ZATERDAG 25 APRIL 1942 OPGENOÏ ZIERIKZEESCHK COURANT 1797 - 1889 ABONN8MENT i "f Prijs: ln Zierikzee 'f 1.60, elder* [ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen retp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode,^Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14918 ADV8RTBNTIB81 Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent Bij contract belangrijke korting. Zes koopvaarders voor Amerika tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: In het Zuidelijk deel van het Ooste lijk front 2ijn eigen acties van aanvals- èn stoottroepen Ln het Donetzgebied uit gevoerd. In de wateren van Noworosysk werd een Sovjet-tankschip en 2 koop vaarders door bomtreffers beschadigd. In den Noordelijken frontsectör werd een afgesnéden groep strijdkrachten aan het Wol'ehjowfront na gevechten van ver scheidene dagen vernietigd. Gevechts vliegtuigen hebben de haveninstallaties van Moermansk, aangevallen en een koop vaarder met bomtreffers beschadigd. Bij de zuivering van gebieden achter het front hebben Hongaarsche formaties een sterk gewapende bende bolsjewisten ver nietigd. In Lapland hebben Duitsche berg- jagers verscheidene vijandelijke aanval len afgeslagen en den tegenstander zware verliezen toegebracht. Op de Middel- landsche Zee hebben Duitsche duikboóten van het Britsche ravitailleeringsverkeer 2 transportschepen van 13600 brt. en '3 kustzeilschepen tot zinken gebracht. De militaire installaties van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta leden door opeenvolgende luchtaanvallen nieuwe zware schade. Aan de Oostkust van den Atlantischen Oceaan pn op de Caraïbische Zee heb ben Duitsche duikbooten 6 vijandelijke koopvaardijschepen, „met een gezamen- lijken inhoud van 35000 brt., tot zinken gebracht. Vlak voor een Amerikaansche haven heeft een duikboot een sleepboot met 3 lichters aangevallen en met -artillerievuur den geheelen sleep tót zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben vannacht met goed effect van brisant- en brandbommen haven-installaties aan de Zuidkust van Engeland aangevallen. Britsche bommen werpers hebben in den nacht van 23 op 24 April woonwijken in verschillende plaatsen in het Noord-Duitsche kustge bied aangevallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Vier- der aanval lende toestellen werden neergeschoten. In den tijd van 11—20 April verloor het Britsche luchtwapen 161 vliegtuigen, waarvan 46 boven de Middèllandsehe Zee en Noord-Afrika. In •denzelfden tijd gin gen in den strijd tegen Goot-Brittannië 25 eigen vliegtuigen verloren. Eerste luitenant Nostermann heeft igis- teren zijn 83—85e luchtoverwinning be haald. DE BRITSCHE LANDINGS POGING TE BOULOGNE Omtrent de mislukte landingspoging der Engelschen aan de Fransehe Ka- naalkust ten Zuiden van Boulogne ver neemt het DNB van het opperbevel dér Duitsche weermacht de volgende bijzon derheden: 'Bij de poging om een prikkeldraad versperring, op het strand door té knip pen werd tie vijand opgemerkt. Hij open de daarop met automatische pistolen en geweren een zinloos vuur in den don keren nacht. Uit het vuur uit de loopen kon worden opgemaakt, dat zich onge veer 50 soldaten op het strand bevonden. In weinige oogenblikken waren de be- j zittingen van de Duitsche kazematten gereed tot afweer. Zoeklichten flitsten op en het vuur der -machinegeweren be- reidde den vijand een bloedige ontvangst. I De Engelschman sloeg zeer snel op de vlucht en bracht zich in veiligheid in i twee op ongeveer 100 meter van het strand liggende motortorpedobooten. Een kunstmatige nevel gaf den weg van de afgeslagen vijanden aan. Korten tijd, la ter kwamen Duitsche motortorpedoboo ten in contact met den vijand, die zich naar zee terugtrok. Bij het aanbreken van den dag! wer den door het prikkeldraad de achter gelaten Engelschc geweren en handgra- naten, eenige mijnen, pioniergereedschap en andere uitrustingsstukken gevonden. Klaarblijkelijk waren er ook gewonden bij den tegenstander, zooals bleek uit de bloedige sporen, die naar het strand voerden. De Engelschen hebben zich 8 minuten op Franschen bodem bevonden. Itallaansch weermachtsbericht Het 682e communiqué van het Italiaan- sche opperbevelt luidt: Aan het front van Gyrenaïca iü ons voordeel geëindigde gevechten tussehen verkenningsafdeelingen. Een Blenheim, die beschadigd was en een noodlanding bui ten onze linies moest maken, werd door een onzer verkenningsvliegtuigen getrof fen en vloog in brand, Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Benghazi, waar van de Mohammedaan- sche bevolking 2 gedood en 2 gewond werden. Op Malta hebben belangrijke formaties vliegtuigen opnieuw krachtige aanvallen gedaan, waarbij aan de lucht en vlootsteunpunten van den vijand groo- te schade werd toegebracht. Bij gevechten met Duitsche jagers ver loor de Engelsche luchtmacht 5 Spit fires en één Hurricane. De vijandelijke vliegers ondernamen in den afgeloopen nacht tweemaal een luchtaanval op Co- miso, zonder dat schade werd aangericht of slachtoffers vielen. Twee bommenwer pers, die aan de actie deelnamen, wer den door het afweergeschut getroffen en stortten neer nabij Vittoria en in de buurt van Acate. Bommen, die boven woonhuizen te Vittoria werden uitgewor pen, verwondden een meisje en bescha digden enkele gebouwen. Oe aanvragen voor speciale ver gunningen voor textielproducten De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, 'dat het aanvragen van speciale vergun ningen voor heerenwinterjassen en dames- wintermantels slechts kan geschieden in het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April en in het tijdvak van 1 Novem ber tot en mqt 31 Decèmber. Het aan vragen van vergunningen voor heeren tweedjassen en demi-saisons kan1 slechts geschieden van 1 Mei tot en met 31 October. Aanvragen voor vergunningen voor dames tweedmantels kunnen1 uitslui tend worden ingediend ih het tijdvak jvan 1 September tot en met 31 October; het aanvragen van vergunningen voor dameszomermfl.ntejs kan «ImIiIs plaats vinden van 1 April tot en met 31 Mei. Het aanvragen van vergunningen voor heerén- en j ongenscostuums of onderdee- len daarvan is niet aan een termijn ge bonden. Het indienen van aanvragen voor spe ciale vergunningen voor textielproduc ten kan uitsluitend geschieden bij dan distributiedienst van de gemeente, waar de aanvrager in het bevolkingsregister is opgenomen, tenzij .uitdrukkelijk an ders is bepaald De aanvragen moeten worden gedaan ,op éen formulier MD 102, hetgeen de distributiediiensten zullen uit reiken. Aanvragen voor textielgoederen voor algemeen gebruik moeten in den vervolge op naam van het hoofd van het gezin worden ingediend, terwijl aanvragen voor textielgoederen voor persoonlijk gebruik op naam van den toekomstigen gebruiker dienen te geschieden. Distributie van sinaasappelen Ten behoeve van kinderen van 0 t/m 13 jaar zullen wederom sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Derhalve zullen gedurende het tijdvak van 26 April t/m 16 Mei a.s. de met reserve 3—12 en reserve 4—12 gemerkte bonnen recht geven op het koopen van ongeveer 400 gram sinaasappelen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „reserve 3—04" en „reserve 40—04" gemerkte bonnen, tegen inlevering waarvan eveneens si naasappels te verkrijgen zijn, verlengd is tot en met 2 Mei a.s. Het vrouwenoverschot blijft dalen Op 1 Januari 1830. toen het getal inwoners van ons land nog maar 2.613.487 bedroeg, waren er op de 1000 mannen nog 1045 vrouwen. Doch dit vrouwen overschot van 45 per 100 daalde bijna regelmatig en op 1 Januari 1900 was het nog maar 25, op 1 Januari 1941 slechts 3. Opmerkelijk is, dat dit surplus gedurende de laatste jaren van jaar tot jaar met 1 verminderde. Te verwach ten is, dat omstreeks 1944 het even wicht zal zijn bereikt. We kunnen zelfs verder gaan door voor de naaste *toe- komst een mannensurplus te-voorspellen. Voor wat de provinciën betreft, heb ben Utrecht, Noord-Holland en Zuid- Holland eeen vrouwenoverschot, terwijl in alle andere provinciën de mannen in de meerderheid zijn. Er is een groot verschil tussehen stad en platteland (voor idit geval zou de grens te stellen zijn bij de gemeenten met 20.000 inwoners). Voor de kleine plaat sen was het vrouwenoverschot nooit groot en reeds omstreeks 1850 werd daar het evenwicht gepasseerd om daarna te komen tot een steeds stijgend mannen surplus. Op 1 Januari 1941 waren er in de gemeenten met minder dan 5000 in woners op 1000 mannen nog 943 vrou wen en in de gemeenten van 500020.000 inwoners 981. De plaatsen met meer dan 20.000 inwoners hielden steeds een vrou- wensurplus. De Fülirer doet oproep voor liet Eoode Kruis De Führer heeft een oproep géricht tot het Duitsche volk om met het thans beginnende derde oorlogshulpwerk voor het Roode Kruis eèn deel van dé dank baarheidsschuld in te lossen, die het vaderland heeft jegens de Duitsche sol daten voor hun opofferingen aan het front. En u Nederlanders, hoe staat het met uw dankbaarheid? Ook voor u strijden honderden dappere Nederlandsche man nen aan het Oostfront. Een eereschuld hebt ge in te lossen..*. Denkt daarbij aan de Nederlandsche am bulance en steunt deze door een bij drage te storten op girorekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginnegr.' 02/ 's-Gravenhage. VERSCHILLENDE BERICHTEN Droevig ongeluk Tijdens het polsstokspringén heeft de 8-jarige H. W. te Harlingen de pols in zijn zijde, gekregen. Ofschoon hij aan vankelijk niets voelde, moest later ge neeskundige' hulp worden ingeroepen. Hij is opgenomen in het ziekenhuis en daar inmiddels overleden. Onder wagen geraakt Dond^x-do^miauag omstrccKa *ijr uur kwam de 6-jarige G. J. M. Roest te Heemstede, toen hij schrok voor een hond, onder een met paard bespannen wagen terecht. Het achterwiel van den wagen ging over zijn lichaam heen. In de MariaTstichting! is het knaapje over leden. Giften voor Winterhulp Het provinciaal bureau Zeeland van Winterhulp ontving de laatste weken weer een aantal belangrijke giften. De Zeeuwsche hypotheekbank te Middelburg schonk f 450, de Zeeuwsche Brandwaar borg-mij. te Zierikzee f 500. N.N. te Clinge f 1500, de firma J. Laureijs te Kapellebrug f 1000, de firma I. Fonteijn te Terneuzen f 1500 en de firaia De Leeuw-Geluk' te Ierseke f 250. Scholing van medewerkers Van 23—25 April zal een aantal vrij willige medewerkers uit Zeeland van de Winterhulp in de jeugdherberg „De Mijlpaal" te Vught verblijven, om daar door lezingen en voordrachten en. door uitwisseling van gedachten nader ver trouwd te worden gemaakt met het Winterhulpwerk. RECHTZAKEN Bonnenzwendelaars staan terecht Voor het Deutsch Obergeriéht te Den Haag is een proces begonnen, dat ver band houdt met de inbraak in den nacht van 13 op 14 Juni 1941 in het kantoor van het gemeentelijk distributiebedrijf aan de 2de Oosterparkstraat te Amsterdam, waarbij een zeer groote hoeveelheid dis tributiebescheiden is gestolen. In deze zaak, waarbij niet minder dan 150 verdachten zijn betrokken, staan er thans 23 in eerste instantie terecht. De beteekenis ervan 'moge hieruit blijken, dat de igestolen bons, kaarten en toe wijzingen, in levensmiddelen omgezet, res pectievelijk vertegenwoordigen: een hoe veelheid van 2.300.000 kjg. brood, 321.500 kjgi. boter, 261.177 k.g. margarine, 98.000 kjg. vet, 35J280 k.g. olie, 5189 k.g. vleesch, 1860 k.g. kaas, 120 k.g. cacao, 16.299 li ter melk, 6800«eieren, 7.500.000 k.gl* steen kolen, 70.400 liter petroleum en 15.000 liter benzine, benevens dan 124.000 tex tielpunten en 1600 paar schoenen. In samenwerking met de Duitsche po litie is de zaak tot klaarheid gebracht. Een deel van den- buit kon nog worden 'achterhaald. Het overgroote deel echter kwam in den zwarten handel terecht. Van October tot Maart is men bezig: geweest om klaarheid te scheppen in déze affaire, welker behandeling voor 't Obergericht vermoedelijk eenige dagen zal vergen. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 26 April: Dr. Bioogerd en Dr. van Hoorn. ONDERWIJS Zomervacantie BH B S. De secretaris-géneraal van het Depar tement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft, in .afwijking van het bepaalde in artikel 25 van het Reglement voor de rijks hoogere burger scholen, bepaald, dat dit jaar de zomer vacantie voor de rijks hoogere burger scholen in de provincies Groningen, Dren the en Overijsel zal aanvangen op 27 Juni na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 17 Aug. Die voor de rijks hoogere burgerscho len in de provincies Noord-Holland, Z.- Holland, Utrecht en Gelderland zal aan vangen !0|p 4 Juli na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 24 Augustus en die voor de provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg op 11 Juli na afloop van denj schooltijd en zal eindigen op 31 Augustus KERKNIEUWS ELKERZEE. Zondag 26 April. Nederi. Herv. Kerk, 11 ure, ds. Boschloo. Ger. Kerk. 11 en 4 u., ds. v.,d. Berg. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hot vervreemden van landbouwgronden Bij beschikking „yan den secretarijsi- generaal van landbouw en visscherij be- irc>ffon<Io rorvMomding von lonHKnnW. gronden is een algemeene toestemming gegeven voor alle overdrachten aaneen door de gemeentén. Deze algemeene toe stemming is echter uitsluitend gegeven teneinde vertraging bij de overdrachten te voorkomen en niet om de gemeenten te ontslaan van de verplichting zich ge heel aan de strekking van de betrokken voorschriften te houden. Integendeel js er van uitgegaan, dat de gemeenten ook zonder rechtstreeksche controle, zidh naar de gegeven voorschriften zullen ge dragen. Er deigt thans gevaar, dat déze vrij heid van handelen wordt te niet gedaan. Het is namelijk voorgekomen, dat land bouwgronden door een gemeente zijn overgedragen tegen een hoogeren prijs dan toelaatbaar is. De burgemeesters zijn dan ook door den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken gewaarschuwd, dat' diens ambtgenoot van landbouw en vis scherij bedoelde algemeene toestemming zal intrekken, indien de gewraakte fou tieve handeling nogmaals zou voorkomen. Vogeleieren De Nederlandsche vereenigiilg tot -be scherming .van vogels (Heerengracht 540 te Amsterdam) richt zich tot alle vogel vrienden met het verzoek de politie, de marechaussee of haar onverwijld in te lichten, als het rapen, verhandelen, te koop aanbieden, enz. van eieren van kieviten, tureluurs, grutto's, wulpen, •scholeksters, kemphanen, waterhoentjes en meerkoeten mocht worden geconsta teerd. Thans mogen alleen nog worden verkocht de eieren van zgn. meeuw vogels, doch voor het rapen van die eieren is een bijzondere vergunning van het departement van opvoeding, weten schap én cultuurbescherming noodig. Bi] ketuinbou'wccms'aleiit voor Zeeland Zooals bekend is aan Ir. B. BosmaJ met ingang van 1 (Mei a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als Rijks- tuinbouwconsulent vopr Zeeland. Ir. Bos nia heeft deze functie ruimt 7 jaren uit geoefend op een wijze, die alle lof ver dient. Hij heeft zich dan ook in die periode door zijn kennis en zijn persoon lijk optreden veel vrienden verworven. Onze fruitkweekers vonden bij hem steeds een gewillig, oor en zijn adviezen wer den gaarne gevolgd. In de afgeloopen jaren is de arbeid van den Rijkstuinr bouwconsulent zeer toegenomen en was .er, toen Ir. Bosma zijn taak aanvingl, slechts één typtete aan zijn bureau ver bonden, thans beschikt hij over vier con sulenten, waarvan twee consulenten voor de veilingen, een bioloog, een typiste, terwijl hij persoonlijk wordt terzijde ge staan door een adjunct-consulent, Ir. G. de Bakker, die naar „De Zeéuw" ver neemt de plaats van ir. Biosma zal in nemen. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 20 54. Morgen (Zondag) zon op 6.21zon onder 20.56. Maandagzon op 6.19 zon onder 20.57. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4 36, op 15 22 Maan onder 5.01op 16.35 Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Don derdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrijdag.löMei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen'zjjn na Zaterdag 25 April niet meer geldig: 21 Brood, Vleesch, Aardapp. De 'geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: tot en met Donderdag 30 April 211 en 228 Algemeen (Zeep), G Zeep,Toiletzeep, H Zeep Tojletzeen tot en met Zaterdag 2 Mei: 3-04, 4-04 Reserve (Sinaas appel). Het gemeentebestuur van Kiew heeft een rapport opgesteld over de vernielin gen, welke de bolsjewisten voor hun vlucht hebben aangericht. De binnen stad heeft het meeste geleden. Groote stukken van de hoofdstraten zijn aan de vernielingswoede der commissarissen ten offer gevallen, Hier stonden de grootste en schoonste gebouwen, schouwburgen, banken en winkelmagazijnen, 360 gebou wen zijn gedeeltelijk vernield. In totaal moet ongeveer 21/, millioen ton puin worden opgeruimd. (DNB) SPT meldt uit Tokio: Te Soerabaja is voor de eerste maal de onder Japan- sche militair bestuur staande raad der civiele gouverneurs van centraal- en Oost-Java bijeengekomen.. Deze raad be staat uit 51 leden, alle Indonesiërs. Ter gelegenheid van deze eerste bijeenkomst heeft de Japansche militaire bevelhebber op Java een rede gehouden waarin hij o.as mededeelde, Tdat de Nederlandsche bestuursambetenaren op Java waren ge ïnterneerd, om, zooals hij verklaarde, hel derheid in het bestuur te scheppen. WERK, MEDE TUT EÈN JUISTE VERDEELING EN ECN GOEDE ORDE GOOI DEN /AAN,DIE U CLANDESTIENE WAAC? Wl L. VEIRKOOPENDE IDEUR.UITÜ mrioot4«n*-pu hi»m< w

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1