ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ilN OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT WOENSDAG 29 APRIL 1942 BERLIJN OVER DEN MILITAIREN TOESTAND I 1797 - 1889 ABONNBMBNT Prijs: In Zlerikzea yi.60, «Idem 71.90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,"JZierikzee, Schnith. B 94, Tel. 82 13 en is cents. Losse nummers 5 cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee Verachijnt lederen werkd&gL 989TB JAARGANG No. 14921 ADVBRTBNTIBSI Advertentiën lö cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per -millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. Sovjetaanvallen In het Oosten afgeslagen Engelsche luchtmacht leed zw^re verliezen Het opperbevel van de weermacht "maakte Dinsdag? bekend: In den centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijk front leverden eigien aanvalsacties plaatselijke successen op. Op enkele punten vyerden vrij krachtige aanvallen van den vijand onder zware verliezen van den tegenstander afgesla gen. Hierbij werden 13 vijandelijke pant serwagens vernietigd. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden overdag vijandelijke sche pen in Leningrad en aan de kust van de zee van Azov. Aan het IJszeefront werden 5 bolsjewistische bommenwer pers, die een Duitsch vliegveld aanvielen, 'vernietigd, terwijl ook. 3 jachtvliegtuigen van het type-Hurricane werden neerge schoten. In Noord-Afrika sloegen Duitsch-Itali- aansche troepen een Britsche verken- ningsuitval af Sterke formaties der lucht- macht zetten de aanvallen op militaire werken van het eiland Malta voort. Te La Valetta werden in kazernes -^en ravi- taiUeeringsinstallaties opnieuw verwoes tingiep aangericht. Boven de kust van het bezette gebied in het Westen, verloor de Britsche lucht macht in luchtgevechten, door luchtdoel geschut en. marineartülerie 19 vliegtui gen. Formaties gevechtsvliegtuigen onder namen in den nacht van 27 op 28 April! een vergeldingsaanval op de stad Nor wich, die met talrijke brisant- en brand bommen werd bestookt. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht uitsluitend niet-militaire doelen in Keulen aan. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en ge wonden. Talrijke woonhuizen, kerken en liefdadige instellingen werden- verwoest of beschadigd. Een enkel Britsch vlieg tuig* ondernam een storingsvlueht naar Zuid-Duitschland. Nachtjagers en afweer geschut schoten -12 der vijandelijke vlieg tuigen neer. Verscheidene Britsche bom menwerpers werden bij een nachtelijken aanval op de Noorsche kust neergehaald- De Britsche luchtmacht verloor doormede gisteren overdag en in den afgeloopen nacht bij haar vluchten boven het be zette gebied en het Duitsche rijksgebied 38 vliegtuigen. De le luitenant Sehoenert behaalde zijn 15e overwinning in de lucht. DE DUITSCHE RIJKSDAGZITTING Mijlpaal in de geschiedenis van het volk Nadat Zondagmiddag Hitler in deKroll Opera te Berlijn zijn rede had gehouden, heeft de president van den Rijksdag, Garing, o.m. het volgende gezegd: „Onze Rijksdagbijeemkomsten zijn mijl palen in de geschiedenis van otns volk. Telkens bij het begin van nieuwe gebeur- tenissen heeft de Führer het Duitsche volk rekening en verantwoording afge legd op een wijze die niet geweldiger kon zijn. De zitting van vandaag en het verslag van den Führer aan het eindel van dezen winter zijn echter wel de geweldigste van alle. Deze winter was een groot gevaar. Het Duitsche volk voelde en besefte "dit gevaar. Maar grooter dan dat gevaar was het vertrouwen van het volk, dat I de Führer ook het noodlot zal beheer- schen. De houding van ons volk in •- het bin- j nenland evenaarde die van onze strijders aan het front- Als de Führer zijn troepen zijn dank en erkentelijkheid heeft be- j tuigd, weet het volk aan wten het in de eerste plaats het overwinnen van dit ge vaar heeft te danken. Nooit is de dank van het geheele Duitsche volk jegens den Führer grooter geweest, dan thans. Want hoewel niet iedereen heeft kunnen zien, hoe de Führer het moeilijke lot meester werd, wij, zijn medewerkers, hebben het wel mogen zien- En wij kunnen thans zeggen: Als thans het front in het Oosten intact is- en er wederom tot een krachtigen aanval kan worden overgegaan, dan is dat naast de dapperheid der troepen uitsluitend de verdienste van onzen Führer geweeste (Groote bijval). „Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de Führer in dezen oorlogstijd, waarin het, Duitsche volk gewikkeld is in een strijd van bestaan of ondergang, het recht moet hebben om alles te doen, wat dient of bijdraagt tot het behalen van de overwinning. De Führer moet derhalve, zonder aan bestaande rechts-, voorschriften gebonden te zijn, in zijn hoedanigheid van Führer der natie, op perste bevelhebber der weermacht, chef der regeering, hoogste bekleeder van het uitvoerend gezag, hoogste gerechtelijke instantie en leider der partij steeds m staat zoo noodig eiken Duitscher,, zij het een eenvoudig soldaat of een officier, een laag- of hooggeplaatst ambtenaar of rechter, een leidende of een die nende functionaris der partij, een arbei der of een employé, met alle middelen, die hem gepast voorkomen, tot vervulling zijner plichten te brengen en bij de ver- waarloozing daarvan na een consciënti eus onderzoek en ongteacht de zooge naamde verkregen rechten een gepaste straf op te leggen, of hem in een bijzon dere procedure zonder instructie te ver wijderen uit zijn ambt, zijn rang of zijn betrekking"-. Dat dit zoo is, verzoek Mc u, afgevaar- digden van het Duitsche volk, als de ge roepen vertegenwoordigers van de Duit sche natie jegens den Führer uitdrukkelijk te bevestigen door van uw zetels op be staan. (De afgevaardigden hebben zien van hun zetels verheven). Ik constateer hiermede, dat de Rijksdag de door den Führer verlangde rechten eenstemmig heeft bevestigd en volgens zijn voorstel heeft besloten. h (taiiaansch weermaehtsbericht Pantseraanval werd afgeslagen Het 696e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt In Cyrehaïca werden aanvallen van vijandelijke pantserwagens afgeslagen door het welonderhouden vuur van onze artillerie,- terwijl de activiteit van ver kenningsvliegtuigen eveneens (groot was. De Engelsche luchtmacht verloor bij de luchtgevechten een Curtiss-jager. Vlieg tuigformaties ondernamen krachtige bom bardeeracties tegen het eiland Malta, waarvan militaire werken en installaties van de luchtmacht en marine werden getroffen. Een Spitfire werd neergehaald In het Oostelijk deel van de Midiel- landsche Zee werd bij een door onze torpedovliegtuigen ondernomen aanval, 'ai schip van gemiddelde tonnage, dat deel uitmaakte van een konvooi door vliegtui gen en oorlogsschepen' begeleid, ge troffen. DE SITUATIE AAN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Alle krachten worden georganiseerd Van Italiaanseh militaire zijde wordt het volgende overzicht gegeven van de huidige situatie aan het front in de Middellandsche Zee. Aan alle oorlogsfronten wordt de strijd op dezelfde wijze als de afgeloopen weken voortgezet, zonder dat er ver schijnselen zijn, die wijzen op nieuwe operatieve - handelingen. Men verkeert thans in een stadium, waarin alle krachten worden georgani seerd om in den strijd te worden ge worpen, in de nog zwaarder worsteling, die voor. de deur staat. Men beseft namelijk de beteekenis van de komende maanden voor de toekomst der wereld. Aan het front in Cyrenaica heb ben den laatsten tijd het ongunstige weer en de zandstormen iedere actie te land en in de lucht belemmerd. De voor naamste zorg der oorlogvoerenden geldt de ravitailleering. De pperaties der Duitsóh-Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten in de Mid dellandsche Zee hebben een voor de As-mogendheden zeer gunstig verloop. De Engelschen van hun kant geven steedö meer de voorkeur aan de landwegen in het Midden-Oosten en Egypte, boven de verbindingeii ter zee. Een symptoom van deze nieuwe En gelsche methode is de zorgvuldigheid, waarmee de Engelschen zorgen voor de verdere ontwikkeling van de spoorlijn, die aanvankelijk Alexandrië verbond met Mersa Matroe en thans langzamerhand is doorgetrokken tot de grens van Cy renaica, Wellicht zal Engeland jn de 'toekomst probeeren met wanhopige inspanning van alle krachten de heerschappij in de Middellandsche Zee te heroveren, maar het is karakteristiek, dat Engeland zich bijna geheel heeft teruggetrokken uit de Middellandsche Zee. nadat het met de Italiaansche strijdkrachten in botsing is gekomen, BOODSCHAP VAN ROOSEVELT Ingrijpende economischs maatregelen aangekondigd Roosevelt heeft een boodschap aan het Congres gericht, waarin hij om te beginnen betoogt, dat de geallieerden in den huidigen oorlog staan tegenover een nog ernstiger bedreiging van hun bestaan dan in den oorlog 19141918. De geallieerden strijden thans een nog grooter, een nog vreeselijker strijd. Roosevelt verklaarde vervolgens, dat de Ver. Staten zich reeds twee jaar lang door besluiten van het Congres, o.a.over de herziening van de neutraliteitswet- geving, de dienstplichtwet, de leen- -en pachtwet, de vergrooting van leger en marine, enz., op den oorlog hebben vopr- bereid. De president stelde aan het Congre& daarop ingrijpende economische maatre gelen vopr. O.a. zullen 2ware belastingen worden ingevoerd om stijging van de kosten van levensonderhoud' te voorko men. Tot hetzelfde doel zullen maximum prijzen voor klein- en groothandel en voor de industrie, benevens voor woning- huren worden vastgesteld in de gebieden, die door de oorlogsindustrie worden ge troffen. De loonen, moeten worden ge stabiliseerd, hetgeen eveneens mei de prijzen der landbouwproducten zal ge schieden. De Amerikaansche burgers moeten wor den aangespoord iom met hun spaargeld oorlogsleeningen te koopen,. in plaats yan dit uit te geven aan niet nood zakelijke dingen. Alle goederen, waar aan gebrek bestaat, moeten worden ge rantsoeneerd om een gelijkmatige ver- deeling te bewerkstelligen. Koopen op erediet is te ontraden- Daarentegen moet de afbetaling van hypotheken en andere verplichtingen worden,bevorderd. Roosevelt merkte tot slot op. dat hij", indien door deze maatregelen het ge- wenschte doel nog niet 'wordt bereikt, m.a.w. als de kosten van levensonder houd nog mochten blijven stijgen, nieuwe voorstellen "bij het Congres zal indienen. FRANKRIJK'S VERHOUDING TOT ENGELAND onder Laval's leiding Vooa; radio-Lyan heeft Philippe Henriot gesproken over de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk. Het traditioneele flegma der Engelschen, aldus Henriót, verloochent zich zelden en dagelijks kan mén daai-van nieuwe bewijzen zien. Hun Empire brokkelt af, hun koloniën gaan in andere handen over en de dominions laten het iin den steek. Zij incasseeren alles met een soort fata lisme. Noch hun hart, ,noeh hun geest schijnt ontroerd te zijn, wanneer zij hun kostbaarste bezittingen achter elkaar ver liezen. Zij zagen Hongkong, Singapore en Java vallen. Birma i® zoo goed als veroverd. Indië, Australië en Canada ver wijderen zich steeds meer om nooit meer terug te keeren. Engeland heeft alles verdragen tot den dag, waarop het moest inzien, dat het definitief van tzijn liefste bezittingen moest afzien: Frankrijk. Thans verbergt het zijn teleurstelling en woede niet meer. Het raast en tiert, uit bedreigingen en provo caties. Frankrijk ^echter schudt de kete nen van het Britsch-Joodsche kapitalisme van zich at om zijn lot zelf in handen te nemen, zonder te vragen naar de meening aan de overzijde van 't Kanaal. Pierre Laval neemt samen met den maarschalk de leiding van het land in handen. Dit beteekent het einde van En- gelands heerschappij over een leven, dat het eeuwen lang als zijn eigendom heeft beschouwd. Pierre Laval heeft Engeland gewaarschuwd en het duidelijk gemaakt, dat het van nu af aan op ons gebied niets kan ondememën, zonder te stui ten op het felle verzet van ons land, wat wel gewond is, maar zijn souvereini- teit weet te beschermen. Na jaren van vernedering, waarin wij de politiek van het Engelsche belang voerden, zoo be sluit Henriot, zal Frankrijk eindelijk ach ter den maarschalk en onder leiding van Pierre Laval enkel en alleen een politiek der Franschebelangen voeren. In een dezer dagen gehouden lande lijke vergadering van de afdèeling So ciale Zaken van het hoofdkwartier der N.S.B., is, volgens het Nationale Dag blad; meegedeeld, dat 'dezer dagen het N.V.V. wordt ontbonden en op 1 Mei het Arbeidsfront wordt opgericht. DE PENSIONPBIJZEN Verhooging onder be paalde voorwaarden toegestaan. Reeds in Juli van het vorig jaar is met nadruk de aandacht gevestigd óp het verbod voor pensionhouders om hun pensionprijzen eigenmachtig te verhoo- gen boven het prijspeil van 9 Mei 1940. Er was toen een algemeene uitzondering verband houdende met het niet meer afzónderlijk in rekening mogen brengen van de omzetbelasting, volgens welke het was toegestaan ter doorberekening hiervan de pensionprijzen met een zeker peercentage te verhoogen. Inmiddels zijn de kosten van een aan tal voedingsmiddelen zoodaniggestegen, dat ook gij voor een doorberekening in aanmerking komen. In verband hier mede zijn in de Prijzenbeschikking Pen sions No. I, opgenomenin de Staats courant van 28 April 1942, de bedragen aangegeven, waarmede de pensionprij zen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. In de nu toegestane verhooging is tevens opgenomen de reeds vermelde verhooging uit hoofde "van de betaalde 'omzetbelasting, zoodat hiervoor geen apart percentage zal gelden. Indien het bedrag van de pensionprij- feen 'op 9 Mei, 1940 inclusief omzetbelas ting! was bepaald op meer dan f80 per maand, mag het met 21/2 worden verhoogd. Voor lagere bedragen is de toegestane verhooging in geld uitgedrukt Wanneer de pensionprijs per persoon op 9 Mei 1940 lager dan resp. f60 of f80 per maand, mag hij per persoon met f5,, resp. f4 worden verhoogd. Voor! de verhooging van pensionprijzen vast gesteld per week of per dag of die, welke op 9 Mei 1940 exclusief omzet belasting* golden, zijn eveneens bepalin- iglen getroffen. De Gemachtigde vóór de prijzen wijst er echter met klem op, dat deze ver hoogingen niet zijn toegestaan over de op J.OUI pfujs uj spaoJ jooniuoAO strem prijsvoórschriften verhoogde prijzen, maar slechts over de bedragen, zooals deze op 9 Mei 1940 werden berekend. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 20.01. Morgen (Donderdag) zon op 6.13^zon onder 21.03. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver- dnisterd. Maan onder 6.22; op 20.31 Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Don derdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei'. Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan I Als je in Duitschland werkt, help je dan den „vijand"? Neen, dan zou ook iedere arbeidin Neder land den zoogenaamdenvijand hel pen. Laat je niet door valsche pro paganda afschrikken,maar neem werk daar aan, waar het is. Dat is in Duitschland het geval. Laat je door het arbeidsbureau in je woonplaatsinlichten. De onderstaatssecretaris van het Ame rikaansche ministerie van handel, Wayne C. Taylor, heeft in een rede te Lexing ton verklaard,dat de Ver. Staten dit jaar waarschijnlijk meer dan 4 7 m i ln- li a r d dollar voor oorlogsdoeleinden zul len uitgeven, tegen 3 milliard in 1940. In 1943 zullen de oorlogsuitgaven ver moedelijk tot 78 milliard dollar stijgen. (DNB) Het vorstendom Liechtenstein zal a.s. Zondag, 600 jaar bestaan. Den 3en Mei is het n.l. 600, jaar geleden, dat het toenmalige graafschap Vaduz zelf standig werd. HET CONSTATËERT VERDEELDHEID VAN MEENING IN ENGELAND, DE SOVJETUNIE EN DE VEREEN. STATEN Het D.N.B. meldt .uit Berlijn: Het gissen en raden van de vijanden van de landen, aangesloten bij het pact van drie, -wanneer en waar het te ver wachten JDuitsche offensief zal beginnen, wordt jn militaire kringen alhier met belangstelling gevolgd. Van Duitsche zijde ziet nten in de verdeeldheid der meeningen een zeer opmerkelijk teeken van de in Engeland, de Sowjetunie en de Vereenigde Staten heerschende on zekerheid. Men ziet hierin de openlijke erkenning van hun zwakte. Weliswaar kan de vij and met groote woorden aankondigen van het offensief, ter kalmeering van de eigen gemoederen, de wereld instu ren, strikt genomen echter neemt hij een afwachtende houding aan, daar hij iin het geheel niet meer operaties met kans op doorslaggevend succes onder nemen kan. Deze erkenning, die in het .vijandelijke kamp nog met eisehen van een invasie op "het 'Europeesche vaste land wordt gegarneerd, is een gevolg van gebeurtenissen, die fcich sedert de uitbreiding van den oorlog tot het Oost-Aziatische en Stille Zuidzee-gebied slag om slag herhaald hebben en alle berekeningen van den vijand overhoop hebben gegooid. De deelneming van Amerika aanden oorlog is niet een verlichting, doch een zeer nadeelig zaakje voor Öe .«vijanden gebleken. Noemenswaardige leveranties van oorlogsmateriaal aan de -Sowjetunie konden en kunnen niet gedaan worden, daar men het a'ls gevolg van het ver liezen van groote grondstofgebieden schaarsch geworden materiaal, zeer drin gend voor de eigen behoeften noodig heeft en alleen leveranties kan uitvoe ren, die tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte, wat de hoeveelheid be treft, nog niet eens propagandistische waarde hebben. Volgens „Picture Post" is alleen al in de Vereenigde Staten- de behoefte aan scheepsmachinerieën zoo groot, dat niet voldoende grondstoffen voorradig zijn om ieder nieuw schip met de ver- eischte machinerieën te kunnen uitrus ten. En tenslotte zijn door dep harden Duitschen afweer en de astronomische verliezen van de bolsjewisten tijdens de .wintergevechten, tezamen met de zware Engelsche nederlagen in Afrika, den laatsten verwachtingen van den vijand, inzake het verslaan van de mogendheden wan de spil in Europa, de bodem in geslagen. Op den achtergrond van deze feiten beschouwt men in kringen van de Duit sche generaliteit ien admiraliteit ook Tde eisehen van de vijanden naar een inva sie in Europa door vloot- en legerforma- ties der Engelschen en Amerikanen- Duitsche militairen staan des te koeler tegenover dezen eisch, daar de sedert Andalsnes, Narvik, Duinkerken, Com- piègne en Kreta door de opperste Duit sche leiding genomen maatregelen Europa voor een of andere belangrijke verras sing beveiligd hebben. Nieuwe methoden en wapens wachten ook hier op het moment om hun binnenkamers reeds be proefde kracht voor het oog der wereld, te kunnen bewijzen. Daar men van Duitsche zij*de echter den vijand niet voor zoo dwaas houdt als de vijand reeds herhaaldelijk ten opzichte van de Duitsche leiding ge daan heeft, zoo gelooft men in Berlijn ook niet aan werkelijk ernstig gemeende Engelsch-Amerikaansche acties van der delijken aard, doch men noodigt echter, met een verwijzing naar St. Nazaire en Boulogne, evenals voorheen Londen en Washington uit Over het door de Anglo- Amerikanen aan Sowj et-Rusland gele verde oorlogsmateriaal, haalt men in Berlijn de Schouders op. Men herinnert er hier aan, welke hoeveelheden noodig zijn om alleen een enkel leger van een voldoende uitrusting te voorzien, die bij1 het bestaande en steeds noodlottiger wordende gebrek aan scheepsruimte in1 h6t geheel niet te transporteeren zijn,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1