ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG MEI 1942 •Mn OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT OPGERICHT rede van den rijkscommissaris sovjet-a an vallen b«j moermansk afgeslagen mandalay verwoest ARBEIDSFRONT AANVAARDT ZIJN TAAK rede van den heer woudenberg ABONNEMENT I PriJ»: in Zierikz* yi.SO, elder* '/I.W per kwartaal. Weekabonnementen reep. 19 en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1689 Uitgave: N.V. Zierikzeeaehe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohmth.'B 94, Tel. 32 Giro 110. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14926 ADVBRTBNTIHSI Advert entiCn 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlOn 84 cent BIJ contract belangrijke /korting. In de werkkamer van den Rijks commissaris, Rijksminister Seys-Inquart, was Vrijdagmorgen een klein gezelschap bijeengeroepen voor de plechtige instal latie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het opgerichte Nederland sche Arbeidsfront. Tegelijk met den heer Woudenberg werden ook jjle heerën van de financiëelè commissie geïnstalleerd. Dij Rijkscommissaris, Rijksmin. Seyss- ilnquart, sprak de heeren toe. Nederland is onvermijdelijk betrokken bij het verloop der gebeurtenissen van onzen tijd, die een wereldhistorische be- teekenis hebben.* Ja, het is meegesleept uit een situatie, die. men in het gunstig ste geval een toestand van rust kon noe men. Politiek beschouwd moet deze toe stand eerder reactionnair dan conservar tief worden genoemd. Economisch had zij geen ander doel dan diegenen, die be zit hadden, onder alle omstandigheden in het genot hiervan te laten. De onvermijdelijke schaduwzijde van dit stelsel, een naar verhouding! zeer groot aantal werkloozen en een- voortdu rende crisis in den landbouw, werden voornamelijk ondervangen met geld, voornamelijk uit de opbrengst der rijk dommen overzee, waardoor een verwon derlijk groot deel der werkwilligen, ja zelfs der werkende Nederlanders, aal moezen moest ontvangen en de aan spraak op werk, de hoogste waardigheid die den mensch is gegeven, door afkoo- ping met gèld werd ontwijd. elementaire conflicten, die de duizend jarige periode van een nieuw tijdperk inleidt. Thans is het duidelijk, dat geheel Eu ropa in de waagschaal der geschiedenis is' geworpen om in een defensieven strijd zijn voortbestaan te redden en in den bevrijdingsstrijd zichzelf te herwinnen, vrede op te bouwen tot een algemeene welvaart voor zijn autochtone bewoners, onafhankelijk van de willekeur van mach ten, die vreemd zijn aan dit/ g Nederland behoort bij het vasteland Vooral echter heeft dit stelsel Neder land vervreemd van het lot van het vas teland en afhankelijk gemaakt van fac toren, op welker taxatie en voortbestaan het Nederlandsche volk geen invloed kon oefenen. Want deze negen millioen Ne derlanders kunnen slechts op het vaste land tot activiteit komen. De liberale kapitalistische grondslagen van het stel4- sel evenwel, waarbij de Nederlandsche staat zich had aangesloten, waren steeds meer verdrongen naar overzee en den wereldhandel, naarmate op het vasteland^, de nationale en sociale synthese bij onzéf^Sociale orde volksche waardebepaling inhoud en be- teekenis kreeg. Als nu dit Europa door het afschud den van de heerschappij van internatio nale machten worstelt voor de' grondsla gen van zijn bestaan en de welvaart zijner inwoners en daardoor voor een nieuwen vorm' van zijn orde, dn de ko mende eeuwen, kan de wereldgeschiede nis niet halt maken bij Nederland. Ne derland behoort onverbrekelijk bij het vasteland. Gij hebt uw lot op langen termijn beschouwd zelf bereid naar mate gij deze lotsgemeenschap met het geheele continent hebt ingezien en naar Vóór de beslissing Want thans bestaat er geen twijfel, dat wij, Europeanen, voor de beslissing staan ofwel een nieuwe gemeenschep te vormen, waarin allen naar de mate van hun energie en van hun bijdrage ten algemeenen nutte hun welvaart vinden, of nadat het democratische kapitalis me de situatie voldoende had voorbe reid voortaan bij voortzetting van het onwrikbare bolsjewistische streven naar ontrechtimg van demenschen tot hulpelooze slaven, uitroeiing van mil- lioenen cultuurdragers en afschaffing van alle cultureele grondslagen, die als dui zendjarig erfdeel aan onze volken hun innerlijke waarden jhebben gegeven, als een verdierlijkte verpauperde menschenr massa over te blijven, die wordt gediri geerd door een joodsche parasitaire laag. Deze lotsbeslissing vermag, geen Euro peaan te ontgaan, want in dit conflict be staat er voor niemand een uitzonderings positie, gebaseerd op rijkdommen buiten onze eigen machtssfeer, daar deze iii tijden van nood immers onbereikbaar zijn Deze worsteling en haar mamelooze offers in het beste bloed hebben slechts dan zin, als na afloop van dezen strijd om Europa in Europa een orde is be vochten en wordt in stand gehouden, di? den actieven volken van dit werelddeel en zijn arbeiders van hand en hoofd de vrijheid van den kapitailistisehen dwang en daarmee de waardigheid Van den ar beid als den hoogsten waardemeter van den mensch teruggeeft. de mate van de bijdrage, die gij aan deze gemeenschap hebt geleverd. Nieuw tydperk begonnen De laatste tientallen jaren was deze bijdrage overigens bescheiden. De Ne derlanders waren in breede lagen slechts gemainteneerde, politiek nimmer volle dig erkende vruchtgebruikers van een stelsel, dat zijn voortbestaan in wezen meende te moeten baseeren op de wan orde en onmacht van het vasteland. Daar bevonden de Nederlanders zich geleid door een stelsel, dat den internationalen wereldmachten was vervallen op het oogenblik, waarop het Duitsche Rijk, dat destijds nog werd miskend, maar metta* tijd in toenemende mate werd erkend als voorvechter en garant der rechten van dit werelddeel, als de oudste cultuur drager op het Westelijk halfrond, dezen toestand, waarin het uitgesloten was van de goederen der aarde en waarin het alle rechten werden ontzegd, niet' langer mocht verdragen, doch den beslissenden strijd, aanvaardde. Tot 22 Juni van het vorige jaar kan deze oorlog wellicht voor de menschen, die innerlijk vervreemd waren van het lot van' Europa, de kenmerken hebben vertoond der van oudsher bekende in terne Europeesche conflicten, dus dn geestelijk en cultureel opzicht van het gewone Europa. Na dezen dag evenwel en' in toenemende mate na de onthul ling van de ware bolsjewistische toe standen en bedoelingen en na de open- baring van de verwantschap in wezen der met het bolsjewisme verbonden mach ten „van het internationale groot-kapitaal j en het jodendom, werd het steeds duide lijker, dat ijet thans gaat om een dier Het is düiidelijk, dat ideze inzichten niet terstond voor allen toegankelijk zijn. Het is evenzeer duidelijk, dat de weg juist naar deze gemeenschappelijke welvaart.' uit de gemeenschap van den arbeid leidt over moeilijkheden en ontberingen op zeer groote schaal. Bovenal staat even wel de inzet van het leven en de offer vaardigheid der jeugd van Europa en vooral van Duitschland, die in gevechten en onder omstandigheden van ongelofe lijke hardheid de hoogste goederen van het avondland verdedigt en uit de slagen in het Oosten van Europa zijn betere toekomst mee terug! zal nemen. Derhalve is het ook duidelijk, dat Eu ropa geheel zijn militaire en economi sche kracht voor dezen strijd en het bestaan op het spel heeft te zetten. On geacht een zeker gebrek aan inzicht, dat nog hier en daar bestaat en de ontberin gen, diè eveneens nodzakerlijkerwijs uit dezen strijd moeten voortvloeien, is het thans de diepste verplichting zich in te spannen en te werken voor het voort bestaan en de orde van Europa. Indien het werkende volk zich aangordt ter ver vulling van deze verplichting, dan is het oogenblik gekomen om den grondslag te léggen voor de nieuwe sociale o rde, waarop het gebouw der toekomst kan worden betrokken. Dan kunnen ook/niet instellingen, nog dateerend uit een over wonnen tijd en behoorend bij een reacti- onnaixe, separatistische gesteldheid die geen rekening heeft gehouden met de ontwikkeling en in tijd van nood even eens heeft gefaald, de leiding op zich nemen. Ik heb dan ook nfc het advies vooral van mijn Nederlandsche medewerkers, besloten op den dag van heden (1 Mei) het Nederlandsche Arbeidsfront op te richten. De taak van het Arbeidsfront Dit Arbeidsfront heeft tot taak de wer kende Nederlanders op te voeden in den zin der bedrijfsgemeenschap tot weder- zijdsch begrip voor hun economische be langen en ter verzekering van den ar- beidsvrede, bij ide vorming van de sociaal- politieke toestanden mee te werken, zijn leden te adviseeren en te vertegenwoor digen 4n bovendien de instellingen op te richten en in stand te houden, die die nen tot bevrediging van de cultureele behoeften der Nederlandsche werkers en tot instandhouding en bevordering van hun prestatievermogen. In het bijzonder zal het Nederlandsche Arbeidsfront dpze taak, die bestaat in het geven van 'teidimg en in de beharti ging van belangen, niet slechts te ver vullen hebben jegens de in Nederland in het bedrijfsleven werkzame Nederlan ders, maar vooral in den grootsten om vang jegens alle Nederlanders, die bij de gemeenschappelijke inspanning van onze Europeesche krachten ook buiten Nederland werken. Want juist "de behar tiging van de belangen dezer Nederlan ders is de menschelijke noodzakelijke aan vulling. van hun momenteele economische werkzaamheid buiten het vaderland. Één front van werkers De samenvatting van alle sociaal-poli tieke werkzaamheden, die tot dusver vol- gens de uiteenloopenden belangen en geestesrichtingen waren versplinterd, tot een front der werkers gebiedt ook, dat de prestaties ider afzonderlijke leden van de thans over te nemen bonden en vak- vereenigingen door het Nederlandsche Ar beidsfront worden erkend op voorwaarde, dat deze prestatie intusschen niet is ge staakt. Om de in het bedrijfsleven werkzame Nederlanders te steunen, zal het Arbeids front er zich bijzonder op moeten toeleg gen hun bekwaamheden dusdanig te ont wikkelen, dat geheel het Europeesc.ie economische gebied hun openstaat. Hier toe behoort vooral de beheersching van een gemeenschappelijke taal. Als zooda nig zal 'in Midden- en Noord-Europa vooral de Duitsche taal in aanmerking komen. Daarna volgde de benoeming van den heer H. J- Woudenberg tot leider van het Nederl. Arbeidsfront. Hooge verliezen aan Britsche vliegtuigen Het opperbevel van ee weermacht maakte Zondag! bekend: Aan het Oostelijk front hadden eigen aanvalsondernemingien succes. Verschei den plaatselijke aanvallen van den vij" and werden afgeslagen. Aan het front van Moermansk mislukten de aan vallen van» vrij sterke vijandelijke strijd krachten. In luchtgevechten werden gis teren overdag 38 vijandelijke vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. In Noord-A frik a levendige activi teit aan weerszijden van verkenningstroe pen en artillerie. Bij aanvallen op con centraties vrachtauto's, tentenkampen en opslagplaatsen in de Marmariea leed de vijand gevoelige verliezen aan materiaal. De aanvallen op Britsche vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en i^es—nachts met goede uitwerking voortgezet. Lichte- Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten voor de Oostkust van Engeland twee in konvooi varende koopvaarders met te zainen 3500 brt. tot zinken en beschadigden een anderen koopvaarder door bomtreffers. Een verkenningsvlieg tuig bracht in de wateren van de Shet- landseilanden een tankboot van 800 brt. tot zinken. In den tijd van 21 tot 30 April ver loor do Britsche luchtmacht 209 vlieg* tuigen, waarvan 63 in de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika. In het-~ zelfde tijdvak gingen er in den strijd; tegen Groot-Brittannië 45 eigen vlieg tuigen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen, die in den nacht van 2 op 3 Mei naar het kustgebied van Noord-Duitschland pro beerden te vliegen, werden' genoodzaakt terug te keeren. Zaterdag behaalden aan het Oostelijk front luitenant Koeppen zijn 80ste tot 84ste, luitenant Graf zijn 70ste tot 76ste en Feldwebel Steinbatz zijn 44ste tot 49ste overwinning in de lucht. De beteekenia van de val van deze stad Het Japansche hoofdkwartier heeft of ficieel den val van Mandalay bekend ge maakt. De verovering van Mandaly door de Japanners wordt in de Wilhelmstrasse beschouwd als de beslissende overwin ning der strijdkrachten van den Tenno op den weg door Birma. De veldtocht in Birma wordt te Berlijn als een mili taire prestatie van den eersten rang gekenmerkt. Een oorlogsverslaggever van het agent schap Domei, die met de eerste Japan- sche troepen Mandalay binnentrok, meldt, dat de stad' een beeld van verschrikking biedt De Tsjoengking-troepen, die Man dalay bezet hadden gehouden, hadden voor hun aftocht de stad geheel in de asch gelegd. Voor ik Mandalay binnenreed zag ik, dat de meeste stalen, door Rudyard Kip ling beroemd geworden, bruggen, ver nield waren. De wegen naar Mandalay zijn .omzoomd met geboomte en de Ja pansche troepen rukten snel op onder de verzengende Birmeósche zon. Spoedig bereikten wij den oever van de Irawadi. Aan den rechteroever zag ik drie reus achtige pagoden oprijzen. Voor ons lag Mandalay, doch eb was niet veel van overgebleven. Daar Mandalay gebouwd was op een uitgestrekte vlakte, strekten^ de smeulende ruïnes zich kilometers ver uit Nergens was een levend wezen te zien. Mandalay geleek een „doodenstad". Van den top van d$n Mandalay-berg zag ik de grimmige overblijfselen van de verbrande metropool. Slechts het half verkoolde historische koninklijke paleis en de geblakerde gouden pagode schenen ontsnapt aan den doodelijken vulkaan. "Door de bezetting van Mandalay vol tooien de Japansche troepen de afsnoe- ring van het gebied van Tsjiang Kai-sjek van den steun der Geallieerden. De zgn. Birmastraatweg van Rangoon 'over Man dalay naar Lashio is thans geheel door Japan bezet, het aansluitende wegge deelte op Chineesch gebied totaal waar deloos geworden voor Tsjoengking. Pres. Roosevelt heeft verklaard, dat „wegen gevonden zouden worden om aan Tsjoeng king hulp te doen toekomen". In noe- menswaardigen omvang zal Roosevelt zijp woorden niet waar kunnen maken. Door de blokkeering der geheele Chi- neesche kust, sde bezetting van Indo- China. Malakka en het grootste deel van Birma, alsmede door het verbond met Thailand, bestaan er geen verkeerswegen voor massavervoer meer tusschen het China van Tsjiang Kai-sjek en de in dustrie-centra der Geallieerden. Omwe gen over Assam, Tibet of via de Sowjet- Unie zijn voor een dergelijk massaver voer volkomen onbruikbaar. De bezetting van Mandalay beteekent den sluitsteen in den Japanschen blokkadering om China, welke Tsjiang Kai-sjek's weerstand, zal doen instorten. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 21 11. Morgen (Woensdag) zon op 6 01; zon onder 21.13. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 2.13, onder 11.22 Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. BEKENDMAKING Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend Voor een Duitschen krijgsraad in Ne derland zijn- verscheidene processen gé- voerd tegen de leidersgroep eener ge heime organisatie, die zich, in haar werk zaamheid en haar oogmerken en doel einden richtte tegen de Duitsche bezet tingsmacht en die bovendien gepoogd heeft verbinding te krijgen met de oor- loglstegenstanders van Duitschland. Daar bij zijn thans reeds 79 Nederlanders aan begunstiging van den vijand, spion- nage, verboden bezit van wapens en ontplofbare stoffen en voor een deel ook aan het verbreken van het eerej woord als officier schuldig bevonden en op -grond daarvan ter dood veroordeeld. 72 van deze doodvonnissen zijn met den kogel ten uitvoer gejegd, slechts in 7 gevallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in le venslange tuchthuisstraf. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 4 Mei. f5000: 7701. f2000: 16967. f1500: 9090, 15506. f 10(10: 4509, 14122. -< f 400: 1128. f200: 20686. flOO: 1589, 4485, 15888, 16806, 21453. In de geheel bezette zéal van het Con certgebouw te Amsterdam heeft de heer H. J. Woudenberg een rede gehouden, naar aanleiding van het feit, dat hij' bij besluit van den Rijkscommissaris_ tot lei der van het N.A.F. was benoemd. Wat is nu de taak van dit Neder landsche Arbeidsfront In de eerste plaals de behandeling, voorbereiding, bespre king, vormgeving, in alle sociaal-econo mische aangelegenheden. Dit zal het werk zijn van de vroegere vakbondsbestuur ders. Wat zij vroeger te dien opzichte deden in beperkte mate, zal nu onder de gewijzigde omstandigheden in de ge leide economie bindender kracht krijgen door 'de organen van den Staat. Dit be looft binnen het kader der mogelijk heden van loonen en prijzen, nieuwe mogelijkheden in de loonpolitiek. N Het tweede deel van de taak is d e grondvesting van de bedrijfs- ge me ens chap. De organisatie be perkt zich niet met onderhandelingen aan den top, maar begint van onderen in het bedrijf. Wat het Arbeidsfront zal beteekenen en welke invloed daar ten gunste van de werkers aan vastzit, kan blijken uit het feit, dat ons volk moet leven van den arbeid van ongeveer 31/2 millioen werkers, verdeeld over meer dan 700.000 bedrijven en bedrijfjes. Hiervan zijn er ongeveer 8000 met vijftig en meer ar beiders. Wij kunnen dhs aannemen, dat er op den duur ongeveer 10.000 ver trouwensmannen van het N.A.F. in Ne derland hun arbeid in de bedrijven zul len verrichten, met hun medewerkers zal dat aantal wel tot omstreeks 25 30.000 worden verhoogd. - Dit zijn dan alle belangelooze arbei ders aan de ideëele taak van het N.A.F. Nog nooit is de mogelijkheid tot zelf werkzaamheid aan eigen lot en eigen sociale positie 200 in de handen van de belanghebbenden zelf gelegd. Met den bedrijfsleider samen zal de sociale po sitie van den werker stijgen, hetgeen van enormen invloed zal zijn /'op de arbeidsproductiviteit en daardoor op den levensstandaard van ons volk. Vertrouwenslieden in de bedrijven De vertrouwensman en zijn medewer kers zijn de vraagbaak voor allen. Hij treedt in overleg met den bedrijfsleider ten aanzien van goede hygiënische voor zieningen, geneeskundige verzorging der werkers en hun gezinnen, behoorlijk in gerichte eetlokalen en dergelijke, waar voor zijn afdeeling „Schoonheid van den Arbeid" adviezen geeft. Zij doet pogingen om den physieken welstand der werkers door bedrijfssport te bevorderen. Zij doet haar best, het bedrijf warme maaltijden voor zijn werkers te doen beschikbaar stellen. Zij tracht, waar noodig. door middel van het bedrijf naar verbetering der woningtoestanden. Zij bevordert de stichting van bedrijfsvacantie-oorden, het houden van excursies en uitstapjes door de bedrijfsgenooten, van kameraadschap pelijke bijeenkomsten, tooneel- en mu ziekuitvoeringen en andere, de sociale sacmhoorigheid bevorderende,- zaken. Alle leden, werkgevers of werknemers van het Nederlandsche Arbeidsfront krij4- gen ten opzichte van arbeidsovereenkom sten en arbeidsvoorwaarden 'de sociale verzekeringsplichten en alle uit den ar- fbeid voortspruitende rechtsvragen en ge- Schillen, de gratis ondersteuning en bij stand van het Nederlandsche Arbeids front, die zoo noodig ook bij de ge rechtelijke instanties zal optreden. Verhooging van de arbeidsbekiyaam- heid, arbeidsproductiviteit en beroeps vorming. Op alle gebieden van het leer lingwezen. de bedrijfsscholen en het uit zoeken van extra begaafde krachten, zal het Arbeidsfront baanbrekend werken» (Zie vervolg pag Ij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1