I Een s I wraakneming I T„il et i*eep Uil Stad en Provincie evenmin kon het gelaten worden in de stellingen, waar het zich op dat oogen- blik bevond- Derhalve werd het terug getrokken over een algemeene lijn. die van Taganrog naar het 'Ladoga-meer loopt Ik mag thans uitspreken, dat deze operatie oneindig moeilijk uit te voeren was. Er waren oogenblikken, dat mensch en machine dreigden te verstijven. Wie de wijde vlakten van dit Oosten ziet, heeft daarbij1 rekening te houden met de psygologische belasting, die 'in 1812 -de Fransche legers vernietigde. De voornaamste last \?hn 'den Strijd drukte op het Jeger en de daarmee verbonden vreemde formaties. Ik heb het derhalve als mijn eereplicht be schouwd op dat oogenblik mijn naam aan fyet lot van het leger te verbin den. Ik voel mij als soldaat zoozeer verantwoordelijk voor de aanvoering in dezen strijd, dat ik het ondragelijk zou hebben geacht op dit zwaarste uur niet al datgene onder de oogen te zien met mijn persoon, Wat de Voorzienigheid met ons scheen voor te hebben. Dat het nu is gelukt de dreigende ramp volstrekt af te wenden dank ik uitsluitend aan de dapperheid, de trouw en de onmenschelijke bereidheid tot lij den van onze brave soldaten. Toen de Napoleontische legers in 1812 terugstroomden uit Moskou en tenslotte werden verpletterd, was de felste koude ongeveer 25 graden onder 0. Dit jaar evenwel 'bedroeg de laagste tempera tuur, die wij aan het Oostelijke front hebben gemeten, precies 52. Als ik ter samenvatting de prestaties der troepen zelf bespreek, kan ik slechts zeggen, dat zij alle hun hoogsten plicht hebben gedaan. Wij hebben een geweldigen winterslag achter ons, vervolgde de Führer. Het uur zal komen, dat de fronten zichj weer uit hun verstarring! zullen losma ken en dan moet de geschiedenis beslis sen, wie dezen winter heeft overwonnen, de aanvaller, die zijft mensehenmassa idiootweg opofferde, of de verdediger, die zich eenvoudig in zijn stellingen hand haafde. Ik lees deze weken voortdurend over de geweldige dreigementen van onze te genstanders. De toekomst zal leeren in- hoeverre onze voorbereidingen voor het overwinnen van de gevaren voldoende zijn. De igiroote veldheeren van Enge land en Amerika jagen mij angst noch schrik aan. Slag om slag wordt vergolden Mocht in Engeland de gedachte, vasten voet krijgen, den luchtoorlog tegen de burgerbevolking met nieuwe middelen voort te zetten, dan zal ik reeds ten overstaan van de -geheele wereld het volgende willen vaststellen: De heer Churchill is in Mei 1940 met dezen oorlog begonnen. Ik heb vier maan den lang gewacht. Toen kwam de tijd, dat ik gedwongen was te handelen. De gene, die alleen verantwoordelijk is voor dit soort strijd, begon toen te jammeren. Ook thans is mijn wachten feeen zwak heid. Moge deze man niet weer klagen en kermen, als ik mij nü gedwongen zal zien, een antwoord te geven, dat zeer veel leed over zijn eiglen volk zal bren gen. Ik zal van nu aan weer slag, om slag vergelden, tot deze misdadiger valt en zijn werk bezwijkt. Als ik het oog richt op de wereld, die wij belichamen, en op alle mannen met wie ik het geluk heb in vriendschap of bondgenootschap te verkeeren, als ik voorts blik op de schaar van mijn po litieke leiders in Duitschland, op mijn Rijksmaarschalk, de veldmaarschalken en admiraals en kolonel-generaals en de tal rijke andére aanvoerders aan de fronten, dan zie ik met het grootste vertrouwen een toekomst tegemoet, waarin geen potsenmakers, doch mannen de geschie denis zullen maken. Heb vrede met u zeiven; de schoonste muziek is de inwendige harmonie. FEUILLETON Toen Gerard nu aan zijn brieven be gon, nam hij er allereerst een op in het handschrift van zijn oom. Dikwijls sloot Dora ook een kort briefje in, maar nu was dit toch niet het geval. Waarschijnlijk heeft oom mij en kele opdrachten te geven, dacht hij en begon, "vrijwel ongeduldig, de hiëro- glyphen te ontcijferen. Onder het lezen betrok zijn gelaat aanmerkelijk: de oude heer was één en ai lof over Dick: Ik heb nooit iemand ontmoet, bij wien ik zulk een scherp intellect ver- eenigd zag met zoo'n wereldwijsheid! Ik kan er, met reght, naar verlangen, dat jullie elkaar eens aantreft en ik .twijfel er ook niet aan, of je zult in elkaaris smaak vallen. In vertrou- wen gezegd, geloof ik, dat hij binnen1- kort aanspraak zal maken op je broe derlijke genegenheid. Er is niemand, buiten jou, wien ik mijn Dora met zooveel vertrouwen zou willen afstaan! In dezen oorlog, al^us eindigde Hitier zijn rede, zal de waarheid zegevieren. Zij nu staat aan onze zijde. Dat de Voor zienigheid mij heeft uitverkoren om in zulk een grooten tijd het Duitsche volik te mogen leiden, is mijn eenige trots* Mijn naam en mijn leven wil ik onvoor waardelijk verbinden aan zijn lot. Ik heb tot den Almachtige geen andere bede te Tichten dan ons in de toekomst evenzeer te zegenen als in het verleden en mij zoolang het leven te laten als in zijn oogen noodig is voor den beslissenden strijd van het Duitsche volk. Itallaansch weermachtsbericht Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Aan weerskanten activiteit van artil lerie en yerkenningstroepen aan het front van Cyrenaïea. Tijdens geslaagde aan- valsoperaties tegen vijandelijke vliegvel den, voerde de Duitsche luchtmacht ze gevierende gevechten met den vijand, die 8 machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den beganen grond door machinegeweer vuur zwaar beschadigd. Massale aanval len van de Duitsche luchtmacht veroor zaakten uitgestrekte branden en ontplof fingen in de als doelen gestelde objec ten op Malta. Stellingen luchtdoelgeschut werder. tot zwij,gen gebracht. In lueht- jgeveehten werden 4 Engelsche toestellen vernield en 4 ernstig gehavend. In den afgeloopen nacht hebben twee Britscbe vliegtuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er vielen geen slachtoffers en er wordt geen. mel ding gemaakt van schade. Een Hurricane werd door het lucht doelgeschut brandend neergehaald. RADIO-PROGRAMMA Woensdag .22 April HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 BNO: Nieuwsberichten; 8.15 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw;. 9.20 Gram.; 11 Voqr de kleuters; 11.20 En semble Jack der Kinderen; 12 Sylvestre Trio; 12.40 Almanak12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Van Hum meltje en Slobberop; 13.15 Zang met pianobegeleiding; 14 „Het geslacht en de familienaam de Ruyter"; 14.15 De Melodistenen pianosoli; 15 Voor" de vrouw; 15.20 Zang met pianobegeleiding; 16 Bijbellezing; 16.20 Voor de jeugd; 17 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest; 17.15 BNO: Nieuws-, economisehe- en beursberichten; 17.30 Nationale Jeugd- storm-kwartier; 17.45 Theo Uden Mars- man en zijn dansorkest; 18 „Admiraal de Ruyter en Neerland's economisch leven i van de 17e eeuw"; 18.15 Pianovoordracht; 18.50 BNO: Nieuwsberichten; 19 BNO: Economisch praatje over den landbouw; j 19.10 Herdenking van Miehiel Adriaansz. j de Ruyter op diens sterfdag; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over j een lijnverbinding met de Studio beschik- j ken; 20.15 Roemeensch orkest Gregor Ser- I ban; 20.45 6e familie de Boer; 21 „Portu- gal in het lied"; 21.30 Gram.; 2l.'45 BNO: i Nieuwsberichten; 22 BNO: Politiek praatje 1 22.10—24 Gram. j HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I; 8.15 Gram.; .9 Kees Veening en zijn .ensemble (opn.); 9.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Pianovoordracht; 10.40 Voordracht; 11,00 Zang met pianobegeleiding; 11.40 Gram.; j 12 Ensemble Joan Lancé; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13,00 Gevarieerd middagprogramma14.15 Uit Neerlands Gouwen; 14.30 Rococo-octet;' 15 Omroeporkest (opn.); 16 Viool, piano en gram.; 16.50 Gram.; 17 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Omroeporkest; 18.15 Gram.; 18.30 Van; huis tot huis; 18.45 „Bommen op Zierikzee"; 19 Orgelconcert; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 Spie gel van den dag; 19.50 BNO: Brabantsch praatje; 20 Gram.; Vdn 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met ide studio beschikken; 20.15 Omroep-Opera-ensemble en -orkest; 21,00 Als je verre reizen dóet, dan kan je veel verhalen; 21.15 Vervolg van 20715 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gewijde muziek (opn.); 22.05—22.10 Avondwijding. vee redden, hoewel hier toch nog 12 koeien, 2 varkens en 4 kalveren iit de vlammen omkwamen. Verder sloeg de brand over op de boerderij van den heer L. ten Wolde. Uit deze boerderij kon men alles redden. RADIONIEUWS Woewdag 29 April Ernstige muziek. De bekende organist Adriaan Engels bespeelt het orgel van de Nieuwe Kerk te Den Haag, met werken van V. Lü~ beck en J. S. Bach. De uitzending vindt plaats om 19.01 uur over Hilversum II. Gesproken woord. Over Hilversum I spreekt om 14 uur G. de Josseling de Jong over „Het ge slacht en de familienaam van De Ruijter" Voor de vrouw: Mevrouw J. Hoekstra houdt over Hil versum; I iom 15 uur een causerie over het onderwerp „De Strijd om het Be staan". Voor de jeugd. Van 16.20—17 uur vindt- de uitzepding „In een blauw feeruiten kiel" plaats. Harmen Bonsma en Piet Maree vertellen verhalen uit ide jeugld van Neerland's grootsten admiraal, Miehiel Adriaansz. de Ruijter. Land en Volk. Er mogen dezeri zomer niet meer kal veren worden gehouden, dan voor de instandhouding van het bedrijf strikt noodzakelijk is, daar ieder kalf de melk voor acht hummeltjes op drinkt. Over de verstrekkende maatregelen, welke de overheid heeft moeten nemen vertelt u de verslaggever Di. Hiddinga hedenmid dag om 13" uur via den zender Hilver sum I. AANBESTEDINGEN - j Het waterschap „Poortvliet" heeft dezer dagen aanbesteed het vervoeren van 5 600 ton steenslag van de ha-; verts Poortvliet en Scherpenisse. Inschrij vers voor vervoer van de haven Poort vliet naar de wagen waren: Johs. v. d. :ja,gjt te Scherpenisse voor f2 per ton; P. J. v. d. Male te Poortvliet voor flM per ton en voor vervoer van de haven Scherpenisse naar de wegien: P. J. v. d. Male te Poortvliet voor f 1.60 per ton en Joh.s van der Jagt te Scherpenisse voor f 1.39 pgr ton. Geglund aan den laags ten -inschrijver. Levering der steen slag door de N.V. „De Hoop" te Ter- neuzen. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Woensdagavond a.s., 7.30 uur, spreekt Prof. G. Wisse uit Middel burg over: „Het troongezicht in de open baring van Johannes". TEGEN VERMOEIDE HUID! De delicate geur van Lux Toilet Zeep is nog niet vergeten, even min als de zuivere, witte kleur, die bij gebrek aan de noodige grondstoffen voorloopig niet meer te bereiken is. Voor een vermoeide huid was Lux Toilet Zeep onovertrefbaar. Door dit alles zal U Lux Toilet Zeep niet vergeten, al was het alleen maar om den heerlijken geur >V- Jïet was zeker geen vriendelijk woord dat Gerard's lippen ontsnapte, toen hij den brief herlas, op zijn rit naar het station. Hij had er zich zoo zeker van geacht, dat Do ra hem begreep! Zou oom Max nu toch wel juist hebben fee- zien, dat hij een ernstigen mededinger Had te duchten in dien vreemde.... dien indringer?.... Maar, zóó makkelijk zou hij Haar niet opgeven! Als hij tot nog toe dan wat sloom was geweest in zijn liefdesverklaring, dan 'zou hij dit nu niet langer zijn! Vroeg op den middag kwam hij in Driebergen. Zijn valies liet hij aan het station staan; dit kan hem dan later achternagebracht worden. Op weg) naar „De Olmen" liep hij langs de woning van juffrouw Witsen. juist kwam zij uit de deur. Zij en Ger rard waren goede vrienden en dus was hij (gewoon een hartelijk welkom' van haar te krijgen. Maar nu leek het meer, of zij schrikte, toen ze hem zag; althans een donkerrood overtoog haar bleek, ver welkt gezichtje. O, mijnheer Gerard, wat een ver rassing! Gisteren zei- mevrouw Werner nojg, dat u pas thuis kwam nè dèn ver jaardag van Dora? Ja, maar ik kwam tot de ontdek king!, dat ik heimwee had, ziet u, ant woordde hij, haar vriendelijk de hand drukkend. Gaat u óók dezen kant op.? VERSCHILLENDE BERICHTEN Handel in distributiebonnen Op de Nieuwmarkt te Amsterdam en in dq café's in den omtrek daarvan: bloeide den laatsten tijd een omvang rijke handel in distributiebonnen en zelfs in complete - levensmiddelenkaarten. Ook werden er rijwielen verhandeld, waarvan de herkomst op zijn -minst twijfelachtig genoemd "mocht worden. Om aan deze practijken een einde te maken, heeft de politie in een tweetal café's aan! de Nieuwmarkt een razzia gehouden, waarbij zij een groot aantal handelaren in. distributiebonnen- op. heeterdaad be- trapte. Ongeveer 60 personen zijn in politie auto's naar het bureau gebracht. Twee villa's verbrand Zondagmiddag heeft een felle heide en bosehbrand gewoed te Nieuw-Mzll> gen. Het vuur begon op de hei en sloeg daarna op een bosch over, waardoor 2 villa's tot den grond toe afbrandden)) Van de inboedels kon niets worden ge red. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brandweren uit Apeldoorn, Uchelen, Hoog Soeren, Nieuw Milligen, Stroe, Garderen en Uddel verleenden haar assistentie bij dezen brand. Na en kele uren blusschen was hij vrijwel be dwongen. Zeventig tot tachtig hectaren zijn afgebrand. Vier boerderijen in vlammen Maandagmiddag brak brand uit in de boerderij van den heer J. Kooy te Paaslo (O.). De boerderij ging ver loren, het vee kon worden gered. Ten gevolge van den sterken wind sloeg het vuur over op dé groote boerderijen van de wed. E. Hakman en H. van der Winda Uit de boerderij van de wed» Hakman kon niets gered worden; 25 stuks vee kwamen in de vlammen om, benevens twee paarden en drie varkens. Uit de boerderij' van Van der Winde kon men het grootste gedeelte van het RECHTZAKEN Zijn meisje vermoord Het Gerechtshof te 'S-Hertogenbojsch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen' den 24-jarigen kantoorbediende F. T. de Kubber uit Goes, die op 3 Augustus 1941 zijn vroegere verloofde, mej. Nelly Leurs, te Oirschot met een bij'l om het leven Jteeflgebracht. Het Hof veroordeelde den verdachte overeenkomstig den eisch van den ad vocaat-generaal tot 10 jaar. gevangenis straf, echter met aftrek van voorarrest. Dé Rechtbank had verdachte tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, tegen welk vonnis zoowel de verdachte als de of ficier van justitie, die 15 jaar had ge- eischt, in appèi waren gekomen. RENESSE. In deze gemeente is een kerkkoor opgericht met aanvankelijk14 leden. De benoeming van een dirigent zal deze week geschieden, waarna vol gende week -met de rèpetitie's begonnen zal worden. MARKTBERICHTEN i ROTTERDAM, 87 April. AARDAPPE LEN. Zand- f 5.62,'-klei-, le soort f662; 2e soort f6.12. VLAS. 1000 k.g. blauwi fl—1.40; 1100 kg, Holl. geel fl—145; 1600 kjg. Dauwroot f 0.85—1,05. I SPORT DEZE BEROEMDE ARTIKELEN BLJJVEN1N HAAR GEDACHTEN KORFBAL. I—Dindoa I 30 De thuisclub was compleetvDe gasten waren sinds verleden jaar verzwakt. De geheele wedstrijd waren de Strand- vogels in de meerderheid en dè cijfers i 3—-0 geven de verhouding in het veld absoluut niet weer. Hun spel is sinds verleden jaar veel vooruit gegaanAlleen het doelpunten maken is nog niet ide sterkste zijde, waardoor zij in de compe titie van zwakkere tegenstanders in het veld, die de kunst van doelpunten maken betei* verstaan en daar ook meer routine in hebben, wel' eens zullen kunnen ver- liezen. Zaterdag was het 'evenwel ide eerste overwinning, en meerdere kunnen volgen. Het "was Gloude, die het eerst na 15 minuten een vrije kans benutte (1—0), waarna Bienefelt met een Schot vanaf de buitenlijn ide-stand op 2—0 bracht. Nog voor de rust maakte mej. Anna Dor reman het derde doelpunt (3—0). Na de rust was Strandvogels wederom het meest in den aanval. Kommer en Boot verdedigden evenwel goed, en vele malen had K. Horst met zijn schoten geen geluk. Ook de aanvaj van Dindoa kon geen succes boeken, want de Strandvogel-ver dediging met A- Horst aan het hoofd, was ook hier te sterk. Zoo kwam met 3—0 het einde. Bi] de Strandvogels-dames verdient mej. Koos Dorreman nog een extra pluim voor haar keurig spel. Het S.D.K.B.-programma yoor deze week luidt verder Vrijdafel 1 Mei. AFDEELING A. 2e klasse. ScharendijkeZwaluwen II—RODA II (8 uur). Zaterdag 2 (Mei. AFDEELING A. le, klasse. Brouwershaven: RODA I—Strandvogels I (kwart voor 8). Serooskerke: Velocitas IZwaluwen I I (kwart voor 8). BurghRapide I—DINDOA I (kwart voor 8). 3e klasse. Renesse: Strandvogels III—Zwaluwen III (8 uur). AFDEELING B. le klasse. Nieuwerkerk: DSS I—Rust Roest 1/ (kwart voor 8). 3e klasse. Noordgouwe: Die Gouwe III—DSS III (8 uur). Sixjansland: PES II—Vitesse II (8 uur). Uitgesteld is de 2e klasse wedstrijd: Rust Roest II—DES I. Wacht, laat mij die tasch dan voor |u dragen. O, neen, dat mag ik heusch niet van u Vergen! Ik ga een boodschap bij den slager doen; zien, of ik een men stukje kan krijgen; daar houdt Dick zoo veel van! U heeft Dick nog niet ont moet hé? Hij logeert bij mij. Ik hoop, dat ik het genoegen heb, met hem kennis te maken, juffrouw Witr- sen. Hij komt uit Indië, niet waar? O, hij heeft de wereld rondgereisd, antwoordde zij bewonderend; ofschoon ze zeer goed begreep, dat haar neef nu igeen vriend zou zijn van Gerard. Maar in Indië heeft hij fortuin ge maakt. Hij is weer- heel anders aange legd dan zijn vader, die nooit slaagde met iets. Dick zelf beweert altijd, dat hij onder een gelukkig gesternte ge boren is! Hij moet dan wel een bijzonder fortuinlijk mensch zijn, beweerde Gerard droog. De meesten hebben nogal eens tegenslag. Hoe maken, oom en tante het, juffrouw Betsy? En hoe is het me1| Dora? Het is bijna drie maanden ge leden, dat ik hier ben geweest l O, de heele familie maakt het goed. Gisteren heb ik ze nog gezien. Mevrouw Werner was zoo vriendelijk om mij te dineeren te vragen. Ze hielden repetitie van een tooneeluitvoering voor den ver jaardag van Dora in dg volgende week, Daar heeft u zeker wel van gehoofd? Nu, dat is een nieuwigheid op „De Olmen". Ik hoop, dat ik die feestelijk heid ook zal bijwonen. Maar ik had er nog niet van gehoord: eerst gisteren ben ik in Amsterdam aangekomen. O, Dora speelt toch zoo goed! Maar nu ben ik bij den winkel, waar ik wezen moet, mijnheer Gerard; dus moet ik u hier goeden dag zeggen. Goeden dag, juffrouw Betsy. Mor gen kom ik u eens 'opzoeken1, als u het góed vindt? Vandaag zult u Dick ontmoeten. Hij brengt den dag door bij de Werners. Er valt nog heel wat in orde te maken voor de uitvoering, ziet u. En hij helpt deai heer Werner met het corrigeeren van drukproeven. Gerard kreeg hoe langer hoe meer het land aan dien jongen man, idie hem zoo leelijk verdrongen had bij de Wer ners! Maar hij hield zich goed en kon niet p anders, dan de verzekering herha len, dat hij, met veel genoegen de ken nismaking tegemoet zag. Velen hielden hem onderweg staande want ofschoon hij voor een nog grooter geleerde werd gehouden dan zijn oom, was hij toch zeer populair. (Wkirdl vervolgd). VOETBAL. Renesse I—Zierikzee I 2- -6 De thuisclub stelt op met W. v. Sluijs d.; A. Verjaal en C. de Rijke a.; At Dorreman, H. Gilijamse en J. Reinhoud m.; M. Walkier, C. v. d. Werf, W. Boot, L-. Darreman en M. Telle v. Dus zander Stoel, Kooman en Dalebout. De gasten komen uit in de gepubli ceerde opstelling. In tegenstelling niet hetgeen de uit slag doet vermoeden, was het een span nende strijd, een half uur voor het einde stond het nog 2—2, waarna een inzinking bij de thuisclub volgde, die de gasten 4 doelpunten opleverde. De rood-witten idie tot nu to|e 6 .thuis wedstrijden speelden, hebben hier niet minder |dan 4 verschillende terreinen voor moeten gebruiken, zoodat terreinvoondeel geen rol speelde. Het zag er voor de gastheeren aanvan kelijk donker uit, reeds vrij spoedig wist Schoonen 2 maal te scoren 0—2, waarna evenwel de invaller midvoor Boot er in slaagde Hage met een goed schot te passeeren (1—2.) Even voor de rust wist linksbuiten Walkier zelfs, gelijk te maken (2—2). Na de thee speelden tie gasten met de wind mede; 15 minuten werd. het Renesse-doel bekogeld, idoch in het Re- nesse-doel stond nog een van Sluijs, die dezen middag werk leverde, zooals men

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2