ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 2 MEI 1942 ABONNEMENT Prl]»: In Zterlkzoa 71.60, elder* rj\M OPCiEHö ZIERIKZEESCHE COUPAMT 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 15 oenti. Losse nummert 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel.32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdrad.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14924 ADVERTENTIES I Advertentiën lö cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. Luchtaanvallen op militaire doelen in Leningrad en Sebastopol Ecgelsche havens aan de Oostkust opnieuw bestookt Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Aan het Oostelijk front leidden eigen plaatselijke aanvalsondernemingen tot nieuwe frontverbeteringen. Plaatselijke aanvallen van den vijand, welke door pantserwagens werden gesteund, hadden igeen succes. In Lapland en aan ,het front vans Moermansk sloegen Duitsche én Fin-, sche troepen verscheidene aanvallen, on der zware verliezen van den vijand af. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en in den nacht van 30 April op 1 Mei mili taire doelen in Sebastopol, Noworossysk en Leningrad met goede uitwerking van brisant- en brandbommen aan. In luchtgevechten van gisteren verloren de bolsjewisten 5.3 vliegtuigen. Drie toe stellen werden op den beganen grond vernield. In Noor d-A f r i k a werden bij den afweer van nachtelijke Britsche verken- ningsaanvallen een aantal gevangenen, gemaakt. De vliegvelden van het eiland Malta werden overdag, en des nachts met goede uitwerking gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den afge- loopén nacht havens- en werken aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Ober-leutnant Rück en onder offi cier Quante, deel uitmakend van een afdeeling verkenningsvliegtuigen, hebben zich bij de succesvolle uitvoering van belangrijke verkenningsopdrachten tegen Groot-Brittannië, door bizondere dapper heid onderscheiden. DE VER8!nDING MANDALAY-CHSNA Ka val van -Lashio nog één weg beschikbaar De Japansche opmarsch in Noord-Bir- ma, waar Lashio reeds bezet is, heeft o.m. ten doel de verbindingen tusschen Mandalay en de Chineesche 'grens te onderbreken. Het vervoer langs de Bir- ma-route van Rangoon via Mandalay naar China geschiedde in Birma n.l. langs verschillende wegen,, terwijl in China tus schen de 'grens en Yoennan uitsluitend; de eigenlijke Birmaweg beschikbaar is. Een tweetal transportmogelijkheden be staat tusschen Mandalay, waar het ma teriaal per spoor of langs de Irawaddi uit Rangoon aankwam, en Muse aan de Chineesche grens. Een spoorlijn loopt naar Lashio, waar een goede autoweg naar Muse begint; deze verbinding werd meestal gebruikt, maar is nu onder broken. De mogelijkheid 'bestaat echter ook om van Mandalay over Bhamo naar Muse te gaan en aldus Lashio te vermijden. Dit kan op drieërlei wijze geschieden. Tusschen Mandalay en Rhamo bestaat een autoweg, terwijl oos de bevaarbare Irawadi deze plaatsen verbindt. Boven dien heeft de spoorweg, die van Man-, dalay naar het Noorden voert, een af takking naar Katha aan de Irawiadil, waar het transport verder per schip naar Bhamo kan worden voortgezet. Bhamo en Muse zijn door een auto weg verbonden, die evenals die uit Lashio op den eigenlijken Birmaweg aansluit. Daar deze wegen niet over Lashio loo- pen, zullen zij in ;de toekomst bijzon dere, hoewel' in verband met de snel heid van den Japanschen opmarsch, kort stondige beteekenis krijgen. fabrieksoNtploffing EISCHT 200 DQODEN Tengevolge van een ontploffing in een fabriek voor chemische producten te Tes- senderlop in de Belgische provincie Lim burg, zijn volgens een' officieele bekend making van het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken, tot dusverre meer dan 200 personen gedood en velen ge wond. 300 gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. Het reddingswerk is ter stond na het bngel.uk door eenheden van de Duitsche weermacht en speciale reddingsbrigades uit het Kempensche sché kolengebied ter hand genomen. De chef van het militaire bestuur van België en Noord-Frankrijk heeft, zich naar de plaats des onheils begeven, teneinde te zamen met de bevoegde Belgisc.ie 6ecretarissen-generaal ter plaatse, de reddings- en noodmaatregelen te inspec- teeren en te bespoedigen. Het Belgische ministerie van binnen- Jandsche ?aken deelt omtrent de ramp de volgende bijzonderheden mede: Zoo als reeds meegedeeld, heeft Woensdag tegen half twaalf des morgens een ge weldige ontploffing de fabriek voor che mische producten te Tessenderloo ver woest. ,Deze fabriek vervaardigde uit sluitend verscheidene soorten kunstmest en waschmiddelen en wel uitsluitend voor het Belgische bedrijfsleven. De-vernielingen als gevolg van de ont ploffing strekken zich uit over een ra dius van verscheidene honderden mèters. Een in de nabijheid van het fabrieks complex gelegen technische school stortte door de kracht van de ontploffing ge deeltelijk in. De telefoon-centrale'van Tes senderloo werd buiten bedrijf gesteld. Talrijke hüizén werden ten deele ver woest, ten deele zwaar beschadigd. Daar de ontploffing geschiedde op een tijdstip, waarop de fabriek in volle wer king en de scholen vol waren, is het aantal slachtoffers zeer hoog. Italiaansch weermachtsbericht Pantsaraanval in Noord-Afrika Het 699e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: Een aanval van pantserstrijdkrachten tegen onze linies ten Oosten van Mekili werd mét beslistheid afgeslagen. De vijand liet verscheidene gevange nen in onze handen, terwijl enkele doo- den op het slagveld achterbleven. Duit- j sche jagers schoten een Wellington neer en staken een ander vliegtuig op den grond in brand. Benghazi werd gebom bardeerd door Engelsche vliegtuigen, die in het geheel geen schade qan de in stallaties veroorzaakten, noch slachtof fers onder de burgerbevolking maakten. Overdag en des nachts werden door vliegtuigformaties van de as aanvallen ondernomen op Malta, boven welk eiland een Spitfire werd vernield. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen I op Kreta; er werden geen verliezen ge- meld. ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI i Da verdere oorlogsvoering besproken Naar het DNB uit Berlijn meldt, heeft Hitier Woensdag j.l. een onderhoud met Mussolini gehad. Over deze ontmoeting is te Salzburg' het volgende officieele communiqué, uit gegeven: De Führer en de Duce hebben op 29 en 30 April een samenkomst gehad te Salzburg. De besprekingen tusschen de beide regeeringschefs stonden in het tee- ken van 'den geest der nauwe vriendschap en onwrikbare wapenbroederschap der beide volkeren en hun leiders. Zij lever den de volledige overeenstemming der opvattingen op over den toestand, welke tot stand is gebracht door ide overwel digende .overwinningen der landen van het driemogendhedenpact en pver die ver dere oorlogsvoering der beide landen op politiek en militair gebied. De harde vast beradenheid van Duitschiand, Italië en hun bondgenóoten, iom de definitieve over winning met alle hun ter beschikking staande machtsmiddelen te behalen, kwam daarbij opnieuw tot uiting. Aan deze politieke besprekingen werd deelgenomen door den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den koninklijk-Italiaahsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. De beide ministers van buitenlandsche zaken der spil hadden hierbij gelegenheid, de actueele buitenlandsche politieke vraag stukken te bespreken. Aan de militaire besprekingen namen van Duitschê zijde deel de chef van het opperbevel van de Duitsche weer macht, - generaal-veldmaarschalk Keitel en van Italiaansche zijde de chef van den Italiaanschen generalen staf, den kolonel- generaal graaf Cavallero. De Duitsche ambassadeur te Rome, von Mack^nsen, en de koninklijk-Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, waren eveneens aanwezig. Generaal George, de bevelhebber van het Amerikaansche vliegercorps in Aus tralië, is, volgens den Britschen berich tendienst, bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. De ex-sjah van Iran houdt nog steeds op Mauritius verblijf, melden de Iransche bladen. In veroand met zijn gezondheids toestand zal hij waarschijnlijk niet naar Canada vertrekken, waar hij zich eerst blijvend wenschte te vestigen. (S.P.T.) HET ARBEIDSFRONT OPGERICHT tij decreet van den Epseommisearis Decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de oprichting van hét Nederlandsche Ar beidsfront (N.A.F.) Par. I. Ik richt met ingang van 1 Mei 1942 het Nederlandsche Arbeidsfront op. Par. II. 1. Het Nederl. Arbeidsfront heeft tot taak, de in het bedrijfsleven staande) Nederlandsche menschen samen te bun delen, hun belangen te behartigen, hen op te voeden tot wederzijdsch begrip voor hun economische 'belangen en voor hun sociale en cultureele behoeften en mede te werken aan de bevrediging van deze behoeften. 2. Het Ned. Arbeidsfront heeft vooral tot taak: 1. Mede te werken bij het tot stand brengen van rechtvaardige toestanden op het gebied van de sociale politiek in het algemeen en van de loon- en ar beidsvoorwaarden in het bijzonder, bij den opbouw van het werk der sociale verzekeringen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2. Den arbeidsvrede te verzekeren, door jde leden op te voedlh in den, zin van de bedrijfsgemeenschap. .3. Uitbreiding van de beroepsbe kwaamheid der leden met het doel het leveren van betere prestaties te bevor deren. 4. Instellingen voor eigen^ hulp voor de leden op te richten en in stand te houden. 5. Den leden advies te geven in alle aangelegenheden van .arbeidsrecht en so ciale verzekeringen en conflicten en hen te vertegenwoordigen voor het gerecht en de bureaux der sociale verzekering, 6. Door de gemeenschap Vreugde en Arbeid instellingen in het leven te roe pen en in stand te houden, die dieneq ter bevrediging van de cultureele behoef ten der leden en tot behoud en bevor dering van hun arbeidskracht. 7. De uitbetaling der werkloozenonder- steuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschriften uit te voeren. 8. Aan het Ned. Arbeidsfront kunnen in Overeenstemming met zijn leider door den secretaris-generaal -van het telken male zakelijk in aanmerking komende departement nog andere taken worden opgelegd. Par. III. Het Ned. Arbeidsfront heeft rechts persoonlijkheid. Par. IV. Het Ned. Arbeidsfront is vrijgesteld van alle belastingen en publieke lasten. De heer Woudenberg leider van het Arbeidsfront Het Rijkseomissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van de par. 7 en 10 van zijn decreet over de oprichting van het Nederland sche Arbeidsfront (N.A.F.) van 1 Mei' 1942 benoemd: den heer H. J. Woudenberg in Den Haag tot leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, den secretaris-generaal van het departement voor bijzondere ©econo mische aangelegenheden, mr. Rost van Tonningen, tot voorzitter der financieele commissie van het Ned. Arbeidsfront, en tot leden van deze financieele com missie: den waarnemend secretaris-gene raal van het departement voor sociale zaken, ir. R. A. Verweij, den bankdirec teur H. C. van Maasdijk in Den Haag, dén heer Fr. G. Gips, zakenman in Den Haag en den transportarbeider G. Sor- mani te Oosterbeek. DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Moeder en kind De Nederlandsche volksdienst schrijft: Met natuurlijke en tegelijk heilige banden zijn zij met elkander verbonden, de pioeder en het kind. Hoe sterk deze samenbindende kracht is, bemerkt men eerst goed .in tijden van nood en armoede. Tot het uiterste, ja, met verbetenheid zal de moeder blijven strijden, wanneer de gezondheid of het leven van haar kind wordt bedreigd. Zij is bereid haar eigen leven voor het kind in te zetten en daarmede voldoet zij aan de natuur wet, die het eeuwig wordende tegenover het vergankelijke plaatst en het jonge leven beschermt. Zooals de moeder en het kind hecht met elkander zijn ver bonden, zoo zal ook de band, die beiden bindt aan het volk sterk zijn. Een go- zond gezin is de grondslag .voor een gezond en levenskrachtig volk. Wanneer wij -het -zoo zien en in werkelijkheid, dus met daden ons yolk dienen, dan moeten wij gemeenschappelijk met sa mengebundelde krachten werken en niet wachten. Bij den strijd voor het behoud of de versterking van het gezonde gezin een" strijd, dien wij niet mogen, "TiOCh kunnen ontloopen gaat het om de toekomst en het bestaansrecht van ons volk. Een van de krachten, die worden in gezet in - den" strijd voor de gezondheid van moeder en 'kind, vormt de uitzen ding, uitgaande van den Nederlandschen volksdienst. Tienduizenden gezinnen, hon derdduizenden moeders en kinderen, kun nen zich den tijd niet herinneren, dat zij een onbezorgde vacantie konden door brengen in een omgeving, clie ''ruimer was. dan een kamer van drie bij. vier meter of een zonlooze straat De neerdrukkende .steun", de moede loosheid, het ontbreken van het gevoel geborgen te zijn in eigen volk, hadden het uitzicht op een wijder hemel en een zonniger toekomst ontnomen. Dit geluk zal hun nu weer worden teruggegeven. De Nederlandsche volksdienst zal .in de komende maanden door daden bewijzen, dat voor de gezondheid van moeder en kind op krachtige wijze wordt gestre den. Zoowel de uitzending van kinderen als ook van moeders zijn of komen aan de orde. Strenge medische keuring, adviezen voor welke streek een kind in aanmerking komt, zorgvuldige voorbe reiding en een uitstekende verzorging op de plaats van bestemming zijn er borg voor, dat ook inderdaad de ge zondheid Wordt bevorderd, en dat daar mede de kracht van ons volk is ge diend. Met deze uitzendingen in binnen- en buitenland wordt een gemeensehapswerk verricht, waarvan de waarde binnen niet al te langen tijd door alle onbevooroor deelde landgenooten zal worden erkend. Daarvan zijn wij vast overtuigd. Men blijve daarom geen buitenstaander, doch sluite zich aan als lid van dezen Volks dienst DISTRIBUTIE VAN SERVIEZEN Alleen beschikbaar bij eerste inrichting en huwelijk, of tij totaai verlies door brand of oorlogsgeweld De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei 1942 een aanvang zal worden ge maakt met de distributie van van aarde werk of porselein vervaardigde tafel-, thee- en ontbijtserviezen, platte, diepe, dessert- en „ontbijtborden, koppen met schotels (oorgoed), losse koppen en kommetjes, melk- en roomkannetjes, ge dekte schotels (dekschalen), vleeschscho- tels (ronde en ovale), vischschotels (ronde en ovale), losse schalen, soepterrines, sauskommen, saladebakken, zuifrschalen. theepotten, koffiekannen, suikerpotten, botervloten, broodschalen, melkkannen, melkbekers en nesten schalen. Van 1 Mei 1942 af mogen-deze artike len slechts tegen afgifte van geldige distributiebescheiden worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Voorloopig zul len slechts serviezen en wel in gevallen van eerste inrichting en huwelijk en van totaal verlies ten gevolge van brand of oorlogsgeweld worden 'beschikbaar ge steld. Binnenkort zullen nadere mede deelingen worden gepubliceerd betref fende de beschikbaarstelling van de overige hierboven genoemde artikelen. Ten behoeve van degenen, die in het huwelijk treden of om .een andere reden voor hét eerst een huishouding gaan inrichten en van hen, wier inboedel ten gevolge van totalèn brand of oorlogs geweld verloren is gegaan, zullen de distributiediensten speciale vergunningen afgeven. Aan Joodsche apothekers in Hongarije zal, volgens een zoojuist verschenen re- geeringsverordening, te beginnen, op 1 Maart 1942, binnen een tijd vaSi vijf jaar hun bedrijfsvergunning worden ontnomen. Japansche visschers zullen binnenkort hun activiteit op de yisscherijgronden van Malakka en Sumatra hervatten. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon oude* 20.06. Morgen (Zondag) zon op 6 07; zon onder 21.07. Maandagzon op 6.05 zon onder 21.09. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- ^Üsterd Maan °P 0-21 Maan op Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. DISTRIBUTIENlEUWS He volgende bonnen zjjn na Zaterdag 2 Mei niet meer geldig: 22 Brood, Vleesch, Aardapp. *L Textiel (Scheerzeep). 07, 08 K.F. Brandstoffen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 Algemeen (Zeep). G, H, I Zeep, Toiletzeep, tot-en met Zaterdag 9 Mei: 3-04:, 4-04: Reserve (Sinaas- appel). Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan I De jonge en lichamelijk gezonde Nederlander, 'die zijn betrekking in Nederland aan een ouderen of li chamelijk zwakkeren kameraad af staat, dient Nederland en handelt in het belangvan het vader land. Wanneer je er ook zoo over denkt, meldt je dan aan bij het arbeidsbureau in je woonplaats. Een groot verschil Er is een groot verschil tusschen de lieden, die twee jaar geleden naar En geland vluchttén en de mannen, die nu aan het Oostfront strijden voor de toe komst van ons vaderland. De eersten, de lafaards, die altijd den mond vol hadden over vaderlandsliefde, plichtsbetrachting en niet ophielden de laatsten voor landverraders te schelden, blijken nu gewetenlooze -misdadigers te zijn. De mannen aan het Oostfront be wijzen nu hun leven veil te hebben voor hun ideaal een gelukkig volk en vaderland. Zoo groot dit verschil is, zoo groot is ook het verschil tusschen die zgn. „echte vaderlanders", handlangers van de in Mei 1940 gedroste „regeerders", die nu hopen op een Engelsche landing en die Neder landers, die zich gereéd maken hun plicht te doen aan het Oostfront Landgenoot, tot welke groep behoort gij? Tot de laatste? Meldt u dan aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Een huuraangiftebealuit Eerlang zal een h'uuraangif tebesluit wor den uitgevaardigd, waarbij het doen van aangifte bij verhuizing (bij een prijzen- bureau onroerende goederen) verplicht zal worden gesteld, zoowel voor den ver huurder pis voor den huurder. Het doel van dit besluit is misbruiken te voor komen als op het oogenblik bij huurwis- seling nog wel voorkomen om den huur- stop te ontduiken, zooals het vragen (geven) van sleutelgeld en de verplichte overneming van gebruiksvoorwerpen. Be- 1 doeld besluit zal vooreerst alléén voor gemeenten gelden, waar een acuut ge brek aan woningen bestaat, zooals in de randgemeenten van Rotterdam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1