ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE Irïn OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG MEI 1942 1797 - 1889 liïii ZES KOOPVAARDERS VOOR DE AMERIKAANSCHE KUST VERNIETIGD ABONNEMENT PriJ»: In Zierikzea yi.60, elder* JiM per kwartaal. Weekabonnementen reap. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,IZierikzee, Sehuith. B 94, Tel. 32 öirono.187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14923 ADVBBTBNTIH81 Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent Bij contract belangrijke korting. NORWICH EN VOORSTEDEN VAN PARIJS GEBOMBARDEERD Het opperbevel van de Duitsche. weer macht maakte gisteren bekend: In den centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijke front werden eigen aanvals- en stoottroepacties met succes uitgevoerd. Enkele vrij zwakke aanvallen van den vijand werden afge slagen. Door aanvallen van de lucht macht op spoorweginstallaties en ach- terwaartsche verbindingen leden de bolsjewisten gevoelige verliezen aan rol lend materieel. Aan het front in Lapland en aan het front^bij Moermansk mis lukten hernieuwde vijandelijke aanvallen onder hooge, bloedige verliezen voor den vijand. In Noor d-A f r i k a als gevolg van hevige zandstormen slechts levendige wederzijdsche verkenningsactiviteit In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heett een Duitsche duik boot een transport-zeilschip van het Britsche ravitailleeringsverkeer tot zin ken gebracht. Vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met goede uitwerking gebombardeerd. Duikbooten hebben aan de Oostkust van Noord-Amerika zes vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 33.000 brt. tot zinken gebracht en een ander vrij groot schip door torpedotreffers beschadigd. De vergeldingsaanvallen van de Duit sche luchtmacht op Groot-Brittannië wer den voortgezet In den nacht van 29 op 30 April vielen formaties gevechtsvlieg tuigen bij goed zicht de Engelsche stad Norwich aan. In het centrum van de stad en in industrieele installaties wer den omvangrijke branden en hevige ont ploffingen waargenomen. Bij een vijandelijken luchtaanval op de voorsteden van Parijs ontstond vrij groote schade aan gebouwen en ver liezen onder de burgerbevolking. Enkele Britsche vliegtuigen hebben sto- ringsvluchten ondernomen bij de Noord- Duitsche kust. Twee Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. DE SITUATIE IN BRITSCH-MALAKKA i door de enorme terreinmoeilijkheden zeer Jangzaam verloopt. Bovendien moet het vervoer naar Duala per schip ge- Eubber, till en banzietvoorraden sollieden en de ervaring leert, dat de scheepsverliezen aan de Afrikaansche kust altijd zeer hoog zijn. Volgens Shigemasu Sunada, economisch adviseur van het militaire bestuur van Malakka, is Japan er in geslaagd uit palmolie een vervangingsstof voor azijn zuur te winnen, waardoor de verwer king van ruwe rubber onafhankelijk wordt van den invoer van azijnzuur. Door een nieuwe uitvinding kan de rubber, welke tot dusver gedurende vijf jaren kon wor den bewaard, nu gedurende 10 jaar worden opgeslagen. De. productie van de door de Engelschen opgerichte ce- mentindustrie is groot genoeg om- de geheele behoefte van Japan te dekken. In de omgeving van Kwalaloempoer zijn rijke kalklagien ontsloten, welke ook de omringende landen van kalk kun nen voorzien. Sunada zeide voorts, dat de tinproductie waarschijnlijk binnen vrij korten tijd op het vooroorlogsche peil kan worden gebracht, daar reeds 40 van de 70 baggermolensweer in ge bruik zijn genomen en de tinsmelterijen van Penang, welke de grootste ter we reld zijn, geheel onbeschadigd in de handen der Japansche troepen zijn ge vallen. In de provincie Negrisembilan zijn, al dus iSlunada, tot groote verrassing der Japanners, zeevn groote tanks met in totaal 70.000 ton Sumatra-olie in han den der Japansche troepen gevallen. In de provincie Johore is zonder moeilijk heden een verdere uitbreiding van den landbouw mogelijk. De bauxietlagen van Zuid-Johore zijn groot genoeg om te zamen met die van Bintan de geheele! bauxietbehoefte van Oost-Azië te dekken, (Europapress). Wegen door Centraal-Alrika Ontlasting van den zeeweg rond de Kaap? De zware verliezen aan scheepsruimte noodzaken Engeland en de Ver. Staten het vervoer over zee zooveel mogelijk door landtransport te vervangen. Ken merkend in dit verband is de benoe ming van een Amerikaanschen consul te Brazzavillede hooidstad van Fransch- Aequatoriaal-Afrika. Dit gebied krijgt thans groote beteekenis voor den aan voer van wapens enz. naar de gealli eerde troepen in het Nabije en 'Midden- Oosten. De zeeweg om Afrika eischt veel tijd en groote offers, terwijl de Middel.andsche Zee voor Engelsche con- vooien afgesloten is. Men wil door Afrika twee wegfen aanleggen. Beide beginnen bij de haven stad Duala in Kaméroen. De Noordelijke route voert over Fort Lamy naar Khar toem, de Zuidelijke langs-de grens van de Belgische Kongo over Joeva aan de Witte Nijl naar Mombassa, een haven aan den Indischen Oceaan. De zeeweg rond de Kaap en door de Roode Zee, ter lengte van 1600 zeemijl zou aldus door een landweg van 320 zeemijl ver vangen worden. Deze wegen bevinden zich echter pas jn een eerste stadium vanaanleg, die half aaosch weermachtsber icht Tob roek 011 Malta gebombardeerd Het 698e communiqué van het Itali- aansche opperbevel luidt: Aan het front van Cyrenaica levendige activiteit van onze gevechtspatrouilles, die door den hevigen zandstorm belem merd' werden. Onze vliegtuigen vielen met succes de haven van Tobroek aan en t beschoten met machinegeweervuur •concentraties van vijandelijke formaties ten Westen van de vesting. Een CurtLss werd doör Duitsche jagers neergehaald. Sterke Duitsche en Italiaansehe vliegtuig formaties ondernamen herhaaldelijk bom aanvallen op Malta, waar groote ver woestingen werden aangericht Een ver kenningsvliegtuig van de Kon. Marine, dat een konvooi in het centrale deel van de Middellandsche Zee escorteerde, sloeg met succes een aanval af van 3 Bristol Blenheim's, daarvan er een ern stig werd getroffen. Ons toestel, dat bij het gevecht werd beschadigd, is met 3 gewonden'aan boord op zijn basis teruggekeerd. TIJDELIJKE TEWERKSTELLING VAN AMBTENAREN In de Staatscourant van 29 dezer is opgenomen een beschikking van de se- retarissen-generaal alge'meene zaken, fi nanciën, waterstaat, van opvoeding, we tenschap en kultuurbeschferming, van volksvoorlichting en kunsten,' van han del, nijverheid en scheepvaart, varf land bouw en visscherij, van sociale zaken en van koloniën, zoomede van den com missaris voor de belangen van vde voor malige Nederlandsche weermacht, be treffende tijdelijke tewerkstelling bij in richtingen van algemeen nut van amb tenaren en overig personeel in openbaren dienst. Hierin wordt o.m. bepaald: Ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst, zoomede personen op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht in dienst van het rijk, de provinciën, ide gemeenten of van andere publiekrechte lijke lichamen, die tijdelijk gemist kun- snen worden zonder dat onmiddellijk tot hun vervanging behoeft te worden overgegaan, kunnen met instemming van den secretaris-generaal van het betref fende departement van algemeen be stuur, van den commissaris voor de be^ langen van de voormalige Nederland sche weermacht, van het provinciaal of gemeentebestuur, dan wel van het be stuur van het betreffende publiekrech telijke lichaam, bij een inrichting van algemeen nut tijdelijk worden tewerk gesteld. De tewerkstelling wordt beëindigd, in dien de in het vorige lid bedoelde in stemming vervalt. Indien de belanghebbende van zijn tij- HET NIEUWE SOCIALISME IS HET VOLKSCHE SOCIALISME Socialisme is onverbrekelijk verbonden met een wereldbeschouwing. De mate- rialiSiische, jooosche wereldbeschouwing ten grondslag liggende aan het mar xisme, gaf aan het «socialistisch strijden van het verleden den volksvernietigen- den vorm van den klassenstrijd en de leugenachtige leuze van internalionalé so? lidariteit van het proletariaat Internationaal socialisme heeft en zal nooit bestaan. Een duizendjarige cul tuur, de eigen aard van een volk, het sociaal niveau, de begaafdheid en het scheppende vermogen van een volk, be palen het socialisme, dat een volk zich veroveren kan. De sociale verlangens van een Chineeschen koelie of een zwar ten katoenplukker uit Amerika liggen op een geheel ander niveau dan dié van den Europeeschen mensch. En zelis bin nen Europa vertoonen zich in levens behoeften en levensgewoonten in de verschillende landen groote verschillen. Socialisme is volksch. En dat de na tuur sterker is dan de leer, blijkt uit het feit, dat de internationale solida riteit van de werkers in 1914 den we reldoorlog niet kon voorkomen, maar dat overal de marxisten zich rond de regeeringen schaarden en binnen 24 uur de internationale leuzen verwisselden voor de meest nationale. Socialisme is volksch. Het verlangen naar geborgenheid in zijn eigën ver trouwden levenskring, naar een vrij en eervol leven in een volksgemeenschap, dat in ieder - mensch leeft, kan slechts verwezenlijkt worden in en door het eigen volk. Socialisme is volksch. Daarom kent het socialisme geen proletariaat. Het socia lisme kent geen klassen, geen scheiding tusschen volksgenooten, het streeft naar eenheid van werk en wil in een volk, naar den gezamenlijken arbeid van een volk en den wil van een volk zich den grootst mogelijken geestelijken en stoffelijken vooruitgang te verzekeren. Socialisme is volksch. Het marxisme verkrachtte in, zijn wereldbeeld de na tuur door het voor te stellen, alsof het materieele streven alleen het leven en de gestalte der samenleving bepaalde. Het socialisme van den nieuwen tijd beantwoordt' aan het waarachtig beeld van de natuur, omdat het zich baseert op het volk als werkelijkheid," op den eigen aard, de cultuur, het sociaal ni veau, dat een volk zich in der eeuwen loop verworven heeft Socialisme is volksch. Het geeft zicK niet over aan onware leuzen van we reldverbroedering, maar het put zijn kracht uit de levende werkelijkheid van eigen volk, het wordt bewogen door de liefde tot het eigen volk en bereikt zijn doel door het geloof in eigen volk. „Het doel van het marxisme was: „Proletariërs aller landen, vereenigt U", het heeft het zelfs nooit kunnen bren gen tot „Proletariërs in Nederland, ver eenigt U". Deze uitspraak van Mussert toont de onmogelijkheid van het inter nationaal socialisme kernachtig aan en bewijst tevens dat zelfs in eigen land de werkers van hoofd 'en "hand niet tot eenheid konden komen, een eenheid waar naar ieder instinctief verlangde. Het socialisme van den nieuwen tijd zal ook het heden en de toekomst van den Nederlandschen werker bepalen, Boer en. arbeider maken tot de dragende krachten der nieuwe volksgemeenschap, tot de generatie die in de lage landen bij de zee het socialistisch verlangen tot werkelijkheid zal maken in de wereld van morgen, waarvoor zulke grootsche offers worden gebracht in het geloof aan de zegepraal. delijke tewerkstelling wordt ontheven» kan hij bij het publiekrechtelijke lijhaam waartoe hij behoort, terstond weder in functie treden. De diensttijd bij een inrichting van al- tgemeen nut doorgebracht, telt ten volle mede als bezoldigingsdiensttijd en als diensttijd geldend voor de aanspraken op pensioen. DAG VAN DEN NEDERL. ARBEIDSDIENST Domonstratio 4)p Houtrust Zooals wij reeds hebben bericht zal Zondagmiddag 3 Mei a.s. de Nederland- sche Arbeidsdienst op het Houtrustterrnn in Den Haag een groote demonstratie geven. Voor den aanvang van de demonstratie zal het staforkest van den Nederland schen Arbeidsdienst, dat uit circa 60 man bestaat, onder leiding van den onderhop man A. C. van Leeuwen, marschmuziek ten gehoore brengen. Dit staforkest heeft reeds verscheidene malen van zich doen spreken en het zal zeer zeker op deze demonstratie een goeden indruk weten te vestigen. Er zal een zeer afwisselend programma worden uitgevoerd, waaraan 1300 arbeidsmannen medewerken. Zoo zullen 600 arbeidsmannen met boomstammen het veld opmarcheeren en zeer mooie boomstam-oefeningen uitvoe ren. Verder zal de arbeidsman in aller lei lichaamsoefeningen toonen, dat hij in den korten tijd van zijn arbeidsdienstop leiding behendigheid en snelheid- heeft aangeleerd. Ten slotte zullen eenige ar beidsmanneen een oud volksgebruik doen herleven, n.l. het vendelzwaaien, terwijl arbeidsmeisjes het plan hebben om op dezen Meidag de toeschouwers met en kele Meidansen te boeien. Aansluitend op al deze oefeningen zul len de arbeidsmannen en -meisjes geza menlijk opmarcheeren, waarna zij de mooie liederen zullen zingen, welke in en door den 'Nederlandschen Arbeids dienst zijn ontstaan. Reeds verscheidene malen heeft men deze liederen kunnen hooren zingen, o.a. door de radio. Aan staanden Zondag zullen geheel nieuwe liederen ten gehoore worden gebracht en aangezien deze zullen opklinken uit de kelen van 1500 jeugdige Nederlanders, zullen zij zeker een diepen indruk op de toeschouwers maken. De liederen wor den door het staforkest van den Neder landschen Arbeidsdienst begeleid. Uit dit alles blijkt wel hoe aantrekke lijk het programma is en men zal goed doen zich vroegtijdig naar het terrein te begeven, opdat men verzekerd is van een goede plaats. Er wordt namelijk een groot aantal bezoekers verwacht. De toegang is vrij. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur, terwijl om 15.15 uur alle plaatsen moeten zijn ingeno men. Het terrein wordt reeds om 14.30, uur voor het publiek opengesteld. Plaats voor de ouderen! Ons arbeidsbestel is nog verre van geordend en levert menigen werker stof tot gerechtvaardigde klachten. Vooral de wat oudere werker moet, ofschoon een in alle opzichten volwaardige kracht zijnde, maar al te vaak ervaren, dat de jonge snuiters hen op zij dringén. Daarin verbetering te brengen is een gewichtig gemeenschapsbelang- Want al leen- een wel geordend arbeidsbestel biedt mogelijkheid tot het scheppen van een goede bestaanszekerheid voor allen. Het is dan ook in hooge mate wen- schelijk, dat de oudere en gehuwde vol waardige arbeider, voor wien thans zoo menigmaal de poorten van het bedrijfs leven gesloten blijven, opnieuw wordt ingeschakeld. Dat kan alleen, indien de jongeren en ongehuwden hem hun plaats inruimen. Dit is onontbeerlijk, wil de oudere en gehuwde volwaardige abeider weder om de plants in het Nederlandsche be drijfsleven innemen, waarop deze recht heeft Daarbij moet verschuiving van werkloosheid na'.uur.ijk worden vermeden. Ook hierin is voorzien. In Duitschland wacht den vrijgekomen jeugdigen ar beidskrachten een loonênde en aantrek kelijke werkkring. Dus: jongen en ongehuwden voor! Vraagt inlichtingen bij het gewestelijk arbeidsbureau of een 'zijner bijkantoren over de mogelijkheden, die het nieuwe sociale Duitschland u biedt. Lango rijen gevangenen „Daar komen ons in lange rijen de sovjet-gevangenen tegemoét. De angst voor onze wapenen staat nog op hum gezichten te lezen...." zoo schrijft S.S.- Sturmmann Th. Wanders. Lange rijen gevangenen, die, opge hitst door hun onverantwoordelijke po litieke commissarissen, niets anders ver wachtten, dan dat zij doodgeschoten zouden worden. Hoe heel anders blijkt de werkelijkheid. Zelfs hun gewonden worden verzorgd,.... Dat is een taak, die ook door de Nederlandsche ambulance verricht zal worden. Hulpverleening aan gewonden, aan vriend en vijand. Daarom verdient de Nederlandsche ambulance ook -uw Steun. Stort uw bijdrage op giroreke ning 8-7-6-0-0 Ned. ambulance, Koninginnegracht 22» '•-Gravenhage. Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 20 04. Morgen (Zaterdag) zen op 609; zon onder 21.06 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 7.32; op 23.09 Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. Te havr van landhuisjes Evenals het vorig jaar zal ook in het komende seizoen een groot aantal, personen, die vroeger gewoon waren hun vacantie in het buitenland door te brengen of te kampeeren, een landhuisje of een eenvoudig gemeubileerd buiten verblijfje willen huren. De Gemachtigde voor de Prijzen ves tigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat volgens het Huurprijsbes!uit 1940, dat ook van toepassing is op gemeubileerde hui zen of gedeelten daarvan, bet verhoogen van huren boven het peil van 9 Mei 1940 is verboden. Het is dus niet ge oorloofd de huren van landhuisjes e.d. in verband met de te verwachten groote vraag te verhoogen. Dezelfde bepalingen dienen eveneens in acht te worden genomen bij Tien sei- zoénverhuur van bootenhuizen en berg plaatsen. Brandst:ffenbQnnen voor kookdoeleinden De secretaris-generaal van Nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Mei, dé bon „01 k.f." (beige kleur) van de nieuw uitgereikte kook- kaarten voor vaste brandstoffen recht geeft op het koopen van één eenheid; vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet. Men dient er rekening mede te hou den, dat met de op dezen bon betrok ken brandstoffen tot 15 Juni a.s. moet worden uitgekomen, daar het in de be doeling ligt gedurende de zomermaanden voor kookdoeleinden twee eenheden per drie maanden beschikbaar te stellen De troepen van Tsjiang Kai-sjek zijn bij Meiktila (gelegen ten Zuiden van Mandalay) door numeriek sterkere Ja pansche strijdkrachten vei slagen en over de geheéle linie trekken zij zich terug op Mahliang (gelegen ten Westen van Meiktila). Zij moesten meer dan ,2000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal achterlaten. Luitenant-generaal Jamasjita, de Ja pansche opperbevelhebber op Malakka, heeft ter gelegenheid van 'den "Verjaar dag van den Ke.zer een boodschap ge richt tot dé bewoners van Malakka en Singapore, waarin hij dezen als „nieuwe onderdanen van Z.M. den Keizer" aan- •spoort hun krachten voor den weder opbouw van Oost-Azië te verdubbelen. V' LI De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: In Roosevelts boodschap aan het Congres wordt medegedeeld, dat de oor log aan de -Ver. Staten thans dagelijks een bedrag van 100 millioen dollar kost, hetwelk tot het dubbele in het volgende jaa^ zal stijgen. Het internationale in komen der U.S.A. becijfert de president op 150 milliard dollar, die hij desnoods geheel voor oorlogsdoeleinden wil be steden. De hoofdredacteur van het Londensche politieke tijdschrift „Empire Review" schrijft, naar de Rh. Westf. Ztg. meldt: Invloedrijke kringen In Engeland zouden gaarne zien, dat Ierland op dezelfde manier wordt behandelt als Iran. Ierlands weigering zijn havens ter beschikking van de Engelschen en hun bondgenooten te stellen, is een ernstige hinderpaal voor den oorlog. Aan de^en toestand moet een eind komen. De Iersche kwes tie wordt langzamerhand een interna tionaal probleem en De Valera zal er goed pan doen zich dit feit met alle mogelijke gevolgen voor oiogen te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1