergelegd in het Wetboek van Koophandel, om alle bescheiden 30 jaar te bewaren. Het ontbreken van deze bescheiden zou de beoardeeling van de juistheid van een prijs zeer moeilijk maken en derhalve uiterst bezwarend zijn voor het aan een onderzoek on- zijn voor het aan een'onderzoek einder- worpen bedrijf. De „Popoio di Roma" bericht naar aanleiding van Roosevelts mededeeling, 'dat Amerikaansche schepen reeds ope- reeren in de Middellandsche Zee, dat de slagschepen Washington en North Carolina, van 35.000 ton elk, bij Gibral tar de Middellandsche Zee zijn ingevaren en bij' Suez weer er uit, in de richting van den. Indischen Oceaan. Daar moeten zij de beschadigde schepen vervangen en de angelsaksische positie versterken, die verzwakt w.as doorden ondergang van Prince of Wales en Repulse. POST-TELEGRAAF-TELEFOON PoBtzegelautomaton buiten gobruik gestold Als igevolg van Het buiten omloop zet ten van de bronzen centen, en de be-i perking', van den omloop der zilveren dubbeltjes, zullen de postzegel- en brief kaartautomaten dézer dajgen buiten ge bruik worden glesteld,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1