ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 APRIL 1942 OPCsENO! ZIERIKZEESCHE COURANT LUCHTAANVALLEN OP AAN DE ZWARTE ZEE HAVEN VERSCHILLENDE BERIGHTEN Auto door trein medegesleurd Op den onbewaakten overweg van de lijn Bergen op Zoom—Roosendaal, ter hoogte van Wouw, is een vrachtauto van den heer P. Schrauwen uit Roosen daal door den sneltrein Dordrecht—Vlis- singen gegrepen. De auto werd over een afstand van enkele tientallen meters mee gesleurd en Vernield; de locomotief ont spoorde. De chauffeur van de vracht auto is .levensgevaarlijk gewond; de an dere inzittende, de 16-jarige Gijzen uit Roosendaal, bekwam eveneens ernstige verwondingen. Beiden zijn naar het zie kenhuis overgebracht. De prijzen van huisbrand De kleinhandelsprijzen voor huisbrand 2Üjh met ingang van 30 April 1942 op nieuw vastgesteld. Blijkens een mede- deeling van den Gemachtigde voor de Prijzen is bij deze gelegenheid de grootst mogelijke uniformiteit in de prijzen, kor tingen en marges aangebracht en is de indeeling in prijsklassen eenigszins ge wijzigd. Golden voorheen voor élke pro vincie afzonderlijke prijzen, thans zijn deze voor de meeste provincies uniform vastgesteld met uitzondering van de groote steden Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage^ Zeeuwsch-Vlaanderen en dé Friesehe- ën Noord-Hollandsche eilan den. Men raadplege de offieieele pu blicaties in de bladen. Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan I Waar is metterdaad socialisme? Wanneer een oudere Nederlandsche arbeider met veel kinderen in Ne derland een betrekiting gcat inne men, die voordien door een onge- huwden arbeider werd ingenomen, van unen nu verlangd wordt eens arbeid in het buitenland te ver richten. Is dit sociaal of onsociaal? Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 20.03. Morgen- (YrrM-gï zot» op 6.11; zon onder 21.01. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 6.65; op 21.62 Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 16 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Volle maan Zaterdag 30 Mei. ST.-MAARTENSDlJK. Donderdag 30 April, 's avonds 8.30 uur, hoopt in ge bouw ..Rehoboth" op te treden ds Tons- beek, Herv. pred. te Zonnemaire. Artikel 26. (2) Voorwerpen mogen door wielrijders slechts worden vervoerd, indien dezen daardoor in hun vrijheid van beweging niet worden belemmerd of andere personen oi zaken daardoor niet aan gevaar worden blootgesteld PoIyBoon.Seym.Pax Holland m ABONNEMENT: Pril»: ta Zierikzee 71.50, eldere 71.» 1797 - 1809 per kwartaal. Weekabonnementen rerp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag;. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14922 ADVERTENTIES I Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent pér millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke Porting. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren het volgende bekend: In het gebied van de Zwarte Zee en -de zee van Azov werden doeltref-. fende luchtaanvallen op havenwerken en schepen der bolsjewieken ondernomen. In den middensector van het Oostfront herhaalde de vijand op enkele plaatsen zijn vruchtelooze aanvallen. In den Noor delijken frontsector werden eigen plaat selijke aanvallen en stormtroep acties met succes uitgevoerd. Bij het opruimen *van een vijandelijk bruggehoofd door een Duitsche infanteriedivisie, verloor de te genstander 1400 doöden, 6 pantserwa gens, 9 /kanonnen en talrijke andere wa pens. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen verscheidene vijandelijke aanvallen af. Aan het IJszeefront scho ten Duitsche jagers, zonder eigen ver liezen, 15 vijandelijke vliegtuigen neer, w.o. 14 van het type Hurricane. Jn Noord-Afrika werd, in het gebied ten Zuid-Oosten van Mekïli, een Brit- sche uitvalspogingafgeslagen. Doeltref fende luchtaanvallen waren gericht tegen Britsche tentenkampen en concentraties van auto's nabij Tobroek, alsmede teglea militaire werken van het Britsche vloot- steunpunt Alexandrië. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen Itallaansch weerenachtsbericht Alexandrië gebombardeerd In het aan de woestijn grenzend ge bied ten Zuiden van Mechiili is een aanval van door pantserstrijdkrachten gesteun de vijandelijke af deelingen volkomen afgeslagen. Onze gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg tentenkampen en concentraties van auto's in het ge bied van Tobroek met machinegeweer- vuur bestookt. Bij een vijandelijken aanval op Mair- toeba werd eenbommenwerper van het type Wellington door het luchtdoelge schut neergehaald. Formaties van de Duit sche luchtmacht vielen herhaaldelijk vloot- steunpunten en de vliegvelden van Malta aan en verwoestten munitiedepots, fa brieken, barakken en barkassen. Ook op den grond staande vliegtuigen werden zwaar beschadigd en op artilleriestellin gen voltreffers geplaatst. Vliegtuigforma ties van de as-mogendheden drongen, ondanks de ongunstige weersomstandig heden door tot Alexandrië, welke mili taire haven zeer hevig *werd gebombar deerd. CRIPPS OVER ZIJN REIS NAAR BRITSCH-INDIË Een vetklarirg voor bet Lagerhuis Sir Staffords Cripps heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, bij de opening- van de debatten in het Lager huis. een" uitvoerige verklaring over zijn missie naar Indië afgelegd. Hij zeide. dat het oogenblik van zijn bezoek om drie redenen ongunstig was: 1. Door het reehtstreeksehe naderen van den vijand tot de kust.van Indië; 2. d.oor de sfeer van defaitisme, die in zekere lagen van het Indische publiek ten aan zien van de gebeurtenissen in Oost-Azië aan den dag trad en 3. doordot de com munale meeningsverschillen ten aanzien van de toekomstige regeering van Indië duidelijker en ondubbelzinniger aan den dag waren getreden. De noodzakelijkheid eener opheldering van den toestand en consolideering van de openbare meening van Indië, zoo zeide Cripps, verder, heeft -de Britsche regeering gedwongen tot het besluit een positieven stap te ondernemen. Cripps noemde de aankomst van den speeialen lasthebber van Roosevelt kol. Johxusoal^ tijdens zijn aanwezigheid, een „toeval". Van een ingrijpen der Ver. Staten is geen sprake geweest, maar „alleen van de persoonlijke hulp van zeer bekwame en voorkomende Amerikaansche burgers" Cripps zeide. verder, dat de oneenig- heden in de eerste plaats betrekking hadden gehad op de manier, waarop de Indische zelfbeschikking zou worden uitgeoefend. De toestand in Indië is echter zoo ernstig, dat de strijdkrachten voorloopig onder alle -omstandigheden onder Engelsch bevel moeten blijven. NAAR MIDDEN ENGELAND zetten het bombardeeren van militaire installaties op het eiland Malta voort. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len overdag werfinstallatiesr op het eiland Wight en spoorwegdoelen aan de En- gelsche Zuidkust, met bommen en boord- wapens, aan. Boven de Kanaalkust scho ten Duitsche jagers uit sterke formaties -Britsche jagers, zonder eigen verliezen, 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Als vergelding voor de Britsche lucht aanvallen Qp woonwijken in Duitsche steden, vielen formaties gevechtsvlieg tuigen in den nacht van 28 op 29 April de Engelsche stad York aan. Talrijke groote en kleine branden, alsmede ont ploffingen, toonden de gropte uitwerking van den aanval. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht het- Noord-Duitsche kustgebied aan. De aanval was vooral tegen de stad Kiel gericht. De burger bevolking leed verliezen. Woonhuizen, ziekenhuizen en cultureele monumenten werden verwoest of beschadigd. Elf der •'aanvallende bommenwerpers werden neer geschoten. Bovendien verloor de vijand er drie bij1 een jiachtelijken aanval op de Noorsche kust. De le luitenant Eek- hardt behaalde zijn 14e—16e nachtelijke overwinning met een jachtvliegtuig. Verder dan men ten aanzien van Indië i& gegaan, kan men niet gaan. Sir Stafford betoogde, dat de moeilijk heden in Indië betrekking hadden op de methode van vastlegging der nieuwe constitutie, de verdediging en den al- gemeenen vorm der voorloopige regee ring. Dat de onderhandelingen ten slotte waren vastgeloopen, stond niet in ver band met de kwestie der defensie, maar met den vorm der tijdelijke ïegeering, die tot aan het einde van den oorlog aan de jnaeht zou zijn. De congres leden hadden den indruk gehad, dat zij niét de verstrekkende volmachten zou den hebben, die zi| noodzakelijk achtten voor een* met succes - deelnemen aan de regeering. VACAH1\ESPRE\D\NG ZEER UOODZAKELUK Vacantiespreiding, in vredestijd reeds zeer aan te bevelen, omdat hiermee oek een economisch belang' is verbonden, zal dezen zomer een absolute noodzakelijk heid zijn. Tekort aan spoorwegmateriaal, beperking van busdiensten, de uitschake ling van ide touringcars, de onmogelijk heid naar het buiténland te reizen, schaarschte aan rijwielbanden, toenemend rijwielvervoer voor de spoorwegen, ma ken die noodzakelijkheid reeds aanstonds duidelijk. In verband hiermede heeft de heer.- H. J. Leupen, leider van het bureau Vreemdelingenverkeer en toerisme, op de dagelijksche persconferentie te 's-Graven- hagè mededeelingen gedaan uit het rap port. dat de cohimissie ter bestudeering van de vacantiespreiding dezer dagen heeft uitgebracht. De voorstellen van de commissie komen op het volgende neer. Voor het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs stelt de commissie voor het land te verdeelen in drie groepen, waarvan de vacantie met steeds een week verschil begint. Voor 1942 zouden de aanvangsdata dan aldus zijn:, a. in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel: 27 Juni; b. in de provin cies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland: 4 Juli; c. in de provin cies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland: 11 Juli. Wanneer dus de jracanties voor hooger en middelbaar onderwijs op 7 weken worden bepaald, dan zal de sprei dingsperiode dus negen weken omvatten. Het tweede voorstel, bestemd voor het lager onderwijs, voorziet in een spreiding van in totaal elf weken, aanvangende 27 Juni en eindigende 14 September^ De commissie adviseert dan ook dringend in alle plaatsen waar het de moeite loont, doch stellig voor plaatsen met meer dan 25.000 inwoners telkens bij een vierde gedeelte van de lagere scholen de va cantie een week .later te laten begin-i nen: zoo mogelijk zelfs de scholen in meer dan vier (groepen te verdeelen. BEKENDMAKING van den commissaris-generaal van de openbare veiligheid over de kenteeke- ning van de Joden in Nederland Op grond van por. 45 van de ver ordening nr. 138/41 van den Rijkscom missaris van het bezette Nederlandsche gebied betreffende de openbare veilig heid geef ik hiermede volgende orders: Par. 1. 1) Een Jood, die zich in het openbaar vertoont-, moet een Jodenster dragen. 2) Jopd, in den zin van deze verorde ning is hij, die naar parr 4 van de ver ordening nr. 189/40 over de aanmelding van ondernemingen, Jood is of als Jood geldt. Kinderen onder 6 jaren vallen niet onder het kenteeken. 3) De Jodenster bestaat uit een zwart geteekende zespuntige ster uit gele stof ter grootte van een handpalm met het zwarte opschrift „Jood". Deze moet zicht baar en vast opgenaaid op den linker kant ter borsthoogte van het ikleeding- stuk gedragen worden. 4) Het is aan Joden verboden, orde-, eereteekens of andere insignes-te dragen. Par. 2. 1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van bar. 1 of deze omzeilt, wordt voor zoover niet vol gens andere maatregelen een zwaardere straf bepaald is met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met een geld boete van "ten hoogste duizend gulden of met een van deze boeten bestraft. Dezelfde straf wordt opgelegd aan hem, die voor een omzeiling van deze bepa lingen zorg draagt, mogelijk maakt of daaraan medewerkt. 2) De oplegging der maatregelen op het gebied der veiligheidspolitie blijft on aangetast. Par. 3. Deze politieverordening treedt drie dagen na hare afkondiging m wer king. Den Haag, 29 April 1942. Der General-Kommissar für das Sicherheitswesen udd höhere S.S.- und Polizeiführer Gez, RAUTER. HET" N.V. V. en de bedrijfsgemeenschap Op, 1 iMei. a.s. zal de heer Wouden^ berg, de commissaris van het NVV, in het concertgebouw te Amsterdam een rede houden, welke met meer dan ge wone belangstelling tegemoet wordt ge zien. Een medewerker van Aibeid heeft getracht van tevoren reeds iets van hem' te weten te komen. Het, fijne van de; zaak heeft hij niet vernomen, maar' toch wel zooveel, dat er groote veranderin gen op til zijn, die voor Nederland een geheel nieuwe ontwikkeling op het ge bied van den arbeid zullen inluiden. De zaak van de bedrijfsgemeenschap, welke den heer Woudenberg, als bekend zeer ter harte gaat, zal thans haar be-1 kroning vinden. „Beteekent dat het eind van de actie van het NVV in de bedrijven? werd) hem gevraagd. Het antwoord was: „Dan beginnen we pas goed! Wat we tot nu toe hebben gedaan is nog maar voorbereidende arbeid geweest. De re organisatie, die staat te gebeuren, is juist bedoeld om de actie voor de Vorming of liever gezegd, voor het beleven van de bedrijfsgemeenschap pas goed tevkun- nen gaan voeren". Daaronder verstond hij, dat de werkers Cn een bedrijf zich ervan bewust moe- worden, dat zij als arbeidskamerar den, zooals zij in het bedrijf met elkaar samenwerken, bij elkaar behooren, dat zij een gemeenschap vormen, een arbeids gemeenschap, maar tevens een sociale gemeenschap. Op het oogenblik is dat anders. Denk bijvoorbeeld eens aan de verschillende vakbonden voor de verschil lende beroepen. De leider van een be paald bedrijf heeft te maken met de besturen niet Van één bond, maar van een aantal verschillende bonden. Vroeger waren er dan voor iedere categorie nog moderne, katholieke, christelijke en neu trale bonden. Sinds de samenvoeging van alle vak bonden in het NW is aan het buiten-i sporigste sectarisme nu wel een eind gemaakt, maar de splitsing van het per soneel van één bedrijf in een aantal; verschillende vakorganisaties is nog al tijd blijven bestaan, ondanks de céntra lisatie in het NVV, hetgeen de beleving van een bedrijfsgemeenschap in den weg staat. De vakbeweging is nu eenmaal wat bureaucratisch geworden. In dit euvel zal de bedrijfsgemeenschap voorzien. RADIOREDE VAN PRESIDENT ROOSEVELT De president acht de Japansche opmarsch in het Zuiden tot staan gebracht Het A.N.P. meldt uit Stockholm: President Roosevelt heeft Dinsdag avond een radiorede gehouden tot het Amerikaansche volk. zoo meldt de Brit sche berichtendienst \^it_ Washington. Hij sprak van een inspanning van het oeconomische leven om de productie van oorlogsmateriaal te verhoogen en somde op, waar ter wereld Amerikaan sche oorlogsschepen en Aifierikaansch,e troepen waren gestationneerd. Roosevelt zeide, dat de verbonden naties wanneer dit noodig zou blijken," maatregelen zouden nemen om te ver hinderen dat Fransch gebied in een df ander deel der wereld voor militaire doeleinden van de mogendheden van de spil gebruikt wordt. Amerikaansche vliegtuigen dragen thans, zooals de president zich uitdrukte, bij „tot de verdediging van de Franscije koloniën" en spóedig zullen Amerikaansche vlieg tuigen ook- voor de „bevrijding" van het Europeesche vasteland, strijden. Er bestaat reden om aan te nemen, zoo. beweerde Roosevelt, dat de aanval der Japanners naar het Zuiden tot_staan is- gebracht. Australië, Nieuw-Zeëland en vele andere gebieden, zullen de uit gangspunten voor een „offensieve actie'r vormen. Onverschillig hoe ver de Ja- pansche opmarsch gaat, er zullen mid delen en wegen gevonden worden, zoo meende Roosevelt, om* aan de legers van Tsjiang Kai-sjek vliegtuigen en munitie te leveren. Ten aanzien van zijn program tot be strijding van de inflatie verklaarde Roosevelt, dat door dezen maatregel iedere burger in de Vereenigde Staten getroffen wordt. Vervolgens prees hij den z.g. Britschen „heldenmoed" en besloot met te zeggen, dat de krachts inspanning van Amerika voor den oor log niet door een handvol „ruzie makende verraders" in gevaar mag wor den gebracht Do ontvangst van Roosevelt's boodschap Het D.N.B. ontleent aan een bericht van United Press, dat in kringen van het Congres scherpe critiek wordt ge oefend op Roosevelt's „antie-inflatie- boodschap", omdat Roosevelt geen ar beidswetgeving verlangt en de betaling van overuren in de oorlogsindustrie heeft goedgekeurd, hoewel hij, tege lijkertijd een wetgeving bepleit, welke de prijzen der landbouwproducten moet doen dalen. Er bestaat ook verzet tegen zijn voorstel tot beperking van de in komens tot 25.000 dollar. Een groep senatoren heeft vier amendementen uit gewerkt Het eerste heeft betrekking op de .jnvoering van de 48-urenweek in de oorlogsindustrie. De critiek op Roosevelt's houding in het arbeiders vraagstuk komt van democratische zoo wel als van jepublikeinsche zijde. De Washington Post schrijft, dat de boodschap een catastrofe voor dé Ame rikaansche valuta wil voorkomen, want ,„de inflatie knaagt reeds aan de waarde van den dollar". President Roosevelt heeft over den financieelen toestand van de Vereen. Staten o.m. het volgende in het Congres verklaard: Alleen voor oorlogsdoeleinden geven wij thans ongeveer 100 .millioen dollar per dag uit. Voor het einde van het jaar zullen deze dagelijksche uit gaven echter verdubbeld zijn, hetgeen beteekent, dat meer dan de helft van het nationale inkomen voor oorlogsdoel einden zal worden gebruikt. Dientenge volge moeten alle winsten niet alleen bij de productie van oorlogsmateriaal maar ook in andere bedrijfstakken sterk beperkt worden. Roosevelt's programma bevat de vol gende zeven punten: 1. Drastische belastingmaatregelen tot beperking van alle winsten; 2. maxi mumprijzen voor producten en huren; 3. stabilisatie der loonen; 4. stabilisatie van de landbouwprijzen; 5. plaatsen van oorlogsleeningen bij alle loontrekkers; 6. rationalisatie van alle belangrijke ar tikelen van levensonderhoud7. beper king van aankoopen op crediet en ter- mijn. U L! LLi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1