l-rs - i |»ioo««5 ABDIJSIROOP VASTZITTEND SLUM— Een wraakneming RADIO-PROGRAMMA Donderdag 30 April HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram.6.50 Ochtendgymnastiek 7 Gram.; 7.15 De familie de Boer (opn.); 7-30 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gr.; 9.4b Salonorkest (opn.); 10.30 Gram.; 11 Voor de kleuters; 1.20 Viool en piano; 12 Ensemble Rentmeester; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws en economische be richten; 13 De landstand aan het werk; 18.15 Klaas van Beeck en zijn orkest; 14 Zang, cello en clavecimbel; 14.40 Gr.; 15 Orgel en zang; 16.30 Voor de zieken; 16 Zondag 10 van den Heiidelbergschen Catechismus; 16.20 Gram.; 16.30 Revida- sextet; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17-30 „Varia"; 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding; 18.15 „Varia"; 18.50 BNO: Nieuwsberichten; 19 BNO: De wereldmeening uit vreemie kranten; 19.10 Omroepsymphonie-orkest en soliste; Van 20.15 aneen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; e.a. 20.20 Gram.; 20.45 Filmpraatje; 21 Omroepsymphonie- orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Gram.; 23 —24 Balletmuziek (gr.pl.)^ HILVERSUM ÏL 301.5 M. 6.457.15 Zie Hilversum I; 7.15 Gr.; 7.30—8.15 Ziev Hilversum I; 8.15 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Zang met piano begeleiding; 10.40 Voor de vrouw; 11 Gr.; 11.20 Ensemble Francis Keth; 12 Amu-r sementsorkest; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 13.45 Voordracht; 14 Omroeporkest; 15 Voor de vrouw; 15.30 Het Hollandsche Trio; 16 Zang met pianobegeleiding; 16.30 Voor de jeugd; 16.45 Voor de jeUgd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Pianovoordracht; 18.05 Gram.; 18.30 Toe spraak Sterft, oude vormen"; 18.15Theo Uden Masman en zijn idansorkest; 19.15 Lezing „Brandende/kwesties"19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 Spiegel van den dag; 19-50 BNO: Wat Nederland schrijft; 20 Orgelspel; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest20.40 Luisterspel „Er is 'n oplossing voor alles" 21 Orkest Ernst van 'tHoff; 21.45 BNO: Nieuwsberichtral22 Gezangen (opn.); 22.05—22.10 Avondwijding. ■RADIONIEUW 8 Donderdag 30 April Ernstige muziek. Via den zender Hilversum II hoort U om 15.30 uur, een radio-uitvoering door het Hollandsche Trio. Van de Fransche componiste Cecile Chaminado valt in deze eerste radio-uitzending het tr.o No. 2 in a kl. t. op. 34 te beluisteren, Een interessant piano-recital van den .is oorzaak van hoestbuien, piepen op de luchtpijp en benauwdheid op de borst Neem dan direct de zacht 'siymoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S M M M M M M M M W W W De ochtend neemt één derde van uw ïverk over: hij maakt de weg\ kórtef\ en doet werk beter opschieten. FEUILLETON 0 Naarmate hij dichter bij „De Olmen" kwam, voelde hij zich meer gekweld door de gedachte: Zou Dora nu onner- roepelijk voor hem verloren zijn? Maar, mocht dit zoo wezen, dan zou zij toch nooit vermoeden, 'wat Jiem hier terugge voerd had! Het was een prachtige zomermiddag maar hij was er bij lange na niet zoo gevoelig voor als anders. Hij was er al op voorbereid, dat hij niemand thuis zou vinden, behalve zijn oom. Mevrouw Werner en juffrouw Dora zijn in den rozentuin, zei het meisje dat hem opendeed. Maar mijnheer Werner is op zijn studeerkamer. Goed. Zorg dan eerst, dat ik wat te etèn krijg, Marie! En stoor Oom nog maar niet. Zoodra ik klaar ben, ga ik bij hem op de kamer. Hij begaf zich naar zijn eigen vertrek en maakte volstrekt niet te veel haast, want hij voelde zich iij het geheel niet gedrongen, om zich bij het gezelschap in den tup te voegen. Toen de heer Werner hem zag, rees hij op met een verwelkomend; X bekenden pianist Marlnus Flipse, wordt, om 17.30 uur, over Hilversum II uitge zonden. Om 19.10 uur, Hilversum I, verleent Maria Struycken—v. d. Adel hare me dewerking aan het concert van het Om- roep-Symphonie Orkest, o.l.v. Leo Ruyg- rok. Uit het programma vermelden wij werken van Max Reger, A- Caplet en Jean Sibelius. j Voordezieken. Frans Verlaan verzorgt de uitzending „Vreugdestonden aan Ziekensponden", welke van 15.30 tot 16 uur, via den zen der Hilversum I te beluisteren valt. F i 1 m p r a a t j e. De heer P. Kloppers spreekt in zijn filmpraatje om 20.45 uur, over den actrice Paula Wessely (Hilversum I). Voor de vrouw. Mevr. Olff—van Boven- geeft om 15 uur, via Hilversum II, haar 20ste naailes. EERHERSTEL VOOR OVERSTE MUSSERT De res.-kapitein Bom en res. ïe luitenant Kruithof resp. veroor deeld tot 10 eu 20 jaar Het Vredesgereehtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den reserve-kapitein A. J. C. Bom en den luitenant-adjudant A. J. Kruithof, wien ten laste was gelegd feitelijke insubor dinatie in tijd van oorlog, den dood, van den kantonnementsoommandant van Dordrecht, overste Mussert, ten gevolge hebbend. De verdachten zijn respectievelijk ver oordeeld tot 10 en 20 jaren gevangenis straf. De eisch tegen luitenant- Kruithof was de doodstraf, tegen kapitein Bpm 20 jaren. Met het oog op de bepaling van de mate van strafwaardigheid -der verdach ten acht het hof het noodzakelijk de overige voor het hof afgelegde getuigen verklaringen aan een nader onderzoek te onderwerpen. Het hof stelt daarbij op den voorgrond, dat de verdachten zoowel persoonlijk als bij monde van hun verdediger niet Jri gebreke zijn gebleven zonder eenig voor behoud hun dwaling met betrekking tot den persoon "van idem luitenant-kolonel Mussert te erkennen en hun overtuiging uit te spreken, dat aan zijn ongerepte krijgsmanseer op geenerlei wijze meer kan worden getwijfeld.^ Overweging van de bedoelde getuigen verklaringen heeft het hof de overtuiging geschonken, dat zij, die aan de goede trouw van den luitenant-kolonel Mussert hebben getwijfeld, veel all niet -alleen van aan misdadigheid grenzende lichtvaardig heid hebben1 Iblijk gegeven, maar zelf groor tendeels mede oorzaak van het te zijnen opzichte gewekte wantrouwen zijn ge weest en in de hoogste mate zelf schul dig staan aan het ongunstig verloop der krijgsverrichtingen, hetwelk ten onrechte den luitenant-kolonel Mussert werd aan gerekend. Daarbij is mede uit verscheidene ver klaringen van getuigen komen vast .te staan hoezeer de hooge militaire bericht geving omtrent de beweerde aanwezig heid van binnenlandsche vijanden en ver raad er to^heeft bijgedragen de geest kracht der Nederlandsehe troepen te on dermijnen en een algemeene stemming van wantrouwen te wekken, waardoor 'alleen reeds de- krijgsverrichtingen tot mislukking gedoemd waren. Het hof wijst in* dit verband in het bij zonder op de desbetreffende verklaringen van den reserve-luitenant-generaal Van Andel, commandant der vesting Holland, en den kolonel Van der Bijl, comman dant der lichte divisie. Het hof stelt vast, dat de beruchte landverraad-legende eenertijds onopzette lijk de oorzaak is geweest van den diep teleurstellenden gang der krijgsverrichtin gen, terwijl zij anderzijds opzettelijk ge bezigd is om de schuld van dezen gang van zaken te bemantelen. O, maar Gerard, beste jongen! Wat een verrassing! Waarom heb je niet geschreven? Hoe ben je nu van hét sta tion gekomen? Wel, ik heb geloopen, Oom. Maar vanochtend kwam het pas bij mij op om hierheen te gaan. fk wilde u het een en ander vertellen van mijn ervaringen. O, u is bezig, uw artikel voor „De Doode Talen" te corrigeeren? Ja, de proeven zijn gisteren geko men. Dick heeft er mij bij geholpen O, 'tis een in-knappe kerel, Gerard. Hij zal"- zeker in je smaak vallen. Je hebt daar op het Congres een goede ontvangst ge noten, hè? Ja, ik wilde wel, dat u het bijge woond hadt, Oom Max! U zoudt er van genoten hebben! Qch, mijn tijd van reizen is voorbij, man! Dat laat ik aan jongeren over. Niet, dat ik nu ooit zoo'n trekvogel was, zooals bij voorbeeld Dick, die geloof ik, alle déelen van de wereld is geweest. En ik verzeker je, dat hij zijn oogen goed den kost gegeven heeft! Hij is tenminste zijn gezelschap dubbel en dwars waard. Ik verga van ongeduld om kennis te maken met dien mijnheer Witsen. U en juffrouw Betsy hebt mij nieuws gierigheid gaande gemaakt. Ik kwam daar zoo even bij haar huis tegen en ze moest een boodschap doen bij dén slager voor haar neef. Het was Dick voor en Dick na. De omstandigheden, waaronder de ver dachten tot hun vergrijp jegens den per soon van den luitenant-kolonel Mussert zijn gekomen, zijn echter naar het oor deel van het hof van dien -aard, dat het in strijd met de rechtvaardigheid zou zijn op deze beide verdachten, die toch slechts een schakel vormden in de keten van schuldoorzaken, welke tenslotte tot het misdrijf, waarvoor verdachten terecht staan, hebben geleid, de gevolgen der der strafwet in volle zwaarte hoezeer öp zichzelf verdiend te doen neer komen. 1 UI I Mitsdien is .het hof van oordeel, dat met betrekking tot het aan de beide verdachten tenlasteglelegde misdrijf de strafwaardigheid van den verdachte Kruithof aanzienlijk hooger moet worden geacht te zijn dan die van den verdachte te Bom. Overwegende, dat het voor beide ver dachten bewezen verklaarde voor ieder der verdachten oplevert het misdrijf van: „feitelijke insubordinatie in tijd van oor log!", strafbaar gesteld bij artikel 120 van bet wetboek van militair strafrecht, verklaart het hof verdachten deswege strafbaar en veroordeelt deswegle ver dachte Adriaan JaCobus Cornelis Bom tot gevangenisstraf voor den tijd van' tien jaar en den verdachte Albertus Jo.- hah Kruithof tot een gevangenisstraf voor den tijd van twintig jaar. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een ware hel van vuur en staal „Geweervuur, ratelende machineglewe- ren, ontp offend e granaten, het was een heidensch spektakel en niemand kon wat •zien", zoo schrijft gefr. A. W. Zomer in een brief naar huiis, en hij vervolgt: „daarbij schieten die zwijnen nog met ontplofbare geweerkogels, die met een knal uit elkaar vliegen, zoodra ze wat treffen en dus overal om ons heen knalt het In zulk een hel van vuur en staali vechten ook onze Nederlandsehe vrijwil ligers aan het Oostfront. Ook voor uw belangen hebben zij zich ingezet, lezer. Laat het daarom dezen helden aan niets ontbreken zoo zij ge wond raken. Steunt- naar uw vermogen de Nederlandsehe ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Neder landsehe ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Loods ingestort Op een terrein aan de Merwede- straat te Utrecht, waar verschillende loodsen staan, welke dienen alsopslag plaatsen van bouwmaterialen voor de Jaarbeurs, was een groote loods in aan bouw. waarvan het geraamte Teeds ge reed was gekomen. De spanten werden slechts door betrekkelijk dun latwerk overeind gehouden. Door een windvlaag is dit geraamte ingestort, juist op het oogemblik dal de 61-jarige terreinbewa ker W. daar ter plaatse over het terrein liep. Hij werd door. vallende balken ge troffen en liep zoodanige kneuzingen op, dat hij kort ha het ongeluk overleed. De instorting richtte groote ravage van vèrsplinterde balken en spanten aan. Vijf villa's afgebrand Toén de bewoners van de villa „De Wiekslag", aan den Rondeweg, in het Vughtsche villapark te Vught, gister middag in een open haard papier ver brandden, ontstond brand in den schoor steen en vatte het rieten dak vlam. Weldra stond de groote villa, toebe- hoorende aan dr. ir. Bouwers, in lichter laaie. Door het boseh, dat de villa omgeeft, sloeg het vuur via de toppen der hoo rnen over op -de villa van mr. van1 Leeuwen, welke ook in brand geraakte. Door den hevigen wind stonden in kor ten tijd 5 villa's in vlammen. De Vught sche brandweer slaagde er niet in den brand meester te worden, zoodat ook de boschbrandweer werd gealarmeerd Even dreigde nog gevaar voor het Oos telijke deel van het villapark, dat door n—li Och ja, dat is nu eenmaal haar manie.- Zij heeft altijd zoo'n voorwerp van aanbidding ^npodig- -- Nu oom, ik kom zoo dadelijk bij u. Maar Marie zou toat voor mij klaar zetten in de eetkamer, want eerlijk ge zegd verga ik van den honger. Maar ik heb u nog heel wat te vertellen; ook wil ik de drukproeven nog wel eens zien eer u ze' wegstuurt. Alweer kwam die schuldige uitdruk king in de oogen van den heer Werner. Ik heb beloofd dat ik buiten bij de dames zou gaan theedrinken. Maar u wordt nog zoo wuft op uw ouden dag, oom. Buiten theedrin ken en binnenshuis tooneelopvoerimgen. Mag dat zoo maar? Och ja, Dick en Dora hebben daar nu eenmaal hun zinnen op gezet. En de boog kan toch ook niet altijd ge spannen zijn! Ik zit misschien ook te veel in de boeken en het doet mij wel goed er af en toe eens uit te zijn! Dick heeft mij ernstig onderhouden ove»r het nut van zoo'n verpoozing. Gerard mompelde iets, wat de hepr Witsen gelukkig niet verstond en hardop zei hij toen: Nu oom, als mijn honger gestild is, kom ik mijn compliment afsteken bij1 de dames, dat beloof ik u. De openslaande deuren van de eet kamer gaven het uitzicht op dèt deel een klein boschcomplex van het terrein van den bTand is gescheiden, doch door het ingrijpen van de brandweer kon dit gevaar worden afgewend. Vijf villa's brandden' echter geheel uit. Slachtoffers ran misdadig Engelsch bombardement Het aantal slachtoffers van het mee- doogenlooze Engelsche bombardement op de burgerbevolking van een stad in- het Westen des lands, waarover wij enkele dagen geleden berichtten, is* intusschen tot 27 dooden gestegen. In de zieken huizen bevinden zich nog 18 zwaarge wonden. Duizenden sigaren gestolen Zondagnacht is te W a g e n i n g e n in gebroken in de Schimmelpennmck-siga- renfabriek van de firma Gebr. Van Schuppen. Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde hebben de.daders zich toegang tot de fabriek verschaft. Ontvreenjd zijn 7000 a 8000 sigaren van 24 cent, benevens een aantal blikjes van 10 stuks, van 15 cent. Indijking van 1000 ha kweldergronden Reeds ;géruimen tijd bestonden er plan nen tot indijking van ongeveer 1000 h.a. kweldergronden onder Uithuizen. Deze' plannen zullen thans worden verwezen lijkt. Het leggen van den dijk en de< verdere werkzaamheden zullen met goedvinden van het departement van landbouw en visscherij als vrij werk worden uitgevoerd. De algemeene lei ding berust bij het technisch bureau der domeinen, dat de dagelijksche leiding heeft opgedragen aan het bureau van de unie van waterschapsbohden. Begin Mei zal met het leggen van den dijk een aanvang worden gemaakt. De uitvoering zal aan vele arbeiders langen tijd werk verschaffen. De indijking be- teekent een grootp aanwinst aan kost baren cultuurgrond. j RECHTZAKENj Zitting van de Vrederechter te Middelburg ;op 27 April- J. C. B., 31 jaar, werkman te Zierik- zee, wegens beleediging van J. K. ten Haaf, ,op 24 September 1941 te Ouwer- kerk. Eisch: oribevoegdverklaring. Uitspraak-: idem. J. Q., 25 jaar, brievenbesteller, wonende te Sint A nn al an d, wegens het feit dat hij op 8 Augustus 1941 te Scherpe- j nisse op een kruispunt van openbare wegen een marsch in gesloten k'olotnnes heeft gehouden door een aantal perso nen, gekleed in uniform van de W.A., in gesloten kolonines met tweeën over dat kruispunt te laten marcheeren. Eisch: f 15 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. In de zaak tegen M- K., werkman te Zierikzee, tegen, wie de Officier van Justitie op 20 April vrijspraak had ge vorderd, is door den Vrederechter schrif telijk vonnis gewezen en verdachte ver oordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. 1Jjtan<len OOÜ' Hg ntgen tandsteen dispergo" uil-— 'I U.Y. fRODENTA. AMERSFOORT De Zwitsersche regieering heeft 'n mei kevers-verordening uitgevaardigd, waar bij aan de geheele bevolking van de streek, waarvoor dit jaar het „mei kever s j a a r" (iedere drie jaar één maal) is, de verplichting wordt opgelegd zooveel mogelijk meikevers bijeen te ga ren, en bij een gemeentelijk bureau in te leveren. Demeikevers moeten, zoo mogelijk, levend worden ingeleverd, om dat het dan gemakkelijker is ze tot mei- kevermeel te verwerken, een geschikt varkensvoeder, met hoog eiwitgehalte. Volgens de volkstelling van Juni1941 bedraagt volgens een 'uit- Ottowa ont vangen bericht de bevolking van C a- nada 11.42 millioen, hetgeen 1.042 mil- lioen zielen meer is dan bij de volkstel ling van 1931. In de periode 1921—1931 was het bevolkingscijfer gestegen met 1^53 millioen. (ANP) van het gazon, waar de thee nu klaar gezet was. Gerard maakte echter niet de minste haast met zijn maal. Hij was vast be sloten te wachten tot het gezelschapje compleet zou zijn, eer hij zijn tegen woordigheid in huis liet weten. Tante Vera verscheen het eerst. Hij zag- dat zij met verlangenden blik naar de deu ren van de eetkamer keekwaarschijn lijk had het meisje haar Zijd komst meegedeeld. Hij deed de deuren open en reeds trad tante hem tegemoet: Zoo GeraYd, ben je daar toch? Ik dacht eigenlijk dat Marie zich vergist had, toen ze zei datjij er was. Haar toon van spreken was wat ge- wild-vroólijk en het trof hem zoo slecht éls zij er uitzag. Haar gezichtje was zoo klein geworden; ze had diepe krin gen onder de oogen. terwijl ze scherpe trekken had om den mond. Tante Vera, u is ziek, geloof ik? zei hij op waarlijk bezorgden toon. U is zoo smal en bleek! Drie weken ^geleden heb ik erg kou gevat en al dien tijd heb ik mijn kamer moeten houden. Maar nu ben ik veel beter, anders zou Dora mij niet buiten hebben laten zitten. Neen, ik ben weer goed Dat zou je niet zeggen* als je het niet wist, antwoordde hij; dus alles behalve overtuigd. Uit Stad en Provincie ST.-PHILIPSLAND. Zondag 19 April werd de Diaconie der Ned. Herv. kerk verblijd mét een extra-gift van f50, waar voor de milde giever of geefster harte/- lijk dank werd gezegd. STAVEN1SSE. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk heeft besloten, dat met in gang van Zondag 3 Mei ,a.s.. in plaats van de namiddaggodsdienstoefening, des avonds een dienst gehouden zal worden. De diensten zullen aanvangen- des avonds 20 minuten voor 8 of te wel 6 uur plaatselijke tijdrekening. Me.de op ver zoek van den kerkeraad heeft de kerk voogdij besloten over te gaan tot het opheffen van de staanplaatsen in de kerk. Het bestuur van de Waterkeering van de Calamiteuze polders Oud-Kem- penshofstede en Moggershil heeft in hotel Van Dalen publiek aanbesteed, be stek no. 34, n.l. dp verdediging van den onderzeeschen oever door zinkwerk en steenbestorting aan de waterkeering van het dijkvak'Oud-Kempenshofstede polder. Er werd als volgt ingeschreven: J. F. de Waard Sliedrecht f 118860; P. K. Kraayeveld. idem f 116490; J. A. van Seventer, Dordrecht f 121600; A. v. d. Straaten, Mijnsheerenland f 131000; H. Rook, Ouderkerk a/d IJssel f 145500; G» Dekker, Papendrecht f 126600; J. Ros kam Cz., Sliedrecht f 124380M. v. d. Velde, Brilinisse f 134000. De raming be droeg f 120135. Als verdacht van diefstal van een bedrag ad f 200 van één in de haven alhier liggend motorschip, zijn naar het Huis van Bewaring te Middelburg over gebracht de 1,9-jarige I. M. en de 18- jarige I. W„ beiden alhier. Laatstge noemde is bereids op vrije voeten ge steld. Eerstgenoemde heeft bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan de dief stal van een belangrijk aantal brood bonnen uit de bakkerij van mej. de wed. H. alhier. Deze diefstal was gepleegd over eeen tijdvak verdeeld van circa Hij volgde haar naar de theetafel en was blij, toen hij haar veilig en wel in den makkelijken rieten1 stoel zag zitten. Hij leunde tegen den stam van een boom en het leek wel, of Dora niet voor hem bestond, althans hij vroeg in het geheel niet naar haar. Tante Vera begon echter uit zichzelve: Dora en de heer Witsen zijn samen een eindje het bosch ingegaan en ze zullen wel zoo. dadelijk hier zijn denk ik. Je hebt den heer Witsen nog niet ontmoet hè, Gerard? Neen, die eer wacht mij nog! Zijn woord iswet bij oom Max Ja. dat verwondert mij ook wel eenigszins, want niet zoo gauw loopt oom met iemand weg. Maar het is de zoon van een van zijn oudste vrienden, moet je denken. Ik wist niet, dat oom Max den broer van juffrouw Betsy had gekend. Ik dacht dat hij hem eigenlijk nagenoeg vergeten had. En, eerlijk gezegd, ik was zóó gewoon zijn adviseur te wezen in alle mogelijkè zaken, dat het mij niet prettig aandoet, om die plaats nu in genomen te zien. Zegt u mij eens uw ware meening over den heer Witsen, tante. Ik geloof niet dat u nu ook zoo zoo bijzonder met hem ophebt? (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2