ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 28 APRIL 1942 OPGEKO! ZIERIKZEESCHE COURANT HITLER VOOR DEN RIJKSDAG SUCCESRIJKE DUITSCHE ACTIES AAN HET OOSTELIJKE FRONT ABONNBMBNT Prlji: to Zierikzea yi.BO, elden JlM 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14920 A.DVBRTBNT1BS I Advertentiön 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent Bij contract belangrijke korting. DE BESLISSING ZAL IN OOST-EUROPA VALLEN DEN FÜHRER NIEUWE VOLMACHTEN VERLEEND Be Rijksdag is Zondagmiddag voor de zesde maal gedurende dezen oorlog bijeen geweest voor het aanhooren van een verklaring, welke Adolf Hitler voor de Rjjksregeering heeft afgelegd. Adolf Hitler herinnerde in het begin van zijn rede aag zijn pogingen eerst tot behoud, later, na de veldtochten in Polen en het Westen, tot herstel van den vrede. Deze pogingen zijn afgestuit op Engeland, waarvoor deze oorlog nochtans met een ramp zal eindigen. Want Engeland is reeds nit den vorigen oorlog ten zeerste geschokt te voorschijn gekomen. Thans verspilt het voor het behoud van het Europeesche evenwicht de kracht, welke het noodig heeft voor de samenhang en verdediging van het Eritsche Rijk. „Met wien Engeland zich ook verbindt, aan het eind van den oorlog zal het zijn bondgenoot sterker zien, dan het zelf is en kan zijn," De Pührer teekende het groeien van een streven naar een nieuwe orde, dat zioh onweerstaanbaar baan brak. In den stryd daarvoor zal de beslissing in Oost-Europa vallen. Onder ongeëvenaard barre weersomstandigheden, die de zwaarste eischen stelden aan menseden en vervoermiddelen is het front daar dezen winter in Btand gshouden en aanvallen tegen dit front heeft de Sowjetleiding met honderd duizenden menschenlevens moeten betalen. Beschikkingen zijn reeds getroffen, opdat de Duitsohe soldaat en zijn medestrijders zoo noodig een volgende winter heter toegerust zal ingaan. Tegenover de grootsche prestaties van den Duitschen front- Btrijder staat de plicht van de geheele natie tot uiterste inspanning. In dit verhand vroeg.de Pührer de bevoegdheid, waar tekort geschoten' wordt in de uitvoering van de taak, die er een is van bestaan oi ondergaan, te mogen ingrijpen en over te gaan tot ontslag. Dit verzoek heeft de Rijksdag ingewilligd. Tot Engeland richtte zich Adolf Hitler zeggende, dat de luchtoorlog, die Engeland voert, op gelpe wpe, slag voor slag zal worden beantwoord. Ook zal ie duikbootoorlog tegen Engeland sterker werden gevoerd. Dè strijd in het Oosten zal worden voortgezet. De bolsjewistische kolos zal worden geslagen tot hij ia verbrijzeld. Na het uittreksel van de rede van; den Führer, dat het ANP ons lasteren per radio verstrekte en dat onder Tele grammen kon worden opgenomen, volgt hier een uitgebreid overzicht van den inhoud. De Führer begon zijn rede met er aan te herinneren, dat hij op de laatste zitting van den Rijksdag, die van 11 December j.l., rekenschap had afgelegd over het verloop 'der gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Deze zijn, zoo verklaarde hij o.a.*, in haar historische grootheid en duurzame politieke be- teekenis van een formaat, dat wellicht eerst eeuwen later in geheel zijn om vang zal worden overzien. Na de verplettering van den opstand te Belgrado, door Engeland en Moskou gemeenschappelijk aangesticht, begon Europa reeds enkele weken later wel licht voor het eerst sinds eeuwen de gemeenschappelijke bedreiging uit het Oosten te beseffen. Van de succesrijke afwending daarvan, heeft bestaan of ondergang van ons vasteland reeds zoo dikwijls afgehangen. Toen op B September 1939 na einde- looze Duitsche vredespogingen aan het nieuwe Rijk de oorlogsverklarin gen van Engeland en .Frankrijk waren overhandigd, nadat deze staten door de verstrekking van een blanco-volmacht om te beginnen Polen als actieve kracht ten tooneele hadden gebracht, moest men wel wanhopen aan het verstand van een wereld, die schijnbaar zonder eenige reden de catastrophe letterlijk naar zich toe haalde, inplaats van het ongeluk van een dergelijken waanzin nigen oorlog te mijden. Nu weten .wij allen, dat sedert de innerlijke staatkundige desorganisatie van het vasteland van Europa. Engeland zich had vastgeklampt aan een poli tieke leerstelling, die meende in de ver splintering van het vasteland de eerste voorwaarde te moeten zien voor de wel vaart en de uitbreiding van het Brit- sche wereldrijk. Engeland heeft primair 't continent niet kunnen Versplinteren, maar wel is het er in geslaagd in zooverre profijt te trek ken uit de ontstane versplintering! van Europa als het dank zij zijh insulair© positie nog slechts een minimum aan kracht, zij het dan ook gecombineerd met een maximum aan sluwheid, noodig had om de Europeesche onmacht in stand te hoyden en met de resteerem- de eigen kracht een andere wereld te veroveren, die ten deele nog niet door- vorscht of althans cultureel en militair inferieur was, .gedeeltelijk zichzelf in eeuwigen innerlijken strijd uitputte. Slechts een dwaas kan daarbij over hef hoofd zien of bestrijden, dat ook dit evenals elk ander politiek orden ings- proces nut heeft gehad voor de mensch- heid. Maar even dwaas zou het zijn aan te nemen, dat het Britsche impe-. rium dat z.g. evenwicht der krachten in Europa eeuwig zou kunnen hand haven. Het ontwaken der volkeren Alle oorlogen, die Engeland sedert eeuwen onafgebroken tegen het vaste land heeft gevoerd, konden in wezen slechts zoolang met succes verloopen als het ging om de bestrijding van zuiver staatkundige bouwsels van dynastiek ka rakter door andere, dergelijke lichamen. Op het ooglenblik evenwel, waarop de volkeren begonnen te ontwaken, afge zien dus van dynastieke belangen, moes ten de middelen van de tot dusver ge volgde Britsche politiek in Euro-- p a schipbreuk lijden. Ondanks talrijke oorlogen was het Engeland op den duur niet mogelijk den nationalen Fransehen staat te vernietigen, ondanks alle po<- igingen zal het geen kans de aaneen- sluiting der Italianen te beletten. En ondanks alle inmenging is het Duitsch- rijk uit zijn puinhoopen van weleer door den wil der Diuitsche stammen en dank zij het optreden van gjroote helden ont staan. Het Engél.sche denkbeeld op. den duur met wat slappe argumenten de Euro peesche naties verdeeld of in onderling conflict te kunnen houden moest schip breuk lijdén. Daardoor was Engeland gedwongen in plaats van op zijh gemak profijt te kunnen trekken van een be paalden toestand, dezen toestand te ver dedigen of zelfs voortdurend in stand, te houden. Daardoor nu kwam een einde aan de kunst van het intrigeeren en in plaats daarvan kwam de noodzaak zelf te strijden en niet alleen de bereidheid daartoe, maar ook het vermogen. Wat dezs oorlog voor Engeland, betoekont Zoodra de-Russische kolos zich al strijdend een weg tot in Oost-Azië baande, zoodra de Amerikaansche unie een van Engeland even onafhankelijk als volkomen voor aanvallen "gevrijwaard lichaam werd en vooral zoodra het Ja- pansche keizerrijk evenals Italië en Duitschland uit Zijn slaap ontwaakte en de opperheerschappij' in Oost-Azië verwierf, waren de voorwaarden voor het voortbestaan van het Britsche we reldrijk principieel gewijzigd. Toen Engeland ging deelnemen aan den wereldoorlog, streed het voor# zijn twee mogèndhedenstandaard ter zee en was het niet bereid het Duitsche Rijk een sterkte van vijf, laat staan zes tegen tien toe te staan. Toen Engeland den oorlog naar het meende zegevierend had beëindigd, was Ja pan op de plaats van Duitschland ge komen en Amerika op die van Enge land zelf. Dat Engeland daarbij zelf oecono- misch ten zeerste geschokt, financieel belast éh wat de volkskracht betreft, uitgeput uit den oorlog te voorschijn kwam, kan als nieuw bewijs dienen, dat reeds de eerste wereldoorlog een Pyrr- hus-overwinning was, een succes dus, dat slechts de vader van latere nederlagen kon zijn. Nog een dergelijke oorlog tot handhaving van het Europeesche even wicht en Engeland moest onontkoom baar binnen het wereldrijk zijn nood zakelijke eigengewicht verliezen. Er is een wijs woord van de antieken, dat zegit, dat de goden met blindheid slaan, wien zij willen verderven. Ik weet niet, aldus de Führer, of alle Engel- schen het nog heden ten dage als een wijze daad zullen beschouwen, dat zij de talrijke compromissen, die ik sedert 1933 heb voorgesteld, afgewezen hebben Evenmin of zij allen ook thans nog zoo vast o vertuigd zijn, dat het zoo verstan dig is geweest, mijn aanbiedingen tot het sluiten van een bondgenootschap, die ik nog 1 September 1939 had ver nieuwd, van de hand gewezen en mijn vredesvoorstellen na den Poolschen en na den Franschen veldtocht geweigerd te hebben. Ik kan thans evenwel nog een ander gebod. Dit behelst, dat de mensch dat gene, wat.de Goden ten ondergang heb ben gedoemd, zelf nog moet omverwer pen. Zoo zal dus geschieden, wat ge schieden moet. ïe, rol der Joden De Britsche Jood Disraeli heeft eens gezegd, dat. het rassenvraagstuk dè sleu tel tot de wereldgeschiedenis is. Wijl, nationaal-socialisten, verklaarde de Füh rer, 'zijn door dit inzicht groot geworf-i den. De verborgen krachten, die Enge land reeds in 1914 *üi den eersten we reldoorlog hebben gedreven, zijn Joden- geweest. De kracht, die ons zelf destijds ver lamde en tenslotte onder het motto, dat Duitschland zijn vaandels niet meer ze gevierend naar huis mocht brengen, tot de overgave dwong, was Joodsch. De Joden nu hebben sedert 1939 ook het Britsche wereldrijk in zijn gevaalijkste crisis gemanoeuvreerd. Joden waren de dragers van de bolsjewistische infectie, die eenmaal Europa dreigde te vernie tigen. Zij waren echter ook tegelijkertijd de oorlogsophitsers in de gelederen dér plutocratieën. Door den invloed van de Joden werden de Ver. Staten weer, even als in 1917, voetje voor voetje door den Joodsch-besmetten president en zijn vol komen Joodsche omgeving zonder eenige reden en zonder eenigen zin in eenj oorlog1 gedreven tegen volken, die Ame rika nimmer iets hadden misdaan, tegen naties, waarvan Amerika nooit iets te winnen heeft. Levenskwestie der volken Dezen winter is een wereldstrijd be slist, die in zijn probleemstelling ver uit steekt boven wat in normale oorlogen moet en kan worden opgelost. Wij ken- ken het theoretische beginsel en de gru welijke werkelijkheid der oogmerken van de Joodsch-bolsj ewistische wereldpers. Heerschappij van het proletariaat heet het en dictatuur van het Jodendom is het. Uitroeiing van de nationale leiding en intelligentsia der volken en beheer- schiing van het proletariaat, dat dam zon der leiding en daardoor tevens door eigen eigen schuld weerloos is geworden, uit sluitend door de Joadsch-International* misdadigers. Wat zich in Rusland in zo'o afschuwe lijken omvang had voltrokken, de uit roeiing van tallooze raillioerien leidende geesten, moest in Duitschland worden voortgezet. Wij hebben in enkele deetén van ons rijk de inleiding tot dezen toe stand beleefd en met opoffering van het bloed van talrijke idealisten weer opge heven. Naarmate het inzicht groeide, dat de Jood de parasitaire verwekker van deze ziekten was, werd nu in de afgeloopen jaren vrijwel iedere staat In Europa ge dwongen zijn standpunt te bepalen in deze levenskwestie der volken. Als ge volg van den drang .tot zelfbehoud moes ten zij de maatregelen nemen, waardoor de eigen volken definitief konden wor den beschermd tegen deze internationale vergiftiging. In deze geweldige, waarlijk historische beweging der valken bevinden wij ons nu allen, ten deele als leidende, hande lende of uitvoerende menschen. Aan den eenen kant staan de mannen der demo cratie, dat wil zeggen van het Joodsche kapitalisme en aan hun zijde de bolsje wistische staat, cLw.z. de massa van een verdierlijkte mensehheid, waarover de Jood als in Sow jet-Rusland zijn bloedigen geesel zwaait. Aan den anderen kant staan de volken, die vechten voor hun vrijheid en onafhankelijkheid en die voor al strijden om het dagelijksch brood van hun menschen te waarborgen. De beslissing valt in Oost-Europa In het Oosten van Europa nu ligt het strijdtooneel, waar de beslissing zal val len, vervolgde Hitier. Sedert het begin, toen het nationaal-socialisme aan de macht kwam, is er geen stadium, waar aan de heer Ghurcfaill niet het karakter van een „bemoediging" heeft toegekend en waarschijnlijk ook wel tot de laatste minuut zal toekennen. Ieder volk heeftzijh eigen soort be moediging. Ik heb het b.v. destijds als bemoedigend beschouwd, dat wij er in slaagden binnen 18 dagen den Poolschen staat in een aantal van de geweldigste vernietigihgsslagen weg te vagen, dat in dien heelen tijd noch Frankrijk, noch ook Engeland het waagden den West- wall ook slechts te naderen. Ik geloof, dat het ook bemoedigend was dat wij in Noorwegen konden landen en wel niet des nachts met zwartgemaakte ge zichten en op gummizolen, maar bij hel deren dag en op bergschoenen met spij kers en dat wij dit Noorwegen in amper zes weken volkomen inonze macht kregeiu. Het was eveneens voor ons allen zeer bemoedigend te beleven, hoe het Brit sche expeditieleger in weinige weken uit Noorwegen werd verdreven. Even eens' meen ik, dat wij' alle aanleiding hebben het bemoedigend te achten, dat het ons mogelijk was in amper zes weken de Franseh-Britscbe legers vol komen vernietigend te verslaan, in nog geen week Nederland eny in amper drie weken c$Ok België in onze macht te krijgen, de Britsche strijdkrachten te ver pletteren, gevangen te nemen of bij Duinkerken in zee te'jagen. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 20.59..Morgen (Woensdag) zon op 6.15; zon onder 21.01. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.55; op 19.09 Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Don derdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan I Nederlanden Zor$ voor vrouw en kind is voor den Nederlandschen man iets dgt vanzelf spreekt. Voor uw gezin kunt u het best zorgen als u werkt. In Duitschland kunt u te allen tijde door te werken goed verdienen en daardoor in het onderhoud van uw gezin voorzien. U kunt zich aanmelden bij, alle arbeidsburecöix. Het bemoedigendste, dat ik voor Duitschland en zijn bondgenooten zie, is evenwel misschien wel, dat mr. Churchill en Roosevelt te Londen en te Washington optreden en niet te Ber lijn of Rome. Ds wmtemldtocht in het Oosten Het front, dat in voorwaartsche be- weg^ig was. mocht niet terugvloeien en (Vervolg van deze rede op pag. 2) LUCHTAANVALLEN OP BATH EN ROSTOCK Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: Van het Oostelijke front werden eigen plaatselijke aanvallen en ondernemingen van stoottroepen met succes uitgevoerd. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen mis lukten. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den overdag belangrijke militaire inrich tingen te Leningrad en Noworossij&k, alsmede aan de kust van den Kaukasus. In Lapland sloegen Duitsche en Fin- sche troepen vrij steTke vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand af. In den tijd van 11 tot 25 April verloren de bolsjewieken 312 vliegtuigen. Daarvan werden er 214 in luchtgevechten, en 35 door luchtdoel artillerie neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In den zelfden tijd gingen er aan het Oostelijke front 36 eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika verdreven' Duitsqh-Ita- aansche troepen Britsche verkenningS- strijdkrachten^ De havenwerken van To- broek werden met gloed resultaat gebom bardeerd. Vergezellende^ Duitsche jagers schoten acht Britsche vliegtuigen om laag. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht een Britsch vliegveld aan het Suez-kanaal aan. Onafgebroken luchtaanvallen wadenden geheelen dag met krachtige uitwerking gericht op kazernes en barakkenkampen van het eiland Malta. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten gisteren (Zaterdag) overdag voor het eiland Wight drie Britsche koopvaar ders van tezamen 10.000 brt. tot zinken. Britsche bommenwerpers, die gisteren in den loop van den dag onder krach tige bescherming van jagers de kust van de bezette glebieden naderden, wer den door Duitsche jagers tegengehouden. In hevigte luchtgevechten en in het af- weervuur der luchtdoelartillerie verloor de vijand 19 vliegtuigen. Ter verdere vergelding voor de Brit sche luchtaanvallen op woonwijken van Duitsche steden vielen sterke formaties gevechtsvliegtuigen vannacht, ten deele van geringe hoogte, de stad Bath in Zuid- Engel and met vernietigende uitwerking aan. Een andere nachtelijke aanval was gericht op militaire werken aan de Oost kust van Schotland. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 25 op 26 April' opnieuw de stad Rostock aan. De bommen werden bijna uitsluitend uitgegooid op woonwij- ken van de oude stad- De burgerbevol king leed talrijke verliezen. Kostbare mo numenten van cultuur alsmede inrichtin gen van volkswelvaart werden verwoest Stpringsvluchten van Britsche vliegtuigen leidden naar Zuid-Duitschland en naar het protectoraat. Nachtjagers schoten 9 der aanvallende bommenwerpers omlaag Oberieutnant Geisshardt behaalde gis teren aan het Oostelijke front zijn 61ste tot 67ste overwinning in de lucht. Het opperbevel van de weermacht deel de Maandag mede: Aan het Oostelijk front eigen plaat selijke aanvallen en stormtroepacties. Verscheidene aanvals- en uitvalspogin- gen van den vijand werden afgeslagen. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen nieuwe aanvallen der sovjets ip hardnekkige gevechten af. De vijand leed zware bloedige verliezen. Verscheidene pantserwagens werden vernietigd. In het gebied van Moermansk vernietigden Duit sche jachtvliegtuigen in luchtgevechten 9 vijandelijke jagers zonder eigen verliezen. In Noord-Afrika levendige verken- nipgsactiviteit. De luchtaanvallen op het eiland .Malta werden met vrij sterke strijdkrachten en goed gevolg voortge zet. Lichte gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag! voltreffers op kazernes en in een fabrieksinstallatie in Zuid-Oost-En- geland. In het zeegebied van IJ s 1 a n d werd eèn patrouillevaartuig tot zinken gebracht Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen zetten in den, afgeloopen nacht de ver- geldingsaanvallen tegen Engeland voort. Bij goed zicht werd de stad Bath met krachtige uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers herhaalden In den nacht van 26 op 27 April hun ter-, roristische aanvallen op de stad Rostock. De burgerbevolking leed opnieuw verlie zen. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden twee vijandelijke bom menwerpers neergeschoten, _j,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1