ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 4 MEI 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prlfi: In ZJerltae* JiXO, rider* JSM per kwartaal. Weekabonnementen reeg. 13 en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen .werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nienwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677' - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG Ho. 14925 ADVERTENTIES I Advertentiën ID cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent .per millimeter; kleine advertentiên 84 cent BIJ contract belangrijke korting. - RADIOREDE VAN Ir. MUSSERT Bewnst of onbewnstlhebben wo hetzelfde doel Op den len Mei heeft de leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, een radio rede gehouden over den arbeid en het socialisme dat komen moet Het Nederlandsche volk groot en sterk te maken, te halen uit den put, waarin het gestort is ~door - onverantwoordelijk en kortzichtig beleid Van hen, die „eens het vertrouwen van het volk mochten ge nieten. dat willen wij allen. Wij beschik ken daarvoor op dit oogenblik alleen over onzen bodem en onze arbeidskracht Daarmede moeten wij het doen.' Willen wij omhoog komen dan moeten wij den arbeid organiseeren, zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in onderlinge tegenstrijdigheid, zoo, dat er zooveel mogelijk nuttig effect uit voor komt voor ons volk. Wij1 zijn bezig om straatarm te worden. Wij willen een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk als alle beschikbare krachten op dit doel gericht worden. Iedere arbeider moet zich weten dienaar van zijn volk, drager van zijn volk, vechter voor zijn volk. Dan heeft hij' gemeenschapsgevoel in den besten zin van het woord, d.i. hij is socialist uit liefde voor zijn volk, zijn natie. Zoo zie ik den grondslag voor het nationaal-socialisme ,op :het gebied van den arbeid. Arbeidsgemeenschap draagster der volkskracht De beste organisatie van deze socialis tische arbeiders is, in nationale arbeids gemeenschappen, die ieder een taak voor het geheele volk te verrichten hebben. Daar is dan in de eerste plaats de ar beidsgemeenschap van alle boeren en boerenarbeiders, tuinders en kweekers, die voor ons gansche volk uit den bodem zullen halen, wat er uit te halen valt Ik ben er van overtuigd, dat de honderdr duizenden, die arbeiden op het agrarisch terrein, ervan doordrongen zullen zijn, dat het van hen afhangt of ons volk in de naaste toekomst nog te eten zal hebben. En wanneer de visschers hun leven wagen qm in oorlogstijd er op uit te gaan, dan mogen zij' ervan overtuigd~zijn, dat de geheele natie nu en ook in de toekomst hun beteekenis als ar beidende _volksgenooten zal inzien. De Landstand moet beschouwd worden als begin van deze groote na tionale arbeidsgemeenschap der voedsel voorziening voor ons volk. Ik vertrouw, dat in gestagen arbeid iets zeer goeds tot stand gebracht zal worden. De tijd zal het leeren. De tweede groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn in industrie, handelen scheepvaart De grondslag van deze nationale arbeids gemeenschap is dé bedrijfsgemeenschap, de solidariteit van allen, die werken in een en hetzelfde bedrijf van den hoogste tot den laagste. Het Arbeidsfront worde arbeidsgemeenschap 1 Mei heeft de rijkscommissaris het Nederlandsche arbeidsfront inge steld onder leiding van Woudenberg. Uit dit arbeidsfront moet groeien deze na tionale" arbeidsgemeenschap, die den klas senstrijd en den schotjesgeest moet bre- HET NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT Generaal pardon afgekondigd In de groote bijeenkomst, welike hot Nederlandsche Arbeidsfront in het Con certgebouw te Amsterdam heeft gehou den, heeft de leider van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg, medegedeeld, dat geen enkele Nederlandsche werker wordt buitengesloten. Omdat het gaat om het belang van die werkers, is er opnieuw een zeer ruim generaal pardon afge kondigd. Dat wil zeggen, dat diegenen, die voor 15 Juli 1940 lid waren van eenige er kende vakorganisatie, wanneer zij voor 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront toetre den, alle rechten zullen hebben, die bij de reglementen van het arbeidsfront zijn omschreven en dat de jaren, dat zij lid van hun vakbond waren, bij de bereke ning van die rechten zullen medetellen. ken, die de solidariteit der werkers moet vestigen en geleidelijk doch zeker moet opbouwen de rechtszekerheid, die den volwaardigen, werkenden volksgenoot toekomt Hieraan mede te werken is een eervolle taak, voor een ieder, die den arbeid uit zijn vernedering wil op heffen. De derde groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn op het gebied van de volksgezond heid, dus de medici, de apothekers, de verpleegsters, kinderverzorgsters, keur meesters, sociale werkers en werksters in Winterhulp en Volksdienst, enz. Zij; allen hebben te samen tot taak te waken over den gezondheidstoestand van ons volk. Wanneer daar straks nog bij ko men betere, meer hygiënische werkplaat sen, vreugde na den arbeid, moederzorg en voor de jeugd een straffere lichame lijke ontwikkeling en sporttraining, dan moet, wanneer de vdedselomstandigheden weer normaal zullen zijn, daaruit een nog betere gezondheidstoestand! van o;n;s volk voortvloeien. Onderwijs en cultuur De vierde groote arbeidsgemeenschap is die van opvoeding en onderwijs. Allen, van de jongste bewaarschoolonderwijze- res tot den oudsten professor, van den gymnastiekonderwijzer tot de leidingge vende personen in de lichamelijke op voeding, protestant of katholiek of bui ten kerkelijk verband staande, niettegen staande hun verscheidenheid, niettegen staande onderling igekrakeel, zijn zij Nederlandsche werkers, die het Neder landsche jonge volk voor het leven ge schikt moeten maken en dientengevolge een hooge roeping te vervullen hebben en een verantwoordelijkheid dragen, (jié niemand hun kan of wil afnemen. De vijfde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dragers van d e Nederlandsche cultuur: schrij vers, dichters, denkers, schilders, beeld houwers, architecten, tooneelkunstenaars, zangers en allen, die weten hun roeping te hebben op cultureel terrein. Ons cul tureel verleden als volk was meer dan groot, het was grootsch. Het heden mag gezien worden. De toekomst moet een nieuw hoogtepunt vormen., Do toekomst van ons volk De zesde groote arbeidsgemeenschap wordt gevormd door de dienaren" van den staat, de ambtenaren en de politie en voorts aan hen,- die bij1 het rechtswezen zijn. De staat is geen doel maar middel. De toekomst van ons volk eiseht echter, ook al zien dit velen nog niet in, een sterken nationaal-socialistischen staat, die opgenomen moet kunneh worden in een bond van Germaansche nationaal-socia- listische staten. Zij', die in overheidsdienst zijn en daaraan niet willen mede doem, daarvan ben ik zeker, zullen hun plaats moeten inruimen, maar zij', die loyaal hun plicht doen, hoe moeilijk het him ook is, zij bewijzen ons volk in dezen moei lijken overgangstijd groote diensten. Het Nederlandsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragend© kern: de ar beiders. De plichtsgetrouwe onbekende soldaten van den arbéid. Zoo zeker als de hoogte van een volk bepaald wordt door de kracht van het genie, zoo zeker wordt de Sterkt© van ©en volk bepaald door de kracht van den ar beid. Deze kracht willen wij versterken uit liefde voor volk en vaderland. Weg met de werkloosheid Veel is in de laatste anderhalf jaar ge schied om id© werkloosheid te bestrijden. Toch kon deze geesel, die onk volik reeds, meer dan tien jaar achtereen teisterde, niet geheel overwonnen worden, ofschoon daartoe van alle kanten kloek is aange pakt. Wij leven in éen bewogen tijd, waarin, ook op het gebied der werkloosheidsbe- •strijdmg, alleen buitengewone middelen .uitkomst kunnen bieden. Hiertoe behoort een tewerkstelling op ruimere schaal dan tot dusver van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Daar komt men handen tekort. Vakman en ongeschoolde arbeider vinden thans -in het nieuwe sociale Duitschland een uitstekende arbeidsgelegenheid. Zij worden daar als welkome gasten ontvangen. Niet als vreemdelingen, doch als zonen van een verwant volk. Wie in het Nederlandsche arbeidsbe stel geen goede plaats vermocht te vin den, heeft in Duitschland een nieuwe kans Geallieerden verloren In April 585.000 br.t. Sovjet-aanvallen bij Moermansk werden afgeslagen Het opperbevel der weermacht maakte Zaterdag1, bekend: Aan het Oostelijk front werden bij geslaagde eigen plaatselijke aanvallen talrijke gevangenen gemaakt en 31 stuk ken geschut buit gemaakt. Verscheidene vijandelijke aanvallen mislukten. Aan het front van Moermansk werden vrij krach tige aanvallen van den vijand na veiM bitterde gevechten onder zware bloe dige verliezen voor den vijand afge slagen. In Noord-Afrika aan weerszijden le vendige verkenningsactiviteit. De vlieg velden van het eiland Malta werden met succes gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van Donderdag, op Vrijdag havenwerken en ravitailleeringsinstallaties van Port Said met krachtige uitwerking met bri sant- en brandbommen aan. Een groot koopvaardijschip werd in brand gebom bardeerd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen ver melden bij een aanval 'overdag op een vliegveld in Zuid-Engeland met bommen en boordwapens 9 vijandelijke vliegtui gen en schoten aan de Engelsche zuid kust een bewakingsvaartuig in brand. In luchtgevechten boven de kusten van de bezette (gebieden in het Wésten scho ten Duitsche jagers gisteren overdag 13 Spitfires neer, De ravitailleeringisscheepvaart van Gr.- Brittannië en de Ver. Staten leed in de maand April een to-taal verlies van meer dan 685.000 brt. De marine brscht 81 koopvaardijsche pen, tezamen 565.500 brt., tot zinken, w.o. 76 schepen van tezamen 538.800 brt., door duikbooten, en de luchtmacht 6 vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 19.305 brt., alsmede een schip van onbekende tonnage. Voorts brachten- Duitsche duikb'oofcen uit het Britsche ravitailleeringsverkeer op de Middellandsche Zee 13 transportzeil schepen en voor een haven der Verf. Staten een uit 4 vaartuigen bestaande sleep tot zinken. Bovendien beschadigde de luchtmacht nog 14 koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar. Kapitein Priller behaalde gisteren in het Westen zijn 70e .overwinning in de lucht. Vraagt hechtingen bij één der geweste lijke arbeidsbureaux tof hun bijkantoren. DE ROOKERSKAART De heer J. H. Graus, voorzitter van de afd. Noordbrabant van den Bond van grossiers in tabaksfabricaten „Bogrota", wees in een onderhoud met het „Dagbl. v. Z." op het misverstand, dat nog altijd bij veel winkeliers en rookers blijkt te heerschen over de invoering van de roo- -kerskaart. De inlevering van de T-bon van de textielkaart diende als maatstaf voor de eerste bevoorrading van de winkeliers. Veel winkeliers zijn er op uit geweest zooveel mogelijk T-bonnen te bemac.iti; gen. Zij hebben daarmee echter niets bereikt, want er ontstaat daardoor geen klantenbinding. Het was voor hen alleen zaak minstens 20 T-bonnen te hebben, daar zij anders hun bedrijf niet konden voortzetten en hun tabaksvergimning ge vaar zou gaan loopen. Een ander voor deel is er voor hen niet, want men zal straks met zijn rookerskaart bij eiken winkelier terecht kunnen. De uitreiking van de rookerskaart, waarvan de data in de resp. gemeenten reeds is aangekondigd, geschiedt tegen afgifte van bon-P van de textjelkaart. De rookerskaart wordt verstrekt voor 5 périoden. Zij bevat 10 bonnen, twee voor elke periode. Elke bon geeft recht op een half rantsoen, dus op 20 sigaretten, iOtf 5 sigaren of 25 gram tabak. Door deze splitsing is het mogelijk b.v. in het be gin van de week zijn half rantsoen op te nemen en aan het einde van de pe riode zijn andere helft. Ook kan men door deze splitsing b.v. een half rantsoen sigaren (5) en een half rantsoen sigaret ten (20), per periode nemen. Vanzelf sprekend kan men natuurlijk ook ineens zijn volle rantsoen per periode (40 siga retten, of 20 cigarillos of 10 sigaren of 50 gram tabak) opnemen, waarbij men natuurlijk dient af te wachten of de winkelier immer datgene heeft, wat men wenscht. Voor de 0 perioden, waarover de bin nenkort te verstrekken rookerskaart be- doeld-is, is er echter in elk geval vol doende voorraad. Het ligt in de bedoe ling de eerste periode op 17 Mei a.s. te laten ingaan. De winkelier, 'die zooveel mogelijk T- bonnen heeft zien te bemachtigen en na venant een grooteTe eerste bevoorrading krijgt dan ©en ander, die minder T-bon nen ontvangt, kan dezen voorraad toch nooit van de hand doen en zeker niet j aanvullen als hij geen bonnen van de 1 rookerskaart ontvangt. Alleen heeft het optreden van zekeTe winkeliers, die veel j T-bonnen bemachtigden door daarvoor i rookersartikelen te verstrekken geleid tot ©en dupeeren van bopa-fide winkeliers, die altijd hun voorraad verkochten. Over wogen wordt om deze gedupeerden tege moet te komen. NEDERLAND OP REIS Nederland snakt naar vacantie. Einde lijk is na een kouden, donkeren winter ,de lente in het land. Het jonge groen ritselt dn den wind en ijle bloemengeur zweeft over bloeiende bollenvelden en hongerden. De menschen in de stad gooien de ramen wijd open en kijken tersluiks op den kalender. Want een lente van zon en wind is een voorbode van een mooien zomer. Het hart hun kert naar bosch en heide, naar het koele water, naar vergeten stadjes.... Iedereen maakt plannen. Naar de Ve- luwe, naar Brabant of Zuid-Limburg? En hoe? De banden zijn schaarsch, dus met den trein of te voet? Met deze vragen komen talloozen bij de afdeeling xeis- inlichtingen van den ANWB terecht Chef van deze afdeeling is de heer Uiterwijk, die dus bij uitstek op de hoogte is van, de verlangens van 'reizend Nederland. De honderden inlichtingen, die dagelijks-ge geven worden, geven hem, zooals hij ver telde; thans reeds een indruk van den te verwachten drukte. „Vorig jaar was de VelUwe het meest in trek en dat is nu wederom het geval. Men blijft nu eenmaal gaarne boven de groote rivieren. De Veluwe" zal dus wel spoedig volgeboekt zijn, maar dit kan nog niet gezegd worden van Brabant, de Achterhoek en Drenthe, die echter ook veel bezocht zullen worden. Zuid- Limburg vindt men blijkbaar te ver. En het is opvallend, hoe men vooral op de Veluwe naar zomerhuisjes en pension- boerderijen gaat, zoq dicht,mogelijk bij de natuur dus. Ei' zal trouwens nog meer gereisd wor den dan verleden jaar. Cijfers over April heb ik nog niet, maar in de eerste drie maanden van dit jaar gaven wij ruim 15.000 inlichtingen; het vorig jaar wa ren het er 10.400. Het zou me niet ver wonderen, als we 'dit jaar in totaal wel een honderdduizend inlichtingen zouden geven". „Merkt U al iets van de vacantiesprei- ding?" „Van hooger hand zal deze o,m. door vervroegde vacantie der scholen bevor derd worden. Maar inderdaad zijn er veel menschen, die uit eigen beweging in voor- of naseizoen op reis gaan, vooral in Juni of Juli. Terecht, want in die maanden is het overal minder vol, ter wijl het bovendien langer dag is. Per soonlijk zou ik ook September willen aanraden; velen teekenen die maand tot den herfst, maar de natuur leert wel anders". Vernietiging van bonnen De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat na af loop van iedere distributieperiode van vier weken, dat is dus op het oogenblik dat jie nieuwe bonkaarten voor voedings middelen in gebruik worden genomen, alle niet aangewezen bonnqn van de oude bonkaarten voor voedingsmiddelen kun nen worden vernietigd. Men houde er evenwel voor reeds aangewezen bonnen rekening mede: 1) dat na afloop van iedere distributie- periode de mogelijkheid bestaat, dat de geldigheidsduur van bepaalde bonnen wordt verlengd; 2) dat het eveneens kan voorkomen, dat bonnen bij' aanwijzing voor een lan ger tijdvak dan een distributieperiode worden geldig verklaard. In deze beide laatste gevallen moeten de bonnen uiteraard niet worden vernie tigd, aangezien men ook in de volgende distributieperiode nog de op deze bonnen verkrijgbaar gestelde artikelen tegen in wisseling daarvan kan koopen. r Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon. onder 20.09. Morgen (Dinsdag) zon op 6.03; zon onder 21.11. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 1.22, onder 10.14 Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrgdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. WEEKEES VAN NEDEELAND Het Nederlandsche Arbeidsfront is de belichaming van de saamhoorig- heid aller Nederlandsche werkers. Hef Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen ar beid in alle opzichten te bescher men en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, dat iedere-volksgenoot zijn plaats in het economisch leven der natje kan innemen in dien gees telijken en lichamelijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daar mede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waar borgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront is den werkende mensch tot steun in moeilijke levensomstandigheden; het zorgt voor een billijke loonrege ling; voor bevredigende arbeids voorwaarden; voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning en. ont wikkeling van den werker; voor de bevordering van zijn arbeids vreugde; voor harmonie tusschen de werkers onderling; voor hand having van den socialen vrede. GENERAAL PARDON 'Van hen, die 15 Juli 1941 nog lid van >een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetre den zal de vroegere contributie bij de toekenning van rechten op on dersteuning, uitkeering, ouderdoms pensioen, overlijdingsgeld, noodr hulpbijstand enz, in aanmerking ge nomen worden. Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen! Werkgevers en Werknemers, Kleine Zelfstandigen, Middenstanders en Handwerkslieden, jong en oud man of vrouw ieder idie arbeidt met hoofd of hand behoort in het Nederlandsche Arbeidsfront Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 4—10 Mei 1917. Te Ooster- ïand werd door den heer M. B. van) Dorth, gemeentebouwmeester te Zierik zee, aanbesteed het bouwen van een kerk met pastorie voer de Ger. Gein, Mej. WiskeTke te Noordgouwe nam ontslag als onderwijzeres en afscheid van haar leerlingen. Bij de te Middelburg! gehouden akte examens slaagden o.m. A. Lindhoudt te Oud-Vossemeer, J, Nikerk, NieuwerkerK, C. Smits, Zierikzee en M. P. J. Vlaan der te Haamstede. De ontvanger der directe belastin gen te Zierikzee, de heer D. P. W. van Heuven werd ontheven van de waar neming! van het kantoor Zierikzee. Tot adj.-Commies bij de Rijksver zekeringsbank werd benoemd de heer K. H. Schüssler te Zierikzee. Te Middelburg slaagde voor het gehouden akte-examen de dames J. A. van Duin en C. D. Prakke te Zien rikzee, „Grootere reislust dan verleden jaar" constateert de A.N.W.B/- i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1